BUITENLANO. atMENGDE BERIUHTEN, gestuurd om na te gaan hoe het vervoer van bevroren vleesch geschiedt en inoet ge- schieden en dat onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de voedingswaarde niet kleiner en de eigenschappen niet slechter zijn van het bevroren dan van versch vleesch. Integendeel, zou ik zeggen, want dit vleesch is van jong vee, dat speciaal voor de slachtbank wordt gemest, terwijl het Nederlandsche vleesch meest komt van koeien, die reeds meermalen hebben ge- kaltd en als melkkoe jaren dienst hebben gedaan. ,Alleen de behandeling, speciaal de ont- dooiing en het daarna praepareeren va.i be vroren vleesch schijnt met zorg te moeten geschieden. Bovendien is in het Centraal Laborato- rium te Utrecht naar de voedingswaarde van 't Argentijnsch vleesch onderzoek ge daan en het is gebleken, dat deze vrijwel gelijk is aan die van ons versche vleesch. Men late zich dus niet door praatjes van de wijs brengen. Dr. Mieburg, die dit onderzoek deed, acht het zelfs menschelijk, dat ook op deze wijze voorzien wordt in den aanvoer van schapen en varkensvleesch en de Gezond- heidsraad heeft in zijn verslagen het des- betreffend rapport gepubliceerd. I)E TOESTAND. Er komen gestadige geruchten uit het Oosten overwaaien, dat de Duitschers niet stil zitten bij de utvoeiring van hun plan- nen, om Rusland tot industrieel expansie- gebied te maken schrijft de N. R. Crt. - Kort geleden is een commissie van Deut sche fabrikanten te Moskou aangekomen, om met de Sowjet-autoriteiten overleg te houden. Duitsche ingenieurs moeten in den Oeral een krachtige hervatting van de ont- ginning van allerlei metaalhoudende bed- dingen bestieren. Zoo kijkt Duitschland in de toekomst, nadat het, met het trac- taat van Rapallo, een streep door het ver- leden had gehaald. West-Europa redeka- velt echter, door Frankrijk's toedoen voor al,' nog over het verleden. Van net stand- ount der Franschen, die zoo diep in den iesolaten boedel van Sow jet-Ruslland zit- len, moge dit begrijpelijk zijn, een busi- less-volk als het Engelsche moet ture; hursch worden bij de gedachte, dat de gulden mogelijkheden, ule Rusland aan- >iedt, nog langer verzuimd, of het mis- schien door minder theoretiseerende me- dedingers afgesnoept worden. Op het Rus- sische terrein zijn de Engelsche en de Fransche belangen weer eens diametraal tegengesteld en dat komt, nadat Genua het aangetoond had, ook uit in de pas ge- wisselde Engelsche en Fransche no- ta's over de Haagsche bijeenkomst. Terloops is deze tegenstelling een reden, waarorn de bolsjewiki de rnorgeii- lucht beginnen te ruiken. De Engelsche nota aan Frankrijk is in vele opzichten een knap stuk, maar het meest moet men er de handigheid in be- wonderen waarmee Engeland, de Fransche stellingen aanvaardende, dat de bijeen komst van den Haag een deskundigen-con- ferentie is en dat men het laatste memo randum van de Sowjets te Genua als nul et non avenu dient te beschouwcn, nu de heele opening van het spel zoo inricht, dat het er voor zijn doel het meeste kan uit sltian. Het is of de Engelsche nota neer- komt op de aanzegging: „gij wilt geen po litick, gelijk gij die niet te Genua ge.vifd heb't, goed, gij zult geen politiek hebben, maa^' weet dan wel, dat wij althans busi ness wiilen." Dit wordt aldus geadstru- eerd: 1. Gezien ,jiet karakter van een des- kundigen-conferentie, zendt Engeland er geen politieke of diplomatieke vertegen- woordigers heen, maar uitsluitend deskun- digen en dezen zullen ook in de voortoo- pige conferentie van 15 tot 26 Juni niet aan politiek doen of de