Rijsi Is een lekkernij Handelsberichten. nen. De mannen volgden Pabst en gingen voort met op hem los te beuken. De compag- non vond Pabst bij terugkomst dood op den vloer liggen. De roofmoordenaars zijn vol gens den correspondent van de .Daily Mail", waaraan wij het bovenstaande ont- teenen, nog niet gevonden. OVERREDEN EN GEDOOD. Op het terrein van de weesinrichting te Neerboseh is een 14jarige jongen, die daar verpleegd werd, door een vrachtauto uit Nij- megen overreden en gedood. DAT KAN HEM LEEL1JK OPBREKEN. Een 22jarig jongmensch uit wijk A te Sliedrecht, bedreigde den agent van politie Janssen, met een geladen revolver. Spoedig werd assistentie verleend, de onbezonnene naar het bureau gebracht en proces-verbaal ■opgemaakt, nadat de revolver was afge- nomen. POSTKANTOOR-FRAUDE. In den omtrek van Gorinchem is een kan- toorhouder van een postkantoor gearre- steerd en naar het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch overgebracht. Hij wordt ver.dacht zich gelden van post- wissels en ouderdomsrente wederrechtelijk toegeeigend te hebben. Ook zou hii steeds port te hoog berekend hebben en hetgeen bovejt het tarief was, voor zich gehouden hebben. Een en ander wordt onderzocht. De verdachte behoort tot een zeer nette •familie en genoot f 3000 salaris. EEN TRAG1SCHE FEESTVERGADERING De R.-K. Politieke Sociale Propaganda Clubs, te Schiedam, hielden Dinsdagavond een feestelijke bijeenkomst, in het gebouw van den R.-K. Volksbond. Toen eenige spre- kers het woord hadden gevoerd, kreeg de heer P. Lagerwey, voorzitter van den R.-K. Kieskring, het woord. (n een gloedvolle rede stortte hij zijn vreugde uit over de schitte- rende overwinning van rechts, waarbij hij ook de propagandisten van Schiedam hulde bracht voor het succes, dat ze in Schiedam bereikt hadden. Na deze rede brak een geweldig applaus los, maar ziet, plotseling zakte de heer La gerwey ineen. Het applaus verstomde oogenblikkelijk. Aller blikken zijn op het podium gericht. Men beseft wat er is gebeurd. Een gewel- dige ontroering gaat door de zaal. De ver- slaeenheid is zeer groot. Direct werd de heer P. M. J. A. Lagerwey naar de koffiekamer overgebracht, waar geestelijken hem de laatste oogenblikken bij- •stonden. Dr. Koene, die spoedig ter plaatse ver- seheen, kon slechts den dood constateeren. De heer Lagerwey, die den leeftijd van 65 jaren bereikte, was oud-wethouder van Schiedam, voorzitter van den R. K. Kies kring Dordrecht, een zeer gezien en achtens- •waardig burger der stad. V1ER HUIZEN AFGEBRAND. Te Rosmalen (N.-Br.) is, naar het ,/Eindh* Dgbl." meldt, de arbeiders woning van A van Zonsbeek geheel afgebrand. Niets werd gered. Bet vuur deelde zich mede aan de huizen van H. van Rosmalen, wed. v. d. Yen en H. van Drunen, die eveneens in de asch werden gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. VERONGELUKT. De handelsreiziger L. A. W. Burgerman, van Den Haag, passeerde op zijn motorfiets den Hoofdweg in de Haarlemmermeer met een gang van circa 90 K.M. toen een band sprong, meldt het ffVad". De motorfiets sloeg over den kop en B. werd voorover geslingerd, met het hoofd tegen den grond. In zorgwekkenden toestand werd hjj bp een landbouwer binnengedragen. Later is hp aan de gevolgen overleden IN EEN PUT GESTORT. Een treurig ongeluk heeft onze gemeente in rouw gedompeld. Te Vplen-Vaals is sedert eenigen tijd weer de cementfabriek in werking. Dezer dagen zou er gewerkt worden aan een put pl.m. 40 M. diep. Een familielid van den fabrieksbezitter Borner zou eerst in den put afaalen. Deze kon het echter daaronder niet uithouden en klom weer naar boven. Toen hp bpna boven was stortte hp naar beneden en viel onge veer B0 M. diep. Een inwoner van Vplen, Schluper, daalde toen in den put af om het lpk naar boven te halen. Hp bond 't lijk aan een touw en klom zelf langs de ladders naar boven. Toen ook hp bpna boven was stortte hp eveneens weer in de put terug en was terstond een lijk. Door een broer werd toen dit lpk naar boven bebracht. Grootte verslagenheid heerscht in Vplen. BOTTER VERGAAN. 