ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 7322. Maandag 10 Juli 1922. 70e Jaargang. BINNENLAND. FEUILLETON. DE NIEUWE MANNELIJKE KAMER- LEDEN. Als nieuwe mannelijke leden zullen dus in de Kamerzitting nemen de R. K. heerer. J. 1. C. Ament, Roomsch-Katholiek land- bouwspecialiteit uit Limburg; L. J. M. leber, waarnemend ingenieur voor de Iandsgebou- wen in Nederlandsch-Indie sinds 1920 met verlof in ons land, en als koloniale speciali- teit verbonden aan de „Maasbode"; L. A. Fruytier; F. A. Moerel, hoofd der R. K. school te Oudewater en voorzitter van de federatie van R. K. Onderwijzersvereenigin- gen; L. F. J. M. baron Van Voorts tot Voorst, agrarier en landbouwspeciahteit en de huidige Voorzitter van den Ministerraad jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De sociaal-democraten hebben onder vele oud-gedienden ook den Amsterdam- schen wethouder, den heer W. H. Vliegen gekozen. Van dezen bekenden politicus be- hoeven we geen biografie te geven. Wei ge- ven wij bijzonderheden van den heer Ijzer- man. A. W. Ijzerman (S. D. A. P.) werd in 1879 te Rotterdam geboren. Hij was ach- tereenvolgens rijksontvanger te Sint Pieter, Schermerhorn en Utrecht. In 1918 zag de heer Ijzerman zich benoemd tot directeur van het bureau der Soc. Dem. Kamerfrac- tie, welke functie hij tot 1920 bekleedde. Daarna trad hij op als parlementair-redac- teur van het te Rotterdam verschijnend so- ciaal-democratisch dagblad ,,Voorwaarts". Sinds jaren is het nieuwe Kamerlid in de kringen der S. D. A. P. bekend door zijn publicistischen arbeid. Een nieuwe partij in de Tweede Kamer is die der Staatkundig Gereformeerden, die in 1918 voor het eerst aan de Verkiezingen deelnam. Ds. G. H. Kersten zal haar vertegen- woordigen. Het nieuwe Kamerlid is predikant bij de Oud-Geref. Gemeente te lerseke en heeft zich in den lande eenige bekendheid ver- worven door zijn actie tegen vaccine-dwang en verpjichte verzekering. Ds. Kersten heeft indertijd het initiatief genomen tot de op- richting der partij, die hij thans in de Kamer zal vertegenwoordigen en welke haar aan- hang vindt onder een gedeelte der ortho- doxie, dat tegen de coalitie der pro- testantsche christelijke partijen met de Ka- tholieken is. De Christelijk-Historische Unie zal door zes nieuwe leden worden vertegenwoordigd. Wij noemen in de eerste plaats den heer H. W. Tilanus, den tweeden secretaris der Christ. Historische Unie. Hij ontving zijn opleiding aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Hij diende een tijdlang als off icier bij het wapen der artillerie en was van 1910 —1913 leeraar aan de school voor verlofs- officieren te Utrecht. Van 19131919 was hij leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. In 1919 aanvaardde hij het ambt van secretaris van den Onderwijsraad en in 1920 werd hem tevens de functie van secre taris der Centrale Commissie voor georga- niseerd overleg in ambtenaarszaken opge- dragen. J. M. Krijger Jr. (Christ. Hist. Unie) ge boren te Bruinisse, geldt als deskundige op waterstaatsgebied. Gedurende een twintig- jarigen diensttijd als ambtenaar bij den Rijks Waterstaat verwierf hij zich een goede reputatie, hetgeen o.a. kan blijken uit het feit, dat hij voor het onderwijs aan de Technische Hoogeschool te Delft werd ge- roepen. Tal van Christ. Hist, kiesvereenigingen werden door zijn toedoen alom in den lande opgericht. Sinds 1 September j.l. fungeert het nieuw- benoemde Kamerlid als directeur van het Christ.