een-Schuurtje; DsDressuurvanden VerdecLigingsliond, ngezonde ADVERTENTIEN. IHIej. NEELTJG DE KRAKER, wieden van Vlas, Twee nette Kostgangers Bij inschrijving te koop Prima Vetvrij Papier. Firma P. J. VAN DE SANDE, Voorhanden: Fa P. J. VAN DE SANDE, Op d.d. heden, 25 April *22,gedenken onze geliefde Ouders HERMANUS DE ZEEUW benevens een 15 tal Kippen. Te bevragen bureau Politietroepen, Nieuwstraat, Ter Neuzen. C. W. H. CROES, Opperwachtmeester, Roosendaal. Prijs f 0.90 Franco p. post f 1, 7ER NEUZEN. Uitgever. geschied de onderteekening namens hem door den ambtenaar, die met het ophalen der biljet- ten door Burgemeester en Wethouders is be- last. 4. Ieder, die een aangifte-biljet heeft ont vangen, is verplicht dit aan den in het vorig lid genoemden ambtenaar terug te geven. Artikel 8. 1. Houders van honden, die in de 2de helft van Januari geen aangifte-biljet ontvangen hebben, zijn verplicht voor 1 Februari ter gemeente-secretarie de in artikel 7 voorge- achreven opgaven te doen, door invulling en onderteekening van een aldaar kosteloos ver- krijgbaar aangifte-biljet. 2. Met betrekking tot honden, die in den loop van het jaar niet langer van toepassing is gebleven, is de houder verplicht binnen veer- t'en dagen gelijke opgave te doen. Artikel 9. 1. Jaarlijlcs in den loop der maand Febru ari maken Burgemeester en Wethouders een kohier op. 2. Zij, die niet op het oorspronkelijke kohier zijn geplaatst, worden op een aanvullingskohier gebracht. 3. De kohierer. worden dadelijk, nadat zij door den gemeenteraad zijn vastgesteld, aan den gemeente-ontvanger ter invordering ge- sonden. 4. Bij het in den loop van het jaar niet lan ger van toepassing zijn der verminderde be lasting- wordt rekening gehouden met de reeds opgemaakte kohieren en wordt alleen het meer- dere bedrag der belasting op het aanvullings- kohieren gebracht. 5. De belastingplichtigen worden, om het even of en hoe de aangifte heeft plaats gehad, op de kohieren gebracht met vermelding van het aantal der honden en van de klasse waar- toe zij behooren. Artikel 10. 1. Wanneer blijkt, dat een aanslag niet of te laag is opgelegd, kan de te weinig geheven belasting van den belastingplichtige of zijn erf- namen worden nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het belastingjaar drie jaar zijn verstreken. 2. De in het eerste lid bedoelde personen worden op een afzonderlijk kohier gebracht. Artikel 11. Deze verordening wordt voor het eerst toe- gepast over het belastingjaar 1922, alsdan wordt geaoht de vorige heffingsverordening op de hondenbelasting d.d. 6 November 1917, Koninklijk goedgekeurd bij besluit van 8 Fe bruari 1918, No. 68, te zijn vervallen. De VOORZITTER deelt mede, dat het kohier der hondenbelasting voor dit jaar nog niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, daar in verband met de wet, regelende financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten de verordening met 1 Mei a.s. vervalt. Gede puteerde Staten hebben in verband daarmede in overweging gegeven eene nieuwe verorde ning vast te stellen en den datum van ingang te bepaien op 1 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders hebben gemeend aan dien we mi gevolg te moeten geven. Men krijgt dan dit jaar ook maar 1 kohier. Ze hebben, thans in afwijking met de oude verordening een pro- gressieve heffing voorgesteld, De heer VAN DIXHOORN kan zich met die cijfers niet vereenigen. Hij zou de losloopende honden het liefst heelemaal van de straat wil- len zien verdwijnen en wenscht die zoo zwaar mogelijlc te belasten. Hij heeft er niets op te- gen, dat iemand voor z'n plezier een hond houdt, maar dan moet men die ook zoo houden dat men alleen het plezier heeft en een ander er geen verdriet van heeft, door ze onbeheerd op straat te laten loopen. Als men er dan mede op straat wil komen, dat men ze dan vast- houdt aan een touw of ketting. Van vastlig- gende honden heeft een ander