JURGENS7 DUI\ A AT MELANGE VERVANGT NATUURBOTER GEMENGDE 8ERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN GO JL T I Q een zakje A. J. P's n n I I U| Grenadinesaos in ieder pakje A. J. P's Amandeltjes- padding. Tijdelijke Reclame. 5 van den mislukten aanslag op Scheide- mann. Sedert November 1918 tot Erzber- ger's vermoording zijn er volgens een staatje dat Gutnbel in zijn brochure Zwei Jahre Mord heeft gegeven aan de linker- zijde 345 menschen vermoord, onder wie vele politieke leiders, aan de rechterzijde slechts 19, onder wie de afgevaardigde Osel de bekendste was. Treffender echter is nog dat er van de politieke moordenaars van de linkerzijde 15 gestraft zijn (8 zijn ter dood gebracht en de anderen tot lo jaar gevangenisstraf tezamen veroordeeld) en van die van de rechterzijde slechts een enkele op de voornaamste aariklacht. In het geheel werd aan beklaagden van de rechterzijde (met uitzondering van Arco, den moordenaar Van Eisner, die levenslang heeft gekregen) slechts twee maanuen ge vangenisstraf tezamen en een boete van nog geen mark per moord opgelegd; 323 moorden bleven geheel ongestraft. De verontwaardiging van links berust dus niet op "osse gronden. Niettemin ge- looven wij, dat de nationalisten die met zulke schunnige middelen tegen politieke tegenstanders werken, op den duur daa'r- mee hun eigen zaken bederven en de re- publiek, die zij ondermijnen wilfen, in- tegendeel versterken. Menschelijk verkla,a,r- baar, maar in naam van het recht niettemin niet goed te praten is dat men op hun wan- daden met uitzonderingswetten gaat ant- woorden. Wie een wraakoefening van de bolsjewistische volksrechtbank te Moskou tqgen politieke tegenstanders veroordeeld. moet het ook afkeuren dat de Duitsche republiek politiek in de rechtspleging gaat brengen. BELG1E. Op aanstichting van senator Nolf is thans overgegaan tot de oprichting van een ka- tholieke Vlaamsche senaatsfractie. Bij deze fractie, die vermoedelijk het geheele Vlaam sche minimumprograin vernede$and- sching van de Fransche rijksuniversiteit te Gent, vervlaamsching van openbare bestu- ren en gerecht in het Vlaamsche land, ge- westelijke indeeling van "het leger in Vlaamsche en Waalsche regimenten zal aanvaarden, heeft zich reeds een twintig- tal senatoren aangesloten. TER NEUZEN, 28 Junt 1922. STAATSPART1J VOOR VOLKS- WELVAART. Gisteravond werd alhier in het Hotel des Pays-Bas" een openbare pfopaganda-bij- eenkomst gehouden van wege de afdeelin Zeeland van de Staatspartij voor Volkswel- vaart, welke werd geleid door den Secreta- ris, den heer Mr. F. C. van Deinse. Eerste spreker was de heer J. C. Ramaer, oud inspecteur-generaal van den Rijkswater- staat, die sprak over „Lessen der geschiede- nis". Beginnende bij de oudste bewoners van ons land, de Batavieren, van Germaanschen oorsprong, gaf hij een overzieht van het leven en handelen der volkeren tot op heden en van de vervorming in de staatsinrichting, om ten slotte te betoogen, dat voor de vol- ken vrijheid van bedrijf een weldaad is en het meest kan strekken tot haren bloei, daar al het ambtelijke stroef werkt, en persoon- lijke energie en voortvarendheid terugge- drongen wordt. 0. m. opmerkende, dat de invoering van den Surendag aan ons volk reeds 400 millioen heeft gekost, betoogde hij, dat men voor den wederopbouw van den staat moet terugkomen op het volledig rege- lementeeren van den arbeid. De Staatspartij voor Volkswelvaart stemt in met de maatregelen tot verbod van kin- derarbeid en vrouwenarbeid, maar meent dat men volwassenen vrijheid moet laten hun werkkracht te ontplooien zooals zij dat wenschen. De tweede spreker van den avond was de heer A. F. L. Faubel, oud-kolonel hoofd- intendant van het Oost-lndisch leger, voor- zitter der