A. J. P.'s ROMA-PUDDING smaakt als Room. Provinciale Staten van Zeeland. LANDBOUWBERICHTEN. 1EMEN6DE BEBiCHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELIIVGKN. Roma-pudding overheerlijk, Is voor iedereen begeerlijk. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is bencemd tot leerares aan de R. H. B. S. alhier mej. J. J. Meihui- zen en tot leeraar de heeren J. Stellingwerf en M. D. Caljouw, thans tijdelijk aan die school werkzaam. Naar wij vernemen is de heer Erkelens, leeraar in de Duitsche taal aan de R. H. B. S. alhier door Burg, en Weth. van Den Haag benoenid tot tijdelijk leeraar aan een mid- delbare onderwijsinrichting aldaar. VERBOUWING AMBACHTS- SCHOOL. Jl. Vrijdag is door het bestuur der ain- bachtssdhooi alhier onderhandsch aanbe- steed het uitvoeren van metselwerk vooa- uitbreiding der school en herstellingsvverk wegens de stormschade in het vorig jaar. Laagste inschrijver waren Gebr. Kolijn f3625. Nog was ingeschreven door de heeren Gebr. Deij voor f 3715 en W. P, Nieuvvelink voor f3640. bEZING COPPENOLLE. In ons vorig nummer gaven wij een be- knopt resume der alhier door den heer Coppenolle gehouden lezing, dat genoern- de.heer zeer vaag noemt en waarmede hij zicii met vereenigen kan. Uit den aard der zaak, is een overzicht eener rede in alge- meene trekken gesteld en geeft geen bij- zonderheden weer. Omdat de candidaat daaraan bijzonder schijnt te hechten, dee- len wij mede, dat, waar wij hem lieten zeggen, dat hij de werkloozenuitkeeringen wiide afschaffen enz., hij ons schrijft dat hij de werkloozenuitkeeringen wil doen verdwijnen door het ondernemen van nut- tige werken, voor het doen opleven van handel, landbouw en industrie, daar bij toenemende werkloosheid het uitkeeren niet kan blijven voortduren. De heer Coppe nolle schrijft ons, dat zijn woorden bij de talrijke aanwezige werklieden veel bijval hadden, evenals hij gezegd heeft omtrent het toekennen van een kindertoeslag voor gnoote gezinnen beneden een zeker in- komen. I i DE VERKIEZ1NGEN. Vrijdagavond trad namens de A. R. kies- .vereeniging in de Geref. Kerk alhier op Ds. J. van den Berg, van Rotterdam, om eene rede te houden tot opwekking van de A. R. kiezers. Na een korte inleiding door den voorzitter, den heer D. Scheele Az., die zijn voldoening uitsprak over de flinke opkomst zoowel van vrouwen als van mannen, begon de spreker met er op te wijzen, dat van den ernstigen strijd die thans moet gestreden worden zal afhangen in welke richting ons volksleven zal worden bestuurd. Hij wees er op, dat er thans drie nieuwe iactoren zijn opgetreden. n.l.le de samensmelting der liberale groe- pen; 2e de verschillende partijgroepeeringen en 3e het oproepen van de vrouw naar de stembus. Spreker gelooft niet, dat mannen of vrouwen met eenig beginsel zullen stem- men op den Vrijheidsbond, die zich bij de Eerste Kamerverkiezing in Noord-Holland belachelijk had gemaakt door eerst een ver- bond te sluiten met de S. D. A. P., daarna in de zitting der Prov. Staten, dat verbond verbrak. om ten slotte in diezelfde zitting weer overstuur te gaan en S. D. A. P.