genisstraf werd veroordeeld, maar reeds sinds enkele jaren te Bergen op Zoom een Duitschen boekhandel dreef, heeft de- zer dagen de onvoorzichtigheid gehad bij Esschen de Belgische grens te passeeren. Waarop hij gegrepen en naar een Belgi sche gevangenis vervoqrd is geworden. EEN MOE1LIJKE ARRESTATIE. Twee agenten troffen te 's-Qravenliage Zondagnacht omstreeks half zes een viertal personen aan, die aan den Noordwest Bui- tensingel rumoer maakten. De agenten wil- den hen arresteeren, doch een der perso nen, die weigerde zijn naam op te geven, zette het op een loopen. Een der agenten rende hem na en haalde hem in op de brug- De vluchteKng keerde zich daarop om, greep den agent beet en trachtte hem in het water te dringen, maar de agent die zich verweerde, trok zijn sabel, en bracht den a rresiant eenige slagen op het hoofd toe, waardoor deze bloedend ver- wond werd. Intusschen was, niettegqn- staande het vroege uur, een menigte men- schen ojp de been, die een dreigende hou- ding tegenover de beide poiitieagenten aan- nam. Een uit de menigte wilde de politie- mannen met een mes te lijf, waarop dezen een p evolverschot in de lucht afvuurden. Eenige agenten, die ter assistentie nader gekomen waren, wisten ook den man, die met het mes gestoken had, te arresteeren, waarop beide personen naar het bureau werden .gebracht. De gewonde arrestant werd verbonden. EEN KIND VERBRAND. In de achterkamer van de tweede verdie- ping van een perceel aan de Witte de Withstraat te Rotterdam heeft een ontplof- fing plaats gehad doordat een spirifus- petroleumtoestel, dat lek was, uit elkaar sprong. Een begin van brand ontstond, waardoor een driejarig kind ernsti^e brand- wonden over het lichaampje bekwam. De vader, die het kind de kamer uitdroeg, kreeg brandwonden aan h.et voorhoofd en de handen. De moeder en het andere doch- tertje werden eveneens door de brandendei petroleum vqrwond. In het Ziekenhuis, waarheen zij per auto waren overgebracht, werden de ouders verbonden. De twee kin- deren moesten ter verpleging worden op- genomen. Het vuur was spoedig door de bewoners gebluscht. Inmiddefs is de klein- ste der kinderen, wier toestand reeds bij de opneming bedenkelijk was, aan de ge- volgen overleden. („Msbi") BOTS1NG. De sneltrein uit Utrecht, die te 3.44 aan het station Maas te Rotterdam moest ar- riveeren, liep eenige minuten voor het bin- nenkomen bij het rangeerterrein de Oost- maaslaan op twee in reserve staande leege personenwagens. Gelukkig was de vaart al verminderd en zag tk machinist nog den verkeerden wisselstand, maar ondanks zijn remmen uit alle macht liep de locomotief toch on het achterste riituig. Dit drong in het voorste. De achterste wagon is zoo goed als geheel versplinterd. De passa- giers kwamen met den schrik vrij. Er wa ren alleen een paar kneuzen en schrammen, waairvoor aan het station hulp werd ver- leend. NA EEN BRUILOFT. Na de trouwplechtigheid van zekeren P. te Amersfoort werd Woensdag gedurende den avond en een gedeelte van den nacht bruiloft gevierd door de familieleden onder elkaar. Bij die gelegenheid kregen P. en zijn zijn zwager v. d. M. onaangenaamheden naar aanleiding van familieaangelegen- heden. Na afioop van de feestelijkheden zijn P. en zijn broeder eerder weggegaan en naar hun ouderlijk huis gegaan, waar ze een grooten hakbijl en een poot van een hand- kar hebben gehaald. Gezamenlijk hebben ze daarmede later v. d. M. opgewacht op den Westsingel, waar ze hem met bijlslagen hebben mishandeld, vooral in het gezicht, op zoodanige wijze, dat er indirect levens- gevaar bestaat. De gewonde bleef liggen en is vermoedelijk na eenigen tijd met be- hulp van zijn vrouw huiswaarts getogen. De gebrs. J. en N. P. zijn aangehouden, de eerste werd van zijn bed gelicht, de andere op straat gearresteerd. De bijl, waarmede de verwondingen zijn toegebracht, is Don- derdagmorgen uit de Singelgracht opge- visoht. 