ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N 7285. Maandag 10 April 1922. 70- Jaargang. 8n Wethoudsrs TER NEDZEN, van BINNEKLAND. BESLUITi EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is de Grondwetsherzienjng. De heer Bergsma (v.-b.) acht de voor- (stellen een daad van wijs regeeringsbe- teid. Ten opzichte van de troonouvolging bestaat een onjuiste gerustheid. Als wij onverwachts Koningin en Prinses verlo- ren, zou het verwijten regenen. Verdubtoe- ling van het inkomen van den kroon acht spreker verkeerd. De ontbinding van de Provinciale Staten is uitermate bedenkelijk. De heer Vliegen (s.-d.) critiseert de spre kers, die de regeering tot het niet houden van haar beloften van 1918 manen. Spre ker erkent, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk het Huis van Oranje wil, daarom vindt hi| de regeling van de troonsopvolging een verbetering, evenals die van de vastlegging van het vrouwen kiesrecht in de Grondwet. Spreker vefrlzet zich niet tegen hoofdstuk IV. Hij betreurt het, dat hef processieverbod, dat als een ondragelijke tyrannie wordt gevoeld, is gehandhaafd. Wanneer de Eerste Katner deze voorstellen verwerpt^ zal zij haar ruggegraat heb'ben gebroken. DE VLOOTWET IN DE KAMER. Minister Van Karnebeek vroeg Donder- dag het woord, in verband met zijn vertrek naar Genua. Spreker is van opvatting, dat ondanks de conferentie van Washington dit ontwerp-Vlootwet gerustelijk kan wor den aanvaard. Washington heeft slechts eenige beperking in de uitzetting der groo- te vloten betoogd. Washington verlangt geenszins de afschaffing der marine. Indien wij Indie als een weerlooze massa aan de internationale wereld overlaten, dan loopen wij gevaar een toestand te scheppen, die allerminst in het belang van Indie kan zijn. De groote mogendheden hebben tegen- over elkander verklaard, dat zij haar we- derkeerige eilanden in de Stille Zuidzee zullen beschermen, maar dat wil niet zeg- gen dat wij ons nu wel van verdedigjng kunnen onthouden. Naar sprekers overtuiging kan in geen geval Washington ais argument tegen deze vlootwet worden gebruikt De heer Hugenholtz (s.-d.-a.-p.) vraagt het woord. De voorzitter: Ik kan geen wijziging in orde van de sprekers brengen. De heer Drion (v.-b.) dient in verband met de rede van Minis er van Karnebeek, een mcue ify strekkende tot wijziging! van de orde der besprekingen. De voorzitter wil zich tegen deze motie niet verzetten,, maar hij hoopt, dat men dan in verDand met het vertrek van den Minister van Buiteniandsche Zaken naar Genuaj zich tot korte opmerlkjingen zal beperken. Spreker stelt voor, de motie z.h.s. aan te nemen. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) acht het niet mogelijk, de beraadslagingen thans in tweeen te hakken. De heer Oud (v.-d.) vindt, dat, zoowel de heer Drion als de heer Snoeck Henke mans gelijk heeft. Het is hierbij echter elk oogenblik mo gelijk, dat nieuwe buiteniandsche kwesties aan de orde komen. Hij begrijpt, dat de Minister van Buiten iandsche Zaken zijn reis met kan uitslel- len, maar wij aldus spreker kunnen wel de vlootwet uitstellen. Spreker stelt daarom voor, de behande- ling der vlootwet te schorsenw tot dat Mi nister Van Karnebeek uit Genu zal zijn teruggekeerd. (Beweging.) De heer Schokking (c.-h.) wijst er op, dat het ontwerp is onderteekend door de Minister van Marine, Kolonien en F'inah- cien. De Minister van Buiteniandsche Za ken is uit vriendelijkheid aanwezig, doch behoeft hierbij volstrekt niet aanwezig te blijyen. lie heer Oud (v.-d.) begrijpt van het argument van den heer Schokking niemen- dal. Het komt hem geheel onaannemelijk voor,- de Vlootwet maar af te handeien, omdat Minister Van Karnebeek toevallig naar Genua moet. Wij denken over Was hington anders dan de Minister van Bui teniandsche Zaken. De heer Wijnkoop (c.-p.) steunt het voorstel-Oud. De heer Nolens (r.