3 D o o d e d§ Over den hotter //Helder 185", welke zich de vorige week tijdens het stormweer op zee bevond en niet met de andere botters des avonds de haven bereikte, maakte men zich toen Zaterdagmorgen nog niets omtrent dit vaartuig bekend was, zeer ongerust, totdat Zaterdagavond bericht inkwam dat het naambord met eenige andere stukken waren aangespoeld, zoodat thans met zeker- heid kan worden aangenomen, dat dit vaartuig in den storm is vergaan, en de 3 opvarenden hun dood in de golven hebben gevonden. De schipper J Gersen een vrouw met 4 kinderen en de knecht E. Gersen een vrouw met 5 kinderen nalatende, terwpl de jongste opvarbnde Wezelman een jongeling van 17 jaar is. VERSCHRIKKELIJKE SPOORWEG- RAMP. Parps werd Vrpdagavond opgeschrikt door de tpding van een verschrikkelpke spoor wegramp in de Gare du Nord. Bij he binnenkomen is een trein, met passagier overladen, die den dag buiten hadden door gebracht in de Parpsche omstreken, of van menschen, die de banlieu bewonen en naar Parps kwameu, om de feesten mee te maken, tengevolge van een nog onverklaarbare oorzaak in tweeen gebroken, waardoor het voorste gedeelte het station binnenliep en let achtergedeelte over een gebroken wissel op dood spoor terecht kwam en tegen de stootblokken liep waardoor enkele derde Basse wagoDS zijn omgekanteld en een ge heel werd verbrpzeld. Niet minder dan 50 gewonden, waaronder 16 in gevaar verkeeren, werden naar het naastbijgelegen hospitaal overgebracht. Tot op het oogenblik zpn vier dooden te be- treuren. EEN GRU WELIJKE MOORD OPGE- BELDERD. Ongeveer acht maanden geledeD, aldus vernam //De Loc." uit Oengaran, had in de dessa Kedji een gruwelpke moord plaais. Zekere Sarpin werd, toen bp overnachtte in het huis van zpn schoonvader Wongso, door acht rasgenooten overvallen, die hem van de baleh- baleh sleurde en op den grond wierpen. De acht kerels hielden hem aan handen en voeten vast, waarna zijn schoon vader hem met eeD grooten steen bewerkte zoolang tot de ongelukkige den geest gaf. De handlacgers van den ontaarden schoon vader begroeven het lpk daarna in een drogen slootkant. De politie vond het dezer dagen terug op aanwijzing van een dergenen die verdacht werden, aan den moord schul- dig te zpn. Een mantri van de Semarangsche re cherche en de plaatselijke bestuurspolitie stelden een nauwgezet onderzoek in, dat niet alleen de arrestatie van de moordenaars ten gevolge had, maar tevens aan het licht bracht, dat de loerah van Kedji die een goed oogje had op de vrouw van den ver- slagene de //auctor intellectualis" was. De verdachten hebbeu alien een volledige bekentenis afgelegd en zullen hun gerechte straf niet ontgaan. Een mooi succes voor den mantri en de bestuurspolitie. Rotterdam, 17 Juli 1922. VEEMARKT. Aangevoerd werden 373 vette runderen, 426 vette- en graskalveren, 997 schapen en lammeren en 677 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,30 tot 1,40 2e kw. /1,20 tot /l,10;3ekw./I,—tot/0,90; Ossen le kw. 1,25 tot 1,35 2e kw. 1,15 tot 1,053e kw. 0,95 tot 0,85 Kalveren le kw. /I,tot/1,20; 2e kw. 0,90 tot 0,80; 3e kw. 0,70 tot Schapen le kw. 0,75 tot 