~8EMEHGQ£~bERlCHT£N. Iz. NqrJicr; 2400 gld. voor twee woningen van J. Ph. Cijsouw; Philippine 1000 gld. voor een woning van E. de Smet; Sas van Gent 1095 gld. voor een woning van A. J. Bockstael; 1095 gld. voor een woning van M. J. B. de Vriendt; IJzendijke 800 gld. voor een woning van J. van dq Sande; 1200 gld. voor een wo ning van het bestuur der schoolvereeniging Hesrv. Kerk. HIJ VOND 'T HIER BETER. Een half jaar geleden keerde een 14-ja- rige jongen uit Weenen, die bij den heer K. te Zutfen verpleegd was geworden, naar zijn vaderland terug. Vrijdagavond stond hij onverwaehts weer voor de deur van zijn vroegere verzorgers. Zijn hart trok zoo naar Holland, dat hij op zijn eentje de reis daarheen weer had aanvaard. TUSSCHEN DE TRAMWAGENS. Dinsdagmojrgen werd de 23-jarige fa- brieksarbeidster Marie^ Baas uit Glanerburg die zich per 'fiets naar haar werk te Ensche- de begaf, op het Kruispunt de Klomp door een jeugdig wielrijden aangereden met het gevolg dat zij tusschen een motor- en een bijwagen der electrische tram viel en aan de gevolgen van een hersenschudding over leea. ONGEWENSCHTE BELANGSTELL1NG. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken ten huize van den heer Vincent, deurwaarder te Hoofddorp, Haar- leminermeer. De dieven maakten zich tnees- ter van een aantal voorwerpen van waar-: de, kleedingstukken, w.o. een bontjas, een rijwiel merk Raleigh, enz. Geld wordt er niet vermist. De dieven zijn n&et tot het kantoor van den heer V. doorgedrongenf V. reisde van Leiden o.p. met een drietal jonge personen met een verdacht uiterlijk, die hem in zijn woonplaats eenigen tijd volgden. Vermoedelijk heeft hij de aan- dacht dezer personen getrokken en zijn ze zoo on net idee gekomen. „een kans te zijnen huize te wagen. PROF. OTTO OTTO IN DEN HAAG. Men meldt uit Den Haag: Dat prof. Otto Otto en zijn experimenten in wijden kring belangstelling hebben ge- wekt bewees de groote opkomst Dinsdag- avond bij zijn optreden in de residentie. De groote zaal van Pulchri was geheel bezet. Prof. Otto Otto begofl zijn toespraak met er op te wijzen, dat hij het voorwerp is ge worden van een niet-gewilde reclame. Hij vertegenwoordigt slechts de weten- schap der psychotherapie, met reclame, met wonderdoikterschap en de „Blitz-Augen" in de advertenties wenscht hij niets te doen te hebben. Hij betuigde zijn eerbied voor de geneeskunde. Het verwijt tegen spreker uit- gesprotken, dat hij den dokterstitel niet voert, acht hij van het standpunt der dokters zeer goed te verklaren. Dooh de beste dokter hoeft nog niet de eigenschappen te bezitten, die hem tot peycho-therapeut stempelen. Deze beoogt de uitwerking van ziel op ziel. Ook de psycho therapie heeft haar grenzen en kan geen or ganische ziekten genezen, maar wel ziels- ziekten, als slapeloosheid, gebrek aan eet- lust enz, Wie sensatie van sprekers optreden ver- wadht zal worden teleurgesteld. Wat sprekers methode beoogt is de ziels- oorzaak van een ziekte op te sporen, hetgeen een persoonlijken aanleg eischt. Het doel van de school, door spreker in Duitschland geleid, heeft de ontwikkeling van dezen aan leg ten doel. De gevallen dat bij psycho-therapeutische geneeswijze door een enkele behandeling volkomen genezing intreedt zijn uitzonderin- gen. Het sanatorium te Blankenburg is in- gericht voor vermogende en onvermogende patienten. De laatsten zijn het talrijkst. Om toch over de noodige middelen te beschikken is spreker mede in Nederland gekomen. Men zal hem niet kwalijk nemen, dat hij zoodoen- de van de valuta profiteert! Vervolgens besprak Otto Otto ironisch de praatjes over hem