-k.) wenscht op te merken,, dat het toch allerminst waar- schijnlijk is, dat de Kamer morgen klaar komt met de behandeling van de Marine- begrooting en de Vlootwet tezamen. Om die reden komt het spreker wel practisch voor, de bespreking der Vloot wet un te stellen tot na Pascnen en daar om acht hij het voorstel-Oud zeer wel aan- nemenlijk. (Protesten bij de antirevoiutionnairen en christelijk-historischen). Het voorstel-Oud, in stemming gebracht. wordt met 56 tegen 15 stemmen aange- nomen. (Tegen de antirevoiutionnairen en chris telijk-historischen). lie politieke bladen meenen dat de Vlootwet hiermede voorloopig van de baan is. DE B1NNENSCHEEPVAARTWET. Uit het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Binnenscheepvaart blijkt nog dat ook aan de bepalingen, omtrent de regeling van het vervoer in buitenge- wone omstandigheden die het ontwerp bevat, aanstoot genomen werd. Eenige waarde voor het Dedrijf hebben zij niet. In- tegendeel, de ondervinding met het Bu- De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) De dokter, die de spreekster had aange- keken met een ernst, die bij zijn beroep paste, richtte nu zijn blik op het mooie meisje en zijn sombere oogen bleven even rusten op de bleeke lippen, haar afgetee- kend kleurtje, en hij merkte onmiddellijk haar lustelooze houding. „Dus u beweert, dat u niet ziek bent?" vroeg hij plotseling naar haar pols grij- pend. Hij sprak de woorden duidelijk uit op gebiedenden toon. „Jk ben werkelijk niet ziek een beetje moe van het vele uitgaan; het wordt al- door laat den laatsten tijd en dan die benauwde zalen," antwoordde Clarice, die wel wat schrikte van zijn autoritair' op- treden. „Benauwde zalen. Zeker, gebrek aan versche Iucht is dikwijls de oorzaak van een ziekte," zeide Sir Vincent, terwijl hij haar pols los liet. „Ik wil nu eerst uw hart onderzoeken. Maak uw blouse wat los." Hij zocht een stethoscoop en onder- wierp haar aan een nauwkeurig hartson- derzoek; daarna ging hij weer zitten en bracht id e toppen van zijn vingers naar elkaar toe. v „U slaapt slecht?" vroeg hij. t „Niet zoo goed als vroeger." I „En u hebt weinig eetlust?" *Ja, ik heb den laatsten tijd niet zoo heel veel trek. Sir Vincent knikte en leunde achterover met een gezicht van alles begrepen te heb ben. Lady Uvedale boog zich naar hem toe, verlangend om zijn diagnose te hoo- ren. Het duurde even, eer net vonnis wtlrd uitgesproken, en toen het eindelijk kwarn, scheen het bijna belachelijk in ai zijn een- voud, nadat er blijkbaar zooveel achter dat hooge voorhoofd was omgegaan. „Ik zal u geen medicijnen voorschrijven, freule Uvedale", klonk het, en er kwam een "harde trek op het gelaat van de oudere vrouw, die de lippen op elkaar klemde. „Ik zal u ook niet vermoeien met een ge- leerde omschrijving van uw ziekte vol me- dische termen, die u toch niet begrijpt. U hebt uw symptonen heel duidelijk be- schreven en u hebt er ook de juiste oor zaak voor gevonden: benauwde zalen en te korte nachten. In een geval als het uwe kunnen we alle geneesmiddelen ver- mijden de natuur en vooral uw jeugd brengen alles weer in orde." Hij schraapte zijn keel en Lady Uvedale haalde wat vrijer adem. Het woord natuur herinnerde haar eraan, dat kapitein Guyse ook gesproken had van „natuurlijke oor- zaken." Welke fijn-overgeiegue piannen woelden daar achter dat hooge voorhoofd? vroeg ze zich af. „Jeugd en natuur," ging de dokter weer verder, alsof die zin hem uitermate beviel. „Maar al schrijf ik u nu niets voor, mijn beste freule, toch zal ik mijn hono rarium verdienen, indien u mij althans be- looft, mijn voorschriften letterlijk op te volgen. Kan ik op u vertrouwen, Lady Uvedale. Wilt u toezien, dat uw stiefdoch- ter mijn raad opvolgt, zelfs al zult u zich het een en ander moeten ontzeggen, naar ik vrees." „Laat mij buiten beschouwing," was het antwoord. „Bij mij gaat Clarice's gezond- reau Vervoer opgedaan doei er naar ver- langen,, dat dit lichaam zoo spoedig mo gelijk verdwijne en nimtner meer met de tank worde belast het vervoer te rege- len, wanneer gelijk in het ontwerp wordt uitgedrukt een tekort aan ver- voermogelijkheid