VOLMAAKTE LEKKERNiJr, 42 HoogwatergetijteTer Neuzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Amandaltjaspudding met Brenadine-Saus. In ieder pakje, gratis een zakje. Tijdelijke Reclame. Een elegant gekleede Arabische vrouw zwaar gesluierd, wachtte reeds eenigen tijd voor een winkei Op zeker oogenDlik zag men een Europeeschen jongeman deh winkei verlaten. Hij werd op eenigen af- stand door de vrouw gevolgd. Plotseling haalde de laatste een revolver voar den dag en schoot den man in den rug. Het slachtoffer viel op den grond en daarpa plaatste de vrouw de -revolver op zijn hoofd en loste nog vier schoten. Bij het verhoor op het politiebipjeau deed zij haar sluier af. „[k ben geen inlandsch^," zejde zij, ,j,doch een Italiaansche. Ik ver- kletdde mij alleen om niet door de m'an, dien ik wSlde dooden, te worden her- kend." Voorts verklaapde zij nog, dat zij bij haar ouders in de omgeving van Tunis woonde. Een paar jaar geleden had zij kennis gemaakt met den man, dien zij zoo juist had gedood. Hij had beloofd haar te zullen trouwen, doch hij had haar ver laten en weigerde tot haar ter;ug te keeren. EEN MANTELVERNIELER BETRAPT. Twee verkoopsters in een groot Pa- rijseh magazijn op den rechter-Seincoever bemerkten onder hun weiilk, dat haar ja- ponnen op verschillende plaatsen waren opengesneden. Na waarschuwing aan de politie, werd in de eaak gesurveilleeiild, met het gevolg, dat een jongmensch werd betrapt op het oogenblik, dat hij van de heerschende drukte wilde gebruik maken om de kleeren van een verkoopster met zijn schaar te bewerken. ER IN GELOOPEN. De reizigers in den sneltrein van Praag naar Berlijn wapen dezer dagen getuige van een vermakelijke scene bij de grens- controle te Bodenbach. Niettegenstaande het warme voorjaars- weer verscheen er bij de grensdouaniers een heer in een lange overjas, tot den hals dichtgeknoopt. De ambtenaren vonden dat verdacht, lieten den man de jas uit- trekken en zagen, dat hij voor hen stond alleen in zijn hemd. Deze slimmerd had zich te Berlijn goedkoop willen kleeden van onder tot boven. Doch op zijn pas werd geschreven: „Is zonder pak over de grens gekomen, mag geen' pak meenemen naar Tsjecho-Slowakije". HET ONGELUK VAN ROSS SMITH. Deskundigen zijn van meening, dat het noodlottige ongeluk waarvan aviateur Ross Smith het slachtoffer is geworden, moet worden geweten aan een foutieve bestu- ring van het den vlieger nog geheel on- bekende toestel. Hij maakte nl. dien dag zijn eersten vlucht met dit vliegti^ig. Verwacht wordt, dat de poging om rond de wereld te vliegen, die door Smith deze niaand gewaagd zctu worden, door een an- der zal worden ondernomen. Een andere machine zal voor dit doel worden gebouwd en men zal een andere Engelschen piloot trachten te vinden, om het waagstuk te ondernemen. DE DOOD VAN DEN VLIEGER ROSS SMITH. Over het doodelijk ongeval van Ross Smith, die van plan was op 25 April met zijn broeder Keith Smith een vljiegtocht rond de wereld te maken, en die bij een proefvlucht met zijn machine op den grond stortte en gedood werd, wof-jit nader ge- meld: Het ongeluk had bij de Brooklands aerodroom plaats. T>e weeintoestand was goed, er was 'n lichte westen wind. Smith was vergezeld van Bennet. De machine had een goede vaart, toen na een kwartieir de vliegenier de controle over zijn vlieg- luig scheen te verliezen. Het toestel dook plotseling met den neus naar beneden en daalde met een vreeselijke snelheid naar de aarde. Sir Ross Smith was oogenblikke- lijk dood en Bennet stierf eenige oonen- blikken later. De hoogte, waarop het vliegtuig zjlch beyond, wordt op 1000 meters geschat. Keith Smith, die ook op het vliegveld was, maar te laat was gekomen om met zijn broer op te stijgen, zag hem te pletteir vallen. hebben geWoed in de golf van Biscaje, een baggermachine is kwijtgeraakt, die