1 HET GOEDE KOMT VAN BOVEN. Een bewoner van de Prins Hendrikstraat in Den Haag stand in zijn tuin toen hem plotseling iets op het hoofd werd geworpen. Hij keek naar boven en zag enkele eksters in de boomen zitten, vlug grijpt hij naar het hoofd, denkende dat het dier hem met het gebruikelijke cadeautje heeft vereerd. Doch dat bleek niet het geval, en toch was het geworpene van dezen vogel afkomstig. Hij kijkt rond en ziet tot zijn verbazing een gouden ring liggen, welke deze dief- achtige vogel zeker elders had weggekaapt. 't Is een trouwring; hopelijk heeft de vogel daarmede niet het huwelijksgeluk verstoord. Pas op voor kraaien en eksters! want ze blijken even gevaarlijk als zakkenrollers, en ze stelen als raven. HIJ WAS EEN GOEDVOETBALLER. In een groote plaats in het Westen van N.-Brabant moest een opzichter bij de ge- meente-reiniging worden benoemd. Nadat uit de reeks sollicitanten door de(, betrokken commissie drie waren uitgezocht om op de voordracht te worden geplaatst, werd door B. en W. nog een vierde ont- boden. Uit niets bleek, welke bijzondere gaven het jongmensch had om buiten de door de commissie uitverkorenen door B. en W. te worden voorgedragen. Tot een der leden van het dagelijksch bestuur zich liet ontvallen: Maar hij is een goedvoetballer! 't Is jammer, dat deze sollicitant, on danks deze aller-schitterendste aanbeveling, niet benoemd is. Want wat moet de reini- gingsdienst nu beginnen! De benoemde kan n.l. niet... voetballen. (Geld.) ER UIT EN ER IN. Onder Odoorn werd een huurder uit een woning gezet. Ze was aan een ander ver- huurd. Uit vrees durfde de nieuwe huurder de woning niet betrekken. De „uitgezette" huurder kroop des nachts met zijn huis- houding weer in de woning! En de nieuwe huurder isdakloos! EEN AVONTUUR OP ZEE.. Veertien dagen in een readingsboot. De „Melbourne Herald" geeft het vol- gend merkwaardig relaas van een zeereis in een reddingsboot, die veertien dagen duurde en een goed einde had. Een vracht- boot kreeg een lek op duizend mijl af- stand van de Amerikaansche kust. Daar men vreesde, dat men het schip niet meer boven water zou kunnen houden, werd aan een aantal leden van de bemanning en een officier last gegeven, in een reddingS- boot te gaan om hulp te zoeken. Dat was evenwel gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het schip bevond zich in een door andere schepen weinig bezocht ge deelte van de zee. Zij zouden trachten San Francisco te bereiken, een afstand van 1000 mijl en daar hulp probeeren te haleri. Het weer was allesbehalve goed, zoodat de kleine boot dailste op de hooge golven. Vele leden van de bemanning, met gewend aan het varen op zee in zulk een kleine boot, werden al'ras zeeziek,. zoodat slechts twee mannen vaardig bleven het bootje te besturen. De twee eerste dagen schoot het scheep- je goed op- en maakte honderd mijl per dag. Toen kwamen zij in een gebied, waar de wind niet zoo hevig was, zoodat men dien dag slechts 22 mijl; varderde. De bemanning doodde den tijd door, ge- bruik makend van de spiegelgtadde op- pervlakte der zee, wat te gaan zwemment waannede zij zich opperbest vermaakte, uitgezonderd een, die bijna het slachtoffer was geworden van een grooten haai, die den zeeman voor zijn ontbijt wilde ge- bruiken. De zwemmer kon echter nog bij- tijds aan boord worden geheschen en de zeelieden slaagden er na eenige moeite in, den haai op hun beurt te vangen en het dier, bij wijze vah varriatie, thans voor hun ontbijt te gebruiken. Naar zij later ver- zekerden, hadden zij nog maar zelden in hun veelbewogen leven iets smakelijkers gegeten. 