JURGEN FUNSTE TANDBOUWBERiCH 0 EM NG DE~SERTc H T E nT PEH PONO mCENT zaain s'o dig faeheer gevoerd aan het de- partement van de Sciiatkist. jp.hnson, de vp jrzitter van de commissie voor onder- zok der oorlogsuiigaven zegt er abso}uut zekei van :;e zijn, dat de Sciiatkist de laat- ste jaren vierhpiderd milnoen dollars du- plicaat-ooiigaties, die niet ongeldig zijn ge- maakt, heeft uitgegeven. De regeering heeft geeu bewijs vpDr de veronderstellmg dat de headers daarvan ze op bedrieglijke w ijze zOuder, Iiebben verkregen. Johnson zinspeelt op een groot geheim schandaal, dat al van 1919 dagteekent. Toen reeds werden een aantal ambtenaren, die hadden o.itdekt dat er en arm veel obli gates werden gedupliceerd, oatslagen, om- dat ze er de Co lgresleden van in kennis stelden. Nog geen niaand geleden heeft de presi dent der Ver. Staten wedeioii 28 hoofd- arnbtenaren, ditmaal van de regeeringsgra- veerirlrichting, Oiitslagen. Als verklaring werd ;o n gegeven dat dit ontslag „in het belang van den diensc" was. Daar het ech- ter inbreuk maakte op de wet op het arbeidsco itract, rneende men er een terug- keer in te mioeten zien tot het oucje stel- sel van „po'itieke" benoemingen en ont- slagen. Hpezeeh de pe,rs ook tegen dit pmwettig optreden ageerde, Harding wei- gerde verdere verklaringen. Twee weken geleden oatkende de Schat- kist de geruchten dat het ontslag der amb tenaren zijn oorzaak vond in de ontdek- king van reiten als door Johnson bedoeld. Thans heet het, dat Johnson's pertinent© beweringen de regeering wel zullen nood- zaken tot een nadere uiteeiizetting van de situatie. TER NEUZEN, 3 Mei 1922. EEN 1.AATSTE HULDE. Zooals wij in ons laatste nummer meld- den, was mej. A. E- van der Heijden, se- dert 30 jaren onderwijzeres in de hand- werken aan de openbare scholen alhier, juist op het tijdstip van de beemd'iging van dezen werkkring overleden. Zij heeft nog alieen enkelie zeer verre bloedver- wanten nagelaten. Het was te verwachten, dat het bij de teraardebestelling niet aan belangstel- ling zou ontbreken en velen deze gelegen- htid zouden te baat nemen om eene laat ste iuilde te brengen aan deze doode, die als het ware aan een geslacht ondciwijs heeft gegeven in de school en ook daar buiten nog zoo velen met raad en daad bijstond of nuttig voor hen tracht- te werkzaam te zijn. Dee namiddags was voor de openbare scholen vacantie gegeven. De ter aardebestelling had plaats van uit het ziekenhms. Een deputatie ve^pleeg- sters uit deze innchtlng, de hoofden van scholen met het ovejig personeel, het da- gelijksch bestuur dezer gemeente en eeni- intieme vrienden en verdere belangstel- lenden, waajronder verschillende dames volgden de baar naar de groeve, terwijl op de begiraafplaats zeer vele belangstel- Ienden tegenwoordig waren. Deputaties uit de leerlingen van jeder der scholen, die bloemen neerHegden op het graf hunner vroegere onderwijzeres, waren mede in den stoet aanwezigt. Nadat de kist in de gmoeve was neer- gelaten, nam de heer J. van der PeijI, onderwijzer aan school C, het woord, om namens het geheele personeel huljde te brengen aan de overledene, die, oin- dat zij tenslotte aan alle openbare scho len in de kom onderWijs gaf, zeer vele uren zich daaraan heeft gewijd, en ook nog buiten de school steeds werkzaam was voor anderen. Hij bracht hulde aan het gemeentebestuur, voor de rnooie geste, dat het de overledene, nu