principieele beraad- slagingen van Genua herhalen, maar zich bepalen tot de samenstelling van de niet- Russische commissie en sub-commisdes en het regelen van de procedure, welke fen doel heeft een practische beraadslaging over ii et Russische vraagstuk. „Argumen- ten over beginselen zouden weer tegenargumenten van Russische zij- de uitlokken, wat immers de Fran sche regeering juist wenscht te verhinderen"; 2. er is dus geen reden om de tien dagen voorafgaande aan de eigenlijke conferentie te verlengen, door van den Haag een duodecimo-uitgaaf van Genua te maken; 3. elke regeering, ook de Sowjet, heeft het onteigeningsrecht, mit? zij schadeloos£telling toekent, en het is de wensch van Engeland, dat die schade- loosstelling door de Sowjet reeel zal zijn. Daartegenover kunnen andere regeeringen echter geen teruggave verlangen, op grond van een recht; 4. het Fransche me morandum wil aan Sowjet-Rusland een vol- ledig plan tot herstel dicteeren, zonder de Sowjet-gedelegeerden hierin te kennen. Daardoor zou de Haagsche commissie ech ter de taak, die de conferentie van Genua haar heeft opgedragen, miskennen en in dat geval zou het hoffelijker geweest zijn, de Russen in het geheel niet uit te noo- digen; bovendien zou men weer de door Frankrijk zelf taboe verklaardc politick in het geding gaan brengen; 5. Engeland wil een regeling bevorderen tusschen de sov- jet- regeering en de schuldhouders uit den tijd voor den oorlog, waarbij deskundi- gen medewerking kunnen verleenen, maar wat de oorlogsschulden betreft, dient men. gezien den toestand van Rusland, tot een vermindering te besluiten; 6. in de kwestie van de credieten wil Engeland de confe rentie vrij laten, daar het alleen om par- ticuliere credieten kan gaan. De Engelsche nota besluit: „lndien de tegenwoordige toestand nog langer blijft slepen, zal dit moeten leiden tot een strijd tusschen concessie-jagers van alle naties naar voorrechten in Ruslhnd, zonder dat deze metterdaad zullen me.dfe- werken tot het herstel van dat land, het- geen ernstige geschillen zal veroorzaken tusschen de regeeringen van de landen, waartoe de concessie-jagers behooren. De regeeringen kunnen in geen enkel opr- zicht een beweging van dezen aard con- troleeren, ook al zullen zij haar ten sterk- ste afkeuren en al zal de invloed, welken dit op de betrekkingen met bevriende mo- gendheden heeft, tegen haar zin worden uitgeoefend. „Om deze en andere redenen, welke zij met al haar beschikbare kracht te Genua naar voren heeft gebracht, is de Britsche regeering van meening, dat de practische toepassing van de politiek van Cennes door de commissies in den Haag dringer.d vereischt wordt, en dit niet alleen voor de zaak van Rusland zelf, maar ook voor de noodzakelijke eischen, welke het herstel van Europa stelt, voor het behoud der goede betrekkingen tusschen de geallieer- den en ten slotte voor de vestiging van een werkelijken vrede in Europa." De verwijzing aan het slot naar den strijd van de concessie-jagers bevestigt, dat Engeland in Rusland ook een offici- eele „plaats in de zon" verlhngt. Ge heel in (fe iijn van de deskundigen-con - ferentie, ligt een nieuwe versterking van den staf der Engelsche zaakkundigen, die Woensdag in het Lagerhuis is medege- deeld. Behalve adviseurs yan de depar- tementen van koophandel, financien en buitenlandsche zaken, is ook de bekende Engelsche zakenman Leslie Urquhart, de president van een Engelsche maatschap- pij met groote mijnbelangen in Rusland voor de revo'lutie, aan dien staf toege- voegd. Men weet, dat Urquhart indertijd ook reeds door Lloyd