pen, terwijl de man op de plaats gedood werd. Verder werden 8 menschen door den hevigen slag verdoofd, doch na een half uur waren deze weer in orde. De ge- dooden toonden hier en daar wonden. De slag viel juist toen de regen had opge- houden. Bij het onderzoek bleken alle vier ti- angs op de hoeken door den bliksem getroffen, terwijl overigens de pondok vrijwel onbeschadigd was, zeTls het atap- dak was niet aangetasf. "Behalve een en- kel drooglijntje, was daar in de gansche omgeving niets van metaal, dat het he- melvuur Kan hebben aangetrokken. N1EUW TYPE VLIEQTUIQ. De Engelsche bladen spreken van een geheel nieuw type van een vliegtuig dat eenigszins' in het geheim in het Zuiden van Engeland in elkaar gezet wordt. De lessen van onderzoekingen van vijf jaar zullen er bij gebruikt worden. Het vliegtuig is bestemd voor het ver- voer van goederen of passagiers boven wa ter. Het kenmerkende ervan is, dat het een vliegboot is, die de zwaarste zee en het slechtste weer kan trotseeren, als zi' voor anker ligt. Het is een groote verbetering van de tegenwoordige watervliegtuigen en. men beschrijft het nieuwe vliegtuig als een schip met vleugels. TRAG1SCH VLIEGONGELUK TE EVERF. BIJ BRUSSEL. Zaterdagmiddag, den tweeden dag van de driedaagsch internationale luchtvaart- wedstrijden te Brussel, heeft op het vlieg- veld te Evere nabij Brussel een tragiscn ongeval plaats gehad. De Fransche kapi- tein-aviateur Bonneton, die den geheelen oorlog als luitenant-aviateur heeft mee- gemaakt, stortte met z'jn toestel naar om- laag en werd doodelijk gewond opge- nomen. Kapitein Bonneton nam deel aan een wedstrijd in het vernielen van kleine bal- lons, waarbij de aviateur in den kortst mogelijken tijd twee ballons inoest doen springen, door er met zijn toestel tegen aan te vliegen. De ballons dreven op den krachtigen wind snel en betrekkelijk laag over het terrein, waar een dichte menigte met ge- spannen aandacht den wedstrijd stond ga- de te slaan. Plotseling zag men het toe stel van Bonneton dat bij een eerste zwen- king zijn doel had gemist, met een zijde- lingsche beweging snel dalen om een der ballons te bereiken.Weer miste het toe stel zijn doel, en, blijkbaar doordat het hoogtestuur weigerde, slaagde de aviateur er niet meer in, zijn toestel op te rich- ten. Hij stortte bijna loodrecht omlaag. Het toestel, een Nieuport-type C 29 mc-fl een 300 P. K. Hispano Suiza-motor, werd verbrijzeld. Ondanks dit tragisch incident werd nog een deel van het program afgewerkt, d$ch de toeschouwers bleken zeer onder den indruk van het ongeluk te zijn. EEN LUGUBER ECHTGENOOT. Voor het echtscheidingshof te Londen is dezer dagen het echtscheidings-proces behandeld dat een zekere juffrouw Gold smith te Lowestoft, haar man heeft aan* gedaan en we I op de volgende gronden: Haar man is doodgraver op een kexk- hof. Hij heeft nu steeds de gewoonte zijn vrouw te komen vertellen, dat hij den geest van zijn daar begraven schoonmoe- der heeft zien ronddwalen, wat zijn vrouw zeer zenuwachRg maakt Voorts slyipt hij sieeds heel gemepig achter haar aan en geeft haar dan ineens een opstopper, zoo- dat *'t arme menscn zich half doodschrikt. Tenslotte is deze aanminnige echtgenoot nog gewoon om grapjes met andere vrou- wen te maken. Rechter Horridgevond een en ander geldige reden tot echtscheiding. DOOR EEN V1SCH GEDOOD. Het bad-district van Florida is, naar de Times meldt, opgeschrikt door den vreemd- soortigen dood van miss Dorothy Mc Clat- chie die bij het zwemmen door een