het algemeen belang bedreigt. AAen kon zich niet onttrekken aan den indruk, dat dit wetsontwerp uitsluitend is ingediend om de bestaande regeling te handhaven en om het Bureau Vervoer en den schippersbeurzen eenig werk te ver schaffen. Ten eenemale caigehoord achtte men»h dat een regeling als de voorge- stelde, .welke niet alleen groote moeilijk- heden en belangrijke uitgaven voor het scheepvaartbedrijl met zich brengt en wel ke daardoor in de allereersie plaats de particuliere schipperij met ondergang be- dreigi;, zou worden tot stand gebracht alleen om eenmaal bestaande organisatie welke voor de betrokkenen geen enkel nut he ft opgeleverd eii ook in de toe- komst niet oplevercn kan, jn het leven te houden. Op intrekking zoowel van dit wetsontwerp a!s van de Binnenscheepvaart- wei 1918 drongen dan ook met klem aan de in de eerste plaats in het versjag ge- noemde leden. Ernstige bedenking bestond bij een groot aantal leden tegen de vele, vaak exorbi- tante bevoegdheden, in het ontwerp aan den Minister gegeven. Vele ledep, die de aandacht vestigen op het aanzienlijke aantal strafbepalingent waaronder zeer strenge, hetwelk het ont werp bevat, waren van oordeel, dat alleen om deze reden al de voorgestelde rege ling scherpe afkeuring verdient. 'DE WIJZIGING DER RADENWET. De door de Regeering voorgestelde wij- zigingen in de Radenwet vonden, volgens het voorloppig verslag der Tweede Kameak bij vele leden instemming. Echter werd door eenige leden betoogd, dat het toezicht der Verzekeringsraden op de Raden van Arbeid zich meer en meer ontwikkelt in de richting welke voor een naar eigen inzicht handeien der Raden van Arbeid in zake uitvoering der Soc'iale Verzekering geen ruimte meer laat. Zij acfuea dit in strijd met het stelsel van centralisatie en zelfbestuurrt dat met in- stelling der Raden van Arbeid als zelf- standige organen voor dd uitvoering der sociale verzekering werd beoogd. Een zoo ingrijpend en tot in onderdeelen af- dalend toezicht, als de Verzekeringsraden allengs op de Raden van Arbeid gaan uitoefenen, kan hun inziens aan een ge- zonde ontwikkehng der arbeidersverzeke- ring niet ten goede komen. Ook merkten deze leden op,, dat de financieele controle door de Verzekeringsraden qp een te bu- reaucratische wijze wordt gevoerd. Deze leden meenden dat indien op deze wijze werd voorcgegaan, de Raden van Arbeid binnen zeer korten tijd niet anders zouden zijn dan bijkantoren van de Verzekerings raden. De vraag moet rijzeq, of het niet juister ware de uitvoefing der sociale vejr- zekering op te dragen aan de Rijksverze- keringsbank, en de Raden van Arbeid rechtstreeks te maken tot bijkantoren van deze instelling. Men betreurde vrij algemeen dat over het onderhavige wetsontwerp de Raden v^n Arbeid niet zijn geraadpleegd. AANW1JZING VAN HET LQODS- WEZEN ENZ. ALS STAATSBEDR1JF. Aan het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanwijzing van het loods- wezen ,de betonning, beoakening en ver- heid voor alles." „Best. Dan houd ik u aan uw woord en dan stuur ik u Londen uit," zeide Sir Vincent. „U moet u van al uw invitaties afmaken en deze week nog de stad uit gaan." Dat was nu niet precies, wat Lady Uve dale had afgesproken, maar indachtig aan de waarschuwing van Guyse, dat strikte gehoorzaamheid noodzakebjk was, gaf ze, hoewel met duidelijke spijt, haar toestem- ming. ,i,Dat kan ik wel zoo schikken," zeide ze. „Raad u een bepaaid klimaat aan? Is er ook een bepaalde plaats, waar u ons heen wilt zenden?" Sir Vincent maakte een gebiedend ge- baar, eer hij zijn gebiedende woorden sprak. „De plaaiS, Lady Uvedale," zeide hij ernscig, „is in dit geval het voornaatn- ste. Er is in heel Engeland maar een plaats en in het buitenland, voor zoover mij bekend, geen enkele, waar het juiste kli maat is voor de ziekte van uw dochter. Zij heeft mij zeif zeer terecht verteld, dat ze lijdt door gebrek aan frissche lucht. Zij heeft dus zuivere lucht noodig, maar het moet lucht zijn van een bijzjndere