A. J. P.'s ROMA-PUDDING smaakt als Room. BUITENLAND. Landbau^berictiten. SEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDEN >1 EI) EI) E E L- N G E N, DE TOESTAND. Uit financieele kringen hebben wg de verwaehting vernomen, schrijft de N. tt. L rt. dat Duitsche kapitalisten die hier te laDde saldo's hebben, voor millioenen guldens in zullen schrijven op de nieuwe Nederlandsche leeniog. Voor de wereld iu bet algemeen zou het beter zgn, indien men diezelfde beleggers kon bewegen hun geld fe steken in een grootte leentng, die Duitsehland in staat zou stellen zgne verplichtingen te re- gelen. Het Duitsche kapitaal zal en moet echter volkomen natunrlgk voor de mark blijven vluchien, zoo laog de Duitsche bank- biljettenpers Diet stopgezet wordt. Het is lets ongergmds dat tegelijk uit Berlijn gemeld wordt: dat de Duitsche regeering den koers van de mark tracht te steuDen dour vreemde betaalmiddeleu aan de markt te brengen en dat diezelfde regeering in de afgeloopen week 4 milliard mark papier heeft bij laten drukken, waar- door de geheele circulatie op 183 milliard papieren marken is gebracht. Zoolang dit drukken doorgaat, zal men de mark druk ken (waarheid en woordspeling dooreenge- mengd) en het geld dat de Duitsche indus- tne overlegt, uit het laud houden. Er behoeft hierbij niet het minste booze opzet in het spel te zijn. Een voorbeeldEen Duitsch fabrikant die in het begin van dit jaar zeghonderd- duizend Zwitschersche francs op een bank te Bazel had staan en daar gelaten heeft, heeft nu nog om en bij een bezit van die zelfde waarde in handen. Had hij dat geld eehter als marken in Duitsehland in ont- vangst genomen, dan zou zijn bezit deerlgk (jeslonken zijn teDgevolge van deinzakkingen ran de mark, die samen moesten gaan met de j uitbreiding van de papier-circulatie. Daar de fabrikant buiten Duitsehland meestal allerlei grondstoffen moet koopen, toont hij zich slechts een verstandig zaken- man met de mark te „ontvluchten Het heele vraagstuk wordt dan herleid tot het stopzetten van de markenpers, wat echter niet mogelijk is, zoolang Duitsehland met papieren marken zich de goedgekeurde vreemde betaalmiddelen moet verschaffen voor de termgnen van de schadevergoeding. Krijgt de Duitsche regeering haren zin met het' nieuwe moratorium, dan zullen de ge- allieerden natuurlgk hun toezicht op de Duitsche fioancien wel zoo inricbten, dat zij het oog houden op de markenpers. Ondanks de bittere uitingen uit Parijs over het Duitsche verzoek om uitstel van betaling. moet elk verstandig Franschman inzien, dat men zijn eischen op den ouden voet handhavende, steeds minder zal bereiken Er is dan ook nauwelijks twjjfel aan dat Frankrijk tot het moratorium zou mede- werken'. indien het maar eeD uitweg kreeg uit zijn eigen financieele moeilijkheden door een vermiuderiDg of uitstel van betalingen voor zgne schulden aan de geallieerden. Tegen de billgkheid van vergoeding in dezen vorm aan Frankrjjk is, zooals wg herhaal- delgk hebben betoogd, nauwelgks iets in Wat na 't eten Oeen prakkezatie, Roma-pudding is Uw tractatie. te brengen. Geheel iD schrglt S'sley Times n De otereenstemming hiermee Huddles ton vandaag in de hoop op groote schade vergoedingen in de oude beteekenis is zoo goed als opgegeven door iedereen, die goed ingelicht is. Frankrgk wjjdt veeleer, in