geen overlast, maar de losloopende honden veroorzaken gevaar voor wielrijders en motorrijders, Hij stelt daar- om voor, het tarief voor iederen losloopenden hond op 12 te stellen. De vastliggende wil hij geheel vrij stellen. De VOORZITTER acht dit niet aanbevelens- waard, want dan kan nog alleen een erg be- middelde een hond houden. De heer ROSTER kan zich noch met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, noch met dat van den heer Van Dixhoorn vereenigen, en stelt voor te heffen 4 bij een inkomen be- neden .f 1000 en 8 boven dat inkomen. Hij meent, dat de mindere man ook een hondje moet kunnen houden. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Ros ter dan ook het idee van progressie feitelijk loslaat. De heer RRUIJSSE wijst er op, dat men zoo'n verordening maar moeilijk zal kunnen uitvoeren, aangezien men in het vervolg niet meer op de hoogte is met de kohieren der rij ksinkom st enbe 1 a st ing De VOORZITTER geeft te kennen, dat het remeentebestuur ook in de toekomst daarvan inzage zal kunnen krijgen, en wijst er op, dat het schoolgeld toch ook naar het inkomen moet worden geheven. De heer OGGEL meent ook, dat het ge- meentebestuur van den ontvanger der rijksbe- lastingen de gegevens krijgen zal. De heer DE RRARER acht 12 voor een hond te hoog en zou de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde cijfers willen wijzigen, in 2, 4 en 8. Als men zoo'n hoog tarief wil invoeren, om het houden van honden tegen te gaan zou het dan maar billijker zijn het laten losloopen van honden geheel te verbieden, dat geldt dan voor iedereen. De heer ROSTER: Men kan een jager toch niet beletten, dat hij met zijn hond op straat komt. De heer DE RRARER: Dat is wat anders, die heeft hem noodig voor zijn bedrijf. Ik had alleen het oog op honden die zonder doel los loopen, omdat men die als luxe kan beschouwen. De heer OGGEL beveelt de door Burgemees ter en Wethouders voorgestelde regeling aan. Het is waar, dat de houders van honden dit doen voor hun eigen genot en dikwijls tot over- last van het publiek waarom het billijk is, dat ze daarvoor iets betalen, maar het dient dan toch zoo geregeld te worden, dat iedereen die liefhebber is van een hond er een houden kan en naar evenredigheid door de belasting ge- troffen wordt. Voor iemand met f 10.000 in komen is f 4 geen noemenswaard bedrag, en er is dus niets tegen, die zwaarder te treffen dan de mingegoeden. Als men echter, zooals de heer Van Dixhoorn voorstelt, een hoog be drag stelt, is het voor de armen buitengesloten een hond te houden, terwijl de rijken het dan nog wel kunnen doen. De heer DE RRARER wijst er op, dat de vorige maal, toen het besluit tot verhooging der belasting genomen is, reeds velen hun noim hebben moeten opruimen, wel een bewijs, dat, indien thans het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verdere verhooging wordt aan- genomen, er nog meer zullen moeten oprui men. Hij kan zich ook op het standpunt stellen, dat er iets moet worden betaald, maar meeni, dat dit dan ook een billijke heffing behoort te zijn, en niet zoo'n hooge. Men moet het voor de mindere men.schen niet onmogelijk maken een hondje te houden, er zijn menschen die geen ander beest kunnen hebben, dan een hondje. De heer OGGEL stelt in het licht, dat Bur gemeester en Wethouders er wel degelijk reke ning mede hebben gehouden, dat er bij de vo rige verhooging honden zijn opgeruimd. Ze zijn daarom met hun tarief voor de laagste klasse, voor de inkomens beneden 2000 niet hooger gegaan dan f 4. Dat wordt voor het oogenblik ook betaald, zoodat dus door dit voorstel geen honden zullen behoeven te worden opgeruimd, daar alleen voor meergegoeden het tarief ver- hoogt. De heer VAN DIXHOORN geeft te kennen, dat hij niemand wil treffen in het genoegen van het houden van een hond, maar wenscht, dat men de honden van de straat houdt, waar ze, zooals hij reeds aangaf, gevaar opleveren voor het