gepubliceerd, dat hij bad- kneoht of minister zo-u zijn geweest. Vooral het laatste wenschte hij niet op zich te laten zltten. Hierop gaf spreker een uiteenzetting van het waarnemingsvermogen door middel der zinnen en in onbewusten toestand. Spreker getuigt van zijn religieus gevoel, dat in den oorlog, waar hij zoovelen heeft zien sterven, sterk is ontwikkeld. Het be- staan van een geweten en de beteekenis van de biecht heeft hij toen leeren inzien. De vrijdenkerij acht spreker de grootste mis- daad. Het geloof, ook in de liefde en den eoht, is van alles de basis. Dat Duitschland is bezweken, acht hij niet een gevolg van de overmacht, doch van het verlies van het ge loof in de overwinning. Ook de dokter heeft het geloof van den patient van noode. Dit geloof is veelal veel te gering. Van den kwakzatver verwacht men wonderen, maar hij kan in 't geheel niets. Wat sprekers methode betreft, wees hij op het individueele van elk gSval. Dat spre ker in het openbaar optreedt is niet zijn smaak, maar een gevolg van het ontbreken van een psycho-therapeutische faculteit, waarvoor hij propaganda wenscht te maken. Door zijn avonden, zegt spreker, is menig- een nog gekomen op den weg naar redding, dren zij zelfs diet hadden vermoed. In het kamp der dokters zelf zijn velen reeds tot de homoepathie overgegaan. De hoofdzaak is irnmers, dat de lijdende menschheid wordt geholpen. Vele dokters zeggen tot hun patienten, dat zij niets hebben, maar het zich alleen ver- beelden. Deze inbeelding echter moet wor den weggenomen en dit kan slechts langs therapeutischen weg. Hierna ging spreker van zijn theoretische besdhouwingen over tot de practische proef- nemingen. Hij verzocht, dat zich alleen pa tienten zullen aanmelden, van wien de dok ter heeft verklaard, dat zij geen organische ziekten hebben. Nauwelijks had prof. Otto Otto uitge- sproken of er ontstond een zeldzaam sdiouwspel. Bij tientallen tegelijk bestorm- den de aanwezigen het podium, moeders en vaders met kinderen, lamrnen en gebrekki- gen op krukken en door anderen gesteund. Het was een jammerlijke aanblik, een be- weging op groote sehaal, waartegenover prof. Otto Otto zich machteloos verklaarde. Hij zoowel als zijn secretaris en eenige br- hulpzame Nederlanders beproefden in den chaos orde te brengen, wat slechts met de grootste moeite gelukte. Toen de rust was teruggekeerd herhaalde prof. Otto Otto, dat hij geen organische ge vallen kan behandelen en slechts patienten, voorzien van een schriftelijk doktersattest in behandeling kan nemen. Hij blfjft tot 31 Mei in Den Haag. Om dezen avond niet te doen mislukken wilde de prof, beproeven eenige aanwezigen te helpen, hoewel zij geen diagnose van een dokter kunnen overleggen en al hun gege- vens dus slechts het karakter van bewerin- gen dragen. Een vrouw verklaarde sedert vier jaren gedragen te worden zonder een stap te kun nen doen. Prof. Otto Otto constateerde bij haar een organische verdikking van de knie. Niettemin slaagde hij er in de vrouw zon der veel hulp doch nog moeizaam van den eenen kant naar den anderen te laten loopen. Van de overige gevallen vermelden wij nog de treffende genezing van den heer v. S., wiens linkerbeen sedert jaren volkomen ge- voelloos, koud en onbruikbaar was. Na de behandeling Hep hij steeds meer zeker van zich zelf het trapje af en op en door de zaal. Het betrof hier, volgens prof. Otto Otto, een zuiver neurasthenisch geval, zgn. angst voor den angst. Ook een maaglijder werd volgens zijn verklaring van zijn voortdurende pijn verlost. Bij andere patienten kon de prof, minder sprekende resultaten bereiken. Het