I P2 U 1 "H IS® ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ¥00R ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Jean Paul's Levana. Levert de fijnste soorten HONINGKOEK. No 728 Vrijdag 21 April 1922 70* Jaarga; 1 m] m m Stoom-, Koek- Beschuitfebriek „ST. ABTGIISE" EBBSXB IBL-A-ID. BINNENLAND. B B O L A M B. Opslagplasts voor Ter Neazen en CmslrekenFirma Wed. A, H. DQNZE, B U 1 T E~N L A N D. Een boek uit ooriogstijd, immers begonnen in 1805; de schrijver noemt zijn wereld een vulkanisch eiland, dat gloeit en beeit en rimpelt, en dus in voortdurende beweging is, zoodat hij bezorgd vraagt: Wat biijft er van deze ondergaande wereld, bij zooveel ruines vanlxet alleredelsje en beste, nog over dan kinderen, deze reinen, riog door invloed van tijd of stad bedorveri? Ja, klaagt hij, de aardbol zit opgepropt met buskruit en onder alle staatsgebouwen, leerstoelen en tempels beeft de bodem. Onze schrijver heeft al heel wat schriftelijken arbeid achter den rug, maar dat waren eerst meer satirieke ge- schriften, die afkeer uitten van de menschen- wereld,' hij noemt ze later zelf een aziin- fabriek! nu is hij echter wat tot rust ge- komen. En dan schrijft hij zijti Levana, zoo genoemd naar die Romeinsche godin, welke de Romeinsdhe moeders aanriepen, als zij het pasgeboren kind legden aan de voeten van den vader, opdat hij, dat kind opheffend, het als zijn eigen kind zou erkennen. Zijn eliendige, eigen opvoeding 't was de tijd van pelsmutsen, purgeermiddelen en angst voor tocht, met daarnaast het inpom- pen van allerlei onbegrijpelijks! deed hem zoeken naar een betere opvoedingswijze, en nu is hij het inzicht toegedaan, dat het onze kinderen zijn, die ons apvoeden tot Opvoe- ders; meer dan alle paedagogen bij elkaar. kinderen zijn, volgens Jean Paul, ons kost- baarst bezit. Toen Antipater van de Spar- tanen 50 kinderen vroeg als gijzelaars, boden zij hem in de plaats daarvan 100 aan- zienlijke mannen aan net andersom, zeg; jean Paul, dan de gewone opvoeders zouden hebben gedaan. Vaders hebben, volgens Jean Paul, over 't algemeen weinig tijd voor de opvoeding, met twee uitzonderingen: de handelsman en de plattelandsdominee, van weiken laat- ste hij zoo leuk zegt, dat zijn kinderen hem zes dagen hebben, terwijl zij hem den zeven- den dag op een berg der verheerlijking aan- schouwen. In den middenstand acht hij de mannen betere opvoeders, in den hoogeren stand de vrouwen. Maar wat kan de man voor de opvoeding doen, b. v. een minister, iemand die onder dienst is, een dichter of een man van de kunst Jean Paul zegt: Vooreerst dit: hij kan en moet veel van zijn vrouw houden! De opvoeding van de meeste vaders is niets dan een systeem van regels, om zich het kind een paar schrijftafels ver van het lijf te houden. En dan die wanhopige willekeur! De moeders zijn echter, volgens Jean Paul, al niet veel beter! Kortom, hij vergelijkt de meeste ouders met dien harle- kijn, die op het tooneel van den Hofschouw- burg verscheen met onder ieder arm een aktentasch, en die toen, op de vraag wat er in dien tasch onder zijn rechterarm zat, ten antwoord gaf: „Bevelen", en in dien onder zijn linker? „Tegenbevelen!" Resultaat van deze opvoeding bont- en halfkleurige kweekelingen, of (een ander beeld)'n vuur- werk, afgestoken onder een gietbui; zonder verband, met verbroken figuren. en de woor- den en namen slechts half weergevend. Ook in dit verband waarschuwt