6EMENGPE BERICHTEW. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gn i T I C een zakie P's R A I I U) Grenadinesans in ieder pakje A. J. P's Amandeltjes- p adding. Tijdelijke Reclame. 5 VERKIEZING IN DE K1NDERKAMER. Clinge Doorenbos dicht in de Tel.; Moeder, hoor eens, gisteravond Hoorde ik van Tante Chris. Dat het op aanstaanden Woensdag Overal verkiezing is. Moeder, wat is een verkiezing? Waarom doen ze dat? en hoe? Mag dan iedereen iets kiezen? Vader ook? Wat kiest u Moe? Moeder bracht Jan op de hoogte tZoo goed en zoo kwaad als't ging) Van 't principe der verkiezing Een verkiezings-regeling Jantje snapte er niet veel van tn ineens, toen Moeder zei, Dat zij vroeger nooit mocht kiezen, Keek hij twijfelend op zij. Ernstig zat hij na te denken En zei na een korte poos: Ik vind het fijn, dat u toch vroeger Lekker stikum Vader koos. KLAAS DR1EHUIS EN ZIJN VERKIEZlNGSCAMPACiNE. Te Winkel (N.-H.) is de heer Kl. Drie- huis, de politieke lijster, opgetreden voor de Rapaillepartij. Een talrijk publiek was aanwezig. Nadat de heer Rijnders gespro- ken had, zong de heer Driehuis zijn rede. Er was gelegenheid tot debat. Doch dit moest ook zingende gebeuren, anders kon geen discussie worden toegestaan. Een der aanwezigen maakte van dat aanbod ge- bniik en jubelde zijn bedenkingen uit„con espressione". Van repliek zag Driehuis af, omdat hij niet zoo gauw de melodie kon vinden. Ee ^yie een beetje muzikaal wa- ren aangelega hebben hem dat niet kwa- lijk genomen. ZWAAR VERWOND. Te Aalten wou de jachtopziener Dom- stra Zondag vier Duitschers, die hij op zijn ronde ontmoette, als verdacht van strooperij aanhouden. Een der Duitschers heeft toen drie schoten uit zijn revolz-iir gelost; de jachtopziener werd zwaar ver- wond. Drie Duitschers werden in arrest genomen, de dader ontvluchtte. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. LNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. 30 Juni. Eng. s.s. Jolly Laura, 1037 M3„ vlas, van Londen voor Genl. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Fransch ss.. Depute Andre Thome, 5695 M3., kolen, van New Castle voor Gent. Ned. s.s. Sint Jansland, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar New Castle. Eng. s.s. Derwent, 2349 M3., ledig, van Gent naai Antwerpen. Eng. s.s. Jokefleet, 2327 M3., ledig, van Gent naar Goole. 1 Juli. Eng. s.s. Sea Gull, 1861 M3., kolen, van Goole voor Gent. Ned. s.s. Papendrecht, 3719 M3., hout, van Uleaborg voor Gent. Noorsch s.s. Inga 1, 3349, M3., kolen, van Glasgow voor Gent. Deensch s.s. Clara, 3262 M3., ledig, van Gent naar Christinestadt. Eng. s.s. Jolly Laura, 1037 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Ned. s.s. Cornelis, 6894 M3., fosfaat van Tunis voor Gent. Deensch s.s. I. D. S. Adolph, 4677 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Methil. Deensch s s. E. M. Dalgas, 3998 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Methil. Eng. s.s. Chrichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Darlington, 3041 M3., stuk goed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Hareida, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Manchester. Eng s.s. Falcon, 1920 M3., stukgoed. van Gent naar Londen. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Duitsch s.s. Konigsau, 2934 M3., ledig, van Gent naar Zwijndrecht. 2 Juli. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3., koien, van New Castle voor Sluiskii. Ned. s.s. Fohnina, 3293 M3., kolen, van Dunston voor Sluiskil. Belg. s.s. Nieuport 34, 349 M3„ diversen, van Zeebrugge voor Gent. Eng. s.s. Sarah Colcbroek, 447 M3., fos faat, van Gent naar Woodbridge. Eng. zeilsch. Harold, 285 M3., fosfaat, van Gent naar Ipswich. Eng. s.s. Sea Gull, 1861 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. ss.. Blackcock, 1393 M3., stukgoed. van Londen voor Gent. WEERBERiCHT van 5 Juli Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt; Hoogste barometerstand 763.1 Zurich. Laagste barometerstand 749.2 Lerwick. Verwachting tot den avond van 6 Juli: Zwakke tot matige Zuideiijke' tot Zuid- westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of onweersbuien, aan- vankelijk wanner. