A. J. P's Amandeltjespudding Kamer van Koophandel en Fabrieken H oog watergetij te Ter Neuzen. HOE MEN GEVAARLIJKE MAAG-ZUREN ONSCHADELIJK KAN MAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen, dodi het bleek, dat oogen en keel ernstig door de ammoniak waren aangetast, zoodat wordt gevreesd, dat de man niet weder het voile bezit van zijn gezicht zal terugkrijgen. L1JK VAN EEN MEISJE OPGEVISCHT. Uit den Rijn onder Heteren, is het lijk op- gevischt van een jong meisje, hoogstwaar- schijnlijk, dat van de 17jarige Annette Bal- aensprertger uit Straatsburg, die sedert 6 Maart aldaar vermist is. V1ERJAR1G JONGETJE VERDRONKEN. Te St. Anthoniepolder, gemeente Maas- dam, is het 4jarig zoontje van B. A. in 't Veld nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt, en levenloos daaruit opge- iiaald. BIGAMID De 63jarige arbeider J. M.*K. te Wijnands- rade stond terecht ter zake van het aangaan van een dubbel huwelijk. Den lOen October 1891 had hij zijn eerste huwelijk gesloten te Sippenaken (B.) met een vrouw, die 20 jaar ouder was dan hij. Die vrouw was eenige malen van hem weggeloopen, doch was nog in leven en woonde nu te Gem- menicht. Hij had 17 Juni 1921 een tweede huwelijk aangegaan met een 20jarig Duitsch meisje. Dat huwelijk was te Wijnandsrade gesloten. Het O. M., waargenomen door Mr. Koderitsch eisoht ter zake van bigamie een gevangenisstraf van vier maanden. De uit- spraak werd bepaald op 12 April. ONDER EEN TAS STEENEN. Een viertal spelende kinderen geraakte te Diemen onder een omvallende tas stee- nen op de steenfabriek „Bingerden". Een negenjarige jongen werd levenloos onder den steenhoop vandaan gehaald. De drie andere kinderen waren min of meer ernstig gewond. EEN WILDEMAN! Te Rotterdam maakte de 28-jarige vrouw P. Kkennis met de 17-jarige T. B. Bij een woordenwisseling trok B. een dolk en om nog meer angst te verwekken een revolver. Hiermede schoot hij tweemaal op genoemde vrouw, echter zonder haar te raken. Het publiek koos onmiddellijk de partij van de vrouw en men viel de koopman aan. Deze werd danig afgeran- seld en men ontrukte hem zijn wapenen, die hij zoo roekeloos gebruikte. B. kon ontkomen. Hij zocht hulp bij de politic. Deze brachi den wildeman naar het bu reau, waar bleek, dat hij in het bezit was van vele scherpe patronen. Hij werd daar- op in verzekerde bewaring gesteld. EEN BOTSING. Maandagavond heeft in de Ferdinand Bolstraat, bij de kruising met de Jacob van Campenstraat, te Amsterdam een bot- sing plaats gehad tusschen een tramwagen van lijn 4 en een motorspuit. De tramwa gen kwam uit de richting van de Stad- houderskade, de brandspuit uit de richting van de Ruysdaelkade. Het schijnt, dat de bestuurders elkaars signalen niet gehoord hebben. De inotorbrandspuit slipte bij het krachtig remmen op het natregende as phalt" en maakte daardoor een zwaai naar links tegen den inotorwagen van de tram. Een brandwaclr Kramer, geraakte be- klcmd tusschen de tieeplank van de brand- spud en den tramwagen, met het gevolg dat hii, beide beenen br.ak. Een andere brandwacht is zwaar aan een arm ge wond. Een dokter van den geneeskundigeh aiei.-st veileende de eerste hulp; Kramer »s daarna naar een ziekenhuis gebracht en de andere gewonde werd naar zijn woning vervoerd. De motorbrandspuit en vie tramwagen waren nogal beschadigd. DE DOOD DER „S1 AMEESCHE" TWEELINGEN. Omtrent het overlijden van Rosa en Jo- sepha Blazek, te Chicagq, meldt de Daily Mail nog, dat Josepha,, die leed aan long- omtsteking en geelzucht, het eerst stierf. Haar zuster, die geweigerd had zich van haar lichamelijk te laten scheiden, stierf een kwartier later, Zij waren 44 jaar. Eenige uren voor hun dood waren beide vrouwen bewusteloos. Alles was voor de operatie in gereedheid, maar de broeder der tweelingen weigerde het toe te staan, daar Rosa's laatste wensch was met de- gene met wie zij tegelijk geboren was, ook tegelijk te sterven. Jastpha had een zoon, een yolkomen normalen jongen van 11 jaar. Zijn vader was officier in het Duitsche leger en was in 1915 gesneuveld. Rosa had een baby van 2 jaar. De vader was een Tsjechisch soldaat. De voedselopneming door Rosa bracht de zieke tweeling wel op kracht, maar de toediening