ALGEMEEN NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7303. Woensdag 24 Mei 1922. 70e Jaargang. BINNENLAWD. FEUILLETON. De Patient van dokter Vincent. B U I T E N LA N D. Vereenigde Vergadering De heer Cremer, waarnemend voorzit- ter van de Eerste Kamer, treedt op a)s voorzitter van de vereenigde vergadering, opent deze vergadering te kwart voor drie en laat door den griffier der Eerste Ka mer voorlezen het Kon. besluit van 16 Mei 1922 (St.bl. no. 295), waarbij de minister van Binnenlandsche Zaken wordt geinach- tigd om vanwegte Hare Majesteit de Ko- ningin de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal te sluiten in een vereenigde ver gadering der beide Kamers op Maandag 22 Mei 1922, des namiddags te drie uur, en welk besluit voorts betreft de ontbinding van de beide Kamers. De voorzitter benoemt eene contmissie, om den heer minister van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Deze commissie bestond uit de heeren van Wassenaar, van Caterrijk en van Loon, leden der Eerste Kamer, en de heereq Lely, Snoeck Henkemans, Drion en Dec kers, leden der Tweede Kamer. Kort daarna treedt de minister, vooraf- gegaan door de commissie, de vergader- zaal binnen. De heer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van Binnenlandsche Zaken, plaatst- zich achter de ministerstafel! en houdt de volgende rede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting der Staten-Gene raal te sluiten. De afkondiging van de wetten tot het in overweging nemen van voorstellen tot ver- andering in onderscheidene hoofdstukken der Grondwet, maakte ontbinding van de Staten-Generaal en daarmede sluiting van de zitting noodig. Behatye den omvangrijken arbeid, tot welken de herziening van de Grondwet u riep, heeft het gemeen overleg gedurende de zitting die achter ons ligt, verschiljen- de maatregelen tot stand gebracht, welke tot heil van ons land en volk kunnen strek- ken. De Koningin heeft mij opgedragen u, Harerr-dank te betuigen voor de zorgen en toewijding aan 's Lands beljangen be- steed. In naam van H.M. de Koningin en daar- toe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De minister wordt door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver-* eenigde vergadering. NEDERLAND EN BELG1E. Jaspar is uit Genua te Brussel terug gekeerd. In een onderhoud met journa- listen verklaarde hij, dat de conferentie, op het punt van het hertstel van Europa, niet tot een doel heeft geleid. Hij voegde er aan toe, dat de Bejjgische regeering voornemenns is, om1 ter vergadering van Den Haag energiek haar standpunt te handhaven betreffende de eerbiediging van den particulieren eigendom, waarmee ook de Italiaansche en Engelsche regeering ac- coord zijn gegaan. Wat betreft zijn besprekingen met Jhr. Van Karnebeek zei Jaspar, te kunnen ver- wijzen naar den inhoud van 't communi que, gepubliceerd n.a.v. het tusschen Van Karnebeek en hem gesloten accoord. „On- ze besprekingen hebben niet tot een re- sultaat geleid", zei hij, „maar de draad is niet vetbroken". Verder werd, naar onze correspondent mededeeljt, aan minister Jaspar de vraag 1 door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 22) -■ r„Ik dacht well, dat ik hem tijd genoeg gelaten had," mompelde Cosmo. „Ik ben benieuwd, hoe gauw hij weer zal terugko- men als 't huis donkefr is en ieder ter ruste schijnt te zijn gegaan," besldot hij. Want de gebeurtenissen van de laatste mi nuten hadden er hem van overtuigd, dat zijn plan om Guyse tijdelijk buiten gevecht te stellen, schitterend was gelukt. Hij had in ieder geval zijn patient