bouwd wordt, is het minder nadeelig voor de gemeentekas dan bij de woningbouwvereeni ging. De heer DIELEMAN: Neen, dat moeten we ndet meer doen, dat is te duur. Maar is er dan geen mogelijkheid de particuliere bouwers te helpen De VOORZITTER: Burgemeester en Wet- houders hebben voorstellen gedaan die dit ten doel hadden, de raad wilde daar niet aan, zoo- dat Burgemeester en Wethouders nu afwach- ten, of er voorstellen uit den raad komen. Als wij aankloppen geeft de raad ons geen gehoor! Als de raad ons een denkbeeld aan de hand zai doen, willen wij dat graag onder de oogen zien. De heer OGGEL: Of dat er uit den boezem van den raad zelf een voorstel komt. De heer DIELEMAN: Ik heb thans geen uitgewerkte gedachte, maar ik heb toch het gevoel, dat de zaak niet in orde is, de Juliana- straat is destijds aangelegd om doorgetrokken te worden, niet om een doodloopende straat te bljjven. De heer OGGEL: De bouwvereeniging had ook zoodanige overeenkomst gemaakt. De heer KRUIJSSE: Indien de raad er toe zou willen overgaan, om de straat voor reke- ning der gemeente te gaan bestraten en rio- leeren, kon evengoed het verzoek van de wo- ningbouwvereeniging ingewilligd worden. want in het per woning geraamde bedrag van f 3800 is ook bestrating en rioleering begrepen. Ik zou dan tenminste nog wel eens willen na- rekenen wat het goedkoopste worden zal, ter- wijl men, als de woningbouwvereeniging bouwt, dan houdt men ook zelf de teugels in handen. De heer DIELEMAN: Dan zouden er 12 woningen gebouwd worden, vermoedelijk aan iederen kant der straat 6 en dan was de straat nog niet doorgetrokken tot aan het station. Dan zitten we weer voor hetzelfde. Er moet een middel gevonden worden om de straat door t6 trdckdi. De VOORZITTER: Wij hebben tweemaal een voorstel gedaan om daartoe te geraken. De heer KRUIJSSE: Die voorstellen zou den, ook al waren ze aangenomen, op den gang *van zaken niet van invloed geweest zijn, daar een bijdrage van een derde in de kosten toch niet zou geaccepteerd zijn, Dat is ook wel gebleken uit een deswege bij het eerste ver zoek in de Axelsche courant verschengn inge- zonden stuk, dat betoogde, dat het gemeente- bestuur in deze veel te krenterig was. Het werd toen een joden-fooi genoemd. De heer DIELEMANIk wil er Burgemees ter en Wethouders geen verwijt van maken, maar ik meen, dat er toch naar iets behoort gezocht te worden, om hulp te verleenen. De heer DE KRAKER: Er is eerst sprake van geweest, dat de gemeente zou trachten bouwterrein beschikbaar te stellen en daarvoor een terrein zou aankoopen. Dit is op niets uitgeloopem De bouwvereeniging doet nu de besc'neiden aanvraag voor het bouwen van 12 woningen. Ik geloof, dat het t beste was, dat de raad dit verzoek inwilligde en dan inmid- dels uitzag naar bouwterrein. De heer WEIJNS: Kan geen middel ge vonden worden, om de eischen voor het bouwen van woningen wat minder hoog te stellen Er zijn verschillende menschen die wel zouden willen bouwen, als de bouwverordening niet zulke zware eischen stelde, waardoor de wo ningen te duur worden. De menschen vinden die woningen, zooals de woningbouwvereeni ging ze zette voor hen veel te groot. Ze zou den het graag met wat minder willen doen. De heer OGGEL: Voor de woningbouwver eeniging is het niet de oorzaak, dat de eischen der bouwverordening zoo zwaar zijn, doch stelt het rijkstoezicht aan de te bouwen wo ningen bepaalde eischen. Ook moet er toch verschil gemaakt worden tusschen woningen buiten en binnen de kom. Ik ben ook van mea ning, dat de bouwverordening, voor wat betreft den eisch van de hoogte der woningen, wel lager gesteld zouden kunnen worden. De VOORZITTER: Ik zou anders niet te veel aan de eischen der bouwverordening tor- nen, men ziet het aan de noodwoningen, deze werden voor een bepaalden termijn gezet die termijn is verloopen, maar nu zit men er overal mee en de menschen gaan er niet uit. Men mag toch niet beneden een bepaalde grens gaan. De heer WEIJNS: De grens is voor buiten te ver getrokken en ik zou gaarne zien, dat ■eens onderzocht werd, of daaraan niets te doen is, en het zou het bouwen bevorderen. De