de schrij ver om toch vooral door te zetten, wanneer men eenmaal met iets begonnen is, en iets dan ook geen twee keer te presenteeren. Een gegeven belofte worde nimmer teru^eno- men. Vele ouders voeden dan ook maar op voor de ouders, tot mooie ledepoppen of een soort wekkers, die men precies zoo kan zetten, dat zij niet afloopen, zoolang men rust verlangt. Jean Paul is van meening, dat de oud-Duitsche en Spartaansche zede om lichamelijk zwakke kinderen om te bren- gen niet zoo heel veel wreeder is dan de tegenwoordige: zielszwakke kinderen voort te pbnten. Hij wil niet de takken een voor e6n begieten, maar den wortel. Daarbij is zijn ideaal voor de opvoeding vooral: Zeer te letten op de individualiteit. Men moet niet alleen zijn eigen persoonlijkheid goedkeu- ren. De vader van het kind moet tevreden zijn, als hij de vader van het kind mag zijn en hij moet niet 66k nog willen zijn: de vader van den geest van zijn kind. Ook re- kent Jean Paul niet te veel op invloed en grijpbaar resultaat. De Romeinen hadden voor hun kinderen Grieksche slaven als on- derwijzers, maar hun kinderen werden noch Grieken, noch slaven. Nergens lijken daar- entegen de kinderen meer op de ouders dan bij de wiiden, bij de Groenlanders en de Kwakers. Rekende hij niet op veel resultaat, toch kreeg zijn Levana veel invloed; toen hij 14 Nov. 1825, geheel blind, te Bayreuth ge- storven was, werd in den rouwstoet een exemplaar juist van de Levana meegedra- gen, terwijl de geheele onderwijzende wereld van Bayreuth hem naar zijn rustplaats bracht. Jean Paul eischt voor alles bij de kinderen en dus ook bij de opvoeding vroolijkheid. Hij zegt een droef man te kunnen dulden, maar geen bedroefd kind. Dieren zijn niet vroolijk, zij kunnen hoogstens genieten. Maar de Christenhemel belooft geen genie- tingen zooals de Turksche, doch vreugde, louter vreugde. Genot baart geen vreugde, genot is wel 'n sterk brandpunt, maar de omtrek biijft koud. Wil men een bewijs: men lette op vorstenkinderen, die overvloed van genotmiddelen binnen hun bereik vinden, geen stap kunnen doen of zij loopen tegen 'n hoveling aan of tegen 'n preek, geen sprong mogen doen zonder dansmeester, geen frissche wandeltocht of 't moet zij" achter vier paardcn. En toch hoe weird; vreugde hebben die stakkers! Wij noemen een tweede hoofdgedacht' Jean Paul wenscht met gebieden. en verb: den inaal gehouden. te zie Bij al da, ge- commandeer is men meer bedacht o het gemak van de ouders, dan op het heil van I de kinderen. Ook doet men verstandige*- door te verbieden met 'n daad, liever dah alleen door't woord. Wil men b.v., dat het kind niet met 'n mes zit, dan late men het kind dat mes zelf wegbergen. Vaders han- j delen bij deze dingen, volgens Jean Paul, meestal wijzer en beter dan moedefs, wat hij hieraan toeschrijft. dat het kind aanstpnds de grootere kracht van den vader beseft. dat de vader ook een korter commando geeft (een vrouw heeft volgens onzer: schrijver nog nooit een jachthond weten af te rich- ten) en dat de vader het eens gegeven bevel zeldzamer terugneemt. Moeders vooral re- deneeren en argumenteeren veel te veel naar zijn zin. Overlgens verbiede en gebiede men niet te veel. De meeste geboden van ouders en opvoeders werken trouwens als die op- schriften op sommige deuren: „Deur slul- ten!" die juist niet te lezen zijn als de deur openstaat! Kinderen, zegt hij, leven vaak onder zoo'n stortvloed