zij op sleeptou-w had en die van Nederland naar Pernambuco moest worden gebracht. Er zijn aan boord van de baggeirmolen twee man, die ruimschoots van voedsel en water voor twee of drie weken zijn voorzien, maar niet in staat zijn het d;rij- vende gevaarte 'te besturen. EEN PORTUGEESCH WATERVLIEG- TUIG VERONGELUKT. Een Reutertelegram meldt uit Rio de Janeiro, dat het Portugeesche waterivlieg- tU!S j,Lusitania'' op zijn tocht van Portu gal naar Brazilie bij een dal|ing op (het water een ongeluk kreeg en onhejrfetel- baar werd beschadigd. De beide inzitten- den kwamen er goed af. EEN TORNADO IN ILLINOIS. De Limes meldt, dat volgens berichten uit Centralia, Illinois, bij een hevige torna do zeven personen zijn gedood en onee- veer 35 gewond. ri„V°P1!tIs worden nog meer persoonlijke ngelukken gemeld, tengevolge van stor- men in genoemd district. hantS dage" geleden overkwam een houthakker mt Gottsehee in het Noorden rf L gOS jie £en avor|tuur, dat eer doet denken aan de Rocky Mountains dan aan Centraal-Europa, schrijft de Times De man werkte op een heuvel op eenigen af- ctand van de rest van de ploeg, toen hii werd aangevallen door een beer In de worstehng om zich van zijn omhelzing te bevnjden, gleed hij uit en de beer en de man rolden van de steile helling af. Zijn makkers, die zijn hulpgeroep hadden ge- hoord en kwamen zien wat er was ge- heurd, vonden hem bewusteloos aan den yoet van den heuvel. De beer was ver- dwenen. BAGGERMOLEN LOSGERAAKT. M^.en, te'eg|"arn "it Londen meldt, dat de .Nederlandsche sleepboot „Jacob van Heemskerck' te Plymouth is aangekomen en gerapporteetd heeft, dat zij gedurende de hevige stormen, die de laatste dagen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Wordt vervolgd). SCHEEPVAARTBEWEGING. 21 April. Eng. s.s. Afon Gwili, 2472 M3.,i ledig(, van Antwerpen voor Gent. Duitsch s.s. Oberschlesien, 5898 M3.t olie, van Houston voor Gent. Duitsch s.s. Priamus, 1871 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Maindy PrioriJ, 4917 M3.,; le dig, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Ardglass, 2391 M3., ledig,. van Gent naar Middlesbro. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed^ van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. West Quarter, 4380 M3.,. ko- len, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Herman Sauber, 8395 M3^ kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Glenside, 1568 M3., ledig, van Gent naar Goole. Noorsch s.s. Tento, 5836 M3., ledig; van Gent naar Newcastle. 22 April. Duitsch s.s. Luhe, 2463 M3., hout; van Skragero voor Gent. Belg. s.s. Peter Benoit,' 3846 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Zweedsch s.s. Torshult, 1876 M3., stee- nen, van Lysekill voor Gent. Estlandsch s.s. Sakala, 3040 jV\3., le dig, van Gent naar Hull. Zweedsch s.s. Solfred, 1535 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Zweedsch s.s. Sverker, 1085 M3., ledig), van Gent naar Seaham. Eng. s.s. Spen, 2548 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed^" van Gent naar Londen. Eng. s.s. V ork, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Aberhill, 4292 fyl3., ledig, van Gent naar Blvth. Ned. s.s. Zaan, 3709 M3., ledig- ,van Rotterdam voor Gent. Eng. s.s. Hornchurch, 6120 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Sheafdon, 6146 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. t Eng. s.s. Afon Gwili, 2472 M3.,> kolen, van Gent naar Loriant. Zweedsch s.s. Lilly, 874 M3., steenen, van Lysekill voor Gent. 23 April. Eng. s.s. Glen Helen. 890 M3.t pijpaar- de, van Fowey voor Gent. Eng.. s.s. Nyroca, 3665 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Belg. s.s. Sierra Leone, 6469 M3., ko len, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Ousel, 4317 M3.