zij door een reorganisatie van het onderwijs op wacht- geld zou worden gesteld, haar voile jaar- wedde had toegekend, al is het inderdaad hoogst tragisch, dat de overledene, nu zij eenige welverdiende, hoevvel niet door haar begeerde rust, zou hebben kunnen genieten, nu ook voor haar een beetje zon in haar leven zou hebben kunnpn komen, van ons is heengegaan naar an- dere oorden. Hoewel lichamelijk verzwakt, heeft zij tot het laatst toe wiilfen volhou- den, dpch heeft het afscheid der leerlin gen, waarvan zij zich zooveel had voor- gesteld, met meer ten vol?e kunnen bij- wonen. Namens collega's en schoolkinde- p-en gaf spreker in gevoelvolle woorden uiting van de waardeering voor de over ledene, wier werkzaam leven ten bate van anderen steeds in aangename herinnering za! blijven. Deze spreker vertrouwde met de kist een aischrift van het lied, dat de kinderen hadden gelee,rd, om de onderwijzeres bij het afscheid toe te zingen, aan den schoot der aarde toe, opmerkende, dat men wei- nig had kunnen denken, dat het afscheid waarop dat lied zinspeelde, een afscheid voor eeuwig zou beteekenen. Vervolgens werd door den burgemeester, den heer Huizinga, namens het dagclijksch bestuur der gemeente hulde gebracht aan de overledene, voor haar werken en stre- ven ten bate van anderen, met voorbij- zien van eigen belangen, en haar voor- beeld ter navolging aanbevolen. De heer A. C. de Pauw, dankte namens de verre familie voor de laatste eer der overledene bewezen. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPP1J. Zaterdag j.l. werd in het „Hotef des Pays- Bas" te Ter Neuzen, 's middags te 2 uur de gerwone jaarlijksche algerneene vergadering van aandeellhouders in bovengenoemde maatschappij gahouden. Zijne Excellentie M. Lippens, Gouverneur-Generaal van Bei- gisoli Congo, die aan de beurt van aftre- ding was als Commissaris, werd met op een rs algerneene stemmen als zoodanig her- kozen. Het jaarverslag over het boekjaar 1921 werd uitgebracht en de balans en winst- en verliesrekening over dat jaar vast- gesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat het personenvervoer in omvang en opbrengst vrijwel gelijk bleef met dat over 1920. Het goederenvervoer toont echter, dank zij den zeer gunstigen bieteooogst, eene niet onbe- langrijke toename. Het personenvervoer gaf eene opbrengst van f 147.743,62 (vorig jaar J 146.945,18, en het goederenvervoer met inbegrip van de diverse ontvangsten f 538,228,68(vorig jaar f 525.700,31 j/2). Totaal der ontvangsten 685.972,30^ vo rig jaar f 672.645,49De exploitatie- kosten bedroegen, na aftrek van f 65.557,50 brandstoffensubsidie van het Rijk 467.463;72'/2 (vorig jaar f 582.971,65). Batig saldo der exploitatie dus 218.508,58, tegen in 1920 89.673,84De overige baten bedroegen 15.570,38i/>. Op de debetzijde der winstrekening komen voor: Intrest 69.439,121/2koersverlies 106,01, stortingen in de vernieuwingsfondsen j 35.952,79, afschrijvingen 75.727,04^, waarna een winstspldo resteert van J52.853,991/2. Het voorstel van den algemeenen direc- teur, dat door commissarissen was overge- nomen, was om dit winstsaldo geheel te re- serveeren ter bestrijding van buitengewone uitgaven, als gevolg van de uitvoering van onderhoudswerken, welke tijdens de oorlogs- jaren achterwege zijn gebleven. Nadat uit de vergadering de vraag was gesteld, of toeh niet een klein dividend zou kunnen worden uitgekeerd, dit zeer speciaal met het oog op de kleine aandeelhouders, werd na toelich- ting van den algemeenen directeur het voor stel van het bestuur met algerneene stemmen aanigenomen. Bij de rondvraag werd er van- uit de vergadering verzocht het afgeven van vrijkaarten zooveel mogelijk te beperken. Van deze opmerking werd not a genomen. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Hoek, de heer L. Dieleman te Ter Neuzen. Ter benoeming van 2 onderw. aan de o. s. te Aardenburg zijn 2 voordrachten op- gemaakt, waarvan de eerste luidt: 1. I. M. Hoste, Biervliet; 2. A. A. Leenhouts, St. Kruis; 3. L. van de Linde, Hoek en de twee- de: 1. A. A. Leenhouts, 2. I. M. Hoste, 3. L. van de Linde. AANBESTEDING. In het gebouw van het Pnovinciaal be stuur is lieden aanbesteed het uitvoeren van de baggerwerken in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal GentTer Neuzen en in de West- en Oosthaven te Ter Neu zen. 1 I Inschrijvers waren: Kraaijveld en "Van Noordenne, Sliedrecht, voor 44,8 cent per M3. voor het kanaal en 12 cent voor de haven, A Volkert, Sliedrecht;, voor resp. 55 en 12 cent, A. Bosch,. Dordrecht voor resp. 53 en 16,5 cent. SLUISKIL. Als tijdelijk onderwijzeres aan de open- bare school alhier is benoemd mejuffrouw Bak te Cats. KIJKUIT. Door de Maatschappij „Voorwaarts" al hier werd Dinsdag aanbesteed, ten huize van den heer A. van Dorselaer, de levering van ongeveer 71.000 K.G. Chili. Hiervoor werd ingeschreven door de hee- ren: M. van der Gouwe te Ter Neuzen voor 17,62; J. van der Walle te Hulst voor 17,60; W. Bedet te Ter Neuzen voor f 17,53; C. Wieland te Ter Neuzen voor 17,46; Eirma D. J. Oggel te Axel voor f 17,27 en Gebrs. Verwilghen te Hulst voor f 17,19, aan wien de levering werd opge- dragen. AXEL. Dezer dagen zijn bij den koehouder A. Willemsem een 50-tal kippen ontvreemd dat vt>or den tegenwoordigen tijd op een verlies kan worden geschat van onge veer 400 gld. SAS VAN GENT. Eerste Meidagviering. Maandag 1.1. werd door de afd. der S. D. A. P. alhier eerste Meidag gevierd. In den namiddag trok een stoet met vlaggen en emblemata naar het Staakje om zich daar met de uit Assenede komende Meivierders te vereenigen. Toen de Belgische Meivierders zich bij de Sassche en Westdorpsche groep hadden aangesloten trok de stoet door de gemeente naar Selzaete. Aan de Belgische grens stond een politie- macht die de Hollandsche betoogers geen doorgang verleende. De betooging waaraan veel vrouwen, meisjes en ook kinderen met vlaggen ge- tooid deelnamen, en door het muziekkorps van Assenede opgevroolijkt werd, had een zeer kalm verloop. WERKSTAKING. Door de arbeiders in cJe Glasfabrieken en de fabriek van Chemische Producten is de werkstaking geproclameerd. De loonsaftrek van 20 door beide fa- brieken in toepassing gebracht is de oorzaak van dit arbeidersconflict. BEPERKING VAN DE SCHEEPVAART. In verband met de verwisseling van de ebdeuren van het binnenhoofd der kleine sluis, van het kanaal door Zuid-Beveland te Weimeldinge zal van 8 tot en met 13 Mei door die sluis niet met de ebdeuren, maar uitsluitend met de vloeddeuren worden ge- schut. HET VRIJHE1DSFEEST TE VEERE. Heden, 3 Mei, is het 350 jaar geleden, dat Veere, na den Briel en Vlissingen het Spaan- sche juk afwieip en zich aan de zijde van Oranje sdhaarde. I De bewoners van de aloude Zeeuwsche j stad hebben dit feit niet onopgemerkt voor- I bij willen laten gaan en reeds