4 dagen later kwamen 's avonds de lichten van een stoomboot in zicht. Pogingen werden aangewend om de op- merkzaamheid te trekken, doch zij zagen de lichten weer aan den horizon verdwijnen Den volgenden dag werd het bootje door een "brkaan overvallen en het scheel- de maar weinig of het was met man en muis naar den kelder gegaan. Drie dagen lang hield het noodweer aan en de voor- raad levensmiddelen begon aanmerkelijk te slinken. Het was voor de bemanning een weinig aangename tijd. Het gelukte evenwel, er den moed in te houden. Een oud zeemansgebruik volgend, wierp de of ficier het eenige geldstuk dat hij bezat, een zesstuiverstuk, in zee om een gunstigen wind te vragen aan god Neptunes. Dezq laatste voldeed welwillend aan het ver- zoek, maar het was hoog tijd ook want het dagelijksch rantsoen was reeds geslbn- ken tot een beschuit en een slok wateij. Op den veertienden dag waren zij nog slechts 50 mijl van hun doel, toen zij een ander schip ontmoetten: de „;Sea Lion" De uitgeputte zeelieden werden aan boord genomen en zij konden zich weer eens te goed doen aan een behoorlijk maal, zoo- als zij in veertien dagen niet hadden gehad. De kapitein van de „Sea Lion", een oude waterrot, verklaarde zich bereid, ook aan de andere zeelieden op het zinkende schip hulp te gaan bieden. Na enkele dagen arriveerae men op de plaats van het lekke schip, geen oogenblik te vroeg, want iede- re minuut verwachtte de daarop achter- gelaten bemanning, dat het zou zinken. Zij stonden al gereed om de reddingsboo- ten neer te laten. Met reel pompen sfaagde men er even wel toch nog in het schip boven water te houden, terwijl het door de „Sea Lion" op sleeptouw werd genomen naar de meest nabij zijnde haven. DIEVENSCHOOL. Bij de arrestatie van een lang gezocht inb.reker te Washington vond de politie op hem een diploma, uitgegeven door een oefenschool voor aspirant-inbrekers. Dit merkwaardig instituut bevindt zich te Los Angelos en draagt den wijdschen naam „The Wayne Strong School of Safe-work". In het diploma werd verklaard dat de bezitter daarvan op dit instf^uut had ge- studeerd in „safe-work" en dat hij het on- derricht met vrucht had gevolgd. Dan volgde een opsomming van de ver- schillende vakken, waarin de houder van het diploma proeven van bekwaamheid had afgelegd, zooals het openen van safes, het weer in orde brengen, van safes, alsmede vetrtrouwdheid met alle mogelijke soorten brandkastsloten. Dat aan dezen inbreker het diploma niet onverdiend was uitgereikt, mocht blijken uit het feit, dat hij bij een zijner laytste operaties een waarde van 40.000 pond ster ling wist te bernachtigen. Naar hij de po litie met zekeren, te begrijpen trefs verzev- kerde, verschaft fchet vale" aan vele van zijn vroegere mede studenten te New York en in andere groote steden een rijk bestaan. DE FILM-BANDIETEN. Voor den politierechter te Chicago had den zich dezer dagen, naar de ,kTimes" meldt, een aantal jongens van een leef- tijd, varieerende van 10 tot 15 jaar,. te verantwoorden. Zij hadden in een aantal huizeri inbraken gepieegd, bij welke gele- genheden zij zich van een waarde van circa 2000 pond sterling hadden weten meester te maken. Do tafel voor de bewijsstukken was over laden met pistolen, zakmessen, pelswarerr,, juweelen, maskers en eenige handkoffer- tjes. De aanvoerder van deze jeugdige bende van veelbelovende inbrekers bekende, dat hij en zijn makkers in de afgeloopen weken in meer dan 50 huizen hadden ingebroken. De bende stond naar hij verklaarde bekend onder den veelzeggenden naam „de film-bandieten", omdat zij hun operaties steeds ten uitvoer' brachten in den narnid- dag, als de