-ers bielp verkiezen. Ook bij de wethouderskeuze in Amsterdam toonde de Vrijheidsbond wei- nig beginselvastheid. Het optreden der verschillende kleine par- tijtjes werd door spreker betreurd, als zijnde een belemmering voor het verkrijgen eener echt nationale vertegenwoordiging. De volksvertegenwoordiging moet zijn de ver- tegenwoordiger van het gansche volk, en daarvoor staan ons borg mannen als Mr. De Wilde, No. 1 van de lijst der A. R. partij, de partij die erkent en belijdt de souverei- niteit Gods over geheei het leven. Als een algemeen verschijnsel constateerde hij een zekere inzinking op politiek gebied. Daarom deed het hem genoegen, dat de op komst in deze vergadering, vooral van de kiezeressen, bewees, dat er van inzinking bij de anti-revolutionairen in Ter Neuzen geen sprake is en dat kiezers en kiezeressen daarentegen warm zijn voor de A, R. be- ginselen. Bij de linkerzijde is die inzinking een be- grijpelijk gevolg van de malaise, omdat, vooral de S. D. A. P. en andere uitersten alles van den Staat willen hebben en daar diep ingrijpen in 's lands financien thans onmogelijk is, staat deze partij, de partij der schoone beloften, met ledige handen voor haar kjezerskorps. Voor de A. R. partij mag dit echfer geen reden tot verflauwing zijn. Wij moeten, zegt spreker, uit den geestelijken ondergrond, waarop de A. R. partij is gebouwd, het stof- felijke opbouwen. De revolut-ie verwacht het al van de tnen- Schelijke rede, terwijl de A. R. partij in alles buigt voor de souvereiniteit van de Maje- steit Gods. Bij alle partijen ter linkerzijde constateer de hij verder eene onvastheid in de toepas- sing van het recht. Wat heden recht is, heet dikwijls motgen onrecht. Dat de A. R. partij de beste beschermster is van de vrijheid in den goeden zin des woords, bewezen wel de landen waar het eerst het Calvinisme is opgekomen, als Ne- derland, Amerika, Frankrijk, enz. De ware vriiheid bestaat echter volgens haar in het zich vrij buigen voor de ordinantien Gods. Ook laakte hij de houding der linkerzijde inzake het onderwijs, waar op verschillende wijzen wordt getracht een loyale uitvoering der onderwijs-pacificatie te dwarsboomen. Het beginsel der S. D. A. P. inzake het militairisme, „geen man en geen cent" is vol gens spreker geen principieel beginsel, ge- tuige de houding der socialisten in landen als Zweden, Denemarken en Belgie. God heeft aan de volkeren in middelijken zin gegeven zekere grenzen en daarom is ook de Nederlandsche natie wel degelijk aangewezen die grenzen als het noodig is te verdedigen en spreker is vast overtuigd, dat het Nederlandsche volk genoeg vader- landsliefde bezit om eene sohending van ons grondgebied krachtig te willen tegengaan. Hiervoor staan borg de geestdrift die de Zeeuwsch-Vlamen bezielde toen vreemden de schennende hand naar ons uitstaken, dat hebben ook bewezen onze voorouders ten tijde van den tachtigjarigen oorlog, en dat bewees eertijds ook Michiel Adriaansz. de Ruijter, die tot devies had: bidden, maar uw kruid droog houden. Komende tot de socialisatie, noemde hij dit een aantasten van de ware vrijheid en ook een zaak waar thans de S. D. A. P. zelf geen weg mee'weet. Spreker protesteerde krachtig tegen het verwijt dat de A. R. partij de partij van eene kerk zou zijn en toonde aan dat zich onder hare vanen scharen zoowel Hervormden als Doopsgezinden, Lutherschen en Chr. Gere- formeerden. Alleen de Herv. Geref. Staatspartij staat volgens spreker in het teeken van het Kerk- isme. Komende tot het huidige kiesstelsel, noem de hij dit voor den anti-revolutionair geen ideaal, hij verkoos daarboven verre het z. g. Huismans-kiesrecht. Doch nu het algemeen kiesrecht ons is opgelegd moeten wij ook het vrouwenkiesrecht aanvaarden. Spreker verheugt zich over de oprichting der Staatk. Geref. partij, maar betoogt, da; waar deze de vrouwen adviseert tot