ft BUITENlAnD. LANDBOUWBEBICHTEN. gehouden, terwijl mede reeds de indie- ning van dit voorstel van invloed kan zijh op de houding van regeeringen van an dere landen, zoodat deze de wenschelijk- heid zullen inzien, harerzijds pogingen in he" werk te stellen, om den invoer van ar- tikelen in 011s land eenigszins te vermi'h deren. Dli TABAKSBELASTING WORDT 1NGEVOERD. In tegenspraak met de loopende ge- ruchten, vemeemt de Haagsche redacteur van de Maasbode, dat er geen sprake van kan zijnw dat de door de beide Kamers aangenornen Tabakswet niet zou worden ingevcerd. Naar men hem mededeelt zai de schatkist onmogelijk de uit deze be- lasting verwachte oaten kunnen nussen. De datum van de invoering dezer be- lasting is echter nog niet vastgesteld. DE KAMERVERKIEZINGEN. Zondag 16 dezer (lsten Paaschdag) zal te Amsterdam een landelijke coriferentie worden gehouden van voorstanders van het stellen van protestcandidaten bij cle u.s. verkiezingen. De bedoeling is, een- heid van accie te krijgen mzake de pro testcandidaten. LAGER HUUR GEVRAAGD. De R.K. werkliedenvereeniging te Weert heeft een verzoekschrift aan den Minister van Arbeid gericht om verlaging van den huurprijs der aroeiderswoningen gebouwd door de vereeniging St. Martinus (met rijks en gem. steun). De huren van 4 a 4.50 gld. per week kunnen met meer door de arbeiders worden betaald, wier loon tegenwoordig gemiddeld slechts 15—20 per week bedraagt. DE TOESTAND. De nota welke de Engelsche regeering aan de oorlogsbondgenooten die bij haar in het ty-ijt staan, heeft gericht, roert tee- re kwesties aan^ schrijft de N. R. Crt. Engeland moet dit jaar beginnen met de slechts voorioopig uitgesteide rentebeta- ling op zijn scnuld aan Amerika ten oe- drage van 072 millioen p.st. Op de nieu- we 'oegrooting zal dus voor rente hiepop 50 millioen p.st. uitgetrokken moeten wor den. MoeilijkJieden kan dit bedrag niet geven op een raming van inkomsten van om en oij het milliard pond en geen va- derlandlievend Engelschman denkc er aan Amerika te beknibbelen. Engeland heeft echter tegenover zijn schuld aan de Vereenigde Staten een ac- tief dat tweemaal zoo groot is in gel<4 dat het op zijn beurt geleend heeft, oijv. aan Rusland aol.400.u0u p.st., aan Frank- rijk 557 millioen p.st., aan Itaiie 476.800.000 p.st., aan belgie 10D.400J000 p.st., aan de Dominions 144 millioen p.st., aan andere naties 105 millioen p.st. en het heeft daar- om in den geese van zijn belastingoetalers gehandeld door een aantat bondgenooten eraan ce herinneren, dat zijn verplichting om voortaan rente aan Amerika te oeta- len, het voor dt noodzakelijic kan stellen, de rente voor het gela dat En geland zelf uitgeleend heeft, te gaan op- vragen. De Vereenigde Staten, die in het geheet rumi 1 mihiaru aan Europa heoben geleend, zullen ook ,om hun deel kotnen. Zij heooen reeds den wenk gegeven, oat zij de oezettingsKosten voor nun troepen aan uen Kijn lerugveriangen en de scnul- den van ae geaihyeraen zijn inmiddeis oij een wet gttunaeera. FramcrijK komt dan hei gevaij, dat het iegelijK maauegelen zal moeten ireffen voor zijn scnula aan Amerika p5u millioen p.st.; en ttngeland (gtlijK gczegd dd/ miluoen p.st.). Get is heel iiaiuuilija, dat rraitKrijk uan weer op zijn oeurt een waarscnuwing zai stu- ren aan oonagenooten, ait net van zijh kant met ontzagiijke oedragtn genolpen heeft. Hoeveel Frankrijx op het oogenblik aan acuet van unstaande vorderingen tegen over het passiei van Amerika en tngetand kan Sutllcn, weten wij niet precies, maar de Pranscne pers neeti er zicn tiernaalae- hjk op oeroepen. Het einde dat te voor- sptlieu is, is uai men ten sioLe oij zeer weinig solvente