"burgerlijken stand. HOLENVONDSTEN IN Z1JID-AFRIK A. De bekende Zuid-Aiftriikaansche geo- loog Haroljj Scott Harger,r-die in opdracht van de Daily Mail' de onlangs ontdekte holen bij Koster heeft oiYierzoclit, geeft als zijn meening te kenneri, dat deze streek naar alle waarschijnlijkheid een aanziennj- ken tijd geleden bewoond jvverd door een ras van een vrij hooge intelbgeiuie. Ete expeditie is in de onderaardsche gangen doorgedrongen totneen diepte van 150 voet. Een steile gevaarHijke weg voert nog dieper onder den groifd, waarschijnlijk naar een tweede serie holen. Men gelooft dat hier vroeger een on$ergrondsche ri- vier heeft gestroomd. Het is mogelijk, dat spoken van een pri- mitief menschenras gevonden zullen wor- den onder de uitwerpselen van vleermui- zen, waarmee de bodem van het grootste hoi tot een hoogte van vfttscheidene voe- ten is bedekt. Daar de inS&ng tot het hoi echter loodrecht en 70 voet diep is, wordt het niet waarschijnlijk gjeacht, dat hier tnenschen hebben gewoond. In het tweede hoi, dat beter toegankel.ijk is, vond Harger beenen drfc door menschen handen waren afgeschaa|d, vermoedelijk door Boschjesmannen. In ,$e aangrenzende buurt ontdekte men steenen werktuigen, welke er op wezen, dat deze streek min- stens 250.000 jaar geledttn door een ta- melijk hoogstaand ras, mogelijk blanken, werd bewoond. Harger noemt deze streefk bij Koster het mooiste anthropologisehe onderzoekings- veld van Zuid-Afrika. TEGEN DE RAZENDE MGTORRIJDERS De strafkamer van het jfferlijnsche Land- gericht I heeft dezer dagen een motorrij- der, die door zijn roekeloos rijden een kind had doodgereden en- zich daarna uit de voeten wilde makenpatot 2 jaar ge- vangenisstraf veroordeeldz De „|Moirgenpost", die' tevreden maar niet voldaan is over deze straf, wijst er op, hoe door een dergelijk oribesuisd op- treden een goede zaak gevaar loop! in discrediet te geraken. Juj^t, omdat wij hooge verwachtingen koesteren van het motorwezen voor het zakenleven enz. van Groot-Berlijn, schrijft heb blad, gevoelen tvij ons verplicht met ate kracht aan te Iringen op het tegengaart" van het onver- mtwoordelijk gedrag, dat tegenwoordig ;en deel der inotorrijdej^ kenmerkt. Ais razenden vliegen zij hoeken van straten om en kruispunten over. fSfetnand behoeft met een vaart van 20 tqJ; 30 KM. door de straten te vliegen. Wordt aan dezen „Unfug" geen einde gerhaakt, dan gaat het in Duitsdhland denzef'fden weg op als in Amerika. De Amerikanen hdrben in den oorlog 45.000 menschen verloren. In dienzelfden tijd zijn ih Amerika door motorvervoermiddelen 89!|)00 menschen, waaronder 35.000 kinderen, doodgereden. Hoezeer het te hopen is, dat de motor een steeds grooter plaats in gaat nemen in ons leven, moet dit er echter door verfieterd en verfraaid warden, niet ver- koxt. En wanneer aan htjf, woeste rijden geen paal en perk wo$t gesteld, dan zouden de menschen meer kans he'oben om in het leven te blijve.n, wanneer zij ten oorlog trekken, dan wanneer zij rus- tig thuis blijven. a'9 DE VERDWlJNENDE V^ANDELSTOK. De wandelstok sterft uit: De aristocrati- sche Engelsche bladen kothen het vertel- len. De dameswandelfstok Veet zich nog staande te houden, maar die van den man is tot verbanning veroordeeid en mag door de betere elemcnten niet, meer gedragen worden. Bij ons is het npg zoo ver niet en in onze straten kan een be-wandel- stokte dame niet meer een volksopltoop veroorzaken. En men ziet nog veel hee- ren met een stok en er,rfcijn zelfs a(ler- beste elementen bij. Maai" hij begint ons toch in den weg te zitten en ongemak- kelijk te woirden. Wij vt^mdeljen er niet meer mee, maar klemmen^ nem onder den arm als om hem haastig ergens in veilig- heid te brengen. En het woydt tijd, dat een geschied- kundige van reputatie een^ begint, de