partij, die sprak over „Belasting- slachtoffers en hun Stembiljet". In den breede betoogde hij, dat ons land op weg is naar een staatsbankroet. Hij wees er op, dat de staatsbegrooting in 1914 beliep 158 mil lioen, doch thans 700 millioen hooger is en dat dit bedrag bij de tegenwoordige inzin- king van de maatschappij en teruggang der inkomens niet meer kan worden opgebracht. De staat leeft dus boven haar stand, hetgeen noodwendig op een staatsbankroet moet uit- loopen. Hij stelde in het licht, dat men zich dat niet moet voorstellen als bij een faillis- sement van een particulier, doch dan begint de Staat bankbiljetten te laten maken, het geen de waarde van den gulden doet ver- minderen, waardoor de eischpn van ambte- naren, die voor hun gulden niet meer kunnen koopen wat ze er vroeger vOor kregen, steeds hooger zullen moeten worden, wat weer aanleiding is van meer bankbiljetten en verdere inzinking van den gulden, waar door een voortdurende circelgang ontstaat, waarbij we komen zooals het thans in Rus- land, Oostenrijk en Duitschland gaat en ons land in het buitenland geen crediet meer heeft. Wei is waar schrijven thans alle politieke partijen bezuiniging in hun programma, maar hij verwacht van de politieke partijen op dit gebied geen doortastende maatrege len, daar die politiekers door bij-omstan- heden daartoe geleid, dikwijls anders stem- men dan zij vroeger zich wel hebben uitge- laten te zullen doen. Hij verwijt de tegen woordige afgevaardigden van de politieke partijen, dat zij tegenwoordig in de Kamer meer letten op de successen van hunne poli tieke partij, dan op de landsbelangen, die zij toch in de eerste plaats zoudqn moeten die- nen, en inderdaad worden van die verhou- ding de NeUerlanders de belasting slacht- offers. De partij van spreker wenscht los te staan van politieke overwegingen bij de be- oordeeling van de zaken en wil er alleen naar streven, datgene te bereiken, dat strek ken kan tot verhooging der welvaart van land en volk. Hij wijst er op, dat de regeering in de laatste jaren steeds millioenen meer uit- geeft, dan bij de staatsbegrooting is toege- staan. Uit politieke overwegingen wordt de Kamer dikwijls weerhouden daartegen met kracht op te komen. Hij wenscht een Kamer met een ruggegraat, om aan zulke toestan- den een eind te maken. De hooge belastin- gen doen thans reeds vele vermogenden naar het buitenland vertrekken. Het is geen zeldzaamheid, dat er menschen zijn die 40 tot 60 procent van hun inkonien aan belas- tingen moeten betalen. Het oud-lid der Eer ste Kamer, de heer Cremer betaalt 125 van zijn inkomen! Deze moet dus jaarlijks niet alleen zijn geheel inkomen naar den ontvanger brengen maar bovendien nog het vierde deel van zijn inkomen van zijn ver- mogen interen! Er is berekend, dat de toe- stand zoo zal worden, dat een werkman, waaronder hij dan ook rekent de kleine bur ger en kleine middenstander, 30 procent dus bijna een derde deel van hun inkomen als belasting zullen moeten offeren. Dat gaat de krachten van ons volk te boven, dat kan iedereen inzien, en een krachtig rem- men, een flink bezuinigen, is noodig. In dat verband neemt hij het de politieke partijen ook kwalijk, dat zij, na de woorden van bezuiniging in de Troonrede, door H. M. uitgesproken, bij de wijziging van de Grond- wet, daarin hebben vastgelegd, een verhoo ging van het traktement der Kamerleden, van f 3000 tot 5000 en dat niet alleen, maar ook bovendien zichzelf pensioen heb ben verzekerd, en ook hunne weduwen en weezen. En al is het ook, dat hij monarchaal is en den tegenwoordigen staatsvorm voor ons land de beste acht, keurt hij het eveneens af, dat in de tegenwoordige omstandighe- den de verdubbeling van het inkomen der Kroon is vastgelegd in de Gronwet, daar