scituldenaars in het Oos- ten en z.uidoosten van europa terecht zal komen. tn zij die nei incest in ae knel komen^ ook rrankrijk vermoedelijK, zui- ten zicn ien sloite ook op ue L>uitsche scnauctergoeumg oeroepen. Tegeit ae De- ueuking oat men zijn eigtn oorlogsoonu- genootcn toch niet meer het' vel over de ooren aan naien aan zijn overwonheii vij- anoen, vaK neel weinig in te orengen. De knikker is center door de vereenigde Sta ten aan net rotten georactit. tngetand geeft nem een zet en rramcrijk zai voor uen vclgenuen ouw zorg dragen, ,ot men zal gewaar woraen aat nij nooii aan het doei aan komen. De limes senreef oniangs doodgemocdereerd: „De Ameriaanen mis- sen met een gnmmigen zin voor humor. Europa is nun meer schutdig dan turopa ooit de geringste kans zal heooen, om te betaJen, en zij kiezen het oogenblik waar- op een onaangenaam vermoeden van deze waarheid oegmt door te dringen, om een nieuwen eiscti voor hun aandeel in de schadevergoeding in te dienen". Dat schreef de "limes naar aanleiding van de Amerikaansche vordering wegens oezet- tingskosten. Onder de landen, die Engeland pas aan- geschreven heeft, zijn Itaiie, Portugal, Roe- menie, Servie en Gnekenland. Wij vreezen dat de meeste van deze landen Engeland zullen antwoorden op de manier, waarop de Times het den Amerikanen deed, na- mellijk lachend om de goede grap. De eenige slotsom waartoe men moet en zal komen, is, dat geen land zoo maar voi- doening van zijn verplichtingen aah eeh ander land kan vragetg zonder er reke- ning mee te houden, wat het aangemaan- de land weer van andere heeft te vorde- ren en welke landen eindelijk als voor- goed insolvent zijn te beschouwen. Er is een algemeene regeling noodig, maar dan op een conefrentie, die nog uitgebreider is dan die van Genua, omdat Amerika als grootste schuldeischer en de eenige staat, die zelf aan Europa niets schuldig is, er net buiten kan blijven. Dat is dan ook pas het oogenblik waar op definitieve besluiten genomen kunnejh worden over de regeling van de Duitsche schadevergoeding. De Westminster Gazet te merkte op, dat zij graag de heele Fran- sche schuld zou schrappen tegen een dra- conische vermindering van de Duitsche schadevergoeding. Wij detiken ech.er, dat juist tengevolge van het bestaan van de groote schulden tusschen de geallieerden en de Duitschers er niet zoo gemakkelijk zullen afkomett), en dit is ook een reden waarom zij van Genua op het stuk van schuldverinindering niets defintefs hadden kunnen verwachten, zelfs indien het oh- derwerp van de schadevergoeding er ter beraadslaging toegelaten ware. Eigenlijk heeft men met de conferentie te Genua het paard achten den wagen gespannert, want hoe kan men eigenlijk allerlei mooie besluiten tot herstel van de welvaart ne men, als men van plan is het elkaar daar na met groote onbefaalde en veelal onbe- taalbare pekening last&g te maken? BELGIE. In het proces tegen Armand Jeannes, den Belgischen verklikker, die ook miss Cavell aan de Duitschers zou hebben ver- raden, had hij getuigen a decharge op- geroepen, die zijn onschuld zouden rnoe ten aantoonen. In plaats daarvan verwe ten deze getuigen Jeannes, dat hij hen geld had afgeperst, omdat hij voorgaf, tijdens de Duitsche bezetting hun goede ren in veiligheid te hebben gebracht. Het Assisenhof heeft na lange beraadsla ging Jeannes wegens spionnage ter dood veroordeeld. DE BELG1SCHE B1NNENVAART. De redacteur der Maasbode te Brussel schrijft: Ook de binnenscheepvaart in Belgie maakt een geweldige crisis door. Het grootste gedeelte der vlioot ligt renteloos. t och is er nog beweging in de Rijnvaart. maar het zijn geen Belgische, doch Fran- sche en Duitsche