verkeer. Veronderstelt dat spreker eens een hengst de straat op stuurde Die moet worden vastgehouden, dat men dit ook met de honden doe. Zijn buurman mag honden houden zooveel hij maar wil, als spreker er maar geer. overlast van heeft. De heer RRUIJSSE meent, dat er nog een duister punt is voor de toepassing. Wie wordt er aangeslagen, als iemand die op kamers woont een hond houdt? De VOORZITTER merkt op, dat iemand die als commensaal er inwoont, als gezinshoofd Is aan te merken. De heer RRUIJSSE vraagt, hoe het geregeld moet worden als broeders en zusters samen- wonen. De VOORZITTER: Dan wordt een hunner als hoofd van het gezin aangemerkt. De heer RRUIJSSE: Dan komt er daarover ruzie! Hoe zal het .gaan, als er meer dan een gezin in een huis woont? De VOORZITTER acht de verordening dui- delijk genoeg, om in verschillende gevallen te worden toegepast en, mochten er in de praktjjk leemten blijken, dan is wijziging nog altijcl mogelijk. De heer DE FEIJTER meent, dat een band- hond, die des nachts wordt losgelaten, ter be- waking van een hofstede, niet als een losloo penden hond is te beschouwen De heer OGGEL is het daarmede eens, als men dan maar zorgt, dat die hond des nachts niet wegloopt. De VOORZITTER brengt thans eerst in stemming het tarief, zooals dat door Burge meester en Wethouders wordt voorgesteld. Dit wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Baert, Weijns, Og- gel en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren De Feijter, Roster, Van Dixhoorn, De Rraker, Dekker en Rruijsse. Thans komt aan de orde het voorstel van den heer Roster, om het tarief te bepaien op 4 voor inkomens beneden 1000 en 8 voor in komens daar boven. De heer VAN DIXHOORN wenscht daaraan toe te voegen om honden die niet op stra; komen vrij te laten. De heer ROSTER wenscht dat in zijn voor stel niet over te nemen. Het voorstel van den heer Roster wordt aan- genomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Roster, De Feijter, Baert, Weijns, Dekker en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren Van Dixhoorn, De Rraker, Oggel en Rruijsse. 13. Voorstel tot het aanvragen eener mach- tiging van Gedeputeerde Staten als be- doeld in artikel 121 der Gemeentewet. Burgemeester en Wethouders stellen voor, overeenkomstig art. 121 der Gemeentewet aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen om met de gemeenten Zaamslag, Boschkapelle, Roewacht, Overslag en Zuiddorpe de zaken verband houdende met de uitvoering der Vleeschkeuringswet gemeenschappelijk te re- gelen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 14. Vaststelling van de verordeningen, voortvloeiende uit de Vleeschkeurings wet. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld vast te stellen de volgende ont- werpverordeningen a. Verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeenten Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Overslag, Roe wacht en Zuiddorpe. b. Instructie voor den Reuringsveearts van den Vleeschkeuringsdienst Axel. c. Instructie voor den Ambtenaar, die met de herkeuring is belast. De VOORZITTER deelt mede, dat het ad- vies van de Gezondheidscommissie nog niet ontvangen is, doch meent, dat dit wel geen bezwaar zal opleveren om de verordeningen vast te stellen, daar deze zijn ontworpen over eenkomstig het advies van Gedeputeerde Sta ten. De heer RRUIJSSE waarschuwt daarvoor, want bij arrest van den Hoogen Raad is reeds uitgemaakt, dat een verordening rechtskracht mistte, omdat deze was vastgesteld, terwijl het volgens de wet voorgeschreven advies van de Gezondheidscommissie nog niet was ontvangen. Hij acht aanhouding gewenscht. De heer DE FEIJTER stemt daarmede in, hij zou ook gaarne de verordening zien aan- gehouden, daar hij nog geen gelegenheid had, deze in te zien. De heer RRUIJSSE meent, dat dit ook geen bezwaar is. De Gezondheidscommissie heeft de verordeningen der andere gemeenten nog niet eens ontvangen. Met algemeene stemmen wordt besloten dit voorstel aan te houden. 