0,85 2e kw. 0,65 tot 0,55 3ekw. 0,45 tot Lammeren 0,85 tot 1,10 Varkens le kw. 1,tot 1,04 2e kw. 0,88 tot 0,82; 3ekw. 0,80 tot 0,76 licht soort 0,86 tot 0,92 alles per K.G. Zuiglammeren tot per stuk. Vet vee en vette kalveren in alle kwali- teiten met mat.igen handel terwpl er weinig prima soorten waren aangevoerd. Schapen en lammeren waren met redelpken handel en prijzen iets hooger dan de vorige week. Varkens met redelpken handel tegen stationnaire prijzen. VLAS. AangevoerdBlauw 2490 K.G. /1,50 tot 2,10, Groningsch 21200 K.G. /1,50 tot 2,Hollandsch Geel 3400 K.G. 1,50 tot 2,Wit 2900 K.G. /1,25 tot 1,50, Dauwroot 400 K.G. 1,25 1,40 alles per K.G. FiJNE ZADEN. Lpnzaadvoer 22,tot 23, Bruin Mosterdzaad 45,tot 50, Geel Mosterdzaad 44,tot 48,-r- Karwpzaad 80,tot 81,Kanarie- zaad 20,— tot 21,— Boekweit /17,tot Blauwmaanzaad tot Koolzaad tot per 100 K.G. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigenheimers tot Blauwe Eigenheimers tot Poters tot Spuische Eigen heimers tot Zeeuwsche Blauwe tot Zeeuwsche Bonte tot Red Star tot Bravo's f tot Malta tot cts.Malta Spring tot cts. per K.G. Westlandsche Zand2.50 tot 3,— Duke of York Jtot Poters 1.60 tot/1.90 Westlandsche Klei 2.40 tot 2.75. Deze 4 laatste zpn per Kin berekend EiEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 7.25 tot 9.per 100 stuks. A. C LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J—TER NEUZEN. ARY in lading te Melilla voor Rot terdam. HELENA van La Goulette naar Mid- dlesbro passeerde 14 dezer Gibraltar. CORNELIS in lading te Newcastle on Tyne voor Stettin. TER NEUZEN in lossing te Stettin, s.s. MAGDALENA van Sfax naar Gent passeerde 13 dezer Gibraltar, s.s. ELIZABETH van Sfax naar Rouaan passeerde 12 dezer Gibraltar. s.s. s.s. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. A. J. P's Frambozen-8aus halve liter van een pakje 7'/2 cts. een 4 3. a. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 13 April 1.1 worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. Mededeeliugen. De VOORZITTER deelt mede, dat het werk tot herstelling van de gemeentehaven aan den Margarethapolder is voltooid. Men is daarmede goed geslaagd. Het is aange nomen voor f 2010 en er is nog wel voor 200 materiaal over, waarmede zeer waarschijnlijK het volgend jaar de binnenzijde van den lan- gen dam" voor een groot deel kan hersteld worden. Aangenomen voor kennisgeving. b. De VOORZITTER deelt mode, dat Bin gemeester en Wethouders, ook in verband met het in deze vergadering aan de orde komendt voorstel tot het aankoopen eener motorbrand- spuit, besloten hebben, thans niet over te gaan tot de voorgenomen verbetering van den weg bij den wethouder De Feijter, in de Poldersche straat, door de bestrating tot aan de school te verbreeden. Zij meenen, dat dit werk, hoewel nuttig, nog niet zoo noodzakelijk is te achten. Zij achten het beter, met het oog op de moei- lijke tijden waarin wij leven, de begrootmg wat naar beneden te brengen. Naar hij voorts mededeelt, zal de rekening dit jaar meevallen. In plaats van met een tekort van f 4000, zooals het vorig jaar, zal zij thans sluiten met een voordeelig slot van f 2270. Op de nieuwe be- grooting zal de hoofdelijke omslag met f 4000 kunnen worden verminderd. De heer SCHEELE wil zich thans met tegen den genomen maatregel verklaren, maar acht het toch nog al ingrijpend, dat Burgemeester en Wethouders een in den raad aangenomen werk van de begrooting afgooien. Hij acht dat geen goede methode, er valt echter nadei ovei te praten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat fie raad kan doen wat hij wenscht. Burgemeestei en Wethouders hebben dit werk met het oog op de gevaarlijke tijden, waarin wegens ver- mindering van inkomens een lagere opbrengot van den hoofdelijken omslag is te wachten, niet op de begrooting durven brengen. Indien de raad er anders over denkt, kan dit nog ge- schieden, bij de vaststelling. 