sa- menstelling; zoo zorgvuldig samengesteld, alsof zij door een apotheker was gepre- pareerd. Rockhaven, aan de Zuidkust, is de plaats die door de nabijheid van dui- nen, heide en zee aan de strengste eischen voidoet." Een verschrikkelijk gat," zuchtte Lady Uvedale, „maar namurlijk, als u Sir Vincent zag haar even aan, terwijl hij opstond. „lk heb gezegd, dat die plaats aan de strengste eischen voidoet," onder- brak hij haar en er gloeide iets in zijn oogen dat haar den moed tot verdere te- genwerpingen ontnam. „Zeker, en daarom zullen we Vrijdag naar Rockhaven gaan," gaf ze haastig toe. lichting als staa^sbedrijf wordt ontleend, dat bij verscheidene leden bezwaar be stond tegen den inhoud van dit ontwerp. Deze leden konden zich niet vereenigen met de opvatting van den minister, dat de loodsdienst een bedrijf is, waarmede wins! meet worden getnaakt, althans geen verlies mag worden geleden. Zij achtten het niet juist gezien, de belangen der schat- kist in dezen een absoluten voorrang te willen verleenen boven alle andere bij den dienst van het loodswezen enz. betrokken belangen. Het we;rd bovendien niet billijk j geachl, de kosten van betonning, beba- kening en verlichting geheel en uitslui- i tend ten laste te brengen van hen', die j verplicht zijn loodsgeiden te betalen. Verscheidene andere leden verklaarden zich met de aanwijzing van dezen tak van dienst als staatsbedrijf zeer goed te kunnen vereenigen. Voor de goede wer- king van dezen dienst is het evenwel noodzakelijk, dat deze geheel aan de zeg- genschap van de marine wordt onttrokken en dat de leidende ambtenaren voor een deel uit de koopvaardij worden gerecru- teerd. Eenige„leden, die eveneens den inhoud van het ontwerp toeju-ichten(, aarzelden, de opvatting van de overbreng)ing van dezen dienst naar een ander departement te onderschrijven. Juist de aanwijzing van het bedrijf als staat^Dedrijf zou de afhan- kelijkheid van de marine aanmerkelijk doen afnemen. Tegen overbrenging van het bedrijf naar het departement van landbouw hadden sommige leden ernstig bezwaar, onfdat dit departement niet het minstc contact heeft met de rivieren en zeegaten. SCHEUR1NG IN DE ANTI-REV. EN CHR.-H1ST. partij. Ook onder de anti-revolutionaire en Chr. Historis-A'ie partijen t'e Utrecht bestaat ook een strooming, welker leden wel de anti- revoluuonaire en Christelijk-Historische be- ginselen in de politiek willen hoot gJhou- houden doch die van oordeel zijn, dat de hu.dige sociaal-econom.sche politiek al leen gericht is op de belangen der arbei- ders, zoodat de billijkste wenschen van alle andere standen worden genegeerd. Degenen, die deze strooming tot uiting willen brengen, hebben een vergadering uitgeschreven tegen Dinsdag 11 April a.s. in „lrene" te Utrecht, om aldaar midde- len te berainen, welke er op gericht zijn, hieraan paal en perk te stellen. VERLAGING SPOORWEGTARIEVEN VOOR GOEDEREN- EN VEEVERVOER. Naar de Tel. verneemt, zullen de Neder landsche Spoorwegen met ingang van 1 Mei behoudens goedkeuring van de regeering de eenheidsprijzen van de spoorweggoederen- en veetarieven wijzi- gen. De extra-heffing van 25 pet,, weike thans boven de gewone prijzen wordt ge- vorderd, komt te vervallen. Bovendien worden nagenoeg' alle speciale tar;ieven| gewijzigd en diverse nieuwe ingevoerdi welke belangrijke verlagingen beteekenen. DE ACTIE VAN CRANENBURGH. Zooals bekend is er een actie uitge- gaan van notaris Cranenburgh te Haa,riemi, waarbij zich verschillende vooraanstaande katholieken hebben aiangesloten, die zich niet met de politiek der R. Kath. Staats- partij kunnen vereenigen en vooral ern stige bezwaren hebben tegen de sociale politiek der regeering. De z.gn. Cranenburgers hebben Vrijdag te Utrecht vergaderd. In deze vergadering heeft mr. A. baron van Wijnbergen, nadat de voorzitter, de heer Van Cranenburgh een uitvoerige ope- „Dat zou tenmjnste het verstandigste zijn." De autocraat accepteerde haar bewe- ring rustig, als had hij njet anders ver- wacht. „Ik zal u niet langer ophouden. U behoeft geen moeite te doen om logies te bestellen. 