15. Verzoek van het bestuur van de afdeeling Axel van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe- drijf om subsidie. Naar aanleiding van het in de vorige ver- gadering in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van de afdeeling: Axel van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, om sub sidie, in verband met de uitkeeringen aan werk- loozen stellen Burgemeester en Wethouders voor, op dit adres afwijzend te beschikken, aan gezien er volgens de mededeeling van den cor respondent der arbeidsbemiddeling op dit oogenblik in dat bedrijf geen wei'kloozen zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 16. Verzoek van liet bestuur der vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs te Axel, om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van schoolbanken. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Natio- naal Schoolonderwijs te Axel (Nieuwstraat), om volgens artikel 72 der Lageronderwijswet gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding- van het aantal schoolbanken met 12, stellen Burgemeester en Wethouders voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om geen aandeeien te nemen in de Bank voor Ntderlandsche gemeenten. Van het bestuur der Bank voor Nederland- sche gemeenten is een uitvoerig schrijven in- gekomen, d.d. Januari 1.1., betreffende plaat- sing van aandeeien. Mededeeling wordt ge- daan van een reorganisatie der maatschappij en vergrooting- van het aandeelen-kapitaal tot 10 millioen gulden, waarin de Staat voor de helft zal deelnemen, en de andere helft moet gepaatst worden bij provincien gemeenten, wa- terschappen en andere publiekrechterlijke lichamen. Het bestuur meent, dat de gereorganiseerde Bank een grooten steun kan worden voor de gemeenten, wanneer deze toonen de noodzake- lijkheid te beseffen van samenwerking en af te zien van de in den laatsten tijd gevolgde prac- tijk, welke geleid heeft tot een scherpe con- currentie om de leeningen gepaatst te krijgen waardoor de voorwaarden van uitgifte onnoo- dig werden verzwaard. Daarna is nog een schrijven ingekomen d.d. 22 Maart 1.1., waarin nogmaals op het nemen van aandeeien wordt aangedrongen, naar rato van 1 aandeel van 1000 per duizend zielen die de gemeente telt. Tevens is bij dit schrijven gevoegd een lijst der 125 gemeenten, die 1164 aandeeien hebben genomen. Burgemeester en wethouders stellen voor, van wege deze gemeente geen aandeeien te nemen. Burgemeester en wethouders stellen voor, om geen aandeeien te nemen in de Bank voor Ne- derlandsche gemeenten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders geen vrijheid kun nen vinden voor te stellen aandeeien te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 18. Wijziging gemeentebegrooting voor 1922. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor 1922 te wijzigen als volgt: onder de uitgaven te verhoogen de posten: jaarwedde van den keurmeester 208,33 toeslag aan den keurmeester van vee en vleesch f 125, kosten yoor het nemen van noodzakelijke politiemaatregelen f 260, brandwaarborg en verdere kosten 1, subsidie aan de werkloozen- kas Zelfstandigheid te Axel f 178,50, totaal 772,83%, en den post „onvoorziene uitgaven" waarover alleen met goedkeuring van Gedepu teerde Staten kan worden beschikt, met dat bedrag te verminderen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 19. Wijziging begrooting der gasfabriek voor 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting der gasfabriek voor 1921 te wij zigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de volgende posten: verkoop van fittings, verlichtings- en verwarmingsartikelen 724,50, geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld 4000, ontvangst tot geven der voorgaande behoorende 10.000, totaal 14.724,50; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: aankoop