VOORZITTER: Ik geloof, dat heel de raad wel van meenlng is, dat er toch iets moet gebeuren. De heer VAN DE BILT: Ik kan mij niet vereenigen met het denkbeeld om het verzoek der woningbouwvereeniging in te willigen; het zijn wel mooie huizen die gebouwd zijn, maar het komt toch altijd duurder, dan wanneer een particulier het doet. Ze hebben kosten van toezicht, huur ophalen enz. en als een particu lier het doet. Ze hebben kosten van toezicht, huur ophalen enz. en als een particulier bouwt, dan doet hij dat allemaal zelf. Het bestuur doet het werk wel gratis, maar ze hebben toch menschen noodig, die betaald werk doen, en daarom is die exploitatie feitelijk altijd duur der. De reeds hooge huurpremies zullen nog naar boven moeten, terwijl de loonen al aan het dalen zijn. Wat zal het eind zijn? De gemeente zal er een toenemend tekort bij moeten leggen. We hebben indertijd voorgesteld om een derde der kosten bij te dragen in den aanleg der straat, laat dit desnoods de helft worden, dan zijn we toch nog goedkooper af, dan wan neer we het verzoek van de woningbouwver eeniging inwilligen. Ik zou daarom graag zien, dat de raad meeging met het voorstel om de straat door te trekken, dan zou er niet alleen een gelegenheid komen voor het bou wen van arbeiderswoningen, maar daar kon- den dan ook andere geplaatst worden. Worden er dan premies gegeven, dan is dat voor de raad altijd nog goedkooper. De heer BAERT: Ik moet mij uitspreken in den geest van den heer Weijns. De huizen zoo als die nu gebouwd moeten worden komen op een f 4000 tot 5000 en de eischen, zouden zoodanig moeten worden verminderd, dat het een f 1000 of f 1100 goedkooper kan. Als ik de huizen van de woningbouwvereeniging be- zie, dan meen ik, dat met mindere eischen heel goed kan worden volstaan. Het zal dien weg uitmoeten, om op die wijze de particu liere huizenbouw te bevorderen. De VOORZITTER: Dan zullen wij eens kij- ken of dat kan. De heer DE KRAKER: Ik kan moeilijk aan- nemen, dat het mogelijk zal zijn, om de prij- zen zoo verlaagd te krijgen en nog goede woningen te bouwen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat dan na eenige jaren bleek, dat ze niet meer voldoen. Er kan wel bezuinigd worden, maar dat wreekt zich later. Door den heer Baert wordt beweerd, dat de woningen in plaats van voor vier en vijf dui- zend gulden, voor duizend of elf honderd gul den minder zouden moeten kunnen worden ge zet, maar dan zijn die nog duurder dan de door de woningbouwvereeniging ontworpen wonin- ge. Het beste was, het verzoek van de wo ningbouwvereeniging in te willigen, want an ders komen er geen woningen. Ik zou er mis- schien ook niet zoo van op de hoogte zijn, als ik er niet in zat, maar ik ken thans de behoef- te, omdat ze bij ons om woningen komen vragen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, om het verzoek af te wijzen wordt aan genomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Koster, Baert, Van Dixhoorn, Weijns, Dekker, Diele- man, Oggel en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren De Kraker en Kruijsse. 10. Verzoek van D. Buijze in zake vernieu- wing der brug aan de Kanaalkade. Ingekomen is een adres van D. Buijze, te Axel, die daarin te kennen geeft: dat de brug over het zijkanaal naar Hulst, noodig reparatie behoeft en dit ook moet ge- schieden op last van den Ingenieur van Rijks Waterstaat te Ter Neuzen. Daar de bedoelde brug wordt mede gebruikt door ongeveer veertig huisgezinnen benevens voor het vervoer van benoodigdheden voor de op het Plaatje staande fabrieken, welke alle medebelastingbetalers zijn van de gemeente, verzoekt adressant ondersteuning in het onder- houd van genoemde brug en in het bijzonder thans, nu het geheel zal moeten worden ver- nieuwd. Adressant legt tevens over het volgend schrijven, aan hem gericht door den ingenieur van 's Rijkswaterstaat te Ter Neuzen: Bij beschikking van 15 December 1919, No. 275 afd. Waterstaat A is op Uw naam overge- gaan de brug liggende over het zijkanaal naar Hulst nabij H. M. paal 66. Volgens art. 4 moet U de brug onderhouden ten genoegen van den Hoofd-ingenieur-Direc- teur