reu- zenbarracude (soort snoek) werd gedood. Miss Mc Clatchie, die pas 18 jaar oud was, maar zeer goed kon zwemmen, zwom met haar vriendin miss Mary Buhnery on- geveer een halve mijl van de kust. Plotse ling verdween zij van de oppervlakte. Toen zij weer boven kwam, riep zij uit: „Ik ben gebeten, ik denk dat een van mijn voeten is afgerukt." Het water was rood van het bloed, toen miss Buhnery haar te hulp kwam en mfer land om hulp riep. Toen een boot ter plaatse aankwam, was miss Mc Clatchie doodgebloed uit enke- le gapende wonden. Een slagader van haar linkerbeen was opengescheurd. De barracuda is een visch die soms vijf voet lang is. onderzoek in, waarvan de uitslag zeer twij- felachtig was. Bij wijze van gratie de doodstraf was hem eigenlijk toebedacht werd dG man tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De beschuldigde had door verklaringen van geloofswaardige getuigen aangecoond, dat hij op "den dag der moord niet op de plaats der misdaad had kunnen zijn. Het nierp niets. Nadat de veroordeelde reeds gevangen was gezet, deed zfch een feit voor, "dat twijfel aan cje schuld van Reynier deed rij- zen. Men vond ergens de ldeertjes van het vermoorde meisje en een zakdoek met be- ginletters, die niet die van den veroor deelde waren. Maar reeds was Reynier bij de „bagnards" ingedeeld en men vond het blijkbaar lastig de zaak weer opnieuw te gaan onderzoeken en langzamerhand raakte ze vergeten totdat twee afgevaardig- den, Boyer en Hugues, op eigen gelegen- heid een onderzoek instdden. Ook de bla den begonnen zich met het geval te be- moeien. De beroering werd zoo groot, dat in 1893 de Minister van het departenunt van justitie een onderzoek ter plaatse kwam instellen. lit 1895 werd de straf van levens langen dwangarbeid veranderd in vijftien jaar bagno-straf. Een jaar later werd de straf opgeheven, behalve de verplichting van Reynier om in de strafkolonie te blijven wonen. Tot hij op een goeden dag naar Frankrijk werd te- ruggeroepen en in triomf in het dorp Saint- Cyr werd binnengehaald. Thans is hij in eere hersteld en 'gaan stemmen op, die eischen, dat de staat aan Reynier een schadeloostelling zal toeken- nen. NACHTELIJKE AANVAL IN EEN TREIN. In den nachttfein van Parijs naar Rennes is een veehandelaar aangevallen door lemand, die hem met een ijzeren statif een slag op het hoofd toebracht. Hij slaagde er in zijn aanvaller tegen den grond te slaan en aan de noodrem te trekken, do'eh de ban- diet wist gebruik te maken van het lang- zamer rijden van den trein om te ontkomen. De veehandelaar is vrij ernstig gewOnd in een ziekenhuis opgenomen. TRAGISCHE DOOD VAN EEN GELEERDE. Als slachtoffer van zijn beroep is de Praagsche bacterioloog, professor dr. Ed mund Weil, een dezer dagen overleden. Ge- durende den oorlog had hij zich gewijd aan de bestudeering van de vlektyphus en was op uitnoodiging der Poolsche regeering naar Lemberg gekornen om zijn werkzaamheden daar voort te zetten. Professor Weil had in het begin van deze maand het ongeluk bij het nemen van cultuurproeven, zich en- kele vlektyphusbacillen in het oog te spuiten. Oogenblikkelijk werd hij zich de doodelijke gevolgen hiervan bewust en hij pakte kalm zijn koffers om in zijn vaderstad te over- lijden. In zijn wetenschappelijke nalatenschap bevindt zich een uiterst waardevolle scrip- tie, dat op enkele woorden na klaar was, over een heilzaam serum tegen de verschrik- xelijke en gevreesde ziekte, die de vlek- ziekte is. Protessor Weil is 42 jaar geworden. De wetenschap