fittings-, verlichtings- en verwarmingsartikelen 3841,82, aankoop en herstel van gewone meters 420,19%, gereed- schappen, aankoop en onderhoud f 6,78, hoofd- leidingen 4714,12%, straatverlichting f 308,29, gebouwen 634,25 zuiverings- en controle toe- stellen f 70,43, muntmeters, aankoop en herstel van meters en aanleg van muntleidingen f 1310,55, werkzaamheden en benoodigdheden f 13,12, kantoorameublement en onderhoud lcan- toor f 24,50, controle der administratie 18,95, fitters 221,25, stokers/375,52%,voerloonenen diverse werkzaamheden 543,06, salaris direc- teur 150, porto's, telegrammen enz. 58,68%, adverteeren 73,5'3%, verzekering tegen brand- schade en ongevallen f 173,35, aflossing van geleende kapitalen 5200, totaal 18.158,41%; en te verminderen den post aankoop gas- kolen met f 3433,91%; blijft eene vermeerdering der uitgaven m 14.724,50. De heer RRUIJSSE uit zijne verwondering, dat, ofschoon de post voor werkloonen reeds met 800 is verhoogd, er nog zulk groote be- dragen voor tijdelijk personeel zijn betaald. De VOORZITTER kan hieromtrent geen in- lichtingen geven, doch wil het wel onderzoeken. De heer ROSTER meent, dat hij wel een en ander kan noemen, dat daartoe aanleiding gaf Wegens de uitbreiding van het net waren er meer fitters noodig, er loopen er nu 4, dan hebben we gehad de uitbreiding van het net aan den Ouden weg, en in de Julianastraat, met de nieuwe woningen. De heer RRUIJSSE geeft dat toe, en merkt op, dat hij over het hoofd zag, dat de wijzi ging der begrooting voor 1921 betrof, hij dacht dat het over dit jaar ging. Hij wijst er voorts op, dat deze voorgestelde wijziging, geen juist beeld geeft van het beste- den van het voor schadevergoeding ontvangen bedrag ad 10.000, daar er slechts 5200 v aflossing eener leening in het besluit is opge- nomen. Hp stelt in het licht, dat die 10.000 daarmede niet verrekend zijn. Er was echter een besluit genomen om een geldleening aan te gaan voor uitbreiding van het net en het aan tal muntgas-installaties, ten bedrage van resp. 2500, die tot 5500 is verhoogd. Door het ontvangen der schadevergoeding van 10.000 wordt zooals uit het voorstel blijkt 5200 extra afgelost, maar, voor zoover hem bekend is, 5500 niet opgenomen, zoodat er in werkelijk- heid 10.700 wordt afgelost. De VOORZITTER noemt die stelling juist. Hij was ook voornemens om, indien geen tier leden er naar vroeg. d'aaromtrent toch inlich- tingen te geven, daar hij het ook wel gewenscht aohtte, dat hierop tie aandacht werd gevestigd. De heer RRUIJSSE vindt het wel jammer, dat, waar er dure leeningen gesloten zijn, nu een 4 leening eerst moest worden afgelost. De VOORZITTER geeft te kennen, dat ti met gebeurd is, er is juist een dure, een 6 leening, afgelost. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 20. Omvraag. a. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat het marktbezoek zeer is toegenomen, niet alleen van de gewone marktbezoekers, maar ook van de kramers, die met verschillende wa ren komen. Een gevolg daarvan is, dat de pas sage door de Lange Noordstraat, ten tijde der markt vroeger toch al bezwarend, nu geheel onmogelijk is geworden. Hij vraagt, of het niet mogelijk is, tlie kramers naar de markt tever- wijzen. Willen Burgemeester en Wethouders tlat eens onder de oogen zien. De VOORZITTER zegt dat toe b. De heer VAN DIXHOORN brengt ondei de aandacht, dat men van wege de spoorweg- maatschappij MechelenTer Neuzen de ge- woonte heeft, om steeds met waggons te ran- geeren over den overweg, bij het station, ter wijl de maatschappij toch een groot aantal hec- taren emplacement heeft liggen aan de andere zijde. Spreker heeft er al eens met den stations- chef over gesproken, doch die gaf te kennen, dat de rails er op zijn aangelegd, om daar te rangeeren. Deze houdt zich goed aan de voor- schriften, om iedere vijf minuten de afsluiting over den weg te openen, maar het is voor de passage over den weg toch