thuis- blijven, zij principieel ook tegen mannen- kiesrecht zou moeten zijn en noemde het on- verantwoordelijk om thuis te blijven met het oog op de gevaren die er dreigen, gevaren op onderwijsgebied, op zedelijkgebied en vooral wat betreft de huwelijkswetgeving. In tijden van verval heeft God meermalen vrou wen willen gebruiken voor groote daden. Aan het slot zijner rede spoorde hij zijn gehoor krachtig aan om te getuigen voor de A. R. beginselen, in de eerste plaats door te stemmen op No. 1 van lijst 5 en in de tweede plaats door het maken van propaganda. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. PROV1NCIALE STATEN VAN ZEELAND. De Zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland wordt morgen (Dinsdag) geopend des morgens te half tien. Andere jaren heeft de opening plaats des avonds te half acht en worden de afdeelingsvergaderingen des Woensdags gehouden. Het vroege uur is nu gekozen met het oog op de Kamerverkiezin- gen op Woensdag. Men hoopt nu Dinsdag met de afdeelingsvergaderingen gereed te kunnen komen. BEZUIN1GING DOOR OPHEFF1NG DER HOOGERE HANDELSSCHOOL TE VLISSINGEN. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan Burg, en Weth. van Vlissingen verzocht als bezuinigings- maatregel de aldaar bestaande hoogere han- delsschool geleidelijk op te heffen. Het tege- lijk handhaven van deze school'en die te Middelburg, welke zoo dicht bij elkaar zijn gelegen, acht de Minister in de gegeven om- standLgheden niet loelaatbaar. Tevens heeft de Minister medegedeeld, dat de leerlingen uit Vlissingen, welke het onderwijs eener hoogere handelsschool wenschen te volgen, zich aan de school te Middelburg kunnen aanmelden. In verband hiermede heeft de Minister het bestuur der vereeniging voor Handelsonder- wijs te Middelburg verzocht, leerlingen, uit Vlissingen afkomstig, op gelijken voet als de andere leerlingen tot de school te Middel burg toe te laten. Wij vernemen, dat daar- tegen bij dat bestuur geen bezwaar bestaat. BIERVLIET. De electrische installatie in de R. K. kerk, pastorie, 2 scholen en 2 onderwijzerswo- ningen alhier, is gegund aan het Electro- technischbureau „Zeeuwsch- Vlaanderen" H. de Kruil, te Ter Neuzen, voor de som '■•in 538 gld. DE REGELS VOOR DEN WEG. Het kwam ons nuttig voor de voornaam- ste verkeersvoorsch'ritten eens onder de aandacht van onze lezers te brengen. Voorschriften voor wielrijders, motor- rijders, automobielen, karren enz. Houdt steeds den rechterkanl van den weg. In bochten is men verplicht de rech terzijde te houden. Men mag een antler dus in een bocht van den weg niet voor- bijrijden. Men moet behoorlijk uitvvijken naar rechts bij het tegenkomen, naar links bij het inhalen om voorbij te rijden, naar rechts bij het ingehaald worden, om hem die voorbij wil rijden, de noodige ruimte te geven. Komt men uit een zijweg op een hoofd- weg, dan moet men steeds bet verkeer op dien weg voor laten gaan en dus steeds achter het aankomende rij- of voertuig om gaan. Het is verboden een stilstaande tram voorbij te rijden. Voor een geopende brug of een gesloten spoorwegovergang moeten de bestuurders van alle voertuigen zich in een rij aan de rechterzijde van den weg achter elkander opstellen. Voorschriften voor voetgangers. Voetgangers behooren niet midden of aan de linkerzijde van den rijweg te loo- pen, doch steeds aan de rechterzijde. Men steke den rijweg loodrecht over en niet in schuine richting. Voetgangers, loopende op een rijwiel- pad, dat met den weg