van wetten en wet- gevers, dat er niet zelden meer regenten zijn dan onderdanen, en het regeerende huis vaak grooter is dan het geregeerde. Zoo valt men dan haast over kabinetsorders en be- leedigde majesteiten. Ook een van de hoofdmotieven in zijn op voeding is dit: hij eischt volkomen waar- achtigheid. Aan niets hapert zoo veel, als juist hier aan. Daarom moest men ook niet meer zeggen: „Een man, een man, een woord, een woord", doch liever: „Een man is maar een woord". De eerste zonde op aarde is immers ook een leugen geweest. De oude Pers leerde zijn kind uit de heele ethiek slechts een hoofdstuk, n.l. dat der waar- achtig'heid en een Engelschman kent nog geen erger scheldwoord dan: leugenaar. In het toernooi mocht een leugenaar niet mee- doen. Door liegen komen de oorlogen in de wereld. Liegen is volgens Anton in den grond hetzelfde als liggen, d. i. onderwor- pen zijn. De Siameezen naaien de lippen toe van vrouwen, die gelogen hebben. Vooral werke men de openhartigheid bij zijn kind in de hand. Men vorme tot waar- achtigheid, maar ook tot liefde. Liefde is het tweede halfrond vah den zedelijken hemel. Jean Paul is er evenzeer bang voor om averdreven emoties te wekken bij de kinde ren. Die maken lic'ht, dat de kinders kou vatten en koud worden. Zijn de jongelui misschien meer gesteld op giften van vreem- den dan van eigen, zij houden meer van liefkozingen van de ouders. En alleen lief- hebbende ouders geven liefhebbende kin deren. Na te hebben gestraft, keere men daarom ook spoedig tot den staat der liefde terug. Juist dan wordt uit de bittere olijven de zoete olie geperst. Maar liefde laat zich niet commandeeren. Hij ziet het kinderbestaan wel zeer be- dreigd en versomberd. En toch: wat kon hun leven niet mooi ziin! De kinderen zijn hem bloesems, dauwdropoels, kleine sterren. vlinders. Deze reine en kleine wezens wor den dagelijks uit de zwiigende en onbeken- de wereld naar de woeste aarde gezonden, en landen daar op slavenkusten en bii slachtbanken en gevangenissen. maar ook op de hoogten der Aloen en in dalen vol bloemen, soms in de giftigste en soms in de heiligste eeuw. Daar zoeken zij, omdat zii den waren Vader verloren hebben, een, die hen als zijn kinderen wil aannemen. en die hen toch weer wil opvoeden namens, en voor den waren Vader! UITSTEL KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM. Door vrij ernstige ongesteldheid van groothertogin Made van Mecklenburg en vooral ook door het sterk wisselende ver- loop van de ziekte van de groothertogin, ziet de Koningin zich tot haar groot leed- wezen genoodzaakt haar voorgenomen be- zoek aan Amsterdam uit te stellen. In plaats zich Maandag a.s. daarheen te be- geven, stelt de Koningin zich voor Maan dag 8 Mei naar Amsterdam te vertrekken. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Z.h.s. worden aangenomen de goedkeu- ring van het verdjhag tusschen Nederland en Dubschland betreffende ophooging van den Ouden Rijnmond bij Lobith, de sup- pletoire postbegrooting 1921 en de wijzi- ging van de wet op de Rijksverzekerings- bank, alsmede de wijziging van de In- validiteits- en Ouderdomswet. Aan de orde is daarna het wetsontweirp tot voorkoming van het zonder noodza- kelijkheid bouwen van lagere scholen. De heer Van Welderen Renger$ (v.-b., Friesland) pleit voor de mogelijkheid van een voorloopig uitstel voor scholeribouw. om sommige gemeenten niet in groote moeilijkheden te brengen. De heer Slingerberg (v.