niet gemakkelijk. Het ware gewenscht, de maatschappij te be- wegen, claarin verandering te brengen. De VOORZITTER zegt toe, dit onder de aandacht van Burgemeester en Wethouders te zullen brengen. De heer VAN DIXHOORN wijst er nog op, dat, nu de cokesfabriek weer werkt, het met het rangeeren drukker zal worden. c. De heer WEIJNS vraagt, wanneer de verordening op de heffing van schoolgeld toch eens zal kunnen in werking treden. Hij acht het bezwarend, dat geen schoolgoklheffittg kan worden vastgesteld, en voor sommigen zal het ten slotte bezwarend worden, zooveel ineens te moeten geven. De VOORZITTER herhaalt, wat hij reeds vroeger zeide, dat daaraan niets te doen is. Gedeputeerde Staten hebben de verordening ter goedkeuring naar Den Haag gezonden en nu is er niets te doen, dan af te wachten. Mis- schien zou het gemeentebestuur in Den Haag eens navraag kunnen doen en op de moeilijk- heid wijzen. In andere gemeenten is het niet anders. De heer DE FEIJTER: Het zou misschien practisch zijn, om de menschen voorloopig aan te slaan voor drie vierde van het bedrag, dat ze het vorig jaar moesten betalen. Indien ze dan teveel betalen. geeft men hen dat terug. De heer WEIJNS acht dat ook moeilijk. maar merkt op, dat, indien de menschen later niet blijken te kunnen betalen, de gemeente er den last van krijgt. De VOORZITTER erkent dat, en zegt toe, bij Burgemeester en Wethouders te zullen bespre- ken, er eens naar Den Haag over te schrijven. d. De heer ROSTER vraagt, of aan de tramwegmaatschappij zou kunnen gevraagd worden den weg tusschen de rails, van af de beurs tot aan de normaalschool te verbeteren. Thans is het er bij regen altijd zeer vuil. Hij noemt dit een onhoudbaren toestand. Van de normaalschool tot het station is het ook zoo, doch daar is de weg in onderhoud bij de pro- vincie. De VOORZITTER zal dit bij Burgemeester en Wethouders bespreken. e. De heer ROSTER wijst er op, dat over- last ondervonden wordt van het voetballen in de straten, hetgeen tot het breken van ruiten aanleiding geeft. Aangezien dit bij artikel 28 der algemeene politieverordening verboden is, zou hij gaarne zien, dat de politie aan dat verbod wat stronger de hand hield. De VOORZITTER zal daarop laten letten. f. De heer ROSTER vraagt, of de vuilnis- kar ook niet aan den Ouden Weg zou kunnen komen. Nu wordt de vuilnis niet opgehaald en door de bewoners meestal gedeponeerd langs den slootkant, waar het ten slotte gedeeltelijk in terecht komt, waardoor de sloot wordt ver- ontreinigd en de waterafvoer belemmerd. De VOORZITTER zal ook dit ter sprake brengen. De VOORZITTER schorst de openbare ver- gadering, die overgaat in een zitting met ge sloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade- ring wordt deze door den VOORZITTER met dankzegging gesloten. GEMEENTERAAD VAN ST. JANSTEEN. Daaromtrent ontleenen wij aan Zel. het vol gende Het door de afdeeling van „Patrimonium" en andere bonden van Driewegen ingezonden adres om adhaesie te willen betuigen aan de door hen aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel toegezonden motie, in verband met de heerschende malaise in de vlasindustrie, gaf aanleiding tot eene leven- dige gedachtenwisseling tusschen de heeren Plasschaert en Voet. Burg, en Weth. .stelden voor om adhaesie te betuigen, onder voorwaarde evenwel, dat de uitvoer van ruw vlas door de te treffen maat regelen niet zoude belemmerd worden. De heer Voet begon met zijn tevredenheid te kennen te geven over het voorstel van Burg, en Weth. Het deed spreker goed, dat niet zooals dat in andere gemeenten het geval is geweest, het Dagelijksch Bestuur met een voorstel tot af wij zing voor den dag is geko- men. Adhaesiebetuiging achtte hij wel dege lijk noodig, daar het in deze gaat om de be- langen van ongeveer 400.000 menschen, die-bij deze industrie betrokken zijn. Spreker wees op den tijd, dat het vlassersbedrijf in goeden doen was. Er werd toen flink