^ stukgoec^ van Glasgow voor Gent. Eng. s.s. Branksca, 607 M3., ledig, van Rotterdam voor Gent. Eng. s.s. Charlwood, 3417 M3.,- kolen, van Newcastle voor Gent. Zweedsch s.s. S. B. Lund, 4951 M3., ledig, van Gent naar Middlesbro. Noorsch s.s. Solver, 5515 M3., ledy, van Gent naar Newport. 24 April. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. 25 April. Eng. s.s. Greystoke Castle, 10839 M3„ ge- mengd, van Galveston voor Gent. Eng. s.s. West Quarter, 4380 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Eng. s-s. Spen, 2548 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eransoh s.s. Depute P. Goujon, kolen, van Gent naar Dieppe. Belg. s.s. Prince L. de Belgique, 3550 M3„ ledig, van Gent naar Blyth. Duitsch s.s. Oberschlesien, 5898 M3., le dig, van Gent naar Hamburg. Van 24 tot 25 April zijn langs de Midden- sluis alhier 6 binnenvaartuigen op- en 28 afgesohut; langs de Westsluis 1 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Nam. Donderdag 27 April. Vrjjdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 28 29 30 1 2 3 Mei. 1.50 2.20 2.52 3.25 4.01 4.41 5.28 1A—»ri~i. LJe ■uuult Trth weis- I gram zal in ieder geval bev ~varr atten ait pno- een dui- 5ft? rl<t. Verscheidem Mulligar werden in der. 2.05 2.36 3.09 3.43 4.20 iett?j0 i ver- rond ^EEN GEVECHT MET EEN BEER. GEREENTER LAD VAN ZAAMSLAG, Vergadering van Donderdag 13 April 1922, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, J. Vinke, C. xle Jonge, M. Kaijser, benevens de Secretaris J. Stolk; later ook de heer A. de Koeijer. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 2. Notulen. De notulen der vergadering van 24 Maart 1.1. worden met algemeene stemmen onveran- derd vastgesteld. 3. Mededeelingen. Geschieden niet. 4. Ingekomen stukken. a. Een adres van de Christelijke zangver- eeniging Harptonsn te Othene, luidende: dat deze vereeniging zich ten doel stelt hare leden te oefenen in het zingen van Christelijke en nationale liederen; dat deze oefeningen worden gehouden op Vrijdagavond van S tot 10 uur; dat binnen afzienbaren tijd aan deze ver eeniging wordt verbonden een kinderkoor; dat dit eventueel te stichten kinderkoor even- eens zal oefenen op Vrijdagavond van 7 tot 8 uur; dat het aan deze vereeniging tot nu toe niet is mogen gelukken een geschikt lokaal voor hare oefeningen te verkrijgen. Redenen waarom zij zich wendt met het be- leefd verzoek aan deze vereeniging voor het houden der oefeningen ten gebruike voor het houden der oefeningen af te staan een lokaal der openbare school te Othene, alles tegen be- taling der te maken kosten. Burgemeester en Wethouders stellen voor te nemen het navolgende besluit, mede gelet op het ingewonnen advies van het hoofd der school het verzoek tot wederopzegging in te willigen en onder de navolgende vooi-waaixlen 1. het hoofd der school wijst het lokaal aan waar de zangoefeningen zullen gehouden wor den. 2. De gewone repetitie's eindigen niet later dan 's avonds 9 uren (zonnetijd). 3. Bij eventueele emstige ziekte in het gezin van het schoolhoofd worden op diens verzoek de oefeningen tijdelijk gestaakt. 4. Rijks, gemeentelijk toezicht en het schoolhoofd hebben ten alien tijde toegang tot eenig lokaal. 5. Het bestuur der zangvereeniging draagt zorg, dat de aanwezigen op de repetitie's en feestvergaderingen door hunne handelingen het geven van onderwijs aan de leerlingen der openbare lagere school in geen enkel opzicht bemoeilijken. De heer KOOPMAN vraagt, of de vereeni ging met die voorwaarden genoegen neemt. De VOORZITTER merkt op, dat Burgemees ter en Wethouders dat niet gevraagd hebben zij stellen voor het verzoek in te willigen, doch achten het noodig daaraan voorwaarden te ver- binden. De heer KOOPMAN spreekt meer op het gestelde uur van beeindiging der repetities De heer KAIJSER merkt op, dat dit met het tijdstip in het verzoek vermeld samenvalt want zij vragen van 8 tot 10 en er wordt voor- gesteld te eindigen om 9 uur zonnetijd, dat staat dus gelijk. De VOORZITTER stemt daarmede in. De bedoeling is, dat de repetities niet tot een te laat uur te doen voortduren. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. b. Een adres van eene te Axel gehouden vergadering van afgevaardigden van verschil lende werkliedenvereenigingen houdende be- richt, dat door hen is verzonden het navol gende schrijven aan Z. Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: De Afd. van „Patrimonium"; de Nederl Ver eeniging van Fabrieksarbeiders afd. Axel'en de Christ. Vereeniging van Landarbeiders te Drie- wegen, gem. Ter Neuzen, in vergadering bijeen op 24 Maart 1922 tet Axel, ter bespreking van den noodstand in de Vlasindustrie, waardoor de fabrikanten hunne fabrieken hebben moeten sluiten; overwegende, dat hierdoor eene belangrijke industrie voor Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt ten onder te gaan; overwegende, dat in dit bedrijf ongeyeer 1000 a 1200 arbeiders werkzaam zijn en door het sluiten der fabrieken werkloos zijn geworden; overwegende, dat dus het sluiten dezer fa brieken oorzaak zal worden, dat tal van gezin- nen aan groote armoede worden prijs gegeven; overwegende, dat het verdwijnen van deze In dustrie in de toekomst eveneens groot nadeel zal brengen voor de landbouwers wijl de Vlas- verbouw eene ruime plaats inneemt onder den verbouw van handelsgewassen; overwegende, dat de algemeene welvaart van geheel de bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen er door zal worden getroffen; redenen waarom de vergadering er bij Owe Excellence ernstig op aandringt zulke maat- regelen te nemen, dat het verdwijnen van deze industrie mi en in de toekomst kan worden voorkomen. De gemeentebesturen zijn genoeg op de hoog te van den nijpenden noodstand in het vlasbe- drijf. Eene nadere toelichting is niet noodig, om- dat in de motie geen bepaalde maatre'gelen worden genoemd. aangezien de Minister daar- oyer wordt ipgelicht door Landbouworganlsa- ties en Fabrikanten. Wordt echter niet spoedig iets gedaan dan gaat er eene belangrijke industrie voor Zeeuwsch-Vlaanderen verloren, de algemeene welvaart zal zeer verminderen, de draagkracht der bevolking afnemen, terwijl de werklooze arbeiders met eene steunverleening niet ge- baat zijn. Waar welvaart alleen mogelijk is als er ge- werkt wordt is het ook voor de gemeente van het grootste belang deze motie te steunen. Spoedshalve zou dit sreeds kunnen geschieden door het college van burgemeester en wethou ders, welke his gemeentebestuur kan optreden; men kan dan van deze adhaesiebetuiging ken- ni.<? geven aan den raad. De Commissie ontvangt gaarne bericht van het genomen besluit. En met verzoek aan dat adres adhaesie te wulen betuigen. Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat het iuderdaad te betreuren zou zijn indien lie vlasindustrie hier zou verdwijnen stellen voor aan het adres de gevraagde adhaesie te betuigen evenwel met dat beding, dat eene eventueele beschikking van Z. Exc. den Minis ter van Landbouw enz. niet inhoudde, dat den uitvoer van vlasstroo worde stopgezet De^VOORZlTTER licht het voorstel nader j Nu is er wel bekend, dat er voorstanders zijn van het stopzetten van den uitvoer van stroo- vlas, en dat men feitelijk geen ander middel weet, maar daar ben ik niet voor. De VOORZITTER: De vlassers hebben ge vraagd een uitvoerverbod van stroovlas, maar deze menschen vragen dat niet. Die vragen maar alleen adhaesie aan hun verzoek om de industrie hoog te houden, op de door den Mi nister het best geachte manier. Nu zeggen wij we willen dat verzoek steunen, maar verbinden er de voorwaarde aan, dat tot die middelen niet mag behooren het stopzetten van den uit voer van stroovlas. De heer FAAS: Ik ben ook niet tegen het opleven van