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPiJ—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 4 dezer van Venetie naar Melilla (Marokko). s.s. HELENA vertrok 1 dezer van Haiffa naar La Goulette (Tunis), s.s. TERNEUZEN in lading te Newcastle voor Stettin, s.s. CORNELIS in lossing te Gent, s.s. MAGDALEN A arriveerde 4 dezer te Sfax, in lading voor Gent, s.s. ELISABETH in lading te Sfax voor Rouaan. rik, 1 op de heeren Van de Putte en Struve. I)e heer Lantsheer neemt de benoeming aan en wordt door den Voorzitter gelukgewenscht. Aanhouding verzoeken. Overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten wordt besloten tot aanhouding van de verzoeken van: het waterschap Poortvliet om herziening- van het bijzonder reglement voor dat waterschap; den kring Noord-Beveland van de Z. L. M. om verhooging van den veerdam te Kortgene; de polders Serlippens en Nieuw- Othene om calamiteusverklaring; de kerkvoog- den der Ned. Hei-v. gemeente te Kapelle om subsidie voor herstel van het kerkgebouw; de Prov. Ver. tot bestrijding der tuberculose om subsidie voor 1923; de vereeniging Sanatorium Zealand" om medewerking inzake borgstelling; de raden der gemeente Clinge en Philippine resp. om een renteloos voorschot en een bij- drag-e voor wegsverbetering; en van het hoofd- besfuur der Z. L. M. om crediet over 1923 en 1924 voor bevordering en aanmoediging der paarvtenfokkerij Ook werd aangehouden op voorstel van Ged. Staten het verzoek van het voorloopig comite tot oprichting van den landbouwwinterschool te ■Oostfeurg om subsidie. Verkeersrapport. Overeenkomstig het voorstel van den com missi? van onderzoek naar de mogelijkheid eene: reorganisatie der Prov. verkeersmidde- len. werd besloten het door haar uitgebracht rapport in handen te stellen van Ged. Staten teneinde daarover in de a.s. najaarsvergadering een voorstel te doen. Overige voorstellen. overige voorstellen reeds vroeger ge- noecrxi werden naar de afdeelingen overge- braeht, en werd dit eveneens gedaan met nog twee nieuwe voorstellen en wel een om aan de voorwaarden voor subsidie aan de eommissie van toezicht op de proefvelden toe te voegen, dat voor de betaalbaarstelling tot genoegen van Ged. Staten het bewijs moet zijn gelerverd, dat aan het subsidie behoefte bestaat en het tweede om een crediet van f 100 beschikbaar te stellen voor de in September a.s. te IJzen- dijke te houden tuinbouwtentoonstelling van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw ip Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk DeeS. Afdeelingen. Thans wordt overgegaan tot trekking der afdeelingen en werden deze als volgt samen- •geefceld: Eerste afdeeling de heeren Onderdijk, Dek- Ker, Vienings, Welleman, Adriaanse, Geschiere, Van Teijlingen, Van den Ouden, Lindeijer, Van Niftrik, Van de Putte en Nieuwenhuijzen, en de heer Van der Weijde en Gerlach van St. Joosland, leden van Ged. Staten. Tweede afdeeling de heeren: Mulder, J. W. van Oeveren, Overhoff, Timmerman, Hartoog, Dixhoorn, Gunst, Erasmus, Hendrikse, Voge- laar, Stieger, De Meij en de heeren Sprenger en .Fruijtier, als leden van Ged. Staten. Derder afdeeling de heeren: Dumoleijn, Moel- ker, Verhorst, Kakebeeke. Van Zuijen, Van Waesberghe. Lantsheer, W. van Oeveren, Stru ve, Hensel, Nolson, en de heeren Van Rompu en Dieleman, als leden van Ged. Staten. Besloten werd de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Dinsdag 18 Juli des voormiddags te 10 uur, waama deze bijeen- komsx wordt gesloten. Vergadering van Donderdag 29 Juni 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, D. Scheele, H. J. van den Ouden, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en L. J. van Driel. Afwezig de heeren J. J. de Jager, P. van Cadsand en F. B. G. de Meijer. Een vacature. (Vervoig). 