-d., N.-Holland) begroet het ontwerp met insiemining. Spir. betreurt evenwel het vervallen van de te- rugwerkende kracht. Minister De Vtisser vefrklaart, dat hij zoo noodig na de technische her^iening van de Lager onderwijswet zal komen met het vqprstel tot verienging van den geldigheidsduur van het Bouw-wetje. Het cntwerp wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens worden zonder h.s. aangeno men de wijziging van de wet op het no- tarisambt, de wijziging van de Indische Comptabiliterfswct en de wijziging van de Ins ructie der Algemeene Rekenkamer. Stemming over tie Gro'ntiwetsherziening. Hoofdstuk 1 wordt aangenomen met 45 tegen 0, hoofdstuk II 42 tegen 2 stemmcn. Hoofdstuk III wordt verworpen met 24 tegen 21 stemmen. Minister Ruys de Beerenbrouck verzoekt aanhonding van Hoofdstuk IV en de Ad- ditioneele Artikelen, ten einde gelegenheid te hebben zich daarover te berauen. De HQofdstukken V, VIlb VIII en XI worden aangenomen met algemeene, Hoofdstuk iX met 42 tegen 3 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet (verruiming kies- gelegenheid voor reizigers e.a., initiatief- ontwerp-Albarda). De heer De Gijzelaar (c.-h,., Z.-Hol land) oppert praktische bezwairen. Sptv verwacht niet veel uitwerking van het voorstel. De heer Diepenhorst (a.sr., Gelderiand) zal voor stemmen, in het vertjrpuwen, dat ook de visschers nog wel eens zullen wor den geholpen. De heer v. d. Feltz (v.-b.y Drente) zou de stemming per procuiiatie willen. De heer Albarda, lid der Tweede Kainer, verdedigt het ontwerp. Het ontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 4. De heer Albarda wdrdt door den voor- .zitter gelukgewenscht. Hoofdstuk III verworpen. Hoofdstuk IV stond er van den aan- vang ar slechter voor dan Hoofdstuk III en ook kon ^r, na de verweijping van Hoofdstuk III, geen hoop meer zijn op aanneming van de Additioneele Artikelen. Hoofdstuk III hield in de eerste plaats in de invoering van de .evenredige vejde- genwoordiging voor de Eerste Kamer, wel ke, in verband met de tevens voorgestelde gelijktijdige aftreding van de leden dezer Kamer om de 4 iaar._ het meeste vejfzet had ontmoet. VoorfS waren in dit hoofd stuk o.m. opgenomen: de verhooging van de schadeloosstelling der Tweede Kamer- leden van 3000 gild, tot 5000 gid., de ver hooging van hun pensioen met 50 pet., de toekenning van een pensioen ook aah hun weduwen en weezen, de vastlegging van het vrouwenkiesrecht voor de Tweede Kamer, vrijheid van den gewonen wetgever tpn. aanzien van den stemplicht, en moge lijkheid van een tweejaarlijksche begroo- ting. Hoofdstuk IV kende aan den Koning het recht toe ook de Provinciate Staten te ontbindenverder werd in dit hoofdstuk vastgelegd het vrouwenkiesrecht voor Pro vinciate Saten en gemeenteraden, en werd aan den gewonen wetgever meer vrijheid gelaten in de gemeentelijke bestuursin- richting. In het ontwerp betreffende de Addi tioneele Artikelen werd de verkiezing van de Eerste Kamer volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in bijzon- derheden geregeld en werd terugwerkende kracht verleend aan de vefhoogde pensioe- nen voor de Tweede Kamerleden. UNIE EEN SCHOOL MET DEN BIJ BEL. Dinsdag is te Utrecht, onder leading van ds. A. de Geus uit de Lemmer, de jaarlijksche vergadering gehouden van de Unie, een school met den Bijbel. In zijn openingswoord herdacht de voor- zitter wijlen prof. Bavinck en dst Van Noort. Besloten werd tot stichting van een fonds tot subsidieering van een o,f meer paedagogische leerstoelen. Dit fonds zal staan onder beheer van het bes-puif der Unie, dat daarvan jaarlijks vepantwcor ding doet aan de algemeene vergadering. heeren ds. ML van Grieken te Rot terdam, D. A. van der Schans te Drpn- gelen (N.