smaakt als Room. A. J. P.'s®,ROMA-PUDDING BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGE N. Tevredenheid die groote schat. Krijgt iedereen die ooit Roma at. KAMERVERKIEZING. Bij nadere telling is gebleken, dat van de antirev. partij niet is gekozen de heer Leenstra, doch de heer Prof. Dr. H. Visscher. Er zijn vijf Ministers gekozen. Als zij aan het bewind blijven, nemen zij geen zit- •ting als Kamerlid en treden dus vijf an- deren in hun plaats. Minister Ruys de Bee- rebrouck wordt dan opgevolgd als Kamer lid door den heer P. J. Rutten; Minister De Geer door Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg; Minister De Visser door Dr. H. J. Lovink, (directeur-generaal van den Landbouw)Minister Heemskerk door den heer C. H. van den Heuvel en Minister Van Dijk door den heer Th. Heukels. Er zijn ongeveer 400.000 kiezers piet op- gekomen. Het aantal ongeldige stemmen bedraagt circa 50.000. Voorts werden er 215.000 stemmen tiitgebracht op lijsten, die geen zetel kregen. Te zamen dus 665.000 stemmen of bijna 20 van het totaal aan tal kiezers, vertegfenwoordigende dus niet minder dan 20 zetels. A1 deze stemmen kwamen niet in aanmerking. t W1JZ1G1NG VAN DE POSTWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- ging van de Postwet. Bij art. VI van dewet van 18 Febr. 1921 zijn j ingetrokken aldus de memorie van toe- j lichting de bijzondere bepalingen voor de j z.g. aan port onderworpen dienstbrieven. Deze intrekking, welke yerband hield met de voorgenomen beperking van de vrijsteilingen van port, was wenschelijk geoordeeld met het oog op de vertraging, welke de bestel- j ling van de overige stukken onderging ten- gevolge van de invordering van het port dezer brieven ten huize van de geadresseer den en de hooge kosten, welke aan de invor- Jering en verantwoording van het port wa- len verbonden. Na het in werking treden van boven aan- sehaald wetsartikel is echter gebleken, dat jet voor de afzenders veelal oezwaar ont- moet om brieven, als hier bedoeld, gefran- keerd te verzenden. De heffing van het dubbele van het bij vooruitbetaling verschuldigde port wegens ongefrankeerd verzonden dienstbrieven, wel ke niet voor portvrije verzending in aanmer king komen, gar voorts van de zijde van ee geadresseerden aanleiding tot verklaarbare klachten. In het algenteen belang wordt het daai om wenschelijk geacht, in de Postwet weder een afzonderlijke voorziening op te nemen in zake postberekening van brieven uitslui- tend den openbaren dienst betreftende, waarvan het port van de geadresseerden moet worden ingevorderd. Het is voorts»noodig, straf te stellen op het misbruik maken van opschrit'ten o+ aan- duidingen, welke zullen zijn te bezigen voor stukken, uitsluitend den openbaren of den kerkelijken dienst betreffende, waarvan de frankeering geschiedt in afrekening of door middel van dienstzegels. Ook moeten maatregelen worden getrot- fen tegen het ingeslopen kwaad, om van. hieruit stukken in het buitenland te doen ter post bezorgen, ten einde voordeel te trekken van het verschil tusschen de hier te lande geldende porten en de internationale posttarieven, welke van kracht zijn in som- mi,Te landen met meer of minder scerk gede- precieerde valuta. Deze voorziening moti zelfs urgent worden verklaard met het oog op de daaraan voor 's rijks schatkist verbonden groote belangen. Ten slotte is een technische herziemng va'n eenige artikelen der wet wenschelijk gebleken, ten einde de daarin vervatte be palingen meer aan de practijk te doen