ALGEMEEN NIEUW8- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 7318 Vrijdag 30 Juni 1922. 70e Jaargang. Bl N N E N L OTdT" BU IT E N I AJH) TWBBDB BLAD. FETJILLET0N. De Patient van dokter Vincent. HULDIGING TH. M. KETELAAR. Ter gelegenlieid van zijn 25jarig lidmaat- schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is Dinsdagavond de heer de heer Th. M. Ketelaar op een feestelijke bijeen- komst door vele van zijn politieke geestver- wanten te Amsterdam, op warme wijze ge- huldigd. Een groot aantal voOraanstaande figuren in de vrijzinnig-democratische par- tij had aan den oproep van het huldigings- cornite gehoor gegeven. De jubilaris werd met zijn echtgenoote en familie binnengeleid door prof. Kranen- burg. Zeer vele bloemstukken prijkten ron- dom zijn zetel en er was een ware stroom van telegrafische gelukwenschen binnenge- komen. Versehillende sprekers voerden het woord, o.a. prof. Van Embden namens het hoofd- bestuur van den vrijzinnig-democratischen bond. Op de hem eigen joviale wljze bracht de heer Ketelaar ten slotte dank aan alien, die hem op zoo ondubbelzinnige wijze hadden blijk gegeven van hun vriendsehap en waar- deering van zijn arbeid. MINISTER DE GEER EN DE BEZU1N1GING. Naar de Tel. verneemt, is Minister De Geer voornemens om het voorbereidende werk voor de invoering van de nieuwe bm- gerlijke Pensioenwet, in het bijzonder het aanleggen van een kartotheek oetreffende de pensioengerechtigden, te doen verrichten ,,in eigen beheer". Zijn Exeellentie schijnt n.l. van plan om ongeveer 200 losse krachten voor avond- werk aan zijn departement te verbinden, aan wie zal worden opgedragen om de noo- dige gegevens nopens diensttijd, bezoldi- ging, pensioengrondslag enz., uit het stof der departementale archieven op te delven. Deze moeizame arbeid zal voor de gewone penny-a-liners worden beloond met f 0,75 per uur oftewel /2,25 per avond, terwijl de betaling van de met de leiding te belasten personen nog aanmerkelijk hooger zal zijn. Menig departements-ambtenaar, staaude op de laagste sport van de armtelijke ladder, krijgt nu de gelegenheid om zijn vrij karige bezoldiging een weinig op peil te brengen! Waar echter de duur van den arbeid wordt geschat op negen maanden, hetgeen neerkomt op pl.m. 200 arbeids-avonden, zui- len de totale kosten ongeveer gaan beloopen 200 X 200 X f 2.25 d.i. circa 100.000. Zon- der nu een armen slokker iets te misgun- nen, zal iedereen zich toch afvragen of een dergelijke uitgaaf in deze tijden van „ver- sobering" gewettigd mag heeten en of de, anders zoo op de kleintjes passende Minis ter niet beter deed wanneer bij den arbeid zonder extra-betaling verdeelde over de autoriteiten in den lande, die de gegevens betreffende hun onderhoorige ambtenaren natuurlijk voor het grijpen hebben en Zijne Exeellentie dus veel spoediger en veel goed- kooper aan de gewenschte inlichtingen kun- nen helpen. 1NVAL1D1TE1TSWET. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Na 30 Juni 1922 zullen slechts die arbei- ders in de verplichte Invaliditeitsverzekering kunnen worden opgenomen, die den leeftijd van 35 jaar nog niet bereikt hebben en niet meer dan f 1200 per jaar verdienen. In verband hiermede is het in het hoogste belang van den arbeider, die thans minder dan 3000 per jaar verdient en die nog niefrin het bezit is van een rentekaart, zich voor 1 Juli 1922 bij den Raad van Arbeid aan te melden, opdat hem en zijn gezin de voordeeien van de verplichte verzekering als: ouderdomsrente, invaliditeitsrente, we- duwenrente, weezenrente en, in bepaalde ge- door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 34) „Hoe gaat dat jochie naar school? En als hij dat niet doet, hoe komt het dat de autoriteiten er dan niet achter heen zilten?" „Er wordt verteld, dat de inspecteur be- wezen achtte, dat hij thuis genoeg leerde," antwoordde Jessop. „Maar dat gaat boven mijn pet. Wat kunnen die oude lui aan hem nu leeren! In elk gevali kan je niet eischen, dat zoo'n kleine rakkerd iederen dag drie uur ver heen en weer naar school h opt en ze kunnen hem ook niet zeggen om er heen te zwemmen. Maar niemand let eigenlijk op dat gespuis daarginder. In den ouden tijd deugden dje Tyzardls nooit veel, en het praatje gaat, dat de hut werd gebruikt als stapelplaats van de smokkel- waren, Een tachtig jaar geleden heeft er nog een van hen een kustwachter over de klip in zee gesmeten, en ze hebben hem nooit te pakken kunnen krijgen." „Dan is hij zeker naar 't buitenland ont- snapt," meende Cosmo. „Nu Jessop, ik moet weer verder. En ik denk niet, dat het rriij kwaad zal doen, dat ik de rheumatiek van juffrouw Pilcher genees, zelfs al is ze een verre bloedverwant van dokter Ty- zard." „Wat ik zeggen wou, mijnheer,- kwam de visscher ny, terwijl hij zijn stem liet vallen, geneeskundige behandeling en ver- pleging, alsmede uitkeering aan het gezin gedurende die verpleging niet zullen ont- gaan. Trouwens, door zich niet aan te mel den, stelt de arbeider zich bovendien aan een strafvervolging bloot. In dit verband wordt ter voorkoming van misverstand er nog op gewezen, dat eeji werkgever, die op of na 1 Juli 1922 een ver- zekerden arbeider in loondienst heeft, ver plicht blijft zegels te plakken, totdat die ar beider bevoegd is de verklaring af te leg- gen, dat hij zijn verzekering als vervallen^ beschouwt. Tot het afleggen van die verklaring is hij o.m. bevoegd, zoodra zijn loon per jaar f 3000 of meer bedraagt. Eerst van dat oogenblik af is de werk gever niet meer verplicht zegels te plakken. De Centrale Raad van Beroep heeft bij uit- spraak van 1 Juni 1922 in dien zin beslist, op grond, dat een arbeider, gezien art. 51 in verband met art. 55 der Invtdiditeitswet, niet bevoegd was de verklaring af te leggen. dat hij zijn verzekering als vervallen be- schouwde. De werkgevers zijn dus, zooals uit het vo- renstaande blijkt, verplicht met het plakken van zegels door te gaan voor alle arbeiders. die op 1 Juli 1922 reeds in de verplichte In validiteitsverzekering zijn opgenomen, voor- zoover hun loon minder dan f 3000 be draagt. Voorts zijn de werkgevers voor arbeiders. die op of na 1 Juli 1922 in de verplichte ver zekering worden opgenomen, dat zijn dus z j, die bij opneming den leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt en een loon verdie nen van niet meer dan f 1200 per jaar, eveneens verplicht zegels te plakken tot aan het tijdstip, waarop door die arbeiders de loongrens van 3000 is bereikt. ONTSLAG VAN AMBTENAREN. Aan het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel heerscht groote on- rust tengevolge van het feit, dat er in de laatste dagen vrij veel ambtenaren worden ontslagen. Tot nu toe hebben 39 ambtena ren aanzegging .gekregen, dat zij tegen 1 October zouden worden ontslagen. Daar- onder zijn 26 tijdelijke en dertien vaste amb tenaren, van schrijvers op jaarloon tot een hoofdeommies toe. 1NVAL1DITEITSWET EN TUBERCULOSE-PATIENTEN. De Vereeniging tot bevordering van de belangen van