4. Ingekomen stukken. a. Een kennisgeving van P. C. de Moor, J P. Geelhoedt. A. Hoste en Ds. G. van Dis, houdende bericht van aanneming hunner benoe- ming tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, en een bericht van W. de Klerk, houdende bericht van niet-aanneming dier benoeming, zulks met het oog op zijn hoo- gen ouderdom. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Gedeputeerde Staten houdende toezending, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeuring, del door den Raad, bij besluit van 9 December 1921, vastgestelde verordening op het heffen van begrafenisrech- ten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van alsvoren, houdende toezending, vooi^ien van bewijs van Konink lijke goedkeuring, der door den Raad bij besluit van 14 October, 9 December 1921, vastgestelde verordening op de heffing van schoolgelden. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van alsvoren, houdende toezending, voorzien van bewijs van goedkeu ring, van het door den Raad vastgestelde pri- mitieve kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1922. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het besluit van den Raad. 24 Maart 1.1. tot wijziging der begrooting, dienst 1921, voor zien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van alsvoren, daarbij de ontvangst berichtende van een afschrift van de op 13 April 1.1. vastgestelde verordening ex art. 178 der gemeentewet. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van alsvoren, daarbij toe- zendende een exemplaar van hun besluit van 17 Februari 1922, nummer 31/1, 3de afdeeling, houdende vaststelling van de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand C. A. Wisse op 80,en van die van J. P. Geel hoedt op f 430. De VOORZITTER ligt den heer Scheele op zijn vraag in. dat de jaarwedde van den heer Geelhoedt met f 80 en die van den heer Wisse met f 5 is verhoogd. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van als voren, houdende mededeeling van het besluit van den Raad van Zierikzee tot afschaffing van de veemarkt. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het jaarverslag van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs in de gemeente. De VOORZITTER deelt in antwoord aan den heer Van Hoeve mede, dat het verslag, zooals alle dergelijke stukken, ter inzage ligt voor de leden. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven van de Gezondheidscom- missie, daarbij toezendende de begrooting voor het jaar 1923. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze te behandelen bij de gemeentebegrooting 1923. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. s.s. s.s. Vergadering van Vrijdag 14 Juli 1922, des namidags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke, C. de Jonge, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: k. Een schrijven van A. Dekker Fzn. en 50 andere dorpsbewoners, luidende als volgt: Ondergeteekenden alien bewoners van Zaam- slag, komen tot Uw college met het beleefd verzoek om in den ring van het dorp de beplan- ting te doen met kastanjeboomen, twee rijen, een rij met witte bloemen en een rij met roode bloemen, wat een zeer prachtig natuurschoon zou zijn. Dat zijn ook nog de boomen, die nim- mer gevaarlijk zijn. Als de gemeenteraad bij de algemeene ver gadering daartoe kon besluiten zou het ons zeer aangenaam zijn. Burgemeester en Wethouders in meerder- heid er zich mede kunnende vereenigen om de beplanting te doen geschieden met sierboomen, stellen voor de beplanting in dien geest als adressanten bedoelen te doen uitvoeren, even- wel met dit verschil, dat niet alleen kastanje boomen maar ook andere sierboomen als: plan- taan, bruine beuk enz. worden geplant. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders omtrent de beplanting inlichtingen hebben ingewonnen van deskun- dige zijde, nl. van den heer D. J. van der Have, omdat verschil van meening bestond omtrent het planten van bruine beuken, doch deze be- veelt nevens witte en roode kastanjeboomen ook aan plantaan, bruine beuk, eschdoorn enz. Nu hierover zal beslist worden, wenschen Burgemeester en Wethouders ook het gevoelen van den raad in te winnen omtrent de reeds aan de Noordzijde van het dorpsplein geplante olmen, of men die nl. verder wenscht te doen groeien als sierboomen dan wel als hoog op- gaande olmen, daar dan hiermede bij het snoeien reeds rekening zal moeten worden ge houden. De heer WISSE meent, dat, indien men de boompjes op de tegenwoordige hoogte zou laten, men hinder zou krijgen van de onderste 13.1clc6n De VOORZITTER: Ze zouden in elk geval van onder moeten opgesnoeid worden, maar als men ze als sierboomen wenscht, zou de top er uit genomen dienen te worden, opdat ze meer een kroon zouden vormen. De heer WISSE merkt op, dat, als men nu kastanjeboomen gaat planten, de evenredig- heid verbroken zal zijn. Ook gelooft hij niet, dat het mooi zal staan als men allerlei boo men plant. Bruine beuken acht hij ook wel mooi, maar het duurt zoolang eer ze groot zijn en je er wat aan hebt. De heer DE VISSER is tegen het planten van kastanjeboomen, niet omdat hij die niet mooi vindt, maar omdat hij meent, dat de jeugd zich daaraan op bepaalde tijden niet on- betuigd zal laten en hij acht het beter dit te voorkomen door zulke boomen niet te planten. Met het oog op het door de ingezetenen ge- vreesde gevaar voor groote boomen zou hij langs de huizen een rij sierboomen willen planten, doch rond de kerk olmenboomen, dan blijft men ook meer in de lijn van het oude en zal bet dorpsbeeld weinig worden veran- derd. Hij voor zich vindt de olmenboom voor hier de mooiste boom, zij is hier inheemsch en vormt een koepel, zooals die door andere boo men niet kan gevormd worden, en die mag dus hier wel plaats vinden. Wordt overeen- komstig sprekers voorstel gehandeld. dan wordt het gevaar, dat men na de opgedane er- varing ducht, tot de kleinst mogelijke afme- tingen gereduceerd. De heer SCHEELE verklaart, wel iets voor bet adres te gevoelen, dat uitgaat van 50 in gezetenen, bewoners van het dorpsplein. Hii zou hen willen tegemoet komen en kan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders meegaan. De heer VAN HOEVE merkt op, dat alien het er wel over eens zijn, dat men aan hot dorpsplein zijn natuurschoon weer wil terug- geven. We gevoelen ook voor het adres der ingezetenen en zien in onze gedachten in de maand Juli het plein reeds prijken met de rijen roode en witte kaarsen der kastanje boomen. Spreker heeft echter ook al eens ge- informeerd en heeft toen vemomen, dat het dorpsplein zich niet leent voor het p:anton van kastanjeboomen, dat deze niet tegen sto kunnen en alleen goed tieren als er gras on- der groeit. Men heeft dus de kans,^ dat hot misschien niet goed zou afloopen. Hii heeft in een naburige gemeente gemeente ook gezien, dat kastanjeboomen, die er reeds