huizen door de bewoners ver- laten waren, omdat dan de mannen naar hun dagelijksch werk waren en de vrouwen in hun afwezigheid naar de bioscoop gin- gen. EEN HUWELIJKSINZEGENING IN EEN VLIEGTUIG. In Atnerika is dit geen nieuwtje meer! Herhaaldelijk reeds zijn jongelieden per vliegtuig opgestegen om hoog boven de aarde elkaar eeuwigen trouw te beloven en deze belofte door den (gKestelijke te laten bezegelen. Dezer dagen echter werd wederom een huwelijk in een vliegtuig gesi(oten, 1500 voet boven het Cqrtiss Field bij New- York, waarbij het merkwaardige was, dat de wederzijdsche familie en de vrienden die op de aa(gde waren achtergeblevon, per draadlooze telefoon de pltechtigheid volgden en naar de woorden luisterden, die in de wolken werden uitgesproken;. De bruidegom was een vlieger, de bruid een pleegzuster, terwijl de geestebjke als de „vliegende domine" wondt genoem^, daar hij reeds verscheidene huwelijken in vliegtuigen heeft gesloten, en zeffs ook aviateur is geweest. DE GEHOORZAAMHEID VAN t)E VROUW. De voorgestelde afschaffing van het •woord „(gehoorzaamheid" uit de trouw- formule van de Episcopale Kerk in de Ver. Staten heeft een krachtig protest in het leven geroepen van den "bisschop van Colorado, dr. Irving F. Johnson, die, naar de Daily Chronicle Zondag jl. de volgende vertnaning tot zijn vrouwelijke landgenoo- ten richtte: „Amerika heeft het woojd „gehoorza- men" uit het familieleven eiioannen en de rechtbanken voor de echtscheidingsza- ken keuren goed, dat de theoretici hun gang gaan. Laat ons voorfgaan met het bestaande gezag te elimineeren, omdat het niet volmaakt is en wij zulLen ananchie krijgen. Laat ons doorgaan met iedereen te veirtellen, dat hij rechten kan krijgen, zonder verantwoordelijkheid op zich te ne- men en wij zullen een krankzinnigenge- sticht krijgen." De bisschop verklaart, dat indien het woord „gehoorzamen" wordt weggelaten wanneer het huwelijk plechtig wordt ge- sloten, de rechtbanken het woord ;.on- derstand" zullen schrappen, wanneer het huwelijk ontbonden wordt. Voor zoover de man onder het bestaande stelsel ver- antwoordelijk is, om voor het onderhoud te ^orgen, moet de vrouw gehoorzamen aan zijn redelijk verlangen om geen schul- den te maken, die hij niet kan betalen. Indien de vrouw er in slaagt om alle gehoorzaamheid ter zijde te stellen, zal het onvermijdelijke gevolg ervan zijn, dat of de man haar zal gehoorzamen of dat het paar gescheiden raakt, zegt de bis schop. VERRLICHT EIEREN LEGGEN. Een Engelsch hoenderhouder heeft een middel ontdekt om lie kippen te dwingen regelmatig eieren te leggen. - Hij heeft een klein eenvoudig Yoestef uitgevonden, een kooij waarin de kip wordt opgesloten en bij den nek vastge- houden. Indien de gevangene een ei legt, maakt het vallende ei een mechanisme los, dat haar bevrijdt en de kooi voor haar opent. Na twee of drie dergelijke proefnemin- gen zullen de kippen, die, naar men weet, intelligente dieren zijn, begrijpen wat men van haar verwacht en zullen reeds op het zjen van de kooi een ei leggen. Zoo ver wacht althans de uitvinder, ongetwijfeld een geboren optimist. Tel.i DE BESCHEIDENHEID DER MEDISCHE WETENSCHAP. Naar aanleiding der populariteit van massa-genezers als „professor" Otto-Otto, die in Maastricht en Nijmegen groote scha- ren trok, stelt de heer G. van Alphen in het „Tijdschr. voor Geneesk." de vraag of de medici wel genoeg doen ter voorlichting van het publiek omtrent den stand en de resul- taten dei medische wetenschap: „Ditzelfde publiek kijkt er ons, genees- heeren, op aan, dat wij al deze sdhoone ge- nezingen, die zoo voor de hand liggen simple comme bonjour niet eveneens aan- durven, ja zelfs negeeren. En daarom moet de besaheiden vraag