van den Rijks Waterstaat te Middelburg. De brug verkeert tegenwoordig in een toe- stand waardoor het hoog noodig is, dat het ge heel wordt nagezien en hersteld en wel zoo spoeclig mogelijk. Ik verzoek U mij daarom te willen mededeelen wanneer U denkt met het werk te beginnen. De VOORZITTER: Dit adres is pas 3 dagen geleden binnengekomen, na de vergadering van Burgemeester en Wethouders, die daarover dus geen advies hebben kunnen uitbrengen, waar- om ik voorstel, het te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. De heer OGGEL: Vroeger is een dergelijk verzoek al eens afgewezen. De heer KOSTER: Ik kon me niet met uw voorstel vereenigen, om het verzoek naar Bur gemeester en Wethouders te verzenden, ik zou het maar dadelijk willen afwerken. Buijze heeft de profijten van den verkoop van den grond op zijn zak gestoken en nu hij wordt aangesproken voor de kosten van vernieuwing van de brug, nu bet vet van de soep is, zou de gemeente het moeten opknappen. Buijze is toch verplicht, om de menschen die daar gebouwd hebben uitweg over de water- leiding te geven? Ik stel daarom voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER: Ik stel verzending naar Burgemeester en Wethouders voor, opdat er gelegenheid zou zijn de zaak eens grondig te onderzoeken. De heer Buijze heeft mij zijn koopcontract gegeven en nu was mijn voor- nemen eens te onderzoeken, hoe het met de erfdienstbaarheid zit, die op door hem gekoch- te rust. De heer OGGEL: Ik moet opkomen tegen de bewering van den heer Koster, dat de heer Buijze de winsten van den verkoop van bouw- grond aan het Plaatje op den zak zou gesto ken hebben, want dat is Missu geweest, die heeft den grond voor de daar gebouwde wo ningen verkocht. De heer KOSTER: Maar Buijze heeft ook wel degelijk groote lappen grond verkocht, voor de op het Plaatje verrezen fabrieken, en wel voor groote sommen. De heer OGGEL: Van die fabrieken heeft hij juist last, voor het onderhoud der brug, niet van die woningen. De heer DE KRAKER: Ik weet bij onder- vinding, dat de heer Buijze daar grond heeft verkocht, onder voorwaarde, dat de kooper ieder jaar moeten betalen voor het onderhoud der brug. En nu zou het toch niet aangaan, dat die menschen aan den heer Buijze recht- streeksch betalen voor de brug, en dgt de ge meente het werk zou gaan uitvoeren, waar door zij op hun belastingbiljet nog eens voor de brug moeten betalen. De VOORZITTER: Ik kan de zaak op het oogenblik niet beoordeelen, en het verzenden om advies aan Burgemeester en Wethouders heeft alleen ten doel, de zaak eens geheel en al grondig te onderzoeken. De heer DE KRAKERIk zou het beter vin den, indien er een dam werd gelegd door de kreek, van Van Bendegem naar den Kinder- dijk, die zou men kunnen maken door het al- daar neerstorten van vuilnis. Dan werd het Plaatje, dat toch ook bij de gemeente met den vasten wal verbonden, en kon de waterstaat de brug opruimen. Maakte men dan een dam met een breeden voet, dan konden er ook tram- rails over gelegd worden en konden de wag gons worden gebracht tot bij de fabrieken op het Plaatje. Men kreeg daar dan ook weer bouwgrond. De heer DIELEMANIk denk, dat het met vuilnis lang zou duren eer men een dam leg gen had, maar ik vind het een goed denkbeeld, om in den aanstaanden winter uit te voeren, als er werkeloosheid heerscht. De heer KOSTER: Ik ben tegen verdere in behandeling neming van het verzoek, en stel voor, het voor kennisgeving aan te nemen. De heer DE KRAKER steunt dit voorstel. De heer DE FEIJTER: Ik ben ook niet voor inwilliging, maar wil het toch nog wel eens aanhouden. De heer VAN DIXHOORN: Vooral met het oog op uwe onbekendheid met de zaak, mijn- heer de Voorzitter; er kan geen bezwaar zijn tegen een onderzoek. De heer VAN DE BILT steunt het voorstel- Koster, opdat het in stemming kan komen. Het wordt verworpen met 9 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren Koster en De Kraker; tegen stemmen de heeren De Feijter, Baert, Van Dixhoorn, Weijns, Dekker, Die- leman, Oggel, Van de Bilt en Kruijsse. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt nu aangenomen met alge- meene stemmen. 