ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7301. Vrijdag 19 Mei 1922. 70e Jaargaag. BUITENLAND. Ti^NDBbuwlEmCHTEN. SEMENGDE BERICHTEN. TWEIEIIDEIBLAD. b|NNENLANDi DE STATEN-OENERAAL. Bij Kon. besluit van 13 Mei 1922 no. 30 bepaald is, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken de tegenwoordige zit- ting der Staten-Generaal in een vergade- ring op 22 Mei 1922 te 3 uur nam. namens de Koningin zal sluiten; dat de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ontbonden met Maandag 24 Juli 1922; dat de verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zuilpn plaats hebben op Donderdag 22 Juni, en dat de commissa- rissen der Koningin in de onderscheide- ne provincien gemachtigd worden de Sta- ten hunner provincie te dien einde in bu(i- tengewone zitting bijeen te roepen; dat de candidaatstelling voor de verkie zingen van de leden der Tweede Kamer m elken kieskring zal plaats hebben op Dinsdag 23 Mei, en dat de eerste samenkomst van de nieuvve Kamer zal plaats hebben in de vereenigde vergadering op Dinsdag 25 Juli a.s. Verder kan worden medegedeeld, dat bij Ministerieele beschikking de stemming voor de Tweede Kamer zal plaats hebben op Woensdag 5 Juli. OPHEFFING DER HUURWETTEN. Naar de minister van Arbeid in de Eer ste Kamer meedeelde is bij hem en den minister van Justitie een wetsontwerp in voorbereiding, om de Huurcommissie- en de Huuropzeggingswet geleidelijk op te heffen. TECHNISCHE HERZIENING ONDER- WIJSWET. Volgens het Centr. zou de technische herzienmg van cte Lager Onderwijswet van dien aard zijn, dat jaarlijks 35 millioen zou kunnen bespaard worden. HET „BROODBESLUIT". Verschenen is het „Broodbesluit", het K.B. van 25 A^ril 1922 tot uitvoering van de artikelen 14 en 15 der Warenwet, voor zoover dit betreft de waar: brood. Overtreding van de bepalingen van het broodbesluit kan worden gestraft met een geldboete van 2000 gld. en met hechtenis van zes maanden. Ten aanzien van het gewicht van brood zegt artikel 11 van het broodbesluit, dat behoudens enkele uitzonderingen de droge stof van een brood niet liehter mag zijn dan 240 gram of veelvouden bij gebuild tarwebrood225 gram of veelvou den daarvan bij ongebuild tarwebrood; wat practisch beteekent, dat dit brood 400 gram of veelvouden daarvan moet we- gen. Ten aanzien van melkhrood bevat het broodbesluit de noodige gegevens. Het moet zijn bereid uit bloem en melk, waar- aan hoogstens 10 pet. water is toegevoegd en het moet de met een prikmerk aan- febrachte, minstenis 4 c.M. hooge en dui- elijke leesbare hoofdletters M. B. dra- gen. De Keuringsdienst zal onmiddellijk, als het broodbesluit in werking treedt, d.w.z. op 23 Mei a.s., met alle gestrengheid de controle op het gewicht van brood (de hoeveelheid drojge stof in brood) ter hand nemen. A1 spoedig daarna, als de balckerij zich a an de voorschriften zal kunnen hebben aangepast, zal ook de controle op de sa- menstelling van melkbrood en op het ge- bruik van het hierbij voorgeschreven prik merk met kracht worden aangepakt. FEUILLETON. De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) Maar al heel gauw kwam hij tot de con- clusie, dat hij zelf ook gevaar liep. Als hi] zich zelf in de plaats van hen stelde, die getracht hadden de misdaad te bedrij- ven en die nu ontdekt hadden, dat het re servoir was gedesinfecteerd, dan begreep hij heel goed, wien zij van deze onge- wenschte schoonmaak