schepen die te Antwer pen en Gent aankomen. Het geheele vervoer van kolen, welke Duitschland volgens de overeenkomst van Spa aan Frankrijk moet leveren, geschiedt nl. door Fransche en Duitsche Rijnsche- pen. Frankrijk heeft dienaangaande een overeenkomst gesloten met Duitschland volgens dewelke 65 pet. van deze kolen door Duitsche schepen en 35 pet. door Fransche schepen vervoerd zullen woo den. De goede vrienden, de Belgen, zijn totaal uitgesloten en hun werklooze schippers 'kunnen te Antwerpen en te Gent kalmpjes toezien, hoe de Franschen hun kolen voor het grootste gedeelte in deze havens doen brengen door Duitsche Schepen. Van je vrienden moet je het dikwijls toch maar hebben. ENGELAND. Churchill deelde verleden week in het La gerhuis mede, dat tusschen 10 Februarf en 26 Maart te Belfast 32 protestanten en 51 katholieken werden gedood en 86 pro testanten en 115 katholieken gewond, ter wijl 1 officier en 6 politiemannen werden gedood en 6 soldaten en 11 politieagen- ten werden gewond. ENGELAND ALS GELDSCHIETER VAN DE GEALLIEERDEN. De Times zegt dat de Engelsche nota aan de geallieerden over hun schulden den debiteuren behoorlijk kennis geeft van Engeland's recht om rente te eischen en beschouwd moeten worden als een maat- rege! om den toestand te regelen die volgi op het verstrijken van de overeen komst van 1916. P- Daily News merkt op, dat de geal lieerden lander: ongeveer 2 milliard pond sterbrip aan dc Vereenigde Staten schul- d g zijn, van welke som Engeland onge veer de lielft geleend heeft voor de voort- van den oorlog. Engeland is reeds bezig met afbetalen. Engeland heeft van zijn kant bijkans 2 milliard aar. zijn Europeesche bondgenoo ten geleend, o.a. aan Frankrijk tusschen de 500 en 600 millioen, aan Rusland on geveer een even groot bedrag en aarf Italic ongeveer 500 millioen. Terwijl En geland nooit geaarzeld heeft in zijn be- reidwilligheid om den Vereenigde Staten terug te betalen, is bet altijd bereid ge- weest om te onderhandelen over de kwes- lie van de nietigverklaring van de schul den van dc geallieerden onder elkaar. Dat men van Engeland alleen zou verlangeh, interest te betalen van geld, dat het voor ooilogsdoeleinden geleend heeft, is blijk- baai een anomalie. 'De Daily Telegraph zegt dat de nota gericht is aan Frankrijk, Itaiie, Portugal, Roemenie, Servie, en Griekenland, maar niet aan Belgie, aangezien Duitschland krachtens het gactaat van Versailles aan- sprakelijk is voor de aflossing voor de Belgische oorlogsschulden. Het document geeft zes maanden vooruit kennis dat de eisch kan gesteld worden en ongetwijfeld zullen de betrokken re- geerineen middelerwijl over een regeline beraadslagen. Verscheidene bladen merken op, dat de Britsche notaaan de bondgenooten be- treffende hun schulden, aan Engelan;d's de biteuren niet vraagt, onmiddellijk na zes maanden den termijn van hun schuldrehte te betalen. De iiota stelt eenvoudig vast, dat Engeland na die periode het recht kan uitoefenen, betaling dier rente te vragen. De Daily News vreest, dat de plotseling opgeworpen kwestie de goede Fransch- Britsche betrekkingen kan schaden, maar zegt het blad, tact is niet de eigenschapj welke de officieele communicaties tus schen twee naties, die elkaar na den oor log eeuwige trouw gezworen hebben, ken- merkt. De Westminster Gazette zou graag de Fransche schuld schrappen tegen een dra- conische vermindering van de schadever- goedingen en een redelijke overeenkomst met Sowjet-Rusland, zelfs indien Ameri ka niet bereid ware aan zulk een regeling mee te werken. De Britsche handel met Europa is voor het blad van veel meer waarde dan die precaire continentale vor deringen. DE