had zeer veel hoop op hem ge- vestigd, MISLUKTE AANSLAG IN EEN TREIN. Een zekere heer Pers zat Woensdag in den nachttrein van Avrancnes naar Parijs. waar hij een familiefeestje zou gaan bij- wonen. Hij had een biijet eerste kias ge- nomen en toen een medereiziger onderweg was uitgestapt, had hij het zich gemakke- lijk gemaakt en daartoe het licnt uitge- draaid om een dutje te kunnen doen. loen de trein na een kort oponthoud weer was gaan rijden, was een onbekende de coupe oinnengestapt en had een plaatsje gezocht aan den overkant. Pers was weer ingedom- meld, maar even later werd hij met schrik wakker, daar hij een harden klap op Zijn hoofd had gekrtgen Het regende ineens slagen op zijn hoofd en hij was opgespron- gen en had zich op zijn aanvaller gewor- pen. Pers greep den bandiet bij de polsen daar hij vreesde, dat de man met een mes was gewapend en poogde aan de noodrem te trekken. Daartoe moest 1iij een pols van den indringer loslaten, die onmiddejlijk daarop ook zijn tweeden pols wist te be- vrijden en naar het portier snelde. Pers greep hem nog bij den kraag, maar ver- woridde zich, en moest den man loslaten, die naar buiten sprong en in het duister verdween. Den volgenden dag, is men er in ge- slaagd den aanrander te arresteeren. Het bleek een jong handelsreiziger uit Parijs te zijn, een zekere Georges Maurice Que- ruel. NA 38 JAAR GEREHABILITEERD. Dezer dagen werd in de Fransche dag- bladen met enkele woorden melding ge maakt van de definitieve rehabilitatie van een zekeren Reynier, die 38 jaar geleden onschuldig veroordeeld werd wegens moord op een meisje. Raoul Viterbo komt in de „Gaulois" op deze zaak terug, die aan alle kanten zeer zwak is, beschuldigingen op zwakke aanwijzingen, kwaadwillige invloeden om de verdenking van den waren schuldige af te leiden, gerechtelijke tekortkomingen, veroordeeling en eindelijk eerherstel voor den onschuldig veroordeelde op 69jarigen leeftijd. Twaalf jaren bracht de onschuldig ver oordeelde in een bagno door. Duarna, kreeg hij verzachting van straf in den vorm van vijf jaar dwangarbeid in een strafkolonie. Zijn definitieve eerherstelling dagteekent pas van enkele dagen geleden. De misdaad, waarvoor hij ten onrechte veroordeeld was, had nlaats in 1882 in het dorp Saint-Cyr-sur-Mer. Een klein meisje werd daar onder de meest afsc'nu- welijke omstandigheden vermoord gevon- den. Reynier was een vriend der familie van het vermoorde meisje. Twee gemeenteraadsleden in het dorp deden de verdenking op hem rusten. Langzamerhand werd er een sfeer van verdenking rondom den landbouwer ge- schapen. Het noodlot wilde, dat^de man julst'den dag na 3e misdaad ee/fige k'lee- dingstukken had uitgewasschen. Een vier- tal deskundigen stelden een scheikundig AMERIKA WIL DE EUROPEESCHE PRIJZEN NiET SL1KKEN. De reederijen cler Oceaan-stoomers, die er op gerekend hadden, dit jaar duizenden- en-duizenden rijke Amerikanen naar het oude Europa te voeren, zijn gewoonweg verlegen met de ruimte, die maar niet ge- vuld wordt. Alle hoop was gevestigd op de tweede week van Juni, omdat dan het Europeesche seizoen zou beginnen. Ho- maar, met een halve lading vertrekken ze naar het Oosten, en een gr'oot aantal sche- pen zien na een paar weken hun reizigers alweer teruggaan naar het land, waar men niet zoo afgezet schijnt te worden als in de landen van -Rijn Maas en Donau. Verleden week vertrokken uit New-York op een dag zeven booten tegelijk met maar 10.000 passagiers, terwijl men gerekend had op minstens 30.000; de „Majestic", er op ingericht om er een groote 4000 te ber- gen kon het niet verder brengen dan 2500. Hoe ruimer men het aan boord heeft, des te prettiger voor de passagiers, maar dat van dien nood een deugd gemaakt moet worden in de reclame, die 'de stoomvaart- maatschappijen verspreidyi, "is nog nooit gebeurd. „Tot op het uur van vertrek kan men er van overtuigd zijn, een onge- kende weelde aan ruimte en gemakken ver- zekerd te zien." De oorzaak van de weinige treklust der Amerikanen naar Europa? i Wei: dat hun hier het vel over de ooren wordt gehaald. Dat heel Europa er op schijnt te loeren, hoe het die „rijke Amerikanen het best en het vlugst kan af- zetten en tureluursch weer wegjagen, kaal- geplukt als soepkippen." Tal van voorbeelden worden in de Ame- rikaansche bladen *VermeId van menschen die voor alles 200 pet. meer moesten beta- len dan iedere andere vreemdeling. Geeu krant, of ze put zich uit de termen, die dat verschrikkelijke Europeesche bedrijf benoemen: „wurgen, uitknijpen als citroe- nen, het mes op de keel zetten, afzetten, uitmergelen, woekerwinstmakerij, enz. enz. EEN KUNSTSCHENKING VAN VIJF TIEN MILLIOEN DOLiLAR. Uit Los Angeles wordt aan den ,,Kunst- wanderer" gemeld, dat de Amerikaansche financieele magnaat en Kunstliefhebber Henry E. Huntington zijn kostbare kunst- collectie, die op vijftien millioen doflar wordt geschat, aan de Amerikaansche natie wil schenken. Deze schenking ornvat de beroemde Hur- tington-bilbliotheek. die voor de Ver- eenigde Staten bijzondere waarde heeft, daar zij het origineel van Benjamin Frank lin's autobiografie bevat. Kunst-collecte en bibliotheek zullen nog in den loop van den zomer voor bet pu- bliek worden opengesteld. Eerst na het overlijden van het echtpaar Huntington gaat zij in het bezit van het land over. Huntington heeft een bedrag vastgezet, waaruit de kosten van onderhoud bestre- den kunnen worden. VERMAKELIJK BANKPAPIER. De Buitenzorgsche correspondent van het B.N. schrijft: Er heeft zich hier ter stede een geval voorgedaan van uitgifte van valsch bank- papier, waarvan de geschiedenis niet on- vermakelijk is. Een zoon van een Hadji is een avondje aan den wandel geweest met een meisje, dat daar nogal op gesteld was en voor haar gezelschap bovendien nog werd be- loond met een bankpapiertje van 25 gld. Dit papiertje gaf zij den volgenden dag in betaling aan een waronghouder, een Chinees, die pas eenige weken hier te lande vertoeft en dergeiijk groot geld nog niet kende. Toen deze aan zijn chef de kas overdroeg, bleek het bankbiljet valsch te zijn, zoodat dadelijk de politie gewaar schuwd werd. Deze zag al spoedig dat men tot het ver vaardigen van het geld gebruik had ge maakt van de Ned. Ind. Politiegids waari'n twee photo's waren afgedrukt van een valsch biljet, dat in Soerabaja in betaling was gegeven. De photo's van de voor- en achterzijde heeft men keurig tegen elkander geplakt en de papiertjes als echt uitgege- ven. De redactie van de Politiegids zal bij het afdrukken der cliche's weinig hebben vermoed, dat zij vervalschers in staat zou stellen tot het in omloop brengen van valsch bankpapier, waartegen zij juist zoo te velde trekt. 