zouden verdenken. Wat zouden zij nu doen, als zij bemerkten, dat hun plan in de war zou loopen? In de eerste plaats natuurlifk aannemen, dat lemand Iont had geroken en nu van plan was zich tegenover hen te stellen en hep zoo mogehjk te ontmaskeren; in de tweede plaats zouden zij er zich rekenschap van geven, hoeveel zij geklelijk natuurlijk bij deze onverwachte mislukking zou den verliezen. En welken weg zouden ze dan inslaan, geprikkeld door dezen tegen- slaef? Dat antwoord was niet moeilijk te geven. Natuurlijk zou het voornaamste zijn om die lastige dwarskijker zou gauw mogelijk te verwijderen, eer hij in de gelegenheid was hen openlijk te beschuldigen, en als ni] dan tot werkeloosheid was gedoemd, dan zouden ze kalm het complbt tegen hun eerste slachtoffer opnieuw kunnen be- gmnen En nog eens herhaalde Cosmo bit zichzelf: „het is niet moeilijk voor hen hun tegenstander te vinden." Want dit was DE DROOGLEGG1NG. Na 30 maanden in werking te zijn ge- weest, blijft de drooglegging, zoo schrijft de „Chicago Tribune" een politieke kwes- tie. Het comite van den anti-kroegbond heeft alle vrienden van het alcohol-ver- bod aangespoord er alle aandacht aan te wijden dat bij de komende Congresverkie- zingen geen tegenstanders van de Volstead- wet worden gekozen. De drankvoorstanders hebben hoop, dat de Volstead-wet zoodanig gewijzigd zal worden, dat het alkohot-percentage kan 'verhoogd worden voor de toegestane dran- ken. Na de droogteperiode verwacht men een beweging en het Congres een minder streng alkoholiverbod. Dit is het streven, dat de geheel-onthouders willen voorko- men. Voor het eerst zal de drooglegging een zuiver politiek dispuut worden. Aan de eene zijde heerseht de meening, dat de omstandigheden enorm zijn verbe- terd, dat dronkenschap verminderd is en dat langzaam maar zeker het drankgebruik uitgeroeid zal worden. Aan de andere zijde wordt beweerd, dat het dwingend verbod onmogelijk is, dat de groote meerderheid van het volk op de wet Scheldt en dat er erger misstanden onder het drankverbod zijn gegroeid dan er ooit te voren bestonden. ;De drankwetinspecteur Haynes deelde mee, dat de invoelring der wet steeds verbeterde, maar dat de misdaden in vele gevallen toch niet verminderden. Hij geeft op, dat in den staat Newyork de vonnissen van 40.691 in 1920 stegen tot 55.516 in 1921. Veroordeelingen wegens dronken schap verdubbelden. In de stad Newyork werden in 1920 5691 gevallen van openbare dronkenschap geverbaliseerd en 6679 in 1921. In 1918 werden te Chicago 45.414 per- sonen wegens dronkenschap in arrest ge- steld, in 1919 35.608, in 1920 32.859 en in 1921 51.300. fn Milwaukee werden tot 1 November 1921 2567 meer strafzaken dan het totaal van 1920. In Los Ajngelos stegen arrestaties van 86.036 in 1920 tot 92.134 in 1921 en de gevallen van dronkenschap stegen van 3377 tot 6839. In het distrikt van Columbia (Washing ton) is in de laatste tien jaren het aantal misdaden met 85.7 pet. gestegen. BULQARIJE. Een onzer medewerkers meldt ons, dat de wet op den dienstplicht, die tot dusver alleen voor mannen gold, nu ook is uitge- breid tot de ongehuwde vrouwen tusschen 16 en 30 jaren. De dienstplicht duurt vier maanden en pmvat, al naar geschiktheid der dienstplichtige, huiselijke werkzaam- heden, ziekenverpleging, armenverzorging, tuinbouw, pluimveeteeit, bureauwerk enz. Vrijstelling van den dienst kan wegens ziekte worden