George naar Genua geroepen was. Het Fransche antwoord op de Engel sche nota is ten deele een gevecht in de achterhoede. Een argument erin behoudt echter tegenover de Engelsche uiteenzet- ting zijn kracht en dit is, dat een staat wel als onteigenaar kan opfreden, maar dan vooraf de eigenaars behoort schadeloos te stellen. De Sowjet-machthebbers heb ben echter indertijd de bezittingen afge- nomen, volgens het beginsel dat die eigen- dotnmen het product van „diefsUl" wa- ren, en als zij nu schadeloosstellmg toe- kennen, doen zij dit slechts achteraf en door de omstandigheden gedwrongen. De Franschen dringen verder nog aan op het vaststellen van een algemeen richtsnoer, maar hun repliek kan verder niet veel houvast geven, omdat vandaag volgens Havas de ministerraad' te Parijs pas be- slissen zal over de vraag, of Frankrijk in den Haag door deskundigen vertcgenwoor- digd zal zijn dan wel aan de bijeenkomst alleen deet zal nemen met waarnemers. Frankrijk staat daarmee aan een kruisweg. Gaat het niet als kameraad met Engeland mee naar den Haag, dan is dat ook een moreele slag voor de Entente. Een af- scheiding van de Fransche politiek kan nauwelijks iets verhoeden van wat zij ver- hoeden wil. Engeland, Jtalie en anderen zullen toch, vroeg of laat, hun vergelijk met de bolsjewiki trachten te sluiten. Het verschil zou dan alleen zijn dat Frankrijk er geen invloed op kan oefenen. Een voor- loQpige deelneming lijkt voor hen raad- zamer. Want ook de Russen kunnen im mers in den Haag, zoo goed als zij te Genua gedaan hebben, nog roet in het eten gooien, vooral omdat er geen kans is op de vervulling van hun lievelifng&wensch staatscredieten. En die mogelijkheid zou voor de Franschen toch wel een afwach- ten loonen. NEDERLAND EN BELG1E. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken in den Senaat, zeide de Minister van Buitenlandsche zaken, dat Belgie verder moet meewerken aan de be- vestiging en de handhaving der Entente die veroorloofde den oorlog te winnen. In- dien critiek geoefend mocht worden op Frankrijk en Engeland, dan moet die ge- tnatigd en verstandig zijn. Overeenkom- sten moeten worden gesoten tusschen de volkeren der Entente; de FranschBelgi- sche militaire overeenkomst. is er een van; zij is uitsluitend defensief. De regeering houdi ook tevens haar oogmerk gericht op een definitieve Engelsch-Belgische en tente. Onfeilbaar zal er ook een toenadering zijn tot onze buren in het noorden; niets nieuws is daaromtrent nog te zeggen, maar niets wijst er ook bp, dat wij niet zouden wenschen, dat het eens zoo ver zSl komen. Ik vraag van den Senaat, eindigde de Minister, dat hij in dit opzicht de regee ring vertrouwen zal schenicen. FRiANKRl [K EN DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Daar de aanstaande bijeenkomst te 'sGravenhage een zuiver technisch karakter moet dragen en slechts „adreferendum" over alle kwesties zal beshssen, heeft de Ministerraad besloten er een sludie-missie heen te zenden, waarvan de deskundigen, welke haar samenstellen, later zullen wor den aangewezen. Aangezien de credieten, voor Genua ge- voteerd, een aanzicnlijk overschoi hebben gelaten, zal er een wetsontwerp worden ingediend, 0111 een deel van dit overschot te bestemmen voor het zenden van des kundigen naar Den Haag, ten einde de Ka- mers in staat te stellen zich uit te spreke.i over de kwestie. VAN DEN SCHOENMA-KER EN ZIJN LEEST. Dat de Russen zich tijdens de conferen tie te Genua in een meer dan middelmatige belangstelljing inochten verheugen van ieder, die uit hoofde van welke hoedanig- heid dan