publiek was bij dit alles ten zeerste geboeid en be- toonde zicih herhaaldelijk uiterst geestdriftig. Prof. Otto Otto legde er nog den nadruk op, dat zijn geneeswijze in geen geval op hypnose berust. LAAT THUISKOMENDE JONGENS. Het geslaoht der laat thuiskomende jon- gens is oer-oud en voert zijn dynastie op tot de dagen van Babylon: Het verhaal van den laat thuiskomende zoon is door vele vertel- lers in versohillende talen overgenomen en komt in het kort hierop neer: Een zoon had de mededeeling gekregen dat hij de huis- deur gesloten zou vinden, als hij het nog- maals zou wagen, te laat te komen. V/eer bezweek de wii tot beterschap des zoons en inderdaad had zijn vader de huisdeur ge- grendeld. Het smeeken van den zoon om toelating baatte niet. De zoon nam toen een zwaren steen en liet dien neerploffen in de drinkwaterput voor het huis. De vader, die geloofde, dat zoonlief een eind aan zijn laat huiswaarts komend aardsch bestaan had gemaakt, snelde naar buiten en de zoon die zich ter zijde van de woning had verborgen, maakte gebruik van die gelegenheid en haastte zich door de geopende deur naar binnen, sloot de deur en ging naar zijn ka- mer. Toen de vader, in de put blikkend, niets ontdekte, dat op een zoon geleek, wilde hij het huis weer ingaan, maar nirhad zoon lief op zijn beurt de huisdeur gegrendeld. Toen de zoon zijn vader aan de klink hoor- de morrelen, opende hij het bovenvenster, en in de onderhandelingen, die nu volgden, moest de vader beloven, voortaan niet meer des avonds laat tet trachten binnen te ko men, maar op tijd thuis te zijn! Dit verhaal valt ons in bij het lezen van een artikel van Helen Hope in ,,The Daily News" van 22 April. De s'chrijfster Heeft het over lastige jongens, die laat thuis komen en den avond hebben doorgebracht met drin- ken, of op andere wijze vroolijk ,,passa- gieren". Miss Hope vertelt, dat in haar ouderlijk huis haar vader de kinderen naar strenig Calvinistische begrippen opvoedde en dat er des Zondags niet minder dan een kerkgang-orgie heerschte. De vader stond noch schouwburgbezoek, noch dansen toe en een ijzeren wet luidde, dat de jongens des avonds om 10 uur thuis moesten zijn. Het gevolg was, dat hij een gezin kweekte van onderdrukte opstandelingen, speurend naar het oogenblik, dat ze de boeien konden ver- breken. Maar met de jaren verminderde de ouder- lijke ijver in zake strenge opvoeding en de jongere kinderen genoten veel meer vrijheid dan de oudere hadden gehad. Die vrijheid had een voortreffelijk gevolg, de volgende jongens kwamen thuis zoo vroeg of laat als het hun behaagde en ze schenen niet te ver- langen laat naar huis te komen. De schrijf- ster zegt, dat de jongere broers betroitw- baar en tevens zachter van aard zijn dan de oudere. Ze wijst er op, dat het dwang- systeem tot gevolg heeft, dat men menig- rnaal het omgekeerde bereikt van hetgeen men als resultaat wil zien. (Hbl.). NOG JUIST IN TIJDS GERED. Het mPitorschip ,j,Sir John Forest", dat de verbinding o iderlioudt tusschen de Fidzji-eilanden in den Stilled Oceaan, heeft op een reis van Nasavusavu naar Suva 10 meisjes gered, die een 30-tal uren in een kleine platte boot op de open zee hebben romdgezwalkt. De meisjes, die slechts van 10 (jot 16 jaar oad waren, waren 's morgens om 6 uur uitgevairen o n sici in te zamelen, een o.iderzeesch product, waarvan men kuoo- pen maakt, Gewapend met autO;-stofbrillen o.n beter onder water te kunnen zien de meisjes duiken namelijk so ns onder water o n het begeerlijk product te vinden sprongen acht van de tien kinderen over board, terwijl twee in de boot de wacht