3. Verzoek van de vereeniging van Christe- lijk Onderwijs te Driewegen om beschik- baarsteiling van gelden voor nieuwe schoolbanken. Naar aanleiding van een ter zake ingekomen verzoek, stellen burgemeester en wethouders den raad voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: gezien het verzoek van het bestuur der rechts- persoonlijkheid bezittende vereeniging voor Christelijk onderwijs te Driewegen (gemeente Ter Neuzen), d.d. 12 dezer om ingevolge artikel 72 e. v. der Lager-Onderwijswet 1920 uit de gemeentekas te mogen ontvangen een bedrag van f 3000; overwegende dat deze gelden gebruikt zullen worden voor het aanschaffen, plaatsen van 72 stuks model-schoolbanken en het behandelen van het blanke hout en afvernissen, dat volgens artikel 74 der Lager-Onderwijs wet 1920 onder verbouwingskosten o.a. begre- pen zijn de kosten van eerste inrichting met in- begrip van schoolmeubelen, dat dus het verschaffen van schoolmeubelen valt onder eerste inrichting, dat het plaatsen van nieuwe schoolbanken in eene bestaande school niet kan beschouwd worden te vallen on der letter c. van artikel 74 der Lager-Onder wijswet 1920, dat dus de gelden voor die schoolmeubelen niet door de gemeente moeten worden verstrekt, gelet op de artikelen 72, 73, 74 en 75 der ge- genoemde wet, gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit: de medewerking te weigeren tot het beschik baar stellen van een bedrag van drie duizend gulden (fSOOO, De heer SCHEELE wenscht naar aanleiding van dit verzoek en het voorstel van burgemees ter en wethouders nog eens terug te komen op het eerste verzoek ter zake, waaromtrent de voorzitter in de vergadering van 6 April 11. heeft gezegd, dat de loop der zaken te wijten was aan koppigheid van het schoolbestuur te Driewegen. Nn is echter uit stukken in de courant en uit petsoonlijke besprekingen ge- bleken, dat voor 6 April noch door het hoofd der school, noch door het schoolbestuur met burgemeester en wethouders is geconfereerd en dat er dus ook geen sprake van kan zijn, dat deze van burgemeester en wethouders wenken hadrten ontvangen en geweigerd hadden deze op te vol gen. Gaarne zou spreker, omdat dit in de notulen is vastgelegd, daarover toch nog wel eens inlichtingen wenschen. Overigens kan spreker verklaren, dat hij voor het voorstel zal stemmen, omdat de wet aan den gemeenteraad geen vrijheid heeft anders te handelen, ofschoon de loop dezer zaak zeer ten nadeele van het schoolbestuur uitkomt. Indien het bestuur gezorgd had, dat een en ander het vorig jaar in orde ge- maakt was, zou dit bij de schatting der school in aanmerking genomen zijn en zou de gemeen te nu den intrest van het kapitaal moeten be- talen. Het zou niets meer dan recht en billijk zijn, indien ze hiervoor ook vergoeding kregen, maar volgens de wet kan het nu eenmaal niet. De VOORZITTER wil den heer Scheele gaar ne inlichten. Gaarne had hij dit gedaan aan de hand van de daaromtrent door hem verzamelde stukken, doch, aangezien hij die niet terstond bij de hand heeft, zal hij dit volgens zijn her- innering doen, doch begint reeds met te verkla ren, dat hij reeds in de vergadering van 6 April 11. categorisch den loop dezer zaak heeft mede- gedeeld. Reeds lang voor dat het eerste adres binnen- kwam, heeft de secretaris met den heer Jan- sen over deze zaak gesproken en hem medege- deeld, dat, volgens zijne zienswijze de gemeen teraad geen geld voor de schoolbanken zou kun- nen toestaan en dit dus zou worden afgewezen. N u dachten we zegt spreker dat het be stuur der school van Driewegen dien wenk zou hebben verstaan, en een gesplitst verzoek zou indienen, doch in plaats van dit te doen om- schrijven zij toch alles in een verzoek, dat om de aan den raad bekende wettelijke motieven moest worden afgewezen. Daarop komt van het schoolbestuur in een verzoek om een bedrag voor de speelplaats en burgemeester en wethouders hadden geen be- zwaar daaraan mee te werken en besloten den gemeenteraad voor te stellen, dat bedrag toe te staan. Dinsdags na dit besluit, ontmoette spre ker het hoofd der school, den heer Jansen, aan de kolenloods van den heer Van Rompu, en Hep pratende met hem op, en ook nog even heen en weer tusschen sprekers huis en de