-Historische dagblad „De Nederlan- der". Aan zijn initiatief is o.a. de oprichting van het Christelijk-Historische weekbtad voor Zuid-Holland „De Zuid-Hollander" te danken. Dr C. W. Th.,baron van Boetzelaer van Dubbeldam (Chr.-Historisch), is doctor in de theologie. Hij is een zeer bekende figuur op het gebied van den zendingsarbeid. 1 oen op 5 September 1906 te Batavia werd in- gesteld het zendingsconsulaat, trad baron Van Boetzelaer op als consulent. Hij bleeT op dezen post tot in 1919. In Batavia vond de consulent een zeer uitgebreid arbeids- veld en aan zijn leiding is het te danken, dat de protestantsche zending flink terrein won. Baron Van Boetzelaer was in zijn Indische periode lid van het bestuur over de Protes tantsche kerken in Nederlandsch-lndie en tevens was hij vertegenwoordiger van den Christelijk Militairen Bond. Reeds vroeger was Dr. Van Boetzelaer in Ned.-Indie geweest. Van December 1899 tot Jui 1901 maakte hij met den zendings- director J. W. Gunning een reis door Insu- linde. In begin 1906 is hij gepromoveerd op het proefschrift „De Gereformeerde Ker ken in Nederland en de zending in Oost- Indie in de dagen der Oost-Indische Com- pagnie". Dr. Van Boetzelaer woont thans in De Bilt. Hij is voorzitter van den zendings- studieraad en onder-voorzitter van't Neder- landsch Bijbel-Genootschap. In de Kamer zal hij de koloniale specialiteit zijn van de Christelijk-Historische Unie. Van Jhr. Mr. D. J. de Geer en van Dr. J. Th. de Visser, van wie de eerste Minister van Financien, de laatstgenoemde thans nog Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen is, geven wij geen verdere bijzon derheden. De heer F. E. H. Ebels, een nieuwe ver- schijning in de Kamer, zal deel uitmaken van de fractie der Vrijzinnig-Democraten. De heer Ebels is landbouwer en woont te Beerta. Hij was van 1916 tot het vorige jaar lid van de Provinciale Staten van Groningen en werd toen gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. De oud-Minister van Financien, Prof. Mr. A. van Gijn, werd door den Vrijheidsbond naar de Kamer geroepen. De andere nieuwe Vrijheidsbonders zijn: Mr. J. Gerritzen, sedert 1920 in Nederland vertoavend, bekleedde vele jaren gewichtige functies in de directie der Javasche Bank te Batavia. Hij werd op 1 April 1908 tot direc- teur-secretaris, tevens tweeden plaatsver- vangend president benoemd en was laatste- lijk directeur, eerste plaatsvervangend pre sident. Bij de instelling van den Volksraad, werd hij als candidaat van den Ned. Ind. Vrijzinnigen Bond, tot lid gekozen. H maakte van 1918 tot 1920 deel uit van dat college. In Mr. Gerritzen krijgt de Vrijheidsbond een bekwaam Indisch specialiteit in de Tweede Kamer. Mr. G. A. Boon is thans algemeen secre taris zijner organisatie. Hij was vroeger als advocaat in Leeuwarden gevesfigd er, heeft daar krachtig propaganda gevoerd voor de beginselen van de Liberale Unie, waarin hij een bestuursfunctie heeft ver- vuld. Mr. Boon behoorde tot de meest geavan- ceerde elementen in de Unie en heeft inder tijd een samensmelten met den Vrijzinnig- Democratischen Bond verdedigd. Het nieu we Kamerlid, thans te's Gravenhage woon- achtig, nam in 't vorig jaar een werkzaam aandeel in de oprichting van den Vrijheids bond. Dr. S. E. B. Bierema werd als lid van den Vrijheidsbond in de Noordelijke provincien gekozen. Hij studeerde aan de Lanbouw- hoogeschool te Wageningen en is thans