moesten houden. Door de warmte bevangen, vielen deze twee achterblijfsters echter in slaap en dreven met haar boot in diep water af. Op dat oogenblik was de zee kalm, zoo- dat de twee kinderen door niets uit hun slaap gewekt werden. Zij waren reeds 2 a 3 mijlen afgedreven, voor de overige meisjes, die op een rif ijverig bezig waren met sici in te zamelen, het bemerkten, Aan berugzwemmen naar de kust o n hulp te halen viel niet te denken. Zonder aarzeling plonsten de acht meisjes in zee en zwommen naar de boot. Het was een lange „rek" en to?n zij het vaartuig be- reikten, waren drie der meisjes de macht nabij. Toen zlij eenmaal aan boord begonnen zij weder landwaarts te roeien, met de twee kleine riemen, die zij te harer beschikking hadden. Doch zij hadden het getij en den slroom tegen, zoodat zij ver- der naar diep water afdreven. Zij verlo en echtei den mOiCd niet, maar hielden hard- nekkig vol. t Ten s!oi te viel de duisternis in, toen zij r.og ver van land vqrwijderd waren. Den volgenden morgen zaten zij nog aan de riemen en bevooden zich op eenige mijlen van het kleine eiland Namena, ten Noorden van Koro. Om half 9 's morgens kreeg de „Sir John Forrest" haar in het zicht en weldra waren ze veilig aan boortl van dit vaar tuig gebOjigen. Was de moto/hboot een uur later geko nen, dan zou de boot waar- schijnlijk door den sterker wordenden golfslag vol water zijn geloopen en zou- den de kinderen, die nu te zeer uitgeput' waren, niet meer in staat zijn geweest om naar land te zwemmen. De kinderen werden door de motorboot naar Sevuka gebipacht en vandaar naar hun angstige ouders teruggezonden, die hen alien reeds verdronken waanden. TER DOOD VEROORDEELD. Het hot van assiesen der Seine heeft Mecislas Charrier, den man, die mede- plichtig is aan den moord in den nacht- trein l'arijs—Marseille, die een bfficier net leven heeft gckost, ter dood veroordeeldi. •Fwee advooaten hebben Charrier, tering- lijder in een ge\Ojrderd stadium, verdedigd. Maar de beklaagde heeft het zijn verde- digers niet gemakkelijk gemaakt. Toen een hunner oitoeirekenbadrheid pleitte, be- toogde de beklaagde met veel klem, dat hij xOils'trekt niet gek was en dat hij als on- verzocnlijk vijand van de maatschappij het hof tartte zijn hoofd te nemen. VERGEEFSCHE ZELFOPOFFERING. Een roerend voorbeeld van vergeefsche zelfopoffering wordt uit Aberdeen aan de „Times" geineld. Een inwoner dier stad, J. S. Duncan, we)r(d na een operatic zoo ernstig ziek, dat men alleen zijn leven meende te kunnen redden door een trans- fusie van bloed. De ethtgenoote van den patient stelde zich onmiddelljijk daarvoor beschikbaar en de benoodigde hoeveel- heid bloed werd haar afgetapt en op haar man overgebracht. Deze overleed ech ter 9 uur na de behandeling. Den avond voor zijn begrafenis werd mevr. Duncan ernstig ziek en werd in het ziekenhuis op- genomen, waar zij overleed. ZEDEN IN ANKOLA. Een paradijs voor vrouwen die aanleg tot zwaarlijvigheid vertoonen, is het lief- lijke land Ankola, gelegen in Centraal-Afri- ka. De bewoners van deze landstreek be- oordeelen de vrouw niet naar haar kwa- liteit, maar naar de kwantiteit, en met het uitzetten van den omvang grpeit ook de kans van het jonge meisje haar verdere leven aan de zijde van een echtgenoote te mogen doorbrengen. De echtgenoot is daar trouwens een onontbeedijk iets, daar de vrouwen nau welijks meer kunnen loopen door de vet mestingskuur die zij vanaf hun negende jaar moeten ondergaan. De stakkers v/or den dan opgesloten waardoor hun li- chaamsomvang zoo kolossaal wordt dat zij niet eens meer van 'de eene kamer naar de