-Bj.), en H. Tromp te Sneek werden £ls leden van het bestuur der Unio gekozen. Aangenomen werd de volgende motie Aan den heer Waasdorp uit Ublecht: Het bestuur der Unie, een school met den Bijbel, dringt er bij de regeering krachtig op aan, dat de gepensionneerde onder- wijzers een pensioen zullen ontvange'n, be- rekend naar den gfpndslag der jaarwed- de, die zij genieten zoudei*,, als zij thans nog in functie waren, zoo noodjig met de bestaande korting daarop over de laatste drie jaar. Ten slotte hield ds. Hj. Thomas uit Leiden een voordracht over De roeping van de(n) Christelijke(n) onderwijze^(es) op school. SALARISREGELING VOOR RIJKS- PERSONEEL. Naar de Rsb. verneemt, is de regeering voornemens art. 40 van het Bezoldigings- besluit te schrappen, waardoor de moge lijkheid geopend wordt, dat de salarissen van het rijkspersoneel over de geheeile linie zullen kunnen wordeh verlaagd. Art. 40 waarborgde het personeel, dat zij het eenmaal verkregen salaflis zouden behouden. De aanzienlijke daling van het belast- Baar inkomen in ons land zou aan dezeh maatregel niet vreemd zijn. De eerste stappen tot het nemen van dezen maatregej zijn reeds genomen. Grossiers en Winkeiieis schrijft oris nog heden en wij maken U bemonsterde efferte. Aanbevolen merken: Gouderi Helm - De Parel - Ideaal - Reclame Cantiij - Reclame Qntbijt. EEN POLITlEKE LANDDAG. Vanwege de R.-K. Staatsparyij is Dins dag te Utrecht een politieke landdag ge houden, welke matig bezocht was. Mgr. Dr. Nolens, voorzitter van de Kamerfrac- tie, de heer Koolenv voorzittejr van de Tweede Kamer en verschillende R. Ku Kamerleden en geestelijken warejn aan- wezig. In zijh openingsrede wees de voorzitter, baron van Wijnbergen er op, dat de bond van Rijkskieskring-vereenigingen de st'fch- ters van de Nieuwe Katholieke Partij, met alle welwillendheid en toegevendheid tegemoet is gekomen. De bond bood hun alle bevrediging, welke denkbaar is,, maar op een punt bleef het bondsbesfuur on- verzettelijk, namelijk toen het gevraagd werd om medq te werken^, de eenheid in de R. K. Staatspartij te verbbeken. Het bondsbestuur stelde die eenheid bpven alles. Vervolgens spraken de heeren van Vuu- ren en Bomans, leden van de Tweede Ka mer, die aandrongen op het behoud van de eenheid in de partij en op krachtige pro paganda. DE TOESTAND. Uit de heillooze verwarrjng, die te Ge nua ontstoncf ^oen de Russen den ih hun land gebruikelijken Paaschkus den Duit- sdiers op de wangen drukten, zijn scnfijft de N. R. Qrt. als eerste tastbare feiten de nota der groote en kleine geal- lieerden aan 'den Duitsche delegafie en aaarna nun De^mrt om deze delegaiie ud de eerste pofitieke commissie te weren, .4aar voren gekomen. De nota leidde nog uit het sluiten van het verdrag van Rapallo af, dat de Duitschers, aldus handelende, het voornemen te kennen hadden gege ven, dat zij afzagen van verdere deelne- mmg aan de fieraadslagmg over cfe Rus- sische aangelegenheden, maar voor het antwoord der Duitschems hierop nog be- kend is, komt het bericht van hun defini- tieve