ambachts- school, waarbij deze zaak ter sprake kwam en deelde hem het voomemen van burgemeester en wethouders mede, en vroeg: ga je nog in beroep van de banken? Een bepaald antwoord heeft de heer Jansen daarop niet gegeven, om dat er over heen gepiaat is en daarop niet meer werd teruggekomen. Uit een des Woens- dags van gedeputeerde staten ontvangen schrij- ven, waarbij advies werd gevraagd over het bij hun college ingesteld hooger beroep door het schoolbestuur van Driewegen, bleek, dat het schoolbestuur in beroep was gekomen over het eerste afwijzend besluit van den raad, waarin alles begrepen was, ook de speelplaats. Toen hebben burgemeester en wethouders gezegd, dan gaan we thans niet door, want we kunnen geen voorstel doen voor het toekennen van gelden voor een doel, waarvoor een be roep aanhangig is, dan moet eerst over dat be roep beslist zijn. De gemeentesecretaris heeft toen den heer Jansen uitgenbodigd eens te komen om daar over te spreken en hem er op gewezen, dat het nu voor burgemeester en wethouders niet mogelijk was, dat nieuwe verzoek voor de speel plaats aanhangig te maken en heeft hem nog aangeraden dat het bestuur het beroep bij gede puteerde staten zou intrekken, hetgeen tot be- spoediging der behandeling van het nieuwe verzoek zou kunnen leiden. De heer Jansen heeft toen gezegd, dat hij daarover eens met het schoolbestuur zou spreken, maar niet wist, of het tot intrekken genegen zou zijn. Later heeft de secretaris van den heer Jansen een schrijven ontvangen, waar in hij berichtte, dat het schoolbestuur niet ge negen was het beroep bij gedeputeerde staten in te trekken, omdat het juist zooveel haast had met de banken. Nu kan men misschien beweren, dat er niet gesproken is met het schoolbestuur, maar als spreker in deze den heer Jansen, het hoofd der school ontmoet, zie hij in den geest ook het schoolbestuur, en meent hij op grond van dezen loop der gebeurtenissen niet te veel te zeggen, als hij beweert, dat, nu het, bestuur ondanks de gegeven waarschuwingen zijn eigen weg volgde, het zelf oorzaak is van de ontstane vert raging. De heer SCHEELE merkt op, dat hij nu nog geen antwoord heeft op zijn vraag omtrent het geen vroeger is gebeurd. De VOORZITTER verzoekt den secretaris dit te willen mededeelen. De SECRETARIS deelt mede, dat alles. reeds lang vo6r dat het verzoek is ingekomen, door hem was besproken met den heer Jansen, ter gelegenheid eener conferentie met de school- hoofden. Hij heeft hem toen nadrukkelijk ge zegd, dat, in verband met de wettelijke bepa- lingen, de raad voor het vernieuwen van de schoolbanken geen gelden zou kunnen toestaan, en gaf hem in overweging het verzoek te split- sen. Hij dacht dan ook, dat ze alleen zouden gekomen zijn met een verzoek voor de speel plaats. En later, toen bleek dat ze van het afwijzend besluit van den raad bij gedeputeerde staten in beroep waren gegaan, heeft spreker geadvi- seerd, dat beroep terug te nemen, opdat het verzoek voor de speelplaats alleen, te spoedi- ger bij den raad in behandeling zou kunnen komen. De heer SCHEELE: Maar dat was na de vergadering van 6 Apri'. De SECRETARIS herhaait, reeds voor dien tijd den heer Jansen te hebben gewaarschuwd, met alleen in de reeds aangehaalde conferentie met de schoolhoofden, maar hij heeft hem ook later nog eens zijn opinie medegedeeld toen hij den heer Jansen voor het stadhuis ontmoet te en naar de aanlegplaats der boot moest. In de wandelinig daarheen, tot aan het postkan- toor, heeft hij nogmaals met hem er over ge sproken en duidelijk zijn meening gezegd. De heer Jansen bleek zich daarbij echter nog niet te kunnen neerleggen. In elk geval staat vast, dat hij lang voor 6 .April 1.1. tweemaal heeft gewaarschuwd. De heer SCHEELE zal er dan niets meer van zeggen, hij heeft geen spijt, de vraag te hebben gesteld, en hoopt. dat het antwoord op zijn vraag nailwkeurig in de notulen zal worden opgenomen. 