6EMENGDE BERICHTEN. warring waarin Maandagochtend alies ver- keerde, ten deele taktiek was. De Engel- sohe wilden er geen weet van tiebben, dat Lloyd George's groote verwachtingen van Genua tot iets onbeteekenends ineenge- sdirompeld waren. De Russen begonnen bij monde van Tsjitsjerin te protesteeren tegen de voorwaarden die eraan verbonden waren, maar later draaiden zij weer bij. Tsjitsjerin's aangekondigde schriftelijke protest materialiseerde zich niet en later op den dag verklaarde Rakofski, weliswaar met veel vijven en zessen, dat de Russen de uitnoodiging zouden aannemen. De Fran- schen, die voet bij stuk hadden gehouden op hetgeen zij van hun standpunt als onmis- bare voorwaarden beschouwden, maar on- derwijl elke opzienbarende breuk hadden weten te vermijden, om geen odium op zich te laden en ten slotte ook een offer aan de herstelde eenheid brengen door hun belofte, om tegenwoordig te zijn bij de overhandi- ging van het niet door hen geteekende ant- woord aan de Russen de Franschen, geven het eerste duideiijke program van hetgeen er gebeuren zal. Daarmede wordt nu veel wat door een kunstmatig rook- en nevelscherm aan onze blikken onttrokken was, duidelijk. Het antwoord aan de Russen stelt, na het bekende standje, de opriohting van een „dubbele" commissie voor tot onderzoek van de vier brandende Russische kwesties: schulden, particuliere eigendommen, ver- goeding en credieten. Het dubbele karakter van die commissie schuilt hierin, dat de eene helft uit Russische en de andere uit niet-Russische deskundigen zal bestaan, die volgens het plan op 26 Juni in Den Haag zullen bijeenkomen, om gescheiden te be- raadslagen. Lloyd George troost zich ech- ter met in het licht te stellen, dat wanneer een overeenkomst in het zidht is, zij alien toch om een ronde tafel vereenigd zullen worden en de tweehoofdige bijeenkomst op- nieuw het karakter van een conferentie zal kriigen. Men rnoet echter goed verstaan, dat zij daarom nog geen voortzetting wordt van de conferentie van Genua, want deze bestond uit gedelegeerden, die alleen de hulp hadden van deskundigen, en niet uit feskundigen, waarmee natuurlijk geen latelijkheid bedoeld is! In het gunstigste ten il is Je Haagsche bijeenkomst slechts its een afsplintering van de conferentie van }enua te beschouwen. Maar er is meer onderscheid. De niet- Russische deskundigen, die hun mandaat en hun benoeming niet van de conferentie te Genua, maar van hun eigen regeering ont- vangen, komen tien dagen, voor de Russen in den Haag verwacht worden, daar reeds samen in een onderonsje, waarin zij de lastgevingen van hun regeeringen bekend zullen maken. Het plan was, ook de Ame- rikanen daarin te betrekken, maar dit gaat niet door, want Dinsdag komt uit Washing ton het lakonieke bericht, dat de Vereenigde Staten weigeren aan de Haagsche bijeen komst deel te nemen. Dat ontneemt haar een groot deel van haar beteekenis, want vooral voor de kWestie van de credieten had men hoop gehad op hun medewerking. Of er nog een waarnemer voor Amerika komt, dient afgewacht. In de tien dagen, tot 26 Juni, zal elke Europeesche mogendheid, die aan de voorloopige bijeenkomst deelneemt, nog de vrijhcid hebben, zich definitief terug te trekken. Zij, die voorloopig deelnemen, verplichten zich echter, nog geen afzon.der- lijke overeenkomst met Sowjet-Rusland te sluiten. De 26ste Juni kan dus de termijn worden voor de onderteekening van eenige veelbesproken overeenkomsten, die reeds in staat van wording zijn, tusschen de bol- sjewiki en ltalie, Tsjecho-Slowakije, Zwe- den enz. Wie niet wil wachten, sluit zich- zelf echter bij voorbaat uit en komt in de positie van Duitschland na Rapallo. De regeeringen die ten slotte aan de op 26 Juni beginnende bijeenkomst van de „dubbele" commissie meedoen, aanvaarden implicite de verplichting, om geen accoord met