uitsluiting uit. commissie I, die van geen keus meer laat om bevestigend of ontkennend te anfwoorden. Het tractaat van Rapollo heeft de geallieerden dan toch teruggebracht op het aanvankelijke Fransche standpunt, volgens hetwelk de Duitschers in die commissie geen zitting mochten nemen, wat toen een woorden- strijd uitlokte, in weiken Barthou het te gen Lloyd George en anderen aflegde. Djrje gevallen zijn nu mogelijk: lo. de Duit schers zullen met het stigma van die uit sluiting te Genua blijven en meedoen aan de beraadslaging in de andere commissies, voor zoover er geen Russische onderwer- pen aangeroerd wopden; 2o. zij zullen uit eigen beweging, maar in overleg met de Russen een uitweg aan de hand doen, 3. zij zullen vertrekken, nu de uitnoodigende mo- gendheden hen niet meer als gelijkge- rechtigden behandelen. Geeft de Duitsche pers het standpunt van hare delegatie weer door te verklaren, dat de Duitschers met hun tractaat slechts een weg hebben wil len wijzen om tot een regeling met Sowjet- Rusland te komen, dan is geval 2 het waarschijnlijkst. Andersom kan natuurlijk ook de Entente den uitweg aangeven, doordat zij volgens het voornemen dat een bericht van de Tag uit Genua hun toeschrijft, aan Duitschland nu nog den eisch stelt, dat het van het heele tractaajt afstand doen ten behoeve van een collec- tief tractaat met Sovjet-Rusland. Tot een zoo snel verscheuren van een Iractaat, dat behoudens een paar bijkomstige be- palingen zonder ratificatie onmiddellijk van kracht is geworden, naoet dan ook Sowjet-Rusland zijn toestemming geven. Berichten in de Engelsche pers stellen het voor, alsof Engeland geen reden heeft, om het tractaat van Rapollo al te tragisch op te nemen en alsof vooral de Franschen er verwoed over zouden zijn. De directe berichten uit Genua lufiden daarentegen heel anders. Zij schilderen ons juist Lloyd George als verontwaardigd af over het brek aan loyaliteit bij de Duitschers, ter wijl het draadloos bericht uit Rome Frank- rijk met Italie samen pogingen laat doen, om den toon van den oorspronkelijken tekst van Lloyd George's nota te verzach- ten. Vanwaar die toorn bij Lloyd Geqrge? Wij zijn geneigd terug te denken aan het bezoek, dat Stinnes; eenige weken voor de conference, te Londen heeft gebracht. Hij moet er met leden van het kabinet in aanraking geweest zijn (men boemde o.a. Lord Birkenhead) en, naar verluidde, ging het om een plan waarbij Engelschen en Duitschers samen zouden werken tot oeconomische ontsluiting van Rusland. Is het Engeland's ontgoocheling over het feit dat het tractaat van Rapallo door dit eeir- ste plan een streep haalt, welke de uitbar- sting van wrok moet verklaren? De woede der Franschen kan daapentegen niet on- vermengd geweest zijn met inwendige blijdschap, dat de Duitsche eigengereid- heid de Entente opnieuw te zamen smeed- de. Er is nog een interessante kwestie, die het tractaat van Rapallo stelt, maar die in de berichten uit Genua niet is aange roerd. Het is een nieuw virddestractaat tusschen Duitschland en Rusland, dat het tractaat van Brest-Litofsk te niet doeiL Duitschland zag te Rapallo, tegenover Rus land, op voet van wederkeerigheid, van de terugbetaling van oorlogsuifgaven en oor- logsschade af. Te Brest-Litofsk had de Sowjet-regeering zich echter verbonden tot betaling van een oorlogsvergoeding van honderden millioenen roebels in goud aan Duitschland, die ook is voldaan. Bij