BEROOVING VAN DEN MA1LTRE1N. Omtrent de berooving van den mailtrein Parijs-Genua tusschen de Fransche hoofd- stad en La Roche melden de Fransche bladen nog: De leegplunderinjg van een 30tal mail- zakken uit den expres der P.L.M. werd eerst te La Roche ontdekt. Dinsdagavond om 8.25 vertrok de trein u'it Parijs. De postambtenaren, die meereisden in de sor- teerafdeelingen, stapten bij iedere stop- plaats uit om de grendels en zegels der drie postwagens te confroleeren. Toen ze dat om 10.40 aan het station La Roche (ongeveer halverwege tusschen Parijs en Dijon) weer deden, was de postwagen voor Vallorbe, bevattende de Engelsche mail voor Itaiie, opengebroken. Tijd voor nauwgezet onderzoek was er niet, daar- om werd een nieuw zegef gelegd, en werd de wagen eerste te Dijon ambtelijk decon trol eerd. Het onderzoek bewees* dat bij het ver- trek uit Parijs 34 postzakken aanwezig wa- ren. Dertig kwamen uit Louden, 4 uit Parijs. Alle zakken waren opengescheurd, en de inhoud lag over den vloer van den wagen verspreid. Men kon onmogelijk uit- maken wat de dieven hadden meegeno- nien. Er werd een inventaris opgemaakt en de rest in een anderen wagon overge- bracht. Men weet niet, of er geldswaarden e.d. zijn gestolen. »In Parijs dacht men aanvankelijk aan een diefstal of onstigatie der Russische regeering. De 30 geplunderde zakken uit Engeland hidden in ieder geval stukken in van het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zaken. Het waren documenten ten dienste der Engelsche delegatie op de con ferentie te Genua, en men denkt, dat de inhoud naar den smaak zou kunnen zijn van den propagandadienst der Sovjets. De diefstal is overigens in een geheiin- zirinig waas gehuld. De trein heeft tus schen de Gare de Lyon en La Roche op enkele oogenblikken na met een snelhejd van 80 K.M. per uur gereden. De dieven zijn er dus in geslaagd om op den trein te klimmen en een dier weinige momen- ten dat hij langzamer reed, ze heh'ben zich op de treeplank staande gehouden ook toen de trein hard reed, ze hebben kans gezien om in dien moelijken toestand de afsluiting te verbreken en de zwaren schuif deur open te duweu, en zijn ten slotte met hun buit van den wagon afgespron- gen alvorens de trein La Roche oereikte. HET ALCOHOLVERBOD IN AMERIKA. Het Huis van Afgevaardigden heeft he- den het wetsontwerp aangenornen, strek- kende tot verbanning uft het land van vreemdelingen, die veroordeeld worden wegens schending van de wetten op het alcoholverbod en het gebruik van narco- tische genotmiddelen. TUCHTHUIS VOOR SMOKKELAARS. De rechtbank te Zweibrucken veroordeel- de een boteropkooper uit Saarland, die betrapt werd op het over de grens smok- kelen van 80 pond boter) tot 1 jaar tucht- huis en 30.000 mark boete, voorts verlies van burgerrechten voor 5 jaar, gedurende wtlken tijd hij onder politlietoeziclu zal staan. Volgens de douane-beambten is het geen zeldzaamheid, dat op het grenssta- tion Bruchmuhlbach, bij de trein-contnole de gesmokkelde boter in pakken van 50 kilo uit alle hoeken en gaten der coupe's te voorschijn komt. DRAADLOOZE TELEFOON VOOR COWBOY'S. Het ieven van een cowboy behoeft niet 1 anger eenzaam te zijn aldus de Daily Chronicle" nu er in Amerika een toestel voor draadlooze telefonie uitgevonden werd, dat speciaal is ingericht voor den cowboy in de prairien. van het verre Wes tern ^Een dergelijke radiophoon behoort thans b ij zijn uitrusting. Het toestel wordt aan de schouders van den ruiter bevestigd. Voor zijn borst hagt een kleine kroes, een soort telefoon- mendstuk, waarin hij spreekt. Als hij het toestel niet gebruikt, kan hij het naast het zadel hangen. Voor velen, schrijft