ALGEiEEH NiEUWS- En ADYEBTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAfMREN. No. 7317. Woensdag 28 Juni 1922. 70e Jaargang, BIN1ENIAND. B U I T E N L A NIT FEUILLETON. ■MHHHHHKEfflanaBSHHBflMHBUUMRnSaHMnNBSM, 1 DE MOORD OP MINISTER RATHENAU De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, heeft aan on- zen gezant te Berlijn, baron Gevers, ver- zocht, namens de Nederlandsche regeering deelneming te betuigen aan de Duitsche regeering over den op Minister Rathenau gepleegden moord. GEWETENSGELD. Ten behoeve van 's Rijks scliatkist is o.m. ontvangen bij den inspecteur der di- recte belastingen enz. te Purmerend f 10.858.25 wegens te weinig betaalde in- komstenbelasting en verdedigingsbelasting II. EEN TELEFOONKABEL. ENGELAND NEDERLAND. Naar de „Standaard" verneemt, zal cie- zer dagen een aanvang vvorden gemaakt met het leggen van een kabel tusschen ons land en Engelnnd. 'ten dienste van het telefonisch verkeer. Deze kabel zali bij Domburg op Walcheren in zee vvorden gelegd. Meerdere Engelsche ingenieurs vertoeven daarvoor op dit eijand ora in samenwerking met de Nederlandsche in- genieurs de werkzaamheden te regelen. Dit is de eerste telefonische verbinding met Engeland vvelke tot stand zal komen. DEPARTEMENT VAN BUITL. ZAKEN. Prof. Mr. Straycken benoemd tot lid van den Raad van Bijstand. De Minister van "Buitenlandsche Zaken heeft benoemd tot lid van den Raad van Bijstand van de directie van Economische Zaken van het Departement van Buiten landsche Zaken den heer Prof. Mr. A. A. H. Struyken, lid van den Raad van State. DE TABAKSWET. Bepalingen voor Juli. Onder verwijzing naar het medegedeel- de in de Nederlandsche Staatscourant van 26 en 27 Mei 1922, wordt ter kermis gebracht, dat sigaren, die niet stuksge- wijs zijn gezegekl, doch die door fabri- kanten op of na 1 Juni 1922 zijn afge- leverd in van zegels voorziene verpak- kingen van 25, 50 en 100 stuks, en voor zoover wettelijke toegelaten, in verpak- kingen van 250 stuks, door kleinhandela- ren ook gedurende de maand Juli 1922 los mogen vvorden verkocht en afgeleverd, mits het op de verpakking voorkomende belastingzegel, dadel'ijk nadat die verpak king ledig is, wordt vernietigd door ver- wijdering van het zegel of althans van dat gedeelte, vvaarop de kleinhandelsprijs voorkomt, de hierbedoelde sigaren mogen echter niet door kleinhandelaren buiten de van zegel voorziene verpakkingen vvor den in voorraad gehouden. Het vorenstaande geldt ook ten aan- zien van verkoop op markten, enz. Ook fabrikanten-winkeliers die onthef- fing hebben verkregen van het bepaalde bij artikel 23, tweede lid, en artike{ 40 der Tabakswet, mogen gedurende de maand Juli 1922 niet stuksgevvijs gezegefde losse Sigaren uit hun winkel afleveren, ook al mocht hun in de verleende ontheffing de verplichting zijn opgelegd ora vanaf 1 Ju ni 1922 sigaren niet anders dan stuksgewijs gezegeld te verkoopen of in voorraad te hebben uit van zegel voorziene verpak kingen, tervvijl het zegel moet worden ver nietigd, zoodra de verpakking ledig is. Fabrikanten-winkeliers, die eene aanvra- ge om ontheffing van de bepalingen der opgemelde wetsartikelen hebben ingediend waarop nog niet is beslist, mogen evenzeer op den evenbedoelden voet niet stukgewijs gezegelde sigaren gedurende de maand Juli 1922 afleveren. De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 33) m imMm— bAls hij een patient van dokter Tyzard was, zou ik dit niet mogen doen," iegde hij aan Clarice uit. „De etiquette is zoo iets subtiels