ook, de besprekingen bijwoon- de, werd herhaaldelijk in het Handelsbiad gereleveerd. Speciaal de journalisten uit alle landen stelden er een eer in, de faits et gestes der Sowjetgedelegeerden wereld- kundig te maken. De villa, waar de lieeren intrek hadden genomen, was bijna dage- lijks doel van hunne verkenningstochten. Op een zonnigen middag wilde een Fransch collega weer eens een poging wagen om Tsjitsjerin „aan den haak te slaan". Na heel wat onderhandelingen ge- lukte het hem, althans het ijzeren hek geopend te krijgen. In het park was slechts een tuinman, die een plant begoot en den bezoeker onverschillig goeden dag zeide. toen die hem passeerde. Tsjitsjerin was bezig, liet den journa list verzoeken een beetje geduld te oefe nen. De Franschman praatte intusschen wat met een der delegatie-secretarissen en na verloop van een half uur wachtens kwam het gesprek op de veilighcidsmaat- regelen, ten behoeve der bolsjewiki door de Italiaansche regeering genomen. „Men heeft inderdaad schitterend voor oris gezorgd", prees de Rus. „Feitelijk was het dus overbodig zoo- veel eigen detectives mee te nemen vorschte de krantenman. Dj ander keek verbaasd en de journalist vervolgde: „Hoe- veel millioenen sovjet-roebels zijn bijv. die eene detective, die ginds in het park, tuinmansallures aanneemt, uw regeering wel kosten?" „Maar meneer", lachte de secretaris, „hoe weet u? „Wel, waarde vriend, ik weet niet, hoe een tuinman in een communistischen staat zijn vak uitoefent, maar ik weet wel, dat, bij ons in Frankrijk, geen beroepstuinier een half uur lang dezelfde plant zou be- sproeicu en dan nog iiefst met een gieter, waar al lang geen druppel water nicer in te befcennen valt." (Ffbl.) DE STRIJD TEGEN HET ROOVER- WEZEN IN BULGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld: Het roover- wezen heeft in de laatste jaren in Bulgarije ontzettende afmetingen aangenomen. Roo- verovervallen en moorden behooren tot de orde van den dag en deze benden opereeren zoowel in dorpen als in steden. De regee ring is thans voornemens, drastische maat- regelen tegen dit kwaad te nemen en heeft daarom bij het parlement een wetsontwerp ingediend, strekkende om het bendewezen te bestrijden. Volgens dit ontwerp zal in alle streken, die door rooverbenden onwilig worden gemaaki, de staat van beleg worden afgekondigd. Als roovers zullen dan wor den beschouwd alle personen, die meer dan vijf dagen van hun woning verwijderd zul len zijn gewee*. zonder dat zij hun alibi kunnen opgeven. Zulke personen zullen vo- gelvrij worden verklaard en ieder zal hen ongestraft kunnen dooden. Gearresteerde roovers zullen door de krijgsraden ter dood worden veroordeeld en het vonnis moet bin- nen tien dagen worden voltrokken. GESTOLEN BACCILLEN. Uit Riga seint men aan de „Chicago Tri bune" (Parijsche editie) dat een valies toe- behoorende aan dr. Peretti, van het Russi sche Commissariaat van Gezondheid, vol- doende typhus- en klem-baccillen bevattend om de helft der Russische bevolking te doo den, hem aan het station te Jarosiaw ont- stolen is. Bolsjewistische bladen deelen mede, dat de gestolen bacillen te Moskou voor experimenteele doeieinden noodig zijn. EEN KILO VLEESCH IN WEENEN 10 DUIZEND KRONEN. De kroon is zoowat niets meer waard in Oostenrijk; de prijzen zijn daardoor tot het belachelijke gestegen en Oostenrijk maakt een van de meest tragische perioden door, die het zich beschoren ziet. Een kilo vleesch kostte eind Mei 3000 thans 10.000 kronen. Een bruinbrood: in Januari 150 kronen, nu 1230. Een pond boter: in Mei 8000 kronen, nu 