gemeen ligt, moeten dit pad bij het tegenkomen en het inge haald worden door wielrijders en mqjorrij- ders, verlaten. Loopende op een afzonder- lijk rijwielpad moeten zij naar waarschu- wing behoorlijk rechts uitwijken. Gebruik van rijwielpaden. Wielrijders en motorrijders behoeven te- genover het verkeer op den straatweg het rijwielpad niet te verlaten, ook al ligt dit voor hen links aan den weg. Indien twee of meer motorrijders naast elkander rijden op een rijwielpad dan moe ten zij bij het tegenkomen van een an- deren wielrijder op het rijwielpad achter elkander gaan rijden. Hij die rechts is gaat ypor rijden. Liggen er langs den weg twee rijwielpa den dan moet men steeds net rechts iiggen- de pad berijden. Verkeersteekens. Bij het verminderen van de vaart of het stilhouden moet men de hand of een stok terzijde van het motorrijwiel of rijwiel op en neer bewegen. Koetsiers mogen dit stilhouden of vaart verminderen aanduiden door het opsteken van de zweep. De bestuurders van alle rij- en voer tuigen moe"ten bij het veranderen van richting de nieuwe richting met de hand, met een stok of met de zweep aanduiden. Men moet dan steeds de richting aange- ven, welke men zelf wil inslaan. Tot zoover de verkeersvoorgchriften Men denke er steeds aan deze voorschrif ten op te volgen, doet men dit niet, dan is men voor eventueele ongelukken, die daaruit voortvloeien, aansprakelijk. In som- ffnige gevallen loopt men reeds een bekeu- ting op, als men die voorschriften over- treedt. SPORT. VOETBAL. Gister speelde T. S. Q. I van Ter Neu zen te [Jzendijke tegen „Trap Door" van Sluis. Met de Ter Neuzensche club waren zeer veel supporters medegegaan. Voor deze wedstrijd was uitgeloofd een zilveren beker. De rust ging in met 2—0 voor T. S. C. na de rust werd door geen van beide elf- tallen meer gedoelpunt, zoodat T. S. C. overwinnaar werd. Daar de beker nog niet gereed was, werd ^an T. S. C. als bewijs van overwin- ning een gouden medaille overhandigd, met de belofte dat de beker nagezonden zou worden. T. S. C. II speelde Zaterdag te Zaamslag, in de finale, tegen Wilhelmina vanAxel. Bij de rust was de stand 22, waarin geen verandering kwam. Door den aanvoerder van T. S. C. werd echter protest aangeteekend, daar er even voordat de scheidsrechter affloot door een Wilhelmina-speler een strafschop veroor- zaakt werd. Daar dat protest nog hangende is, is er nog niet beslist, aan wie de eerste prijs, een zilveren lauwerkrans uitgereikt zal worden. INTERNATIONALE KORFBAL- WEDSTRIJD. Zondag had op het gemeentelijk sport- terrein te Middelburg een internationale korfoalwedstrijd plaats, tusschen „Scaldis" van Antwerpcn en het Zeeuwsch twaalftal, welke wedstrijd door de Belgen gewon- nen werd met 52. Bij de rust was de stand 10 voor „Scaldis". RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank to Middelburg. Zitting van 30 Juni 1922. Heden werden de volgende zaken be- handeld: W. A., oud 34 jaar, arbeider te Groede, werd ten laste gelegd, dat hij op 20 Mei 1922 te Groede A. J. de Maellee gewelv dadig met een hard voorwerp tegen zijn uaSaj jsiha ap piu ua uaSejsaS ipai| lure het hoofd. Eisch 15 gld. boete of 15 dagen hecht. P. V. oud 18 jaar, schippersknecht te Breskens werd beklaagd dat hij op 20 Mei 1922 te Groede opzettelijk een ruit van het arrestantenlokaal, toebehoorende aan de iiemeente Groede heeft stuk geslagen. Eisch 10 giu. boete of 10 dagen hScht. P. V., werd tevens ten laste gelegd dat hij op 20 Mei 1922 te Groede