hedenmorgen vroeg beierden de klokken als teeken, dat Veere feest zou vieren. Bij binnenkomen der oude veste, getuigden vlaggen en ver- sieringen, dat sohier heel de bevolking zich verheugt in het feest, hetwelk doelt dank te brengen aan de voorzaten, die de dwinglan- dij van Alva wisten de rug toe te keeren. Te adit uur vereenigden zich de feestcom- missie en genoodigden op het schoolplein en werd daar door den burgemeester, den heer M. Q. Buijs Ballot een beuk als vrijheids- boom geplant, waarbij den burgemeester er o.a. opwees, dat toen Veere het voorbeeld van den Briel en Vlissingen volgde, als het ware van dat oogenblik af, de dageraad van ons zelfstandig volksbestaan aanbrak en de vrijheid van geweten en gedachte verzekerd was. Steeds bleef Veere getrouw aan haar eed aan den Prins van Oranje afgelegd, waarvan zij blijken gaf door in 1672 het eerst Prins Willem III en in 1747 Prins Wil- j lem IV tot stadhouder uit te roepen. Spre- ker uitte de hoop, dat de boom voorspoedig moge groeien, en de stad van haar oude bloei moge terugwinnen en een ieder, die deze boom aanschouwt een dankbare herin nering wijden aan de mannen, waaraan Veere zijn vrijmaking te danken heeft en bij zich zelf den eed van trouw hernieuwen aan het aloude stamhuis van Oranje, waaraan wij zulke oneindig groote verplichting heb ben. Spreker eindigde met een door alien ondersteunde jubelkreet „Lang leve H. M. onze geeerbiedigde Koningin en Haar huis". Te 9 uiir vereenigden zich honderden in het groote kerkgebouw, waar de plechtige herdenkink van het jubileum van Veere's vrijheid zou plaats hebben. Hier waren het de heeren Ds. J. Q. Weij- land en Ds. I. K. Wessels, die het woord voerden. Eertgenoemde, Ned. Herv. predikant, wees er op hoe in de geschiedenis van ons land steeds bewezen is, dat God ons redde, dit was zoo in de jongste tijden, en ook vroeger door alle eeuwen heen en nog altijd is de Potentaat der Potentateri. met wien de groo te Zwijger een verbond had gesloten, de Besdtermer van Nederland, ook nu men te strijden heeft tegen den vijand, die de vroom- heid, de zedelijkheid, de vrijheid belaagt, die de banden van liefdejsn vertrouwen slaakt, tegen de Spanjolen van dezen tijd. De tweede spreker, predikant der Geref. Gemeente, wees speciaal op het Gods ver trouwen der Veerenaars, ook in den tijd toen de twee eenvoudige visschers Lijn Teyen en Koeyevleesch, die na een gevangenschap te Briele, te Veere terugkeerden daar hun mak- kers voor den Prins bekeerden en van uit Vlissingen de Prinsgezinden onder aanvoe- ring van Tseraatres, van Kuijk, Jannin en de Rijk ter verlossing aanrukten. Spreker herdacht ooik hoe in dit zelfde kerkgebouw, de naar Engeland uitgeweken predikant Jan de Miggrode, heeft gezucht onder Alva's druk. Het wijdingsuur werd verder aangevuld met zamg van een dameskoor en van het koor der Duitschers, die werkzaam zijn op de vliegtuigenfabriek. De clou van het feest was de te elf uur begonnen optocht, waarin als historische personen voorkwamen de stadhouders Wil lem I, Prins Maurits en Frederik Hendrik, de magistraat van Veere met Van Cuyck, de beide genoemde visschers en een boot met Watergeuzen. Verder waren in de optocht vereenigingen, praalwagens, afbeeldingen van in Veere uitgeoefende bedrijven enz. De dag werd verder doorgebracht met zang- en muziekuitvoeringen, volksspelen enz., terwijl het feesit hedenavond besloten wordt