36.000 GULDEN VOOR EEN HOND. In Chelsea Engeland is een kampioenten- toonstelling van honden, vooral van een nieuw soort wolfshonden, waar de Amerika nen verzot op zijn geraakt. De prijzen van de betere kwaliteiten loopen met den dag op, terwijl die van de mindere soorten al- door afnemen. De kampioen-hond van Duitschland over 1920, Eric Von Grafen- worth, haalde de 36i300 gulden en de teef Dora Von Rheinwald de 30.000 gulden* De Amerikanen schijnen er alles op gezet te hebben, de beste honden uit Europa weg te koopen. Voor Duitsche en Hollandsche pup- pen wordt al 600 gulden gegeven, andere pups van het soort doen niet meer dan 240 tot 600 gulden. De honden zoo vertelt een verslaggever gedragen zich alsof ze zich ten voile van hun hooge geldelijke waarde bewust zijn; zij bewegen zich rustig en waardig. En die slimmerds: alleen wanneer er een rijke Ame rikaan door den ring liep, om te zien of er niets te koopen viel, dan staken zij den neus in de lucht, snuffelden en kwispelden. Goede speculatieve dieren dus voor speculanten. PETROLEUMTANKS MET EEN INHOUD VAN 10.000 TON. Te Llandarey bij Swansea (Wales) zijn voor rekening van de Anglo Persian Oil Company nieuwe uiterst modern geoutil- leerde raffineerinrichtingen voor petroleum gebouwd, welke den 29sten Juni door mr. Stanley Baldwin, den president van den Board of Trade geopend zullen worden. De inrichtingen beslaan een oppervlakte van 300 Hectare. Drie jaar lang is aan den bouw gewerkt, en in. het geheel bedragen de bouwkosten 3 millioen pond sterling. Alles is zqo geregeld, dat men zoo weinig mogelijk arbeidskrachten het grootst moge lijke effect wordt verkregen. Een olietank van 10.000 ton kan b.v. door twee man in 12 uur ontladen worden. Voor de „lampolie" zijn vier tanks ge bouwd, die elk 5000 ton kunnen bevatten, terwijl in het geheel 75 millioen gallon (4y2 liter) petroleum kunnen worden opgeslagen. De dagelijksche productie, is ongeveer 450 ton, eh als de inrichting geheel in werking is, zal zij voor 1/3 van de geheele behoefte van Engeland kunnen zorgdragen. OVERV ALLEN. Op den weg van Dollinger naar Plessa werden 2 bedienden van de Dollinger ko- lenmijn door een paar onbekende indivi- duen overvallen, toen zij geld vervoerden. De roovers hielden de gelddragers een pistool voor en ontrukten hun een tasch met 120.000 mark. Een gendarm achtervolg- de de vluchtende roovers, met wle hij een vuurgevecht leverde. Een der roovers werd zwaar gewond, de ander schoot zichzelf dood. EEN ROOVERBENDE. Een rooverbende ongeveer 50 man groot heeft gemoord en geroofd op de grens van Memel en Litauen. De Litausche militairen hebben er in een regelrecht gevecht 23 van gedood. De rest is ontkomen. ERNSTIG VLIEGONGELUK TE CHERBOURG. In de haven van Cherbourg heeft dezer dagen een ernstig vliegongeluk plaats ge had. Een watervliegtuig, daj op geringe hoogte zweefde, kwam in aanraking met 'n klein stoombootje van de Royal Mail Steam Packet Company, dat passagiers aan den wal bracht. Het vliegtuig botste tegen den mast en den schoorsteen van het vaar- tuig aan, welke afgerukt 6n in het water werden geworpen. Het vliegtoestel stortt'e deerlijk gehavend omlaag, terwijl de twee inzittenden zwaar gewond werden. EEN VL1EGONGEVAL IN FRANKRIJK. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur stortte een vliegmachine, die zich op ongeveer 400 meter hoogte boven Longpre bevond, plot seling naar beneden. De inzittenden een aviateur en een mechanicien werden op slag gedood. EEN BRUG INGESTORT. Tengevolge van "het zeer groote aantal personen, dat zich op een brug te Dur- renberg in de prov. Saksen bevond ter gelegenheid van een zwemconcours, is de brug ingestort. "Een honderdtal personen kwam in het water terecht. Vijf lijken wer den uit het water opgehaald. Het juiste aantal dooden is nog niet bekend. EEN BIOSCOOPTHEATER TE BRUSSEL