opzettelijk aan den Rijks-veldwachter J. Koole en den gemeente-veldwachter M. C. Dcurloo, die surveilleerden heeft beleedigd. Eisch 15 gld. boete of 15 dagen hecht. J. F. d. K., oud 23 jaar, arbeider te Ossenisse, werd ten laste gelegd, dat hij op 25 Mei j.l. te Ossenisse de veldwachters Roc! ins en D.irinck heeft mishandeld, door Roelans een slag tegen het hoofd te ge- en en een trap tegen de borst en Df irinck een trap tegen het linkerbeen, een schop tegen de borst en een slag tegen den lin- kerbovenarm te geven. Eisch 1 maand gevangenisstraf. A. L. L., oud 36 jaar, koopman te Bosch- kapelle, werd beklaagd dat hij op 22 April 1922 te Boschkapelle in de herberg van M. L.. de Maat, die herberg niet aanstonds heeft verlaten op de vordering van de rechthebbende. Eisch 15 gld. boete of 15 dagen hecht. P. M., oud 40 jaar, schipper te Ter Neuzen werd beklaagd dat hij op 22 Mei te Ter Neuzen A. H. de Vos en L. M. van Rentergem, beleedigende woorden "heeft toegevoegd. Eisch 10 gld boete of 10 dagen hecht. J. V., oud 43 jaar, slager te Gostburg werd ten laste gelegd, dat hij op "3 Mei 1922 te Oostourg J. Roeg heeft mishandeld door hem opzettelijk gewelddadig een slag in het gezicht te geven waaVdoor hij bloe- dend werd verwond. Eisch 10 gld. boete of 10 dagen hecht. DE TENTOONSTELLING HET NEDERLANDSCH TREKPAARD. In verband met de a.s. 2e nationale ten- toonstelling van het Stamboek voor het Nederlandsch Irekdier, welke 12 en 13 Juli gehouden zal worden op Houtrust, kaij thans regds worden medegedeeld, dat tot dusver ruim 350 paarden voor deze ten- tconstelling zijn ingeschreven. Vooral uil de provincies Zeeland, Lim- burg en Noord-Brabant zijn vele inzendin- gen, doch ook Gelderland, Zuid-Holland, Overijsel en de NoordeHjke provincies heb ben medewerking verleend. Voor den aanvoer der paarden zullen 2 extratreinen loopen, een uit Maastricht en een uit Vlissingen. De trein uit Maas tricht word des avonds ingeladen, zoodat de paarden den volgenden ochtend om hal acht uur aan het station Sta,ajs- spoor te 's-Gravennage kunnen worcren ge- lost. De trein uit Vlissingen komt des och- tends om ongeveer 5 uur aan bij het sta tion Kurhaus, Scheveningen. Voorts zal met het oog op de hooge ver- voerkosten per trein een gedeelte paarden uit Zeeuwsch-Vlaanderen worden aange- voerd per extra-stooinboot. Reeds thans heett men op het ierrein Houtrust een aanvang gemaakt met den bouw van 3 groote stallen, onder welke een bo>fenstal voor de hengsten. Wat de tentoonstelling zelf betreft, is bepaald, dat des morgens om 8 uur met de keuringen zal worden begonnen. Des middags komen alle paarden in den ring, hetgeen een interessant schouwspel oplevert. Voorts zullen, evenals het vorige jaai, door de provincie Limburg is geschied, wederom een of meer demonstraties war den gegeven. Hier te lande bestaat, evenals in het buitenland, zeer veel belangstelling voor den tentoonstelling, zoodat het welslagen er van reeds voldoende verzekerd is. (Corr. Bur.). SLACHTOFFERS DER BERGSPORT. Naar de Times verneemt, heeft de zware sneeuwval in de Beiersche Alpen dezer dagen den dood van vijf personen ver- oorzaakt. Vier hunner werden bij een be- klimming van -de Watzmann door een vree- selijken storm overvallen. Twee wisten de hut op den top te bereiken, doch de beide anderen stierven onderweg van uit- putting. Dezclfde storm overviel ook drie studenten uit Munchen op een tocht door de bergen. Zij kwamen alien om het le ven, van twee hunner