't Is van het hoogste belang, dat de patient, die baat wil vinden bij de gezonde lucht in Rockhaven, niet on- dergebracht wordt in de gewone pensions daar, waar de genezing wordt tegenge- werkt door de omgeving. De juiste ligging, 1 een mooi uitzicht, een goede keuken dat zijn factoren van belang." ,^Maar er zal toch wel een goed hotel in Rockhaven zijn?" ,,Van een hotel kan geen sprake zijn in den toestand, waarin freule Uvedale nu is." Sir Vincent keek heel barsch bij die veronderstelling. „Eer u afreist, zal ik u het adres geven van het pension, dat in dit geval aan te raden is, en ik sta er op^, dat u daar heen gaatals ik ten minste van nut moet zijn." De nadruk, dien hij op de laatste woor den legde, maakte dat Lady Uvedale haas tig opsprong: „Uw raad zal woordelijk worden opgevolgd," zeide ze, haar gouden beursje te voorschijn halend. „En het con sult is „Vijf pond," was het antwoord. Een druk op het belknopje en de statige Semple verscheen en geleidde de beide. dames naar haar auto. Gedurende de eer ste helft van den rit sprak Lady Uvedale geen woord. ,i,Ik zou wel eens willen weten," zoo tobde ze, „of die ellendige stijfkop of Wal ter Guyse de leider in deze geschiedenis is. Guyse is er niet iemand naar om het stokpaardje van een wetenschappelijk mensch voor zijn eigen plannen te gebrui- ken; maar aan den anderen kant ziet Sir Vincent Carnac er niet naar uit, alsof hij voor een ander de kastanjes uit het vuur ningsrede had gehouden het standpunt der R. Kath. Staa^spartij uiteengezet. Caarna heeft de heer Van Cranenburgh op een desbetreffende vraag van den heer Baron van Wijnbergen medegedeeld,'dat hij meende, zulks in afwijking met het oordeel der Amsterdamsche vergadering, dat niet moet worden overgegaan tot het stellen van eigen candidaten om de voi- gende redenen; Ten eerste: Dit zou leiden tot klasse- strijd. Ten tweede: Ook zonder het stjellen van eigen candidaten heeft onze actie reeds goede invloed gehad en zal die nog verder uitoefenen. Alle personen die ik in deze meende te moeten raadplegen, hebben het stellen van eigen candidaten ontraden als zijnde niet in het belang van de R. K. partij en van het land. Deze verklaring is met luid applaus be- groet. De heer mr. Swarte uit 's Bosch ver- dedigde echter in een uitvoerig betoog het stellen van eigen candidaten. De vergadering besloot namelijk met 160 stemmen voor, 87 stemmen tegen en 14 bianco tot het indienen van eiger^ lijs- ten bij de aanstaande verkiezingen. Het dagelijksch bestuur van den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen verliet hi'er- op de zaal. Met groote meerderheid van stemmen besloot de vergadering verder: tot oprich- ting van een eigen kiezers-organisatiev tot machjtiging van het comite (dat ge handhaafd blijft) om in overleg te treden met het bestuur van den Bond van R. K. kiesvereenigingen. en de nieuwe partij te noemen: Nieuw Katholieke Partij. De voorzitter verzocht de pers zijn naam in den yervolge niet meer te verbinden aan het doen en laten van de nieuwe partij, maar voortaan te spreken van Nieuw Katholieke Partij. De heer Swane sprak tenslotte een woord van dank aan den heer Van Cra nenburgh voor zijn initiatief en voor zijn leiding van de vergadering. 1NVOERVERBODEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Fleskens Hermans, Stulemeijer, Van Rijzewijk, Win- termans, Poels en Bomans, houdende het instellen van invoerveiboden. Het is de bedoeling dfr voorstellers, met het oog op de zeer groote malaise in handel en industrie in ons land, de regeering tijde- lijk te machtigen in het voorstel is de termijn bepaaid op 1 jaar tot het instellen van een invoerverbod voor die artikelen, waarvoor dal der regee ring wenschelijk voorkomt. Ook de voorstellers zijn van meeningi, dat deze noodmaatregel niet dan met de grootste omzichtigheid moet worden toe- gepast. Hoewel de voorstellers geen voorstan- ders zijn van