AFGEBRAND. Zaterdagnacht is in de Rue des Megis- seurs van de voorstad Anderlecht een bios- eooptheater geheel afgebrand. D>e brand brak uit na afloop van de laatste voorstel- ling, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. De brandweer kon slechts met groote moeite de naburige hui- zen behouden. EEN MODDERVULKAAN IN DE GOLF VAN BENGALEN. Volgens een Exchange-telegram uit Ran goon heeft de kapitein van het s.s. Ekma gerapporteerd, in de golf van Bengalen op 15 gr. 54 ruin. N. L. en 92 gri. 2 m. O. B. een moddervulkaan te hebben gepasseerd. De oppervlakte bedroeg naar schatting ongeveer 100 vierkante yards. Modderwa- ter spoot omhoog tot een hoogte van 20 voet, terwijl massa's stooni werden uit- gestooten. DRAADLOOS LICHT. Uit New-York wordt gemeld, dat Marconi mededeelde, dat hij voornemens is een draadloos zoeklicht te vervaardigen, waar- door draadlooze golven, welke worden weerkaatst als lichtgolven, als een licht- straal in een bepaakie richting afgezonden "kunnen worden, in plaats van ze te ver spreiden, zooals anders het geval is. Mar coni zeide, dat volgens zijn meening, de uitvmding van groot nut zou zijn voor de scheepvaart, daar ze met behulp van een draaienden reflector dienst zou kunnen doen als een draadlooze vuurtoren, welke in staat zou zijn de lichtbundels van onge veer 100 mijlen iengte uit te stralen. EEN FORTUIN VAN 500.000.000. William Rockefeller is dood. Hij moet niet \tft»rden verward met John D. Rocke feller, den rijksten man van de wereld, wiens jongere broer hij was. William was dus het hoofd van de arme tak van de familie, hetgeen nu weer niet beteekent, dat William niet ook een vermogend man was. Men schat thans zijn openkomende nalatenschap op 200.000.000 dollars he+ geen in normale tijden dus in Neder- landsche munt een fortuin van 500.000.000 zou vertegenwoordigen. William Rockefeller was geboren te Rich mond, in den staat New York. Hij begon zijn carriere als volkomen onvermogend boekhoudertje. Later was hij werkzaam in een commissie-handelszaak. Maar spoedig daarop sloot 'hij zich aan bij John's D's werkzaamheid als trust ordanisator in de petroleum-industrie. Binnenkort was Wil liam een der hoofdleiders van de Standard Oil Cy. Hij was toen 20 jaar. Van toen af aan ging het met zijn zaken en zijn ver- inogen steeds bergop. iAchtereenvolgens werd hij lid van directie of raad van commissarissen. van industrieele ondernemingen, spoorwegen, mijnen en banken, William is maar een dag of wat ziek geweest; hij had Zondag voor acht dagen kou gevat; spoedig- was het longontsteking geworden en de vijf dokto- ren, die aan zijn sponde waakten hebben het einde niet kunnen afwenden. John D., die nu een jaar of 81 zal zijn, kwam pas even na het sterven van zijn broer aan William laat een zoon achter. In zeker opzicht vond de dood hem voor- bereid; hij had n.l. kort tevoren te Sleepy Hollow (het bekendt, door Washington Ir ving onsterfelijk gemaakte plaatsje in de Catskillmountains) een kosbaar mausoleum laten bouwen. Daarin komt hij nu te rus ten. *Niet ieder kan zich de weelde veroor- loven zichzelf een laatste rustplaats van 250.000 dollars te gunnen. VREEMDELINGEN IN BEIEREN. De Berlijnsche correspondent van de Ti mes, die een overzicht geeft van de wijze waarop vreemdelingen in Beieren worden behandeld, erkent dat de laatsten tijd min der bar is dan vroeger. Nu de buitenlanders afgeschrikt door de afzetterij, liever elders hun zomervacantie gaan doorbrengen, zijn de al te begeerige Beieren wat