die industrie, maar, eilieve, wat moet de Minister daaraan doen? Hij kan de concurrentie toch niet tegen houden? Als onze vlassers f 300 voor een gemet zullen kunnen besteden, dan zullen de Belgen komen en geven /400, en dan zijn onze menschen er toch weer uit. Ik zou het beier achten, als de adressan- ten een middel aan de hand gedaan hadden. De VOORZITTER wijst er op, dat de groot- handel aan de regeering ook al gevraagd heeft om protectie voor verschillende bedrijven, ook daar is men dus reeds bedacht op middelen, om te voorkomen, dat de handel en industrie geheel ten onder zou gaan. Hij gelooft dat, indien de vlassers niet zoo onvoorzichtig waren geweest om over een uit voerverbod van vlas te spreken en deze zaak was zonder meer aanhangig gekomen als een verzoek om moreelen steun voor het behoud van de vlasindustrie, de beoordeeling heel an- ders zou zijn dan nu. De heer FAAS acht het daarom jammer, dat her rekwest zoo'n brandpunt heeft. Waar om er niet in gezet wat men wil. Nu beteekent adhaesie betuigen den Minister voor een zeer moeilijk vraagstuk plaatsen. De VOORZITTER merkt op, dat, als men er zoo over spreekt, dit een zeer ongunstigen m- druk zal maken. De Minister zal de verslagen wel onder de oogen krijgen en zeggen: ze geven daar niet veel om het behoud van die vlasindustrie. Als er echter ernstig over ge- sproken wordt, datgene te doen wat mogelijk is, om die industrie te behouden wordt bewijs gegeven, dat men er wat voor voelt. Was er geen werkloosheid, dan zou spreker het minder zwaar inzien, maar waar die in de komende ja- ren naar te vreezen is sterk zal toenemen, en men ook nog onlangs hier zoo sterk ijverde vooi het zoeken van produetieven arbeid, meent hij, dat de raad er wel wat licht over heen loopt. Men kan hier meewerken aan bestrijding der werkloosheid, zonder dat het iets kost. De heer SCHEELE merkt op, dat er genoeg vlas verbouwd is^ om de fabrieken van grond stof om te werken te voorzien. De boeren heb ben nog zdoveel, dat ze wel eenige partijen in brand kunnen steken. Maar, de vlassers kun nen met de prijzen geen weg. De VOORZITTER herinnert, dat het vlas vroeger werd verkocht van de bollen ontdaan. hetgeen ook nog al wat werk opleverde. In dien de uitvoer verboclen werd, zou dat ook niet meer gebeuren, daarom zijn Burgemeester en Wethouders daar tegen. De heer KOOPMAN is ook geen voorstancer van de motie. Men heeft van de overheidsbe- moeiingen in verschillend opzicht zooveel on- dervonden, dat men daar niet naar terug moet verlangen. Hij is er niet zoo van op de hoogte, maar toen hij in deze streek kwam, heeft hij ervaren, dat men hier niet anders deed dan het vlas booken. Zwingelen deed men niet, dat is men pas in den oorlog gaan doen. Dat is dus een oonogsindustrie. En nu zitten er heeren met groote fabrieken, die wegen's de concur rence niet meer kunnen werken. Het is die hee ren met kwalijk te nemen, dat zij trachten rente te krijgen van hun groote kapitalen, maar hij zou het ook voor den Minister beter achten, dat dit zijn vingers daar niet tusschen steekt. Toen het vlas alleen gebookt werd, werkten er toch ook nog al wat menschen aan, krijgen we dien toestand terug, dan zal zulks nog wel het geval zijn. De VOORZITTER betwijfelt dat, we leven nil in een geheel anderen toestand. De boeren waren toen rijk en hielden in den winter ver schillende menschen aan het werk. Thans, nu men ook meer het Jiuisje bij het schuurtje moet houden, wordt er bezuinigd waar men kan en de werkmenschen, als men ze missen kan, eer- der aan den dijk gezet. Van daar die werk loosheid. Er zal heel wat water naar de zee stroomen, eer we dien tijd weer tcrugkrijgen. Er wordt nu maar altijd gesproken over de vlassers en hun kapitalen, maar, daar gaat het toch niet.om, het gaat er om, om de werkloos heid uit het land te houden. Als het