aan- passen. Deze herziening betreft in hoofd- zaak de bepalingen voor nazending, de be- bandeling van onbestelbare stukken en de vergoeding, te betalen aan gezagvoerdeis van naar zee vertrekkende schepen, wegens de door hen -te vervoeren brievenmalen. HET TEKORT BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De Raad van Commissarissen bij de Ned. Spoorwegen heeft in een adres aan de Ministers van Financien en van Waterstaat de aandacht gevestigd op den hoogst on- gunstigen toestand van de financien van het bedrijf. Het tekort op 31 December 1921 wordt op minstens 150.000.000 gld. ge- schat. Ten deele is dit een gevolg van staging der brandstofprijzen, die echter inmiddels gedaald zijn; maar het grootste deel wordt toegeschreven aan de stijging van de personeeluitgaven, in hoofdzaak als gevolg van den korten arbeidstijd, en loon# verhooging. Verhooging van de tarieven wordt met mogelijk geacht, zoodat de Raad een aan- zienlijke loonsverlaging onvermijdelijk oor- deelt. RliKSKEURlNG VAN INGEVOERD VLEESCH. Na 1 Augustus mag geen ingevoerd vleesch meer in consumptie worden ge- bracht, dat niet van rijkswege is gekeun- VAN SCHOOL VERW1JDERD. B. en W. van 's-Gravenhage hebben be- sloten, den leerling van de H. B. S. aan de Stadhouderslaan, die betrokken is bij de baldadigheden, gepleegd aan een in aan- bouw zijnde villa te Scheveningen, voor goed van die school te verwijderen. EEN ONTVANGER DER D1RECTE BELAST1NGEN GESCHORST. De ontvanger der directe belastingen te Vianen is geschorst in verband met onregel- matigheden in zijn beheer. De justitie te Tiel stelt een onderzoek in. DE TELEFOONVERBIND1NG MET ENQELAND. 't Was lang voor 1914, dat de plannen waren goedgekeurd voor een telefoonver- binding AmsterdamLonden, schrijft de Tel. De kabel was zelfs reeds gemaakt en zou gelegd worden, toen de Engelsche re- geering bij 't begin van den oorlog^ be- slag op den kabel deed leggen. Na het sluiten van den vrede werden de besprekingen opnieuw hervat, met het ge volg, dat de vorige week het kabelschip Joh. Pender uit Engeland vertrok, met als lading meer dan 160 K.M. 4-aderigen ba- latakabel, welke, terwijl het schip naar de Hollandsche kust opstoomde, in 23 uur tijds op den bodein der zeer gedeponeerd werd. Ongeveer 6 K.M. van de Domburg- sche kust werd de kabel afgekapt en voor- loopig aan een boei vastgemaakt, daar de kabellegger, wegens daar aanwezige banken, niet dichter bij het land kon ko men. Het schip voer door naar Vlissingen; hier werd de overige 6 K.M. kabel op een platte schuit overgeladen. Deze schuit werd Zondagochtend verleden naar de plaats waar de kabel was afgekapt, ge- sleept. Door den hevigen wind viel er evenwel aan 't lossen en naar den wal brengen van den draad niet te denken. De kabel werd geleverd door de Engel sche firma Simens Broth en kost pi.in. 700.000 gulden. De geheele zeekabel wel ke een lengte heeft van 160 K.M. en een dikte van 5 c.M., weegt 1.100.000 K.G., ter wijl er 30.000 K.G. koper aan verwerkt is. Op eenige plaatsen ligt hij 160 M. onder den zeespiegel. Zooals ons nog werd medegedeeld, zal de kabel voorloopig voor de Haagsche conferentie gebruikt worden, maar binnen- kort zal hij voor het publiek in gebruik worden gesteld, als wij wel zijn ingelicht tegen 1.80 gld. per gesprek van 3 minuten. Wanneer de geheele lijn klaar is, zullen hoogstens 4 gesprekken tegelijk over dezen kabel gevoerd kunnen worden. Door de enorme lengte zou het geluid zeer verzwakt zijn, indien niet twee ver- sterkingen waren aangebracht, een