met een gondelvaart, illuminatie en een vreugde vuur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dr. J. O. DE GRUYTER. Met groote syitipathie is in alle Vlaamsche kringen eenige Vlaamsch- en Neder- landsahhaters niet te na gesproken de be noeming van Dr. j. O. De Gruyter tot be- stuurder van den Nederlandschen Schouw- burg te Antwerpen begroet geworden. Ook in Nederland is Dr. De Gruyter, die o.m. te Valkemburg herhaaldelijk met het „Vlaamse Volkstoneel" in het openlucilit-theater op- trad, gewis geen onbekende en zal dit nieuws met voldoening worden vernomen, aldus schrijft M. L. in „Neerlandia". Reeds in 1909 wist de 23-jarige De Gruy ter in Vlaanderen een „Vereeniging voor Tooneei- en Voordrachtkunst" op te richten. Eerst vertoonde dit gezelschap „Rhiloktetes" en andere klassieke stukken's zomers in de bosschen fan St. Martens Laethem, in de heerlijke Leiestreek nabij Gent, maar het rei- zen en trekken zat zijn aanvoerder in het bloed en spoedig trok de „Vereeniging" van Oost naar West, heel Vlaamsch-Belgie door, zooals thans nog het „Vlaamse Volkstoneel" onder dezelfde leiding dag aan dag doef. De Gruyter maakte den oorlog als onder- officier mede; evenals de meeste Vlaamsche intellectueelen, die in de gelederen van het Belgische Yzerleger stonden, bleek hij naar de meening van zekere opperofficieren niet de gewenschte hoedanigheden te be- zitten om het tot den rang van officier te brengen. De Gruyter was echter de man niet om zich daaraan te storen; al dadelijk richtte hij te Hoogstade-Linde een studie- kring op, die later, als... staatsgevaariijk, op bevel van de militaire overheid, werd ont- bonden: De Gruyter had er namelijk een voordracht over Guido Gezelle gehouden. Na dezen eersten tegenslag, die hem, als al le kraahtige naturcn, tot verder doorwerken aanspoorde, rijpte bij hem het plan om, naast het Fransche „Theatre du Front", dat slechts 20 pet. van de Belgische soldaten kon be- reiken, voor de 80 pet. Vlamingen ook een „Vlaamsch Fronttooneel" in het leven te roepen. Na talrijke vruahtelooze pogingen, na veel tegenwerking te hebben bekampt en veel verdachtmaking te hebben getrotseerd, mocht deze taaie Gentenaar zegevieren: het Vlaamsche Fronttooneel kwam er en bleef er, alle kleinzielig geknoei en onderduimsche of openlijke tegenkanting ten spijt, tot na den wapenstilstand. Het zou mij te ver bren gen wilde ik hier verhalen hoe De Gruyter er in slagen mocht honderden malen, door duizenden en nog duizenden Vlaamsche „piotten", waarvan velen nooit een tooneel hadden gezien, in tochtige barakken of dom- pige zalen en in de meest ongunstige voor- waarden, „Starkadd" en „Freuleiken" te doen smaken. Wat Dr. De Gruyter daar heeft gedaan voor de Vlaamsche volksziel kunnen alieen de frontsoldaten en steller dezer enkele regelen behoorde tot hen die hem achter der. Yzer aan het werk heb ben gezien, naar waarde schatten. Voor het steeds reizende „Vlaamse Volks toneel" dat, tot in de kleinste vlekken van Vlaamsch-Belgie goede kunst wist te bren gen, en niets anders is dan de voortzetting van het „Vlaamsche Fronttooneel", is de vereerende benoeming, welke zijn leider te beurt mocht vallen, misschien eerder een be- proeving dan een weldaad. Tooh is het waarschijnlijk te achten, dat Dr. O. De Gruy ter, als bestuurder van den Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen, nog grooter dien- sten zal weten te