ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. KIEZERSLIJST. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. No. 7299. Maandag 15 Mei 1922. 70e Jaargang. Den aanieg eener installatie voor elec- trische verlichting in een schoolgebouw. BINNENLAND. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen den 24 Mei 1922, des na- middags 3 uur aanbesteden De voorwaarden met twee teekeningen zijn voor /2.50 ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Ter Neuzen, den 15 Mei 1922. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEVIJLLE', Secretaris. VAN DEN De Burgemeester van Ter Neuzen, brengt het volgende ter kennis van belanghebben- den. De Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrijstelling, te weten: a. broederdienst; b. kostwinnerschap; c. persoonlijke onmisbaarheid; d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstiig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt; e. verdrag; aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschillende artikelen der wet is ge- regeld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmerking komt. Het voornaamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordt hieronder voor elke reden afzonderlijk ver meld. De vrijstelling, verleend om een der onder a, b en c genoemde redenen, getdt niet in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Hetzelfde kan ook van toepassing worden verklaard op de vrijstelling, verleend om de onder genoemde reden. Aanvragen van vrijstelling. FEUILLETQS De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 18) Samuel Sljeath stond ook op om zijn be- zoeker tot de voordeur te geleiden. Hij was weer geheel zichzelf, nu hij zijn zwa- re verantwoordelijkheid had geschoven op de breede schouders van den oud-officier en hij1 was weer een en al vfeiende vrien- delijkheid, toen hij afscheid van Guyse nam in de weelderig ingerichte hal. Kapitein Guyse was gewoonlijk niet heel beleefd tegen menschen, die hem niet aan- genaatn waren, en hij zou zeker nooit een woord gewisseld hebben met dien onbe- schaafden plattelandsadvocaat met zijn zak- wangen, als hij niet door zfekere omstan digheden ,^broeder in het lijden" was ge- worden. Avonturiers kunnen niet altijd hun vrienden kiezen. Hij luisterde -vdusl maax half naar de vlleiende woorden van den notaris en had derhalve gellegenheid om het geHuisch van zijden rokken over het trapportaal op te merken. Hij1 keek naar boven, want hij keek altijd de irichting uit, waar hij het geritsel van vrouwenkliee- ren hoorde, en lvij had moeite om een verwensching in te houden, die den alom geachten heer Sleath buiten zich zel/f van woede zou hebben gebracht. Want Guyse ontmoette den blik van een vrouw in een oranjekleurig gewaad, die over de trapleuning gebogen stond, en met nieuwsgierigen spot naar het tweetal in het portaal keek. Ofschoon hij een oogen- blik van zijn stuk ward gebracht door de schitterende verschijning op het portaal, Voor het opmaken van stukken betreffen- de vrijstelling wegens broederdienst wordt ter secretarie dezer gemeente in het bijzon der zitting gehouden tusschen 9 en 12 uur voormiddags, op Woensdag 17 Mei a.s. Beslissing omtrent vrijstelling. Beroep. Broederdienst. Kostwinners. toch wist hij zich al spoedig weqr te beheerschen, en hij wenschte zijn mede- plichtige koel goeden nacht. En eerst, toen hij al een goed eind op weg naar huis was, drukte hij zijn gedach- ten in woorden uit: ,4iet begint er al leelijker en leelijker uit te zien. Eerst Signor Biffa en nu de1 schoone Stella. Wat doet die nu hier in deze woestenij. Masseert de oude Sleath zeker. Ik zal niet voorzichtig genoeg kun nen zijn; maar hoeveel hinderpalen ik ook al in dit nest ontdekt heb, toch zal ik mijn doel ten slotte bereiken, zooals altijd. Cos mo Lynne schijnt mij het meeste in den weg te staan. Best, dan moet hij maau verdwijnen." HOOFDSTUK XL De nieuwe patient van dokter Lynne. Lady Uvedale deed onmiddeljlijk haar voordeel met de mededeeling, die haar zoo terloops schijnbaar zonder