overtuigd, dat hij zelf het water van „Heideoord" on- derzocht en het niet, zooals ze waarschjijn- lijk eerst hadden gedacht, naar Londen had opgezonden. Als hij nog getwijfeld had aan zijn succes, dan zou hij door het heimelijk openen van het raam nu toch ze- kerheid hebben gekregen. Want die daad kon maar om een reden voljbracht zijn, namelijk omdat de kapitein het plan had om midden in den nacht te- rug te komen, om het verdere wateronder- zoek te verijdelen door den bak leeg te gooien en weer opnieuw te vullen met water uit het kraantje in de spreekkamer. Hij zou dan overtuigd zijn, dat hij zichzelf en zijn medepljchtigei* voor verdere last en moeite had gespaard, en al zouden de schurken dan nog ongetwijfeld blijven sa- menspannen tegen Clarice, dan zou er toch gesteld, welke strekking de besprekingen met minister Van Karnebeek hebben ge- had. Minister Jaspar vv eigerde echter, daar- over bijzonderheden mede te deepen en antwoordde ontwijkend: V(v'ij hebben heriiaalidelijk lange gc- sprekken gehad. Dat is alfijd de moeite waard. Daardoor leert men elkander ken- nen, maar internationale besprekingen zijn van langen duur en eischen veel en moei- l*jk wetk. Men moet geduld weten te oefenen. Dat is een voornaam ding in de politiek. (T el.) M1SBRU1K VAN VERTROUWEN. Over het geval-Koole schrijft de uoud- sche Crt.: De gemeente Gouda is een teleurstelling rijker nu de raad een der gemeentelijke hoofdambtenaren wegens misbruik van vertrouwen met onmiddellijk ontslag heeft weggezonden. Misbruik van vertrouwen, dat is wel het ergste wat een ambtenaar op een zoo ver- antwoordelijken vertrouwenspost, zijn ge meente kan aandoen. De feiten wijzen uit, dat hetgeen de heer Koole deed, niet an- ders kan worden gequalificeerd. Het is niei mogelijk om, na de kennisneming van de feiten, na de aanvankelij'ke ontkenning van de ontvangst van 35.000 uit hoofde van een gesloten winstovereenkomst met den aannemer Bergeyk, uit Zwijndrecht, een ontkenning, die sleohts is teruggeno- men omdat de bewijsstuikken een looche- ning onmogelijk maakten, goede trouw bij deze daden te kunnen onderstellen. Trou- wens, het doen teekenen van de kwitan- tie door een ander door zijn zoon - heeft elk begrip aan een niet opzettelijke daad weggevaagd. Voor hetgeen hier is geschied, is geen woord van verontschul- diging te vinden. De zaak-Koole is afgedaan, daarover willen we thans niet meer spreken. Het bedrag, door hem gestort in de gemeente- kas, komt de gemeente niet toe. Of het aan den heer Koole zal moeten worden ge- restitueerd, is een zaak, waarover de aan nemer Bergeyk wellicht ook een woordie zal willen meespreken. Maar dat is een zaak van het tweede plan. Waarop wij de aandacht willen vestigen, is dit: Uit de feiten in de zaak-Koole is geble- ken, dat de gemeente-bouwmeester finan- cieel belang had bij het te maken winst- saldo van den bouw der 104 woningen in Kort-Haarlem. Waar dit belang zich be- paalde tot een percentage van winst, daar was de aannemer verzekerd, waar de be- grooting van den gemeente-bouwmeester 150.000 lager was dan des aannemers in- schrijving, dat er winst gemaakt moest worden. En voor het geval er tegenvallers bij het werk zouden zijn gekomen, zouden deze toch al heel erg moeten zijn, dat er geen winst zou overblijven. Maar boven- dien, het is duidelijk, dat een gemeente- bouwmeester in zoo'n positie niet meer vrij staat in zijn beoordeeling. En na de aan- vankelijke ontkenning van den heer Koole ten aanzien van het genoten bedrag heeft zijn verzekering, dat de besteksbepalingen strikt zijn nageleefd, al heel weinig waarde- Het is daarom bij de huidige situatie voor de gemeente plicht, dat hiernaar een des- kundig onderzoek wordt ingesteld, opdat wordt vastgesteld, of inderdaad het bestek volkomen is gevolgd. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de gemeente toch bij den aannemer Bergeyk die voor den bouw aansprakelijk is, haar recht moeten doen gelden. DE TOESTAND. Nog vijf dagen scheiden ons van den 31sten Mei, den dag waarop Duitschland voldaan zou moeten hebben aan den eisch tijd verl'oren zijn gegaan. Cosmo hoopte hen op te kunnen houden, tot het rapport van den Londensehen scheikundige in zijn bezit was, want als het water daardoor ver- oordeekl werd, dan was zijn positie sterk genoeg om een aankl'acht tegen hen in te dienen. En, dat deed wel. niet heel veel teij zake in zoover het niet zijn bescherming over Clarice betrof hijzelf zou dan als ongevaarfijk worden beschouwd en ver- schoond bljijven van de attenties van zijn quasi-patient. Over het geheel genomen vond Cosmo, dat hij alle reden had om zich zelf geljuk te wenschen met het denkbeekl, dat hem nu misschien in staat zou stellen om zijn tegenstanders met een slag te vernietigen. Hij had nu alfhans het voordeel, dat zijn vijanden zich veilig achtten. Hij was het alleen nog niet geheel met zich zelf eens, of hij nu het nachtefljjk bezoek zou toe- laten, of den bezoeker overrompelen en een verklaring vragen: Na alles nog eens goed te hebben ovendacht, besljoot hjj1 tot het eerste. Het leek hem niet raadzaam! 0111 de ontknooping te verhaasten, zoolang hij nog geen voldoende bewijzen verzameld had. Hoe ongaarne ook, toch verljet hij zijn spreekkamer al heel spoedig en ging naar het salon om zijn moeder goeden nacht te zeggen. Eerst trok hij echter de gor- dijntjes dicht opdat een mogel|jjke spion niet zou zien, dat de kust vrjij was. Me- vrouw Lynne begroette hem met haar lie- ven glimlach. Wel1 vent, was de patient erg ziek?" vroeg zij. „Ik hoorde, dat je hem uitliet." van de geaHieerden, om toe te stcmmen in een controle op zijn financien in het belang van de schadevergoeding en het heffen van 60 milliard papieren marken aan nieuwe belastingen, wat op het oogenblik dat de eisch gesteld werd gelijk stond met ongeveer 1 milliard gouden marken. De Duitsche regeering heeft hjerop, schrijft de N. R. Citt., nog geen ia willen zeggen en het is te begrijpen, dat er van Fran- schen kant nu eenige nadrukkeljijke waar- schuwingen komen. Poincare heeft in een brief aan den oud-minister Klotz beves- tigd dat Frankrijk aan het tractaat van Ver sailles het recht ontleenl voor elken geal- heerde om de noodige sancties tegen Duitschland te treffen en de Duitsche draadlooze dienst weet te melden, dat er sedert ongeveer drie weken bijna elken dag Fransche troepentransporten metzwa- re artillerie in de richting van Mainz gaan. Hij voegt er echter bij, dat het voorname- lijk zwarte troepen Zijn en daarmee vervalt weer veel van de beteekenis van het be- richt. De koloniale afdeelingen worden elk jaar van den Rijn naar winterkwartieren gevoerd en komen met het intreden van het warme weer daar pas terug. Die troe pen hebben stelling nu het weer, waarin zij zich behagelijk voelen. Gelukkig zijn er ook berichten. die min der onrustbarend klinken. Het overleg dat Hermes, de rijksminister van financien, en Bergmann met de, commissie van herstel plegen, vordert goed, zoo zegt de Temps, en tegelijk vergadert het internationaal co- mite van bankiers te Parijs over de moge- lijkheid van een internationale leening aan Duitschland ten behoeve