tuberculose-patienten in Ne- derland heeft een brief gericht tot de Ver eeniging van Raden van Arbeid, waarin met blijdschap wordt vastgesteld, dat door de bepalingen van de Invaliditeitswet veel tu- berculose-lijders een behandeling konden ondergaan, die bij velen hunner het intreden van invaliditeit heeft voorkomen. Evenwel wordt ten sterkste gevoeld dat de gunstige gevolgen van deze behandeling, alleen dan blijvend zullen zijn, als aan de zorg, welke aan hen is besteed, een stelsel van nazorg wordt verbonden. Het komt der vereeniging voor, dat uitbreiding van de zorg, dat het invoeren van nazorg voor de invaliditeitswet-patienten geheel ligt in de lijn van datgene, wat tot nu toe voor hen is gedaan, dat het een noodzakelijke aanvul- ling er van zal moeten zijn en krachtens de bepalingen van de invaliditeitswet ook zal kunnen zijn. Deze aanvulling zou o.a. moe ten omvatten de zorg voor hun huisvesting en voor geschikten arbeid. In de eerste plants wenscht de vereeniging er thans op aan te dringen, die tuberculose-patienten, voor wie een nakuur wordt noodig geacht gelijk die, waartoe de z.g. training kolonies in het buitenland de gelegenheid geven, een dergelijke kuur te laten doormaken. TABAKSWET. Ten vervolge op de mededeeling in de St. ct. van 23 dezer, wordt ter kennis van belanghebbenden en van ambtenaren der dalen. „Hebt u nog wat gehoord over dat water, u weet wel?" „Neen. nog niet. Ik wacht binnen een paar dagen bericht. Je hebt toch niemand iets van ons complotje verteld Niet. Dan is het goed. En mondje dicht hoor!" En daarmee liep Cosmo door. Hij ver- haastte zijn schreden, om nog op tijd te zijn, want hij had met Clarice afgesproken om dien midejag te gaan roeicn en hij rnoest eerst nog al zijn patieuten bezoeken. Gelukkig waren er geen ernstige gevallen bij, die een lang bezoek noodzakehjk maakten. Jessop's toespeling op het wate. had zijn gedachten weer gestuwd naar het on- derwerp, waar hij eigenlijk aldoor mee had moeten bezig zijn. Maar, sinds Lady Uvedale het mogelijk had gemaakt, dat Clarice en hij elkaar veel zagen, was zijn angst over het besmette water wat op den achtergrond geiaakt. Bovendien had hij geen redenen om zich ongerust te ma- ken, sinds kapitein Guvse's inval in de apotheek. Zoover hij er althans over kon oordcelen wees niets erop, dat Stella Sleath samenwerkte met den kapitein, oi dat zij hem op de hoogte had gesteld vap de krijgslist, die Cosmo had gebruikt. Hij meende gerust te mogen aannenven, dat zijn gegoochel met de bakken en de reageerbuisjes het doel had bereikt, en dat Guyse niet langer tot het uiterste werd gedreven door zijn angst ontmaskerd te worden. Wel was hij ervan overtuigd, dat Clari ce's vijanden weer gevaarlijk zouden wor- d'en, maar zij zouden zich nu waarschijn- lijk niet haasten om' weer handelend op te treden. Zelfs als zij zijn „verdwijning" accijnzen gebracht, dat gedurende de ge- heele maand Juli 1922 de aflevering van tabaksfabrikaten door fabrikanten aan klein handelaren ongebanderolleerd mag ge- schieden, mits de verschuldigde accijns wordt betaald tegen een door den ontvan- ger der accijnzen af te geven quitantie, die ievens binnen de op die quitantie te stel- ien tijdruimte kan dienen voor uitslag uit de fabriek, het vervoer naar en den inslag in de localiteiten van de kleinhandelaren. De quitantie moet door den kleinhandelaar na den inslag van de taOaksfabrikaten in zijn localiteit worden ingeleverd bij den chef van dc ambtenaren der accijnzen ter