zgn wanhopige financieele moeielijkheden, at zgn aandacht aan de noodzakelgkbeii van vergoeding in den vorm van een evenredige kwgtschelding van zijn buiten landsche schulden. Deze kwgtschelding zou het Fransehen ministers tnogeljjk tnaken de mislukking de scbadevergoedingspolitiek door de opinie in het land te laten aan- Poineare wordt beschouwd als de deze transformatie te weeg te van politieke vaarden. man brengen' Lloyd Onder de troepen, die defileerden, bevon- den zich Algiersche en Marokkaansche ti railleurs, Senegaleezen, tankafdeelinge.n en een vliegtuig-regiment. Maarschalk Franchet kon niet aan de re vue deelnemen, wegens een lichte ongesteld- heid. Velen hadden den nacht op de renbaan doorgebracht om een goede plaats te kun- nen krijgen. Op het oogenblik, dat Millerand, wiens rijtuig werd geescorteerd door Marokkanen. arriveerde, donderde het kanon en klonk bazuingeschal. Op den terugtocht had op den hoek van Avenue des Champs Elysees en Avenue Ma- riguy een aanslag plaats. Achter de politie- versperring stond een enorme menschen- menigte te waehten. Een jongeman van om- streeks 20 jaar hield zich verdekt opgesteld achter een dame. Toen de automobie! van den prefect van politie, vlak voor dien van Millerand, voorbijkwam, schoot het individu tweemaal in de richting van eerstgenoemde auto. De dame, waarachter de dader stond. kreeg door e£n der schoten een schampwond in den arm. De menig'te stormde op den dader toe en wilde hem te lijf. Hij werd ge- arresteerd en dadelijk door de politie in be- scherming genomen tegen zijn aanvajlers. Het is een bekend anarchist, die reeds twee maal is veroordeeld. Hij heet Bouvet, maar noemt zich Juvenis, gewezen secretaris van de Communistische Jeugdorganisatie. Hi; scheen zeer opgewonden. De aanslag heeft hevige ontroering in de stad teweeggebracht. De ,,Independance Beige" verneemt nog nader uit Parijs omtrent den aanslag op Millerand: Op het oogenblik, dat de presi- dentieele stoet naar het Elysee terugkeerde. schoot een twintigjarige revolutionnair, Bou vet geheeten, tweemaal zijn revolver af in de richting van het eerste rijtuig, waarin waren gezeten de hieuwe politie-prefect Naudin, de directeur van de Surete en de dhef van het kabinet van Millerand. Blijkbaar meen- de Bouvet, dat Millerand in het eerste rij tuig zat. De directeur van de Surete de heer Ducrocq stapte na den aanslag onmiddellijk uit het rijtuig en beduidde de rest van den stoet, dat de tocht moest worden voortgezet. Inmiddels had een agent op de fiets den pleger van den aanslag gegrepen. Bouvet had zich verscholen achter een dame. De kleeren van deze dame vertoonden door de twee schoten, welke Bouvet van achter haar rug uit een bulldog-revolver had afgevuurd, brandplekken. Onmiddellijk toen de schoten weerklonken, drong de menigte op naar het rijtuig van den president en riep hem toe: Gaat niet verder, er is geschoten. De presi dent had door het lawaai, dat de rijtuigen maakten, niets van den aanslag bemerkt en gaf last den weg onmiddellijk te vervolgen. Na aankomst op het Elysee heeft de politie- prefect Millerand van het gebeurde op de hoogte gebracht. Millerand wenschte den prefect geluk met den goeden afloop. waar op de prefect, op wien de schoten niet den minsten indruk hadden gemaakt den presi dent bedankte en zeide: Dat is de vuurdoop geweest. De jeugdige pleger van den aanslag is teekenaar in een automobielenfabriek. Hij verklaarde, vroeger te hebben behoord tot de Jeunesse Libertaire. GAAT DE FRANSCHE TABAKSREG1E VERDWIJNEN? De Times verneemt, dat het Fransche staatsmonopolie op tabak en lucifers mis- schien gaat verdwijnen. In de financieele kamercommissie is de afschaffing van de vermaarde „regie" bepleit doOr den afge- vaardigde Bokanowski, die betoogde, dat de afschaffing noodig was voor het in even- wicht brengen van de begrooting over 1923. Daar n.l. de meeste winst die het staatsmo nopolie op de tabaks- en lucifersfabricage oplevert, wordt verzwolgen door de kosten van den administratieven rompslomp, haalt de schatkist er al heel-weinig uit, en men is nil van oordeel, dat de staat er beter bij zal varen, wanneer de fabricate aan het parti- culier initiatief wordt overgelaten en een- voudig een belasting daarop wordt geheven. was de bestuurder van den wagen zeer on der den indruk van het gebeurde en Zater- dag ongesteld. TOELAT1NGSEXAMEN R. H. B. S. Toegelaten met bewijs van 't hoofd der school: L. I. Kaijser, Zaamslag; A. Hamelynck, Sas van Gent; E. H. H. M. Scheffer, Sa? van Gent; J. j. C. de Kraker, Axel; W. J. Rak- horst, Sas van Gent; J. Wisse, Othene; A. G. Renique, Sas van Gent; F. R. Kohler, Ter Neuzen; J. Koster, Hoek. Na gehouden examen zijn toegelaten: A. H. W. H. Imandt; P. J. A. v. d. Valk; H. Daane Bolier; alien te Ter Neuzen. Herexamen: 3. Afgewezen: 2. Tot de Hie klasse toegelaten: L. de Feijter, Axel. CONCERT OP DE MARKT. Het concert, we zouden het kunnen noe- men generale repetities van de vier onder leiding van den heer Schirris staande mu- ziek- en zangvereenigingen alhier en te Hoek, die resp. op gisteren te Cadsand en a-s. Woensdag te Hoek in concours moesten of moeten uitkomen, had 'Zaterdagavond zeer veel belangstelling getrokken. Er was op de Mgrkt een zeer talrijke menigte aan- wezig, waaronder ook velen uit de omlig- gende gemeenten. Uit de wijze waarop mu- ziek- en zangnummers werden ten gehoore gebracht, bleek van zeer ijverige en ernstige studie. om Lagerhuis zoo spoedig de Duitsch- George heeft in het het verlangen uitgesprokeD, mogelijk met Poincare over schadevergoeding overleg te houden. Dan zal Poincare, denken wij,- niet in gebreke blijven, hem tegelgk aan te spreken over de vergoeding, die Frankrgk ten aanzien van de geescamoteerde gouden marken, op het stuk van zijn schuld aan Engelani meent te mogen vragen. MONTENEGRO IS NIET MEER. Donderdag heeft de gezantenraad het oude koninkrjjk van de Zwarte Bergen van de kaart van Europa gevaagd door de grens tusschen Zuid-Slavie en Albanie te bekrach- tigeD. waarmee voor ke eerste maal oflicieel erkend is, dat Montenegro sinds 1919 door het koninkrijk der Serviers, Kroaten en Slowenen is opgeslokt. EEN AANSLAG OP MILLERAND. De President ongedeerd. Tijdens de revue, die Vrijdag plaats vond, is op de Champs Elysees te Parijs een aan slag gepleegd, wele klaarblijkelijk op Mille rand gericht was. Twee revolverschoten werden gelost. Het rijtuig van den prefect van politie, dat voor dat van Millerand reed, werd geraakt. De dader, een twintigjarig jongmensch, een bekend anarchist, Bouvet genaamd, is gearresteerd. De revue was dezen keer bijzonder schil- derachtig door de