verdiend en ook voor de belastingen was het niet slecht. Het zou de bedoeling zijn, om op uit te voeren vlas een uitvoerpremie te stellen van 2 cent, teneinde met de Belgen te kunnen concurreeren, terwijl de landbouwers daarentegen een zaaipremie zou- den krijgen van ongeveer f 40,per gemet, althans wanneer ze goed vlas hebben; in an dere gevallen zou dat minder bedragen. De Belgen koopen nu Hollandsch vlas, hetgeen zij onder den naam van Rortrijksch vlas aan den man brengen. Spreker begreep niet, waarom het gemeente bestuur van Axel tegen deze motie is opge- komen. De landbouwers vragen subsidies voor landbouwscholen enz., en dat alles wordt maar aangenomen. De heer Plasschaert merkte naar aanleiding daarvan op, dat uit de laatste woorden van den heer Voet allicht de gevolgtrekking zoude behooren te worden gemaakt, dat alle land bouwers zich tegen de motie zouden verkla- ren. Hiertegen wenschte spreker op te komen en er uitdrukkelijk de aandacht op te vesti- gen, dat eene heropleving van de vlasindustrie niet alleen door hem wordt gewenscht, doch, dat hij aan den wederopbloei van deze industrie volgaarne zijne medewerking wenscht te ver- leenen. Naar zijne meening zou men met de oorgestelde plannen niet het gewenschte re- sultaat bereiken. Aangenomen, dat een zaai premie van 40,per gemet wordt verleend, dan nog staat het den producent vrij, om zijn vlas aan de buitenlanders te verkoopen, tegen door dezen te bepaien prijzen. Spreker gaf gaarne toe, dat het den landbouwers geen na- deel zou berokkenen, doch meende te onder- stellen, dat de Minister deze voorstellen als houdende geen afdoende en bij toepassing niet geringe met zich medebrengende kostbarc maatregelen van de hand zal wijzen. Wel zou spreker het geven van premie op afgewerkt vlas willen voorstaan. De heer Voet repliceerde, dat het niet zijne bedoeling was geweest, om het te doen voor- komen, als zoude ook de heer Plasschaert tegen deze motie zijn. Het tegenovergestelde is waar, doch spreker bedoelde speciaal de landbouwers van Axel. Het voorstel, om op afgewerkt vlas premie toe te kennen, meende hij evenwel te moeten ontraden, wijl dan het plegen van frau- de niet buitengesloten zoude zijn. De Voorzitter, die de discussies met be- langstelling gevolgd had, zeide tevreden te zijn over het feit, dat het hem uit de gedach tenwisseling was gebleken, dat bij de beide sprekers overeenstemming bestond omtrent de kwestie, dat het verleenen van steun aan de vlasindustrie noodzakelijk moet worden geacht. Ook spreker is hiervan overtuigd en voorai voor deze gemeente zou eene goede en nijvere vlasindustrie zeer zcker bijdragen aan het wel- zijn der ingezetenen, hetgeen gedurende de oor- 'ogsjaren duidelijk aan het licht is getreden. De heer Vael wenschte de beide vorige spre kers geluk voor de manier, waarop zij hadden gesproken. Hij meende evenwel, dat de Minister niet op het verzoek om »ieun zoude ingaan aangezien waarschijnlijk nog vele bonden bij nem zullen aankloppen en dit te bezwarend voor 's Rijks kas zou worden. De oorzitter deed ten slotte het voorstel, adhaesie te betuigen onder deze voorwaarde, dat de verbouwers bij de te treffen maatregelen geen nadeel zullen ondervinden, en om het be paien de wijze waaruit de steun bestaan zal, aan den Minister over te laten. Met algemeene stemmen werd daartoe be sloten. Hierna kwam in behandeling het verzoek- schrift van het comite voor den aanleg van tramwegen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, om eene bijdrage in de kosten van aanleg van de tramweg Paal (Graauw) naar Zuiddorpe, in aansluiting met den Zeeuwsch-Vlaamschen Tramweg. Gevraagd werd eene bijdrage van 0,25 per inwoner, gedurende 30 jaren, het geen naar den oogenblikkelijken toestand neer- komt, op een bedrag van 850 per jaar. Na voorlezing van verzoek en toelichting nam de heer Voet het woord en trachtte te betoogen, dat een tram als deze niet het minste