Sowjet-Rusland aan te gaan, voor men vier maanden verder is, dus niet voor 26 October. Zuivere handelsovereenkomsten blijven natuurlijk buiten beschouwing, want zulk een overeenkomst heeft Engeland b.v. sedert jaar en dag met de Sowjets gesloten. Het precede volgens hetwelk men met de Russen te werk gaat, is dus dat van een zeef, waarin de onverzoenlijkste mogend- heden tegenover Sowjet-Rusland ten slotte achter zullen blijven. Te Rapallo ging Duitschland er fluks doorheen. Voor 15 Juni zal blijken, of het navolgers krijgt. Op 26 Juni wordt opnieuw gezeefd en voor het laatst op 26 October. Het is voor de Russen de moeite waard, om af te wachten, of de tijd in hun voordeel zal zijn. Er gaan nu al in Engeland invloedrijke stemmen van groote kapitalisten op, die in de kwestie van het eigendomsrecht willen transigeeren, door een pachtcontract van zeg 99 jaar als surrogaat voor teruggaaf van eigendom te aanvaarden, omdat de bolsjewiki nu een- maal hun beginselen niet kunnen verlooche nen zonder politieken zelfmoord te plegen. Zoo iets heeft wellieht zijn oorzaak in de Engelsohe traditie. In Engeland heeft iemand dikwijls een huis in eigendom op grand die niet free-hold, maar lease-hold is en die na het verstrijken van den pacht- termijn met het huis dat erop staat, terug- keert aan den eigenaar van den grand. Na 99 jaar kan men immers nog zien, of de groote wereldrevolutie haar beslag heeft gekregen, die het heele eigendomsrecht om- ver wil werpen, dan wel of van de bolsje wiki, hun leer en hun instellingen geen spoor meer te ontdekken is. Dit argument klemt te meer voor iets dat, gemeten met den maatstaf van de eeuwige dingen zulk een tijdelijk bezit is als een petroleumbron. BELGIE. Er zijn thans in Belgie nog 11 weduwen van oud-stirijders van 1830 in leven, en 500 kinderen, onmiddelfijke afstammelin- lingen van oud-strijders, die van 60 tot 80 jaar oud zijn. Het meerendeel daarvan is noodlijdend. Vroeger kregen zij steun, die verbonden waren aan de eereteekenen, maar deze is thans onbeteekenend gewor- den. De belanghebbenden hebben daarom stappen gedaan bij de regeering, opdat de ze hen ter hulp zal komen. DE NOOD IN RUSLAND. Sprinkhanen-plaag. Naar de Moskousche bladen melden, staat een deel van het Oepalgebied, als- mede het zuidelijke Wolga-gebied en het noordelijk deel van den Kgukasus voor een nieuwe hongercatastrophe. Het geheele land wordt door de sprinkhanen geteisterd, die zich met groote snelheid voortbewe- gen en alles vernielen. Er mGet daarom een verlies van 200 millioen poed van den oogst gerekend worden. ACHT VAKVEREENIGINGSLE1DERS GEARRESTEERD. De Grand Jury te Chicago heeft acht vakvereenigingsleiders in staat van be- schuldiging gesteld in verbaud met den moord op twee politiebeambten, Dinsdag jl. Alle beklaagden zijn gearresteerd* De autoriteiten beweren niet dat deze leiders feitelijk aan den moord hebben deelge- nomen, doch hun oprreden is gebaseerd op het geval van het Havmarket-oproer, 36 jaar geleden, toen eenige anarchistische leiders hetzij werden opgehangen of ge- vangen gezet, toen zij schuldig waren be- vonden aan moord op acht politiebeambten door het aansporen tot geweld in hun re- d'evoeringen. VACC1NATIE IN HET GROOl. Het Amerikaansche Roode Krais heeft de grootste hoeveelheid sera besteld bij het instituut Pasteur te Parijs, welke nog ooit aangevraagd is. Er zijn nl. toxines en sera besteld ter waarde van 500.000 dol lars, welke bestemd zijn om naar Rusland te worden gezonden aan de Amerikaansche Relief-commissie aldaar. Nacht en dag wordt er in het instituut Pasteur gewerkt, teneinde de bestellingen te kunnen uit- voeren, en een ton van deze middelen wordt per week reeds via Riga naar Mos- kou gezonden. Van daaruit werden ze naar de verschillende hongersnooddistricten ver- voerd, waar de heerschende ziekten hun aanwezigheid