in En geland te Ippswitch, ongeveer 154 K.M. van Londen en de andere in Middelburg. Deze versterkingen, welke 'n meesterstuk op gebied van techniek zijn, werden door de bekende Western Electric gefabriceerd. De leiding vain af Middelburg tot Amster dam, is nog boven den grond, maar zal 't volgend jaar ondergrondsch gemaakt wor den, zooals reeds 't geval is met het tra- ject Londen—Aldeburg, bij welke laatste plaats de kabel in zee komt. Het kabelschip, de Joh. Pender, heeft drie speciaal gebouwde ruimen of tanks, waar de kabels liggen opgerold, welke, bij het laten zinken automatisch afrollen en langs een reeks van katrollen aan den voorkant van het schip in zee verdwijnen. Zoo'n kabeltank ziet er van binnen eigen- aardig uit. De platte grond is rond en heeft een diameter van pl.m. 10 M., de loodrech- te wand zal 4 M. hoog zijn. Langs 'n touwladder daalt men door 'n nauwe ope ning naar binnen af. Toen wij beneden kwamen, was men juist bezig de overige 6 K.M. op de groote platte schuit over te laden. In de tank waar het halfdonker was, rolde, haast geruischloos, de kabel af, en kroop zachtkens als een eindelooze slang, die was wakker gemaakt, naar boven, door de opening naar het dek, verder langs katrollen tot op de platte schuit, waar een lOtal mannen hem weer oprolden. Als de zee kalm is, hoopt men in een halven dag den kabel aan land te hebben, waar "nij met het Hollandsche net verbon den zal worden. Dan zal de Hollandsche koopman z'n orders mondeli.ng aan de Lon- densche beurs kunnen opgeven. De ai- stand tusschen Engeland en Holland zai voor hen die over dien kabel spreken, geen ^fstand meer zijn. Sir Philip Lloyd Greame. De Franschen hebben ten slotte alle reden om tevreden te zijn, want de loop van de gedachten- wisseling van gisteren bew'ijst, dat ze neer- kwam op een stelsel van hooren en weder- hooren, waaruit de wiaarheid over den toestand van Rusiand ten slotte wel|haast even goed te voorschijn moet komen als bij het stelsel van een onderzoek ter plaat- se, dat de Vereenigde Staten als vooraf- gaande voorwaarde voor medewerking aan Rusland's wederopbouw verlangden en dat bij de Franschen warme instemming had gevonden. Die waarheid is in vele opzichteu niet bemoedigend. De bolsjewiki hebben bij de invoering van het communistische stelsel in Rusiand indertijd de eenvoudige leer toegepast, dat men beginnen moest met alle stukken betreffende particuliere eigen- doms- en pachtrechten zooveel mogelijk te vernietigen. Met koopbrieven, eigendoms- bewijzen, contracten enz. werden auto-da- fe's aangericht, om elk spoor van de oude eigendomsrechten te doen verdwijnen, op het oogenblik dat de staat als onteigenaar zonder schadevergoeding en nieuw uitslui tend eigenaar optrad. Gisteren kwam het op een gegeven oogenblik tot de volgen- de opmerkingen tusschen Lloyd Greame en Litwinof over de olie-ondernemingen: Greame: Meent u werkelijk, dat de Kus- sische regeering, die deze eigendommen heeft genationaliseerd eh beheert, niet weet of de eigenaars Russen of vreemdelingen I hetiw f De Nederlandsche Mercuur van 29 Juni bevat nog de volgende bijzonderheden: De telefoonkabel zal bestaan uit twee dubbele draden, waarop door middel van :een dupliceering nog een derde verbinding kan worden verkregen. De kabel is gelegd tusschen Aldeburgh en Domburg. In laatst- genoemde plaats wordt een verbinding tot stand gebracht met Rotterdam; 2 dub bele draden worden naar Amsterdam door verbonden. Voor de berekening van het tarief is Engeland verdeeld in