de leans nu gering is, dat zelfs indien weer goedkoopere tijden aanbreken, er een Minis ter zal te vinden zijn om verlaging voor te stellen. Hij acht alle partijen, ook de Vrijheids- bond, te verpolitiekt, om tot een krachtig ingrijpen in staat te zijn en beveelt daarom aan te stemmen op de candidaten van de pas opgerichte partij voor Volkswelvaart, die nog klein is, maar toch wellicht in de gele- genheid zal komen om in verschillende op- zichten verkeerde maatregelen der politieke partijen te voorkomen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. AANBESTEDING. Bii de heden te Oudelande gehouden aanbesteding van werken tot oeververde- uigm'g door zinkwerk en steenbestorting met verbindingsdam, was minste inschrij- ver de heer J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor "f 16.666. E1ND-EXAMEN GYMNASIA. Te Middelburg slaagde vopr het dipioma A de heer A. C. Mijs van Oostburg. R. H. B. S. TE OOSTBURG. Te Middelburg werd Dinsdagmorgen aanbesteed het bouwen van een Rijks Hoogere Burgerschool te Oostburg. Inschrijvers de heeren: C. J. Buijzen te Sittard voor 297.950 gld.; Firma J. A. Mol—Mies te Breda voor 259.600 gld.; A. Vernaeve te Sas van Gent voor 254.900 gld.; L. F. Groosman te Middelburg 245.600 gld.; L. Raijmakers te Wouw voor 239.876 gld.; A. M. Baljeu t.e Middel|burg voor 232.800 gld.; A. Soffers te Hoogerheide voor 227.000 gld.; J. H. C. van der Fiurk te Bunnink voor 217.980 gld ZEEUWSCHEN POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. In de op 8 Juli a.s. te Zierikzee te hou- den vergadering van den Zeeuwschen pol der en waterschapsbond zal door den heer F. A. Kloppert, ingenieur bij den provincialen waterstaat te Zierikzee, een voordraeht wor den gehouden over „Schouwen-Duiveland". KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN TE MIDDELBURG. In de Zaterdagmiddag onder voorzitter- schap van den heer Jos. van Raalte, gehou den vergadering was een schrijven ingeko- men van den Minister van Landbouw, Nij- verheid en Handel, dat hij in geen geval het verleenen van presentiegeld aan de leden der Kamer kan goedkeuren. De Zeeland. Ingekomen was een schrijven van het lid der Kamer, den heer Massee of de Kamer niet moet aandringen om behoud van de Zeeland route. De Voorzitter zeide, dat het bureau zeker weet, dat de route tot 1 Juli 1923 verzekerd is. Als een nieuw ministerie is gevormd kan aan de regeering worden verzocht ook voor de toekomst de route te helpen handhaven. Post cheque en girodienst. Besloten w rd adhaesie te betuigen aan een adres van de Kamer te Vlaardingen tegen de centralisatie van de post cheque en girodienst. Bezuiniging. Toegejuicht werd het dat het bureau der Kamer reeds heeft aangedrongen op het in- stellen van een commissie als de commissie- Geddes, zulks naar aanleiding van het adres der Maatschappij van Nijverheid aan de regeering. Spoorwcgtarieven. Het bureau stelde voor adhaesie te be tuigen aan het adres van de desbetreffende commissie inzake vermindering van de spoorwegtarieven. De heer Massee betoogde, dat hij niet de onbillijkheid kan inzien van het meer be- •talen voor langere reizen, terwijl de heer Jeronimus het gevaarlijk achtte voor de Ka mer zich te begeven op het terrein der spoorwegpolitiek. Spreker betreurt het, dat de staat voor de te korten opdraait en zou gaarne zien dat de spoorwegen weder een geheel particuliere onderneming worden. Met het oog op de financien der Kamer werd besloten geen financieelen steun te verleenen aan de commissie voor de Nedefl. Tentoonstelling te Kopenhagen en voor als- nog niet toe te treden tot de Nederl. Organi- satie van de Internationale Kamer van Koop- handel. Naar aanleiding van het adres van de Kamer te Groningen aan de Tweede Kamer, tot wijziging der Zegelwet, stelde de com missie voor de wettelijke bepalingen voor, aan den Minister van Financien te verzoe- ken maatregelen te treffen tot om de arti- kelen der zegelwet, betreffende zegeling van cognossementen, vrachtbrieven enz. in te trekken subsidiair deze bepalingen te wijzi- gen als in het Groningsch adres aangegeven. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft er de Kamer opgewezen, dat voor afgifte van certificaten van oorsprong gewoonlijk 1 wordt berekend en hij vraagt de Kamer haar tarief van 0,25 te verhoo- gen. Een voorstel van het bureau der Kamer om het op 0,50 te brengen werd echter met 12 tegen 3 stemmen verworpen. Naar aanleiding van het adres van de Kamer te's Hertogenbosch om alle telefoon- kantoren open te doen zijn van 912 en van 26, werd besloten ook in dien geest aan den Minister van Waterstaat te adresseeren, i maar daarbij te voegen met handhaving van l de opensteiling op de overige uren na 6 uur. j Besloten werd geen adhaesie te betuigen aan het verzoek der Kamer te Eindhoven aan de Tweede Kamer om het uitvaardigen van een invoerverbod van sigaren mogelijk te maken. Men was van meening, dat zulk een bepaling eerr precedent zou scheppen en meende dat zulk een kunstmatige beoordee- ling van een tak van industrie niet goed is, terwijl het represaille maatregelen moet doen vreezen. De heer Jeronimus wil juist tegen invoerverboden ageeren, als meer zulke aan- vragen worden gedaan. De Voorzitter vjndt dat men eerst moet wachten welke regeering wij krijgen. Bij de rondvraag, besprak de heer Jero nimus de wenschelijkheid dat het bureau der met 5, bedrag (der onvoorziene uitgaven) dat Kamer of eene commissie de begrootingen van rijk, provincie en gemeenten bestudeert, terwijl de heer De Vos wil, dat de Kamer ernstige pogingen aanwendt om door het rijk de provinciale stoombootdiensten op Wester- en Ooster-Schelde te doen over- nemen. gen bleef aan den draad hangen en was op slag dood. Zijn ouder broertje, dat hem wil- de bevrijden, kreeg een slag, waardoor hij naar beneen viel en een ernstige beenwonde opliep. ZAAMSLAG. Eenige dagen ierug, zijn in het buurt- schap Poonhaven, een groote hoeveelhcid te velde staande aardappelen, toe behoorende aan den werkman W. van Driel aldaar, uft den grond getrokken. Alleen personen van laag gehalte kunnen overgaan om zich op een armen werkman op deze wijze te wreken. AARDENBURG. Zaterdagmorgen ging te Aardenburg het paard van den landbouwer Muijssout op hoi en liep met woeste vaart door de straten in de richting van de Markt. Daar het juist vrij kwartier der school was, INGEZONDEN UEDEDEELINGEN. f en daardoor veel kinderen op de Markt aanwezig waren, is het wonder boven wonder, dat er geeri ongetukken ge- beurd zijn. Het paard werd in zijn vaart gestuit, doordat het op "de Markt op een stilstaande locomotief van de goederen- tram liepen daardoor neerstortte en ge- grepen kon worden. Hoewel de botsing hevig was, had het paard geen letsel be- komen en was de machine onbeschadigd. MIDDELBURG. Alhier is Dinsdagmiddag een jongetje van nog geen twee jaar in een kuip warm water gevallen. De kleine werd met he' vige brandwonden naar het gasthuis over- gebracht, waar het des avonds aan de gevolgen overleed. RECHTZAKEN. Door den Hoogen Raad werd verworpen het cassatieberoep van C. M. en M. J. M., molenaars resp. te Ter Neuzen en te St. Jansteen, door het Gerechtshof te 's-Gra- venhage met vernietiging van een vonnis der Rechtbank te Middelburg, ^roordeeld tot resp. 1 jaar en tot 9 maanden gevange nisstraf wegens verduistering van een schuldoekentenis en medeplichtigheid daar- aan. VERIJDELDE WRAAK. De timmermanstfnecht H. M. te Heenvliet, had eenigen tijd verkeering gehad met een zekere mej. S. te