en ingewikkelds. Het is beter om een patient maar te laten sterven bij gebrek aan oordeelkundige hulp, wanneer hij of zij eigenlijk een anderen dokter heeft. Maar het spijt mij voor u, freule. U zult, niettegenstaande uw vooroordeel, aan wal inoeten gaan. Maar ik kan den kerel zijn verzoek niet goed weigeren." „Och natuurlijk. Verbeeld u, dat u om mijnentwil uw hulp zou weigeren," riep Clarice uit, verschrikt bij die gedachte. De man wachtte hen reeds op het strand, en zoodra de boot over het zand schuurde, trok hij het vaartuig met zijn groote bruine handen op het droge. Hij was een forsche man, als matroos gekleed en kon niet ouder zijn dan een jaar of veertig. Zijn gelaat was bruin en verweerd en ten deele bedekt door zijn lange haar, dat bijna in zijn oogen viel en door een ruigen baard. Zijn prachtige, krachtige gestalte trok Cosmo's aandacht, maar de jonge dokter vond het onaangenaam, dat de eilandbewoner hen niet recht durfde aankijken, maar zijn blik aanhoudend afwendde. „De boot ligt veilig, dokter", zeide hij, haar nog een tlink eind het strand optrek- kend. „(J moet hier vlak bij wezen." Hij keerde zich om en ging hun vooruit. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat zij, die van deze gunstige bepalingen misbruik zouden maken, ge- vaar loopen, dat de hun op grond van ar tikel 88a der wet verleende ontheffing niet wordt verleend, terwijl zij, wien een zoogenaamde markt- of ventvergunning is verleend, bij misbruik als bovenbedoeld, op intrekking dier vergunning hebben te rekenen. (St. Crt.) De firma J. Baars en Zoon, die sigaren- fabrieken heeft te Krommenie, Wagenin- gen, Cuyck aan de Maas en Venray, deelt mede, dat zij genoodzaakt is gevveest, Jjp- gen 1 Juli ongeveer 500 sigarenmakers op te zeggen, tengevofge van gebrek aan ban- derolles. De eerste zending bandjes, welke de firma heeft ontvangen, Is reeds verwerkt. Zij heeft nog tal van orders loopen, maar aangezien de sigaren nat moeten zijn, als de bandjes er om gedaan worden, kan zij niet doorvverken, zoolang zij haar twee de zending niet ontvangen heeft. Tele- grammen en brieven aan den Minister zijn tot nu toe zonder resultaat geoleven. Blijkbaar worden de zegels te Haarlem in volstrekt onvoldoend aantal aangemaakt. Zoo heeft de firma den 29sten Mei een klein partijtje zegels besteld vOor gekor- ven tabak. Deze zijn 23 dezer te Kromme nie aangekomen, geadresseerd aan den ontvanger aldaar. Dit moest echter zijn Wormerveer en daarom konden de zegels niet aan de firma afgegeven worden, er moest eerst over geschreven worden naar Haarlem. Het jjestuur van den Nederl. R.-K. Mid- denstandsbond heeft aan de candidaten van de R.-K. Staatspartij voor de Tweede Kamer, die voor een verkiezing ernstig in aanmerking komen, een brief van den vol- genden inhoud gezonden: Wij achten ons verplicht in het belang vaii den R.-K. middenstand mede te dieelen, dat in middenstandskringen groote bezwa- ren worden ondervonden door de invoe- ring van de Tabakswet, en verzoeken u daarom beleefd en dringend, bij eventueele aanvaardir.g van het lidmaatschap van de Tweede Kamer mede te werken tot onT middellijke zoodanige reorganisatie van dc wet, dat de huidige bezwaren worden on- dervangen. RUSSISCH BEZ1T. Van de hand van den heer P. A. Toxo- peus te Groningen is een brochure, waar- in deze heer, secretaris van het Grpningsch Comite voor „Russisch bezit", een plan ontvouwt om voor de bezitters der Russi- sche obligatiehouders de mogelijkheid te openen hun stukken in te wisselen tegen aandeelen van een met Regeeringstoezicht op te richten Ned. landbouw-kolonisatie- maatschappij in Rusland, die uit de aan haar komende pacht-opbrengst rente en aflossing der obligaties zou moeten betalen. EEN PESS1MISTISCH GELD ID. Op het tweedaagsch congres te Am sterdam door den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel gehouden, heeft Vrij- dagmiddag het R. K. Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk, president van "het R. K. Vakbureau te Utrecht, een zeer pessimis- tische redevoering gehouden. Hij achtte zich verplicht eenige woorden van diepen ernst tot de aanwezigen te spreken, zulks in .verband met de alomheerschende en steeds toenemende malaise in alle vakken en bedrijven. „Donkere wolken", zeide hij, „pakken zich saam, op verbetering van den toestand der industrie kan voorloo- pig niet worden gerekend," zoodat be- zuiniging het eenige praktische middel moet zijn. Reeds werden in een groot aantal particuliere bedrijven de loonen be- - Door het biezenveld voerde een flink hard pad, dat een weinig hooger lag dan het moeras, naar net huis, De hut was vlak tegen de rots aangebouwd, zoodat er maar drie wanden noodig waren. Zij was zeer ruw opgetrokken uit groote, onregelinatige steenen, maar scheen stevig in elkaar te zitten en al heel oud te zijn. De zware eikenhouten deur stond open, en de eigenaar van deze eenzame woning wenkte Clarice en Cosmo om hem te vol- gen. De huiskamer, waar ze nu bmnen- traden, zag er gezelliger uit, dan men in een dergehjk oord zou durven verwachten. en er stonden een paar antieke meuoel- stukken in, die het hart van een verza- melaar sneller zouden hebben doen klop- pen. De steenen vloer was gedeeitel'ijk bedekt met nu tot op den draad versleten Indische kleedjes, die echter groote waai- de hadden. Op een soort rustbank, die vlak bij de haard was geschoven, waarin een houtvuurtje lustig opvlamde, lag een magere uitgeteerde vrouw, die wanhopig kermde. „Stil maar, moeder, ik heb een dokter bij me, die net langs voer. Schei dus maar uit met dat gejank," zeide de man ruw. „l>ie knapt je in een paar dagen weer op". Cosmo ging naar het bed en deed de patiente een paar vriendelijke vragen, die hem al dadelijk overtuigden, dat zij leed aan een acufen aanval van rheumatiek, die ongetwijfeld veroorzaakt was door het moeras, waar ze zoo dicht bij woonde. Zij bleq¥ echter verzekeren, dat ze al jaren- lang ziek was, nu eens werd de pijn hevi- ger en dan weer minder. Nooit was zij geheel zonder pijn en soms kon zii het bijna met uithouden. „Een chronische rheumatische aandoe- ning van de gewrichten," zeide Cosmo, die langrijk verlaagd, loonsverminderingcn van groote beteekenis, en zijn tal van werk- krachten in verschillende nijverheidsonder- nemingen ontslagen. Het was den heer Van Rijzewijk bekend, -dat binnenkort tal van groote werkgevers opnieuw tot loons- verlaging en verlenging van den arbeids- duur zulien overgaan, een maatregel, die ook met betrekking tot het Rijks- en ge- meentepersoneel, dat was hem bekend, bij de autoriteiten ernstig in overweging is. Wat de vakbeweging betreft, de spre- ker was van oordeel, dat die naar hoog- ste macfntspunt heeft bereikt, De leden der vakvereenigingen bedanken in groot aantal voor het lidrfpatschap, een \er- schijnsel, waar te nemen bij de vakbewe ging van alie richtingen. Volgens hem ligt de oorzaak daarin, dat de vakvereenigingen op financiee! gebied voor de leden "niet meer kunnen doen waartoe zij in de oor- logsjaren in staat