bewijzen aan de Neder- landsche beschaving in Vlaanderen dan hij, tot nog toe, als leider van het „Vlaamse Volkstoneel" kon doen. En daarom ook is het, dat alle rechtgeaarde Vlamingen, die zijn taaie wilskracht en zijn hooge drtistieke begaafdheid kennen, er zich over verheugen hem op dezen nieuwen en voornamen strijd- post te zien. EEN 55-URIGE WEEK VERZOCHT. Het Kon. Ned. Landbouwcomite heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het ver- zoek bij de beihandeling der Arbeidswet een zoodanige regeling te treffen, dat voor de plattelandsbedrijven van smeden, timmerlie- den en wagenmakers van 1 Maart tot 31 October een 55-urige arbeidsweek is toege- staan, indien door de hoofden of bestuur- ders dier inrichtingen aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie wordt kennis gegeven, dat in die maanden door overwerk de bij de wet toegelaten arbeidsduur zal worden over sell reden. STAKING LANDBOUW-ARBEIDERS. In versdhillende landbouwstreken der pro- vlncie Groningen wordt een staking der landarbeiders vooibereid. Eenige contracten zijn nog niet afgeloopen. In een aantal plaatsen gingen Maandagmorgen reeds christelijke landarbeiders in staking, terwijl elders alien nog doorwerken. SMOKKELB1GGEN. Men meldt ons, dat in de provincie Gro ningen de meeste van de op markten ge- kochte biggen spoedig stierven, men ver- moedde aan de gevreesde pestziekte. Uit een onderzoek moet zijn gebleken, dat deze biggen zoogenaamde smokkelbig- gen zijn, die om het gieren nabij de grens te voorkomen - een verdoovingsmiddel krijgen ingegeven en eenige dagen dus na hun verhuizing, sterven. INVOER VAN PAARDEN UIT DEN VREEMDE. De Vereeniging van Nederl. Akkerbou- wers heeft een adres gericht aan den Mi nister van Landbouw, waarin zij er de aan- dacht op vestigt, dat thans zeer veel paar- den uit den vreemde in ons land worden ingevoerd, dat de waarde van de paarden welke in het binnenland gefokt zijn thans laag is; dat door den lagen stand van de va luta bijna geen paarden uitgevoerd kunnen worden en vele dieren zelfs worden ge slacht; dat door den invoer van buiten de prijzen hier nog meer gedrukt worden. Allen redenen waarom adressante, mede in verband met de malaise in den landbouw, dringend verzoekt om den invoer van paar den onmiddellijk te staken. FRUITBOOMEN. In Zeeland staan vooral de appelboomen er voorlooig goed voof: ze zijn rijkelijk met bloemknop bezet. Met de peren is dit minder het geval. Bij het late uitloopen der boomen dit jaar zal men een goede gelegenheid heb ben, om een theorie der ijsheiligen dat zijn de gevreesde nachtvorsten in Mei te toetsen. Volgens die theorie zouden de ijs heiligen alieen hun nadeeligen invloed uii- oefenen bij een vroeg voorjaar met vroege bebladering van boom en struik. Ditmaal zou dan dit nadeel niet groot kunnen zijn. We zullen zien! PACHTERS EN VERPACHTERS._ Aan het Vpprloopig Verslag aan de Tweede Kamer over het ontwerp van wet toil vaststelling opnieuw der artkel'en 1628 tot en met 1632 van het Burgeriijk Wet- toek wordt ontleend dat zeer vele leden tegen dit wetsontwerp ovepwegend be- zwaar hadden. Konmige leden waren van oordeel dat ten aanzien van de pachtovereenkoinst een rechtsonzekertieid ontstaat, die par- tijen door het sluiten der overeenkornst hebben willen voorkomen. Over deze rechtsonzekerheid glijdt de Regeering heen, al voelt zij wel^dat dit juist de zwak- ke plek in