plaatse, opdat bij de controle op de voorra- den met aldus ingeslagen tabaksfabrikaten rekening kan worden gehouden. R1JWIELEN IN DE TREINEN. De directie van de Nederlandsche Spoor- wegen heeft bepaald, meldt de „N. R. Ct." dat aan reizigers kan worden toegestaan, op overgangsstations hun rijwiel zelf van den eenen trein in den anderen (aanslui- tenden) over te brengen, ten einde van on- middellijke doorzending verzekerd te zijn. DE TOESTAND. Het is niet te verwouderen dat Lloyd George een neerslachtigen indruk maakte. schrijtt de N. R. Crt., toen hij Maandag- avond in het Lagerhuis over Ierland sprak. Een werk, dat, zoo het tot stand komt, zijn naam een blijvenden roem in de geschiede- nis van zijn land zou verzekeren, de ver- zoening van Engeland met het nationalisti- sclre Ierland, staat op het spel. De moord op inaarschalk Wilson heeft voor de unio- nisten eindelijk de deur dicht gedaan. Men kan er wel nadruk op leggen, dat hij bedreven is door te Louden wonende leren, die met Ierland niets uitstaande had den, maar daarmee is nog niet weerlegd dat haat tegen, den militairen adviseur van de Noordelijke regeering er niet de drijfveer voor is geweest. Er is bovendien veel meer, dat het hart van de unionisten verbittert. Bonar Law, hun oude ieider, heeft het Maandag onbewimpeld in het Lagerhuis gezegd: hij had indertijd met hei tractaat met Ierland vrede gehad, maar indien hij den toestami toen precies zoo gezien had, als hij thans is, zou hij er niet voor gestemd hebben. Hij is van meening, dat de mannen van de voorloo- pige regeering die het tractaat hebben ge- teekend, het niet te goeder trouw gestand doen en getoond heoben, niet het risico te willen loopen, dat aan zijn uitvoering verbonden was; hij beroept zich op een mededeeling van Collins, dat aeze met De Valera eens van zin is tegen de ver-' deeling van Ierland in Noord en Zuid, welke in dat tractaat is vastgelegd, tot tijd en wijle Ulster uit vrije keuze aanslui- ting wenscbt; hij oeschouwt de mooru- partijen in Ulster afs aange'hitst en ge heel en al veroorzaakt van het Zuiden uit. Daargelaten of deze voorstelling volko- men rechtvaardig is, heeft de coalitie-re- geering van* Lloyd George er rekening mee te houden, dat de unionisten de wait- and-see-politiek tegenover den Vrijstaat nu moede zijn. Lloyd George en Churchill moeten dat reeds geweten heoben, voor zij Maandag in het Lagerhuis kvvamen. Hun beider redevoeringen waren pasklaar gemaakt naar het verlangen van de unio nist^. Churchill kwam daarom in het de- bat met het volgende ultimatum aan de voorloopige regeering te Dublin: lo. De ontbinding en verspreiding van het mui- tende lersche republikeinsche leger, dat zich niet naar hare bevelen wil gedragen, moet verzekerd worden; 2o. de Vier Ge- rechtshoven te Dublin, die de leiders van dat leger als hun hoofdkwartier met ge- noodzakelijk oordeelden, dan nog zoudca zij er den tijd voor nemen, nu een rapport uit Londen, dat gevolgd door Cosmo's bezwarende getuigenissen, hen ongc-twij- feld zou doen veroordcelen, niet langer dreigde. En toch zou dat rapport binnen enkele dagen in zijn bezit zijn, en zou hij hen onverhoedsch overvallen. Toen hij, na zijn bezoeken te hebben afgelegd, den voortuin weer binnen Kwam, vond hij zijn moeder druk bezig met haar rozen. Zij kwam echter naar hem toe, zoo dra zij hem zag. „Er is een patient voor je in de spreek- kamer," zeide ze. „Hij heeft Sarah gezegd, dat hij al eens bij je was geweest. Ik geloof, dat hij