een iaar of 10 staan, in den aanvang prachtig stonden, maar nu tegen vallen. hetgeen juist overeen- kwam met de door hem ontvangen inlichtingen. Men is nu aan de Noordzijde begonnen met weer olmenboomen te planten, deze groeien bijzonder goed, Binnen korten tijd heef. men daarvan weer het gewenschte natuurschoon en als men andere boomen gaat planten, be- loopt men de kans, dat het een 30 a 40 jaar duurt eer men er wat aan heeft en gaat men een zorgelijken tijd tegemoet om die boomen te kweeken, terwijl men aan olmen zoo goed als niets te doen heeft. De heer VINKE is het eens met den heer Van Hoeve, dat olmen beter versieren dan welke andere boomen ook. De VOORZITTER deelt mede, dat er, zooals uit de woorden van den heer De V isser blijkt, een meeningsverschil in Burgemeester en Wet houders bestond, hij en de heer De Feijter zouden afwisselend wenschen te planten, b.v. twee bruine beuken en dan een kastanjeboom. Tegenover de inlichtingen van den heer Van Hoeve plaatst hij die van den heer Van der Have, die, ofschoon omtrent den toestand van ons dorpsplein ingelicht. daarin toch geen be- zwaar blijkt te zien. Hij stemt toe, flat de olmen aan de Noordzijde goed groeien, doch schrijft dit toe aan den.MS. grond die Burge meester en Wethouders bij het planten in de putten hebben laten brengen. De heer WISSE wil niet ontkennen, flat (lit laatste goed kan werken, maar acht den bo- dem van het dorpsplein uitnemend geschikt voor olmen boomen. De VOORZITTER wijst op de ervaring, dat de oude boomen toch niet voldoende stevlg bleken te staan, hij schrijft dit daaraan toe, dat de wortels onder in den grond geen vol doende voedsel meer kunnen vinden en daar- door naar boven komen. Er waren er waar- van de wortels los stonden. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat dit ook kan ontstaan door den leeftijd der boo men er komt ook een tijd, dat de wortels ver- slijten.' De VOORZITTER stelt in het licht, dat, indien men de olmen boomen ook als sierboo men laat groeien, het gevaar voor de huizen ook niet meer zoo groot is, daar ze dan niei zoo hoog groeien en meer hun kroon open leggen. De heer VAN HOEVE acht het nog een verschil hoe hoog men ze wil laten groeien want hij acht toch een stam van vijf a zes meters hoog gewenscht. Dan kriigt men daar- 4an hangende takken. Van de vroegere boo men zijn eens om een hem onbekende reden al de mooie hangende takken afgenomen. De VOORZITTER wijst er ook nog op, dat men het bezwaar zou kunnen opperen, dat de olmen, als men ze als sierboomen laat groeien, na 40 of 50 jaar niet kunnen opleveren wat ze opbrengen kunnen als men ze als hoogop- gaande boomen laat groeien, maar meent, dat zulks voor de gemeentefinancien op zoo'n groot aantal jaren niet van beteekenenden in- vloecl kan zijn. De heer SCHEELE wijst op kastanjeboo men staande bij Jan de Putter. Die zitten daar ter deeg in het stof en groeien goed, die bij Jan de Bruijne groeit ook zeer malsch. De heer WISSE verwijst daarentegen naar kastanjeboomen in de Poldersche straat, waazs van nu juist niet kan gezegd worden, dat ze zoo malsch groeien. De heer A. DE FEIJTER meent, dat die juist nog al malsch staan. De heer WISSE wijst nog op den kastanje boom staande bij de kerk, die is niet erg uit- gegroeid. De VOORZITTER schrijft dat toe, dat deze door de op het plein gestaan hebbende olmen boomen te veel overschaduwd werd. De heer DE JONGE steunt het denkbeeld van den heer De Visser, almenboomen langs de kerk en sierboomen langs de huizen. De heer SCHEELE meent, dat het zou. ont- sieren als men allerlei boomen ging planten, dan