mij van het hart: doen wij genoeg om het publiek uit dien waan te helpen: den dubbelen waan, dat al die Otto- genezingen inderdaad genezingen zijn, en vervolgens dat de faculteit in dit opzicht stil zit en niets doet. Houden wij ons kennen en kunnen al dan niet „onder de korenmaat"? M. a. w., is het niet zaak, dat onze psychiaters, psycholo- gen, psycho-analytici eens een duidelijke en ondubbelzinnige uiteenzetting* aan het pu bliek geven, wat in deze aangelegenheid ook de faculteit" bereikt; en wat ook daar de psyohotberapie aan winsten, en dan" ver moedelijk blijvende, heeft te boeken: zonder reclame of roeren van de groote trom. En wat er schijn is in de genezingen van Otto c.s., en welke gevaren daar kunnen schuilen? Hier past m.i. geen hooghartig stilzwijgen al was het alleen maar ter wilie van ons zelven." TROPISCHE MALARIA IN EUROPA. Een van de vele onaangename verschijn- selen, die het gevolg zijn van de bezet- ting van Duitsche gewesten door kleur- lingen, is een heel onverwacht uitvtoel- sel, nl. het optreden van de tropische ma laria in Duitschland, aldus schrijft de Bcr- lijnsche correspondent van het Ved.: Bij verscheidene Duitschers die zich nooit bui- tenslands, laat staan in de tropen hebben opgehouden, is de malaria tropica op on- weerlegbare wijze geconstateerd. Een aantal van deze gevallen hebben een doo- delijken afioop gehad. In de laatste maan- den heeft men bij verscheidene verdach- te gevallen proeven genomen, die bewij- zen, dat bij alle zonder uitzondering de inalaria-baci] kan worden aangetoond. Daaruit moet men opmaken, dat deze ge- vaar'ijke ziekte reeds veel verder ver- breid is, dan men oorspronkelijk verinoed- de, vooiral daar de lichte gevaren ge- woonlijk niet ter kennis van de genees- hee,ren of de overheid komen. Zeer be- langrijk is daarbij de volgende ontdekking. De tropische malaria wordt, gelijk men weet, door een bepaalde mu'ggesoort (Anopheles) overgebracht. Deze soort lijkt in verschillende opzichten buitengewoon op de bekende Europeesche steekmug en een aantal deskundigen zijn tot de over- tuiging gekomen, dat ook de gewone steek mug bacillendrager van de malaria kan worden. Is dit zop, dan is het gevaar voor een malariaepidemie gegeven, die niet tot de grenzen van het door kleurlingen besmette gebied beperjd zal kunnen blij- ven. EEN* VERMAGERINGSKUUR EN EEN ECHTSCHEIDINGSPROCES. In haar ijdelheidsbegeerte om een wes- pentaille te krijgen, vdlglde de vrouw van een Berlijnsch zakenman een dieet, dat haar voorgeschreven was door een ontvet- tings- en vermagerings-specialist. Het had zulke hevige gevolgen, dat zij in een paar weken tijds haar corpulentie wist terug te brengen tot een derde van haar vroe gere gewicht. Ook werd zij buitengewoon bleek en ver- loor althans in de oogen van haar man haar oorspronkelijke bekoorlijkheden. Woedend, dat zij haar verdunningskuur niet wilde opgeven, diende hij een eisch tot echtscheiding in. „Mi(n vrouw is een ske- let geworden", zeide hij, „het is de vrouw niet meer, die ik huwde. Ik houd alleen maar van haar, als zij dik is. Zij wil niet meer naar mij luisteren. Alle harmonie is de deur uitgeloOpen". De rechtbank wees hem zijn eisch toe. Moraal RAMPZALIG DUEL „OP Z'N INDIA ANSCH". Twee New-Yopksche jongens hebben in een jqngenskamp op Long Island een ru- zie uitgevochten, op een waanwijze en1 opgeschroefde Indianen-manier, die aan een van hen het leven heeft gekost. De een was 19 jaar en heette Jakob Ka- bitz en fungeerde als kainpcommandant. Hij maakte den 16jarigen Victor Jancul- ditsj een standje, dat deze de soep had laten overkoken. Een harde woordenwis- seling liep zoo hoog, dat beiden naar een geweer greepen om het op z'n Indiaansch uit