verleend. In beperkte mate is het mogelijk door betaling van een be- lasting van 3000 a 5000 leva vrijstelling te verkrijgen. (Hbl). TER NEUZEN, 19 MEI 1922. RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. Verplaatst met ingang van 16 Mei J. Stobbe, commies te water bij de directe belastingen van Den HeLder a. b. „Prins Flendrik" naar Ter Neuzen. KUIKENS PER PAKKETPOST. In verband met de groote uitbreiding, die het machinale uitbroeden van kip- eieren in de laatste jaren heeft gekregen en het feit, dat er inrichtingen zijn verre- zen waar men per wekenlijksche periode een misdaad op medisch gebied, die be- gaan werd door een van de twee medici van Rockhaven. Degenen, die met dokter Tyzard samenspanden, zouden hem na tuurlijk onmiddellijk houden voor dengene die hun dwarsboomde de eenige des- kundige, die in staat was om dit wel-over- legde plan te ontdekken. Toen hij de feiten van den laatsten tijd nog eens naging, viel het Cosmo niet; moeilijk om met groote juistheid te zeg- gen, wanneer en waardoor de beide waar- dige stedelijke autoriteiten hem konden hebben verdacht. Tyzard had hem op de stoep van juffrouw Jessop's huis ontmoet, toen de inspecteur der Volksgezondheid zijn eigenaardige inspectie had gehouden, en Stella Sleath was in zijn huis geweest, toen Bill Jessop het kruikje met het ver- dachte water was komen brengen en Stell'a Sleath, wat ook de beweegreden tot haar komst mocht zijn geweest, kwam uit het kamp van den vijand. „Dus heb ik nu allje reden om te ver wachten, dat ze mij nu tot middelpunt van hun gewaardeerde belangstelling zul len kiezen," overtegde Cosmo, terwijl hij zijn pijp leegklopte en haar opnieuw stop- te. Hij rookte nog een poosje door en toen verhelderde opeens een lachje zijn prettig, open gezicnt. „Komaan, ik zal eens een val'strik span- nen en een eind aan de geschiedenis ma- ken. Dat wachten op den uitslag van het scheikundig onderzoek begint me te ver- velen. Maar ik mag wel op mijn tellen pas- sen, want je weet nooit, wat de nobele kapitein doen zal als hij hier als mijn patient komt." Heel hachelijk scheen hem de toestand op het oogenblik niet. Ten slbtte zou de kapitein misschien tot een ernstige mis- 23000 eieren tegelijk uitbroedt, heeft de Ned. Vereeniging „Avicultura" een verzoek ingediend bij het hoofdbestuur van de Pos- terijen en Tegrafie, tot het verkrijgen van toestemming om z.g. „Eendags kui'kens" als postpakket te doen vervoeren. Hierop heeft de directeur-generaal gun- stig beschikt en is het met ingang van 15 Mei toegelaten deze diertjes onder ze- kere voorwaarden als postpakket te doen vervoeren. BESSENBASTAARDRUPS. De bekende rupsen in de kruisbessen zijn er weer of zullfen spoedig verschij- nen. In Zuid-Beveland is men er al|ge- meen voldoende van doordrongen, dat men ze krachtig moet bestrijden. In Walcheren echter nog niet, tenminste niet algemeen. Men bestrijdt ze wel, doch niet met de juiste middelen. Een bosje gras in een struik b.v. helpt absoliuut niets; Een juis te bestrijding is de volgende; Zoodra men de ruspjes ziet, spuit men met een mengsel van,' 1 ons Kramagroen of Parijsch groen en 1 K.G. kalk in 100 L. water. Dit mengsel moet men voor het vullen van den pulverinateur goed roeren en onder het spuiten zoo nu en dan schud- den. Het is giftig spuit daarom minstens 4 weken voor den pluk en spuit er niet mee gedurende den bloei met het oog op de