4. Verzoek van de vereeniging voor Christe- li.jk onderwijs te Driewegen om beschik- baarsteliing van geld, voor verbetering der speelplaats. Naar aanleiding van een ingekomen desbe- treffend verzoek stellen burgemeester en wet- ders voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: gezien het verzoek van het bestuur der rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging voor Christelijk onderwijs te Driewegen (ge meente Ter Neuzen), d.d. 10 dezer, waarbij onder overlegging der vereischte stukken wordt gevraagd, ingevolge artikel 72 der Lager- Onderwfjswet 1920, gelden beschikbaar te wil len stellen voor het verbeteren en afsluiten der speelplaats harer school, dat deze veranderin- gen noodzakelijk zijn wegens het niet voldoen der speelplaats aan de eischen van het bouw besluit, wat betreft afwatering, stofvrijheid, en afsluiting en den slechten toestand waarin zich de speelplaats bevindt; dat het betrokken schoolbestuur zich heeft verbonden; een bijdag gelijkstaande met 15 9r der kosten in de gemeentekas te storten als waarborgsom voordat met het werk zal worden begonnen; dat de voorloopige raming der kosten twee duizend acht honderd en vijftig gulden (f 2850) bedraagt; gelet op de artikelen 72 en volgende der Lager-Onderwijswet 1920; gehoord een voorstel Van burgemeester en wethouders besluit zijne medewerking te verleenen tot beschikbaarstelling der gevraagde gelden tot een maximum van twee duizend gulden acht honderd en vijftig gulden 2850). De heer HAMELINK wil gaarne eens iets zeggen over deze kwestie betreffende het speel- terrein. Hij heeft daar reeds meermalen het oog op gehad en kan niet inzien, dat dit zoo veel sleehter is, dan die van de andere scholen in de kom der gemeente. Spreker kan zich wel voorstellen, dat men dat nu eens gaarne tiptop in orde wil maken maar vraagt zich toch af, of, waar het terrain op de wijze zooals het nu licht reeds jaren lang heeft voldaan, het nu een tijd is, om daaraan zooveel geld uit te geven, nu de gemeente onder financieele zorgen ge- bukt gaat. Hij betwijfelt' dan ook, of, als men hiervoor niet bij den gemeenteraad kon aan- kloppen, de behoefte aan die verbetering door het bestuur wel zoo sterk zou worden gevoeld als thans het geval schijnt te zfjn. Daarbij komt nog, dat het speelterrein toch niet overeenkomstig het bouwbesluit in orde gebracht kan worden. De school staat nu een maal in een put en dat is niet te veranderen en aan den eisch, dat het speelterrein hooger moet liggen dan het aangrenzend terrein kan dus niet worden ohlaan. In een ingezonden stuk heeft de heei Jansen erg over den toestand van het speelterrein geklaagd; dochtlaarmede heeft hij dan toch afkeuring uitgespPoken, over't beleid van zijn eigen schoolbestuur, dat het speelter rein heeft aangelegd en met kolengiuis heeft laten verharden. Hij meent, dat het niet aangaat, om onder deze omstandigheden vou. Vat speelterrein uit te geven, waar meer dringende uitgaven wegens gebrek aan geld moeten achterwege blijven. Uok hier zijn de speelterreinen niet tip-top in orde, maar er zal toch niemand der raadsleden het noodige let bezitten om onder de tegen- woordige financieele omstandigheden voor te stellen om het speelterrein van school C in orde te laten maken op de wijze zooals het bestuur der Christelijke school te Driewegen dat aldaar wenscht te doen En wanneer dat voor de kin- deren van die school noodig is, is dat evengoed noodig voor de kinderen van onze scholen. Aan school C beschikt men nog niet eens over een overdekt speelterrein zooals te Driewegen. En indien het van veel beteekenis was voor het onderwijs, zou het nog wat anders zijn, maar dat kan spreker niet inzien. De kwestie der schoolbanken beschouwt hij als te zijn van veel grooter beteekenis. Die zijn dringend noo dig, en ware het niet in strijd met de wet, dan zou hij niet aarzelen, daaraan zijn stem te ge ven, maar hij maakt wel bezwaar dit thans te doen voor het verbeteren van een speelterrein, dat het schoolbestuur zelf aldus heeft opge- bouwd. Hij zou ook eerst wel eens willen weten, hoe ze dat wel denken te maken en of het niet goed- kooper kan. Maar de heeren komen eerst om geld, en zullen daarna hun plan indienen. Hij zou dat wel