drie zones, Ned'erland in zijn geheel is een zone. Het tarief tusschen Nederland en de eerste En gelsche zone (waartoe o.a. Londen,'Dover en Bristol zullien behooren) bedraagt per gesprekseenheid van 3 minuten 6 gld.. voor een gesprek uit Nederland met de tweede Engelsche zone (o.a. Hull en Man chester) is verschuldigd 7.20 gld. en voor een gesprek met de derde Engelsche zone (Schotland en lerland) moet 8.10 gld. wor den betaald. Voor nachtgesprekken zal drie-vijfde van het dagtarief verschuldigd zijn. Abonnementsgesprekken (minimum- duur 2 gesprekseenheden) gedurende don nacht zullen kunnen worden gevoerd te gen betaling van de helft van het dagjariei. Wanneer de dienst in zijn geheel ge- opend zal worden, is nog niet met zeker- heid te zeggen. Het ligt in de bedoeiing, voorloopig een dubbele draad van den kabel door te verbinden met het rijkste- lefoonkantoor te 's Gravenhage ten dienste in de eerste plaats van de gedelegeerden ter Haagsche conferentie, verder voor de pers en ten slotte voor de geabonneerden van de locale telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. DE TOESTAND. De wijze waarop de Haagsche confe rentie in de praktijk werkt, schrijft de N. R. Crt., is wel heel nuttig. Men weet dat Lloyd George zich van den aanvang af de beraadslagingen had voorgesteld als ge sprekken om een ronde tafel, terwijl van Fransche zijde de opvatting was bepleit, dat de niet-Russische en de Russische com- inissies op zichzelf zouden beraadslagen en alleen door hun voorzitters met elkaar in aanraking zouden komen. De drang tot zoo ruitn mogelijk overleg heetf er vanzelf toe geleid, dat de Engelsche opvatting aan- vaard i s. Dientengevolge heeft bijvoorbeeld de eerste sub-commissie gistereo met de Russen vergaderd onder voorzitting van Litwinof: Juist. Verder gaande zeide Litwinof, dat het in een groot aantal gevallen veel tijd zou kosten om vast te stellen wie de voorma- lige eigenaars waren. Men zal1 er de vroegere vreemde eige naars tenslotte wel bij moeten halen om uit te maken wat hun oorspronkelijke con- cessies zijn geweest, maar dan nog zijn de moeilijkheden niet opgelost, omdat de Russische sowjets nadat zij de olie-onder nemingen in eigen beheer hadden geno- men, gelijk men weet, allerlei pijpleidin- gen verlegd om met elkaar in veroinding gebracht hebben. Zoek dat nu maar eens uit. Een ander aspect van den toestand in Rusiand is de circulatie van papieren roe- bels. Onze correspondent heeft er verbijs- terende getallen over medegedcel;d. Er bleek uit dat de sowjets Rusiand over- stroomd hebben met een bedrag van 271 billioen 236 milliard papieren roebels, w aar van alleen bijkans eeti derde (85 billioen) in Juni is uitgegeven. En ondanks de de- preciatie die deze geweldige inflatie voor den koers van den roebel mee heeft ge bracht, ziet men nu dat de prijzen van vele levensbehoeften, in goudroebels uit- gedrukt, nietteinin he: dubbele en meer- voudige bedragen van de prijzen van 1913. Het verschijnsel is allien zoo te verklaren dat de eigenaars van roorraden bij roebel- koersen die van den etnen op den anderen dag ziilke vervaarlijke sprongen omliaag maken, zich voor verbis trachten te vrijwa- ren door voor hun goederen prijzen te be- rekenen, die pas in de toekomst zullen gelden. Gaat de depieciatie van den pa pieren roebel op deze wijze voort (en wat kan haar eigenlijk vo»reerst sluiten?) dan zal men in Sowjet-J&sland eindelijk met geheel nieuwe eenheden en maten moeten gaan werken zooals de astronomen, die den afstand