waren. De kassen zijn uitgeput, rfuizenden zulien op Tien publie- ken onderstand zijn aangewezen. Spreker heeft, zei hij, dat pessimistische woord willen spreken, om te waarschuvven voor de hoogst ernstige tijden, die ons te wach- ten staan. ONTWERP WACHTGELDREGELING. De Telegraaf publiceert het ontwerp- wachtgeldregeling voor burgerbjke rijks- ambtenaren, geldend voor ambtenaren w'ien eervol ontslag wordt verleend wegens op- heffing hunner betrekking of wegens het overbodig worden van hun werkzaamhe den, voor zoover zij niet in de termen van pensioen vallen. Voor ambtenaren wier ambt een hoofd- betrekking vormt en wier werkzaamheden van dien aard zijn, dat redelijkerwijze voor hen een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een re- delijken termijn te verkrijgen is, wordt een wachtgeld toegekend gedurende een tijd- vak gelijk aan zijn diensttijd. Het bedraagt in de eerste dyie mdanden de laatstelijk genoten wedde, en daarna voor de kost- winners van een gezin 70 pet. en voor de anderen 60 pet. Aan de overige ambtenaren wordt een wachtgeld uitgekeerd gedurendq7 3 maan- den ten bedrage van de laatstelijk geno ten wedde. Aan kostwinners wordt daar na nog een uitkeering; gedaan van 70 pet. gedurende een maand voor ieder jaar door hem volbrachten diensttijd met een maxi mum van een jaar. MAATSCH. VAN NIJVERHEID EN HANDEL. De Vrijdag door bovengenoemde Maat schappij te Rotterdam gehouden algem. vergadering is door den voorzitter, den oud-minister Posthuma, geopend met een rede over „Patroon zijn", waarin hij een pleidooi meld voor het ouderwetsche be- grip patroon. Niet in dezen zin, dat wij weer terug moeten verlangen naar die goei'ge, aartsvaderlijke patronale verhou- ding, die werkgevers en werknemers als een soort van gezin deden leven. Maar zoo bedoeld dat de - patroon, vooral ook in dezen malaise-tijd moet trachten de eco nomische positie van zijn werknemers zoo sterk mogelijk te maken en de sociale om- standigheden zoo goed als het kan. Of spr. dan nooit gehoord heeft dat men geen veeren kan plukken van een kikker en dat waar niet is, zelfs de keizer zijn zijn recht heeft verloren? Als de om- standigheden werkelijk zoo zijn dat er niet meer is in een bepaalde onderneming, dan houdt elke mogelijkheid op, doch zoo is het nog niet met alle ondernemingen gesteld, en welke ook de toekomst zal zijn, in het ten gronde gaan van alle ondernemingen geloof ik niet. De hooge gedachte van den patroon moet nu deze wezen, dat hij zich verantwoordelijk voelt nu klaar" was met zijn diagnose. „Het eenige wat ik doen kan, is je iets pijri- stillends voor te schrijven, maar hoe krijg je- de medicijn hier?" vroeg hij, zich tot de man wendend. ,,Je kunt van hier uit alleen maar per boot Rockhaven bereiken, nietwaar?" „Ja", was het antwoord. „Ik ga meestal Zaterdags boodschappen doen. Er is geen weg en geen pad, dat je binnen het uur in de stad kan brengen." Clarice, die zich bescheiden op den achtergrond had gehouden, kwam nu naai voren en kwam aarzelend met een voorstel. „\Vij zouden de medicijnen misschien zelf wel kunnen brengen, als u morgen ten minste tijd kunt vinden om den tocht te ondernemen." „Natuurlijk", stemde Cosmo gretig toe. „Morgenmiddag zulien we dus terugkomen en dan zal ik iets geven dat de pijn doet bedaren. „Hoe is je naam ook weer, juf- frouw De man antwoordde voor haar: „Pil- cher, dokter," zeide hij. ,,Sam Pilcher ben ik en zij, mijn vrouw zijnde, is dus van- zelf juffrouw Pilcher, als u er niets tegen hebt.". „Pilcher