11. Verzoek van J. Heijnsdijk e.a. bewoners van den Ouden weg, voor het ophalen van haardasch en vuilnis van gemeente- wege. Ingekomen is een adres van S. Heijnsdijk en 27 anderen, alien bewoners van den Ouden weg te Axel, die daarin te kennen geven, dat, niettegenstaande zij kombewoners zijn, de vuilnis en haardasch van gemeentewege niet bij hunne woningen wordt afgehaald; dat het toch voor hen niet opgaat, de haard asch of het vuil te werpen op bouw- en wei- land of het erf van een ander, te meer nu de heer Ph. J. van Dixhoorn met groote welwil- lendheid een strook grond aan hen heeft afge- staan, teneinde deze in tuingrond te her- scheppen; reden waarom zij den raad verzoeken, wel te willen overwegen, de opruiming van vuilnis en haardasch in den vervolge ook tot den Ouden weg uit te strekken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek gunstig te beschikken. De heer VAN DIXHOORN: Ik zou hier gaarne iets aan vast willen knoopen, nl. of er, in dit gedeelte bij de kom is geannexeard, ook niets aan verharding van den Ouden weg zou kunnen gedaan worden. De VOORZITTER: Dat behoort bij deze zaak niet thuis, ik geef u in overweging, dat bij de rondvraag te bespreken. De heer VAN DIXHOORN: Daartegen heb ik geen bezwaar, maar vroeger is aleens een verzoek om verharding afgewezen, misschien dat er nu een ander licht op valt. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 12. Verzoek van de Chr. Volksbibliotheek, om verhooging van subsidie. Ingekomen is een adres van de commissie voor de Chr. Volksbibliotheek, die daarbij aan den raad doet toekomen een verslag van ont- vangsten en uitgaven, van de door de gemeen te gesubsidieerde Chr. Volksbibliotheek, be nevens een overzicht van de gelezen boeken met het aantal lezers. Zooals uit de jaarrekening blijkt, sluit de kas met een tekort. Met dank constateerenden den gewaardeer- den steun der gemeente in deze, beveelt de commissie zich ook in de toekomst in de mede- werking van den raad aan. Daar het lezerstal aanmerkelijk is vermeerderd, spreekt het van zelf, dat ook meerdere boeken in de biblotheek moeten aanwezig zijn, waarbij nog komt, dat door volledig gebruik, de boeken ook eerder versleten zijn. Meerdere ruimte wat betreft hunne finan- cien zou een hoogst gewenschte zaak zijn, teneinde de boekenkast nog rijker te kunnen vullen. Gezien wat andere vereenigingen aan subsiclie ontvangen, doet de commissie een be- roep op den gemeenteraad, om de toegekende subsidie met f 50 te verhoogen. Het aantal lezers bedrock in het afgeloopen jaar 160, het aantal gelezen boeken pl.m. 4100, het aantal ingeschreven boeken 950. De ontvangsten waren f 407,76 en de uit gaven 484,84, het tekort alzoo f 77,08. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer DIELEMAN weet niet, waarop Bur gemeester en Wethouders hun afwijzend voor stel gronden, doch hij staat aan hunne zijde. Er moet worden gestopt met het subsidieeren, in plaats van op dit gebied verder te gaan en hij zou wel willen voorstellen om alle subsi dies, behalve die voor het Groene Kruis, in te trekken. De groote menschen zeggen, dat er bezuinigd moet worden, dit behoort de raad dan ook te doen. De heer OGGEL: Dan moet u een voorstel indienen. De heer DIELEMAN: Dat is thans niet de tijd, maar zou bij de begrooting kunnen ge- schieden. De heer OGGEL: Wij meenden, dat deze vereeniging, die met 150 's jaars gesteund wordt, nu een behoorlijke subsidie geniet, en, gelet op de tijdsomstandigheden, vonden we geen vrijheid een hoogere subsidie voor te stellen. Ze hebben nu toch in den tijd van het be- staan der bibliotheek gelegenheid gehad, deze eenigermate in te richten. De VOORZITTER: Er is een tekort van f 7-7,08.' De heer OGGEL: Ja, dat is zoo, maar het schijnt, dat er aan de administratie ook wel iets hapert, want voortdurend wordt er ge- adverteerd, om uitgegeven boeken terug te bezorgen. Het schijnt, dat niet te best wordt aangeteekend, waar de boeken heengaan. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 13. Verzoek van het comite voor aanleg van tramwegen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen om een subsidie. Ingekomen is een adres van het comite, het- welk een verbinding wil tot stand brengen van den Oostelijken hoek van Zeeuwseh- Vlaanderen met het midden en daardoor met het geheel gewest heeft een tramplan ontwor pen van Paal (Graauw) en Nieuw-Namen naar Hulst en van daar langs Sint-Jansteen en Koewacht naar Zuiddorpe van daar aan te sluiten bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram, lui- dende voorts als -volgt: Hierdoor zou ook Uwe gemeente in betere verbinding komen met het Zuiden en het Oosten van het land van Hulst en dus ook met de stad Hulst zelf. Dit brengt voor Uwe gemeente meer of minder haar belang mee in dezen tijd. Nu de aanlegkosten veel hooger zijn, dan vroeger en de Provinciale geldmidde- len niet veel toelaten, omdat provinciaal de wettelijke belastinggrens in Zeeland is be- reikt moet er door de streek zelf meer dan vroeger worden bijgedragen, zal eenig open- baar werk tot stand komen. Met vereende kracht is dit echter mogelijk. Het is door deze reden, dat het Comite Uwe gemeente verzoekt om een subsidie gedurende 30 jaren van f 200 jaarlijks. De wijze van geldvoorziening is, dat 1/3 gevraagd wordt aan het Rijk, 1/3 door een maatsehappij bijeengebracht wordt en 1/3 aan de Provincie gevraagd wordt. Van dat laatste 1/3 gaan dan de bijdragen van polders, ge- meenten en belanghebbenden gekapitaliseerd af. Het Comite vertrouwt, wanneer door U en andere gemeenten en polders de gevraagde bijdragen verleend worden, dat voldoende zal blijken, om het plan tot stand te brengen. Mocht Uwe gemeente het noodzakelijk oor- deelen aan de toekenning van het subsidie eenigerlei voorwaarde te verbinden, dan ver zoeken wij U voor de definitieve vaststelling daarvan met ons in overleg te willen treden, teneinde vooraf de mogelijkheid van het vast- stellen van die voorwaarden gemeenschappelijk te onderzoeken en vast te stellen. Wij zouden het tevens op prijs stellen te genwoordig te mogen zijn "bp de vergadering, waar het voorstel zal worden behandeld, ten einde degewenschte inlichtingen te kunnen verstrekken. De richting welke gevolgd wordt vindt gij nader toegelicht in de hierbijgaande besclirijving, zoodat ons plan U, naar wij ho- pen, voldoende duidelijk zal zijn. Het zou ons aangenaam zijn. indien Uw gemeente haar besluit zou willen vaststellen, in den vorm, aangegeven in het hierbijgaand concept, aangezien dan de zekerheid bestaat, dat dan is voldaan aan de eischen, die terzake van de subsidie-verleening door den Minister van Waterstaat in het algemeen worden vast- gesteld. Burgemeester en Wethouders stellen voor, eene jaarlijksche subsidie te verleenen van 200, gedurende 30 jaar. De heer OGGEL: We achten de uitvoering van dit plan van belang voor onze gemeente, ter bevordering van het marktbezoek. De heer WEIJNS: Ik voel er niet veel voor. Wat hebben wij aan een tram naar de Koe wacht en de Paal? De heer OGGEL: Bevordering van het marktbezoek aan onze gemeente. De heer WEIJNS: Dat is in het belang van de inwoners dier gemeenten, dat ze gemakke- lijk naar hier kunnen komen. De heer OGGEL: Het is toch ook in het belang van Axel, als de verkeersmiddelen hier- heen verbeterd worden? Axel wordt dan een centrum van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is ook voor het gemakkelijker aanvoe- ren van goederen, al zal dan hier niet meer zooveel per wagen worden aangebracht. De heer VAN DIXHOORN: Dan komt het per tram. De heer DIELEMAN: Ik sta aan de zijde van den heer Weijns en geloof, dat we als ge meente heel weinig aan die tram kunnen heb ben, voor de 6000 die Burgemeester en Wet houders voor stellen er aan toe te kennen, want daarop komt hun voorstel neer. Ik kan niet aannemen, dat het belang van onze ge meente, daarbij zoo groot is, dat dit zulk een som behoeft te kosten. Ik ben van oordeel, dat rijk en provincie dat maar moeten doen. De VOORZITTER: Die steunen ook. De heer DIELEMAN: Welk belang heeft Axel nu toch bij het Land van Hulst? Het is mij goed, dat de tram er komt, maar waarom moet Axel nu altijd met zulke groote sommen bijspringen? De