heeft men de lijkeri gevonden. EEN GOEDERENTREIN SIORT IN EEN RIVIER. Naar de Matin meldt, is op de lijn Teil— Alais, departement Ardeche (Frankrijk), een bijzonder ernstig treinongeval ge- beurd. Door een verkeerden wissclstand geraakte een goederentrein op een zij- lijn, welke op een bruggehoold van de rivier De Anzon uitkomt. Voordat de ma chinist kon remmen stortte de locomotief in de rivier en sleepte haar tender en 9 wagons mee. De machinist en de conducteur spron- gen bijtijds van de machine, doch zij werden door een stang van een der wa- gens geraakt en zwaar gekwetst. De ma- terieele schade was natuurlijk zeer groo't. BEEST ACHTIG. In een bijna voltooide villa in de Van Dorpstraat te Scheveningen, welke vil(a nog niet bewoond en ongemeubileerd was is in den afgeloopen nacnt op een beest- achtige wijze huisgehouden. Men heeft zich door veroreking van een raam toegang verschaft en alles wat voor vernieling en bederf vatbaar was, is vernield en bedor- ven, zelts de paneelen uit de deuren getrapt glas in lood kapot gemaakt, de verfpotten van de aldaar werkzaam zijnde scliilders die boven stonden, op de vioeren omge- keerd en de wanden oeschreven met obs cure opschriften, ook de ramen of de vaste spiegels in de wanden, alles is besmeerd met verf of vernield. Ten slotte heeft men onder de trap in den kelder getracht brand te stichten en meteen de waterleidingsbuis in den kelder doorgehakt. De rook, die uit de ramen sloeg, trok de aandacht van eeni ge voorbijgangers, die de brandweer alar- meerde. De poliiie was ook zeer spoedig ter plaatse, die een onderzoek instelde. Reeds zijn enkeie personen als verda -lit gearresteerd. Nader vernemen wij dat personen die in verband met deze vernieling aangehouJen zijn, ontslagen werklieden aan dit ixrnw- werk zijn en wel een 24-jarige metselaar en een 51-jarige schilder. Zij zijn in voor- loopige verzekerde bewaring gesteld. TERNAUWERNOOD AAN DEN DOOD ON T KOMEN. In Frankrijk is een zekere Louis Juge, 19 jaar oud, overdag krantenbezorger en 's avonds leeuwentemmer Zondag ternau- wernood aan den dood ontkomen. Hij zou Zondagavond een voorstelling geven door met een fiets boven over de kooi der leeu- wen te .rijden. Reeds had hij 'n flink stuk over de ljzeren staven afgelegd, toen de fiets slipte en tusschen de staven viel. Door het gewicht van den rijder, die vrij onzacht op de ijzeren stangen neerkwain, zakte drie staven weg en de Juge kwam in de leeuwenkooi oov^i op zijn fiets terecht. Groote ontsteltenis onder de toeschouwers maar niet minder was de verbazing van de leeuwen over den vreemden gast. Zij vluchtten dan ook in een lioek. Junge ren- de naar het andere einde van de kooi en Sprong door de deur, terwijl snel een ijze ren raatn over de kooi werd bevestigd, om een ontsnapping te voorkomen. VROUWELIJKE HOTELD1EF. Te Brighton is een universiteitsstudente tot 3 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het meisje, dat verscnillende landen heeft be- reisd, is een van de meest „deskundige" vrouwelijke hoteldieven, die aan de Scot land Yard bekend is. Te zamen heeft zij voor meer dan 4000 pond sterling aan ju- weelen en kostbare goederen weggenomen. Zij wandelde des namiddags in de groote hotels, wanneer de gasten "Mwezig waren, ging verschillende katners binnen en maak- te zjch meester van de aanwezige juwee- len. Werd zij door het hotelpersoneel over haar handelwijze ondervraagd, dan g*af zij voor iets te moeten zoeken. Een der ka- mermeisjes