te vechten „tot het bit'tere einde". Elk zette zich achter een boom en het vuren begon. De secondanten hadden de boomen en den afstand aangewezen en contnoleerden het regelmatige verloop. Na twibtig ronden dacht Kabitz dat hij zijn tegenstander getroffen had en sprong overeind; toen schoot Janculditsj hem door zijn hersenpan en dood. De kameraden van de beide jongens trachtten de politie wat op de mouw te spelden, maar die nam Vic maar mee; na een poosje viel de jeugdige moordenaar door de mand. EEN UITKOMST. Hij speculeerde, maar had nog niets an- ders "gedaan dan verliezen, Op een dag vroeg zijn dochter hem, haar een kostbaren armband te geven. Maar papa dacht er niet aan. De dochter dreigde, dat ze dan met den chauffeur zou vluchten, en toen opende de vader zijn armen. Kom aan mijn hart, kind, kom aan mijn hart. Krijg ik den armband? Natuurlijk niet, je krijgt den chauffeur. Ik ben hem nog 8 maanden salaris schuldig. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 Mei 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Tb. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dix- hoorn, J. Weins, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Ros ter, benevens de Secretaris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 9 Maart en 11 April 1.1., worden met algemeene stem- men onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling en ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 11 April 1922, van den verkoop der boomen op de Kaaiwal, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door Gedep. Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 11 April 1922, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1922, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedep. Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland waarbij deze berichten, dat, krachtens hun besluit van 17 Februari 1922, goedgekeurd bij Kon. besluit van 12 April 1922, no. 23, de jaarwedde van den ambtenaar van den bur- gerlijken stand in deze gemeente is gehand- haafd op 270. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland d.d. 28 April 1922, waarbij wordt be- richt, dat de door den gemeenteraad van Goes in zijne vergadering van 20 dezer in evrband met opmerkingen van Gedep. Staten nader ge- wijzigd vastgestelde begrooting voor 1922 van den keuringsdienst. van waren voor het gebied Goes, door hen is goedgekeurd. Doordat thans de post voor aankoop van een automobiel is geschrapt, is de post voor transportmiddelen aanzienlijk lager gewor den, terwijl ook van andere posten verminde- ring heeft plaats gehad, zoodat het totaal der uitgaven van f 98,000 is teruggebracht tot f 62,000. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij wordt bericht, dat de veror- dening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, voor het uitgebreid lager onderwijs en voor het vervolgonderwijs, bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders het noodige hebben gedaan, voor het bevorderen van de spoedige vaststelling der kohieren. f. Bericht van P. P. M. de Kort, A. Essel- brugge, D. A. van Houte, A. J. Hoi, A. E. C. Kruijsse, A. van 't Hoff en P. Koole dat zij hunne benoeniing tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 2 Mei 1922 door Burgemeester en Wethouders ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden kas- opneming, waarbij is gebleken, dat is ontvan- gen over het jaar 1921 f 306.984,75en over 1922 f 41.265,36y2, samen (348.250,12, en dat is uitgegeven over het jaar 1921 f 298.266,02% en over het jaar 1922 (28.661,66%, samen f 326.927,69, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven (21.322,43. Het vermoedelijk goed slot der rekening over 1920, dat nog niet op de