gang in het ledental der vakvereenigingen. De mijnwerkers hebben den laatsten tijd 100.000 leden verloren, de spoorwegarbei- ders 70.000, de metaalbewerkers 20.000, de schoentnakers 11.000, de general wor kers 82.000, terwijl het afgeloopen jaar de inkomsten van laatstgenoemde organisaties b.v. zijn verminderd van 531.000 pond tot 272.000 pond. Uit de verklaringen van de vakvereenigingsleiders Will' Thorne en Frank Hodges blijkt, dat voornamelijk de groote werldoosheid de oorzaak is van de slechte tijden, die de organisaties door- tnaken, en hiernaast de invloed van com- munistische elementen, die hun best doen om de organisaties uiteen te rukken. voorbereid. Die voorwaarden waren reve ling van de kwesties van het Nabung'e Oosten en van Tandzjer, en juist voor hun beslechting is het beleggen van nieuwe bijeenkomsten afgesproken. Havas geefi wel de verklaring dat Poincare het bond- genootschap niet ter hand wilde nemen, voor die vraagstukken geregeld zijn, maar dat zou slechts beteekenen dat hij nu tot het Engelsche standpunt bekeerd is. En- geland had de hervatting van de onder- handelingen over het verbond immers al- door als lokaas aan Frankrijk voorgehou- den, indien dit zijn overbuurman in de andere dingen ter w,ille zou zijn. De voor- stelling van Havas zou voet geven aan de onderstelling, dat Engeland Frankrijk oni die hervatting gevraagd had. Maar gaat alles zooals men nu van weerskanten schijnt te hopen, dan worden de onderhan- delingen over het verbond de bezegeling van de herstelde eendracht. Dat in drie uur tijds Maandag te Lon- den zooveel bereikt is kunnen worden, is zeker niet voor een gering deel te danken geweest aan de stille afgeslotenheid, waar- in men over zoo belangrijke punten kon beraadslagen. James M. Beck, de Ameri- kaansche solicitor-general, heeft dezer da- gen in een lezing te Londen over het ont- staan van de Amerikaansche grondwet na- druk gelegd op de angstvallige geheim- zinnigheid waarmee de conventie van der- tien onderling naijverige Amerikaansche staten na den onafhankelijkheidsoorlog de nieuwe grondwet had sainengesteld. "Er modht niets in de couranten komen van wat daar verhandeld werd. Hoe ouders net} Beck uit. zop de uit si a a te Versaji'es en Genua misschien geweest zijn, indien daar dezelfde verstandige maatregelen wa ren jjenomen voor ber.aadslaging en han- delen buiten den invloed van de heden- daagsche pers. Zeker is dat de Fran- sche en Engelsche pers af en toe buiten- gewoon slechte diensten heeft bewezen aan de goede verstandhouding tusschen de twee landen. Maandag zaten er echter zelSs in den kelder van Downing Street No. 10 geen verslaggevers. Wat niet weg- neemt, dat het toch, en naar doel en naar uitslag een hoogst belangrijke con- ferentie is geweest. Met een woord van Maeterlinck kan men ervan zeggen, dat groote dingen in stilte voorbereid worden. IERLAND. De coirespondent van de Weekly Dis patch meldjde Zaterdag uit Dublin: Er bestaat nu weinig kans op dat de nieuwe grondwet door de repubhkeinen aanvaard zal worden, en de vrede in ler- land raakt daardoor weer ver uit het gc- zicht. Wanneer het nieuwe parlement over veertien dagen bijeenkomt, zal een even verwoede strijd beginnen als reeds om het tractaat gestreden is. De Valera en ihvS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2