Aarde-Zon als eenheid aanne- men en meer dan zes millioen van die een heden tot een „lichteuw" samenvatten. Zeker is dat men in let land der commu nistische idee waar een poed graan nu al zeven en een hake millioen papieren roebels kost, ten slotte even ver van de wereld der realiteiten afraakt als de aarde van de zon afstaat. In het Engelsche Lagerhuis heeft ook even het zoeklicht jespeeld op den oeco- nomischen toestand in Rusiand. Hannon vroeg of de meening welke de Duitsche handeisafvardiging, die onlangs naar Rusiand is geveest, heeft uitgespro- ken, ter kennis va het ministene van koophandel was goracht, en of de En gelsche inlichtingen de bewering beves- tigden, dat het bertel van de Russische industrie in de huidiie omstandigheden on- mogelijk is. Mitcnell Thompso antwoordde uit naam van het ministerie an koophandel: „Ik verneem, dat le vertegenwoordigers van Duitsche firma' die onlangs Rusiand hebben bezocht, me eenigszins ontmoedi- gende berichten onrent den economischen toestand zijn terugpkeerd. Dergelijke be richten zijn ook ui Engelsche bron ver kregen, maar ik vel er niet voor, mij over het laatste del van de vraag uit te spreken." „Eenigszins ontioedigende berichten kli'nkt als een diploiatiek euphe;nismc, dat in beteekenis nietveel verschilt van de kwalificatie van Hnnon, als men er re- kening mee houdt at deze opzettehjk over- dreef. Als de Duitihe fabrikanten die zul- ke uitstekende orgnisators zijn en er bo- vendien vitaal belag bij hebben, Rusiand als expansie-gebiei te gebruiken, weinig gaat zien in het heitel van de Russische nij- verheid, kan mener zeker van zijn dat het er troosteloosnee gesteld is. Petro leum is en blijft wr Rusiand het eenige actief en de mogijkheid om de petro- leuin-nijverheid (di in het rapport van de Duitsche industrieen niet inoegrepen zal geweest zijn) met edewerking van vreemd kapitaal te herstelh, wordt dan de eenige basis voor de vebegeerde credieten en voor het begin vaieen herstel in beschei- den omvang, watmen kan samenvatten in het alternatief: etroleum pompen of verdrinken. Ter ondersteuning van het werk dier com- missie zijn jl. Zaterdag onder leiding van een comite door de alhier bestaande dames- en heeren gymnastiekvereenigingen en voetballers sportdemonstraties gegeven op het sportterrein van de H. B. S., die welge- slaagd kunnen genoemd worden. Het was mooi weer en het bezoek was bevredigend. Er werd aangevangen met een match tus schen een elftal van T. S. C. en een vacan- tie-elftal, waarvan de krachten vrijwel tegen elkaar opwogen, hetgeen dan ook door een gelijk spel 33 werd uitgedrukt. Na de eerste helft trad voor het eerst op de dames-gymnastiek vereeniging, die onder leiding van den heer Stellingwerf keurig uitgevoerde vrije en orde-oefeningen te aanschouwen gaven, die een mooie pro paganda waren voor het werken dier ver eeniging. Vervolgens werden door de heeren gym- nastiek-vereeniging, die eveneens onder leiding van den heer Stellingwerf staat, eenige fraaie standen vertoond. Daarna werd de Voetbalmatch weer voortgezet, met het hierboven ve'rmelde re- sultaat, en volgden vrije oefeningen door de heeren-gymnasten, gaven zoowel de hee ren als dames blijken van hun kunnen in het hoogspringen en werden nog eenige ge- mengde oefeningen gehouden, die ten zeer- ste in den smaak van het publiek vielen. Het verblijf op het terrein werd verder zeer veraangenaamd door een groep leden Man het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" die niet karig waren met hunne