andere kunnen gaan. Men Ziet daar zel- den een getrouwde vrouw die nog te voet kan gaan. Voor meteorologen is dit land echter bepaald gevaarlijk. Wel is waar hewijst men den weerfprofeten groote eer, maar de stemming verandert wanneer de regen waarom zij vragen, uitblijft. De schuldige wordt in de gloeiende zou gezet, en de kok van den koning bereidt een speciaal gerecht voor den weerspanni- gen regenmaker lams- of kalsl'ever, in boter gekookt, toegediend met zooveel zout als de schotel maar dragen kan. Wanneer de ongelukkige met droog verhemelte om wat water sineekt, krijgt hij ten antwoord: iMaak dan dat er regen komt dan gaait je dorst wel over! ken en vluchtte, steeds op zijn achtervol- gers vu[rende, den Kaiserdamm o^j. De directeur rendc hem achterna, met de revolver der bank gewapend. Hij loste verscheidene schofen op den vluchteling, maar miste.. Een Schupo-agent, die op zijn fiets passeerde, wie'rp zich ook in den strijd vuurde verscheidene malen, maar miste eveneens. De iower stelde zich verdekt op en school den politieman in den schou- der. Deze viel, dorch een coiSega,> die de zaak had zien gebeuren, nam de revolver en spro-ig op de fiets van den gevallene en zette den roover na. Er ontstond toen een formed duel langs de huizen'rij, tot- dat de agent den roovejf in de d.ij trof. Deze Iwankelde, en de agent trof hem nog twee malen, ten einde hem opschadelijk te maken. De man werd toen naar het zie kenhuis gebracht. Zijn identiteit blcek o i- zeker, en papieren had hij niet bij zich. Men verrr.oedt dat het een oud-officier van een der Baltische lege;rs is geweest, en dat hij ge'eoortig is uit Lijfland. DE HULP KWAM TE LA'AjT, Eenige maanden geleden ging te Hull een groat graankoopman failliet. Buiten zijn schuld, zegt een bericht in de kranten, want hij ver'oor al zijn geld door de scher- pe dating van de graanprijzen. Te trotsch om iemands hulp te vragen, trachtte hij siridsdien ergens een baantje te vinden,. Hij zwierf rood zonder zich voldoende eten te kunnen verschaffen. Ten s!o.te zak- te hij van hoiger op straat ineen, vlak bij de groote handelskantoren te Hull. Zijn vroegere handelsvrienden brachten, toen zij het geval toarden, fluks geld bijeen om hem naar een verpleeghuis te zenden. Hun hulp kwam te laat, want Zaterdagoch- tend is de man aan de gevolgen van ge brek bezweken. On- waren, EEN DURE KUS. Een jongedame uit Los Angeles, miss Chandler, werd op een goeden dag om- helsd en gekust door den heer Rivers Os- born. Toen ze tegen deze daad protesteer- de en verklaarde schadevergoeding van hem te zullen%vorderen, stelde hij haar 14 duizend dollar ter hand, en zei: ,kNeem dit en vergeet het andere." Miss Chandler viridt echter 14.000 dol lar achteraf niet genoeg en heeft thans, volgens de „Chicago Tribune" tegen den heel- Osborn een vordering ingesteld ten bedrage van 95.000 dollar. Naar zi; zegt, is die kus „een openba- j-ing" voor haar geweest, waarop vele andere openbaringen volgden, waarvan de meest belangwekkende evenwel was, dat de heer Osborn reeds wettig was gehuwd. WILDE JACHT OP EEN BANKROOVER Do iderdagmofigen had te Berlijn een brutale ppging tot bankrpof plaats, gevolgd dp,or een sensationeele achtefvolging. Even na de opening van het filiaal der Dresden er Bank aan de Reichskanzlerpla i z kwam daar een net gekleed heer binnen. De bank!ooper was juijsi weg en de kassiqit zat niet achter zrfjn 1 esgenaar; alleen de di recteur was bezig aan zijn tafel de O-h- tendpost open te maken. De jjklant",, een joigmensch van om- streeks 25 jaar, had een zwart masker voor. Regelrecht liep hij op den