bedoeling door Stella was gedaan. Toen Clarice terugkeer- de van haar wandeling, merkte lady Uve dale op, dat zij gehoord had,; dat de dokter van de „Melita" zich in Rockhaven geves- tigd had en zij gaf het meisje te verstaan, dat van een vernieuwde kennismaking geen sprake kon zijn. Hierop antwoordde Cla rice openhartig, dat ze dokter Lynne al op het strand had ontmoet en dat het geen oogenblik in haar opkwam om zoo onbe- leefd te zijn om hem1 te negeeren, alls ze hem weerzag. Zij wilde echter haar stief- moeder niet onnoodig ergeren en besloot Cosmo, als de gelegenheid zich voordeed, een wenk te geven geen bezoek op „Hei- deoord" te brengen. Een paar dagen lang zorgde lady Uve dale er terdege voor, dat die geliegenheid zich niet kon voprdoen, maar toen zij al ras merkte, dat Cosmo in het minst geen Persoonlijke onmisbaarheid. Geestelijken enz. Verdrag. Bijzondere gevallen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Om kwart voor 11 word! de vergadering verdaagd wegens onyoltalligheid. Te 11 u. 10 wordt de vergadering her- opend. Allot de oude is de interpeHatie Wijnkoop over de vervolgingen, door het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-In- jtlie ingesteid tegen commujnisten in de re sidence Ternate, en wet tegen den onder- wijzer Malaka, tegen den voorzitter der Vereeniging voor Spoor- en Tramweg-per- plan scheen te hebben om haar een visite te maken, verminderde haar oplettendheid want ze meende nu te mogen aannemen, dat ze van dien kant niets te vreezen had. Clarice kon nu en dan weer alleen uitgaan en dat leidde er alfc vanzelf toe, dat de beide jongelui eenige heertyjke uurtjes ge noten aan het stille einde van het strand, waar Cosmo op een allerliefste wijze werd verwittigd, dat hij geen officieele toenade- ring moest beproeven. Hij had inderdaad ook heel weinig lust gevoelt om Lady Uvedalk te bezoeken, inaar hij had niet recht geweten, of het niet veretandiger zou zijn om zijn afkeer te overwinnen. Maar dat zou dan meteen be- teekenen, dat zijn moeder ook naar Heide- ooird moest gaanen dat wilde hij vermiiden. In geen geval moest hij zijn oprechte, lieve tnoeder in aanraking bren gen met de vrouw, die niet schroomde, om zich te leenen tot een misdaad. Het was hem dus zeer welkom, dat La dy Uvedale hem niet wenschte te ontvan- gen en hierdoor werd meteen zijn meening over haar schranderheid gewijzigd. Als ze bang voor hem was, na het voorval in de apotheek op de „Melita", dan zou zij 't verstandigste hebben gedaan door hem: nu hartelijk te behandelien. Dan zou alle argwaan, dien hij dienaangaande nog ge- koesterd mocht hebben, verdwenen zijn. Het stelde hem nog al gerust te bemer- ken dat zij, hoewel zeer slecht, tegelijker- tijd zwak was; maar hij moest wei in het oog houden, dat zij, als zijn voorGorgen niet overbodig bleken, bl'ijkbaar krachtige hulptroepen had. Allies hing nu verder af van het rapport over het wateronderzoek, hij had de vloei- stof naar een van de meest bekende labo- ratoria in Londen gestuurd en nu moest hij nog drie lange weken en drie dagen wachten, eer hij den uitslag zou kunnen soneel in Ned.-Indie, den heer Bergsma, tegen den voorzitter van de Sarekat Islam, Abdoel Moeis, tegen Rekso di Poetro, en andere dergelijke gevallen, in den jong- sten tijd voorgekomen. Interpellant (comm.) vraagt, waarom de Indische regeering aldus optreedt, en of het geen tijd wordt, dat gouverneur-gene- raal Fock ontslagen wordt. De heer Marchant (v.