zal wel even goed zijn als elke andere naam," zeide Cosmo kortaf. „En als je ons nu wilt helpen om de boot af te duwen, dan gaan we nu maar." Dit bevel werd met graagte opgevolgd. Pilcher bracht hen weer naar het strand en had spoedig de boot weer vlot, tot het einde toe bewaarde hij het stilzwijgen en hij bleef hen van zijn eenzame plaats op het strand nazien tot ze om den land- rug "verdwenen waren. „Hebt u dat grappige kleine jongetje ge- zien, toen u in de hut was? Hij had schit- terende bruine oogen en was heel donker; van achter een gordijn zat hij naar ons te voor het wefzijn van zijn werknemers, ook al hebben deze zich nationaal en in- ternationaal georganiseerd om voor wat zij de rechten der massa achten op te ko men. Vervolgens werd door prof. dr. H. W. C. Bordewijk uit Groningen een inlei- ding gehouden over de vraag; Is het, om tot herstel van het financieele even- wicht te geraken, voldoende, indien het totaal der uitgaven op de eerstvolgende Staatsbegrooting met honderd millioen gut- den verminderd wordt, zooals gevraagd is in het adres der centrale commissie voor bezuiniging. Hij wees in zijn betoog o.a. op de aanzienlijke supp. begrootingen (voor die van 1920 niet minder dan 93 tot een ge- zamenlijk bedrag van ruim 379 millioen) en kwam tot de conclusie dat zelfs het 100 millioenplan geen afdoende sanee- ring van de staatsfinancien kan brengen. Gebroken moet worden met het veelvul- dig blijkens de suppletoire wetten te laag schatten van de uitgaven en daartegenover het optimistisch te hoog aanslaan van de verwachte inkomsten. Een uitvoerige discussie vojgde. Het belai^grijkste daarvan was een kort woord van den thesaurier-generaal van het Departement van Financien, den heer Trip, die den minister van Financien op dezen bijeenkomst vertegenwoordigd. Deze spreker betoogde p.a. dat het staatslichaam financieel ziek is. De schatkist is aangetast door de bacil den schijnrijkdom. Zij, die door haar zijn aangetast, nemen schijn voor werkelijk- heid en denken, dat er sprake van kan zijn na vijf jaren oorlog zich nog grootea uitgaven te veroorloven. Er is een kentering te constateeren in de denkbeelden maar doortastend hande- len zal van de overheid moeten uitgaan. Spreker heeft vertrouwen in het gezond /erstand van het Nederlandsche volk. Het zal beseffen, dat het straks niet gaat om reactie of democratie, maar om de positie van den Nederlandschen gulden. Een waar- schuwend voorbeeld ligt voor ons over onze Oostgrens. Ook als de eerste stappen gezet, zijn, zal "de weg nog lang en moeilijk wezen. De oezuiniger ontmoet op zijn weg allerlei groepen die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van bezuini ging maar voor concrete toepassing van bezuinigingsmaatregelen terugdeinzen. De eenige mogelijkheid om tot bezuini ging te komen is doorzetten en vasthouden aan de groep van. hen die inzien, dat men door zich op te O'fferen, door hard te wer ken door soberheid en kapitaalvorming er slechts komen kan. Deze groep dient ver- sterkt te worden. Het is de verdienste der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat ze tot die versterking me'dewerkt- Als zij voortgaat dp dezen weg, zal zij helpen aan de veroetering der volkswelvaart, aan ons economisch herstel. (Luid en langdurig applaus). DE TOESTAND. Hoewel het gebruik van groote woordefl na een opzienoarende gewelddaad als het uit den weg ruimen van Minister Rathenau begrijpelijk is, gelooven wij niet, schrijft de N. R. Crt., dat men kan zeggen, dat de