directeur toe, hietd dezen een groote legerrevolver voor, en zei: „Ik moct 100.000 mark hebben". De directeur zag, doordien hij vooroverge- togen zat, het vuurwapen niet dadelijk; zioodat de roover moest wachten. Deze herhaalde zijn eisch, met de toevoeging: „En het wprdt 200.000 mapk als je me nog 1 anger laat wachten." Toen zag de direc teur de revolver, schrok even., maar zei toen uiterlijk kalm, dat hij dadel'jjk den kaslooper met het geld zou sturqn. Die aardigheid ging niet op. De roover nam een stoel en trachtte zelf in de omt^ede kas-afdeeling te klimmen. Op dat moment kwam de looper binnen, die in een oog- opslag de situatie begreep en den afm van den indringer, waarin de revolver, omlaag drukte. Een schpt ging af, zondep iemand te treffen. Toen sprongen ook de kassier en fit» klerk foe en grenen den roover vast. Deze wist zich evenwel '-03 te ruk- EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS Elizabeth Mahony, die groote bekend- heid heeft verworven als de blanke ko- ningin van de Stille Zuidzec, is te Syd ney teruggekeerd, nadat zij 33 jaar lang gcia'iedster geweest is over een konink- Ifijkje op een der Stille Zuidzee-eilanden. hi 1888 ging zij met haar man naar het Zuid-oosteiiand, dat aan den uitersten Zuidoosthoek van Pajoea ligt en kwam hier spoedig tot hoog aanzien onder de inheemsche bevolking, die haar met diep ontzag vereerde en met groote aanhan- kelijkheid dienae. Zij bleek dan ook te zijn een vrouw van buitengewone capa- citeiten, een vrouw, van zessen klaar en van alle markten thuis. Toen haar man in 1903 kwam te overlijden, trad zij onder- scheidenlijk en steeds met groot succes, op als koopman en groot-handelaar, als gouddelver en ingenieur, als landbouwer en timmerman, ja zelfs als scheepsgezag- voerder. Zij oefende een onbeperkt ge- zag '6ver de inboorlingen uit, die haar in alles onvoorwaardelijk gehoorzaamden en hare bevelen en verordeningen nauw-» gezet opvolgden. In den laatsten tijd zette zij de bevolking aan den arbeid om goud te delven, maar het grootste deel van haar vermogen, dat schier met den dag aan- wies, had zij te danken aan den uitge- bpeiden handel dien zij dreef. Zij bezat een groot aantal vaartuigen, waarop zij soins zelfs als loods en machinist dienst deed. Op iiet eiland bevonden zich 17,000 inboorlingen en 6 blanken, koningin Eli zabeth Mahony met zoon en schoondoch- ter en 3 door haar aangestelde ambtenaren. Zij gaat nu waaijschijnlijk, vele regee- ringszorgen moede, in Sydney haar vvel- verdiende rust genieten ha de inspanmng van een ruim 30jarig bewind, dat even wel niet in het tninst voor haar zelf, rijke vruchten heeft gedragen. VAN BOOM TOT KRANT. Een papierfabrikant in de Harz heeft een proef genomen hoeveel tijd hij noodig heeft om een boomstam te veranderen in een krant. Hij liet naar wij in de Papier fabrikant" lezen, op een morgen om 7 uur 35 drie boomen vellen, die vljak bij de l'abriek stonden. Om 9 uur 39 kwam de eerste rol papier, uit deze stammen ver- vaardigd, uit de machine. Deze rol werd per auto gebracht naar de zetterij van een dagblad op 4 kilometer afstand van de papierfabriek gelegen. Toen begon men daar te zetten en om 11 uur viel de eerste courant uit de pers; 3 uur en 25 minuten waren dus voldoende om het publiek de nieuwste berichten te leveren op papier van boomen gemaakt, waarop 's morgens de vogels nog hadden gekwinkeleepl. Op deze wijze doo^werkende zou het mogelijk zijn zes kranten per dag, mis- schien zelfs meer uit een boomstam te maken, mits deze groot genoeg is. DE VEILIGHEID DER SPOORWEGEN. Een nieuw zekerheidsapparaat. Het ,,Alg. Techn. Tijdschr." ontleent aan „Helios" een mededeeling, dat het den hoofdingenieur van het rollend-materiaal te Stuttgart, Wandel, na negen jaren van proefneming, met medewerking van den Bond van locomotief- en machinisten-perso- neel is gelukt om een uitnemend signaal- systeem uitgaande van de stations en van de emplacementen en wisselhuizen, met de locomotieven die in gang zijn tot stand te brengen, waarop thans door hem patent is verkregen. Zooals bekend is, zoekt het sta- tionsbeambten-personeel, zoowel als de maohinisten, naar eene zoodanige veiligheid voor het binnenkomen der treinen op de stations-emplacementen en stations, en zelfs hebben voor 12-jaar de spoorweg-onderne- mingen prijsvragen uitgeschreven, ten einde de mogelijkheid tot slagen te doen stijgen, welke handeling het eerst in Duitschland plaats vond en thans succes heeft gehad. Het bedoeld patept voldoet zonder twijfel aan de hoogste eischen; deze vinding tot vei- ligheidzekerheid is in het spoorwegwezen, als eene enorme vooruitgang in de spoor- weg-techniek aan te merken. Ongetwijfeld kan gezegd worden, dat nagenoeg de meeste spoorwegongelukken veroorzaakt worden wegens het rijden door onveilig staande signalen, of onjuist vrijgegeven voor binnen- komende treinen. Door eene combinatie van theorie en prac tijk is thans een zekerheids-apparaat tot stand gekomen, waarbij de machinist kan rekeneh, iets dat tot nog toe slechts ge- sChiedde door het vertrouwen op zijn stoom- manoineter en op de semaphoren, en dit dikwijls niettegenstaande de sterke boch- ten, regen, nevel, mist, stonn en sneeuw, feitelijk hetzelfde als de scheepskapitein op het kornpas. De van uit het station gegeven signalen ziet de machinist circa 200 M. door de tegenwoordige optisch signalen (z. g. vobrsignalen), zoodat de machinist dan eerst kan vernemen of de lijn voor het bin nenkomen of passeeren van een station vrij is. Sedert 60 jaar kwamen over de geheele we re Id volgens statistieke gegevens onge- veer 3 millioen spoorwegongelukken voor, waarvan zeker de helft der reizige'rs en spoorwegpersoneel gedood of gewond wer den; 60 pCt. van deze ongevallen kunnen, mede volgens die gegevens worden toege- schreven aan de oorzakeri, die wij straks genoamd hebben. Wandel's Patent-Veilig- heidssignaaltoestel werd met de grootste be langstelling- gedemonstreerd voor eene des- kundige commissie der Staatsspoorwegen in Duitschland en voor het hoofd van het Verkeersministerie en den directeur-gene- raal der Beijersche Spoorwegen. Het systeem is reeds ingevoerd op het traject Stuttgart- Ulm. VAN EEN BLINDE. Een wonderlijke geschiedenis van triomb over blindheid is het verhaal van den heer C. Hart, te Hampton Wick, die 25000 mijl te voet heeft afgelegd, schifijft de Daily Chronicle. \Hart, die blind geboren is, is thans even twintig jaar oud. Hij loopt zonder hulp en heeft zelfs geen stok noodig bij zijn reizen per trein, met de omnibus* de tram en te voet. Vijf jaar geleden begon.. hij met een hoendeirflokkerij °m op die wijze zijn brood te verdienen. In dit tijds- verloop heeft hij een millioen eieren ge- leverd aan klanten in verschilflende dee- len van het Thamesdal en heeft daaiibij 25000 mijl afgelegd. Hart neemt het gr goed van. Hij gaat naar music-halls en concerten en woont zelfs voetbalwedstrijden bij. Al deze tochten maakt hij gewoonlijk alleen. Eens zelfs ging hij zonder geleide naar Exeter, teneinde er een boer te be- zoeken om met dezen te spfceken over konijnen. Het was toen nog oorlog en het was zeer moeilijk om deze dieren te krij- gen. Hart toont thans belangstelling in de