De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) „Wat spijt me dat nu," fluisterde Srtella berouwvol. „Ik plaagde maar en ik zou niet zoo onvriendelijk zijn geweest, als ik haa kunnen vermoeden, dat u werkelijk re- dtn had oin verdrietig te zijn. Toe, Vertel er mij eens alles van." Clarice gaf onmiddellijk gehoor aan dat verzoek, en beschreef het afgelegen huisje van de biezensnijders met de vreemde com- binatie van groote armoede en kostbare antiquiteiten, en de oude vrouw op haar rustbed, die zulke ondragelijke pijnen leed „Maar kon dokter Lynne daar nu niets aan doenzeide Stella op licht-verwijten den toon. „Hij heeft haar een smeerseltje gegeven, maar hij gaf niet veel hoop, dat het helpen zou," antwoordde Clarice. „Massage is het eenige middel, gelooft hij. En dat is hier buitengesloten." „Waarom?" wilde Stella weten, en nog steeds scheen zij den dokter iets te verwij ten te hebben. „Omdat er geen masseuse bij de Pilchers kan logeeren," gaf Clarice ten antwoord „En dokter Lynne denkt niet, dat het hel pen zou at* ik er een naar Rockhaven liet komen, want die zou zeker bezwaar maken om elken dag zoo'n langen roeitocht te moeten ondernemen." Stella stond op en richtte zich in haar landbouwer te Usquert. Het nieuwe Kamer lid heeft zitting in het bestuur van verschil- lende corporaties op landbouwgebied. De anti-revolutionnaire fractie zal onder anderen worden versterkt met den huidigen Minister van Justitie Mr. Th. Heemskerk, den heer J. J. C. van Dijk, thans Minister van Oorlog en den Oud-Minister H. Coiijn, een drietal van wie wij den lezers geen bij zonderheden behoeven te vertellen. Niet terugkeerende Kamerleden. Van de affredende Kamerleden die zich opnieuw candidaat lieten stellen zijn niet herkozen de heeren: A. H. Arts (R. K.), J'hr. Mr. Dr. E. A. van Berensteyn (onafhan- kelijk vrijz.-denrt.), M. I. W. J. Bijleveld (Vrijheidsbond), F. W. J. Drion (Vrijheids bond), Mr. Dr. H. A. G. van Groenendael (R. K.), L. de Groot (Vrijheidsbond), P. J. J. Hazevoet (R. K.), J. F. Heemskerk (anti-rev.), Jhr. W. C. de Jonge (S. D. A. P.), H. Kolthek iS. P.), J. W. Kruyt (com munist). Mr. Dr. A. R. van de Laar (Christ.- Soc. Partij), Jhr. R. R. L. de Muralt (Vrijh. bond), F. L. Osjendorp (S. D. A. P.), P. Otto (Vrijheidsb(»nd), E. Rugge (S. D. A. P.). A. P. Staalman (Christ.-Dem.), B. J. van Stapele (S. D. A. P.), E. M. Teenstra (Plattelander). DE PERS OVER DEN UITSLAG DER VERKIEZINGEN. De „Maasbode" bezingt „den triumf der rechterzijde". Voor het eerst in heel onze parlementaire geschiedenis heeft zich het heuglijk feit voor- gedaan, dat een Kabinet door de met bij- zonderen nadruk uitgesproken wil van de kiezers na vier voile jaren wordt geprolon- geerd, dat de natie met een overweldigende meerderheid zich uitspreekt voor de voort- zetting van het bbleid, vier voile parlemen taire jaren Jang door een en hetzelfde mi- nisterie betracht. Naar het inzicht van de ,,N. R. Crt." blijft deze gansche veikiezing te beschouwen als een verschuiving ran de radicale en liberale elementen der bemlking naar een conserva- tiever nuance. En wat het tegenwoordige Kabinet aan- gaat, dit past, dunkt het Rotterdamsche blad, niet meer op de nieuwe Kamer. Het had zich aangepast aan het radi- calisme van der heer Aalberse, doch dit heeft door deze verkiezing een deuk ge- kregen. Uit het ,.Hbld.': De uitslag duidt steJIig p een rechts rtinisterie. Het komt ons echter voor, dat dit niet meer het Kabinet- Ruys kan zijn. Ten