alleen ging over het rentegevend maken der kapitalen van de vlassers, zou spreker er hier niet zoo over spreken, maar hij doet zulks om het algemeene belang: bestrijding der werkloosheid. De heer VINKE verwondert er zich over, dat dit adres van de arbeiders gekomen is. Hij is van gevoelen, dat die er nooit over zouden gedacht hebben, zoo'n adres te zenden, maar dat die er door de vlassers, nu ze zagen dat hun plan geen kans van slagen had, voorgespan- nen zijn. Hij acht dat niet reeel. De VOORZITTER: Dat durf ik niet zeggen, daar hebt u geen bewijzen voor. De werklie- den hebben ook over deze zaak nagedacht en meenen, dat het voortbestaan der vlasindustrie voor hen beter is, dan werkloosheid. De heer VINKE weet niet, of het voor de werklieden wel beter is, want hij meent, dat de tijden, dat ze er f 10 tot f 12 in verdienen konden, wel uit zullen zijn. De heer FEIJTER verklaart zich ook tegen een uitvoerverbod van stroovlas, doch wijst er op, dat Burgemeester en Wethouders alleen uit het oogpunt van algemeen belang voorstellen het adres te steunen. Wanneer er werk is, is er welvaart voor den werkman en leven daar- door ook weer anderen, waar het geld besteed wordt. Bovendien, als er geen werk is, moeten de menschen toch ock leven en moet men geld geven als er geen werk is, moeten de menschen toch ook leven en moet men geld geven om hen te ondersteunen, hetgeen nog een ongunstigen invloed verwekt bovendien. Det heer WISSE zou ook gaarne willen, dai het verdwijnen der vlasindustrie werd voor komen, doch ziet geen middel daartoe. Hii acht het daarom maar het beste. het adres voor kennisgeving aan te nemen De heer KAIJSER is het er niet mee eens, dat door het stilliggen der fabrieken de werk loosheid zou vergrooten. Hij herinnert aan de jaren dat hij met 20 tot 30 man bij een boer werkte aan het booken van het vlns cn wat daarmede samenhing. Indien het vlas in de fabrieken verwerkt wordt gebeurt dat niet, want dan wordt het door den landbouwer te velde verkocht en bij hem weggehaald. Dan valt daaraan voor de werkmenschen van den boer niets meer te verdienen, terwijl ze er anders 's winters aan kunnen werken. De VOORZITTER wijst er op, dat er bij den heer Verstraeten te Ter Neuzen en op Canis- vliet te Sas van Gent toch veel menschen aan het werk waren. De heer KAIJSER erkent dit, maar herhaalt, dat er voor de werkmenschen op het land dan toch niets meer aan te verdienen is. Bovendien, wie werken op die fabrieken? Een hoop jon- gens en meisjes, terwijl anders bij de boeren groote menschen er wat aan verdienden. De VOORZITTER: Vroeger was er zooveel vlas niet, en zoolang de boeren de bezaaide oopervlakte weer niet; temgbrengen tot de toe. Het is aan Burgemeester en Wethouders bekend, dat deze beweging uitgaat van /le vlas sers, die- een uitvoerverbod van stroovlas wenschten, doch Burgemeester en Wethouders wenschen dat denkbeeld niet te steunen, of- schoon zij gaarne de vlasindustrie in onze streek zouden zien herleven, daar anders fler werkloosheid sterk zal toenemen. Spreker betwijfelt echter, of het wel geluk ken zal, die industrie te doen opleven. Over 00 jaar heeft men het hier ook beproefd, maar heeft het moeten opgeven. Later zijn er men schen uit Zuid^Holland gekomen, maar die heb ben het ook niet kunnen volhouden, en nu, sinds den oorlog is men hier weer begonnen. Men kan het echter niet volhouden tegen de kleine vlas sers in Belgie, waar het geheele gezin om het zoo maar eens te noemen dag en nacht mee werkt, terwij Belgie ons ook met zijn water voor is. Spreker vreest, dat het daarom hier maar moeilijk zal kunnen bestaan. Spreker heeft de conferentie ook meege- maakt, van wege den Christelijken Boeren bond en van wege die vereeniging is in over- weging gegeven een premie te geven op ge- zwingeld vlas, doch dat kon ook weer niet omdat dan