de overeenkomst over den wapenstilstand van 11 November 1918 werd Duitschland ge- dwongen den goudschat van Brest-Litotsk „\veer op te geven, en deze is daarna, naar wij meenen in de kelders van de Fransche bank, opgeborgen en wordt voor Rusland tot pjd en wijle, dat de geallieerden hun normale betrekkingen met dat land zullen hervatten, ,,'bewaard". Wat moet er nu met dit goud? Het ligt voor de hand, dat de Russen het terug zullen vorderen, want zij rekenen zoo handig, dat er voor hen van verrekening met oude schuld geen sprake is. Integendeel, de Russen meenen, dat zij tenslotte een vordering op de geal lieerden hebben, waarbij dan het goud van Brest-Litofsk nog zou komen. Het tractaat van Rapallo bevat voor het overige, zelfs als 'het ongedaan werd gemaakt, wat wij nog niet zoo zien ge- beuren, vele lessen voor de gea!liee,rden. Het is in Duitschland zeer populair. Het is de eerste daad van de Duitsche coal'itie- regeering, die instemming vi'ndt zoowel bij de uiterste rechter- als bij de uiterste linkerzijde. De heele strcoming van de Duitsche openbare meening gaat dus in de richting van een samenwerking met Sowjet-Rusland. Rapallo kan, aangenomen dat er nu al geen gebeime bepalingen zijn gemaakt, de voorlooper zijn van een later politiek tractaat. Men loopt in Duitschland weg met het denkbeeld van den Duitsche oorlogsblinde, die den Rus- sischen oorlogslamme zai helpen, tot bei- der voordeel. Te Genua is het erom te doen, beiden van hun invalicffteit te ge- nezen. Maar nooveel gevaarlijker wordt daarna de combinatieAls Rusland weer tbehoorlijke spoorwegen en een herijstelde Industrie heeft, wordt zijn beteekenis als militair bondgenoot zooveel te grootei'. Men durft het te Genua niet hardop zeg gen, maar toch is het zooy dat het ge- beurde te Rapallo een verschiet opent van een hoogst gevaarlijke groepeering van 2 Europeesche kampen tegenover elkaar. TER NEUZEN, 21 APRIL 1922. NEDERL. LOODSWEZEN. De heer P. C. Geensen, roeier bij het Nederl. loodswezen alhier wordt met 1 Me; a.s. verplaatst als loodsleerling, op een der betonningsvaartuigen te Vlissingen. De heer Anth. Geensen Jr., tijdelijk roeier is benoemd tot motorist bij den afhaaldiem te Vlissingen. ONDERWIJS. De heer J. Kakebeeke, onderwijzer aan de R. K. school alhier, is benoemd tot onder wijzer aan de openbare school te Biervliet. Tot hoofd der school te Oostburg is benoemd de heer H. de Smet, onderwijzer te Schijndel (N.-Br.). Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Clinge is benoemd mej. S. H. Krijger te Goes. VOOR TUBERCULOSELIJDERS. De alhier op 18 dezer vanwege de vereeniging „Het Gkoene Kruis" door de wijkzuster en eenige jonge dames gehou den verkoop van bloempjes, had veel suc- ces. Reeds op den eersten dag waren de aangeschafte bloempjes verkocht. De op- brengst was f 137,03, welk bedrag uitslui- tend ten voordeele der lijdars aan tuber- culose besteed wordt. VOLKSONDERW1JS. Gisteravond trad in het „Hotel de Com merce" voor de afdeeling van „Volksonder- wijs' 'op mej. Ant. Tuininga, een bekende kampvechtster voor de openbare school. De vergadering, die zeer druk bezocht werd. werd geopend door den heer J. van der Peijl, die in een inleidend woord mededeelde, dat 11 HI IIIIIIIIIHHH— llll ll—lll I'IW mill' —Hill ■■111 Will II m 111—HI i tiipiMmnilMIIIM—II JOK. v. d, S ft R3 C E*u d. KEiJOEK, Tifburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1