Guyse heet. Het is toch goed, dat ik heb binnen heb gelaten." Cosmo hield een uitroep van ergernis te- rug. Hij verweet zich zelf, dat hij niet ge zegd had om d^zen heer niet meer toe te laten. Nu zou Guyse natuurlijk ontdekken dat de zoogenaainde onderzoekingen ge- eindiga waren. De handige schurk zov. dan natuurlijk besluiten, dat hij of gesnapt was, toen hij de apotheek binnendrong, of dat hij bedrogen was. In beide gevallen zou er van den wapenstilstand, waar Cos mo zoo op gehoopt had, niets komen. Hij zeide echter niets, ktjikte zijn moeder eens geruststellend toe en ging vlug het huis binnen. Er was weinig tijd om een plan de cam- pagne te maken. Hij trachtte zijn gedach ten te ordenen en slaagde er eindelijk in om twee feiten af te zonderen, namelijk dat zijn bezoeker nu een ontdekkingstocht had ondernomen, of dat hij trachtte Cos mo om den tuin te leiden door deze voortgezette comedie. Als het eerste waar weld in bezit genomen hebben en be- zet houden, moeten onverwijld ontruimd worden; 3o. er dienen krachtige maatrege- len genomen te worden tegen moorden en de inhechtenisneming en oes'traffing vaiffc moordenaars moet verzekerd worden. In dien geest is ook inderdaad een nota naar Dublin gericht, en pas door dit in het Lagerhuis te bevestigen heeft de re geering van Lloyd George tegen de mo- tie van wantrouwen, die de drie-hards klaar hadden, de stemmen van de unio- nistische partij kunnen krijgen. Het nieuwe lersche parlement komt Za- terdag bij zijn opening dadelijk voor een kritieken toestand te staan. De voorloo pige regeering gaat de republikeinen aan- pakken in hun hoofdkwartier te Dublin en dat zal wel tot gevolg hebben dat de coalitie tusschen Collins en De Valera, voor de nieuwe regeering nog gevormd is, uiteen zal spatten. EEN ONTPLOFFING IN EEN HOOFDKWARTIER. Alaandag had in de bergplaatsen van chemische stoffen in het hoofdkwartier van het Vrijstaatleger te Beggars Bush een ontploffing plaats, vvaarbij vier mannen vverden gewond en het dak gedeeltelijk weggeslagen. Na de ontploffing brak een brand uit, die echter spoedig gebluscht werd. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. ZWARE REGENS DOEN SCHADE AAN DE OOGST. Fen Reutertelegram uit Moskou aan En- gelsche bladen meldt, dat voortdurende' regens groote schade heoben toegebracht aan den aardappel- en groentenoogst. De hooi-en graanoogst in de centrale en noor delijke provincien zou gevaar loopen. AUTO- ONGEVAL. De auto van aartsbisschop Chollot van Kamerijk is in het oosch bij Berlaimont omgeslagen en in brand geraakt. De vica- ris-generaal Carteau is verbrand; de aarts bisschop en de chauffeur hebben ernstige brandwonden gekregen. EEN ONTVOERING. Bandieten hebben het hoofd van de American Oil Company, Bielaski genaamd, en diens vriend, die met hun vrouwen de bouwvallen van Saztee bij Cuernavaca in Mexico bezichtigde, gevangen geno men. De vrouwen zijn later vrijgelaten, maar voor de mannen eischen de ban dieten een hoog losgeld. De Amerikaan- sche zaakgelastigde heeft tegen de ont- voering geprotesteerd bij de regeering, die troepen heeft uitgezonden om de bandie ten te vervolgen. DE VORST VAN MONACO OVERLEDEN. De Vorst van Monaco is te 5 uur Dins- dagmiddag overleden in een ziekenhuis te Parijs, waar hij sedert Zaterdagavond was opgenomen na een tweede kanker- operatie. Eenige maanden geleden had hij reeds een operatie ondergaan in het on- derlijf, doch een tweede operatie bverd noodig geacht. Albert, Honore Charles, vorst