van de kwijting van de schadevergoeding in de eerstvol- gende jaren. Morgan, de groote Ameri- kaansche bankier, is ervoor uit New-York overgekomen. De aankondiging van zijn komst alleen had een gerustptellende uit- werking op de Wil'helmstrasse en de Quay d'Orsay gehad. Hermes heeft naar Parijs zekere Duitsche tegenvoorstetlen meege- nomen, en alls de onderhandelingen tus schen de groote financiers sl)agen is er alle kans dat men zich niet bezoqgd be- hoeft te maken over een Franschen inva] in Duitschland in het begin van Juni. De Engelsche financieele deskundige Biadburv werkt in de commissie van her stel ijverig mede aan het oplossen van de moeil;ijkheden. die voor Frankrijk be- staan in een post van tien milliard francs aan verhaalbare uitgaven op zijn begroo- ting en voor Duitschlhnd in een begroo- ting, die met een groot tekort sluit. De Fransch-Engelsche betrekkingen blij ven middelterwijl op het doode punt, gelijk tegenover de buitenwereld opnieuw is aan- getoond door het feit, dat Lloyd George op zijn doorreis uit Genua, te Parijs een half uur stil heeft gehpuden, maar in dien tijd geen Fransch minister ontvangen heeft.. De eenige bezoeker was Lord Hardinge, de Engelsche gezant. De landerige stem ming te Parijs is niet verbeterd door de geruchten over het sluiten van een En- gelsch-Italiaansch bondgenootschap, waar- van van Engelschen kant echter nogf geen woord is bevestigd. Men houdt vol[ dat het niets dan een economische oveijeen- komst is. Het bericht, dat de lersche Vrijstaters die het tractaat met Engeland verdedigen, met hun republikeinsche tegenstanders on- der de Valera een coalitie hebben aange- gaan, ziet er Op het eerste gezicht bevre- digend uit, schrijft de N. R. Crt., omdat het gen eind maakt aan den fcurgertwist in Zuid-Ierland, die in zijn uiterlijke vormeo hier en daar al) het karakter van een bur- geroorlog had aangenomen. Bij nauwlet- tender beschouwing lijkt het echter een ernstige zaak en wordt het begrijpelijk, dat de Engelsche regeering de lersche onder- teekenaajrs van het tractaat voor een con ferentie naar Londen ontboden heeft. Vol- gens het tractaat, zouden er in Zuid-Ier- „Nu, ik denk wel dat ik hem zal kunnen genezen," zeide Cosmo ernstig, terughou- dend. „Ik kwami u alleen maar even goe den nacht zeggen, want ik heb het van- avond nogal druk met een proef. U zult wel moe zijn na zoo'n roezigen middag; gaat u dus maar vroeg naar uw mandje." „Ja, daar heb je ge|ijk in," zeide me- vrouw Lynne, terwijl ze haar naaiwerk op- vouwde, na een bilk op haar zoon. Zij kende hem goed genoeg om te begrijpen dat hij om de een of andere reden liever wilde dat zij vroeg naar bed ging. Toen Cosmo weer in de apotheek te rug was, trok hij het gordijn weer open en om degenen die hem waarschijnlijk daar buiten bespiedden, te mislfciden, ging hij weer bij het tafeKtje zitten en hield zich bezig met zijn microscoop en zijn reageer- buisjes tot een uur of elf. Toen vond hij, dat hij een welverdiende rust mocht sma- ken. Hij stak dus een pijp op en nesteljtle zich behagelijk in een gemakkelijken stoel, om uit te blazen van zijn zwajien arbeid. Zoo bleef hij een kwartiertje zitten, stond toen op, gaapte eens flink en dyaaide het gas uit. Hij was nu vooy ieder, die hem mocht gadesfean, een veritnoeide werker, die bl'ij is dat zijn dagwerk is geeindigd. I Maair Cosmo Lynne dacht er niet aan naar bed te gaan. Hij ging wel de spreek kamer uit, maar bleef in de vestibule, waar een kapstok zoo stond, dat men van achter dat meubel het voile gezicht had op de spreekkamer. Door de open