vertrouwde haar evenwel niet en na haar eenigen tijd gevolgd te hebben, kreeg zij zulk een argwaan; dat zij de po litic »*aarschuwde. Deze arresteerde de dame, die tenslotte haar diefstallen be- kende. doodgebleVen. Donderdagochtend is Wiegand, een der directeuren van de Adler-fabrieken te Frankfurt a. d. Main door een beroerte gc- troffen en doodgebleven. Zijn plotseling overlijden is vermoedelijk een gevolg van zenuwoverspanning, waartoe de geschillen met het personcel aanleiding heoben ge geven. De faoriek staat sedert een paaj- dagen stil omdat de technici staken. Don derdagochtend nu meldden de arbeidjers zich aan met den eisch het werk te herval- ten. Toen W., als eenig aanwezig directeur daaraan geen gevolg kon geven, namen de werklieden een zoo dreigende houding aan, dat W. vluchtte. Hij "vond echter alle uit- gangen bezet. Toen hij ook aan de achler- zijde van de fabriek zich den weg versperd zag, zakte hij plotseling ineen. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J TER NEUZEN. s.s. ARY in lossing te Venetie. s.s. HELENA vertrok 1 dezer van Haiffa naar La Goulette. s.s. CORNELIS in lossing te Gent, s.s. TERNEUZEN in lading te Newcastle on Tyne voor Stettin, s.s. MAGDALEN A vertrok 1 dezer van Salerno naar Sfax. s.s. LlISABE'1 rt vtrudk 30 Juni van Tu nis naar Sfax. CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van stof moeten eenige berichten worden uitgesteld tot een volgend nummer. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie., Subsidie voor agendiensten. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor af te wijzen het verzoek van de naamlooze vennoot- schap „Goesche Rijtuig- en Automobielmaat- schappij" te Goes, om subsidie uit de Provin ciale fondsen voor een autodienst tusschen Goes en het Wolphaartsdijlcsehe veer, daar reeds voorgesteld is voor een dergelijken dienst sub sidie te verleenen aan J. C. Krijger. Subs, drankbestrijding. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor af te wijzen het verzoek om subsidie voor 1922 van het bestuur van de Zeeuwsche Propaganda- Commissie van de Nederl. vereeniging tot af- schaffing van alcoholhoudende dranken te Goes, hun vroeger ingenomen standpunt t. o. v. een dergelijke subsidie handhavend. Stoomtramw eg Hoofdplaat—Breskens. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor de ter- mijnen, gesteld in de derde en de zesde voor- waarde, van hun besluit in de najaarszitting van 1919, tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaamsehe Tram- wegmaatschappij voor den aanleg en de exploi- tatie van een stoomtramweg van Hoofdplaat naar Breskens, verlengd bij hun besluit van Juli 1921, andermaal met een jaar te verlengen. Geldleening. Ged. Staten wijzen Prov. Staten op het be sluit genomen in de zomerzitting van 1921 tot het aangaan van een geldleening groot f 1.000.000, tot dekking der kosten van de elec- trificatie der Provincie, welk bedrag noodig geacht werd voor de inrichting der centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen met inbegrip der eerst noodige lijnen. Voor den algeheelen bouw der lijnen werd door commissarissen een bedrag van 700.000 noodig geacht. De commissarissen achten het raadzaam, zoo noodig over dit bedrag te kunnen beschik- ken, teneinde de uitbreiding van het net gere- geld te doen plaats hebben. Ged. Staten kunnen zich daarmede vereeni gen, en vragen mitsdien maehtiging om voor deze som een geldleening te kunnen sluiten. Ter vereenvoudiging achten zij het