lustige muziek. Naar we vernemen was ook het finan- cieel resultaat van den nafniddag bevre digend. TER NEUZN, 10 Juli 1922. EIND-EXAMN GYMNASIUM. Aan het Gereirmeerd gymnasium te Kampert slaagde iezer dagen voor het eind-examen cte ter H. G. Wolfert alhier E1NDEXMEN H. B. S. Heden slaagde vhr het eind-examen H. B S. te Rotterdam, cze vroegere stadgenoot de heer J. van de R;. SPORTDQONSTRAT1ES. Zooals we reed onlangs meldden, heeft zich alhier een cliite gevormd voor het inrichten eener ad- en zweminrichting. GROOT INTERN ATION A AL FESTIVAL TE SAS VAN GENT. In het voorjaar van dit jaar, men neemt aan omstreeks L Maart, was het 25 jaar grteden, dat te Sas van Gent door eenige heeren het initiatief werd genomen tot het oprichten van een muziekgezelschap. Zoo als alle vereenigingen van dien aard, was het ook bij „De vereenigde vrienden" vloed en ebbe, storm en zonneschijn, doch vooral in de laatste jaren leidt deze ver eeniging een dusdanig bloeiend bestaan, dat men met alle recht hetvbesluit nam, om het zilveren jubile zoo luisterrijk mogelijk te vieren en dit te doen door het uitschrij- ven van een internationaal festival. Aanstonds kan gezega worden, dat dit een groot succes was. Niet minder dan 26 gezelschappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgie kondigden hun bezoek aan, om belangstelling te betuigen in het feest der vereeniging en mee feest te komen vieren Het feest werd Zaterdag geopend door een muzikale wandeling van het feestvie- rend gezelschap door de gemeente, ge- volgd door een concert op de tribune die op de veemarkt was opgeslagen. Dit con cert lokte, bij het mooie weer, tal van hoorders en nad veel succes. Zondagmorgen werd het feest te 11 uur voortgezet met een concert van de fanfaren St. Cecilia van Rembodeghem, waarbij men genoot van de goede muziek door dit korps ten beste gegeven. Ondertusschen was de weersgesteidheid geheel omgeslagen, de krachtige Zuidwes- tenwind zeer hinderlijk, en deden de over- drijvende zware wolken voor regen vreezen Wat regen betreft heeft zich dit tot en- kele korte buitjes bepaald, die de feestelijk gestemde menschen niet konden afschrik- ken, doch de weersomstandigheden zijn van grooten invloed geAeest op de komst voor het gewone oelangstellend publiek, buiten de muziek- of zangvereenigingen, daar het vooral voor wielrijders niet aan- lokkelijk was, om tegen den hevigen wind op te tomen. Op de gezelschappen zelf was het weer van weinig invloed, er bleven slechts 3 gezelschappen achter; bij eene was ziekte de aanleiding. Er waren dus met „De ver eenigde vrienden" des namiddags 23 ge zelschappen in den stoet, die te 2,30 den tocht door de stad aanving, onder het beurtelings spelen van marschen door de muziekgezelschappen. Het was inderdaad weer een ouder- wetsch festival^ waarin men de gezelschap pen van Noord- en Zuid-Nederland weer broederlijk bijeen zag. Bij de ontvangst der afgevaardigden van de vereenigingen op het stadhuis, door het bestuur der feestvierende vereeniging en het gemeentebestuur, vestigde de burge- meester, de heer Hoefnagels, hierop ook de aandacht en sprak onder algemeene in- stemming een woord van hulde zoowel ten opzichte van den Koning der Belgen als van onze Landsvrouwe. Hij wenschte het jubileerende gezelschap geluk en wenschte jiet een voortdurenden bloei toe. Vervolgens heetfe de heer A. G. Stubbe, eoorzitter van „De vereenigde vrienden" alien welkom, zijn dank betuigende voor de groote belangstelling die aan zhn ver eeniging ten deel viel, waarna