bijen. Heel goed werkt dok een bespuiting met anderhalve K.G. baritim-chloride op 100 L. water, voor de eerste bespuiting liefst met bijvoeging van 1 K.G. kaik. Amerikaansch rupsenpoeder van goede kwaliteit werkt ook uitstekend, dit wordt droog verwerkt. Deze rups kan per jaar 3 maal op- treden, iedere generatie moet opnieuw be- streden worden, ook de laatste, want kaal- vraat in den nazomer geeft voor't volgend jaar geen of slechten oogst. J. AOEMA, Controleur bij den Planten- ziektenkundigen Dienst fe Goes. DOOR ZOONLIEF BESTOLEN. De goudsmid T. W. de Wit aan de Wes- tewagenstraat 91 te Rotterdam, Zondag- avond thuis komende om een uur of tien, bemerkte dat in zijn winkel alles over- hoop was gehaald en een aantal gouden ringen, brillanten en andere sieraden was ontvreemd. De goudsmit verdacht onmid dellijk zijn zestienjarigen zoon in de inbraak de hand te hebben gehad. Deze door de politie gehaald, bekende voor een paar in- brekers de deur te hebben geopend en hun valsche sleutels der etalagekasten te hebben ter hand gesteld. In verband daarmede is aangehouden de zich kantoorbediende noemende J. Ratte. Er is nog geen inventaris opgemaakt, maar de waarde van het gestolene loopt zeker in de duizenden. AUTO-ONGELUK OP DEN 's-GRAVENLANDSCHEWEG. Te Hilversum is Maandag een 68-jarige heer wonende Bergweg 22 aldaar, door een auto overreden en gedood. De ongtelukkige reed op een fiets, en werd blijkbaar ze- nuwachtig toen de hem achteropkomende auto signalen gaf. Hij begon te slingeren en kwam vlak voor de auto te vallen. Het voorwiel ging hem over de borst en door- dat hij met zijn jas aan de treeplank bfeaf haken rolde hij mede en kreeg ook het achterwiel nog over het lichaam. Vreeselijk verminkt werd hij onder den wagen van- daan gehaald. De dood trad zoo goed als onmiddellijk in. De auto die het ongeluk daad worden gebracht, maar het oogen blik voor een al te forsch optreden was nog niet gekomen, en zou hem het spet doen verliezen. Neen, deze beschaafde schurken kenden de primitieve methodes van misdaad niet meer. En bovendiep wisten ze niet zeker, of hij niet iemand in zijn vertrouwen had genomen, die een beschuldiging kon uitspreken, als er een aanslag op zijn leven werd gedaan. Waar- schijniijk wilde de kapitein voorloopig al leen maar het terrein verkennen en niet handelen, eer hij er zeker van was niet tegen de lamp te zullen loopen. „Maar wij zullen hem een klein beetje haasten," grinnikte "Cosmo Hij stond op en begon te rommelen in zijn instrumentenkast. ITij nam er een die- pe, porceleinen schaali uit, die hij met water uit de kraan van zijn fonteintje vulde en zette die op een klein tafel'tje bij den muur, waar hij eerst de tijdschriften en couranten afnam, die er gewoonlijl: op lagen. Toen haalde hij een groote micros- coop te voorschijn en verscheiden rea- geerbuisjes, die hij naast elkaar bij de schaal legde; de microscoop plaatste hij op den voorgnond. Toen wierp hij snel wat kabalistische teekenen op het papier en legde dat op een vtoeiboek, plaatste daar een inktkoker naast, alles op het klei- ne tafeltje. Tenslotte trok hij nog een stoel bij en ging toen op een fcleinen afstand met critische gestrengheid het geheel be- kijken. Hij verzette nog het een en ander en lachte eens harteWjk. „Daar zal hij wel invliegen," zeide hij bij zichzelf. ,,De mise-en scene is prachtig en ik zal mijn rol ook zonder de minste moeite