noodzakelijk maken. Besteld zijn 5 millioen doses serujm tegen diphte- ritis, 1 millioen tubes pokken-tserum, 6 millioen doses serug tegen typhus, para- typhus en cholera, alsmede nog 1 millioen c.M3. thcRra-serum. De laatste hoeveelhe d »:erum is nie legelijkertijd bestdd met de an dere sera, maar het uitbreiden van de chole- ra-epidemie bracht de Amerikaansche me- dische autoriteiten in Rusland er toe, nog een groote partij van dit serum na te be- stellen, met het verzoek, de aflevering' zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Men hoopt, dat alle orders op 1 Juli zullen zijn uitgevoerd. EEN RAPPORT VAN PROF. NANSEN OVER RUSLAND. Uit Kristiania wordt gemeld: Professor Nansen zegt in zijn memorandum aan den Volkenbond over den hongersnood in Rus land, en over de wenschelijkheid van de instelling van een commissie van onder zoek, dat de hongersnood veel ernstiger is en veel erger zal zijn in zijn gevolgen dan iemand had kunnen denken, toen de Vol kenbond de kwestie zes maanden geleden behandelde; het is noodzakelijk, dat de aandacht op de hongerstreken van Rusland wordt gevestigd, daar er groote deelen van de Russische bevolking anders zullen uit- sterven, die niet voldoende voorzien zijn van het noodige om een nieuwen oogst voor te bereiden. Het economische leven van midden-Europa kan niet hersteld wor- den, voordat de normale betrekkingen met een normaal Rusland weer zijn hersteld. Maar deze handel met Rusland kan niet eerder hersteld worden, voordat men den hongersnood op afdoende wijze heeft be- streden. Verder is de toestand tengevolge van de epidemien in Rusland alter-erbai- melijkst. De voornaamste oorzaak van de verspreiding van de epidemieen is het ge- volg geweest van het wegtrekken van de bevolking uit de hongerdistricten. Deze emigratie zal waarschijnlijk bij het einde van den winter nog toenemen, daar de be volking dan beter een goed heenkomen kan vinden. Dat maakt den toestand echter nog veel gevaarllijker en de regeeringen van West-Europa moeten daar zeker over beraadslagen. Vooral voor de Randstaten is dit een ernstig probleem, dat hun ter oplossing te wachten staat. Alleen door aan den hongersnood het hoofd te bieden, kan deze golf van emigranten worden te- gengehouden en alleen door het tegenhou- den van deze emigranten kan men de epi demien tegengaan. De commissie, die men zou moeten in- stellen, zou uit niet te veel personen moe ten bestaan, en uit personen van groote kennis van de landbouw- en transport kwesties. Een van de leden zou van Rus sische nationaliteit moeten zijn en met goedkeuring van de sovjet-regeering door den Volkenbond worden benoemd. De commissie zou zich niet bezig moeten hou- den met de politieke zijde van de kwestie doch alleen met den econoiniscnen en uen inenschelijken kant van de kwestie. Maar spoed bij de instelling van de commissi^ is zeker gewenscht en zij moet dan on- middellijk aan het werk gaan. EEN CONCURRENT VAN ANSPACH De docuinente iverva'scher Anspach heeft reeds een concurrent gekregen in den Za- terdag gearresteerden 21-jarigen kantoorbe diende Berkholz. Ook deze maakte er zijn specialiteit van poijitieke documented tc vervalschen en zijn voorliefde richtte zich hierbij vooral op stukken van zoogenaamd communistische afkomst. Vele zijner ver valschingen zijn van dien aard, dat zij tot ernstige politieke verwikkehngen aan- leiding hadder* kunnen geven, indien men er nog niet juist te rechter tijd achter was gekomen. Onder zijn „groote" stukken be vindt zich een geheel uitgewerkt plan voor een aanstaande communistische actie. Het betlrof een geheel oorlogsplan van he'' roode leger in Duitschland. Alle legercorp sen waren zelfs met naam genoemd. Bo vendien waren er in het plan vele wapen depots opgegeven, waarvan er zich een te Munster zou bevinden. De vergadering, waarin tot deze