het blad,, zal het apparaat een ware uitkoinst zijn o.a. voor de schapenfokkers van Australie, de bere- den p olitie van Noord-West Rhodesia, de Canaaeesche grenswachters en de hout- hakkers van Nieuw-'Zeeland. HET TELEFOONVERKEER MET BELGIE. DE VLEESCHKEURINGSWET. De Memorie van Antwoord is verschenen op het voorioopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Vleeschkeuringswet. Dat de indiening van dit ontwerp een ern stige verzwakking van de wet zou zijn, kunnen de Ministers allerminst toegeven. De bedoe ling toch is vrij te laten van overheidsbemoeiin- gen die persoonlijke handelingen, die voor de volksgezondheid zonder gevaar zijn. Maar dit bestek laat ook niet toe, gevolg te geven aan den wensch van zeer vele andere leden, die een algemeene vrijstelling van de huisslachtingen begeeren, onder voorbehoud. dat voor bepaalde streken de vrijstelling zou kunnen worden op- geheven. Werd vrijstelling regel van de wet, dan zou opheffing daarvan een zeer nadrukke- lijk uitzonderingskarakter hebben. Voor de streek, die zij zou treffen, zou zij min of meer brandmerkend zijn en zoolang niet zeer ern stige feiten voorkwamen, zouden telkens pro- testen niet uitblijven. De Ministers kunnen zich zeer goed ver- klaren, dat het platteland hier en daar meer verlangt dan het ontwerp biedt. Reden om dat te geven, is er .niet, wanneer dat meerdere de belangen der volksgezondheid in gevaar zou brengen, maar er is evenmin reden voor het platteland het uiterste te blijven begeeren en af te wijzen een redelijke tegemoetkoming, die re- kening houdt met de belangen der volksge zondheid. Wanneer op ruime schaal van de vrijstelling wordt misbruik gemaakt en met name vleesch van ziek vee met benulp van de vrijstelling der huisslachting in consumptie wordt gebracht en wanneer de misbrui'ken niet met kracht worden tegengegaan door het gemeentebestuur, dan zal de vrijstelling moeten worden ingetrokken. Het moge niet aangenaam zijn voor goedwillenden, die wonen in een streek, waar wetsontduiking inheemsch is, daar staat tegenover, dat voor die goedwillenden de opheffing van de vrijstel ling allerminst een ramp is, maar slechts een kleine vrijheidsbeperking, die zij zonder morren zullen dragen om hun overheid te helpen in den strijd tegen de kwaadwillenden, wier bedrijf inderdaad tot een ramp kan leiden. Daarom Is het noodig, dat vrijstelling tot wederopzeggen kan worden verleend. Gevaar voor misbruik van stempels bestaat natuurlijk steeds. Worden huisslachtingen vrijgelaten, dan kun nen geen maatregelen worden genomen tegen wreedheid bij het slachten. De gemeenten behoeven geen kosten uit de belastingpenningen te betalen; de kosten kun nen geheel worden gedekt door een keurloon. De wet kost dus aan de gemeenten niets. Tegen de regeling van een gedwongen samenwerking worden bezwaren aangevoerd, die volgens den Minister niet gegrond zijn. De ervaring leert integendeel, dat door samenwerking met min der personeel kan worden volstaan dan anders noodig zou zijn. Nu moet hierbij bedacht wor den, dat het ontwerp alleen beoogt aan de re geering de bevoegdheid te geven tot samen werking te dwingen, d. w. z. subsidiair tot het toepassen van dwang. Eenige gemeientebeshi- ren hebben daarom gevraagd. De Regeering ziet er bij nadere overweging geen bezwaar in, het verboden vervoer te stem- pelen t6t overtreding. Het ontwerp wordt daar om dienovereenkomstig gewijzigd. Voor het ge val van recidive wordt evenwel in verband met gevaar, dat uit de overtreding dreigt, verzwa- ring van straf voorgesteld. Jeannes ter dood veroordeeld. De moordpartijen te Belfast. TER NEUZEN, 10 April 1922. EEN MISLUKTE VLIEGTOCHT. Zooals