haar oitweCp is. De geschillen die zich naar aanleiding van de voorgestelde wetsbepaliiigeu tusschen verpachters en pachters kunnen voordoen. zullen tafrijk zijn en van ingewikkelden aard en het is twijfelachtig o,', de bestaande rechtertijke coReges in staat zullen zijn deze snel en good te berechten. Deze leden waren voorts van oordeel. dat de to^standen in het landbouwbedrijf niet van dien aard zijn, dat zij een ingrlij- pen yan den wetgever in de particuliere verl:o.iding tusschen pachter en verpachter als bij dit wetsoatwerp wordt voorgesteld. zOiuden wettigen. Daaron ourdeelden zij het niet ge- wenscht de aestaande bepalingen te wij- zigen. i Deze leden waren vp.ohts van oordeel. dat door het voopgestelde wetsontwerp de verhouding tusschen pachtej" en ver pachter, waar deze slecht is, nog zal ver- slechteren en waar deze goed is en even- tueele mpiiilijkheden tot dusverpe in der minne werden geregelt eveneens zal wor den verstoord. Verscheidene andere leden die de po gingen van de regeering ou de pachters te helpen, waardeerden, betoogden, dat het voorgestelde ontwerp niet meer is dan een loos gebaar. Vele leden koaden niet medegaan met het voorstel om den verpachter de be- voegdheid te geven en verhooging van de paciitspn te eischen, indien de pachter door buitengewone omstandigheden een vo.ordeelig jaar heeft gehad. Verschillende leden achtten het onbillijk dat de verpachter wordt gebaat door een verzekering, waarvan de premie door den pachter zal mocten worden voldaan. Eenige leden zouden de kosten van pre- miebetaling tusschen verpachter en pachter willen verdeelen. (Cprr. Bur.) ERNSTIG ONGEVAL AAN DEN LE1DSCHEN WEG. Paard met rijtuig op hoi, een doode. Op den Leidschen weg, ter hoogte van het Roomhuis, heeft Zaterdagavond een noodlottig ongeval plaats gehad, doordat het voor een rijtuig gespannen paard van den heer W. T. S. uit Clingendaal, die met zijn echtgenoote uit rijden was, aldaar op liol sloeg. In haar schrik sprang de vrouw toen uit het rijtuig en kwam tegen een boom te vallen. Slechts enkele meters verder wist de heer S. bet paard alweer tot staan te brengen, doch bij de piaats gekomen, waar zijn vrouw lag moest hij vernemen, dat deze een ern- stige hoofdwonde en een zware hersenfrac- tuur had bekomen. Mevrouw S. werd per auto naar haar woning vervoerd, alwaar zij spoedig overleed. EEN LEELIJKE VERG1SSING. In een coiffeurswinkel op den Schiedam- schendijk te Rotterdam had een dame een fleschje eau-de-cologne gekocht en het in haar taschje gestopt. Op straat bemerkte ze, dat de inhoud in de tasch was geloo- pen, die ernstig beschadigd bleek, evenals eenige snuisterijen, welke zich er in be- vonden. Naar aanleiding van haar aangif- te, stelde de politic een onderzoek in, om tot de ervaring te komen, dat de flesch, waaruit de coiffeursbediende het „reuk- water" genomen had salpeterzuur inhield. Het is mogelijk, dat hier een vergissing in het spel is. De bediende'is nog maar kort bij den coiffeur in dienst en kan zich ver- gist hebben. HET SCHEELDE MAAR EEN LETTER. Dezer dagen deden een vijftal leerlingen aan een kweekschool uit 't Noorden des lands examen voor handwerken, vertelt de „Standaard". Een slaagde en zond vanuit Groningen, waar zij 's nachts overbleef, een telegram: Alieen geslaagd. Onze uit- stekende telegraafdienst maakte er van: Allen geslaagd. Groote vreugde dus bij ouders, directeur en leerares van de kweek. Met bloemen zou men de gelukkigen bij het station ontvangen. De trein stoomt binnen, envier gezakte meisjes stappen uit Pijnlijke situatie! EEN BRUTAAL HEER! Te Liesel (N.