communistische actie zou zijn besloten zou volgens Berkholz te San te Mafrgherita hebben plaats gehad, het verblijf van de Russische delegatie te Ge nua. Verscheidene exemplaren van dit do cument, die van bijzonder nagemaakte stempels van de communistische interna tionale en nog tal van andere dergelijke stempels voorzien zijn, zijn door hem ver kocht. Sommige exemplaren, waarop hij bijzonder zijn best had gedaan, waren bo vendien nog voorzien van de uitstekend nagebootste handteekeningen van Tsjet- sjerin en Krassiti. Met uit nevenbedrijf maakte hij, evenals Anspach, een zoet winstje, aangezien ook zijn „documenten" grif van de hand gingen. EEN POL1TIEK VERVALSCHER. De Morgenpost geeft nadere bijzonder- heden om.rent den 24-jarigen Erica Ans pach, wiens arrestatie gemeld wordt, Hoe jong de man ook nog is, hij heeft een veel- bewogen leven achter zich. Aan het licht is gekomen, dat dit gevaarlijk heerschap de jongste zoon is van een Westfaalschen dominee, die een jaar of tien geleden wegen arankmisbruik en misdrijven tegen de zeden, uit zijn ambt is ontzet! Tevens is hij later wegens mishandeling van vrouw en kinderen gescheiden. Na den zedelijken en financieelen ondergang van zijn vader is Erich met een ouderen broer als scheeps- jongen naar Brazilie gegaan. Toen landge- nooten hem naar het vaderland haduen teruggezonden, werd Erich door zijn moe- der naar een gymnasium gestuurd. In den oorlog ging hij in dienst en tijdens zijn verblijf in een hospitaal te Hannover wist hij de aandacht der Pruisische regeering te trekken, die hem toestond een cursus voor oorlogsgewonden te volgen aan de univer- siteit te Gottingen. Daar raakte hij echter in communistische kringen verzeild. We gens landverraad gearresteerd, kwam hij m een krankzinmgengesticht te Hildesheim. 'Toen de revolutie was ui'tgebroken, werd hij in vrijheid gesteld en kort daarna trad hij op als redacteur van de Freiheit. Als journalist komt hij in aanraking met ver schillende autoriteiten. Hij begint dan stu- die te maken van de hoofden van hun of- ficieel schrijfpapier, van hun formulieren, stempels enz. Hij oefent zich eenigen tijd en begint dan met pandbriefjes te ver valschen, daarna komen diploma's van gymnasia aan de beurt en weldra moet hij „dag en nacht" werken om aan allie be stellingen" te kunnen voldoen. Een zwager van Erich Anspach, die een betrekking krijgt aan het Finsche gezant- schap te Berlijn, komt hem dan onver- wachts te hulp. Onbemerkt kan Erich daar zijn diploma's vervaardigen. Hij gaat ech ter nog steeds verder. Hij begint met voor- zichzelf een doctorsbul te vervaardigen. Hij bezit papieren, volgens welke hij door den sowjet-vertegenwoordiger te Berlijn, Kopp, aan een bolsjewistische universiteit tot doc tor juris is bevorderd. Ook voor anderen maakt hij doctorbuls. Maar dr. Anspach is nog niet voldaan Hij gaat nu rapporten sainenstellen van hoog geheime zittingen van verschillende officieele colleges en speelt deze op be- drieglijk nagebootste briefformuljeren in hanuen der Fransche en Poolsche regee ringen. Op het coeenblik wgrden nog 300.000 Duit- sche kinderen door deze organisatie kos- teloos gevoed. Dit werd meegedeeljj in een algemeene vergadering, te Berlijn ge houden door de commissie voor buiten- landsche hulp in Duitschland. Beacon en mej. R. Branson van de Ame rikaansche commissie voor hulpverleening aan kinderen, brachten verslag uit over het werk van de Kwakers in Duitschland. De- zen hadden verleden jaar maaltijden ver- strekt in 1600 Duitsche steden en dorpen. De waarde van het verstrekte voedsel had over de 10.000.000 gulden bedragen. Van dit bedrag was een kwart bijgedragen door de Duitsche regeering. 