17000. Melk klom van 350 kronen per liter tot 700; suiker steeg nog sneller: van 700 tot 2700 kronen; koffie van 3000 tot 10.000; thee van 5000 tot 10.000; een kilo steenkool van 80 tot 180. Een tramrit: 60 kronen, is zelfs al ge- klommen tot 150. Een ritje per taxi kost 1500 maal zoo- veel als in den vooroorlogschen tijd. Het geslagen Oostenrijksche volk hoopt op een wonder ter uitredding. En voorzoo- ver het nog aan politiek doet, hoopt het dat een aansluiting bij Duitschland verlich- ting heeft. Want Oostenrijk zelf kan niets meer. Het is dood, als gevolg van het Vre- desverdrag, dat het, ten gilnste van zijn buren, van al zijn levenbrengende organen heeft beroofd. HET SPOOK DER ONTVOLKING. De (Katholieke) Standaard schrijft: Niet alleen in Frankrijk, ook in ons land dreigt het spook der ontvolking. Op het a.s. congres te Gent van den Kath. VI. Landsbond zullen de volksvertegenwoor- digers De Bruijne en Van Hoeck verslag uitbrengen over de talrijke gezinnen in het Vlaamsche land en de bescherming dierzelve tegen de openbare zedeloosheid. De heer senator Van Overberghe heeft eveneens de kwaal vrank onder de oogen gezien en stelt voor een studiekommissie te benoemen, welke gelast zou zijn met het bestudeeren der volgende punten- 1. Hervorining van de belaitingwetten. 2. Verlichting van de militaire^ lasten. 3. Premies ter bevordering van het geboor- tecijfer. 4. Sociale gezinsverzekeringen. 5. Wijzigingen aan de wetten op de wonin- gen. 6. Vermindering van de spoorwegta- rieven. 7. Gezinstoelagen. 8. Voorkeurs- maatregelen bij het begeven van betrek kingen, ten voordeele van de kinderen uit gezinnen, die meer dan vier kindereii heb ben. 0. Bijzondere voorwaarden voor de toelating in onderw'ijsgestichten. 10. Op- richting van een bestendigen hoogen ge- zinnenraad. BLOEDIGE BOTSING, Zondag is het bij een veldgodsdienst- cefening, ter eere van het feit dat Hin- denburg tot eereburger van Koningsbergen en dr. honoris causa in alle faculteiten der universiteit is benoemd, waaraan vele nationalistische vereenigingen deekiamen, tot bloedige botsingen gekomen tusschen communisten en onafhankelijke socialisten, die een tegenbetooging op touw hadden gezet en de rijksweersoldaten. Er vielen een doode en vijf gewonden. TER NEUZEN, 16 Juni 1922. DE POORT VOOR HET VASI ELAND. Onder dit hoofd schrijft de Pall Mall Gazette van 9 Juni het volgende: „De hervatting deze week, na den oor log, van den dagdienst van de Zeelandiboo- ten tusschen Folkestone en Vlissingen heeft Vlissingen nog weer eens doen wor den de poort voor het Vasteland. Reizigers voor Holland of Duitschland kunnen nu bij daglicht op de geriefelijkst ingerichte boo- ten reizen van de eene haven naar de an dere. Vlissingen als plaats van vermaak lijdt onder zijn naam als overstapplaats voor het vasteland. Het is een vooruit- gaande haven, maar weinig menschen schijnen te weten, dat Vlissingen een bad- strand heeft even mooi als Ostende, et? een boulevard met villa's en hotels, even indrukwekkend als de Belgische nicht aan de overzijde van het water. In dezen tijd, nu zuinigheid moeten worden betracht, is het van belang te weten, dat de kosten van verblijf in de badplaats Vlissingen on- geveer de helft zijn van die in Engelsche en Belgische badplaatsen. Reizigers, die Londen verlaten met den dagelijksch -rijeienden boottrein van 8.30 van het Victoriastation kunnen zich te 5 uur te Vlissingen in zee vermaken, En hef bad is er veilig en goed. DE KINDERZORG-BAZAAR. De stichting Kinderzorg te Middelburg, waar reeds zoovele voogdijkinderen een aangenamen, rustig