ge- schiedenis van den wandelstok te schrij- ven, die nog veel leerrijkef iou zijn dan de geschiedenis van de^. veldhonwitsetj of van de vergiftige gassen. Hoe hij bij den ochtendstond der weeeld een herder- staf was, hoe hij later koningscepter werd en hoe men hem afgesch&ft heeft in een tijd, dat de koningen scHaarsch werden in een te dru'K oezige yrereld, die geen tijd had tot wandelen met een stok. E? zou te vertellpn zijn geweest van den staf Aarons, die in een slang,was te verande- ren en wat in bepaalde uDmstandigheden buitengewoon practisch moet geweest zijn en van den vermaarden stok van Frederik Wilhelm 1, met welk voHtelijk instrument de schedels van onderdanen plachten te warden ingeslagen, wanneer hun liefde voor den vorst beneden 'beil was. Alfes lang geleden. De vorsteH' raken uit den tijd en naaj-piate hun aantal afneemt schijnen ook de onderdinen geen her- sens meer te hebben om^iji te slaan. Wanneer thans de cultpurmensch ter tramme stijgt om naar da,stad te rijden, dan gaat het zoo: in de lkikehhand heeft hij cle krant, in de rechterhand zijn twaalf- uurtje, onder den arm dcactetasch, waar- in zich de rest van de luttch bevindt, op den neus zit de pince-nez^met den mond verwerkt hij het laatste deel van zijn ont- bijt, met de oogen leest nij een rede van den heer Barthou en m^ de hersenen denkt hij er over na, wa'ar hij vanavond heen zal gaan. En waarom zou hij dus zijn microkosmos nog ingfewikkelder ma- ken met een goud-beslagen stok die zelfs in geval van toekomstig faillissement al sinds jaren geen diensteh meer bewijst. De heeren van de arisft'ocratische En gelsche kranten Zijn dus yerstandige men schen. Wat trouwens vap, alle dagblad- schrijvers kan gezegd wooden, aldus het „N. v. h. NJ", waaraan deze beschrijving is ontleend. A DE STIERENGEVECHTEN IN SPAMJE. In het Spaansche parlement heeft Dins dag j.l. seuor Basfos een krachtige rede uitgesproken tegen de stierengevechten, welke hij een schande vobr de natie noemde. Hi] viel tevens publiek aan, dat zoo groote belangstebing aan den dag legde voor dezen gevechten en gebnuikte benamingen voor het publiek, welke verre van complimenteus waren. Een republikeinsche afgevaardigde merk- te op, dat ook de koninklijke familie haar eigen loge had. Een ander afgevaardigde zeide: Boksen is veel minder waardiger dan stierengevechten, terwijl iemand, die op de publieke tribune zat, riep: ,,Gif hebt geen recht ons aan te vallen." Voortgaande somde Bastos een geheele reeks naraen op van enthousiaste jonge- menschen, die hun leven tijdens dergebjke voorstellingen hebben verloren, voorstel- lingen welke de ontfeugd in de hand werkten, bijgeloof in het l even riepen, de menschen grove taal deden uitspreken, in het algemeen de lage hartstochten der menschen opwekten. In zijn antwoord erkende de eerste Mi nister de goede bedoelingen van Bastos, maar hij verklaarde, het niet met hem eens te zijn, dat de stierengevechten een gebrek aan cultuur en beschaving verrieden. Hij herinnerde er aan, dat toen hij Minister van Binnenlandsche Zaken was, de stieren gevechten op Zondag waren verboden en dat ze slechts op Maandag waren toege- staan en dat zelfs de Fransche regeering het niet had kunnen gedaan krijgen om de stierengevechten af te schaffen. DICHT13RL1JK JAPAN. Een merkwaardige gewoonte wordt op den huidigen dag in Japan in leveh ge- houden, hi. een dichtwedstrijd, waaraan oud en jong, rijk en arm, manneh eh vrouwen, onverschiljig of zij van Ko|rea zijn, van Formosa,\ van Sacchallin of van Japan zelf komen. Zelfs de Nipponeezen in den vreemde, of ze in Amerjka dan wel op Hawa'f zitten, mogen meedingen, Kort voor Nieuwjaar geeft de keizer van Japan het onderwerp op, en voor den vijf- tienden December moeten de inzendihgeh binnen zijn op het