de eere- wijn AVerd aangeboden en zoowel namens de Belgische als namens de Nederlandsche gezelschappen een gelukwensch werd uit- gesproken ten opzichte van „De vereenig de vrienden", terwijl dank werd gezegd voor het guile onthaal. Daarna vingen op de estrades op de Groote Markt, de Veemarkt, de Loskade en de Kleine Markt de muziek- en zang- uitvoeringen aan, die de voortdurende be- langstelling van het in nog redelijken ge- tale aanwezig publiek gaande hielden en waarbij bleek, dat over het algemeen flin- ke gezelschappen hier bijeen gekomen wa ren. Des avonds verzamelden zich nogmaals in de raadzaal bestuur en afgevaardigden der vereenigingen voor de premietrekking. de ondervonden medewerking aan dit feest en het uitspreken van de beste wenschen voor de verschillende vereenigingen, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Ondertusschen werden de muziekuitvoe- ringen nog voortgezet, terwijl reeds eenige gezelschappen, die een verren tocht hadden te maken en hun taak hadden verricht, den terugtocht reeds hadden aanvaard of zich daartoe gereed inaakten. Wij konden voortdurend ervaren, dat er een gezellige stemming heerschte en een goeden toon. De verschillende deelnemers aan dit feest zullen er voorzeker alien met genoegen op terugzien, maar niet het minst zal dit het geval zijn bij het bestuur en de werkende leden der Vereenigde vrien den" tc Sas van Gent, die dit festival heb ben georganiseerd, ter viering van hun zilveren feest. WONINGBOUW. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw toegekend aan de gemeenten: Hontenisse, 560 gld. voor een woning van E. Asselman, 600 gld. voor een wo ning van V. de Roeck. Hulst, 600 gld. voor een woning van L. Freijzer. Sas van Gent, 1560 gld. voor 3 wonin- gen van J. J. Geernaert, P. H. A. de Groff en Th. v. d. Spiegel. Zaamslag, 600 gld. vpor een woning van M. Dieleman. DE TELEFOONVERBINDING ENGELAND—NEDERLAND. Nadat ruim 14 dagen geleden door het Engelsche kabelschip John Pender de tele foonkabel, die Engeland en Nederland zal verbinden tot op korten afstand van de kust bij Domburg was gebracht, het schip daarna naar Vlissingen was vertrokken, waar het overig deel van den kabel op een lichter werd overgebracht, heeft men steeds gewacht op gunstig weder om de verdere verbinding tot stand te brengen. Vrijdag j.l. zijn de lichter en een tweede ledige binnendoor naar Veere gesieept, omdat men begreep, dat het makkelijker was door het Veergat Domburg te bereiken dan rond Westkapelle Zaterdagmorgen was het weder gunstig en vertok uit Veere een sleep-boot met de beide lichters en een blazer en kwam deze sleep te ongeveer 8 uur op de plaats waar de afgekapte kabel tijdelijk aan een boei was bevestigd. Het einde van den afgekapten kabel en dat van het nog niet gelegde stuk werden op een ledigen lichter bij elkaar gebracht en werd daar het lassen verricht, terwijl de lichter, waarop de kabel lag, langzaam naar de kust werd gesieept. Daar stona een span paarden gereed, die voor den kabel werd geplaatst, terwijl een aantal stoere Westkapelaars gereed stonden om bij het verder landwaarts brengen van den ka bel behulpzaam te zijn. Eerst moest het strand worden overgestoken en daarna den kabel tegen het duin naast den Hoogen Hil, van welken bekenden duintop de Engelsche en Nederlandsche vlaggen wapperden, wor den opgehaald tot bij de lichtwachterswo- ning aan de landzijde van den Hoogen Hil, terzijde van welke woning de inrichting is gevestigd voor het overbrengen van de ge- luiden van den