Duitsche republiek nu in gevaar is. De toestand aan het binnenlandsche front, waar republikeinen en monarchisten met elkaar in gestadigen positie-oorlog zijn, zal er nauwelijks door veranderen, en men mag het springen van een zvvaar geladen mijn aan dat front nog niet beschouwen kijken", zeid Clarice. „Hij scheen erg veel belang te stelien in uw behandeling en als het niet al te afschuwelijk was, zou ik bijna zeggen, dat hij het grappig vond om zijn moeder pijn te zien lijden." Maar Cosmo antwoordde achteloos, dat hij het ventje niet gezien had. Hij was te zeer verdiept geweest in zijn onderzoek van de oude vrouw, om nog voor iets anders oogen te .heoben. En hij kon toch ook vooruit niet vermoeden welk een invloed ten goede die schitterendet oogen zouden hebben op het lot van hem en van het meisje, dat hij liefhad. HOOFDSTUK XXL Gereed tot den sprong. Den volgenden morgen ontmoette Cos mo toevallig Bilfl Jessop op straat, en vertelde hem van zijn avontuur in de hut bij het rietland. De stuurman van de red- dingsboot luister met een flauwen glim- lach. „Dus nou hebt u Sam Pilcher leeren kennen,'.' zeide hij. „Nou kwaad ^al hij u niet kunnen doen, zoo lang u geen man- denwerk van hem koopt. Want dan zal hij u leelijk afzetten." ,,Wat woont hij in een onherbergzaam oord. Vreemd, dat hij geen huis hier in het dorp heeft en dan iederen dag per boot die biezen gaat snijden. Het is hard voor zijn zieke vrouwi om daar in dien nat- ten boel te moeten wonen." jessop trok op zeemansmanier zijn broek omhoog en ankerde toen tegen een blin- den muur. „Weet u wel wie die vrouw is, dokter?" vroeg hij met een knipoogje. „Nou, dat zal ik u eens vertellen, omdat u zooveell be lang in die familie schijnt te stelien, Be- halve de dokter in het „Zeerooversnest" als het oegin van een doorbraak. Wanneer de Duitsche regeering "buitengewone maat- regelen gaat nemen om de „veiligheid van de repuoliek te verzekeren" dient men uit te lezen als maatregelen tot beschenning van het eigendomsrecht op het leven, wel ke bescherming een staat, indien hij althans zijn elementairste functies wil vervuljlen, heeft te verleenen. Om te kunnen -eoor- deelen, of de Duitsche republiek, gesticht uit ontgeocheling over een regime, dat Duitschland aan den rand van den onder- gang gebracht heeft, werkelijk gemakkelijk omver te werpen zou zijn, zouden de mo narchisten eerst een nieuv/en keizer moe ten durven uitroepen, en daar lijkt het nog ver van af. Het is verklaarbaar, dat men nu alle zedelijke schuld voor den moord op Rathenau de rechterzijde in de schoenen schuift, maar dit wascht de schuld, die het tegenwoordige regime toch ook heeft door nala'tigheid en laksheid te- genover de steeds brutaleLuittartingen van de nationalisten, nog met af. De moord op Erzberger was voor de regeering te Berlijn aanleiding om eindelijk het gezag van het rijk te Munchen eerbiediging te verschaffen, maar nadien heeft men toch veel dingen op hun beloop gelaten, die een krachtiger ingrijpen vereischt hadden. De regeering heeft nu tot het invoeren van een strenge uitzonderingswet en het instellen van een uitzonderingsrechtbanK besloten. Het scheppen van uitzonderings- recht is altijd een bedenkelijk procede, dat in zijn toepassing op het ergste onrecht kan uitloopen en tot versterking van de tegenstanders leiden. Da socialistische Mi nisters moeten dit, op grond van de ge- schiedenis van hun eigen partij, weten. De befaamde socialisten-wet heeft de sociaal- democratische partij pas doen uitgroeien