eens eerst willen zien en noemt deze wijze van handelen de paarden achter den wagen spannen. Hij geeft den raad in over weging, op het verzoek niet in te gaan, wil men dit echter wel doen, dan zal men ook hebben te zorgen voor de eigen scholen in de kom. De heer NOLSON zou wel de vraag willen stellen, hoe het nu met de banken gaan zal. Zullen die blijkens het verZoek niet meer bruik- bare banken door het schoolbestuur worden ver- vangen door nieuwe? Het is natuurlijk ge- makkelijker, als er voor uit de openbare kas kan geput worden, maar nu dat niet kan blijft de behoefte toch evengoed bestaan. Ook hij wil vragen: is die verandering van het speelterrein wel zoo dringend noodig? Waar de schoolbe- sturen nu eenmaal volgens de wet het recht hebben die gelden aan den gemeenteraad te vragen, zal hij er zijn stem niet aan onthouden, maar hij wil er toch wel op wijzen, dat het geen biijk geeft, dat men van deze zijde, die steeds spreekt over bezuinigen op dit en bezui- nigen op dat, die herhaaldelijk zich tegen maatregelen verklaart omdat er geen geld voor is, toch zelf die zuinigheid niet zoo ernstig be- traeht en hij vraagt zich daarom ook af, of het niet mogelijk zoude zijn, dat het uitvoeren van zulke verbeteringen eens werd uitgesteld tot de gemeente er eens wat beter voorstaat. De heer SCHEELE acht het verkeert, dat men hier gaat spreken over een richting die steeds den mond vol heeft over bezuinigen en daarvan thans zelf geen blijk geeft. Hij acht dergeljjke uitdrukkingen hier niet op zijn plaats. Het speelterrein ligt er, nog niet zoo veel jaren, doch het schoolbestuur is er toe over moeten gaan een speelplein in te richten, toen de tram is gekomen en het verkeer met mo- toren en rijtuigen daar zoo is toegenomen, zoo- dat het spelen der kinderen op den weg gevaar begon op te leveren. Wederom wijst hij er op, dat, indien het schoolbestuur dat gelieel naar den eisch had laten inrichen, dit bij de schat ting der school in aanmerking zou gekomen zijn en de rente thans door de gemeente zou moeten worden betaald. Dat het niet aldus gehandeld heeft, loopt nu op groote schade uit. Inmiddels is gebleken, dat het speelterrein onvoldoende is. Als het een flinke bui regent, staat het ge- heel blank, en kunnen de kinderen niet droog- voets de school bereiken. Het water loopt niet weg, dus daarin behoort in te worden voorzien, evenals in de verharding, die met kolengruis ook onvoldoende is. Het werk kan niet worden uitgesteld, er is beslist behoefte aan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders zich op het standpuni hebben gesteld, het al of niet noodige van het gevraagde niet bepaald te onderzoeken. Want, wat de banken betreft, de kinderen hebben het daar al 25 jaar mede gedaan, ze zouden er nog wel wat kunnen zitten. Met de speelplaats is het echter iets anders. Dat is iets, voor korten tijd daargesteld. Ze hebben grond moeten koopen omdat er een speelplaats noodig was, die is niet in voldoende toestand en moet worden verbeterd en het spreekt wel van zelf, dat als dit hier geschied, we dit ook krijgen voor al onze scholen. Bin- nenkort krijgt de gemeenteraad in verband met een ander aanhangig adres de geheele onder- wijstoestand in de gemeente aan de orde en kunnen ook de speelplaatsen onder de oogen worden gezien, en spreker twijfelt niet, of de raad zal dan daarvoor evenveel voelen als voor deze zaak. De heer HAMELINK betoogt, dat geen der voorstanders van het openbaar onderwijs het thans in het hoofd krijgen zal, om te gaan spreken over verbetering van de speelplaatsen, dat zal men zeker uitstellen, tot men eens wat gemakkelijker in de financien zit, temeer, waar dit ook niet zoo van invloed is op de kwaliteit van het onderwijs. Hij betwist tegenover den heer Scheele ook de noodzakelijkheid der verbetering en ver- grooting van dat speelterrein, want de praktijl is met die woorden in strijd. Indien spreker daar voorbijrijdt ziet hij de kinderen nimmer op het speelterrein, maar wel juist op den als zoo gevaarlijk door hem geschetsten rijweg. Misschien kan het