kunnen vervullten." Hij gaf het dienstmeisje bevel om ner- gens aan te komen in zijn spreekkamer en veroorzaakte behoorde aan een Amster- dainmer. Volgens ooggetuigen reed de auto met kalmer, gang. EEN DRAMA. Zaterdagavond geraakte een inwoner van Muiderberg in de vaart bij de Hakkelaars- brug te water. Een andere Muiderberge- naar kwam per rijwiel daar voorbij, zag een hand boven water steken en sprong par- does te water ten einde den drenkeling te redden,, 't Was zijn vader! Ofschoon nog bij kennis, stierf de drenkeling tengevolge van hartverlamming eenige uren later. DIEFSTAL. Zondagavond zijn dieven de woning van den heer van Slooten, penningmeester der voetbalclub Velocitas te Groningen, binnen- gedrongen en hebben zich meester gemaakt van de in een koffer geborgen opbrengst van den Zondag gehouden voetbalwed- strijd, groot 780 gld. Verdacht van dezen diefstal zijn twee leden van Velocitas, de 28-jarige E. E. en de 24-jarige E. R., aangehouden, doch zij ontkennen. EEN VREEMDE GAST. Dezer dagen heeft de motor-visschers- boot „Loird Robert" een enorme visch, naar geineld wordt, een tarpoen in Bringh- ton aan wal gebracht. Deze visch wordt gewooiilijk Zuidelijker gevangen, in de warme wateren van Centraal-Amerika. De k-ngtc var tlit exemplaar was meer dan 11 voet, en het woog 500 KJO. Voordat het goed en wel ge\angen was, had het reeds voor 20 pono schade toegebracht aan de netten. HET ZINKEN VAN DEN ZAN'DZUIGER „GEOPOTES" Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het aan een misdrijf is te wijten, dat de zandzuiger „Geopotus I" van de fa. Volker en Zn. Maandagmorgen te Hoek van Holland in zinkenden toestand vejt- keerde. Onder aan den zandzuiger bevindt zich een bak, bestemd voor het opvangen van steenen. De moeren waarmede een plaat aan den bodem van dien bak zit vastge- schroefd waren a'lle pl.m. 5 c.M. omhoog gedraaid. De plaat is daarna door de druk- king van het water omhoog gelicht zoo- dat het water binnen kon stroomen. (A%s wijst er op, dat het misdrijf vooraf behoorlijk is overwogen en door een des- kundige moet ^ijn gepleegd. De nacht van Zaterdag op Zondag is n.l. al zeer gunstig voor een dergelijk mis drijf geweest, omdat dien nacht een betrek- kelijk geringe politiemacht aanwezig was, terwijl vrijwel het geheele personqel van de in de nabij'neid gelegen bedrijven af- wezig was. Dat een ter zake Kundige het misdrijf pleegdt staat vast omdat zich in den bo dem twee platen bevinden. Wordt de bo- venste losgedraaid (dat is de gemakkefijkst bereikbare plaat), dan zinkt de zuiger in enkele seconden en moet de Uader mee verdrinken. Nu is echter de onderste plaat die voor een leek bijna niet te bereiken is, losgedraaid waardoor 't zinken langza- mer ging en de dader eenigen tijd had zich te verwijderen. Aan boord van den zuiger bevonden zich twee wachtlieden, die echter onder den invloed van een stevigen borlreL rus- tig in het vooronder lagen te slapen. Had de sleepboot Ursus niet gemerkt, dat de zuiger zoo diep lag, dan zouden deze trouwle: wakers slapende met den zuiger naar den kelder zijn gegaan. Omtrent den vermoedeiijken dader kun nen nog geen inlichtingen worden ver- strekt. 