deur zag men het raam en het tafel'tje met de „tooneel- requisiten". Nadat hij ook het glas in de vestibule had uitged;raaid, stelde Cosmo zich verdekt op achter den kapstok. De "land onverwijld verkiezingen gehouden worden, welke over de aanvaarding van het tractaat door het volk beslissen en het mogelijk maken zouden, dat de voorloopige regeering van Collins zich als definitievc regeering constitueerde onder een nieu we grondwet. De partij van de Valera, die bij de stemming over het tractaat in de Dail in de minderheid was en haren eisch van een onafhankellijke repuoliek niet op heeft gegeven, heeft sindsdien niet stil ge- zeten om de regeling met Engeland te torpedeeren. Eerst wist zij een uitstel van de voorgeschreven algemeene verkiezing te verkrijgen tot Juni, maar de vojgende maand zou de beslissing dan toch vallen. Reeds het eerste uitstel had men te Lon den met bezorgdheid gezien, maar men had er zich toch bij wiHen neer'legjgen. Nu komt er in Juni weer niets van een be slissing over het tractaat. De heele verkie zing is een wassen neqs waaylbij de twee partijen (met uitzondering .van de lersche aybeiderspartij) de zetels op grond van de stemmenverhouding in de oude Dai) ondey elkaar verdeelen en dit lichaam, dat in den tijd van vohen opstand tegen En geland voortgekomen was uit een khaki- veykiezing, vrijwel in zijn tegenwoordigen voym bestendigd wordt. De overgroote meerderheid onder het volk, die naar men algemeen aanneemt, het tractaat goea- keurt weerspiegeli zich in die Dail niet, want in deze bedyoeg de heefe meerder- "heid voor het tractaat enkelle stemmen. Er komt echter ook een coalitieregeering, die zal bestaan uit den „president", gekozen als totnogtoe, den minister van landsver- dediging als vertegenwoordiger van het leger, en negen vandere ministers, vijf uit de meerderheids- en vier uit de minder- heidspartij, waarbij elke partij hare eigen candidaten zal aanwijzen en de verdeeling van de portefeuilles door den president zal geschieden. Het uitvoerend bewind zal dan niet meer bestaan, zooals nu, uit voor- standers van het tractaat, maar bijkans voor de helft uit bewindslieden die het tractaat niet erkennen, en de republielf willen. En ondeywijl wordt de stem van het volk onderdrukt. Als men af mag gaan op Griffith's vroegere verklaring zijn sllechts 2 pet. van het volk tegen het trac taat gekant, maar niettemin zak de „ver- kiezing" 45 pet. van de zetels in de Dail en van de ministerposten in handen van die minderheid spelen. j3ij het sluiten van een wapenstilstand is er meestal een partij, die, in het besef dat zij het onderspit ge- dolven heeft, alles toegeeft, wat de andere partij verfangt, alleen piaar om1 een wa penstilstand te krijgen. Wie is dat hier? De vooriioopige regeering met, naar zij meent„98 pet. van de kiezers achter zich. Nog een stap veyyler en de Valera jaagt na dit ontzaglijke voordeel behaald te heb ben, alle voorstandersvan het tractaat uit de regeering en het parlement (waartoe ook de nieuw te kiezen leden van de ay beiderspartij wel meerendeels zullen be- hooren) en stellt een dictatuur over de meerderheid in, naar Russisch voorbeekl. Nog meer herinnert trouwens aan Rusland, want het ging te St. Petersburg om het wegjagen van een constituante en ook te Dublin zou het nieuwe parlement de nieuwe grondwet en inrichting van den staat hebben goed te keuiren. Onder de „coalitie"-regeering komt natuurlijk niets van die grondwet, want hoe kan een regee ring die voor vier-negende uit repubbkei- nen bestaat, die voorsteljlen Goed be schouwd is men