aanwezigheid op de offi- cieele tribunes van den Keizer van Annam, de hoogwaardigheidsbekleeders van zijn hof, de 27 leiders van Fransch West-Afrika en tien Marokkaansche studenten, die door hun rijke oorspronkelijke kleeding veel sen- satie verwekten. BELGIEDU1TSCHLAND. Men meldt uit Brussel: Daar de overeenkomst betreftende de vier milliard mark in Belgie niet tot stand is ge- komen, heeft de Belgische regeering, na de onderhandelingen afgebroken te hebben, last gegeven tot den verkoop van de in be- slag genomen Duitsche goederen over te gaan. Zoo kon men vandaag op het nog niet geheel voltooide gebouw -van de Deut sche Bank te Brussel lezen: Ministerie van Financien en Domeinen. Dit gebouw is te koop. TER NEUZEN, 17 Juli 1921. NOODLOTTIG ONGELUK. Vrijdagnamiddag kwam de knecht M. van den molenaar C. Meijer, alhier nabij het Zie- kenhuis met een vrachtkar,waarvoor een ponny gespannen in de Axelschestraat, toen de ponny terstond op hoi sloeg en van het midden van de straat afweek naar den bernt ter rechterzijde, waar een bank staat, en van daar weer naar de overzijde, waar het dier gestuit werd door de omheining van het ter- rein der voormalige ijsbaan. Dit liep voor paard, voerman en kar goed af, doch aan de bank bij het Ziekenhuis had het op hoi slaan van het paard een zeer ernstig gevolg. Op de bank zaten een viertal mannen, waaronder ook de 40jarige P. de Rijk, wiens krachten door een chronische ziekte reeds sinds een aantal jaren waren ondermijnd. Toen de mannen het paard in hunne richting zagen komen, zochten zij een goed heen- komen, doeh aan De R. is dit niet, gelukt, Hetzij dat hij nog met het paard in aanra- king is gekomen, hetzij hij gestruikeld is een feit is het, dat hij willende vluchten, is gevallen, en tot schrik der omstanders dood werd opgenomen. De nog te hulp geroepen geneesheer coftstateerde schedelbreuk. Naar wij vernemen waren geen uitwendige kneu- zingen te const^teeren. Begrijpelijkerwijze CONCOURS EN FESTIVAL TE CADSAND. Zooals we onlangs meldden, vierde het muziekgezelschap ,,Geduld Overwint" te Cadsand dit jaar zijn 25jarig jubile en had in verband daarmede op gisteren een festi val uitgeschreven, waarvoor de muziekge- zelschappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren uitgenoodigd, en dat voorafgegaan werd door het eerste concours gegeven door den Bond van muziekgezelschappen in Z.- Vlaanderen. Hoewel gedurig zware wolken dreigden bleef het tijdens het concours droog. Dit ving aan omstreeks 1,30 met de 3e afdeeling, waarop volgden de gezelschappen die in de tweede afdeeling kampten, om ten ongeveer 4,30 te besluiten met de derde afdeeling. De jury bestaande uit de heeren J. Morks en A. Lijssen te Middelburg. en P. C. Geel hoedt te Breskens, kende de prijzen toe als volgt: le afdeeling.- Verplicht nummer „Ouver ture de Concours". le prijs „Geduld Over wint" te IJzendijke, 2e pr. „Koninkl. Aar- denburgsche Fanfare", 3e pr. „De Vereenig- de Werklieden" te Ter Neuzen. 