terrein ook voor een veel laiger bedrag in orde worden gebracht, en voor afwatering worden gezorgd. Ook andere speel terreinen staan bij een flinke regenbui wel eens een poosje blank, dat komt ook bij school C voor maar, dat duurt maar enkele minuten. Nog nimmer heeft spreker kunnen waamemen, dat het water op het speelterrein van de school te Driewegen ook niet in den bodem weg-zinkt. Laat ons alien overtuigd zijn, zegt spreker, dat deze verandering gewenscht is, maar er zijn toch wel dringender zaken. Hij spreekt hier volstrekt niet aldus omdat het een bijzondere school betreft, want in de kwestie van de ban ken die hij wel van invloed acht op het onder wijs, hoopt hij, dat het schoolbestuur het bij de Kroon winnen zal. Maar het gaat niet aan, dat de heeren, nu zij hun werk bij het aanleggen niet goed hebben gedaan, onder deze omstan digheden nu maar bij de gemeente om een groot bedrag komen aankloppen, om het eens netjes in orde te maken. Ze kunnen, zooals hij reeds opmerlcte toch niet aan de eischen van het bouwbesluit voldoen, daar het terrein toch wel een meter onder het omliggend terrein blijft liggen en de speelplaats dus altijd eenigermate vochtig zal blijven. Hij meent daarom, dat de eischen ook wel iets lager gesteld zouden kun nen worden en met een lager bedrag zou kun nen worden volstaan. Hij zou daarom nog niet op het verzoek willen ingaan. De heer DE RIDDER is het er ook mede eens, dat het thans een tijd is van versobering, zoowel voor de gemeente, als voor staat en provincie, en vraagt daarom ook, of het niet mogelijk zou zijn, dat met een lager bedrag wordt volstaan. De heer GEELHOEDT vraagt zich af, of de gemeenteraad het recht heeft, te onderzoekep of het op een andere wijze kan gemaakt wop den. Anders zou hij er ook wel voor zijn om eens met het schoolbestuur te confereeren, en de leden, indien zulks kan, te overtuigen, dat met mindere kosten zal kunnen worden vol staan. De VOORZITTER meent, dat daartegen geen bezwaar is. Wat de bemerking van den heer Hamelink betreft, dat de kinderen nog op den dijk spelen, zegt hij, dat het schoolbestuur het niet helpen kan, als de kinderen niet naar haar luisteren, maar niettemin is de weg toch geen gewenschte speelplaats. Dan moet men ook in aanmerking nemen, dat niet alle kinde ren des middags huiswaarts gaan, iHaar dat er ook zijn, wonende op een verren afstand, die daar van 12 uur tot* half 2 op de speelplaats moeten kunnen vertoeven, dat kunnen ze toch niet op de openbare straat doen. Hij meent, dat we alien voor bezuiniging zijn, en dit zal ook het schoolbestuur wel zijn, als er een voordee- liger weg is om een en ander in orde te bren- gen. Hij acht daarom, dat wel gevolg ge geven kan worden aan den raad van de heeren De Ridder en Geelhoedt, om eens met de hee ren te praten en te onderzoeken of het voordee- liger kan. De heer SCHEELE stelt in het licht, dat het schoolbestuur van Driewegen in deze geheel te goeder trouw is geweest. Indien het de uitga ven die het nu wil doen had gedaan voor de schatting, dan zou het gebouw 2009 a 3000 gul den hooger zijn geschat en zou de gemeente evenveel moeten uitkeeren als zij nu wegens rente en aflossing zal moeten betalen, dat is dus precies hetzelfde, geldelijk staat het totaal gelijk. Spreker wil echter wel verklaren, dat, indien hij overtuigd is, dat eenig bestuur van een bij zondere school te hooge uitgaven zou willen doen en de gemeente op onnoodige kosten zou willen jagen, hij zich daar bepaald tegen zal verzetten. Kan het hier voor minder gemaakt worden, dan vindt hij dat natuurlijk ook goed. De heer HAMELINK blijft bezwaar maken, als de gemeenteraad het gevraagde bedrag toe- staat, zal het schoolbestuur ook niets van haren eisch laten vallen. De heer SCHEELE wil wel opmerken, dat. indien hij zich eens had uitgelaten over het openbaar onderwijs, zooals men thans hier spreekt over de bijzondere te Driewegen en haar bestuur, men wat anders zou gehoord hebben. maar het betreft hier maar kinderen van een bijzondere school te Driewegen. De heer HAMELINK moet