loopende begroo ting is gebracht, bedraagt 5.402,99, zoodat in kas moest zijn 26.725,42, hetgeen overeen- kwam met de vertoonde bewijzen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van den inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg, naar aanleiding van de hem namens den raad ter kennis gebrachte klacht over de postbestelling te Spui, luidende als volgt: Naar aanleiding van nevenvermeld schrij ven heb ik de eer U te berichten, dat de door L geschetste toestand het gevolg is van het feit, dat in de eerste bestelling alle stukken voor de buitenwijken, welke vooral op couran- tendagen zeer talrijk zijn worden medegeno- men, terwijl de besteller die de 2de bestelling uitvoert, bijna rechtstreeksch naar Spui rijdt. Er bestaat van de zijde der postadministra- tie geen bezwaar tegen om de eerste bestel ling naar het Spui vroeger te doen uit gaan, zoodat de tijdstippen waarop de lste en de 2de post aldaar worden ontvangen, wat verder uit elkaar komen te liggen. Tegenover dat voor- deel staan echter verschillende nadeelen. wel ke ik meen onder Uwe aandacht te nioeten brengen. Thans wordt aan het publiek op werkdagen gelegenheid gegeven om postzaken te behan- delen in de woning van den besteller te Spui van 7.30 m.8 m. en van 6.30 a7 a. Om 8 uur v.m. vertrekt deze besteller dan, na de bus te hebben gelicht, naar Ter Neuzen, vanwaarhij i>m 9.45 m. vertrekt, nadat hij zijn bestelling heeft gereed gemaakt. Vroeger vertrek uit Ter Neuzen is dus slechts mogelijk bij vroeger vertrek uit Spui. De gelegenheid tot het be- handelen van postzaken des morgens zou der- halve moeten worden verschoven naar een tijd- vak in den namiddag, waarop de besteller uit zijne bestelling terug is, of naar den avond. Dit zou vertraging beteekenen voor de te ver- zenden geldswaarden, enz. Bovendien zou in de eerste bestelling niet meer kunnen worden opgenomen de correspon- dentie, welke met trein 2 MechelenTer Neu zen uit Hulst en Axel en met trein 1 Gent Ter Neuzen uit Belgie en Sas van Gent wordt aangebracht. In 't bjjzonder voor de corres- pondentie van Axel zal dit een groot bezwaar blijken te zijn, daar het veelvuldig voorkomt, dat stukken voor het Spui wegens onjuiste vermelding van het postkantoor vanwaar uit de bestelling plaats vindt, van Axel naar Ter Neuzen moeten worden nagezonden. De ver traging in de uitreiking, welke hierdoor zou ontstaan, zop vooral voor de stukken bestemd voor personen, die slechts een bestelling per dag krijgen, belangrijk zijn. Ten slotte merk ik op, dat de tweede bestel ling te Spui weinig belangrijk is gemiddeld per dag 3 brieven en briefkaarten en 14 andere stukken wat m. i. een reden is om bestaan- den toestand te handhaven. Alvorens ter zake verdere maatregelen te nemen, moge ik van U vememen, of door U na overweging- van het vorenstaande, op de ge- vraagde wijziging nog prijs wordt gesteld. In het bevestigend geval zal ik gaame weten welk uur, c. q. welke 2 halve uren voor het behandelen van postzaken in de woning van den besteller zouden zijn te bstemmen. Hier- aan zij toegevoegd, dat de betrokkene daar- voor niet voor 3.45 a. beschikbaar is. De VOORZITTER vraagt de meening van de raadsleden die hieromtrent inlichtingen kunnen geven. De heer WEIJNS meent, dat de toestand door de door den inspecteur aangegeven rege- ling heel wat zou verbeteren. Als de post een uur eerder vertrok, zou hij ook een uur vroe ger terug zijn, en zou er dan nog gelegenheid zijn om tusschen de ontvangst van de eerste post en het vertrek van de tweede een brief te beantwoorden, waarvoor thans de gelegen heid ontbreekt, omdat nu dikwijls de eerste en de tweede bestelling bijna gelijk aankomen en de besteller van de tweede'bestelling