2e afdeeling. Verplicht stuk „En Garni- son". le prijs ,,Oefening kweekt kunst" te Schoondijke, 2e prijzen .Veronica" te Zuid- zande, ..Eendracht maakt macht" te Groeae, ..Harmonie" te Oostburg, „Apollo" te Sluis, 3e prijzen, Harmonie" te Biervliet, en „Elk naar zijn krachten" te Hoek. De bijzondere medailles, toe te kennen aan de gezelschappen die naar het oordee der jury hun nummer in nunne afdeeling het „edelst" voorbrachten, werden toegekend als volgt: zilv. medaille'van H. M. de Konin- gin aan „Geduld Overwint" te IJzendijke zilv. medaille van Z. K. H. Prins Hendrik aan „Kon. Fanfaren" te Aardenburg, zilv. me daille van Jhr. De Muralt aan ,,Oefening kweekt kunst" te Schodndijke, medaille van den heer J. Erasmus Az„ oud-burgemeester van Cadsand aan ..Geduld Overwint" te Cadsand, een medaille van den heer I. Eras mus, burgemeester van Cadsand aan Vero nica" te Zuidzande, en een medaille van den heer P. Erasmus, burgemeester van Oost burg. voorzitter van het gezelschap te Cad sand, aan Eendracht maakt macht" te Groede. Daarna ving het festival aan met een op- tocht door de straten en wegen van het dorp, waarbij bleek, dat verschillende zeer mooie eerepoorten waren opgericht, met opschrif- ten voornamelijk gewijd aan de jubileerende vereeniging en den vreemde gasten een wel- kom toeroepend. Vervolgens werden in de gymnastiekzaal der openbare school de afgevaardigden der vereenigingen ontvangen, en verwelkomd door den voorzitter, den heer P. Erasmus, terwijl ook nog het woord voerde de heer I. A. de Brauwer, als voorzitter van den Zeeuwsch-Vlaamschen Bond. De heer Van Laere, vice-voorzitter van den Bond, da^kte namens de beSturen, voor de genoten ont- vangst. Ter plaatse werd de eerewijn aangeboden en de herinneringsmedailles uitgereikt. In middels was het uur van aanvang der mu- ziekuitvoeringen verlaat, zoodat verschillen de gezelschappen, die geen tram meer zou den vinden om hen huiswaarts te voeren niet meer konden optreden, terwijl de motregen, die men :n den aanvang nog trotseerde, dik- ker en dikker werd en ten slotte in een mal- sche regenbui overgingfhet musiceeren op de open estrade belette. Dit was wel jammer voor de feestvierende vereeniging, die, met medewerking der inge- zetenen haar beste been had voorgezet, om alles goed te doen slagen, en ook voor de deelnemers aan het feest, die in betrekkeli/k grooten getale naar dit afgelegen dorp wa ren opgekomen. Redelijk op tijd voerde de tram de feest- gangers terug, wel werd geklaagd, vooral des middags, dat de lijn Breskens-Malde- ghem, die door de aangevraagde gezel- schapskaarten het vervoer reeds tijdig had kunnen voorzien, zoo weinig rijtuigen in den trein had opgenomen, zoodat de gezelschap pen, die bijna alien op het middaguur arri- veerden, te nauwernood in de overvolle wa gons plaats konden vinden. De Zeeuwsch-Vlaamsche, die het vervoer van hier tot Schoondijke verzorgde, had goede maatregelen genomen en vooral door voorziening in de avond-aansluiting te Schoondijke de belanghebbende vereenigin gen zeer ter wille geweest; de directie geeft blijk, rekening te willen houden met de prac- tische behoeften. tot het afhalen van niet-aangeteekende stuk- ken blijft echter van 89 uur vm. gehand- haafd. WON1NGBOUW. Door den Minister van Arbeid is ten be- hoeve van woningbouw toegekend aan de gemeenten: Aardenburg, /600 voor een woning van 1. de Back. Biervliet, /600 voor een woning van W. Dieleman; 560 voor een woning van P. Wissel. Zaamslag, 1800 voor 3 woningen van J. C. Kaijser. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Bij' de Provinciale Staten is alsnog een voorstel van Ged. Staten ingekomen ter be- handeling in de zomerzitting, voor het ver volgen waarvan de staten morgen (Dins- dag) weer bijeenkomen. Dit voorstel betreft het Reglement van politie voor de polders in Zeeland, en wel art. 20, wet regelingen voorschrijft inzake bescherming van de oeververdediging der polders tegen schade door het uitoefenen van het visschersbedrijf te weeg gebracht. Tegen dit art. had de Minister van Water- staat bezwaren, doch de Staten handhaafden het in de jongste najaarsvergadering. De Minister meldde toen, dat hij art. 20 alleen kon toelaten, als er voor de belanghebben- den beroep openstond bij den Kroon. Of- schoon Ged. Staten er in de correspondence met den Minister nog wel bezwaar tegen maakten, meenen zij thans te moeten voor- stelien aan den eisch toe te geven, opdat het reglement eindelijk van kracht worde. Ter voorkoming van vernummering van alle ar- tikelen stellen zij voor eene bepaling als de Minister wenscht in een nieuwe paragraaf van art. 38 op te nemen. SPORT. VOETBAL. Zooals reeds gemeld is heeft de aanvoer- der van T. S. C. 11 geprotesteerd tegen de wedstrijd gespeeld op 1 Juli tegen Wilhel- mina van Axel, op de seriewedstrijden te Zaamslag. De protestcommissie heeft T. S. C. II een strafschop toegekend. Door de sportiviteit van T. S. C. zijn beide vereenigingen overeen gekomen dezen wed strijd over te spelen. Zaterdag 15 Juli werd deze wedstrijd ge speeld; het bleek spoedig dat Wilhelmina sterker was in het spel, de uitslag was 40 voor Wilhelmina. Wilhelmina werd daardoor eigenaar van den prachtigen lauwerkrans als le prijs. T. S. C. II de 2e prijs, een zilveren medaille T. V. V. I de derde prijs een verguld bronzen medaille, alien in klasse A. Voor klasse B werd de le prijs gewonnen door E. M. M. van Ter Neuzen, en de 2e prijs door Excelsior van Knol. De Z. V. V. Juliana, mag met genoegen terugzien op de door haar gehouden serie wedstrijden, uitgeschreven ter herinnering aan het vijfjarig bestaan. POSTER1JEN EN TELEGRAFIE. Met ingang van 16 Juli zijn de hulp-kan- toren Boschkapelle, Overslag en Zaamslag op Zon- en feestdagen voor den telegraaf- en telefoondienst gesloten. Te Zaamslag zal bovendien op Zondag het kantoor voor den postdienst worden gesloten; de gelegenheid Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. Kolijn, winkelierster, Javastraat 8, van Zaamslag. J. de Ruijter, arbeider, Driewegen, van Winkel. D. den Braber, dienstbode, Westkolk- straat 2, van Apeldoorn. P. M. Savoij. dienstbode, Westkolkstraat 10, van Hulst. A. de Zeeuw, poetser N. S„ Baandijk 33, van Rotterdam. A. C. de Vrieze, fabrieksarbeider, O 19/30, van Axel. Vertrokken: D. P. Geensen, zonder beroep, Baandijk 83, naar Hontenisse. S. A. Lergner, marechaussee, kazerne, naar Vlissingen. J. H. J. Keunen, winkelbediende, Noord- straat 70, naar Wessum. 1. M. Savoij, dienstbode, Westkolkstraat 8, naar Middelburg. M. van Dixhoorn, grossier, Javastraat 8, naar Oostburg. C. P. Stroo, dienstbode, Noordstraat 84, naar Vlissingen. E. C. van de Velde, zonder, WaTraven- straat 4, naar O. en W. Souburg. TENTOONSTELLING VAN HET NED. TREKPAARD. Evenals den eersten dag werd ook den tweeden dag weer de tvpische LimOurg- sche demonstratie van het oogst;feest ge houden op de tentoonstelling van het Ne derlandsche trekpaard. Voor de Koninklijke loge hield de stoet halt, waar de