-d.) vraagt bij de medebehandeling van zijn interpella- tie of aan de drie regenten, die uittraden uit het Comite voor Autonomic van Indie, is te kennen gegeven, dat zij moesten uit- treden. Minister de Graaff betoogt, dat de In dische regeering slechts gebruik maakt van haar recht, als zij optreedt tegen hen, die met de daad communisme propagee- ren. Het oogenblik voor aftreden van den gouverneur-generaal acht de regeering nog niet gekomen. De regenten, waarover de heer Marchant sprak, zijn op de hoogte gebracht van den niet onschuldigen aard van het Comite voor Ajutonomie en toen vrijwillig uitgetreden. t_De heer Wijnkoop dient twee moties in, de eene vragende om opheffing van de exorbitante rechten van den gouverneur- generaal, de andere om pubficatie van de stukken betreffende Malaka en de vervol- ging van de Atjehsche hoofden. De heer Marchant dient een motie in, uitsprekende dat het den ambtenaren vrij moet staan deel te nemen aan iederen ge- ooTloofde staatkundige organisatie. De conclusie der commissie inzake het Verkort Verslag, wordt daarop aangeno men zonder hoofdelijke stemming. De motie-Van Ravensteijn betreffende verlaging van den abonnementsprijs van het Verkort Verslag wordt verworpen met 61 tegen 23 stemmen. De subsidie voor de luchtvaart wordt goedgekeurd met 78 tegen 7 stemmen. Het ontwerp-Rutgers inzake tegemoet- koming aan de gemoedsbezwaren van schoolbesturen tegen verzekering van schoolgebouwen wordt verworpen met 45 tegen 40 stemmen. DE KAMERONTB1NDING. Vermoedelijk 20 Mei zullen de Kamers in gemeenschappelijke zitting bijeen ko men voor de sluiting. De nieuwe Tweede Kamer zal 25 Juni bijeenkomen, om dadelijk de Grondwets- herziening in tweede lezing te behande- Ien. Daarna blijft de Tweede Kamer bijeen voor de gewone vierjaarlijksche periode; en de Eerste Kamer voor een jaar. Of de Eerste Kamer daarna zal worden saamgesteld volgens het stelsel van even- redige er'egenwocrdiging ?ar afhangen an de omstandigheid, of in het eerstvolgende zittingsjaar al of niet de desbetreffenda wet tot stand komt. DE KAMERVERKIEZINGEN. Het Volk geeft de volgende lij'st van de candidaten der S.D.A.P. In 's Hertogenbosch (kieskring 1), Til- 'burg (kieskring 2), Middefburg (kieskring 12) en Maastricht (kieskring 18): 1. W. H. Vliegen te Atnsterdam. 2. W. C. de Jonge te Bilthoven, 3. G. F. Lindeijer te Vlissingen, 4. W. Drop te Rotterdam, 5. P. G. Crruijs te Teteringen, 6. J. A. Berg- meijer te Dordrecht, 7. H. van der Ploeg te Heerlen, 8. J. F. van Kersen geb. van Muylwijk te Rotterdam, 9. j. Jansen te Eindhoven, 10. J. Onderdijk te Middelburg. De Tribune meldt, dat het partijbestuur van de Communistische Partij, na bespre- king met vooraanstaande leden van de Per- serikatan Communista di India (P. C. I.) vernemen. Hij haatte dat uitstel, maar er was niets aan te doen en hi} troostte zich maar met de gedachte, dat er althans geen dadelijk gevaar dreigde. Misschien zou er later, als het slachtoffer geen enkel symp- toom van de ziekte vertoonde, nog eens een dergelijke poging gewaagd worden, maar voor het oogenblik stonden alle sig- nalen op veilig. En het heden was zoo liefelijk; die ge- stolen uurtjes schenen dubbel zoet. Of schoon zij elkaar niet af te dikwijls ont- moetten, dank zij de nu en dan veyscherpte waakzaamheid van Ladv Uvedale en de grootere praktijk, die Cosmo langzamer- hand kreeg, toch had hij altijd een kans- je, dat hij op dat beschutte plekje^ waair de klippen zich beschermend om de baai bogen, begroet werd met het lieve,t be- schroomde lachje, dat zoo heel veel voor hem beteekende. Soms werd zijn hoop verwezenlijkt, soms wachtte hij tevergeefs,- maar het was een nieuwe vreugde in zijn leven om iederen ochtend op te staan en zich dan af te vragen, of dit een ge'tpk- kige dag zou worden, ja of neen. Hij had nog geen aanzoek om haar hand gedaan, maar Cosmo telde het verschiF tusschen haar rijkdom en zijn armoede al niet meer. 'Als hij Clarice beschermde tegen haar gewetenlooze belagers was hij toch ge- rechtigd om de hoogste belooning te eischen. Als zij hern tenminste liefhad, en hij durfde haar zijn liefde nog nietj te belijden, eer hij wist,, dat hij haar in derdaad een dienst had bewezen, die zijn verzoek billijkte. /Allfes hing dus letterlijk af van de kruik water, die Bill Jessop hem gebracht had, den avond dat Stella Sletath haar voet had verstuikt en die hij in alle stilte had verzonden aan het adres van iemand, die algemeen bekend was. Als die beroernde deskundige verklaarde, dat het water on- besloten heeft, alsnog een Indonesier, en wel den partijgenoot Mafaka, na zijn