van het miniatuur-vorstendom aan de Middelland- sche Zee tusschen Frankrijk en Italie, (door het casino van Monte Carlo bekend) ongeveer 5 KM. lang bij 21/2 KM. breed, en ongeveer 23.000 inwoners tellend, was 13 November 1848- geboren en in 1889 zijn vader, Karel III, opgevolgd. Hij was tweemaal gehuwd, in 1869 met lady Mary Douglas Hamilton en in 1889 met de her- togin van Richelieu. Troonopvolger is zijn zoon Louis, in 1870 geboren. De overleden vorst was vooral bekend door zijn wetenschappelijke studien. DIE IS BELANGELOOS. Li Joean Hoeng, de nieuwe president der Chineesche republiek, heeft verklaard, was, dan was het een bewfjs, dat Guy se niet was ingelicht door Stella Sleath en in het tweede geval, zou hij even goed comedie kunnen spelen als zijn tegenstan- der. In ieder geval was hij blij, dat hij vctoruit gewaarschuwd was. Zijn patient lag gemakkelijk achterover in een rieten stoel en bladerde in de „Me- dische Courant", hij stond dadelijk op toen Cosmo binnen trad. „Ah, waarde dokter. Ik las juist in dit sinistere tijdschrift over de ziekten van an deren en vergat daardoor mijn eigen," zei de hij hem vriendelijk de hand drukkenid. „Ik kwam maar even aanloopen om u als medicus, een blijde boodschap te brengen. Ik ben weer geheel hersteld, dank zij uw schitterende geneesmiddelen. Die hebben rnij heel wat beter geholpen, dan dit be- lachelijk, overdreven geprezen klimaathier lk zou u ook graag meteen even mijn schuld voldoen, want ik ga vanavond weer naar Londen terug." Een oogenblik was Cosmo in de war gebracht. Deze verandering van tactiek stemde heelemaal niet overeen met zijn denkbtelden. Het scheen meer te wijzen op een terugtocht, omdat de vesting on- neeriibaar werd geacht, dan op een ver- kenningstocht. In ieder geval besloot hij op zijn hoede te zijn. „lk ben blijde u zoo wel te zien", zeide hij kortaf. „U bent rnij zes gulden sclml- dig?" „Nu, dat is mfj mijn genezing wel waard," zeide Guyse, hem het bedrag1 overhandigende. „Nu, ik weet, hoe druk u het altijd heeft en daarom zal ik maar gauw den aftocht blazen. Ik zie, dat u| niet meer bezig bent- met uw jiroef, ten- dat hij, zoolang de financien der Republiek in haar huidigen berooiden staat verKeeren, geen aanspraak zal maken op uitbetaling van het hem als president toekomende sa- laris. De wedde is in Nederlandscii geld berekend 450.000 gulden. RUSLAND. Vandervelde verklaarde, na zijn terug- keer uit Moskou aan persveriegenwoardi- gers te Brussel, dat hij meer dan ooit ovejr- tuigd is van de noodzakelijkheid der her- vatting van de economische en politieke betrekkingen met Rusland. Men moet dit onmetelijke land weder in de Europeesche beschavnig uoen terugkeeren. Er heoben zich een vieemdelingenhaat en een geducht nationalisme ontwikkeld; en wel tengevolge van de blokkade en de interventies door de Westersche mogendheden. Hij meende, dat de bolsjewiki hun voornemen, om de soc. revolutionnaire leiders te fusileeren, zullen laten varen. DE BEKLIMMING VAN DEN MOUNT EVEREST. Volgens meedeelingen van den voorzit- ter van de koninklijke geografische ver eeniging is de laatste en definitieve poging om den Mount Everest-top te bereiken, G Juni mislukt. Dit is voor een grool deel het gevolg van het slechte weer, dat in- getreden is na de kenteringsmoesson op 3 Juni. Het zal nu wel niet meer mogelijk zijn om eenige ernstige poging te onde>-- nemen. De expeditie heeft echter al veel bereikt. Zonder zuurstofapparaten werd een hoogte van 8900 meters