het gevaar ontstaat, dat men frau duleus uit Belgie vlas zal invoeren, om de pre mie te verkrijgen. Toen is gezegd: ja, dan weten we het ook niet. Kon de Minister er iets op vinden, dan zou het zeer toe te juichen zijn en daarom stel len Burgemeester en Wethouders voor, het adres te steunen. mits de Minister het niet zoekt in een uitvoerverbod. Spreker acht het raadzaam aldus te beshliten, daar hij van mee ning is, dat het niet profijtelijk zou zijn, om het verzoek geheek af te stemmen. De heer SCHEELE: Ik wensch liever niet in de. beschouwingen van het adres te treden, het komt me voor, dat de raad zich daarin niet moet mengen, ik ben tegen het voorstel van Bugemeester en Wethouders. De heer KAIJSER is er ook tegen; voor jaren heeft men hier geprobeerd met het Vlas, maar te vergeefs. En' zij die nu in moeilijk- heden verkeeren zijn de oorlogsvlassers. De oude hebben ook wel schade geleden, maar die kunnen toch werken. De groote oorlogsvlassers willen rente van hun kapitaal hebben, wat hun niet kwalijk te -nemen is, doch dat mag niet gaan ten koste van den landbouw, die door een uitvoerverbod zou worden gedrukt. Hij "oe- grijpt niet, dat die arbeidersbonden er voor op- komen om die kerels te helpen, want het is de vraag nog, als de fabrieken zouden gaan wer ken, voor welk hongerloon ze daar dan zouden kunnen gaan zwingelen. De heer KOOPMAN wil niet alles onder- schrijven wat de vorige spreker gezegd heeft, maar acht het toch ook 'niet gewenscht, dat de raad zijn neus hierin steekt, zoowel de boeren eenerzijds, als de vlassers anderzijds, zijn mans genoeg om in deze zaak voor hun belangen op te komen. Hij kan er niet over oordeelen en zou het daarom maar liefst aan de belang- hebbenden overlaten. De heer WISSE is van een ander denkbeeld, omtrent de inmenging van den gemeenteraad. Indien men een tak van handel of industrie, die kan leiden tot welvaart voor de gemeente en omgeving in nood verkeert en op een of andere wijze zou kunnen worden geholpen,.is er zeker '.wl aanleiding om zich daarin te mengen. De eerste vraag die hiej" gesteld moet worden is echter: werpt het voordeel af voor de land- bouwende bevolking? En, daar het raadsel- achtig is, of het wel in het algemeen belang is, acht spreker het voorzichtiger, aan de motie steun te onthouden. De heer KAIJSER acht het een kwestie tus schen vlassers en landbouwers, dat is dus geen algemeen belang. doch een categorie-belang. De vlassers willen druk uitbefenen op de land bouwers, niets anders. De heer WISSE meent, dat, zooals het in de motie is omschreven, het een algemeen belang betreft. De heer KAIJSER meent, dat in het verleden reeds voldoende is gebleken, dat de vlassers alleen hun eigen belang' op het oog hebben, Toen ze in den crisistijd het vlas toegewezen wisten te krijgen, gaven ze nimmer een eer meer dan was voorgesehreven. De heer VINKE zou h jt adres voor kennis geving aannemen. Hij acht het niet gewenscht, de vlassers te Steunen, want als die hun zin kregen, zou het weer net gaan als in '18, toen ze het vlas afnamen voor den halven prijs. Het is voor hPn een zaak van eigen belang. De heer FAAS sluit zich aan bij den heer Scheele; hij meent ook, dat het moeilijk gaat om hierin tusschenbeide te komen en bij den Minister met zoo'n verzoek te komen, als men weet, dat die er toch weinig of niets aan doen kan, want men kan een tak van bedrijf, die geen voldoende levenskracht heeft. niet tot bloei dwingen. We zitten met de concurrentie met het buitenland en daar kan ook zelfs de Minister niets aan doen, Hij ziet er het nut niet van in, om adhaesie te betuigen. De heer VAN HOEVE komt ter vergadering. De VOORZITTER betoogt, dat men in deze de vlassers moet uitschakelen; de motie gaat niet uit van de vlassers, maar van de werklie- den-vereenigingen die terecht hebben ingezien, dat de ondergang