Departement voor Dichtkunst te Tokkx Daar wordt uitge- maakt, wie de bekroonden zijn. Het onderwerp voor 1922 luidde: Kvok- koh-shoh-ka" oftewel „Zonsopgang aan Zee". Meer dan 26.000 verzen werden dit jaar ingeleverd; de jury schiftte ze en hield er een 280-tal uit. Dat aantal werd terugge- bracht tot 16, waarover een commissie onder voorzitterischap van burggraaf Ma- kino, verder te Ijeslissen had. 13 genooten het voorrecht te wooden voorgelezen op het plechtige ceremonieele feest der Dicht kunst op den 18en Januari, aan deh keizer en de zijnen in het paleis te Tokio. 33 an- dere, vervaairfdigd door prinsen van den bloede, prinsessen en hofdignitarissen, mochten ook worden voorgelezen. De kei- zerin en de kroonprins-rege.nt haddeh ook ingezonden. Dat van Hiro Hito luidde: „Ov hoe geweldig en machtig is de on- metelijke OceaanDe opkomende zon doet weldadige geuren uit hem opstijgen, en zijn frischheid is als van een Lenteroos; zijn rust is van een jonggeboren aarde. Een vrede gaat van hem uit, zoo,' dat men wel zou willen bidden: ^Waren de men schen slechts als hiji!" ONBREEKBAAR GLAS. Het vervaardigen van onbreekbaar glas, dat, zooals wij meldden, onlangs gelukt is aan de Kavalir-Glashutte te Sazau, werd waarschijnlijk reeds beproefd zoolang als de glasindustrie bestaat. Volgens de klas- sieke schrijvers moet men in het oude Ro me reeds onbreekbaar glas hebben gekend: o.m. lezen wij bij Plinius dat een man aan keizer Tiberius een dergelijk glas Hex zien, dat bovendien nog bruikbaar was. De keizer liet echter de fabriek van den uitvinder verwoesten, opdat dit glas de waarde der mefalen met zou verminderen. De inoderne pogingen om onbreekbaar glas te vervaardigen dateeren van het jaar 1874, toen L« Bastie door het langzaam afkoelen van gloeiend glas in olie of hars glazen verkreeg, die meh met kracht tegen den grond kon werpen zqnder dat zij bra- ken. Andere glassoorten 'kregen door een andere manier van afkoeling weerstands- vermogen tegen plotselinge verandering van temperatuur. rti ae giasrabrieken van Schott en Co. te Jena, wordt tegenwoordig onbreekbaar gfas gemaakt, besfaande uit een samenstel- (ing van twee glassoorten met verschillend uitzettingsvermogen. Dit glas bestaat uit silicaten, verbindingen van kiezelzuur„ is dus werkelijk glas, terwijl het nieuwe on- breekbare glas uit de Kavalir-Hutte bijna zuiver kiezelzuur schjjnt te zijn en daarom tot een geheel andere klasse van lichamen behoort, die wel is waar eveneens „glas" worden genoemd, maar in werkelijkheid gesmolten kwarts, d. i. zuivere kiezelzuur zijn. Deze kwartglazen hebben juist in den laatsten pjd groote beteekenis gekregen. en worden in Duitschland sinds jaren door verschillende fabrieken vervaardigd. De voornaamste eigenschap van het kwartglas is behalve zijn hardheid, een buitengewoon geringe uitzettingscoefficient, nl. 0,00000059, waardoor zijn grootte prac tisch allijd hetzelfde blijft. De draagkracht van het kwartsglas be- draagt 12 K.G. op den vierkanten milime- ter, tegen 4.9 K.G. bij porcelein en 1.0 tot 4.0 K.G. bij gewoon glas, zoodat de weer- standf 2 a 12 maai zoo groot is als die van vele soorten van het laatste. Een positief oordeel over de waarde van het nieuw glas uit de Kavalier-Hutte zal eerst dan mogelijk zijn, wanneer de cij- fers van uitzettingscoefficient hardheid, draagkracht enz., bekend zijn. (Tel.) EEN SLEDETOCHT LANGS GROENLANDS NOORDKUST. Db stoomboot ,,Hans Egede" is te Ko- penhagen aangekomen met nieuws over de Deensche expeditie onder Lange Koch die den 83en graad noorderbreedte heeft reikt. Koch r apporteert, dat de cartografi- sche, geografische, botanische en zoologi- sche resultaten alleszins bevredigend zijn te noemen. Een expeditie van 19 Eskimo- sleden verliet de winterkwartieren in Maart 