Lim'burgsche meisjes en da mes werden toegesproken door den voor zitter, jhr. van Vredenburgh. Als herinne ring aan deze dagen ontving ieder van haar namens het bestuur een zilveren lepeltje met het wapen van Den Haag. Nadat nog verscheidene paarden in den ring waren gebracht, onder welke ook de kampioenen, die luide door het publiek werden toegejuicht, was het programma afgewerkt. Daarna reikte de minister van Landtxmw in de Koninklijke loge de medailles uit, die door het Vorstelijk Huis beschikbaar wa ren gesteld. De minister zeide met groot genoegen te voldoen aan het verzoek van het be stuur, om ook dit jaar weder de medail les uit te reiken, welke door de Leden van het Vorstelijk Huis waren beschikbaar gesteld. Daarmee heeft ons Vorstelijk Huis opnieuw zijn belangstelling in de Neder landsche paardenfokkerij betoond. Aanwezig waren nog minister Ruys de Beerenbrouck en de gezanten van Noor- wegen en Polen. Hiermede was de tentoonstelling ge- eindigd. Eervolle vermeklingen Kodak de Labou- reur, elg. Van Dixhoorn te Axel; Alida, eig. A. Risseeuw te Retranchement. Categorie XIV hengsten die de beste paarden hebben voortgebracht. 7 mschrij- vingen. le pr. Laboureur d'lsaac, eig. N.V. De Toekomst te Axel. Categorie XV. Merrien die de beste paarden heoben voortgebracht. 2 inschrij- vingen. le pr. Carla, eig. Cam. Cammaert te Schoondijke, 2e pr. Fanny, eig. Abr. Risseeuw te Retranchement. Categorie XVII. Loten van 4 merrien, op naam staande van twee eigenaren. le pr., serie b.b., Dora, P. Dekker Pzn. te Axel, Flora, van denzelfde, Hirondelle, ,Ai?b. de Dobbelaere te IJzendijke, Her- niine, van denzelfde. Categorie XVIII: merrien van 2 jaar. Aantal inschrijvingen 42. 3e prijs: Kitty de Laooureur, eig. Stal van Dixhoorn, te Axel; Eervolle vermeldingen verwierven: Ko dak de Laboureur, eig. Stal van Dixhoorn, te Axel; Alida, eig. Aor. Risseeuw te Re tranchement. Categorie XVI. Loten van 4 merrien, op naam staande van een eigenaar. Aantal inschr. 11. 2e prijzen: 1 lot Stal van Dix hoorn te Axel en 1 lot gebr. Arnaudts te Sluis. 3e prijs: 1 lot Stal van Dixhoorn te Axel. Eerv. vermelding: 1 lot Mij. Wilhel- minapolder, te Wilhelminadorp; 1 lot Stal van Dixhoorn te Axel. Het kampioenschapi voor hengsten werd behaald door den 4-jarigen hengst Isu de Laboureur, eigenaar Stal van Dixhoorn te Axel. Reserve-kampioen werd de 5-jarige hegst Guerrier de Fooz, eig. Hengsten-ver. Onderl. Samenwerking te Fijnaart. Het kampioenschap voor merrien werd behaald door de 4-jarige merrie Hermine, eig. Alb. de Dobbelaere te IJzendijke. Re- serve-kampioen werd de 5-jarige merrie Mina d'Aude, eig. Gebr. Crijns te Kou- them St. Gerlach. Naar gemeld wordt, zullen ook tien van onze Nederlandsche trekpaarden de natio nal kleuren hoog houden, in de speciale landbouwweek van de tentoonstelling He Kopenhagen. i i__ Nadat Wbensdagavond dr. P. van Hoek aan de maaltijd nog eens op de wensche- lijkheid hiervan had gewezen, hebben ver scheidene fokkers zich gisteren bereid ver- klaard, hun dieren naar Kopenhagen te zen- den. Per telegram werd dit Vrijdag ter ken- nis gebracht aan den Nederlandschen ge- zant te Kopenhagen. Onder leiding van den heer F. Kooptnan te Riiswijk hebben hederi de volgende tien paarden de reis naar Kopenhagen onder- nomen: Casala, eig. gebr. Aernaudts te Sluis; Madame, eig. L. Hermes te St. Maartens- polder-Fioeven (N.