terstond na afioop van het bestellen met de post naar Ter Neuzen vertrekt. Vooral op den couran- tendag komt de eerste en tweede bestelling b(jna gelijk. Dat het kantoor dan des morgens niet ge- opend zou kunnen zijn, acht spreker voor de menschen van Spui geen bezwaar, aangezien het een landbouwende bevolktng is, die des morgens vroeg naar zijn werk gaat en meer gehaat is, met het behandelen van postzaken in den avond. Indien de post des morgens vroeger uit Ter Neuzen vertrekt, zullen de brieven uit Belgie, aangevoerd met den trein uit Gent, wel niet in de eerste bestelling komen, maar dat onge- rief acht spreker niet zoo groot, daar die niet zoo groot in aantal zijn en het ook maar een paar uur vertraging veroorzaakt, terwijl bovendien toch de meeste brieven voor Spui uit Belgie eerst naar Axel worden gezonden, omdat ze ,,Axel" geadresseerd worden en als dan blijkt, dat ze tot de bestelling van Spui behooren teruggezonden moeten worden naar Ter Neuzen. Ook zou dan de tweede bestel ling, die nu toch zoo weinig heeft, iets be- langrijker kunnen worden. Spreker stelt voor, op het voorstel van den inspecteur in te gaan. Kon de post nog een uur vroeger aankomen, dan was het nog beter maar, aangezien de besteller eerst van Spui moet vertrekken, zou deze dan op een te vroeg uur van huis moeten vertrekken. De heer VAN DE BILT vraagt, of het, in dien brieven. eerst naar Axel komen, niet beter was, om te verzoeken de bestelling voor Spui van uit Axel te doen. De heer OGGEL merkt op, dat de bestelling van uit Axel geschiedt in Coegors, tot nabij Spui en ook langs den Vaartdijk, eveneens tot nabij Spui. Bij de nu gevolgde regeling is het moeilijk om de brieven zoodanig te adressee- ren, dat ze terstond in de goede richting komen. De heer WEIJNS merkt op, dat het niet ge- makkelijk is, om een goede regeling te krijgen. want als men de bestelling van Axel liet uit- gaan, zou men weer zitten met de tot de ge meente Zaamslag en Ter Neuzen behoorende gedeelten. Voor hen die het weten, is het geen bezwaar, daar die er bij vermelden postbestel ling Ter Neuzen, maar vreemdelingen ver- geten dat. Hij persisteert bij zijn voorstel, om in te gaan op de door den inspecteur aange geven regeling, daar dit een groote verbete- ring zou beteekenen. Het voorstel van den heer Weijns wordt met algemeene stemmen aangenomen. i. Een adres Van L. Wiemes e.a., bewoners, wier perceelen en erven onmiddellijk grenzen aan het straatje, hetwelk uitloopt in de West- straat, die daarin te kennen geven: dat zij door de slechte bestrating van be- doeld straatje veel last ondervinden voor het uitoefenen van hun bedrijf. dat tengevolge van regenval het dan als het ware in een waterplas wordt herschapen en het zoodoende heelemaal niet begaanbaar is; reden waarom zij den raad verzoeken de noodige verbetering aan te brengen, in de eer ste plaats voor wat betreft de bestrating, en ten tweede om ook tot rioleering over te gaan. Dit adres wordt gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders om bericht en raad. 3. Verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzers bij het herhalingsonder- wijs D. A. van Houte en A. J. Hoi. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van den gemeenteraad een circulaire van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die daarin te kennen geeft, dat het. in verband met de reorganisatie van het herhalingsonderwijs in vervolgonderwijs, noodig is, het personeel van het herhalings onderwij s eervol ontslag te verleenen. Naar aanleiding hiervan stellen Burge meester en Wethouders voor, aan de heeren D. A. van Houte en A. J. Hoi als zoodanig eervol ontslag te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6