men zich herinnert, is het vorig jaar het vliegtuig van cle „Nociam" te Amster dam, waarmede de passagiersvluchten wer den g-emaakt, toen het op het vliegterrein nabij Hulst stond, door den storm in een waterput geworpen, waardoor een der vleu- gels hrak. Die vleugel is sinds gerepareerd en het vliegtuig daama geborgen in de ga rage van het .Hotel Rotterdam" alhier. De maatschappjj ,,Nociam" is inmiddels ontbonden en de heer Ddhring persoonlijk eigenaar van het vliegtuig. Hij kwam dit hier afhalen, in verband met het houden van de- monstraties in het a.s. zomerseizoen en van- daar het yoomemen om Zaterdag alhier pas- sagiersvluchten te houden, die echter wegens den regen niet zijn doorgegaan. Gisteren wilde de heer Dohring het mooie weer benutten om huiswaarts te vliegen naar Amsterdam en startte daarvoor op het ter- rein bewesten de Westsluis. De motor was aangeloopen en draaide z'n 1400 toeren toen hij van het veld omhoog ging, doch viel terug tot 1000 toeren, waardoor het vliegtuig weer daalde en het rechterwiel bleef haperen ach- ter prikkeldraad van een grensafscheiding. Het vliegtuig zweefde door boven de weste- l(jke waterleiding, toen de motor weer vol doorsloeg en de vliegenier zette het hoogte stuur weer om te stijgen. Het vliegtuig bleef echter vastzitten aan het prikkeldraad, zoodat dit aan de rechferzijde naar beneden getrok- ken werd en op het veld neerviel, waarbij de rechtervleugel werd vemield en het onderstel geheel beschadigd. De vliegenier kwam er ge- lukkig met lichte kwetsuren af, doch hij lijdt tengevolge van het qngeval enorme schade. MACHINESCHRIJVEN-STENOGRAFIE. Vrijdag 7 April j.l. behaalden het diploma machineschrijven Folmer's tienvingersysteem, hetwelk uitgereikt werd door de Fed. van Ned. Steno-leeraren, Systeem Pitman, te Arn- hem: Mej. B. Verlinde te Ter Neuzen; mej. J. Verlinde te Ter Neuzen; mevrouw Meyer— Van de Sande; de heeren M. Adriaanse te Ter Neuzen; M. de Pauw te Ter Neuzen; S. de Vries te Ter Neuzen; H. Meert te Sluiskil; H. de Vleeschouwer te Sas van Gent; mejuffrouw M. Meert te Sluiskil; de heeren P. Loof te Ter Neuzen; R. Begheijn te Ter Neuzen; J. Wieles te Ter Neuzen; M. Buter te Ter Neu zen; en het diploma Stenografie A. Systeem Pitman, hetwelk eveneens werd uitgereikt door bovengenoemde Fed. te Amhem: Mevr. MeijerVan de Sande te Ter Neuzen; mej. B. Verlinde te Ter Neuzen; mej. J. Verlinde te Ter Neuzen; de heeren R. Begheyn te Ter Neuzen; M. de Pauw te Ter Neuzen; J. Wie les te Ter Neuzen; alien leerlingen van de Kon. Erk. Pitmanschool, Directrice N. Cruca. Goes. NieUwe tarieven. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maak bekend dat, met ingang van 1 Mei e.k. in het Nederlandsch-Belgisch tele- foonverkeer de volgende tarieven zullen gel- den: lo. voor een gewoon gesprek van 3 mi- nuten of minder in het grensverkeer tusschen plaatsen, niet meer dan 30 K. M. hemelsbreed van elkander gelegen f 0,75. 2o. voor een gewoon gesprek van 3 minu- ten of minder in het verkeer met: a. de telefoonnetten in de Belgische pro- vincies Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Lim- burg, Luik, alsmede de netten te Elsenhorn, Eupen. Herbesthal, Hergenrath, Ligneuville, Malroedy Raeren, Sourbrodt en Waimes 1,95. b. de overige tlefefoonnetten in Belgie f 2,20: 3o. voor gesprekker gewisseld tusschen des avonds 7,20 uur en des morgens 8.20 uur het drie vijfde gedeelte van de tarieven ge- noemd onder lo. en 2o. 4o. Voor maandelijksche abonnementsge- sprekken op vaste dagelijksche tiidstippen met een minimum-duur van 6 minuten de helft van cle tarieven genoemd onder lo. en 2o. Deze abonnementsgesprekken zullen al leen mogen worden gevoerd tusschen des avonds 7.20 en des morgens 8.20 uur. Van genoemden datum af zullen mede drin- gende gesprekken met Belgie worden toege laten tegen betaling van het drievoud van de tarieven verschuldigd voor niet-dringende ge sprekken. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK. Naar wij vememen, zal aan aandeelhouders der Zeeuwsche Hypotheekbank worden voor- gesteld, 16 percent (v. j. 15 pCt.) dividend uit te keeren. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING. Het dividend van de Rotterdamsche Bank- vereeniging over het afgeloopen jaar zal 8 bedragen. Er zal 214 millioen gulden worden toegevoegd aan de statuaire reserve, welke hierdoor tot 50 van het uitstaande kapitaal Van 75 millioen gulden zal zijn gestegen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelyke ziek- ten, oyer de week van 26 Maart tot en met 1 April 1922, in de Prov. Zeeland bedroeg: Febris typhoi'dea (buiktyphus)IJzendijke 1; Westkapelle 1. Roodvonk: Cadzand 1. Diphteritis: Goes 1, Middelburg 2; Vlissin- gen 1, Meningitis: Wissenkerke 1. SPOORWEGEN OP ZUID-BEVELAND. In afzonderlijke bijvoegsels der Staatscou- rant van 6 April is opgenomen het Koninklijk besluit van 25 Maart 1922, tot aanwijzing van te onteigenen perceelen ten behoeve van aan- leg van spoorweglijnen van Goes over 's Heer- Arendskerke, Borsselen en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over's Heer-Arendskerke naar het Wolphaartsdijksche veer en van Goes naar Wemeldinge. ONDERWIJS. Benoemd te Schiedam tot hoofd van de school voor L. O. 3de school der vereeniging voor Geref. schoolonderwijs, cle heer A. Blij- dorp, hoofd school Gravenstraat te Middel burg, Mede op de voordracht stonden de hee ren A. Coumou. hoofd te Axel en C. J. No- bels, hoofd te Sluiskil MOEILIJKHEDEN SUIKERFABRIEK SAS VAN GENT. Sedert eenigen tijd bevindt de suikerfa- briek „Sas van Gent'' zich naar de Tel. be- richt, in ernstige financieele moeilijkheden. Aan een 78tal participanten d. z. contractan- ten, die hun bieten voor een tijdsverloop van 5 jaren gecontracteerd hebben, moet van de afgeloopen campagne nog de som van pi. m. f 300.000 worden uitgekeerd. Door de directie der fabriek werden een dezer dagen genoemde participanten uitgenoodigd besprekingen te Voeren. Op genoemde vergadering, waar het tamelijk rumoerig toeging, werd een commis- sie benoemd, tot behartiging der belangen van de participanten. Staande de vergadering werd een contract pgesteld, dat aan de direc tie ter teekening werd voorgelegd en door deze onderteekend werd. De voomaamste be- palingen in dit contract zijn de volgende: lo. De fabriek moet zich verbinden haar participanten een rente te betalen groot 7 van de bedragen, welke door haar nog aan rechthebbenden verschuldigd is. 2o. Voor 1 Mei a.s. moet het verschuldigde bedrag met bijrekening van de rente verze- kerd zijn. 3o. De fabriek moet binnen een bepaald tijdsverloop een bankgarantie geven, vVaaruit de uit hoofde van levering voortvloeiende be dragen zullen uitbetaald worden, Deze financieele moeilijkheden vinden grootendeels haar grondoorzaak in de enorme prijsdaling van de suiker, waarvan volgens de directie nog 60.000 zak onverkocht in entrepot opgeslagen liggen, anderdeels ook in het feit, dat een grooter .kwantum bieten, tengevolge van het drukke warme weer tij dens de campagne, bedorven en derhalve on- geschikt voor verwerking geworden was. ZAAMSLAG. Zaterdag 8 April hield de vereeniging „Hulp in Nood" alhier hare jaarlijksche al gemeene vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat aan contributie van gewone en bui- tengewone leden was ontvangen f 1834,18. Aan