150 BOERDERIJEN VERNIELD. De „Daily Chronicle" verneemt uit Parijs dat in de Vendee een tornado heeft ge- vvoed, vvaardoor 150 boerderijen zijn ver- nield. Bovendien werden tal van andere gebouwen, villa's en winkels vervvoest. Groote oppervlakten bebouwd land zien er thans uit als een ruine. De planten zijn uit edn grand gerukt en wat nog overbleef is vernietigd door een geweldige hagelj- bui. De schade beloopt ihillioenen. DE ROODHUIDEN IN CANADA. Een bijeenkomst der stamhoojden. Ofschoon de Roodhuiden bijkans van het wereldtooneel zijn verdwenen, doet nu en dan nog iets aan hun vroegere grootheid terugdenken. Zoo vond naar aan de Times wordt geineld, dezer dagen in Canada nog een plechtige bijeenkomst van een aantal stamhoofden plaats. De opperhoofden der Mohawks, der Cayugas, der Oneidas, Eene- cas, Tuscaroras en der Onoudagas waren bijeengekomen onder voorzitterschap van het opperhoofd Deskaheh. In deze bij eenkomst wend na land debat een ver- zocht opgesteld, waarin aan de Canadee- sche regeering werd verzocht een com missie te doen instelljen, welke zich zou hebben bezig te houden met de belangen der Indianen. Op deze conferentie ging het, zooals van ouds gebruikel,ijk, zeer plech- tig toe. Met statige waardigheid en ernst namen de opperhoofden hunne plaatsen in de raadzaal in, doch bleven voor hunne zetels staan totdat de historische „wampoen"^ een gordel van kralen, gemaakt uit beende- ren, midden op de tafel was gelegd. Daar na werd de vergadering voor geopend ver- klaard.. jMlereerst verklaarden zij, dat zij trouw zouden blijven aan de verdragen, welke Zij met het Groote Blanke Opperhoofd en diens vertegenwoordigers te Ottowa heb ben gesloten. Zij protesteerden evenwel te gen hetgeen zij noemden, het verdringen van het eene ras door het andere, waar- INGEZONDEN HEUEDEELINGKN. Op verregaand onbeschaamde wijze gaat hij te werk. Rapporten over nooit gehou den geheime zittingen in de rijkskanselarij of in verschillende departementen worden door hem vervaardigd. Stempels, welke meldden, dat de stukken „geheim", „zeer vertrouwelijk", enz. waren, deden elken twijfel aan de echtheid verdwijnen. In het laatst van Maart j.l. kreeg An spach het vooral druk, toen hij het rap port van een streng vertrouwelijke kabi- netszitting van de rijksregeering en den tekst van redevoeringen van Ebert, Ra- thenau en Wirth van 23 Maart had gefe- verd aan verschillende buitenlandsche re geeringen. Hij vertelde toen, dat hij de stukken maar een paar dagen ouder zijn berusting had. Hij gaf ze ter inzage aan de beianghebbende en kwam ze kort daar- op terugnalen, om dan tegelijker tijd een ruime belooning in ontvangst te nemen. Ook neemt hij na dien tijd opdrachten aan. Zoo is hij door de Entente naar Sp'.mdau gezonden om het aantal der daar bewaard wordende kanonnen vast te stellen. Hij heeft hieraan natuurlijk op zijn wijze aan voldaan. Op zekeren dag heeft dr. Anspach ech ter wat al te diep in het glas gekeken en hij zit dan met een verhit gelaaf te zwetsen, dat hij en zijn staf de feitelijke regeerders van Duitschland zijn. Men lacht er wat om, maar een der aan- wezigen waarschuwt de politie, die hem daarna steeds in de gaten houdt. Hij weet zich echter nog enkele weken on- schuldig te houden. Niets bezwaarhijks heeft hij in zijn bezit en niets kwaads ver- moedende kennisen bewaren zijn vervalsch- te stukken. Een student, die een pak van dergelijke paperassen in bewaring heeft, laat ze echter op zijn tafel' liggen. Zijn hospita vindt ze, is nieuvvsgieirig, leest een en ander en gaat naar de politie. Deze ont- dekt zoodoende waar Anspach een en an der maakt en waar hij zijn papieren laat drukken. Een inval in het Finsche gezant- schap is het gevolg en de Ministerial As- sersor dr. Erich Anspach wordt gearre steerd. Terecht merkt de Vorwarts op, dat zon der te willen zeggen, dat alle verhalen over Duitsche samenzweringen enz. onjuist zijn, er op dient te worden gewezen, dat uit de ze heele geschiedenis blijkt hoe