ex- terneering thans woonachlig te Amster dam, aan de candidatenlijst toe te voegen. De lijst luidt nu aldus: 1. D. J. Wijnkoop, 2. Dr. W. van Ravesteijn, 3. I. T. Malaka,' 4. J. W. Kttuyt, 5. L. de Visser, 6. R. VosStel, 7. G. Sterringa, 8. J. C. Ceton, 9. J. Brommert Jr., 10 G. A. Vader. In den Rijkskieskring Tilburg staat het vast, dat het aftredend Kamerlid Arts op- nieuw zal wqrtden gecandideerd, buiten de R.K. Kiesvereeniging om. Men meldt, dat reeds verschillende lijsten volteekend zijn. DE DATUM DER VERKIEZ1NGEN. De Msb. noemt als vermoedelijken da tum voor de Tweede Kamerverkiezingen Woensdag 5 Juli. Voor de verkiezingen wordt het liefst een Woensdag genomen, omdat de besturen der groote gemeenten op dien dag het gemakkelijkst de beschik- kijig kunnen bekomen over schoolljoikalen voor stembureaux. Ook is overwogen om de verkiezing op Maandag 3 Juli te doen houden ten be- hoeve van de zeevisschers, die voor een heele week uitvaren. Bij de overweging van de voor- en nadeelen dezer twee data schijnt echter de beslissing te zullen over- slaan naar 5 Juli. DE GRONDWETSVOORSTELLEN AAN GENOMEN. De Eerste Kamer heeft de gewijzigde Grondwetsvoorstellen aangenomen. Hoofdstuk III werd goedgekeurd met 39 stemmen tegen 1 stem. Hoofdstuk IV en de additioneele artikelen werden aangeno men met algemeene stemmen en de wijzi ging van arj. 73 van het He Hoofdstuk werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. HET WETSONTWERP-RUTGERS VERWORPEN. De Tweede Kamer heeft het ontwerp- Rutgers-Van der Molen tot wijziging der Lager Onderwijswet, tegemoetkomend aan hen, die gemoedsbezwaren hebben tegen het verzekeren van schoolgebouwen tegen brandschade, met 45 tegen 40 stemmen verworpen. Tegen de linkerZijde en de katholieken Buiten, Groenendaal en Bo- mans. HERSTELL.INOSOORD. Zaterdagmiddag heeft te Eden de eerste steenlegging ptaats gehad van het Her- stellingsoord voor Rijksambtenaren en be- ambten in 's Rijks dienst (H.O.R. Aj). PL,ATTELANDERSBOND EN STAAT KUNDIGE GEREFORMEERDE PARTIJ. Vrijdag is te Rotterdam de conferentie gehouden tusschen de hoofdbesturen van de rechtsche fractie van den Plattelanders- bond en van de Staatkundige Gereformeer- de Partij. De samenkomst heeft geen definilief re- sultaat opgeleverd: organisatorische bezwa- ren zouden naar men ons meldt het nemen van eenig positief besluit be- let hebben. De besprekingen zullen op later tijd- stip worden voortgezet. (N. R. Crt.) DE TABAKSWET. Blijkens het voor(oopig verslag der Tweede Kamer, inzake het voorstel van wet van den heer Abr. Staahnan c.s. tot wijziging (uitstel) der Tabakswet. Vele leden verkliaarden ernstig bezwaar te heb ben tegen de wijze, waarop dit wetsvoor- schadelijk was, zou hij, Lynne, al een he si gek figuur slaan. Dan zou hij een kwaad- stoker zijn, die met waar was om een ver- standig meisje tot vrouw te krijgen hoe groot een dienst hij haar ooit zou kunnen bewijzen. Die rustige kalme tijd vlood henen, tot op een ochtend, elf dagen voordat't schei- kundig rapport kon worden verwacht. Toen Cosmo en Clarice langzaam samen dicht langs de zee drentelden, zagen zij een heer op hen afkomen, iemand, gekleed in een onberispelijk strandpak, die blijkbaar met zijn ledigen tijd geen raad wist. Hij keek niet naar hen, maar naar de blauwe goljfjes, die kabbelend braken op het strand, en hij stond vlak voor het paartje, eer hij ze blijkbaar opmerkte en met een uitroep van verbazing zijn stroo- hoed afnam. „;Freule Uvedale," ontsnapte hem. „>Dus is Rockhaven de schuilplaats, die u uitverkoren hebt. Londen is wanhopig over uw afwdzigheid. Ik dacht, dat dit alleen maar het toevluchtsoord was van oude heeren, wier spijsvertering ir. de war is, zooals ik, en die meening werd beves- tigd door het gezelschap in mijjn hotel-1. Logeert Lady U%edale ook hier? Och, maar dat spreekt vanzelf. Ik hoop niet, dat u hier bent om haar gezondheid. Want ik behoef niet te vragen of u de schuld bent, dat uw vrienden zich beklagen over hun verlatenheid. Wat ziet u er uitstekend uit." Clarice drukte hem