overzeeschen kabel naar dien welke naar het versterkingsstation te Mid delburg, achter het tel-egraafkantoor aldaar, leidt. Het was ruim 12 uur toen dit doel was bereikt en een toestel kon worden bevestigd aan een der vier draden, die zich in den ka bel bevinden. Onmiddellijk werd toen door den Nederlandschen ingeni-eur, den heer Van Kesteren en de Engelsche heeren, met Londen gesproken, waarbij bleek, dat het omvangrijke werk met succes was bekroond- Na het schaftuur vingen de Westkape laars met graven aan en binnen een uur was een geul voor den kabel gegraven van- af de lichtwachterswoning tot aan zee, ter wijl de monteurs voortgingen met het ver binden van den kabel aan de toestellen, waarna nogmaals met succes Londen werd opgebeld. De eerste telefonische verbinding tusschen beide landen was tot stand ge komen. O.a. was de vice-consul van Engeland, de heer P. de Bruijne uit Middelburg, bij het leggen van de laatste hand aan deze verbin ding tegenwoordig, terwijl een fotograaf en een filmoperateur het werk vereeuwigden. ZAAMSLAG. De deelname aan de j.l. Donderdag alhier gehouden jaariijksche paarden- en veemarkt was aanmerkelijk minder dan vorige jaren. Er waren aangevoerd 45 paarden, 20 stuks hoornvee en 15 varkens. Ook de belang stelling van het publiek liet veel te wenschen over. Een en ander, wordt toegeschreven aan het reeds in den morgen ongunstige weer. Wat er aangevoerd was, was echter van beste kwaliteit. De keuringscommissie bestond uit de hee ren Abr. Haak, J. Vinke en J. de Kraker, al ien landbouwers alhier, die na afloop der jaarmarlet de volgende premien toekenden: Paarden: le prijs verguld zilveren me- daille, 2e pr. zilveren medaille, 3e pr. bron- zen medaille. Categorie 4 jaar en ouder. le pr. Joh. de Feijter met Ida de Laboureur; 2e pr. S. de Feijter te Axel, met Freda de Trou; 3e pr. Joh. Scheele te Boschkapelle met Mergo. Categorie 3jarige merries, le pr. Joh. de Feijter met Julma de Laboureur; 2e pr. H de Regt te Ter Neuzen, met Juffrouw de Clinge; 3e prijs P. A. P. Dieleman, met Ba-- rones de Spui. Categorie 2 jarige merries, le pr. Joh. de Feijter, met Elza de Laboureur; 2e pr S. de Pfeijter, met 3e pr. Joh. de Feijter, met Caline de Laboureur. Categorie ljarige merries, le pr. P. Mi- r vereenigingen voor ac prenueuciAMiig. -#r H de RefIt te De le premie 60 gld. viel ten deel aan ch.elsen, met Blanca2e pr. H J iHpmlp Harmonie' te Selzaete, 2e pr. Ter Neuzen, met 3e pr. Jac. verpoo „Liberale Harmonie" te Selzaete, ze pr 40 gld. aan „Vredekring" te Selzaete, 3e pr 30 gld. aan „Eendracht en Verbroede- ring" tejErtvelde, 4e pr. 25 gld. aan „Voor- uitzicht" te Gent, 6e pr. 20 gld. aan „Wer- kersvreued" te Assenede, 7e pr. 15 gld. aan „Oefening baart kunst" te Philippine. 8e pr. 15 gld. „De vereenigde werklieden" te Ter Neuzen, 9e prijs 15 gld. „De Vlaam- sche Werkers" te Saffelaere, 10 pr. 10 gld. „Vrijheid Eendracht" te Lamswar.rde, lie pr. 10 gld. „IJver en Eendracht" te Ca- prijcke. Met een herhaald woord van dank voor met Fleury. Hengstveulens geboren in 1922. le pr. L de Klerk te Axel, met President Wilson; 2e pr. H. de Regt te Ter Neuzen, met 3e pr. M, de Putter, met Engersol II. Merrieveulens geboren in 1922 le pr. L. de Feijter te Axel, met 2e pr. L. de Kler^ te Axel, met Flora de Capelle; 3e pr. me, M Hoornvee Voor de beste baatgevende melkkoe: le pr. Jac. de Regt; 2e pr. G. Dees. Voor de beste kalfvaars: le pr. Jac. de Regt; 2e pr. niet toegekend. zijn r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2