van de vlasindustrie ook strekt tot nadeel van de arbeidersbevollcing. Nu is er wel gezegd, dat ook vroeger pogingen om de vlasindustrie in stand te houden mislukt zijn en spreker wil volkomen toegeven, dat het voor den minister een moeilijke taak zal zijn, om daaraan wat te doen. maar hij meent toch ook, dat de raad hier niet te lichtvaardig overheen mag gaan, want hij acht de vlasindustrie ook ten nauwste bij den landbouw betrokken, daar die er ook voordeelen van geniet. Er is ook wel gewezen op de groote winsten die de vlassers hebben gemaakt, en er is veel onaangenaams gebeurd, maar men moet ook niet vergeten, dat ook de boeren met het vlas schrikkelijk groote winsten hebben gemaakt. In het jaar 1918 heeft de in beslagneming wat kwaad bloed gezet, maar men moet nu ook het oog houden op de te vreezen werkloosheid. In dien de vlasindustrie in de richting gebleven was, die deze vroeger had, had de toestand die men thans doormaakt niet kunnen ontstaan, maar de oorzaak zit hierin, dat de prijzen tij- dens den oorlog te veel de hoogte in gegaan zijn, het vlas is overzet. Er is door de boeren wel veel geklaagd, over verschillende maatrege- len, maar ze hebben toen toch prijzen tot f 600 en f 700 per gemet gemaakt. De loonen waren toen bij de landbouwers ook wel hooger dan thans, maar toch vermoedt hij, dat de land bouwers dien tijd nog wel eens terug zullen wenschen, al zijn de loonen thans ook naar be neden. Indien de vLasindustrie hier zou verdwijnen, zijn de boeren voor het verkoopen van hun pro duct ook weer geheel op Belgie aangewezen, dat zal invloed hebben op de prijzen, en men zal hier alleen hebben het wieden en plukken, terwijl anders, als het vlas hier kan bljjven, om in den winter te worden verwerkt, dit velen ten zegen kan strekken en voor werkloosheid behoeden. Daarom stellen Burgemeester en Wethouders voor, aan het adres adhaesie te betuigen, met het door hen gemaakte voorbehoud en het spijt spreker wel, dat andere gemeenteraden er ook niet zoo overgedaeht hebben, en de zaak wel wat te eenzijdig hebben bekeken. De heer FAAS: Mjjn bezwaar is, dat ze niet zeggen wat ze willen, ze willen bevordering van de vlasindustrie, maar zeggen niet hoe. Een voortreffelijk laxecrmiddelj waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoeft te worden, dai zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijlc laat in- nemen, vindt men in Foster's Maagpilien. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. 6 deel van hun bedrijf, zal er te veel vlas zijn voor terugkeer tot den vroegeren toestand. Dan zal men zulke stroppen niet meer kunnen krijgen. De heer VAN HOEVE is van meening, dat men aan de motie adhaesie moet verleenen of onthouden, maar aan het verleenen van adhae sie geen voorwaarde kan verbinden. En die adhaesie kan maar moeilijk verleend worden, omdat de verzoekers geen middel voor ophef- fing der vlasindustrie aangeven. Dit adres geeft een onzeker geluid, men weet niet, waar ze heen willen en het zou wel eens kunnen zijn, dat we met de maatregelen die genomen werden geen genoegen zouden kunnen nemen Er schuilt hier m. i. een adder onder het gras en het beste zal zijn, de motie voor kennis geving aan te nemen. Indien ze met zakelijke motieven komen,kan er anders over gedacht worden. De VOORZITTER bepleit nogmaals aanne- ming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, er wordt dan getuigd van belang- stelling in de vlasindustrie en we geven tevens te kennen, dat de landbouw van de te nemen maatregelen geen nadeel mag ondervinden. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, De Vis ser en De Jonge; tegen stemmen de heeren Wisse, Scheele, Kaijser, Koopman, Faas, Vinke en Van Hoeve. (ZONNETIJD). Voorm. vroegert^hooveclheid, n.l. ongevopr een aclyric

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3