nut zoude hebben.'Hij vond, dat eene begroo ting- overgelegd diende te worden, dat de tram zal beginnen en eindigen op een dood punt, dat steeds meer subsidie zal worden gevraagd om de kosten te dekken, zooals zulks met dc Zeeuwsch-Vlaamsche Maatschappij het geval is, en dat, voorwat St. Jansteen betreft, de tram beter langs den Tragel zou kunnen loo pen, om daardoor vrij te zijn van de onteige- ning en dat van goederenvervoer weinig te ver- wachten is. Ieder heeft, volgens spreker, thans een fiets of rijtuig. zoodat de tram wel gemist kan worden. De heer Vergauwen zou het beter gevonden hebben, indien geen bijdragen aan de gemeen ten verzocht werden. De heer Vael wees op het algemeen belang, dat aan de totstandkoming van deze lijn ver- bonden is en deed verder de opmerking, dat de leden onder eede hebben verklaard het alge meen belang te zullen dienen. Hiema was het woord aan den Voorzitter. Onder meer vestigde spreker er de aandacht p, dat natuurlijk eene begrooting is opgemaakt, doch naar zijne meening kennisneming daar van alleen tot gevolg zoude kunnen hebben, dat de eindcijfers bekend werden. Het wilde hem verder voorkomen, dat waar het plan is ontworpen en tot in de kleinste bijzonderhe- den uitgerwerkt door een ingenieur die, wilde hij zijn plan ten uitvoer gebracht zien in de allereerste plaats had rekening te houden met de daaraan verbonden kosten, het wel niet mo gelijk zijn zal om in het plan wijzigingen aan te brengen, die tot eene goedkoopere exploitatie zouden kunnen leiden. Ook moet niet uit het oog worden verloren, dat bij de vaststelling van het plan niet over een nacht ijs is gegaan, doch dit dient te worden gekwalificeerd als de vrucht van jarenlang zorgvuldige voorbereiding. waarbij met tal van adviezen, ook die van de betrokken gemeentebesturen, rekening is ge houden.' Omtrent het gezegde van den heer Voet, de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij betreffende, maakte de Voorzitter op, dat men met het leggen dezer lijn in het begin van den oorlog is aangevangen,doch de verdere voltooii'ng plaats had onder den druk van de enorm hooge prijzen der oorlogsjaren. Eene onderstelling, dat in de toekomst ook voor dezen tram steeds meer subsidie zal worden gevraagd, achtte hij in het huidige stadium ongegrond en misplaatst. Spreker wees er in zijn betoog verder op, dat men zich bij de te volgen route meer speciaal heeft te gedragen naar de verkregen technische voorlichting. Ook omtrent het te verwachten nut gaf spreker zijne meening te kennen. Dat de verdediging van den Voorzitter ingang gevonden had moge zeer zeker blijken uit het feit, dat het subsidie ten slotte met algemeene stemmen verleend werd. Voor wat St. Jansteen betreft kunnen wij dus zeggen, dat de tram er komt, doch het hangt er nu maar vanaf, wat andere gemeenten en polders zullen doen. Laten wij evenwel hopen eenmaal te kunnen getuigen ,,van St. Jansteen begon de victorie". EN SARA VAN TATENHOVE hunne 55jarige Echtvereeniging Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Boschkapelle J. DE ZEEUW. behaagde het den Heere van leven en dood van onze zljde weg te nemen onze geliefde Moeder, Behuwd- en Overgroot- moeder, wed. van Jan de Putter, in den ouderdom van 71 jaar, 2 maanden en 16 dagen. Namens de Familie, JAN DE PUTTER. Axel, 24 April 1922. I Ondergeteekende maakt aan Heeren Landbouwers bekend dat hij zich beschikbaar stelt tot het (lunnen van Suikerpeeen enz. Hopende door een accurate bediening het vertrouwen bij H H. Landbouwers waardig te maken. HOEK. F. BUIJZE. GEVRAAGD. Adres; Bureau van dit blad TER NEUZEN. DOOR ademhaling, voroorzaakt doqj een slechte maag of dooc het gebruik van alcohol of tabak, geneest men op aan- gename wijze met Lakerol-Paatillea. De ademhaling wordt gezond en zuiver. Desinfecteert de mondholte en de keet Overal verkrijgbaar A Fl. 0.50 per doo®. 16.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3