van de medicijnen had een ver- schillende uitwerking op beiden. Behalve, dat zij ter hoogte van het middenrif wa ren samengegroeid, en een gemeenschap- pelijke maag" hadden, bezaten ze normale lichainen Haar opinies verschilden ook dik- wijls en somtijds hadden zij twist. Als de indirecte oorzaak van haar ziekte werd door de geneesheeren te veel eten vastgesteld. De tweelingen, in Tsjecho-Slowakije ge boren, aten daar zelden vleesch. Sedert zij naar de Vereenigde Staten kwamen, aten zij daar enorme hoeveelheden vleesch per dag. Daarbij waren zij niet in staat veel lichaamsbeweging te nemen. Zij waren in goeden doen, daar zij veel geld hadden verdiend met rondreizen door Europa. De uitdrukking „Siameesche tweelingen" is af- komstig van de beroemde Siameezen Eng en Chang, wier lichamen eveneens aan el- kaar gegroeid waren. HEViGE SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND. Een van de hevigste sneeuwstormen, die men sinds vele jaren in het Westen van En- geland en Wales heeft beleefd, woedde Vrij- dag en duurde Zaterdag op vele plaatsen voort, waardoor de arbeid in de mijnen on- mogelijk werd gemaakt en de schachten moesten worden gesloten. De treindienst was gestremd, waardoor het sportprogram- ma niet kon worden uitgevoerd en aanmer- kelijke schade werd veroorzaakt. Te Rhon- dal moesten omstreeks 3000 mijnwerkers den arbeid staken. De vlakten zijn geheel en al met sneeuw bedekt. Zes sterfgevallen worden gemeld uit Wales ten gevolge van gebrek en koude. Gedurende den afgeloopen nacht is het weder iets bedaard. EEN GROOTE OVERSTROOMING. In Zuid-Servie heeft een groote overstroo- ming plaats gehad. De stad Mitrowitza en omgeving en vele landstreken van het vroe- gere Sandsjak Novibazar staan onder water. De sdhade bedraagt volgens de tot nu toe gedane raming meer dan 20 millioen dinar. OP ZOEK NAAR VERLOREN SCHATTEN. Het Rijksbergingsvaartuig „Racer" heett Portsmouth verlaten, tot hervatting van zijn taak om een lading goud weder boven te brengen, die gedurende den oorlog met den gewapenden hulpkruiser Laurence" gezon- ken is ter hoogte van de Noordkust van Ierland. Het goud, ten bedrage van eenige millioenen ponden sterling, werd medege- voerd in staven ter zwaarte van ongeveer 20 pond. DE AARBEVINGEN IN SERVIE. In heel Servie vinden nog steeds hevige aardschokken plaats. Een honderdtal hulzen is geheel vernield, een zeer groot aantal be schadigd; de materieele schade bedraagt meer dan 30 millioen dinaren. GEPERSTE LUCHT ALS GOLFBREKER. Tot nu to6 werden havenwerken en sche- pen tegen branding beschermd door pier en golfbreker, middelen die kostbaar en boven- dien ontoereikend waren. Daar zij niet het uithoudingsvermogen hebben dat vereischt wordt voor een hevigen storm, is het gevolg regelmatig terugkeerende verwoestingen, wat op groote kosten te staan komt. Volgens de Voss. Ztg. heeft een Ameri- kaansch ingenieur, Brafher, een uitvindlng gedaan die even eenvoudig als doelmatig is. Deze uitvinding berust op het principe, den golfslag te breken door de onderlinge ener- gie-overdraging van de waterdeeltjes te ver- hinderen. Brather bereikt dit door buizen in den grond te plaatsen die van rijen gaten zijn voorzien, waaruit bij geperste lucht on der overeenkomstigen druk laat komen, waardoor in korten tijd de wateroppervlakte zelfs bij den hevigsten storm volkomen tot rust komt. In verscheidene Californische havens, waar sterke branding heerscht. heeft toepasslng van deze uitvinding uitstekend voldaan. DUIKBOOTRAMP. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp van de Engelsche duikboot „H 42", die bij Gibraltar met man en muis verging, meld- den, dat een groot model torpedojager, de „Versatile", met een snelheid van 27 knoo- pen per uur voer, toen opeens, op nog twin- tig meter vlak voor de boeg de duikboot boven water kwam. De „Versatile" scheurde de duikboot, die zij niet meer ontwijken kon in tweeen, zooals een scherp mes een appel doorsnijdt. De officier op de brug gaf onmiddellijk bevel om te stoppen en achter- uit te stoomen, maar op datzelfde oogenblik waren de beide deelen van het doormidden gesneden vaartuig reeds gezonken met alle opvarenden. Gedurende eenige uren hielden verschei dene torpedojagers de wacht, maar er kwam niets aan de oppervlakte en ten slotte keer- den ze naar Gibraltar terug. Alle hoop om nog een van de bemannnig te redden was opgegeven. Het ongeluk gebeurde's morgens om half tien terwijl de vloot aan lvet manoeuvreeren was onder bevel van schout-bij-nacht Seve- rin, die onmiddellijk de Britsche admirali- teit telegrafisch van het gebeurde verwit- tigde. De II-klasse waartoe de duikboot behoor- de, bestaat uit drie-en-twintig onderzeeers. Drie officieren en drie-en-twintig man heb ben bij deze ramp het leven verloren. EEN GEVECHT MET WOLVEN. 