eerste is dit opgetre- den toen de, reclterzijde slechts 50 leden telde. Maar bo\endien is het Protestant sche, en met rame het meest gematigde deel der rechtenijde de Christelijk-Histo rische groep, amzienlijk versterkt. Een rechts kabinet waarin deze veranderde- samenstelling d:r rechterzijde tot uiting komt, lijkt ons m noodig. En dit zal dan tevens een miniskrie moeten wezen waar in met de econonische opschuiving naar rechts wordt rekming gehouden. Uit de anti-rev „Rotterdammer": In groote treken saamgevat, mag het eindresultaat, vor zoover dit thans vast- staat, in deze woirden worden saamgevat: De rechterzijde heft reden tot groote dank- baarheid, terwijl de uitslag voor enkele groepen van link een volkomen debacle beteekent. Bij dit laatste lenken wij allereerst aan den Vrijheidsbom. Van zijn groot opge- zette actie is niet terecht gekomen; de uit- spraak schijnt nit te boud, dat in Neder land het liberalise is en blijft geslagen. Het was nu: er o of er onder. Het is ge- worden: er onder Voor de vrijzinig-democraten is de uit slag niet ongunstg. De strubbelingen die scheuring brachte zijn zoo vroeg gekomen, voile lengte op, als wilde zij verontwaar- digd iets protesteeren. „Dan is hij toch al heel slecht op de hoogteriep ze uit. „Misschien kan hij het ook niet weten, want ik herinner mij niet, dat ik het hem verteld heb, maar in Rockhaven woont wel een masseuse, en u zult haar volkomen bereid vinden om dit geval te behandelen. Zij is heusch met bang voor zoo'n boottochtje, als zij er een goed werk mee kan doen." „0, juffrouw Sleath. Mag ik dan alstu- blieft haar adres hebben?" smeekte Cla rice met gevouwen handen. „Zij zal er heusch geen spijt van hebben." „Zij staat voor u," lachte Stella, een militaire houding aannemend. „Bent u masseuse? Neen, dat wist ik heusch niet „Niet? En toch heb ik het, meen ik, aan Lady Uvedale verteld. Maar zij vond het zeker niet de moeite waard om er met u over te spreken. Dat doet er ook pouwens niets toe. Het komt er nu maar alleen op aan, of u mijn diensten wilt accepteeren. Ik vraag het u als vriendin als helpster in uw Liefdewerk, als u mij te kort kent om het woord vriendin nu al goed te vinden. In ieder geval moet iki u vooraf zeggen, dat er geen quaestie van betalen mag zijn. Ik heb nu vacantie en kan dus over mijn tijd beschikken, zooals ik dat wil." Clarice was nu geheel verteederd door zooveel belanglooze vriendschap. ,,Wat bent u toch lief en vriendelijk. Zelf kan ik uw vriendelijk aanbod niet aanne- men. Dokter Lynne moet hierin beslissen. Wilt u het hem laten weten en dan alles met hem afspreken?" Stella dacht een oogenblik na. „Gaat u morgen weer naar het huisje?" vroeg ze na een oogenblik zwijgens. Cosmo had wel iets gezegd van een tochtje, dat den vlgenden dag zou worden ondernomen, en larice bekende dus met een gloeiende kler, dat dokter Lynne zijn patient wel weer eel gauw zou opzoeken. En dat hij in iede geval met haar had af- gesproken om ha: den volgenden middag op den gewonen Id te komen halen om te roeien, zij kondendus heel goed naar den mandenmaker gaa. „Dan zuMen wihet daar maar op hou- den," meende Stla op haar besliste ma- nier. „Ik verschi dan, als u beiden op het punt bent oi te vertrekken en bied mijn diensten als lasseuse aan. Ik vind het nogal grappig on dokter Lynne zoo plot- seling voor een it te stellen, en hij ver- dient niet beter, )mdat hij zulke slechte gedachten van mn collega's heeft." Clarice's