1921 en volgde de kust van Groeniand naar het Oosten en Noorden en bereikte Kaap Bridgman in Mei 1921 met twee sleden. De Ooster- en Zuiderranden van de Independence Baai werden bezocht, daarna is men over het ijs Groenland weer ingetrokken tot aan den diepsten inham van den Osborne-fjord. Vervolgens stak men over naar Petermans-fjord in den noordelijken hoek van den Humboldt-glet- scher. Daar trof men een van te voren in- gerichten Eskimo-post. Een hond der ex peditie leefde toen nog slechts. In Sep tember werden de winterkwartieren weer opgezocht aan de Melville-baai, die men den 2en October na een afwezigheid van 200 dagen bereikte. Tot nu toe heeft de expeditie Koch meer succes dan haar voorgangster n.l. die van Mylius Erischen in 19061907. Toen zijn de leider en twee zijner kameraden omgekomen van ellende. Schokkend is het, dat nu Koch een bericht gevonden heeft van dien Mylius Erichsen, in een hoi aan de Independence Baai, gedateerd van den lsten Juni 1907. Na ailerlei tocht-bijzonderheden schreef Mylius Erischen er onder: ,,In naam van koning Frederik VIII van Denemarken heo- ben wij bezit genomen voor Denemarken van al het land, dat door onze expeditie bezocht is, in kaart gejoracht en onderzocht. Koch verliet Denemarken in 1920 en denkt het volgende jaar terug te keeren. VALUT A-AARDIGHEID. Uit Duitschland zendt men nog deze valuta-aardigheid: Een man uit Weenen, was in 1914; piot- seling gek geworden en verzuimde in een gesticht oorlog en revolutie. Dezer dagen kon hij als gezond ontslagen worden. Vol vreugde nam hij een wagen en liet zich naar den iieerlijken prater rijden. Daar stapte hij uit en vroeg naar den prijs. De koetsier verlangd.j 18000 kronen. De gewezen gek werd bleek. „Goede man", zei hij bevend, „dat is verschrikkelijk, dat wist ik niet, ik heb nog slechts een 20 kronenstuk bij me." De koetsier bekeek het goudstuk en zei: „Wel dromtnel, wat wilt u dap, u krijgt nog 1000 kronen terug." Toen sloeg de genczen man de handen droevig aan het hodfd. „Lieve man", zei hij zacht, „rijd me voor die 18000 kronen dan maar liever naar het gekkenhuis te rug." LUCHTVERKEERSOBSTAKELS. Toen kort geleden de lOpersoons Bris tol verkeersmachine, die van Parijs kwam, te Lo.iden arriveerde, bleken drie zware planken, elk van 2.13 meter lang, 23 c.M. breed en 5 c.M. dik, tusschen het landings- gestel vast te zitten. Bij de landing coar- ioarde een der planken den benedenvleu- gel. Andere schade werd niet aangebracht. Ho; dergelijke zware planken tusschen het oiderstel bekneld konden raken, is een raadsel gebleven. Het moet natuuxljijk bij den start te Parijs zijn gebeurd de piloat verklaarde echter niets bijzonders te heb ben bemerkt. DE GEVALLEN SPIEGEL. Op tragische wijze is dezer dagen een bekend jong tenor der Parijsche Opera-Co- mique. Louis Cazette, gestorven. Voirtge week liet hij een spieg'el in scherven vallen, een slecht voorteekenj naar men vaak zegt. Cazette raapte de stukken op, en schramde zich daarbij even aan een vinger. Hij lette er verder niet op. Een paar dagen later stak hij bij het ver- zorgen van zijn planten den gesohramden vinger in de aarde. Weldra openbaarde zich tetanus bij hem, en in weinige dagen stier.f hij. Ofschoon hij zich reeds ziek voelde, zong hij nog bij een huwelijkspfcchtigheid in dezelfde kerk, waar vier dagen later zijn eigen uitvaartdienst plaats vond. TER WILLE VAN DE MODE. De Daily Express meldt dat Londensche dames tegenwoordig haar kleinen teen ope- ratief laten wegnemen, om de smalle, pun- tige schoenen te kunnen dragen, die de mode nu vaorschrijft. „Een aantal operaties zijn al te Londen in ziekeninrichtingen ver- richt en er zullfen er waarschijnlijk nog meer gebeuren, indien de smalke schoen zoo populair blijft." Mag men het blad gelooven, dan