44 boeren gewond. Naar de Evening News uit Boekarest ver- neemt, deed een bende uitgehongerde wol- ven een inval in het Roemeesche dorp Po- trosin. Zij voerden vijf kleine kinderen mede, die voor de oogen der verschrikte ouders aan stukken werden gescheurd. Door de angstkreten gealarmeerd, trok de geheele bevolking er met stokken gewapend op uit. Zij vonden de troep die inmiddels nog door een groot aantal wolven was ver- sterkt. De dorpelingen bezaten geen vuurwape- nen, en toen de dieren een aanval deden, hadden zij de handen vol met de verdediging van hun leven. Het gevecht duurde een uur, na afloop waarvan slechts een wolf door de boeren was gedood. Daarentegen waren zes boeren zoo ernstig gewond, dat zij kort daarna overleden. Bovendien waren 38 andere dor pelingen minder ernstig gewond. DE RIJKSTE MAN TER WERELD. Henry B. Steward, die 43 jaar geleden aan George Jones een som van 100 dollar tegen 10 pCt. interest per maand geleend had en nu een eiseh tot betaling bij de recht- bank van San Jose, in Californie, had in- gesteld, werd in 't gelijk gesteld. Jones zal hem nu het niet onaardige bedrag van 304.804.332.912.685,16 dollar moeten betn- len. te Ter* Keuzen. (Vervolg). INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN met Grenadine-Saus. VOLMAAKTE LEKKERNIJ GRATIS een zakje in ieder pakje TIJDELIJKB RECLAME ROL1TIE. Op het bureau van politie alhjer is als gevonden gedeponeerd: een bol kaas. Rechthebbende vervoege zich aldaar. WEERBER1CHT van 5 April 1922. Het weerbericht van het ineteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 762.0 Seydis- fjord. Laagste barometerstand 741.8 Memel. Verwachting tot den avond van 6 April: Zwakke tot matige wind uit zuideiijke tot oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen re- gen, later kans op regen, vooral in het zuiden; iets zachter. SCHEEPVAARTBEWEGING. 30 Maart. Eng s.s. Cormorant, 2106 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3., kolen, van Dunston voor Sluiskil. Eng. s.s. Bretagne, 882 M3., aardappelen, van Kingslynn voor Gent. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Nephrike, 1325 M3., koien, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Elsdon, 4307 M3., kolen, van Methil voor Gent. Duitsche motorsch. Baltic, 619 M3., ledig, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Ardgryfe, 2728 M3„ ledig, van Rotterdam voor Gent. Nederl. s.s. Vhreewijk, 4110 M3., kolen, van Methil voor Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgped, van Antwerpen voor Gent. Eng. motorsch. Margaret Murray, 553 M3„ kolen, van Boston voor Gent Eng s.s. Leerdam, 484 M3., fosfaat, van Gent naar Exeter. Eng. s.s. Margaret, 812 M3., ledig, van Gent naar Dundee. Eng. s.s. Noof Head, 1238 M3., fosfaat, van Gent naar Montrose. Fransch s.s. Stilbe, 9139 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. 1 April. Fransch s.s. Rhuys, 8265 M3., erts, van Huelva voor Sas van Gent. Nederl. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. Eng. s.s. English Rose, 533 M3„ fosfaat, van Gent naar Exwood. Eng. s.s. Maris, 1404 M3., stukgoed, van Londen v6or Gent. Eng s.s. Bortwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Thysa, 6866 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng s.s. Derwent, 2349 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Deensch s.s. KongedyBet, 1102 M3„ ledig, van Gent naar Grimsby. 