eigenljjk nu precies te rug geevoKueerd tot den toestand, die er wag toen de onderhandelingen over het tractaat te Londen moesten beginnen. Ook toen werkte de coalitie van de Valera-Col- lins en men wist dat de Valera daarin de extremistische vltugelman links was. Pessimisten zullen zeggen, dat de vrede in Zuid-Ieyland nu gekocht is voor een orijs die den vrede met Engeland weer in gevaar brengt. Zoo uit Genua terug, komt mantels en jassen schoof hij zoo, dat ze hem verborgen, maar tegelijk een kijk- gaatje lieten. Nu het huis donker was, meende hij wel niet lang te zullen moeten wachten, want de late bezoeker zou natuurFijk liefst niet de aandacht op zich vestigen dooir zoo laat in zlijn hotel te komen, dat de nacht- poytier hem moest binnenlaten. Inderdaad was hij nog geen twintig minuten in zijn hinderlaag, toen hij een geluid hoorde en begreep, dat het openstaande raam van de spreekkamer voorzichtig werd openge- duwd. Een oogenblik later zag hij het licht van een dievenlantaarn. Hij kon niet zien, wie de drager van dat electrische lampje was, want het licht viel alleen naar voren. Bin nen een paar seconden werd de lantaarn echter neergezet o(p de tafel in het midden en Cosmo herkende.... kapitein Guysc.. kapitein Guyse, die bl'ijkbaar groote haast had. Het gebeurt niet vaak, dat menschen precies zoo handelen, als anderen veronder- stellen, zelfs als die andeiren hun ka rakter nauwkeurig kennen of volkomen op de hoogte Zijn van de motieven hun- ner handelwijze. In negen en negentig vail de honderd gevallen doen ze iets, dat de meest kurjstig opgebouwde theorie in dui- gen doet vallen. Kapitein Guyse deed ech ter precies zooals Cosmo Lynne zich dat gedacht had. Hij deed alles heel precies en geruisch- loos, zoodat zelfs de lichtste slaper er niet door gewekt kon worden. Door zijn mooi kijkgaatje zag Cosmo den ijverigen man af en aanloopen tusschen het tafeltje en het fonteintje, eerst met den bak en dan met Llbyd George voor de ernstigste beslom- meringen van de binnenlandsche politiek te staan. EEN MOEDIG PRINSESJE, Prinses"Valtestina Gagarin isl door de revolutionaire rechtbank te Moskou tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens contra-revolutionaire adie. Zij is pas 20 jaar en volgens het verslag in een Russisch blad zag zij er uit als een schoolmeisje. Haar vader had Ruskand verlaten toen zij 16 jaar was, doch zij had geweigerd hem te vojgen, omdat zij het haar plicht achtte in Rusland te blijven, om de bols- jewiki te bestrijden. Zij kreeg een baantje op het bureau van de verschrikkelijke bui- tengewone commissie te Charkof en op die manier slaagde zij erin om de noodige pa pieren te krijgen en monarchisten te heir- pen naar het buitenland te gaan. Doch zelf bleef het dappere meisje. De autoriteiten kregen kennis van haar eigenlijke bedoelingen door een brief, dien zij aan den patriarch van Moskou zond en dien zij zoo onvoorzichtig was op de ge- wone wijze te posten. De bolsjewiki kre gen dit schrijven in handen. Het was een beroep op den geestelijke, om niet toe te laten, dat de kerkelijke zaken van waarde aan de bolsjewiki werden uitgeleverd, om dat de opbrengst niet zou dienen tot het helpen der noodlijdenden, maar ter onder- steuning van de Sovjet-regeering. Op die ontdekking volgde natuurlijk al gauw haar arrestatie. Toen zij voor de revolutionaire recht bank stond, nam prinses Valestina Gaga rin niet eens de moeite zichzelf te verde digen. „Ik ben monarchiste", zei ze. „Ik was lid van de monarchistische organisatie te Charkof pn werd daarom verleden jaar gearresteerd. Ik ben van de orthodox chris- telijke kerk en acht het noodig, te strijden tegen het verbeurd verklfaren der kerke« lijke goederen." Zonder een spier te vertrekken hoorde het prinsesje haar veroordeeling tot 5 jaar dwangarbeid aan. HET DUITSCHE NOODGELD GAAT VERDW1JNEN. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" meltdt, dat de aanmuntirig door het rijk zoodanig opgevoerd is, dat het benoodigde kfeingeld gewaarborgd is. Het door vele gemeenten uitgegeven noodgeld zal dus binnenkort overbodig worden. In het rijks- ministerie van Financien is daarom een wetsvoorstel ontworpen, hetwelk bepaalt, dat alle munten, biljetten en andere papie- |ren, die op een geliibedrag duiden als Ersatz" voor geld in het betalingsverkeer worden gebruikt, voor 30 Juni a.s. door de uitgevers moeten Zijn ingetrokken. Er zal geen rekening mede gehouden wor den, of de termijn voor de aflossing oor- spronkelijk later was gesteld dan 30 Juni. Indien een bezitter van noodgeld dit niet voor 30 Juni ter inwisseling aanbiedt, ver- jaart zijn aanspraak op vergoeding binnen zes maanden na dezen datum. Om ook verdere uitgifte van noodgeld te beletten, verbiedt het ontwerp, dat voor- taan nieuw noodgeld wordt uitgegeven. Dit geldt ook voor noodgeld, dat alleen voor verzameldoeleinden dient. De rijksminister van Financien kan evenwelj, indien de be- hoefte van het verkeer zulfcs eisdht, na overleg met de opperste landsautoriteiten uitzonderingen toestaan. Hij heeft dan ech ter het recht, een bepaajden termijn voor de inwisseling vast te stellen. Op het niet nakomen dezer voorschriften worden betrekkelijk hooge straffen gesteld. VERNIETIGD EN TE VERNIE 11GEN KR1JGSTUIQ. Het W. B. meldt, dat het ter bevoegder pllaatse op 1 Maaf.t '22 ter vernietiging verzamelde krijgstuig in ronde cijfers be- dyoeg: 5.9 inillioen geweren, 10500 kara- bijnen, 29000 mitrailleurs, jnijnen- en gra de kleinere satellieten, de reageerbuisjes, die een voor een weer op hun vorige plaats wejden terug gel'egd met een werkelijk bewonderenswaardige nauwkeurigheid. Al les en alles met elkaar duurde niet langer dan Yijf minuten en toen ging de electri sche lantaarn uit en een zacht gerucht bii het raam verried; dat de kapitein weer vertrok. 1 Cosmo haastte zich niet om1 uit zijn schuilplaats te komen. Er bestond nog een kansje, dat Guyse weer terug zou ko men, omdat hij iets vergeten had. Maar na nog vijf minuten wachtens, ging hij ge;rust terug naar zijn studeerkamer en stak een van de gasl'ampen aan. Toen hij den lucifer aanstreek, flikkerde deze en hij voelde, dat het tochtte. Hij keerde zich om en zag, dat het raam, waardoor Guyse zooeven verdwenen was, weer was open- feduwd, en in de opening stond Stella leath, die met een raadselachtigen glim lach naar binnen tuurde. ,„U bent dus niet gedeeyd door dien onverwachten inval op uw terrein, dokter Lynne?" fliuisterde ze op een toon van verlichting, die niet gehuicheld scheen. „Ik vreesde, dat er iets niet in orde was; en was zoo brutaal, eens poolshoogte te nemen." „U bent beel vriendelijk, maar waarom maakte u u ongerust?" vroeg Cosmo, zijn best doende volkomen kalnt te schijnen. „Ik zag een man uit het hek komen en wegrennen. Dat leek mij vreemd, omdat het huis al donker was. En het raam vond ik open. Als u het licht niet juist had aangestoken, zou ik hebben aangebefd." (Wordt vervolgd.) van de beid.? Kamers der Staten-Generaal, op Maar.dag 22 Mei 1922 (in hot gebouw der Tweede Kamer) tot sluitir.g van de tegenw oordige zitting der Staten-Generaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1