komt men voor de operatie tot de conclusie, dat de kleine teen dien men weg wi\ ne men, meestal toch niet veel meer is dan een groote likdoorn, dien geen pedicure meer kan genezen. Het smalste model dat gedragen wordt, is de zoogenaamde Narreschoen (een zeer toepasselijke naamwe(ken de meeste vrouwen niet aan kunnen. Na de opera- tie hebben de dames niet het minste be- zwaar met loopen. Intusschen verliezen zulke dames het recht, met Chineesche vrouwen den spot te drijven. ARBEID-MET-STR1JKJE. Wij kunnen den tijd te gemoet zien dat ieder kantoor en iedere zaal zijn eigen „Erkest" heeft. In Engeland is hiermee reeds in verschillbnde zaken en magazij- nen een proef genomen, en het experiment schijnt zeer te voldoen. Een verslaggever van de „Evening News", die verschillende instehingen heeft bezocht waar de beambten werkten bij het geluid van piano of gramofoon, hoor- de de arbeiders eenstemmig verklaren dat zij meer arbeid produceerden dan vroeger. Volgens den directeur van een zeer be kend Strandhotel werd het dienstpersoneel door het orkest tot grootere werkzaamheid gebracht, en schenen zij de vermoeidheid minder te voelen, bovendien werd er zelfs wanneer er een „jarz" werd gespeeld wei4 nig gebroken. Muziek heeft een bepaalde physieke wer- king op het geheele lichaatn en verhoogt de algemeene werkzaamheid der spieren. De directeur van een groot magazijn van heerenkleeding, die een pianist in zijn ateliers had aangestelid, beweerde dat de productie gedurende dien tijd met een vierde gedeelte was vermeerderd. Verschillende soorten muziek hebben ook verschillende uitwerking op den arbeid. De wijsjes met levendig en scherp rhy me vermeerderen de snelheid van bet werk, zonder dat men er zich zelf van bewust is; klassieke muziek daarentegen verhindert den voortgang van den arbeid. Te Londen hebben eveneens een cos- tuumzaak, een bureau voor type-writing, een confectiemagazijn muziek in hun za- len gebracht. Men speurt er den invloed van Galsworthy, die veel bij muziek schijnt te werken. (Tel.) HET PIERENVERSCHR1KKERTJE. Het was een Pussyfootavond, en de ge- heel-onthoudings-propagandist had al ve le bekeerfingen gemaakt. Als meest overtuigend argument toonde de spreker 't droevig lot van een worm, die in een fleschje water gedaan zijn le ven onbekommerd voortkronkelde, doch het bad in een fleschje whiskey met een jammerlijken dood boette. Na de gloedvoile speech van Pussyfoot mocht het publiek vragen stellen. Neem me niet kwalijk, Sir, begon een Schot, maar ik zou wel willen weten,i of het goeie whiskey was waairynee u hetj dier doodde. Voortreffelijke, verzekerde mr. Pus syfoot. Welk merk, als ik vragen mag? Johnie Walker. Thank you very much, ik zal het recept onthouden. Wel, ik heb mijn levenlang last van die beesten gehad, en nooit geweten dat dit zoo'n goed geneesmiddel was. Thank vou very much. (Tel.) CLINGE. GRAAUW. HENGSTDIJK. HONTEN1SSE. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 13 April. Theophilus Josephus Martens (van Koewacht), oud 30 j., jm. en Maria Johanna Otjes, oud 27 j., jd. 21 April. Josephus Wezepoel (van Koewacht), oud 31 j., jm. en Maria Frederik^ de Dijcker, oud 30 j., jd. Petrus Baart, oud 32 j., jm. en Maria Emma Pieters, oud 35 j., jd. Geboorten. 1 April. Petrus Franciscus, v.. van Franciscus Destombes en van Apolonia Rosalia Kouijzer. Overlijden. 2 April. Een als levenloos aan- gegeven kind van het mannelijk geslacht .van Constantinus Lambert en van Octavia Floren- tina Fermont. Huwelijks-aangiften. 