wenschelijk, dit bedrag te voegen bij het toegestane bedrag van f 1.600.000, waarvoor tot dusver nog niet werd geleend. Zij stellen derhalve voor een leening aan te gaan van ten hoogste f 2.300.000, onder ver schillende voorwaarden. Tarief veer. Ged. Staten van Zeeland stellen Prov. Staten voor aan Jhr. A. A. van Doorn van Koude- kerke, te Haarlem" en A. E. von Briicken Fock, te Aerdenhout; gerechtigden tot het veerrecht aan het pont- en roeibootveer over de Een- dracht van Oud- en Nieuw-Vosmeer, voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Aug. a.s.; overeen- komstig art. 9 van de Verenwet, maehtiging te verleenen tot heffing van een nieuw tarief van overzetgelden aan genoemd veer, onder bepaal- de voorwaarden. B. en W. van Oud-Vossemeer, die door Ged. Staten omtrent de gewenschte tarieven zijn ge- raadpleegd, hebben eenige vermindering in overweging gegeven van enkele deelen van het door de ambtsgerechtigden voorgestelde tarief, welke vermindering door Ged. Staten is over- genomen. JaarweddeverortVming. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor, een wijziging in de verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst dezer Provincie te brengen, zoodat voortaan aan den hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat voor den dienst lokalen en de voor de eerste inrich ting noodige meubelen door de provincie wor den verstrekt, en voor onderhoud van meubelen, bureaubehoeften,, verwarming enz. aan den hoofd-ingenieur een vaste som van f 750's jaars wordt toegekend. Tot nog toe bedroeg de som ter bestriding der bureaukosten f 500, welk bedrag niet toe- reikend is gebleken. Het meubilair der lokalen was tot nog toe persoonlijk eigendom der op- volgende ingenieurs. Hierdoor werd de inrich ting tot het strikt noodige bepaald. Daar het Ged. Staten voorkomt, dat de kos-r ten eener behoorlijke inrichting niet ten laste van den tegenwoordigen hoofd-ingenieur mag worden gebracht, bieden zij bovengenoemd voorstel aan. Mijnheer de Redacteur. Enkele weken geleden uitte de heer Van der Moer in Uw blad eene klacht over het berijden der straten met te zwaar beladen vrachtauto's enz. Het schijnt dat tot nogtoe met die recht- matige grief geene rekening gehouden wordt; althans ongehinderd rijden de zware en zwaar beladen voertuigen overal, waar de bestuurders dit noodig achten. Ook wij Marktbewoners profiteeren van dit twijfelachtig genot. Daarbij komt nog, dat zoo dicht langs de huizen wordt gereden, dat in de muren en pla fonds onzer huizen scheuren ontstaan. Indien de betrokken autoriteiten geen paal en perk gaan stellen aan de overbelasting onzer reeds dank het nauwlettend toezicht van den gemeentebouwmeester zoo ellendige straten, zullen de eigenaars der vrachtauto's, wanneer hun dit gewenscht en finantieel voordeelig uit komt, ons straks nog met volgwagens verras- sen. Waar de gemeentenaren reeds door de belas- tingen overbelast zijn, is het m. i. onnoodig, door de overbelasting onzer straten en de daar- door veroorzaakte schade, het Excelsior" op ons belastingbiljet en op onze prive-uitgaven te gaan toepassen. Laat het Gemeentebestuur trachten direct en indirect te bezuinigen. De belastingbetalers hunkeren naar belas- tingvermindering, terwijl het dikwijls schijnt, of de Gemeenteraad zich haast, om tegenover andere gemeenten een recordcijfer te halen. Met dank voor de plaatsing. EEN BELANGHEBBENDE. Ter Neuzen, 3 Juli 1922.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2