tehuis vonden en waar nog steeds velen zijn ondergebracht, heeft steeds met financieele moeilijkheden te kampen en het was dan ook zeker een zeer goed idee, van een aantal Middelburgsche dames om in het voorjaar van dit jaar een oazaar te organiseeren, waarvan de opbrengst bestemd is voor de kas dier stichting. Het goede voorbeeld volgende van de familie Dijckmeester, heeft mevrouw Quar- les van Ufford, echtgenoote van den legen- woordigen commissaris der Koningm in onze provincie, op krachtige wijze haar belangstelling in net werk der stichting wiilen toonen, en stelde zij de beneden vertrekken van de woning van den com missaris in de Abdij ter beschikking voor het houden van den bazaar. Familieomstandigheden van mevrouw Quarles van Ufford, maakte echter uitstel van den bazaar noodzakelijk, doch thans is besloten dezen te doen houden op Dinsdag Woensdag en Donderdag 17, 18 en 19 Oc tober. De bedoeling is de voorwerpen, die op den bazaar te koop zullen zijn, bijeeg te brengen door het vragen van geschenken aan alle Zeeuwen, die Kinderzorg een goed hart toedragen en wij twijfelen geen oogenblik of dat zijn er zeer velen. De leden der op verschillende plaatsen ge- vormde subcomite's zullen, daar men meent voor de zomervacanties de voorwerpen te moeten bijeen halen of althans de toe- zegging daarvan moet hebben, binnen kort aar.kloppen bij de ingezetenen harer woon- plaats. Niemand zenue haar dan onvoldaan weg. Ieder gevc een voorwerp naar zijn kracht. Voor al de dames kunnen met een grooter en kleiner handwerk medewerken den bazaar te doen slagen. In dezen heeft men een schitterend voorbeeld aan Goes, waar men voor hetzelfde doel in Maart j.l. een bazaar hield en dit met groot succes, 'zoowel wat betreft het aantal geschon- ken voorwerpen, als het bezoek en ten slotte het financieel resultaat. Voor hen die gaarne iets wiilen afstaan voor het goede doel en met door een subcomite worden aangezocht, zij gemeld, dat te Mid delburg behalve mevrouw Quarles van Uf ford o.a. lid zijn van het comite mevrouw W. A. Dumon Takvan Trigt, Groemnarkt en mevrouw Smit—Coster, Houtkade. Thans is na Goes en omgeving, de beurt aan het overige Ze.eland om te helpen. KOEWACHT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben dieven ingebroken in het magazijn \ati den heer J. van Mossevelde, wiflkelier op het dorp. Een groote partij tabak, si- gartn, kaas en rozijnen zijn medegenomen tei waarde van ruim 300 gulden. Bij mej. E. Dierick, die in de nabijn^id woont, zijn hammen ontvreemd. Naar het spoor blijkt, is alles onmiddel- lijk over de grens gevoerd. De politie doet ijverig onderzoek. Doordat de vlasoogst zich dit jaar zeer ongunstig laat aanzien verschillende partijen worden al omgeploegd is er in do laatste dagen vooral van Belgische zijde^ veel vraag gekomen naar vlas van vorige jaren. Deze week zijn hier weer tal van hoogopgeladen vlaswagens het grer.skanrioor gepasseerd. BORSSELE. "Tot ambtcnaar ter gemeente-secretarie alhier, is benoernd de heer F. W. J. 1m- mink te Koudekerke,.die ook gcplaatst'is op de aanbeveling voor gemeente-ontvan- ger in deze gemeente. HOOFDPLAAT. Tot hoofd der nieuw te openen R. K. school alhier is benoemd de heer B. van Hecke te Hulst. DE HAVENSTAKING GEE1ND1GD. De staking, die Maandag in de Floutha- ven te Amsterdam onder de bootwerkers is uitgebroken, is weer geeindigd. De sta- kers hebben het werk hervat. Evenwel ont- stond een nieuw conflict doordat nu de ontvangers van het hout in staking gingen wegens aangekondigde loonsverlaging. De ze staking was echter van korten duur daar tusschen werkgevers en arbeiders een compromis tot stand kwam. De arbeiders hebben het werk op de oude voorwaarden hervat, waarna de loonsverlaging met de organisatie-besturen zal worden besproken. Slechts bij een firma duurt de staking voort daar deze de loonsverlaging doorvoerde. Er zijn geen H. A. R.