3 April. Carolus Lu- dovieus Verhoeven, oud 22 j., jm. en Philo- mena d'Hollander, oud 21 j., jd. 11 April. Alfons Strooband, oud 31 j., jm. en Elisa Co- leta De Boeije, oud 20 j., jd. 12 April. Johan nes Biesbroeck, oud 24 j., jm. en Emelda van Overmeir, oud 24 j., jd. 21 April. Petrus Wil- helmus Johannes Denessen, oud 26 j., jm. en Maria Sylvia Vermont, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 April. Petrus De Saegher, oud 25 j., jm. gn Mathilda Cle mentina Van Laere, oud 26 j., jd. 21 April. Carolus Ludovicus Verhoeven, oud 22 j., jm. en Philomena d'Hollander, oud 21 j., jd. 28 April. Alfons Strooband, oud 31 j., jm. en Elisa Coleta De Boeije, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 April. Constant Florent, z. van Franciscus Weemaes en van Philomena Maria Selis. 4 April. Johanna Maria, d. van Fran ciscus Xaverius de Smet en van Margareta Verschoren. 16 April. Maria Philomena, d. van Arthur van Raemdonck en van Maria Se- raphina van Overmeir. 17 April. Ernest Joannes, z. van Theophiel Joannes Pelleman en van Maria Martha van Goethem. 18 April. Jozef, z. van Camillus Josephus van Boven en van Philomena van Cauteren. Marcel Prosper, z. van Eduard Jozef Verbuijst en van Stephiania Isabella Amelia Schuddings. 20 April. Melanie Marie, d. van Franciscus De Windt en van Carolina van Hauten. 22 April. Petrus Johannes, z. van Ailtonie Comelis Ermstrang en van Mafia Johanna Thierens. 28 April. Maria Julia, d. van Catharina Flo- rentina van Raemdonck. Overlijden. 5 April. Judocus van Broeck oud 83 j., echtg. van Virginia van Herrewegen 17 April. Johanna Catharina Speelman, oud 56 j., d. van Pieter Johannes en van Maria Cecilia De Cock. 21 April. Stephanie Schud dings, oud 72 j., echtg. van Petrus Franciscus Pieters. 30 April. Maria Rosalia Pauwels, oud 21 j., d. van Karel Louis en van Isabella The- resia Bolsens. Huwelijks-aangiften. 19 April. Victor Wante, oud 28 j., jm. en Angelina Petronella Picavet, oud 27 j., jd. Geboorten. 1 April. Rene Petrus, z. van Josephus Leeraert en van Maria Johanna van Passel. 2 .April. Petrus Jacobus, z. van Ja cobus Andreas van Gimst en van Maria Petro nella Neve. 17 April. Alma Apolonia, d. van Petrus van Damme en van Leonie de Smit. 24 April. Alois, z. van Jan Francies van Goethem en van Josephina Bouwens. Ove»iijden. 2 April. Josephus Cornelis, oud 79 j., z. van Seraphinus en van Blondina d'Hert. Huwelijks-aangiften. 21 April. Peti'us de Brouwer, oud 20 j., jm. en Paulina Magnus, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 April. Petrus, z. van Josephus van Heese en van Maria van den Bosch. Aloysius Anthonius, z. van Camillus de Maat en van Elisabeth Apolonia Asselman. 21 April. Alphonsius Josephus, z. van Petrus Hiel en van Leonia Paulina van Looy. Overlijden. 10 April. Andries Mannaert, oud 90 j., weduwn. van Elisabeth van Laar. Huwelijks-aangiften. 6 April. Jacobus Geensen, oud 43 j., weduwn. en Philomena Hiel, oud 31 j., jd. 13 April. Gerardus Schuren. oud 24 j., jm. en Gusta Cornelia Louisa Franken, oud 21 j., jd. 20 April. Jo hannes Wilhelmus Cornelis de Leeuw, oud 24 j., jm. en Maria Stephanie Willems, oud 27 j., jd. Petrus Joseph Joannes van de Voorde, oud 22 j., jm. en Carolina Anna Catharina Hermans, oud 27 j., jd. Cornelis Vinke, oud 34 j jm. en Adriana Johanna van Dixhoorn, oud 32 j., jd. 27 April. Pieter Augustinus van Swaal, oud 41 j., jm. en Anna Catharina Asselman, oud 26 j., jd. Alphonsus Verhoeven, oud 27 j., jm. en Carolina Catharina Arens. oud 24 j.,' jd. Johannes Franciscus Hiel, oud 31 j., jm. en Mathilda Melanie Everaardt, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 April. Jacobus Geensen, oud 43 j., weduwn. en Philomena Hiel, oud 31 j., jd. 29 April. Gerardus Schu ren, oud »1 j., jm. en Gusta Cornelia Louisa Franken, oud 21 j., jd. Geboorten. 5 April. Helena Rosalia, d. van Francies van Troost en van Regina Staut- hamer. Lucia, d. van Alphonsus Baart en van Maria de Dalie. 6 April. Johannes Baptist, z. van Frans Grasser en van Mathilda Angelina Lambert. 