ziektegeld werd uitgekeerd f 1901,06. Het aantal gewone leden bedroeg op 1 Maart 307, het aantal buitengewone leden 59. De leden in de commissie van toezicht wer den bij acclamatie herbenoemd. Besloten werd enkele wijzigingen in de statuten te brengen en hierop de Koninklijlce goedkeuring te vragen. WALSOORDEN. Zaterdag werd alhier door het bestuur van den calamiteusen polder Walsoorden aanbe- steed het maken van werken tot verdediging van den oever aan bovengenoemden calami- teuzen polder (raming 21.850). Hiervoor werd ingeschreven door cle heeren: Van Hattem te Sliedrecht voor f 19986; Van Haaften te Sliedrecht voor f 18.698; C. Klaas- sen te Zaamslag voor f 18.139; J. Roskam te Sliedrecht voor 17,415F. Hartog te Slie drecht voor 17.346; K. Volkers te Sliedrecht voor 17.185; J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 17.080; J. van Drongelen te Hoek voor 16.598; P. Andriessen te Walsoorden voor ,f 16.100; C. Roosendaal voor f 16.100 en A de Bruin te Ter Neuzen voor 15.750. DE HERDENKING VAN VLISSINGEN'S ONAFHANKELIJKHEID. De zeer ruime groote kerk te Vlissingen bleek haast nog te klein om de honderden te bevatten die Donderdagavond de herdenking van het feit, dat het 350 jaar geleden was dat Vlissingen de zyde van Oranje koos kwa men bywonen. Nadat door de aanwezigen staande 't Wilhel- mus en door mevrouw Nol van den Steenoven eenige liederen gezongen waren en cle orga- ?6r t Varei' eeni^ soL ten ge- noore had gebracnt, besteeg Dr H T Oher- ran' ,Ne'1 Herv- Predikant te Rotterdam, den dl? oe" rede uitsprak, waarin hij de gebeurtemssen in 1572 heixiacht. Er was, aldus spreker, alle reden voor, ook g ^Vanr^Vlissingen in (iie dagen te ^en'-Te D,611 Briel waren de poorten voor Oranje gesloten, te Vlissingen werden deze gesloten gehouden voor de Spanjaarden. le Bnelle waren byna niets meer dan vreem- VHssfngers!" h'eF bij"a uits,uitend Alva dacht Nederland te hebben onder- drukt, doch onderschatte vooral de kracht der Zeeuwen en kende de waarde van de zee voor oorlogvoerenden niet. Alva had Vlissingen dus verwaarloosd, ook door troepen terug te ne- men, maar toch zuchtte de arme gemeente onder den last der nog gebleven Walen en hun verzet betrof dan ook niet den godsdienst, niet den konmg, maar alleen den dwang, ge- legen in het verkorten der rechten van de stad door Alva. Dat het juist de gewone burgers van Vlis singen waren, die het verzet leiden, doet spre- ker hermneren aan het „Vox popui, vox dei" Zy waren echter slechs de spionnen op het schaakbord van den Hemelschen Vader ,nSPreke1' hoopt, dat het verband tusschen vlissingen en God, Vlissingen en het verleden moge worden bevestigd. Nadat gemeenschap- pelyk het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, ging Dr. Oberman voor in d ankze ggmg. INDUSTRIE EN HUISHOUDSCHOOL TE MIDDELBURG. In het jaarverslag van de vereeniging In- dusti-ie en Huishoudschool te Middelburg, wordt o.a. gewezen op de cursussen in linge- rienasien, vanwege de vereeniging in omlig- gende gemeenten gegeven, namelyk te Vlis singen, Ter Neuzen en Beskens. Aan die cursussen namen resp. deel 106, 64 en 30 leer lingen, die alien f 2,50 schoolgeld betalen, zefs zijn er gehuwde vrouwen onder, ook een moeder met 7 kinderen. Voor de cursussen voor meergegoeden was in die paatsen geen voldoende deel name te vinden. De inspectrice deelde mede, dat zij zich ver- heugde ovgr het succes, dat zij het een zegen acht, dat door bemiddeling" der vereeniging het onderwijs op kleinere plaatsen gebracht werd. MIDDELBURG. Tot de le klasse der Chr. Kweekschool al hier is o.a. toegelaten F. Versloot te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2