tot de macht, die zij ten slotfe in het Duit- «cne rijk werd. De groei van de Duitsche nationalistische partijen is bovendien groo- tendeels een gevolg van zuiver oeconomi- sche omstandigheden samenhangende met de dal.ing van de mark, die verbittering tegen de republiek hebben gekweekt. Men moge aanvoeren, dat de republiek volmaakt onschuldig is aan de achteruitzetting der intellectueelen, der mannen van geboorte enz., maar de slachtoffers zijn nu eenmaal geneigcj vergelijkingen te maken tusschen nu en hun toestand onder het keizerrijk en blijven zoodoende He vage hoop koes- teren, dat het onder herstel keizerschafj beter voor hen zou kunnen worden. De vroegere militairen en de adelijke geslach- ten zouden zich in die hoop vermoedelijk! ook n iet misrekenen. In het nieuw op te richten staatsgerechts- hof schijnt men ook vier leekenrechiers te willen benoemen, „om te waken voor de uitvoering van de rnaatregelen ter oescher- ming van de republiek." Dat wordt dus geen recht zonder aanzien des persoons, maai repuolikeinsch recht. Alweer geen be- wonderenswaardig vooroeeld van recht- spraak. Er staat. echter tegenover, dat de tegenwoordige rechtspraak veel op naar kerfstok heeft. Het toestel waarmee onder de republiek het recht gehandhaafd en gewroken wordt, is sterk van den ouden monarchalen zuur- deesem doortrokken. Op in het oog loo- pende wijze zijn totdusver nationalistische boosdoeners gedekt en voor straf gevrij- waard. Hun straffeloosheid en onvindbaar- heid is een aansporing tot navolging van hun moordzucht geworden. Vermoord wer den aan de linkerzijde: dr. Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg, Kurt Eisner, Leo Jogi- scher, Dorrenbach, Hans Paasche, Karl Ga- reis, Hugo Haase en andere poliiieke lei- ders. Voorts Tirzbeyger van het centrum en nu Walter Rathenau, om re "zwijgen is zij de laatste van de Tyzards. Er wordt verteld, dat die oude zeeroover, Zebuion i yzard u weet wel, die het huis van den dokter heeft gebouwd dat stuk moeras meer dan honderd vijftig jaar ge- leden heeft gekocht en dat er aldoor Ty zards hebben gewoond. Er zjjn Tyzards, die erg vooruit zijn gegaan, maar er zijn er ook, die er ellendig bij zitten, want de lui, die in de hut daar ginder woond&n, waren gewoon schooiers. Tenminste zoo lang als de oudste inwoners hier zich kunnen herinneren." „Maar is er geen mannelijke nakomeling van dien naam meer daar in de hut?" wil- de Cosmo weten. „De laatste man van het geslacht van die qrme Tyzards is gestorven toen ik nog een klein kereltje was, en een tijd lang werd de ma.-Kienmakenj voortgezet door zijn weduwe en dochter," antwoord de Jessop. „Die twee vrouwen sneden het rijs ook wel alleen maar en verkochten het dan aan de visschers, die er kreeften- potten van vlochten, totdat de oude vrouw st'ierf, en het meisje alleen overbleef. Zij bleef de zaak toen nog een poosje alleen voortzetten, maar het liep haar over den kop en toen is ze met Sam Pilcher ge- trouwd, dan kon die haar helpen. Houden van hem deed ze niet. Maar dat kon ook niet," zeide Jessop en hij spoog nadenkend op den "grond. „Juist" zeide Cosmo, ofschoon hij er nog lang niet alles van begreep. „En de Pit chers hebben ook kinderen een jongen in ieder geval?" „Ja, ik heb wet eens gehoord, dat er zoo'n schreeuwleelijk was. Maar gezien heb ik hem nooit," was het antwoord. (Wordt vervolgd.) JXK^ArJwo..^' ■Junta! iinii'ii ii yr rawu mmrawii - i i h in 'i n i 1 n .1 m»i n i"mni in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1