7 April. Petrus Johannes, z. van Al phonsus Bogaert en van Angelina Maria van Kerkhoven. 8 April. Eduardus Josephus, z. van Petrus Franciscus Johannes Neve en van Anna Catharina Hermons. «Carl Theodor Marie, z. van Noel Maria Josephus Henricus Pijls en van Bertha Josephine Fernanda Maria Ghis- 'laine Thuijsbaert. 12 April. Albertus Jacobus, z. van Livinus Bun en van Louisa Catharina Linders. 15 April. Rene Joseph, z. van Jo hannes van Heese en van Anna Catharina Bo gaert. 16 April. Petrus Augustinus, z. van August Jozel Scheffaut en van Rosalia D'Hooghe. 17 April. Elisabeth Maria, d. van Francies Neve en van Elisabeth de Dalie. 19 April. Eduard Lodewijk Jacobus, z. van Lo- dewijk Eduard Weemaes en van Mathilde Re- glne Kindt. 20 April. Louisa, d. van Petrus Augustinus Pauwels en van Wilhelmina Emma Pauwels. 26 April. Maria Hendrika, d. van Eduard Antonius Comelissens en van Maria Anna van Steen. 27 April. Adrianus Petrus Alouisius, z. van Petrus Aloijsius Broeckaert en van Irma Virginia van Eerdenburgh. Overlijden. 6 April. Alphonsus Elisa Her mans, oud 2 m., d. van Andreas en van Maria Clementina de Meijer. 11 April. Josepha Ma ria van Waterschoot, oud 14 d., d. van Eduar dus Andreas en van Mathilda Kouijzer. 15 April. Jan Francies van Huffel, oud 52 j., z. van Ludovicus en van Anna Maria Verdurmen. 17 April. Johannes de Maat, oud 73 j., weduwn. van Sophia Christina de Maat. 19 April. Maria Carolina Coenen, oud 9 m., d. van Hen ricus Josephus en van Rosalia Apolonia Heijl. 20 April. Maiie Theresia de Rijcke, oud 79 j., wed. van Hijpolite Antonius Guilliet. PHILIPPINE. Huwel(jks-aangiften. 10 April. Remondus Augustinus Marie Ramineloo, oud 29 j., jm. en Elvira Sophia Pieters, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 April. Leonardus Raymondus Gerrit, z. van Camile Casimirus de Bulck en v. Athonia Johanna den Exter. 6 April. Gerard Joseph, z. van Achillus Josephus Roegiers en v. Clarisse Marie de Krijger. 9 April. Remond, z. van Aloysius Eduardus Ploegaert en van Ida Francisca Teirlinck. 11 April. Franciscus Johannes, z. van Petrus Jacobus Taalman en van Josephina Louisa de Vries. Overlijden. 3 April. Agnes Nathalie Haers, oud 8 w., d. van Arthur en van Maria Louisa Welvaert. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 16 Maart. Maarten Witte (van Axel), oud 24 j., jm. en Maria Adriana Comelissen, oud 20 j., jd. 16 Maart. Cornelis Riemens (van Ter Neuzen), oud 24 j., weduwn. en Janna Scheele, oud 22 j., jd. 6 April. Jojakim Jacobus Verlinde, oud 26 j., jm. en Anna Dees, oud 24 j., jd. 13 April. Anthonie Jacob van de Vrede, oud 29 j., jm. en Catharina Missu, oud 21 j., wed. 20 April Arie Jan van der Wulp (van Rhoon), oud 23 j., jm. en Philotte Maria Vermast, oud 24 j., jd. 27 April. Gilles Wolfert (van Ter Neu zen), oud 18 j., jm. en Janna Klazina de Poo- ter, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Maart. Jan Dees, oud 22 j., jm. en Catharina Elizabeth Rie mens, oud 19 j., jd. 30 Maart. Maarten Witte (van Axel), oud 24 j., jm. en Maria Adriana Cornelissen, oud 20 j., jd. Cornelis Riemens (van Ter Neuzen), oud 24 j., weduwn. en Janna Scheele, oud 22 j., jd. 20 April. Jojakim Jacobus Verlinde, oud 27 j., jm. en Anna Dees, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Christina, d. van Krijn Hamelink en van Elizabeth Jozina Hamelink. 4 Maart. Sara, d. van Jacobus Pieter Roose en van Neeltje van Hoorn. 16- Maart. Jan Abraham, z. van Jan Abraham Dees en van Janna Suzanna Dieleman. 2 April. Jan Bas- tiaan, z. van Adriaan den Hamer en van Janna de Visser. 7 April. Janneke Suzanna, d. van Jacobus Houtzager en van Catharina Anna Schieman. Marcus Marinus, z. van Marinus Hamelink en van Maatje de Bokx. 11 April. Willem, z. van Hendrik Jan Dieleman en van Huijgtje P. Bruijnzeel. 