de hand en lachte gedwongen. „Wij mankeeren geen van beiden iets, kapitein Guyse," zeide ze. „Mijn stiefmoe- der heeft zich in het hoofd gesteld, dat ik een rustkuur moest doen, en of ik het nu noodig heb of niet, rust zal ik houden." (Wordt vervolgd). TER NEUZENSCHE CO U RANT. liHimiw— ii \mm m wn iiiimhi \mm\ mm i nrmT-n(rinim-- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijst be.elen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar. 1»r Neuzen, 15 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secreteris. Wie vrijstelling wenscht aan te vragen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeente, voor welke de belanghebbende voor den dienstplicht iugeschreven is. Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van de ge meente mondeling aanvragen der.oodigebewijsstukken op te makeh of zoodanige stukken inleveren, een en ander zooals hierna nader is aangegeven. De burgemeester zorgt, dat de stukken worden gezonden aan de autoriteit, die over het verleenen van vrijstelling heeft te beslissen. Voor zooveel broederdienst en geestelijken enz. be- treft, moet de vrijstelling worden aangevrsagd tus- schen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin het inschrij- vingsregister is gesloten. Voor zooveel kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid betreft, moet) de vrij stelling worden aangevraagd in October van hetjaar waarin de ingeschrevene heeft geloot. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Mei of na 16 October, dan moet deaanvraati geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Bij het aanvragen van vrijstelling wegens broeder dienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegenwoordig zijn twee getuigen. die meerderjarige personen moeten zijn, van wie kan worden aange- nomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschre vene behoort. voldoende bekend zijn. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven aan den persoon, die de aan vraag doet. Omtrent vrijstelling wegens broederdienst wordt beslist door Gedeputeerde Staten. Omtrent vrijstelling wegens een andere reden wordt beslist door den Minister van Oorlog of, als het iemand betreft, die voor de zeeinacht bestemd of bij de zeemacht inge- lijfd is, door den Minister van Marine. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak staat beroep open bij de Koningin. Uieromtrent worden nadere mededeelingen gedaan bijdebekend- making van de uitspraken. Bij de Dienstplichtwet is als beginsel aangenomen, dat uit ieder gezin met meer dan Adn zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrijstellingen, door afkeuring enz. niet genoeg personen overblijven om tot gewoon dienst- plichtige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de vooi loopig-vrijgestelden, voor zoover noodig, tot gewoon dienstplichtige worden bestemd. Voor- loopig vrijgesteld worden in het algemeen diegenen, die behooren tot een getal broeders, waarvan de helft of, bij een oneven getal, de kleinste helft nog niet gediend heeft, noch tot gewoon dienstplichtige be stemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens broeder gediend heeft bij de landinacht, bij de zeemacht of bij de over- zeesche weermacht. Onder broeder wordt verstaan de wettige broeder of wettige halfbrocder. Als broederdienst komt slechts in aanmerking de dienst van den broeder, die: a. gedurende ten minste vijf en een halve maand de maand gerekend op 30 dagen in werkelijken dienst is geweest of, indien hij als dienstplichtige een eerste oefening van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht b. militair pensioen geniet of heeft genoten c. gedurende zijn werkelijken dienst isoverleden Met den dienst, door een broeder vervuld, wordt gelijkgesteld de dienst, vervuld door een ingevolge de wet voor den broeder gestelden plaatsvervanger bij de militie. Indien twee of meer bro. ders voor eenzelfde lich- ting tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn, wordt, ten zij zij onderling anders over, enkomen, de oiidste hunner