geziche betrok bij het beden- ken, dat haar rusg middagje met Cosmo nu verstoord wasmaar ze drong die zelf- zuchtige gedachttaanstonds terug. „Dat is een pnhtplan," knikte ze. „Wij vertrekken zoowaom vijf uur." Toen Stella Sldh een half uurtje later weer naar huis Mndelde in den sterren- nacht, lachte zij. iaar het was geen har- telijk, oprecht scaterlachen, en er was geen prettige uitdkking in haar oogen. HOOFETUK XXIV. De muizenvevan Caleb Tyzard. De oude Caleb yzard zat in zijn onder- aardsch gewelf e verkneuterde zich van pret, dat hij al trer dan tachpg jaar den beul te slim af vs geweest. Zijn prach- tige gave tanden,ie nog altijd, niettegen- staande zijn hoogi ouderdom, zijn gees- tigen mond, dubt aantrekkelijk maakten, beten op het zwte korte pijpje, en zijn wonderlijk helder oogen had fiij onder- zoekend .gericht den man, die nu op dat voor herstel van de breuk blijkbaar nog tijd restte. Voor de sociaal-democraten bestaat geen reden tot verheuging. De enorme vermeer- dering, die onderscheidenen verwachtten, is uitgebleven en in tegenslag verkeerd. De „Nederlander" schrijft o.a.Ondanks alle fouten, die gemaakt mogen zijn wer- ken en verantwoordelijkwezen beduidt ook: fouten maken heeft ons volk de R. K., Anti-rev. en Chr. Hist, groepen vertrouwu. Ons volk. Niet sledhts de georganiseerde kiezers, die kiesvereenigingen vormen en parolen volgen. Doch ook de overgroote meerderheid, die wisselt van indrukken en dus van stem. Men heeft gemeend, dat de invoering der evenredige vertegenwoordiging een stollen van een toestand zou tengevolge hebben. Er grijpen zoo meent men in het volks- clenken als geheel geen groote veranderin- gen plaats; nu die zich eenmaal uit bij wijze van evenredige vertegenwoordiging, is groote wjsseling van stembus-uitslag uitgesloten. Thans bleek toch wel, dat dit alles maar zeer ten deele juist is. Er blijft ruimte voor verschuiving. En ditmaal beduidt de verschuiving niet het opzeggen van vertrouwen aan wie den last gedragen hebben. De Coalitie schrijft ,,het Vad." heeft een groote overwinning bij deze stem- bus behaald, the working majority, een meerderheid, waarmee iets te bereiken valt, werd haar deel. Het „Centrum": Rechts is sterker uit den slag gekomen dan werd gehoopt en ver- wacht, haar meerderheid is grooter dan ook bij optimistische berekeningen werd becijferd en de overwinning is in de eerste plaats een overwinning voor het Kabinet- RuysAalberse. Onomwonden en ondubbelzinnig heeft het meer dan verdubbelde kiezerskorps als zijn wensch te kennen gegeven, dat het mi- nisterie-RuysAalberse zal aanblijven, dat het in dat Kabinet vertrouwen stelt err de hoop koestert, dat het zijne taak in 's lands belang zal voortzetten. Rechts overwon door eigen kracht, niet door de zwakheid van den tegenstander aldus „de Tijd". De gehechtheid aan de Christelijke be ginselen heeft gezegevierd over het an- archisme, waarheen de liberale vrijdenkerlj langs socialisme en communisme het menschdom voert. De ontbinding ter lin- kerzijde in allerlei bezuinigings- en mate- rieele welvaartsgroepjes is thans zoover gevorderd, dat de rechterzijde geen burger- kjke partij van eenige beteekenis tegenover zich in de oppositie vindt. Volgens ,,het Volk" zijn de rechtsche par tijen zelf door hun overwinning verrast. Zij danken die overwinning eenerzijds aan de toestrooming van conservatieve ele menten uit de liberale rijen, anderzijds aan het vasthouden van kerkelijke arbeiders aan de kerkelijke partijen, ook al wordt daardoor hun maatschappelijk belang ge- schaad. Terwijl eindelijk, en zeker niet in de laatste plaats, het vrouwenkiesrecht hun aanvankelijk ten goede is gekomen. De uitslag van thans heeft, meent het orgaan, voor de S. D. A. P. niets ontmoe- digends. ZEVEN VROUWELIJKE KAMERLEDEN. Behalve de herkozen leden Johanna Wes- terman (Vrijheidsbond) en Suze Groeneweg (S. D. A. P.) zullen in de nieuwe Kamer zitting hebben: mevr. mr. B. BakkerNort (Vrijz.