14 April. Geertruida, d. van Jacob de Bruijne en van Janna Kempe. 15 April. Janna Tanneke, d. van Jan Cornelis Eijke en van Elizabeth Maria Lensen. 23 April Conrnelia Margaretha, d. van Marinus de Jonge en van Adriana Hage. Overlijden. 4 Febr. Aaltje de Bree, oud 72 j., echtg. van Andries Adrianus Geensen. 2 Maart. Pieternella Dekker, oud 77 j., echtg. van Willem de Klerk. Maria Magdalena de Putter, oud 82 j., wed. van Pieter Faas. 3 Maart. Francois de Koeijer, oud 81 f., weduwn. van Janneke de Jonge. 9 Maart. Adriana Maas, oud 18 m., d. van Comelis en van Eliza beth Scheele. 17 Maart. Janna de Vos, oud 76 j., d. van Pieter en van Janna van der Hoofd. 25 Maart. Frederik van de Voorde, oud 86 j., weduwn. van Adriana Schieman. 28 Maart. Jacobus Maas, oud 6 m„ z. van Fran cois en van Catharina Buijze. 1 April. Adriana Schoonakker, oud 2 m., d. van Arie en van Maria Verberkmoes. 4 April. Neeltje van Dixhoorn, oud 82 j., echtg. van Jacobus Dees. 16 April. Frangoise Hamelink, oud 34 j., d. van Jacobus en van Neeltje Goossen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 Mei 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dix hoorn, J. Weins, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Kos ter, benevens de Secretaris. (Slot). 9. Verzoek van de Vcreeniging tot verbete- ring van Volkshuisvesting om te bevor- deren dat alsnog 12 woningen worden gebouwd. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van het bestuur der vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting, om te bevorderen dat alsnog 12 arbeiderswoningen zullen kunnen worden gebouwd, stellen Burge meester en Wethouders voor, geen verdere uitvoering aan dit verzoek te geven, aangezien steun aan particulieren-bouw door het geven van bouwpremies verre de voorkeur verdient, dan het bouwen van woningen door bouwver- eemgingen met rjjksvoorschot, mede gelet op de wijze waarop van regeeringswege tegen woordig gelden, voor het bouwen van wonin gen, beschikbaar gesteld worden. Bij de stukken is tevens overgelegd een schrijven van den Minister van Arbeid, dd. 14 November 1921, waarin deze te kennen geeft, dat, aan de hand van de uitkomsten der in 1919 gehouden woningtelling een onderzoek is in- gesteld naar de woningbehoefte in deze ge- meente. Blijkens dat onderzoek zou de woning behoefte na afwerking van de plannen waar- voor bereids steun is toegezegd, niet zoo zijn, dat, in verband met de dringende behoefte el ders, en den stand van 's lands financien, daarin nu reeds zou moeten worden voorzien. Daarom kan aan het verzoek van het gemeen- tebestuur, om steun voor verderen woning- bouw in deze gemeente, geen gevolg worden gegeven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken, omdat zij meenen, dat dit tegenwoordig niet meer de manier is, om in den woningnood te voorzien. Zij achten het beter, dat het particulier initiatief daarin voorziet dan de bouwvereeni- ging, en willen dat liever steunen. De heer OGGEL: En ook in verband met het schrijven van den Minister van Arbeid. De heer DIELEMAN is het geheel met Bur- meester en Wethouders eens, dat het beter is, dat particulieren bouwen, maar vraagt, op welke wijze Burgemeester en Wethouders dan daaraan steun willen verleenen. De VOORZITTER wijst er op, dat Burge meester en Wethouders reeds tweemaal met een voorstel bij den raad zijn gekomen om het particulier initiatief te steunen, maar dat de raad die voorstellen verworpen heeft. De heer DIELEMANBedoelt u omtrent de aanvraag van Van 't Hoff? De VOORZITTER: En van Buijze. De heer OGGEL: En we hebben voor vele verzoeken gunstig geadviseerd tot het ver leenen van bouwpremie. De VOORZITTER: Ja, er zijn veel verzoe ken weg. De heer OGGEL: Als er met premie ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6