VOORZITTER: Bevordering van het be- zoek aan de markt, is een voordeel, dat niet in cijfers is om te zetten. De heer DIELEMAN: Men heeft een druk- ke markt in Hulst, er komen weinig menschen uit het Land van Hulst naar onze markt en die er komen, hebben we nu toch. Die komen er met de fiets veel vlugger dan met de tram. De heer WEIJNS: Ik ben het daar geheel mee eens; ik heb er meermalen op gelet, maar in Axel en in Ter Neuzen komen van al de marktbezoekers maar tien procent met de tram. Het komt meestal met de dienstregeling ook slecht uit, want de tram regelt zich niet naar de markt. De VOORZITTER: Dat kan toch geregeld worden. De heer WEIJNS: Neen, dat kunnen ze niet, want de dienstregeling moet in verband gebracht worden met andere verkeersmiddelen in het bijzonder met den stoombootdienst. De heer VAN DIXHOORN: Ik acht het ook niet mogelijk, het voordeel in cijfers om te zetten, maar wil er op wijzen, dat de men schen van St. Jansteen en Koewacht graag naar Axel komen en bij feesteljjke gelegen- heden, mogen we altijd op een druk bezoek hunnerzijds rekenen. Dit wordt over het alge meen in Axel niet voldoende gewaardeerd. Als er een tram komt, wordt onze gemeente eerst gemakkelijk bereikbaar en zal het bezoek nog drukker worden, niet alleen op de marktdagen maar bij alle feestelijke gelegenheden. Ik kan daarom goed met het voorstel meegaan. De heer BAERT: Ik kan mij aansluiten bij de woorden van den heer Van Dixhoorn. De heeren zijn niet bekend met de "bevolking van Koewacht, St. Andries en St. Jansteen, doch dat is een druk bevolkte streek. Thans is het bezoek van die zijde nog niet zoo druk, om dat de menschen niet gemakkelijk naar hier kunnen komen, maar als er een tram is, valt dat veel gemakkelijker dan met het spoor, waar men te St. Jansteen toch altijd nog een half uur van daan woont. De VOORZITTER: Ik geloof ook, dat alle vermeerdering van communicatiemiddelen een voordeel is. De heer DIELEMANEr komen nu volgens de heeren zooveel menschen naar hier, maar zouden de heeren dan ook kunnen aangeven, hoeveel er dan nog meer zullen komen, want het voordeel moet dan uit het meerdere bezoek komen, dat drukke bezoek hebben we nu reeds. Hoeveel zullen er nu van Koewacht en St. Jan steen meer kunnen komen? Want zooveel menschen wonen er toch niet. De heer VAN DIXHOORN: Dat is een vraag, die door niemand te beantwoorden is. U zegt, er wonen er niet veel, ja, daar wonen zeer veel menschen, het een bewoonde streep, tusschen Hulst en Axel, en indien onze ingeze- tenen dat te verwachten bezoek op prijs weten te stellen en de winkeliers zorgen goed inge- spannen te zijn om de menschen goed te kun nen bedienen, zullen de profijten zeker niet uitblijven. De heer DIELEMAN: Ik deel die meening niet. Als die tram er ligt, zullen er geen 20 menschen meer komen. De heer OGGEL: We mogen toch ook blijk geven het bezoek van de tegenwoordige be- zoekers op prijs te stellen. De heer BAERT: Het betreft niet alleen de menschen van Koewacht en St. Jansteen, maar dan is er ook aansluiting uit Belgie en kan men ook menschen van over de grens, van Stekene en de achter Koewacht gelegen streek verwachten. De heer VAN DE BILT: En als we zelf naar Koewacht moeten, hebben we er dan toch ook gemak van. De heer KOSTER: Hebben Burgemeester en Wethouders ook voorwaarden aan de voor- gestelde subsidie verbonden? De VOORZITTER: Daar is althans over gesproken. De heer KOSTER: Gaat b.v. de subsidie ter- stond in, of pas nadat de tram in exploitatie komt? De heer OGGEL: De bedoeling is om de subsidie te doen ingaan als de tram in exploi tatie komt en goede correspondentie geeft naar Axel. Blijkens de toelichting concentreert zich alles om Hulst, maar wij hebben natuur- lijk het belang van Axel op het oog. De heer KOSTER: Daar behoort rekening mee te worden gehouden, anders hebben we er nadeel van, in plaats van voordeel. Ik stelde ook de vraag, omdat men dikwijls terstond om de subsidie komt, nadat die is toegestaan. Ik acht deze tram ook een goed verkeers- middel en meen, dat dit moet worden bevor- derd. De heer WEIJNS: Het zou wel eens kun nen zijn, dat die tram een gemakkelijke gele genheid biedt voor de menschen van hier om naar Belgie te gaan in plaats, dat zij bezoe- kers naar hier brengt en dan is het integendeel een nadeel voor Axel. Het is bewezen, dat de menschen graag in Belgie gaan koopen. De heer OGGEL: Dan moeten ze hier zor gen betere kwaliteiten aan voordeelige prijzen te verkoopen en daardoor de koopers naar hier trekken. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 7 tegen 4 stem- men. 14. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting, dienst 1921, te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te vermeerderen den post „terugontvangst van de gasfabriek het restant van de geldleening oorspronkelijk groot f 6500, opgenomen in 1920 f5200; onder de uitgaven te vermeerderen de pos- ten: aflossing van het restant der geldleening, oorspronkelijk groot 6500 opgenomen in 1920, verpleging, overbrenging en geleide van krankzinnigen en als hersteld uit geneeskun- dige gestichten ontslagen personen f 275, amen f 5475; onder de uitgaven te verminderen den post .bedrag (der onvoorziene uitgaven), dat zon- der nadere machtiging van Gedep. Staten kan worden gebruikt voor overschrijving 75; blijft eene vermeerdering der uitgaven met 5200. Met algemeene stemmen wordt aldus. be- sloten. 15. Omvraag. a. De heer OGGEL, het in de raadzaal hangende portret van H. K. H. Prinses Julia na in haar prille jeugd beschouwende, wijst er op, dat thans van de Prinses portretten zijn vervaardigd, waarbij zij is gekleed in Axelsch costuum. Hij zou er prijs op stellen, speciaal met het oog op het Axelsch" costuum dat zoo'n portret fcipr in de raadzaal prijkte en hij stelt voor, tot" den aankoop daarvan over te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Inc b. De heer KRUIJSSE heeft tot zijn ver- wondering gezien, dat er op de gas-kwitan- ties strijd gevoerd v/oi'dt tegen het electrisch licht. Hij meent, dat dit niet te pas komt. De VOORZITTERndeelt mede, dat Burge meester en Wethouders die zaak ook reeds 'oesproken hebben en, besloten, den directeur der gasfabriek hie raver te onderhouden. De heer OGGEL geeft te kennen, dat er z. i. niets tegen is, dat de directeur propaganda maakt voor het bevorderen van het gebruik van gas, maar acht iiet niet goed, dat hij tege- lijkertijd tegen-propagancla maakt tegen een ander verlichtingsmiddel. De heer VAN DDt'HOORN wenschte in de eerste plaats hetzelfde te zeggen als de heer Kruijsse, en wijst tegenover het streven van den gasdirecteur qp het ingezonden stukje van den voormaligep, stadgenoot, Dr. Jens, thans te Vlissingen, daarin aantoont, dat electrisch licht goedkooper uitkomt dan gas en wie men voor deie voorlichting dankbaar mag zijn. c. De heer VAN DIXHOORN komt nu terug op den Ouden weg, die nu ook tot de kom ge- rekend wordt, docli whar alle verharding ont- breekt, Dit zal nog wel de eenige straat zijn in Axel. Vroeger id1 er op een verzoek om verharding afwijzend1 beschikt, omdat men meende, dat dit tot :tte verplichting van den polder behoorde, maar men zal nu toch een tot de kom behoorende straat van gemeente wege niet zoo kunnep, laten liggen. Spreker wenscht daar niet terstond een keiweg, maar dat de aardeweg ten minste op een eenvoudige wijze, al was het met sintels, verhard werd. De'VOORZITTER ^tl dit bij Burgemeester en Wethouders bespreken. De heer WEIJNS Graagt tot welke polder dien weg behoort. U De heer OGGEL: (3 Tot den Noordpolder, maar die heeft er geen.' belang bij. De heer WEIJNS stemt dat toe, maar meen de, dat Beoostenblij dep onderhoudsplicht had. Hij is het niet eens met den heer Van Dix hoorn, dat de verharding zou moeten aange bracht worden, alleen omdat die weg nu bij de kom der gemeentb* wordt gerekend, want dan zou het wel zijn/of de kom alles moest hebben, de vraag whir het volgens spreker op aankomt is: is het noodig? De heer VAN DIXHOORN deelt mede, dat hij heeft opgemerkt, dat bij begrafenissen in den winter de lijkwagflh niet in de straat kon komen maar op den weg moest blijven staan en men de lijkkist lang^s het pad naar den weg moest dragen, dat is geen behoorlijke