-arbeiders bij betrok- ken. EEN AUTO-ONGEVAL. In de Huidenstraat te Amsterdam heeft Dinsdagochtend omstreeks 10 uur een auto ongeval plaats gehad. Een zware vracht- auto van de firma Klene Co., in choco- ladewerken, kwam van de brug over de Keizersgracht de straat inrijden en kwam met een voorwiel in aanraking met een in tegenovergestelde richting, rechts van de straat rijdende handkar, welke de bestuur- der trok. De handkar maakte een zwaai en werd met zooveel kracht tegen de pui van den galanteriewinkel van den heer Gronh- loh geslingerd, dat de uitstalling vernield en de uitstalkast achteruitgedrukt werd. Een nichtje van den winkelier, die ach- ter de toonbank stond, kreeg eenige lichte verwondingen. Erger waren er aan toe de bestuurder van de handkar en twee voorbijgangers, die op het oogenblik van het ongeluk voor den winkel stonden te kijken. Eerstgenoemde werd door de winkelruit naar binnen gedrukt; de beide anderen, een winkelbediende en een 14-ja- rige kantoorbediende, geraakten met de beenen tusschen de handkar en de pui btkneld. Vrij spoedig had men de drie gewonden bevrijd en in een anderen winkel binnen- gedragen. Twee ziekenauto's van den ge- neeskundigen dienst waren binnen zeer korten tijd ter plaatse; hierin zijn de ver- wonden naar het Binnengasthuis vervoerd. De bestuurder van de handkar klaagde over hevige pijnen in de borst; de winkel bediende had een vrij gecompliceerde been- breuk. De 14-jarige kantoorbediende had een beenwond; hij kon na behanue'ing naar de ouderlijke woning vervoerd worden ONTPLOFFING. Woensdagmiddag 1 uur had in de sme- derij op 's Rijks werf te Hellevoetsluis tij dens het schaftuur een geweldige ontplof- fing plaats. De knal werd in de geheele ge meente en ook daarbuiten gehoord. Van de werkplaats bleken bijna alle ruiten stukge- slagen en ook het dak boven de machine- karner was deerlijk gehavend. Toen men na 't wegtrekken der gassen de smederij kon binnendringen, bleek de luchtleiding op twee plaatsen, n.l. in de machinekamer en in de koperslagerij, te zijn gesprongen. Per- soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, dank zij het gunstige tijdstip waarop het ongeval plaats had. Maar de rui'ne is groot. Gelukkig kunnen de werkzaamheden voort- gang hebben, behalve het smeden, daar de luchitoevoer is afgesneden. Mer^ schrijft de 'oorzaak toe aan ophooping van ontplofbare gassen in de buis van de luchtleiding. INBESLAGNEMING VAN SIGAREN. Controleurs belast met de controle op de naleving der tabakswet hebben dezer dagen bij een koopman op het Amstelveld 10.000 sigaren in beslag genomen waarvoor geen accijns was betaald. BRUTALE LUI. Zondagnacht bevond zich een Engelsch pleizierjacht, de Sea Gull, in de nabijheid van Nieuwediep. Het was vrij ruw weer en drie visschers, die daar rondzwalkten, bo- den zich aan het scheepje in de haven te brengen. Daar de commandant evenwel niet de minste behoefte had aan hun hulp, dank- te hij ervoor. Niettemin klampten de man- nen zich aan het vaartuig vast, een hunner had de brutaliteit aan boord te klimmen en het roer te nemen, waarna hij het schip de haven in stuurde. Aan wal gekomen, dreef hij de brutaliteit zoover om voor deze geheel wederrechtelijke daad de som van vier pond sterling te