25 VARKENS VERBRAND. Dezer dagen is brand uitgebroken in een tot varkensmesterij ingerichten stal van den heer M. van Vliet, staande in de AchterwilLens bij Gouda. Het vuur greep ging toen zijn middagbezoeken afleggen. Hij moest naar een ver-af liggende ge- meente, tot waar zijn praktijk zich nu reeds had uitgestrekt en kwam laat thuis, zoodat hij alleen nog maar tijd had om zich even te verkleeden, eer hij aan tafel ging. Me- vrouw Lynne, die dien middag een garden- party in de pastorie had meegemaakt, bab- belde vroofijk, maar merkte al gauw, dat haar zoon gepreoccupeerd was en keek hem eens onderzoekend aan. „Wat scheelt er aan, jongen?" vroeg ze tenslotte, want ze kon haar ongerust- heid niet langer verbergen. „E,r is toclt niets verkeerd gegaan? Je luistert maar half naar mijn verhalen. Kom, vertel het me maar." Cosmo deed zijn best om wat meer be langstelling te toonen en glimlachte eens tegen haar. Het was al de tweede keer, dat hij dien dag een verwijt moest hooren over zijn afgetrokkenheid. Verkeerd ge gaan, moederzeide hij. „Juist riiet, pre- cies het omgekeerde. Maar ik maak u toch wel mijn excuses. Ziet u, ik verwacht vanavond een nieuwen patient, die in het hotel logeert. Het schijnt mij een interes- sant geval. Ik ben vanmorgen op het strand tegen hem aangeloopen." „0, dan begrijp ik dat je wat afgetrok- ken bent" riep mevrouw Lynne ondeu- gend. „Ik heb gehoord, dat je vanmorgen gezien bent op het strand met een heel mooi meisje, dat er heel elegant uitzag." Cosmo verwenschte in zijn hart de praat- jes van het kleine dorp. „Ik krijg een pa tient, geen patiente, moeder," antwoord- de hij. „Dat jonge meisje, op wie u doelt, is iemand met wie ik de reis op de „Me- lita" heb gemaakt. Zij is in Rockhaven voor haar gezondheid, maar ze heeft mijn medische liulp niet ingeroepen." zoo snel om zich heen, dat het niet mo gelijk was, al het vee te redden. Eenige koeien en 70 varkens konden uit de schuur worden gedreven, maar ongeveer 25 var kens kwamen in de vlammen om. AAN EEN KETTING BLIJVEN HANGEN Zaterdagavond reed een Amsterdammer met een motoirrijwiel met zijspanwagen door het dorp Purmerland in de richting van Pujrmerend. In het zijspan zat de virouw van den bestuurder en op de duo- zitting een vriend. De zijspanwagen raakte een ketting van een ophaalbjrug met het gevolg, dat die wagen oveir het water kwam te hangen en de inzittende vrouw ernstig bekneld raakte. Zij werd vervoerd naar het Gasthuis te Purmerend, waar zij geopereerd is. Zij is echter aan de gevoi- gen van het ongeluk overladen. EEN GEVAARLIJK SUJET. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte een tweetal surveilleerende poli- tieagenten te Oss een persoolf op het dak van de woning van den heer Elsbach in de Montsterstraat. Op aanroepen en bevel dezer agenten kwam de man naar beneden, doch na.uwelijks op 9en beganen grond, vuurde hij al vluchtende op de politie. De ze liet dit vuren echter niet onbeantwoord met het gevolg dat de vluchteling op den heuvel ineenzakte. Bij onderzoek bleek de persoon, zijnde de 19-jarige koperslagers- knecht van Heck, op drie plaatsen getroffen te zijn, n.l. in schouder, zitvl'ak en een der beenen. UIT DEN TREIN ONTVLUCHT. Twee Amsterdamsche politie-agenten zou den Donderdagavond met den trein via Hoom een arrestant naar Alkmaar over- brengen. Even voorbij Hoorn kreeg de arrestant toestemming om van het privaat in den trein gebruik te maken. Toen hij wat lang weg bleef, werd de deur van het privaat ontsloten en bfeek, dat de vogel gevlogen was. Dadelijk we rid aan de nood- rem getrokken waarna de trein kwam stil te staan en de