tot bezin- ning gekornen. Het is anders nog erg ge- noeg, zegt deze journalist, om voor een verblijf van een week 750 mark, van een maand 1200 en voor langer 2000 mark te moeten betalen, alleen om de Beiersche lucht te mogen inademen. Over de bestemming van deze gelden heeft de Times-man een zonderling ver- haal gehoord. Ze zouden dienen om de ino- narchistische organisaties als het Oberland Corps en andere vrijkorpsen, die vermomd als ij^ndels-vereenigingen voortbest&an en hun hoofdkwartier te Munchen hebberi op de been te kunnen houden. Vroeger stelde Stinnes daarvoor de noodige be dragen ter beschikking maar sedert het communistische gevaar voorbij is, houdt hij de hand op den zak. Thans wordt de beurs van de buitenlandsche toeristen er- voor aangesproken. EEN SOUPEEREND SPOOK. Sedert drie nachten wer'd een zekere mej. Daniel te Parijs gewekt door verdachte geluiden, alsof een spook in haar woning zijn intrek had genomen. Tenslotte begaf de bewoonster zich naar haar kamermeisie. wier kamer aan den anderen kant van het huis was gelegen. Spreek me er niet van, mevrouw, ant- woordde het sidderende meisje, ik beef nog. Gisterenavond heb ik het spook in de voorkamer gezien met een groot wit laken over het hoofd. Mej. Daniel, zonder verder iets te zeg- gen, waarschuwde de politie, en er kwam een inspecteur om de dame tegen spoken te beschermen. Tegen middernacht hoorde de politieman inderdaad geruchten en ge luiden uit de eetzaal. Hij begaf zich erheen, keek door het sleutelgat en wat zag hij: Het spook zat aan tafel, in gezelschap van de dienstbode bezig met zijn souper. Bel- den werd onmiddelijk verzocht maar on- middellijk te vertrekken. DOOR EEN TIJGER VERSLONDEN. Een week geleden werd een contract- vrouw, die bij den administrateur van de onderneming „Boekit Lawang" als toe- kang-kebon in dienst was, oj> 20 meter af- stand van het ^oonhuis en op 10 meter afstand van de rivier, door een tijger be- sprongen, die vermoedelijk van ,de overzij- de van de rivier uit het bosch te voor- schijn was gekornen, meldt de Sum. Post. Nadat bedoelde vrouw door den tij ger aangevallen was, werd dit door een in- de nabijheid daarvan werkenden koelie opgemerkt, die daarop hard wegliep. Deze koelie was zoo geschrokken, dat hjj eerst na verloop van eenigen tijd eruit kon bren gen, wat er gebeurd was. Nadat op de tong-tong was geslagen en het aanwezige koelievolk bijeengeroepen was, begaf men zich, met parangs etc. gewapend, naar de plaats van het ohheil, maar geen enkele koelie dorst den tijger te naderen. Men besloot daarop, den assistent van de onderneming met de auto te doen ha- len, aangezien men wist, dat deze een vuur- wapen heeft. Intusschen was de tijger met het slachtoffer de rivier overgestoken en in het bosch verdwenen. Korten tijd daar- na kwam de administrateur van „Soeka- Radja" met drie politie-oppassers met een auto ter plaatse aan; zij spanden een touw over de bandjirende rivier en bega- ven zich naar de overzijde, waar op kor ten afstand in het bosch het lijk dej vrouw wier hals, hoofd en een deel van "den rug waren weggevreten, werd gevonyen, £och de tijger was reeds verdwenen. Na een paar uur is de tijger weer verschenen, doch op het zien van de jagers onmid- dellijk het bosch weer ingetrokken. Men besloot daarop, een klem en een geit op de plek, waar het lijk was achtergelaten, op te stellen. Den volgenden morgen om zes uur zat de tijger in de klem en werd door den as sistent van de onderneming met eenige schoten afgemaakt. De