tegen die woor den protesteeren. Het is hem volkomen gelijk, of het kinderen betreft van eene openbare, dan wel van eene bijzondere school. Hij zal voor de belangen der kinderen van de laatste evengoed opkomen als voor die van eene openbare school, maar hij heeft thans niets anders gedaan dan aangetoond, dat men zich in het verleden te Driewegen altijd heeft kunnen behelpen op de wijze zooals het speelterrein thans is ingericht, en dat men het nu daar heel netjes in orde wil maken, doch dat er over de speelterreinen van de openbare scholen in de kom niet wordt ge- dacht. Spreker heeft het hier niet tegen het verzoek van het schoolbestuur omdat het een lijzondere school geldt, getuige zijne uitlating, dat hij hoopt, dat het zijn beroep in zake de banken bij de Kroon moge winnen, maar hij verklaart zich tegen deze verbetering omdat hij die niet noodig acht. De heer SCHEELE: Moeten de kinderen dan maar met natte voeten in school zitten? De heer HAMELINK: Indien de kinderen dan werkqlijk met natte voeten in school moe ten zitten, is dit de schuld van het schoolbe stuur, dat een dergelijken toestand heeft ge- schapen. Vroeger hebben ze echter niet aan verbetering gedacht. Thans komen ze en zeg gen: we moeten geld hebben, maar vragen niet waar we het vandaan moeten halen. Er is niets tegen zulke uitgaven als het kan, maar dit kan wachten. Op school C is de toe- Slechte spijsvertemng en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geeizucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs 0.65 per Ba con, aiom verkrijgbaar. 6 stand niet anders, ook daar gaan kinderen school die des middags moeten overblijven, maar daar is nog niet eens een overdekte speel plaats. Men wil nu op Driewegen iets, dat men hier nog niet eens heeft en waar niet over gesproken wordt. Ik wil dus niet naar voren zien gebracht, dat ik zoo spreek, omdat het een bijzondere school betreft, daar heeft de heer Scheele het recht niet toe, en als hij den toestand van dat speel terrein als zoo bijzonder slecht schetst, dat tengevolge de inrichting daarvan de kinderen met natte voeten in school moeten zitten, dan werpt hij daarmede een blaam op het school bestuur zelf. De heer SCHEELE voert hiertegen aan, dat wegens gemis aan de noodige financien het schoolbestuur vroeger niet aan alle noodige eischen heeft kunnen voldoen, en de oorzaak van dezen toestand is geweest de jaren lange verdrukking waaronder de bijzondere scholen van de zijde der voorstanders van het openbaar onderwijs hebben geleden. Hij werpt de schuld dus terug op de heeren van links, die er zich niet om bekommerden, dat die schoolkinderen in den modder moesten wentelen. Maar nu is er meer gelijkheid gekomen. De heer HAMELINK komt op tegen deze woorden, juist omdat de strijd jaren lang ging over de ruggen der kinderen en deze er de dupe van waren. heeft zijne partij zich in de Gro- ninger motie uitgesproken voor de beeindiging van den schoolstrijd. Doch het zijn de Christe lijke partijen geweest, die bij alles wat werd voorgesteld voor verbetering van de openbare scholen tegen hielden wat ze konden en daar- door het peil der school hebben verlaagd. En als de heer Scheele nu zoo pleit voor de kinde ren van de bijzondere school te Driewegen, dan dient hij dit nu ook te doen ten behoeve van de kinderen van school C. De heer SCHEELE merkt op, dat er nog geen voorstel betreffende school C ter tafel is en kan verzekeren, dat, indien zoodanig voorstel komt, en het in het belang van de kinderen of het onderwijs noodig is, hij daaraan evengoed zijn medewerking zal verleenen. De VOORZITTER (die onder de laatste be- toogen van den heer Hamelink herhaaldelijk hamerde, om dezen tot kalmte aan te manen), meent, dat de zaak nu voldoende is besproken, en dat tot stemming kan worden overgegaan, Met de gegeven wenken zal rekening worden gehouden. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Van den Ouden, Nolson, De Ridder, Geelhoedt en Van Hasselt; tegen stemmen de heeren Hamelink en Van Driel. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3