Nieuw Helvoet. De eerste had een einde geniaakt aan de verloving. in de nacht van Woensdag op Donderdag is het meisje te voet. van Nieuw-Helvoet naar Heenvliet geloopen. Door het raampje van de W. C. wist zij toegang te krijgen tot de woning van de outers van H. en begaf zich naar het kamertje, waar haar gewezen ver- loofde sliep. Door het rumoer, dat zij daarbij maakte, was H. wakker geworden, en tot zijn niet geringe verbazing zag hij daar een vrouwen- gestalte op hem afkomen, welke zich over hem heen boog en den inhoud van een fleschje in zijn mond trachtte te gieten. H. greep haar vast en riep de hulp der overige bewoners in, die toesnelden en de inbreekster in bewaring hielden. Een der helpers is daarop de politie gaan waarschuwen, die spoedig ter plaatse ver- scheen en haar inrekende. DOOR DEN ELECTRISCHEN DRAAD GEDOOD. Een betreurenswaardig ongeval had Don derdag in het Patronaatsgebouw te Helmond plaats. Het lOjarig zoontje van den concierge klom tijdens de afwezigneid van de moeder in de vensterbank van 'n raam op zolder en raak- te een der draden der electrische leiding aan, welke langs dit raam loopen. De jon- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Wordt vervolgd). A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY in lossing te Venetie. s.s. HELENA in lossing te Haiffa (Pale- stina). s.s. CORNELIS van Tunis naar Gent passeerde 27 dezer Finisterre. s.s. TER NEUZEN vertrekt heden van Rieme naar Newcastle on Tyne. s.s: MAGDALEN A in lossing te Salerno, s.s. ELISABETH in lossing te Tunis. SCHEEPVAARTBEWEGING. 22 Juni. Eng. s.s. Ousel, 4355 M3., stukgoed, van Gent naar Manchester. Eng. s.s. Chasmoor, 1990 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Swiftsure, 4002 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Amerik. s.s. Shickshinny, 11441 M3., rest- lading, van Sas van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Angouleme, 6880 M3., kolen, van Gent naar St. Nazaire. Fransch s.s. Thorium, 7957 M3., kolen, van Gent naar Rouaan. 23 Jifni. Nederl. s.s. Ter Neuzen, 7047 M3., erts, van San Juan voor Gent. Noorsch s.s. Havtor, 4041 M3., ledig, van Gent naar Shields. Eng. s.s. Hull, 3202 M3„ stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Fransch s.s. Depute J. de Rohan, 5775 M3., erts, van Bordeaux voor Gent. 24 Juni. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Noorsch s.s. Trane, 2959 M3., kolen, van Swansea voor Sluiskil. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3., kolen, van Goole voor Gent. Duitsch s.s. Konigsau, 2934 M3., hout, van Wiborg voor Gent. Eng. s.s. Chasmoor, 1990 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Noorsch s:S. Trane, 2959 M3., ledig. van Sluiskil naar New-Castle. 25 Juni. Eng. s.s. Brilliand, 1860 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Sheaf Arrow, 5925 M3„ kolen, van New-Castle voor Sluiskil. Fransch s.s. Daphne, 4152 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Swiftsure, 4002 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Fransch s.s. Chaudronnier, 3013 M3., ko len, van Gent naar Brest. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Spanker, 5308 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Amerik. s.s. Federal, 19445 M3„ ledig, van Gent naar Galveston. Eng. s.s. Alt, 2840 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. 26 Juni. Eng. s.s. Redcar, '4173 M3., kolen, van Newcastle voor Sluiskil. Zweedsch s.s. R. K. Fernstrom, '2404 M3., hout, van Hernosand voor Gent. 27 Juni. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Letlandsch s.s. Sigulda, 5647 M3., diver- sen, van Riga voor Gent. Deensch s.s. I. D. S. Adolph, 4677 M3., hout, van Uleaborg voor Ter Neuzen. Deensch s.s. E. M. Dalgas, 3998 M3., hout, van Uleaborg voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3„ ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3., ledig, van Gent naar Goole. Van 26 tot 27 Juni zijn langs de Midden- sluis alhier 21 binnenvaartuigen op- en 40 afgeschut, langs de Westsluis 5 op- en 0 afgeschut. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 27 Juni 1922, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F, Blok, Burgemeester, Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dek- ker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens de Secretaris. Adwezig de heeren: C. Th. van de Bilt en Ph. J. van pixhoom. De VOORZITTER opent de vergadering, door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Van de Bilt heeft bericht in verband met eene vergadering elders niet tegenwoordig te kunnen zijn en ook de heer Van Dixhoorn heeft bericht gezonden, dat h(j door uitstedigheid niet aanwezig kan zijn. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 16 Mei 11. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Med2deeling ingekomen stukken. a. Een missive van Gedeputeerde Staten, 12 Mei 11., waarbij wordt toegezonden hun b,e- Sluit tot definitieve vaststelling der rekening over 1920. Aangenomen voor kennisgeving. b. Kennisgeving van J. L. J. Maris, van de aanneming zijner benoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennisgeving. c. Kennisgeving van F. C. Kesbeke, van de aanneming zijner benoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 16 Mei 1922, tot i wijziging der begrooting voor 1921, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van 9 Juni 1922, waarbij de goedkeuring worrit bericht van het raadsbesluit van 16 Mei 11. tot verlenging van den ontruimingstermijn der on- bewoonbaar verklaarde woningen van de wed. S. de Bruijne. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 16 Juni 1922, naar aanleiding van een door het gemeentebestuur tot hen ge- riclit schrijven, betreffende verbetering der zij- kanten van het bij de provincie in onderhoud zijnde gedeelte van de Stationsstraat, luidende als volgt: ,-vr,w Naar aanleiding van uwen hiernevens ver- melden brief, die niet zeer duideljjk is, schrijft de hoofdingenieur van den provincialen water staat ons het volgende: „Bedoeld wegsgedeelte is het ongeveer 150 M. lange wegvak van genoemden Provincialen weg, hetwelk gelegen is tusschen bedoelden spoorvvegovergang en het einde van den weg binnen de bebouwde kom der gemeente Axel. ,,Daar de bestrating op dit gedeelte van den weg in 1921 nagenoeg over de voile lengte op genomen en herlegd is en dientengevolge in zeer voldoenden toestand verkeert, kwam mij het verzoek eenigszins vreemd voor. „Uit een dezerzijds ingesteld onderzoek en uit een met den burgemeester gehouden bespre- king is echter gebleken, dat het verzoek niet de keibestrating, doch de 1 M. breede begrinde stiaat tusschen de oostelijke kantlaag van de keibaan en het klinkervoetpad op den oostelij ken berm betreft. ,,In deze grindstrook stonden vroeger houten palen, ter afscheiding van den rijweg van ge noemd klinkerpad. „Bij schrijven van Burgemeester en Wethou- ders van Axel van 26 Juli 1921, no. 39/32, werd verzocht, naar aanleiding van gehouden besprekingen in den gemeenteraad, deze palen op .te ruimen, waarvoor door uw college bij schrijven dd. 23/26 September 1921, no. 73, 2e afdeeling, machtiging werd verleend. ,,Na deze opruiming wordt ook door het rij- verkeer, bij het uitwijken, van dit pad gebruik gemaakt en na regenval kan het dan voorko men, dat het door voetgangers niet onmiddel lijk te gebruiken is. ,,In aanmerking nemende, dat op bedoelden berm evenwel het bovenbedoelde zeer goed on- derhouden klinkerpad, ter breedte van 1 M. ligt, dat voor het