en bij gelijken ouderdom hij, die het eerst in het alphabetisch register werd vermeld, beschouwd als degeen, wiens dienst zoo deze voldoet aan hetgeen in het tweede lid is bepaald recht op vrijstelling voor de anderen oplevert. Te alien overvloede wordt nog opgemerkt, dat hij, die nog geen recht op vrijstelling wegens broederdienst heeft, doordat de dienstplichtige of vrijwillig dienende broeder nog niet of nog niet lang genoeg in werke lijken dienst is geweest, alsnog vrijstelling kan aan vragen binnen 14 dagen nadat de voor broederdienst vereischte werkelijke dienst is volbracht. Hij, voor wieu na den gewonen tijd recht op vrijstelling ont staat, doordat een broeder inilitair pensioen verkrijgt of gedurende zijn werkelijken dienst komt te over- lijden, kan eveneens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat dit geval zich voordoet (een en under geldt alleen voor hen, die voor de lichting 1923 of voor een latere lichting zijn ingeschreven). Indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden ingelijfd. voordat de dienst van den broeder voldoende is voor vrijstelling, of voordat de vereischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijner tijd vraagt, uitstel van eerste oefening worden verleend in afwachting van de aan te vragen vrij stelling. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levens- onderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen a. de echtgenoote van den ingeschrevene; h. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de l-elangen van den dienst het wenschelijk maken haar niet te v erleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening onstaat of wanneer de belangen van den dienst in ander opzicht niet toelaten den ingelijfden kostwinner vrij te stelleji. N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt uanvankelijk (en of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een ge- 7amenlijken duur van ten minste vierjaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolangde vrijstelling nog niet voorgoed verleend is, kan zij worden in- getrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid nood- zakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervoor met betrekking tot kostwinners onder de letters ae zijn vermeld. Wat hierboven onder „N. B." staat, geldt ook voor deze reden van vrijstelling. Vrijste ling wordt verleend a. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch- Katholieken ordebroeder b. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die tot geestelijke, tot bedie naar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid en aan den proefbroeder, die tot broeder- diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanigheden te bezitten, is omsehreven in een tweetal tabellen, die belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kun nen raadplegen. De vrijstelling kan ook worden verleend, indien de ingeschrevene verkeert in een geval, dat met een der in de tabellen omsehreven gevallen kan worden gelijkgesteld Tot het aanvragen van de hierbedoelde vrijstelling moet bij den burgemeester worden ingeleverd een verklaring, waaruit blijkt, dat de ingeschrevene ver keert in een der gevallen, in de tabellen omsehreven, of in een daarmede overeenkomend geval. De hierbedoelde vrijstelling wordt aanvankelijk een of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jaren verleend, en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslis sing nog aanwezig, dan wordt de vrij-telling voor goed verleend. De vrijstelling houdt op te gelden, zoodra de vrijgestelde ophoudt te verkeeren in het geval, waarop de vrijstelling gegrond was. Vrijstelling wegens verdrag wordt verleend aan hem, die blijkt ingevolge een verdrag met een vreemden Staat niet tot krijgsdienst verplicht te zijn. Wat als een bijzonder geval wordt aangemerkt, staat ter beoordeeling van den Minister. Ter Neuzen, 15 Mei 1922. De Burgemeester, J. HUIZINGA. ii i iiiimi iiwi'ii mm\ m mi i iinirn iT"-itnTtn'ii-—mwi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1