-Br.) werd de onderwij zer van't gesticht „De Heibloem" door een inbreker overvallen, juist toen hij ter ruste wilde gaan. De ongure bezoeker dwong hem, met de revolver voor den neus, om hem het voorhanden geld 170 te over- handigen, waarna hij door het openge- schoven raam verdween! GEHEIMZINNIGE 1NBRAAK. Zondagmiddag is in de Grensstraat te Amsterdam een inbraak gepleegd, waarbij bijna anderhalve ton vermist is. De omstandigheden zijn de volgende: in perceel Grensstraat 6, nabij de Wees- perzijde, woont de directeur der Beurs- bank, de heer Agsteribbe. Deze heeft de gewoonte een gedeelte der kas mede naar huis te nemen en de brandkast te sluiten. Steeds blijft des Zondags een der familielie- den thuis. Zondagmiddag was dat, bij uitzondering, niet het geval,' de heer Ag steribbe, zijn echtgenoote en de overige familieleden gingen uit. Zij kwamen om zes uur thuis. Tot hun giooten schrik bemerkten zij even later, dat er inbrekers aan 't we^k waren ge- weest. Dezen hadden zich toegang verschaft a«* de achterzijde van het perceel. Zij hadden een siuk gaas voor een keldeftiUitje ver- nield, de ruit ingedriukt en waren in den kelder. gekomen. Het was verder een kleine moeite^in het huis te opereeren. Zoo kwa men zij in de slaapkamer op de bovenvCr- dieping terecht. Hier stond de brandkast, waarin zich een groote waarde aan geld bevond. De bezoekers waren vermoedelijk zeer voorzichtige lieden, die een hekel hadden aan vernielen. Van ruvvl optreden was geen sprake. Er werd niels stuk ge- sneden en van het gebruikeiijke souve nir was niets te bespeuren. Zij waren zelfs zoo beleefd eenige kussens voor de kast te feggen en kantelden haar daarna om; de vloeibedekking werd dan ook niet beschadigd. Er werd een gat in de achterzijde van de kast gemaakt, waarna het ijzer op de gewoiie wijze, vermoedelijk met een koe- \oet werd opengescheurd. In de kast bevond zich een geldswaarde van ongeveer honderd vijftig duizend gul den. Hierbij zijn gerckend een partijtje roebels, kronen en rnarken. Dit geld lieten de inbrekers onaangeroerd, althans zij na- men het niet mede, maar legden het op het bed. Het Nederlandsche geld pikten zij in. De grond der kamers was voor een ge- deelte met gips bedekt, dat zich tusschen de achterplaten der brandkast bevindt. De politic die onmiddellijk gewaarschuwd wcid, kon, wonder boven wonder geen voetstappen ontdekken. Niets werd over- hoop gehaald, behalve het gebroken ruitje en het stuk gesneden gaas werd niets ver- nield. Op de schutting waarover de inbre kers op klaarlichten dag geklpinmea zijn, waren geen sporen waar te nemen. De buien werden ondervraagd, maar geen hunner had iemand gezien. Er werd pen politiehond geliaald, «et dier wist evenmin als de politie iets te via Jen en ontdekte niets. Tot laat in den availd en ook Maandag den geheelen dag trachtte de politie licht in deze duistefe zaak te verspreiden, maar het gelukte niet Maandagavond kon de heer Agster.bbe het juiste bedrag nog niet opgeven, daar de boekhouder van de bank er met was. Het wordt echter geschat op 130.000 gld, De politie zet haar naspeuringen in deze buitengewoon geheimzinnige zaak voort. DUI\AAT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2