voetverkeer is bestemd en voor dat doel te alien tijde geschikt is, komt mij de klacht van den raad van Axel geheel ongegrond voor". Intusschen is bij ons de vraag gerezen, of de gemeente bereid zou zijn bedoeld wegyak in on. derhoud te nemen, b.v. op de wijze als ten aan zien van een wegvak van Ter Neuzen wordt in overweging gegeven in ons hierbij gevoegd voorstel aan de Staten van 13 April jl. (In dat voorstel wordt voorgesteld aan de gemeente Ter Neuzen in behedr en onderhoud over te geven een gedeelte van den Axelschen straat- weg, behoorende tot de kom der gemeente en aan die gemeente daarvoor als vergoeding uit te keeren een bedrag overeenkomende met de gekapitaliseerde waarde deronderhoudskosten). De VOORZITTER deelt mede, dat dit schrij ven is ontvangen na de vergadering van Burge meester en Wethouders en stelt daarom voor, het schrijven terug te zenden naar dat college om bericht en raad. Hij voor zich acht dit wel een goede oplossing, daar de weg dan geheel in orde kan worden gebracht evenals alle an- dere straten in de kom der gemeente. De heer WEIJNS merkt op, dat het daar in het najaar nogal vuil kan zijn, hij vraagt, of de toestand niet zou verbeteren, als Gedeputeerde Staten het voetpad eens wat hooger lieten .leg- gen, dan kon het slijk van de straat er niet zoo gemakkelijk op komen. De VOORZITTER wijst er op, dat het thans nog niet gaat over de wijze waarop de straat moet verbeterd worden; daarover zouden Bur gemeester en Wethouders zibh eerst met den gemeente-opzichter moeten verstaan. Eerst zal echter moeten beslist worden over het aanbod van Gedeputeerde Staten. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uit- slag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. 5 De heer DE FEIJTER heeft geen bezwaar tegen terugzending van het schrijven van Ge deputeerde Staten naar Burgemeester en Wet houders, hij is er voor, dat de zaak onderzocht wordt, maar er zullen toch eerst nog andere en voor hem meer klemmender argumenten moe ten worden te berde gebracht, eer hij voor over- neming van den weg zal stemmen. De VOORZITTER wijst er op, dat dit wegs gedeelte niet voldoet aan de eischen die men ,-oor een straat in de kom der gemeente Axel mag stellen. Er is een rijweg, dan een strook die begrind is, vervolgens een klinkerpad en dan weer een begrinde strook. Hij acht dat niet voldoende, bij regenachtig weer is het terstond slijkerig. Als de straten op de eene plaats goed in orde zijn, behooren ze het op een andere plaats ook te zijn. Hij stelt daarom voor het schrijven terug te zenden naar Burgemeester en Wethouders, die de zaak kunnen onderzoeken en dan nader met een afgerond voorstel komen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. g. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 16 Juni 1922, waarbij wordt bericht, dat de gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten de veemarkt, welke des Donder- dags van elke week gedurende de maanden Augustus, September, October, November en in de eerste helft van December wordt gehou den, af te schaffen. Mocht bij den raad bezwaar tegen dat be- sluit bestaan, dan verzoeken zij daarvan voor 1- Juli a.s. mededeeling te doen. De gemeenteraad verklaart geen bezwaar te hebben. 3. Wijziging der gemeentebegrooting dienst- jaar 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor 1921 te wijzigen als volgt: onder de uitgaven te verhoogen de posten: premien voor en andere kosten van markten met f 5, bedrag (der onvoorziene uitgaven) dat zondei nadere machtiging van Gedeputeerde Staten kan worden gebruikt tot overschrijving f 100, samen 105; en te verminderen den post uitgaven voort- vloeiende uit de Huurcommissiewet met f 105. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2