agenten op onderzoek gin- gen. Den geheelen nacht hebben zij tever- geefs naar den vluchtelir^ gezocht. Den volgenden morgen kwamen zij ook te Pur merend zijn signalement opgeven en met succes. De politie aldaar heeft den vluchteling aangehouden toen hij zich om 7 uur in den mottgen per boot naar Aimsterdam wilde begeven. Hij bekende uit den trein te zijn gesprongen. VOSSEN OP DE VELUWE. Men schrijft uit Apeldoorn aan de Msb.: Het aantal vossen op de Veliuwe is zeker in geen jaren zoo talrijk geweest als tegenwoondig. Bepaalfie het verblijf dezer dieren verleden jaar hoofdzakelbk tot de Zuid-Veluwe met name tot het „Spelderholt" en het „Deelerwoud," thans worden ook de Soerensche bosschen door deze wilddieren bewoond. Een paar weken geleden groeven jachtopzieners tvvee holen uit nabij den Aardmansberg en de vorige week in de omgeving van het Uddelermecr. Hierbij werden 14 jonge vossen bernach- tigd, terwijl twee moervossen werden dood geschoten. Het gaat evenwel niet gemakkelijk in de dichte bosschen een vossenhol te ont dekken, want ook bij de keuze zijner on- deraardsche woning, gaat de vos met over- leg te werk. Tegen den tijd echter dat de jongen wat grooter worden en meerder voedsel noodig hebben, zoodat de oudeu fneef het jachtveld in moeten verraden ze zich zelf door de steeds duidelijker wor- dende gangen, welke naar hun hoi leiden. Men vindt daarin steeds tal van geraamten meest van wilde kon-ijnen en ook een hoeveelheid van voorraad. TOCH OPGEPIKT. lemand die door het assisenhof van Bra bant in 1920 als activist tot 10 jaar gevan- Er was iets in zijn toon, dat maakte, dat zijn moeder hem even onderzoekend aankeek en dat briar waarscnuwde om niet op dit onderwerp door te> gaan. Zij Vroeg nog even naar den te verwachten patient, maar Cosmo gaf heel vage, onbe- stemde antwoorden, waarmee zij zich scheen tevreden te stellen. Hij stond al spoedig op en ging naar zijn spreekka mer om alles in gereedheid te brengen voor de ontvangst van den patient. Hij begon met het licht aan te steken. Flij had twee gaslampen in zijn kamer, maar gewoonlijk brandde er zuinigheids- halve maar een. Dezen avond echter stak hij beide aan en liet ze zoo hoog mogelijk branden. Daarna trok hij het gordijn op en ging voor het kleine tafeftje zitten, waarop hij dien middag allerlei dingen in bonte wanorde had neergezet. Hij zat nu zoo, dat ieder, die van het hekjt naar de voordeur ging, hem onmiddellijk in het oog moest krijgen. Een blik naar het houten hekje overtuigde hem hiervan. Vervolgens boog hij zich over de microscoop en maak te nu en dan een paar aanteekeningen op het reeds met vele kabalistische teekenen versierde papier naast hem. Er volgde tm een lange pauze, waarin hij zoo meesterlijk „stil spel" speelde, alsof hij een veel- eischend publiek moest bezighouden. Hij teekende nu en dan snel wat op, tuu,nde wijs door zijn microscoop, dacht even na, schreef dan weer op. Nu en dan vloog een vleermuis, aangetrokken door het licht, tegen het raam, of trachtte een nachtuil- tje de Iichte ruimte te bereiken, maar hij liet zich door niets afleiden. En toen hij, drie kwartier nadat hij de kamer was bin- nengekomen, het tuinhekje hoorde gaan, scheen hij nog meer verdiept in zijn taak te geraken. (Wordt vervold)^ NEUZENSCHE COURANT De inwerkingtredinj* spovriig te verwachten. De arbeidsplicht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 5