fabricatie van schoensmeer teneinde werk te verschaffen aan oud-sirijders. EEN ONEERLIJKE VRIEND. In een hotel te Brussel is een Engelsch- man gearresteerd, die verdacht wordt zich wederrrechtelijk een bedrag van 500.000 francs te hebben toegeeigend, behoord fiebbende aan een zijner Brusselsche vnen- den. Deze laatste is in Duitschland ovef- leden, waayheen hij zich had begeven voor het ondergaan van een operatie. Volgens de familie van den overfedene had deze een bedrag van 500.000 francs aan effec- ten en bankpapier op reis medegenomen. De gearresteerde verklaart, dat zijn vriend hem voor diens overlijden deze waarde had gegeven met opdracht, dit bedrag aan een derde te willen ter hand stellerT. Hif beweert, deze opdracht te heb ben uitgevoeFd, doch weigert mede te deelen aan wien hij het bedifag heeft gegeven. EEN PRINS ALS ZAKENMAN. De vierde zoon van den vroegefen ko ning van Saksen, p|rjns Ernst Heinrich, is Zaterdag voor de rechtbank te Berlijn verschenen als getuige in de rstrafzaak tegen een avoriturier, zekeren Arthur Win- terfeld, met wien hij een firma had op- gericht en die tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens bedriegelijke handelingen jegens zijn docrluchtigen compagnon. Winteirfeld had een stormachtig leven achter den rug. Hij was eerst steward op een schip, en deed later in veertien jaar een voetreis rondom de wereld. De prins ontmoette hem als .ykoopman" en ze stic'ntten samen de firma Arthur Winter- feld en Co., met een kapitaal van 100.000 mark, waarvan ieder de helft fourneerde. Geholpen- door zijn broers George en Christiaan, bracht de prins zijn aandeel van lieverlede op 2 millioen, waarvoor hij o.m. een juweelen pamre van omstreeks een half millioen inbracht. Winterfeld had het beheer en mocht ten name van den prins tot een bedrag van 3 millioen cre- diet nemen. Er bleek, dat de firma niet alleen regel- matigen goederenhandel dreef, maar ook meer speculatieve zaken die „voor die belasting" buiten de boeken werden ge- houden; de prins, aldus besl'iste de recht bank, wist echter van deze minder oirbare zaken niets af. Tenslotte bedroog Winter feld zijn medefirmant voor 400.000 mark. Foen Winterfeld had bemerkt, dat zijn spel doorzien werd, ontsnapte hij per vliegmachine uit Berlijn en ging naar Ham- bipjg bij een broer wonen, - die er een matrozenkroeg op nahield. LIJK IN STUKKEN GESNEDEN. Te MOintreal werd de Amerikaan Har ry Dent gearfesteerd, in wierrs handtasdi twee afgesneden \Oicten en beenen werden o itdekt. Het bleek, dat Dent zijn huisbaas had vermoard en zijn lijk in stukken had gesneden. De roup, het hoofd en de ar- ruen werden gevo iden in een mand, die uit het kanaal werd gevisdhJl In de wa ning van den vermororde vond men een bijl en een met biiOjed bevjekte bajonef, die zoo scherp als een scheermes was ge- slepen. VLIEGTUIGEN CONTRA HAGEL- WOLKEN. Een toeval heeft aan het licht gebracld, dat men bij de bescherming van wijnber- gen tegen hagelslag met succes van vlieg- tuigen gebruik kan maken'. Het waren Fransche aviateurs, die tot de ontdekkuig kwamen, dat een vliegtuig, dat in de wol- ken vliegt, deze wolken .als het ware breekt. Deze methpde heeft veel meer uitwerking dan de op net oogenblik in zwang zijnde methode, n.l. het schietea met geweren en bijzondere vuurpijlen. Ha- gelwolken, die dooj- den wind naar de wijnbergen worden gedreven, kunnen op deze w ijze onschadelijk worden gemaakt. vooirdat zij deze hebben bereikt. Eea Fransche luchtvaartmaatschappij heeft van dit vraagstuk een bijzondere studie ge maakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6