krijgt men geen evenredigheid. De heer DE VISSER gelooft, dat dit wel te ondervangen is. De VOORZITTER oppert bezwaar, dat, als men langs de kerk hooge olmen plant, deze de andere, lager blijvende boomen, mettcrtijd zullen verdrukken. Daar dient rekening mee te worden gehouden. De heer DE JONGE meent, dat dit niet zoo het geval zal zijn, aangezien de sierboomen aan den zonnekant komen. De heer WISSE wijst er op, dat men, de boomen laag houdende, wel rekening zal moe ten houden van het vervoeren van vrachten met opperlast. De VOORZITTER: Daar zal bij het op- snoeien rekening mee worden gehouden. De heer DE FEIJTER merkt op, dat men bij het planten van verschillende sierboomen geen mooie laan krijgt. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat Burgemeester en Wethouders hun voorstel deden, om tegemoet te komen aan het^ ver zoek der ingezetenen. Hun bedoeling is en ol men en sierboomen te planten. Er zal dan met den heer Van der Have over de te plan- ten boomen worden onderhandeld. De heer DE JONGE merkt nog op, dat het planten van lanen met gelijke boomen toch uit den tijd is, men plant den laatsten tijd meer vevscheidenheid van boomen. De heer VISSER verklaart dat hij niet voor- stelt aan eene zijde sierboomen te planten, om dat hij die mooier vindt dan olmen, doch om den blijkbaar bjj de ingezetenen bestaanden angst weg te nemen. jje VOuRZITTER: Dat is toch te onder vangen, door de olmenboomen niet zoo hoog te laten groeien. Om tot een beslissing te komen zal ik thans laten stemmen olmen of sierboomen. De heeren De Feijter, Scheele en Koopman stemmen sierboomen; de heeren Vinke, De Vis ser, De Jonge, Wisse, De Koeijer, Faas en Van Hoeve stemmen olmenboomen. De heer VAN HOEVE vraagt of de boom, hier op den hoek nu niet eens zal worden af- gezaagd en door een andere, goed beschermd, worden vervangen. De VOORZITTER zegt toe, dat dit geschie den zal. De bescherming zal volgens de nieuw- ste methode worden aangebracht. 1. Een schrijven van het Burgerlijk Arm- bestuur, daarbij ter goedkeuring toezendende een besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1921, t. w. de ontvangsten te verhoogen met f 43,03, evenals. de uitgaven en verschillende posten van uitgaaf af en over te schrijven. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde goedkeuring te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. m. Het besluit van den Raaxl, d.d. 13 April 1.1., tot uitgifte in erfpacht aan de vereeniging tot oprichting en exploitatie van weegbruggen, van de perceelen sectie B 291 en 314. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een schrijven van bovengemelde veree niging, luidende: Het bestuur der vereeniging ,,Helpt Elkander" heeft mij als secretaris dezer vereeniging opgedragen Uw Eerw. vergadering het volgende mede te deelen: 1. dat het bestuur voomoemd Uw vergade ring dank zegt voor uwe welwillende medewer- king inzake verlenging van erfpacht, weeg bruggen aan den Margarethapolder; 2. dat het met leedwezen beeft vernomen, dat de erfpacht is verhoogd tot f 20,per jaar. 3. dat het bestuur, in vereeniging verga- derd, onder meer heeft besloten, dat de haven- meester niet meer kosteloos in kennis zal ge- steld worden van het gewicht der floor vej-schil- lende personen aangevoerde bieten enz., doch dat voor elk bewijs eene kleine vergoeding zal worden gevorderd. Waar het afgeven der brief jes meer voor het gemak van de aanvoerders als van de haven- meester plaats had, en, volgens de bestaande verordening op het innen der havengelden, ieder verplicbt is aan te toonen het gewicht der aan gevoerde producten, stellen Burgemeester en Wethouders voor dit schrijven voor kennisne- ming aan te nemen. De VOORZITTER zegt nog nader, dat de aanvoerders van goederen op de haven zelf het gewicht moeten opgeven, en dat, als de ha- venmeester zulks in de weegbrug gaat op- nemen dit voor het gemak der aanvoerders is. Indien hij die opgaaf niet meer kan krijgen, zullen de aanvoerders daarvoor zelf moeten zorgen. Er is dus bij de verordening in voor zien. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 5. Opmaking aanbeveling ter benoeming van zetters. Ingekomen is een schrijven van den Commis- saris der Koningin, houdende verzoek eene op gaaf in te zenden van tweemaal zooveel per sonen als er leden te benoemen zijn. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren: W. de Klerk en K. Dieleman. De VOORZITTER noodigt de heeren De Koeijer, Vinke en De Jonge uit het stem- bureau te vormen. Hij deelt mede, dat de heer W. de Klerk heeft te kennen gegeven voor een nieuwe be noeming niet meer in aanmerking te willen komen. Burgemeester en Wethouders bevelen nu in zijn plaats aan den heer L. de Regt met den heer D. Dekker als no. 2 en met den heer K. Dieleman den heer D. Galle als tweede candidaat. De uitslag der stemming is, dat als eerste candidaten worden gekozen de heeren Diele man met 10 en Dekker met 7 stemmen. Als tweede candidaat wordt gekozen de heer De Regt met 6 stemmen. Voorts zijn uitgebricht op de heeren Galle 5, C. A. Wisse 2, en J. C. Geelhoedt, D. Koopman, S. van Hoeve- M. Dekker en J. Risseeuw 1 stem. Bij tweede vrije stemming wordt als tweede reserve gekozen de heer Galle met 7 stem- men. Op de heeren Risseeuw, Geelhoedt en C. de Jonge is 1 stem uitgebracht. 6. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Naar aanleiding van het onder punt 3 sub a genoemde schrijven, stellen Burgemeester en Wethouders voor, over te gaan tot benoeming van een lid der Commisie tot wering van school verzuim. Aanbevolen worden de heeren: 1. C. de Jonge; 2. C. H. H. Wisse. Hetzelfde stembureau fungeert ook voor deze en de nog volgende stemmingen. Met 7 stemmen wordt gekozen de heer De Jonge; op den heer Wisse zijn 2 stemmen uit gebracht. 1 briefje is van onwaarde en 1 bianco. De heer DE JONGE verklaart desgevraagd, de benoeming aan te nemen. De VOORZITTER betuigt hem daarvoor dank en spreekt de hoop uit, dat hem de noo- dige krachten zullen mogen worden geschon- ken om die taak te vervullen. 7. Vaststelling verordoning tot aanwijzing van het tijdvak binnen welke de vergun- ningen, bedoeld in artikel 13 eerste lid ner Leerplichtwet, kunnen worden ver leend. Na ingewonnen advies van de besturen van de verschillende Bijzondere scholen in deze ge meente, stellen Burgemeester en Wethouders thans voor, vast te stellen de navolgende ver ordening tot aanwijzing van het tijdvak binnen het welk de vergunningen, bedoeld in artikel 13 eerste lid der leerplichtwet, kunnen worden verleend Artikel 1. De vergunningen, bedoeld in artikel 13 eerste lid der Leerplichtwet. kunnen, met uitsluiting van de overige tijden van het jaar, worden ver leend in het tijdvak van 1 tot 29 September. De VOORZITTER geeft nog te kennen, dat Burgemeester en Wethouders meenden dat dit de beste oplossing was, omdat het verlof dan kan aansluiten bij de groote vacantie en de kinderen, die niet meer in loondienst mogen werken, dan toch behulpzaam kunnen zijn bij het opzamelen van aardappelen. De heer VAN HOEVE kan zich bij het voor stel aansluiten. Het wordt aangenomen met algemeene stem- men. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3