welig de internationale spionnage nog steeds tier!. Maar al te veel berichten zijn op dezle, wijze vervalscht en hebben voorstellingen gegeven welke in strijd zijn met de waar- heid. Genua moest ook maar een einde ma ken aan de spionnagepest, vindt het blad. 122.000.000 GRATIS MAALTIJDEN. De Almericaan Society of Friends heeft verleden jaar 122.000.000 gratis maaltijden verstrekt aan behoeftige Duitsche kinderen. mede Indianen thans opnieuw worden bedreigd, naar hun zeggen. De president sprak daarbij de volgende woorden tot zijn bruine breeders: „De blanke opperhoofden spreken over een aanval. Er is zelfs sprake van, dat een gewapende macht naar het voor vrede stammen gereserveerde terrein zal worden gezonden. Wij zullen ons echter weten te als de vijand een voet op onzen grand zet. Als een man van die vijandeljjke macht le vend naar de zijnen zal terugkeeren, zal dat zijn omdat 4000 dappere mannen zijn ver- slagen." De overigen waren het met den spreker eens dat de Soldier Settlement Board niet het recht had, in te grijpen in het beheer van de gereserveerde gronden. Zij beweer- den, dat, indien zij hier niet hun recht ble- ve l handliaven, zij, als alle anderen,, al heel spoedig Engelsche onderdanen zouden worden en in weinige jaren zouden op- houden, een eigen gemeensch^p te vormen Het provinciale bestuur van Outario wei- gert zich met het geschil in te laten, terwijl de Minister van Binnenlandsche Zaken van meening is, dat de geheele kwestie door de provinciale autoriteiten dient te worden ge- regeld. Het geschil tusschen de provinciale auto riteiten en de „Zes Stammen" loopt eigen- lijk om het bezit van een boerderij gele- gen in het gereserveerde gebied. De Indi anen beweren, dat zij het recht hebben om daarin een Indiaansche pachter te plaatsen, terwijl de Canadeesche autoriteiten er een Engelschen oudstrijder willen neerzetten Het opperhoofd Deskaheh heeft verleden jaar nog een bezoek aan Londen gebracht om aan minister Churchill een pe- titie der Indianen te overhandigen, waarin zij protesteerden tegen de door het Canadeesche parlement aan- genomen wet, die hen tot Britsche onderdanen zou maken, terwijl zij volgens de beslissing van George III een afzonder lijk volk zouden vormen, dat in het daar- voor gereserveerde gebied mocht won en Zij weigerden derhalve zich te onderwer pen aan het gezag van de Canadeesche autoriteiten. Tijdens den oorlog namen evenwel velen van hen dienst als vrijwilli ger en 300 hunner streden aan de poorten in Frankrijk. TER NEUZEN, 17 MEI 1922. LIJK GEVONDEN. Gistertnorgen is in het kanaal bij de trambrug drijvende gevonden het lijk van het sedert den avond van 5 Mei ver miste 16-jarig meisje. INSPECT1E DIRECTE BELASTINGEN De heer L. Hendrikse, thans tijd. te Haartem, is met ingang van 1 Juni a.s benoemd tot rijksklerk ter inspectie Ter Neuzen. ONDERWIJS. De heei' J. Bosselaar te Slluis, is be noemd tot hoofd der U. L. O. school te Ridderkerk. De gemeenteraad van Retranchement heeft Maandag m. a. s. benoemd tot on- derwijzer den heer J. Aflmekinders uit Sluis, no. 1 op de voordracht. MUZ1EKCONCOURS TE DORDRECHT. Aan het groot nationaal muziekconcours met daaraan verbonden marschwedstrijd op 2e Pinksterdag, zal uit Zeeuwsch-Vlaan- deren worden deelgenomen door de Nieu we Harinonie (directeur Aug. Eeckhout) van Hulst. MOSSELKWEEKERIJ. De Minister heeft tot den Bond van Zeeuwsche Mosselkweekers een schrijven gericht, dat uitstel van betaking der pacht alsmede gedeeltelijke kwijtschelding niet worden verleend. Bij niet-betaling zullen strenge maatregelen worden genomen. (Tijd.) UITSLAG AANBESTEDINGEN. Door Ged. Staten van Zeeland werd heden aanbesteed het uitvoeren van buiten- gewone bestratingswerken op een gedeelte van den weg van Ter Neuzen naar Axel. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: 1. Don te Zierikzee voor 23.928, Haarsveld te Lichtevoorde voor f 23.300, J. F. A. Oostdijk te Groenendijk voor 23.370,R. Verschelling te Ter Neuzen voor 23.000,—, J. Wolfert te Hoek voor 23.000,—, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 22.970,J. van Drongelen te Hoek voor 22.490,J. A. Meertens te Hoek voor f 22.460,P. J. van de Sande te Breskens en J. Cornelis te Hoofdplaat voor 22.140,-, G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen voor f 21.990,G. J. v. d. Ven te Koudekerke voor 21.430,—, J. H. v. d. Ven te Vlissin- gen voor 21.260,J. de Bree te Ter Neuzen voor f 20.850, Door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat werd heden te Middelburg aanbesteed het leveren en in voorraads- hoopen zetten van steenslag en grind langs de rijkswegen behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen en tot de Rijkswaterleidin- gen, wederzijds dit kanaal, in twee percee- len en in massa. Raming perceel 1 2670; perceel II j 2490 en de massa 5160. 3 biljetten waren ingeschreven en werden alien van onwaarde verklaard, omdat niet voor ieder perceel op een afzonderlijk biljet was ingeschreven. SLUISK1L. De heer M. H. Verpoorte, onderwifzer aan de chr. school alhier is als zoodanig benoemd te Heiningen, gemeente Fijnaard. GRAAUW. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan J. F. van Laere alp veld- wachter der gemeente Graauw en Langen- dam. EEDE. Ongeveer twaalf jaren geleden was uit deze gemeente een jongeling naar A)nerika vertrokken. Toen nu tijdens den werekli- oorlog ook de Vereenigde Staten van Ame rika daarin waren betrokken geworden, werd ook onze vroegere dorpsgenoot opge- roepen voor den dienstplicht, bij het Atme- rikaansche leger mgeljijfd en naar het Fran- Fransche front gezonden. Tijdens den loop van den oorlog sneu- velde hij en werd op een kerkhof achter het front begraven. Men weet, dat door de zoijgen der Amerikaansche regeering de lijken der ge- vallen Afnerikaansche soldaten na den wa- penstilstand geleidelijk ter beschikking van de nabestaanden worden gesteld. Ook de moeder van onzen gesneuvelden dorpsge noot ontving de officieele kennisgeving, waarop geantwoord werd met het verzoek om het stoffelijk overschot van den jongen naar Eede te wilfen overbrengen. Onder geleide van twee Amerikaansche soldaten is dit nu onl'angs geschied. Het lijk lag in een dubbele kist. Na opening der kisten ter overtuiging bleek het lijk nog slechts een geraamte, in soldatenman- tel gehuld. De in de kist geborgen papieren toonden echter aan dat lijk dat van onzen vroegeren dorpsgenoot was. Bij de plechtige begjrafenis dekte de Amerikaansche vlag de baar. De moeder ontvangt van de Aimerikaan- sche regeering een pensioen van 165 gul den per maand. (Z.-K.) BRESKENS. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer j. A. Eekhout, volontair ter secretarie van Aardenburg. DOOR DEN M.A1ST GETROF(FEN. De 57jarige A. v. Rij te Vlaardingen is, doordat bij het lossen van een stoomschip in 'de Vulcaanhaven de mast brak, door een vallend stuk mast getraffen en op slag gedood. MISHANDELING. Te Walderveen, bij Barneveld, heeft een berucht dronkaard op afschuwefijke wijze stijn vrouw mishandeld. Toen de buren op "het hulpgeroep der ongelukkige vrouw en moeder afkwamen, loste de wildeman een viertal revolverschoten, doch gelukkig zonder iemand te treffen. ARSENICUM-VERGIFT1GING? De vorige week overleed te Hoogeveen zekere J. S. onder verdachte omstandig- heden. Voor de levensverzekering werden bij de schouwing sporen van arsenicum op het lijk gevonden. Naar aanleiding hiervan werden verschillende huiszoekin- gen gedaan en werd bij de schoonmoeder een hoeveelheid arsenicum gevonden. De ze schoonmoeder en twee bij haar inwo- nende dames zijn daarop aangehouden en naar Assen overge'bracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2