-Dem.), studeerde aanvankelijk in de talen, promo- veerde na haar huwelijk in de rechten, trad vooral in Groningen op den voorgrond als een strijdster voor de vrouwerirechten; mevr. mr. Frida Katz (Chr. Hist.), in 1916 hem toekwam. Caleb zat als gewoonlijk voor zijn komfoortje en warmde zijn han den. Niemand anders dan kapitein Waker Guyse was zoo juist door Zebby binnenge- laten, nadat hij de afgesproken drie slagen op de eikenhouten deur had doen hooren. „Zoo, edele krijgsman, hebt gij nu ein delijk uw weg door mijn voorvaderlijk slot zonder gids kunnen vinden?" begroette de oude hem. „En hoe gaat het met mijn ge- degenereerden bloedverwant?" „Dr. Leemann Tyzard moes~t een zitting 'van de Gemeenteraad bijwonen, en kon de zen keer dus hiet met mij mee komen," antwoordde Guyse. „De toebereidselen tot het plan, u'at we samen hier besproken heb ben zijn al gereed, en ik ben nu officieel uTt Rockhaven vertrdkken en houci mij schuil in het huis van den dokter. Ik van mijn kant heb nu al mijn maatregelen ge- troffen en kwam nu eens zien, hoe ver u bent." De oude kluizenaar grinnikte eens even. „Ik ben al vijf en zeventig jaar, neen lan- ger klaar. Maar nooit heb ik het middel, dat jij nu bedoelt hoeven te gebruiken. Ik Caleb Tyzard moest mij alleen verdedigen tegen de dienaren der wet, maar ze zijn mijn spoor blijkbaar kwijt geraakt. En nu wilt u mijn middel toepassen. *Ja zeker, ka pitein, ik heb ook niet stil gezeten. Mijn kinderen aan den anaeren Kanr van aezen rotsmuur weten nauwkeurig wat hun fe doen staat. U hebt zelf nu maar het oogen blik te kiezen en Er was iets in den toon van den ouden man, dat Guyse onrustig maakte. Die grijs- aard moest een werktuig in zijn handen zijn en een oogenblik vreesde Guyse dat dit nog niet zoo gemakkelijk zou gaan. Caleb Tyzard, die zich nog steeds verborg om niet veroordeeld te worden voor een te Amsterdam gepromoveefd in de rechten, in '18 benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid; is lid van den gemeenteraad van Amsterdam, en waarnemend griffier bij het Gerechtshof aldaar; mevr. A. de VriesBruins, (S. D. A. P.), eerst leerares in plant- en dierkunde te Gro ningen, studeerde later in de medicijnen: is nu specialiste voor zenuwziekte te Gronin gen; is lid van den gemeenteraad aldaar; mevr. S. C. C. BronsveldVitringa, (R. Kath.), edhtgenoote van den directeur der R. H. B. S. te Hoorn; is lid van den gemeen teraad aldaar. Zij is een schoondochter van dr. A. W. Bronsveld te Utrecht; mej. mr. E. C. van Dorp (Lib. P-) zal in de Kamer komen omdat mr. S. van Houten zelf geen zitting zal nemen, maar zijn zetel zal afstaan voor den candidaat die op zijn lijst de meeste stemmen haalde. Is in 't bij- zonder bekend als een zeer bekwaam en strijdvaardig economiste. Was tot voor kor- ten tijd lid van den Vrijheidsbond. WINST- EN VERLIESREKENING. Zetels Winst Nieuw Oud Verlies Vrijheidsbonders 10 15 5 v. HoutenFaubel 1 -PI Christ.