vragen, hetgeen de eigenaar wei- gerde. De brutaalste der mannen dezelf de die het roer had genomen wilde nu den gezagvoerder te lijf, waarop deze poli- tiehulp inriep. Tenslotte trokken deze mo- derne zeeroovers af met een bedrag van een pond sterling, dat hun de eigenaar uitkeer- de, als ,,belooning" voor hulp bij het ineren. De „Held. Courant" schrijft verontwaar- digd, dat op deze wijze de haven te Nieuwe diep in het buitenland een ongunstige repu- tatie zal krijgen en deze praktijken, die zich al meermalen hebben voorgedaan, de oor zaak zijn, dat men Helder zooveel mogelijk mijden zal. VEEL BELOVEND. Een 11-jarige jongen te Doetinchem kwam Dinsdag bij de politie aangifte doen, dat tijdens de afwezigheid zijner ouders, die naar de kermis waren, was ingebroken. De die)' had in huis alles kort en klein geslagen en den mnntgasmeter verbroken. De aan gifte bleek geheel overeenkomstig de waar- heid. Het zoeken van den dader ging nog al vlot. De veelbelovende zoon moest spoe dig bekenngn, dat hij zelf den boel zoo toe- getakeld had. De centjes uit den gasmeter waren deels versnoept, deels in de sloot ge- worpen. FRANS ROSIER WEER GEKNTPT. De politie te Hilversum heeft dezer dagen Frans Rosier, die daar on der den naam Fransen woonde, gearre- steerd en op transport gesteld naar Amster dam, onder verdenking, een zijner kennis- sen, waarmee hij in de strafgevangenis te Leeuwarden vriendschap had aangeknoopt, voor een bedrag van 300 te hebben op- gelicht. ANNIE PASCAL. De politie te Bussum heeft aangehouden een ongeveer 45-jarige vrouw, wonende te Watergraafsmeer, als verpleegster gekleed, verdacht van oplichting gepleegd te Deven- ter. Reeds me§rmalen kwam zij met de po litie in aanraking. Een later bericht meldde, dat de aange- houdene herkend is als de beruchte Annie Pascal. Onder dezen naam heeft zij inder tijd t? Arnhem en Oosterbeek opzienbarende oplichtingen gepleegd. Zij is ter beschikking gesteld van den commissaris van po'litie te Deventer. VAN VOGELS. C. J. van H., te Montfoort, schrijft in de Levende Natuur: 9 April had er een gevecht plqats tusschen een kraaienpaar en een katuil. De strijd duurde ongeveer een half uur en eindigde met den dood van den uil. In een boom bevond zich een nest, dat reeds tal van jaren bewoond werd door een eksterpaar. Dezen zomer vond een kraaien paar deze plaats geschikt voor hun bouw- plannen. Binnen een half uur was het hech- te, stevige eksternest uit elkaar gerukt. Geen takje bleef er van liggen. In een hoogen kastanjeboom, op 'n ruime binnenplaats, werd in het uiterste puntje een kraaiennest gebouwd. Aangezien de bewo- ners in de omgeving niet gaarne hadden, dat daar kraaien broedden, werd het nest uit den boom gestooten. Het bevatte nog geen eieren, maar het was kant en klaar en zorg- vuldig bekleed met wol en veeren. Den vol- genden dag was het kraaienpaar bezig op nagenoeg dezelfde plaats weer een nest te bouwen. Ook dit nest werd uit den boom gehaald. Thans zijn ze bezig voor de derde maal in denzelfden boom, en nu precies op dezelfde plaats als de eerste maal, weer een nest te bouwen. 13 April kwam hier een ooievaar aan en zette zich op het oude nest. Het nest, dat reeds meer dan 20 jaren bewoond wordt, werd door de stormen van de laatste jaren duchtig gehavend. Verleden jaar hebben de ooievaars er niet o*p gebroed. Eenigen tijd geleden is het door den eigenaar opgeknapt, in de hoop, dat het dit jaar weer bewoond zou worden. Verleden week is het door den ooievaar, die hier aankwam, flink geinspec-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6