-Br.); Biena, eig. Cam. Cammaert te Schoondijke; Suze, eig. gebr. Aernaudts te Sluis; Hirondelle, eig. Alb. de Dobbelaere' te IJzendijke; Gesda, eig. wed. M. Konings te St. Maartenspolder- Hoeven (N.-Br.); Bertha, eig. F. Koopman te Rijswijk (Z.-H.); Fille de Clairque, eig. Chr. Hermus te Nassau-polder-Moerdijk; Barbara, eig. Th. J. Jansen te Overloon (N.-Br.), en Reine van de Reine, Wilhelmi- napolder. De paarden zullen ongeveer een week onderweg zijn. Nog werden bekroond XIII merrien van 2 jaar, de Laboureur, eig. stal te Axel. in de categorie 3de prijs Kitty Van Dixhoorn, ERNSTIGE ONTPLOFF1NG BIJ HAMBURG. Woensdagmorgen had in de fabriek van een maatschappij voor het omwerken van legergoederen te Zwedorf een ernstige ont- ploffing plaats. Een aanzienlijk deel van de fabriek is in de lucht gevlogen. Tot dusver- re zijn reeds 10 dooden geborgen. Drie per- sonen werden zwaar gewond, terwijl een groot aantal personen lichtere verwondin- gen opliep. Men vermoedt, dat de oorzaak van de ontploffing is gelgen in de verstop- ping van een afvoerbuis. EEN MOORD OM DE TAALKWESTIE. Een moord om de taalkwestie behoort on- getwijfeld tot de uitzonderingen. De Bei- gisch bladen rnelden, dat er een heeft plaats gevonden te Acren nabij Lessen. Maandag- avond bevonden zich verscheidene personen, onder wie de heer Van der Perre, wethouder van die gemeente en waarnemend burge meester in een herberg aldaar. Op zeker oogenblik ontstond een hevige woordentwist over de taalkwestie tusschen den heer Van der Perre en den 30jarigen landarbeiuer Durand Toen de twist om een uur in den morgen op zijn hevigst was, zette de herber- gier al zijn klanten buiten de deur. Vier uur later vond een werkman die naar zijn werk ging, het lijk van Durand met ingeslagen schedel langs den weg liggen. De waarnemende burgemeester is, onder verdenking den moord te hebben gepleegd, gearresteerd. VIER PERSONEN VERDRONKEN. In het meer van Constanz zijn vier Zwit- sers, die aan het baden waren, in drijfzand terechtgekomen. Een hunner werd door een voorbijganger gered, maar hij keerde naar zijn makkers terug en deed wanhopige po- gingeri om ook hen te redden. Zeli zonk n.j ook steeds verder weg. Langzamerhand wer den de vier ongelukkigen geheel door het zand opgeslokt en verdronken, voordat men hen kon helpen. Later zijn hun lijken terug- gevonden. D1EFSTAL EN MOORD. Met behulp van een mooie vrouwelijke medeplichtige hebben vier mannen een van de grootste juweliers te Valparaiso, in Ltuii vermoord en zijn winkel, voor een waarde van 240.000 gulden, geplunderd. Tegen het middaguur was de juweher, genaamd Pabst, alleen in zijn winkel; zijn compagnon en winkelbedienden waren uit om te lunchen. Een mooie vrouw kwam den winkel binnen en vroeg Pabst of hij hem partieulier kon spreken. Pabst nam haar mede naar een ka- mer achter den winkel. foen hij met han sprak hoorde hij stemmen in den winkel en ging naar buiten om te zien of er misschten ook klanten waren. Hij werd opgewacht door vier mannen, die hem met ijzeren staveu op het hoofd sloegen. Pabst vluchtte naar de andere kamer om een revolver te zoeken. Doch de mooie misdadigster had zich daar- van meester gemaakt en was er mee verdwe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2