het stelsel van protectie^, moeten zij erkennen, dat in het ingediehde voorstel wel eenigszins;, zij het in geringe mate, bescherming is gelegen, doch zij meenen tevens te moeten verklaren, dat zij dit niet dan door de uiterste noodza- kelijkheid gedwongen aanvaarden. Voorts verneemf 'het Cor. Bur. dat de voorstellers tot de indiening van dit voor stel 'Sijn overgegaan omdat bij de laatste besprekingen de minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat de regeering te dezer zake thans machteloos staat. Ten slotte meenen de voorste(lers, Sat aanneming van dit voorstel de positie der regeering aanmerkelijk kan vepsterken op conferenties als thans te Genua worden zou halen. En het liefst van alles zou ik willen weten, wat er te Rockhaven glaat gebeuren. In elk geval komen er goddank geen medicijnen bij te pas." En Lady Uvedale rilde bij het terugden- ken aan een zekere gebeurtenis, waarbij een plank met fleschjes, die onheilspellen- de etiquetten droegen, een groote nol speelde. HOOF.DSTUK 111. De heer Samuel Sleath had, zooals het den eenigen notaris van de plaats betaamt, zijn kantoor op een punt van Rockhaven staan, van waar hij bijna de geheele stad kon overzien, namelijk op den hoek waar de hoofdstraat zich rechthoekig afboog naar de spik-splinter-nieuwe promenade. Zijn eigen kamer, het heilige der hei(igen, was aan den achterkant van het huis op de eerste verdieping een groote, Iuch- tige kamer, die bijna alle zonnestralen op- ving en uitzag op de baai van Rockhaven Een van de beide ramen zag uit op een rij nette huisjes, pensions, die alle opge- trokken waren van roode steenen en op de promenade stonden. De heer Sleath keek al tijd met een zeker genoegen naar die huisjes, want de meeste had hij in eigendom, en op de andere had hij hy- potheken. Maar op den zomerochtend^ waarvan wij hier spreken, had hij geen oogen voor zijn kostbare gebouwen, en evenmin voor het heerlijke uitzicht. Hij zat aan zijn oude schrijftafel en was druk bezig om een brief te ontcijferen, in den letterlijken zin des woords. Dit epistel was in meer dan een opzicht merkwaardig, want gewoonlijk ontvangen plattelandsno- tarissen hun correspondentie niet in cij- ferschriff. (Wordt vervolgd). IIIIIW I lliwni fl W Hi IIIiIW—I I—nrr *mTT— •r—maicmmmmmimnaarmMmMmBxmtn brengen ter openbare kennis het voigend raadsbeslnit: De Gemeenteraad van TER NEUZEN; Gczien het verzoek van het bestunr der rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen fgemeente Tei Neuzen) ora ingevolge artikel 72 e. v. der Lager-Onderwijswet 1920 uit de geraeentekas te mogen ontvangen een bedrag van /640°. Overwegende dat dezegelden gebrnikt zullen worden, do. Yoor verbetering van eene speelplaats, 2o. Voor het aanachaffen van 72 nicuvve school- banken en 3 lessenaars, 3o. Voor aanslniting aan het Provinciaal Electrisch lichtnet en het ma ken en het niaken van bin- nenleidingen met orrtamenten en lumpen dat volgens artikel 74 der L. 0. Wet onder ver- bonwingskosten o a. begrepen zijnde kosten van eerste inrichting met inbegrip van schoolmeubelen dat dus het verschaffen van schoolmeubelen valt onder de eerste inrichting; dat het plaatsen van nienwe schoolbanken in eene bestaande school niet kan beschouwd worden te vallen onder letter c van artikel 74 der L. 0. Wet; dat dus de gelden voor die schoolmeubelen niet door de gemeente moeten verstrekt worden dat het verder nog geen zin Leeft de gelden on dor No. 3 genoemd, thans reeds ter I eschikking testellen aangezien nog niet bekend is of tot distnbutie van electrische stroom op Driewegen zal worden over- gegaan. Gelet op de artikelen 72, 73, 74 en 75 der^enoemde wet De medewerking te weigeren tot het beschikbaar stellen van een bedrag van 6400. Ter Neuzen, 6 April 1922. De Gemeenteraad voornoemd, J. HU1ZING4, Voorzittcr. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Een eigenaardige wending van het debat. De Waterbak in de Vensterbank.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1