bereikt, en 9100 meters met behulp van zuurstof. Het be- stijgen van den berg zelf is, volgens de verklaringen der klimmers, niet zoo moei- lijk, want de hoogste punten kon men zon der. touwen bereiken. Grooter last heeft men gehad van het weer en de op die hoogte heerschende hevige koude. Tevens is dit jaar de ervaring ppgedaan, dat geoefende klimmers in staat zijn onge- oefende klimmers met zich mee te nemen, daar Bruce nog nooit een berg met sneeuw en ijs had beklommen, doch onder Finsch's geoefend leiderschap is het hem gelukt een hoogte te bereiken van 9100 meters, en de Goerka-dragers, hoewel praktisch niet getraind voor het sneeuw-en ijswerk, konden de bagage tot een hoogte van ruim 8000 meters brengen. Men heeft nu ten- slotte een hoogte bereikt, die nog slechts 570 meters beneden den top ligt. DE IERSCHE QUAESTIE. Belfast en de nagedachtenis van Sir Henry Wilson. Belfast heeft Maandag zeer plechtig de nagedachtenis gevierd van Sir Henry Wil son, die, zooals men weet, zoowel door geooorte 'als bewezen diensten zeer nauw met Ulster verbonden was. De herden- kingsdienst had plaats in lie kathedraal. In de kathedraal waren de notabelen van Ulster, zooals ministers, officieren, ambte naren en zakenlieden, aanwezig. D. be- langstelling was zoo geweidig groot, dat de straten, die grenzen aan de kathedraal, gevuld waren met menschen, die geen toe- gang tot de kerk hadden kunnen Oekomen. De toegangeu tot de kathedraal werden be- waakt door pantserwagens en afdeelingen solda'en. Onder de aanwezigen waren man nen uit alle maatschanpeliike kriggen en van alle godsdiensten. Het indrulAi'ekkend- ste oogenblik was volgens den correspon dent van de „Times" te Belfast het zingen van "net nationaal volkslied.. DE WAARDE VAN DEN SOVJET- ROEBEL. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, heb ben de leidende politici van Sovjet-Rusland onlangs op het Kremlin een bijeenkomst gehouden om de maatregelen te bespreken, tot het tegengaan van de voortdurende waardevermindering van den roebel. Veel minste er zijn geen reageerbuisjes en zoo te bekennen. Is het onderzoek naarwensch geeindigd." Komedie, Niets dan komedie. En Cosmo betaalde hem met gelijke munt. „Neen," zeide Cosmo. ,,Ik heb alleen maar bevonden, dat ik het bij het verkeerde eind had. Het verdachte wafe" was zoo zui- ver mogelijk. Maar ik heb toch ervaring opgedaan door deze proef." ,,Hoe zoo?" vroeg Guyse opeens snel. „Hoe ik tijd kan uitwinnen in dergelijke zaken. Als ik weer eens water verdenk van onzuiverheid, zal ik het naar den een of anderen scheikundige van naam zen- den in Londen," zeide Cosmo schijnbaar achteloos. Kapitein Guyse keek zijn tegenstander even scherp aan, terwijl hij hem nogmaals de hand drukte. "Oefening baart kunst, dokter," lachte hij. „Oefening baart kunst, als we maar tijd van ie'ven hebben. En tijd is een kost- baar iets. En nu goeden dag. Als mijn lever mij weer naar Rockhaven drijft, komt ik zeker bij u terug. Goeden dag, en over- werk u maar niet." De kapitein wandelde, diep in gedachten verzonken, naar zijn hotel terug, maar al spoedig ontspanden zijn trekken zich tot een sarcastisch lachje. „Dat was een goede zet," mompelde hij. „Ik heb te veel pijlen op mijn boog voor mijn jongen vriend, ofschoon het dwaas zou zijn hem te onderschatten. Dus, Wal ter, jongen, nu mag je jezelf om in theater- termen te spreken, beschouwen als: ge- reed tot den sprong." (Wordt vervolgd.) CO U RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1