tijger had een Ieng te van 2.3b en een hoogte van 1.02 M. MOORDENAARS IN VROUWEN- KLEEREN. In Pdmineren zijn de moorden en aan- slagen aan de orde van den dag. In Kars- baum stond een boerenmeisje aan het venster harer woning toen er vier als vrouwen gekleede mannen haar om brood verzochten. Terwijl zij zich omdraaide om het gewenschte te halen, werden eensklipp een aantal schoten op haar gelost. De toesnellende boer werd eveneens met sal vo onivangen en terstond gedood. De oandieten drongen het huis binnen en roofden het vrijwel leeg. HET VERSCH1ETEN VAN STOFFEN EN BEHANGSELS. Tot de onaangename ervaringen in de huishouding behoort het verschieten van stoffen en behangsels, waaronder men ver- staat een rnin of meer spoedig verbleeken van de kleuren onder de inwerking van de zonnestralen. Om dat tegen te gaan hangt men gordijnen, jalousieen, marquizen e.d. op. Deze huipmiddelen zijn echter tamelijk ontoereikend, en liever voorkomt men het verschieten zooveel mogelijk. Men zal dus stoffen moeten kiezen, die echt van kleur zijn, dus zulke die in de zon weinig of niet van kleur veranderen. Men kan dit nagaan door voor dat men de een of andere stof koopt eerst de echtheid van de kleur te on derzoeken. Men neemt dus een staaltje, pakt dit voor de helft zob in papier, dat er geen lichtstraal bij kan komen en laat de andere helft erbuiten steken. Nu legt men het in- gepakte Iapje of stuk behang gedurende eenige dagen in de zon of bij weinig zon wat langer op een lichte plek. Daarna verwijdert men het omhulsel en vergelijkt de beide helften. Is 't eene gedeelte niet verkleurd dan is de stof echt van kleur en zal slechts weinig of eerst na langen tijd verschieten. Maar ook de stoffen die echt van kleur zijn, willen na verloop van tijd toch eenigs zins verbleeken, omdat kleuren die in het geheel niet veranderen bijna niet te maken zijn dan die der minder sterke kleuren. HOE DE FILM GEREED KWAM. Een New-Yorksche bioscoop wilde op 15 December jl. de eerste voorstelling geven van een sensationeele film, getiteld „De Dwaze Vrouwen", een trilbeeld, dat de kleinigheid van anderhalf millioen dollar had gekost, en waarvoor o.a. het geheele speelbank-paleizenkomplex van Monte Car lo was gereconstrueerd. De film was ech ter nog niet voor vertooning klaar en moest eerst nog gecoupeerd, geplakt en van titels voorzien worden. De New-York- sche exploitant loofde daarop een pre mie uit van 40.000 dollar voor het decou- pagebureau te Los Angelos, indien het de film op tijd wist te leveren. Op 1 De cember werd het telegram ontvangen, 2 dagen later zou de film verzonden moe ten worden om op tijd te New-York te zijn. Het was volkomen onmogelijk, het werk in dien tijd gedaan te krijgen. Maar men wist te Los Angelos raad. A'cht en veertig uur later vertrok de film per Pullmann-wagen, speciaal inge richt als werkkamer en laboratorium. En terwijl de trein door de eindelooze prai ries reed, langs steden en dorpen werkte men in dien wagen dag en nacht aan de formidabele taak. Apn ieder station waar gestopt werd, verschenen bioscoop-exploi- tanten en journalisten in den wagen, waar hun enkele scenes uit de film Vverden ver- toond. Na vijf slapelooze nachten arri- veerde men in New-York' en de film werd geheel voor vertooning gereed, aan den besteller afgeleverd. Niet alleen was aan de conditie voldaan, maar de eigenaars hadden zich tevens verzekerd van de grootste reclame die ooit een film te beurt is gevallen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6