-Hist. 11 7 +4 Anti Rev. 16 13 +3 Staat. Geref. Partij 1 1 Roomsch-Katholieken 32 30 +2 S. D. A. P. 20 22 —2 Vrijz. Dem. 5 5 Communisten .2 3 1 Plattelanders 2 1 1 Chr. Dem. Partij 1 1 Soc. Partij 1 —1 Chr. Soc. Partij 1 —1 Verbond Dem. Weerm. 1 —1 EIGENAARDIGE RESULTATEN VAN DE VERKIEZING. De .„N. R. Crt." heeft de volgende bere- kening gemaakt: De verschillende partijen verkregen: Christ.-hist. partij 1 zetel op S. D. A. P. 1 Groep Van Houten 1 R. K. Staatspartij 1 Vrijheidsbond 1 Vrijz. Dem. bond 1 Commun. partij 1 Staatk. ger. partij 1 Anti-rev. partij 1 Plattelandersbond 1 28.900 st. 28.300 28.000 27.300 27.100 26.900 26.800 26.700 25.100 23.000 S. D. A. P. had 567.772 St., kreeg 20 zetels Chr.-Hist. p. had 318.666 St., kreeg 11 zetels Te zamen 886.438 St., en 31 zetels R. K. partij met 874.644 St., heeft 32 zetels Anti-rev. p. had 402.260 St., kreeg 16 zetels Vrijz. D. B. had 135.190 St., kreeg 5 zetels Te zamen 537.450 st., en 21 zetels S. D. A. P. met 567.772 St., heeft 20 zetels Enz. Er zijn ongeveer 215.000 stemmen uitge- bracht op kleine partijtjes, die geen zetel in de Kamer hebben verworven. Dat is dus een waarde aan stemmen van niet minder dan 7 zetels, die nutteloos uitgebracht zijn. HET KABINET—RUYS. Naar de driehoek-correspondent van „de Tel." verneemt moet het bij de leiding der rechtsche partijen sinds lang hebben vastge- staan, dat, indien de stembus een duidelijke rechtsche meerderheid gaf, het kabinet-Ruys de Berenbrouck aan het bewind diende te blijven. Hij kan dan ook meedeelen, dat het ml- nisterie in zijn geheel niet zal aftreden. Wel zullen vermoedelijk eenige ministers worden vervangen. Minister Ruys zal echter de lei ding houderren van een aftreden van minis ter Aalberse is geen sprake. moord, die hij in het begin der eeuw had begaan, mocht eens een gevaarlijk werktuig blijken, dat de gebruiker zelf kon wonden. Hij, Guyse, vertrouwde dien oude met zijn lhnemend, open gezicht maar half, soms kon hij op zoo'n eigenaardige manier !a- chen, dat zelfs de kapitein er van rilde. En bovendien begreep Guyse in het geheel niet, waarom Caleb Tyzard hem hierin de helpende hand wilde bieden. Walter Guyse was geen idealist, en daarom had hij den ouden hermiet geld geboden niet meer of minder dan twee duizend pond in ruil voor zijn diensten, en dat aanbod was grif aangenomen. Maar wat kon nu deze vreem de laatst overgeblevene van een oud ge- slacht in vredesnaam in zijn tegenwoordige omstandigheden aan zoo'n som hebben En Guyse wilde deze vraag liever beant- woord zien, eer hij te ver was gegaan om nog terug te keeren. En terwijl Guyse Caleb uitvorschend zat aan te kijken, bleven de oogen van den oude ooTc strak op hem gericht, en hoorde hij Tyzard allerakeligst grinniken; de kleine Zebby beschouwde zwijgend dit tooneeltje met de grootste belangstelling. Plotseling hield Caleb op met lacheii en boog zijn grooten kop wat naar voren. „Ik weet wel waarover u piekert, kapitein," zeide hij met zijn zware welluidende stem. „U vertrouwt mij niet, omdat u niet be- grijpt, waarom ik u gebruik laat maken van mijn middel, en mij er voor laat betalen." Guyse voelde zich nog minder op zijn gemak, omdat hij voelde, dat de oude hem doorzag, maar hij was te geslepen om deze bewering geheel en al te ontkennen. „Ik wantrouw u volstrekt niet, mijnheer Tyzard, maar ik moet u bekennen, dat ik mijzelf die vraag wel heb gesteld." zeide hij. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1