toestand. De heer DIELEMAN zou toch, eer de ge meente tot het makeir'van den weg overgaat, eerst eens met het bestuur van den Noordpol der spreken, eer m&t haar het werk uit de handen neemt, om dat bestuur te doen gevoe- lep, dat het eigenlijki daarvoor zou moeten zorgen. :3s De VOORZITTER ^gt toe, dat met de op- merking rekening zalf|worden gehouden. De heer KOSTER merkt op, dat het hier ook zoo is: de Noordpolder heeft door het ver koopen van den bouwgrond eerst de vette brok- jes genoten. d. De heer DIELEMAN brengt de bij Buijze staande ziekenbarak. Hij vraagt, of het niet beter zou zijn, die thans van de hand te doen, daar ze over een pi'ar maanden toch afge- broken zal moeten worden. De VOORZITTER 'weet niet, hoe het daar- mede in elkaar zit. Hij gelooft, dat de ge meente die van het rijk heeft gekregen. De heer OGGEL geeft te kennen, dat die aan de gemeente in eigendom is gegeven. Ze dateert uit den tijd der Belgische vluchtelin- gen en is na hun vertrek aan de gemeente overgegeven, om voor"eventueele gevallen te onderhouden als ziekenbarak. Hij acht het wel treurig, dat zoo'n gebouw niet gerust kan blijven staan, doch aa>| vemieling ten prooi is. Daarop diende bete]' toezicht te worden ge houden. De heer KRUIJSSE deelt mede, dat de barak destijds door de gemeetite wel degelijk gekocht en betaald is en haaf dus in vollen eigendom en met vrye beschikking toebehoort. Hij kan thans niet zeggen, Wat er voor betaald is, maar herinnert zich -pog zeer goed, dat des tijds als wethouder tegen dien aankoop was, omdat hij voor zag, dpt het ding toch metter- tijd ineen zou vallen, en voorzag, dat er nooit een zieke in zou komen. De VOORZITTER zegt toe, een en ander te zullen onderzoeken? e. De heer KOSTE}R deelt mede, dat hij dezer dagen bij een ter aarde bestelling tegen woordig was en door het breken eener plank, die langs de randen van den kuil gelegd wor den, een deel van den' kant instortte. Zoo iets veroorzaakt een onaarifeenamen toestand. Zou in de toekomst zoo tots niet kunnen worden voorkomen, door het jaanschaffen van zwaar- dere planken. in De VOORZITTER fJfMt mede, dat den dag na het gebeurde d^. gemeente-opzichter bij hem is gekomen en bet gebeurde heeft mee- gedeeld. Hij is met den gemeente-opzichter naar de begraafplaat^ geweest en heeft een en ander opgenomen. Er is besloten zwaar- dere planken aan te Uchaffen, hetgeen inmid- dels is geschied, zoodat hierin reeds is voor- zien. 01 De VOORZITTER sfhorst de openbare ver gadering, die overgjpat in eene zitting met gesloten deuren. .nJ 3tn 16. Aankoop woning voor een rijksveld- wachter te Kijkpit. Na het weder opepbaar worden der verga dering herinnert de VOORZITTER aan het in de vorige vergadering genomen besluit, om van gemeentewege 'tb Kijkuit een woning te bouwen of aan te koopen, om die te verhuren aan den aldaar gestationneerden rijksveld- wachter. Burgemeestdr en Wethouders heb ben aldaar een onderjsoek ingesteld en kunnen een geschikte woningj koopen, van den heer Boone, zijnde woning met annex smederij Zij hebben zich hiprover in verbinding ge steld met den brigade-commandant der rijks- veldwacht te Zaamslag, die na opneming de woning geschikt ach'f, evenals de inspecteur te Middelburg, die ddti raad dank betuigt voor het deswege genometi' besluit. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor die woning aan ife koopen voor f 4000 en eene geldleening aan,j,e gaan van 4500, waar- uit dan ook de kosten van overschrijving en reparatie kunnen worden bestreden en de wo ning te verhuren voor 4 per week De rijks- veldwachter kan dan voorloopig ook het stal- letje, dat bij de woiilng is gebruiken, onder voorwaarde, dat de gemeente, indien deze het noodig heeft, daar zelf over beschikken moet. De heer DIELEMAN: Is er ook grond aan de woning? De VOORZITTER: Weinig, maar de grond is eigendom, en dus geen cijnsgrond. De heer OGGEL j Hij kan er kippen hou- den, e. d. t Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De vergadering Wordt door den VOORZIT TER met het uitspreken van het dankgebed, gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 7