2 April. Duitsche m< tors. Baltic, 619 fosfaat, van Gent naar Kopcnhagen Grieksch s.s Spyridnn, i 0040 M3., fos faat, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Clydeside, 1146 M3., aardappe len, van Dundee vtor Gent Eng. s.s. Blackcock, 13S3 M3., slukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Eslington Firth, 995 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Bretagne, M3. ledig, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Morna, 3898 M3., ledig, can Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Maris, 1404 M3„ ledig, van Gent naar Londen. Eng. s.s, Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. 3 April. Duitsch s.s. Minos, 2033 M3., steenen, van Lysekill voor Gent. 4 April. Fransch s.s. Colmar, 5814 M3., ledig, van St. Malo voor Gent. Eng. s.s. Elsdon, 4307 M.3.^ ledig, van Gent naar Methil. Eng. s.s. Ardgryfe, 2728 M3f, kolen, van Gent naar Havre. Ned. s.s. Vreewijk, 4110 M3., ledig, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Margaret Murray, 553 M3„ le dig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Nephrite, 1325 M3., kolen, van Gent naar St. Malo. Eng. s.s. Clydeside, 1146 M3,, ledig, van Gent naar Newcastle. Fransch s.s. Madali, 8866M3., ledig, van Rieme naar Barry Roads. Van 3 tot 4 April zijn langs de Midden- sluis alhier 42 'oinnenvaartuigen op- en 34 afgeschut; langs de Westsluis 0 op- en 5 afgeschut. (ZONNETIJD). DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 6 April. 7.51 8.36 Vrjjdag 7 9.21 10.05 Zaterdag 8 10.44 11.17 Zondag 9 11.46 Maandag 10 M 0.13 12.37 Dinsdag 11 n 1— 1.22 Woensdag 12 n 1 43 2.05 Slechts weinig menschen, behalve geneeskun- digen, beseffen, van hoeveel gewichthetls.zorgte dragen dat het voedsel, hetwelk zich in de inaag bevindt, bevrijd blijft van zuur-vormende gisting. Gezonde, normale spijsvertering kan niet plaats vinden wanneer de teergevoeUge vliezen waar- mede de maag gevoerd is, ontstoken en uitgezet zijn door zuur en gassen—het gevolg van gis- tend voedsel in de maag. Ter verzekering van volmaaktespijsvertering moet gisting worden ten einde gebracht of voorkomen, en moet het zuur onschadelijk worden gemaakt. Om dit tot stand te brengen wordt gewoonlijk door doktoren de aanschaffing van een flacon GebismureerdMag nesium aanbevolen, en het gebruik van een half theelepeltje ervan, in eene kleine hoeveelheid warm of koud water onmiddellijk na het nuttigen van voedsel. Zij bevelen Gebismureerd Magne sium aan, omdat dit middel welsmakend is, geen onaangename nawerklng heeft, onmiddellijk de gisting doet ophouden, de zuren onschadelijk maakt, en het verzuurde voedsel dat zich in de maag bevindt, gemakkelijk verteerbaar maakt. Het geregeld gebruik van Gebismureerd Mag nesium-men lette er op dat men Gebismureerd Magnesium krijgt, daar andere soorten van mag nesium slechts van gering nut zijn is beslist een waarborg voor gezonde normale spijsver tering. want de zuur-vorming welke alleen de oorzaak van het ongemak is, wordt er doorten einde gebracht en voorkomen. Gebismureerd Magnesium Depot, Nassaukade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Dro- gisten, o. a. bijA. van Overbeeke-Leunis, Ter Neuzen 4e tot 7, den 5en en den 6en tot 5 en den 7en tot een jaar gevangzitting. De 8e beklaagde werd vrijgesproken. DOOR AMMONIAKDAMPEN BEDWELMD. De opziehter Jansen van de firma Tiele- man en Dros te Leiden Icwam Zaterdag bij de inspectie door de fabriek in de slagerij, toen hij plotseling bedwelmd werd door am- moniakdampen, welke het lokaal vulden doordat een lek was ontstaan en de compres sor van een ammoniak-machine. Vergadering van Vrijdag 31 Maart 1922, Voorzitter de heer H. W. R. Kramer. Verder tegenwoordig de leden E. H. T. van Borssum Waalkes, L. J. Geelhoedt, E. Th. Ha- merlinck, M. J. van Dixhoom, A. de Vrieze en R. G. E. Nolson. g. Een verzoek van het Comite van Actie tegen Duur reizen en tegen Duur Vervoer, om adhaesie te betuigen aan het door het comite tot de Tweede Kamer der Staten-Generaai ge- richt verzoek, maatregelen te nemen, dat zoo spoedig moglijk op de spoorwegen zal worden overgegaan tot invoering eener tariefsverlaging van 1020 Dit verzoek is gegrond op de overweging, dat met 1 Januari 1922 de reeds dure tarieven weer zijn verhoogd; dat door een steeds meer opvoeren van die tarieven het beoogde doel vermeerdering van inkomsten allerminst wordt bereikt, in- tegendeel het reizigers-vervoer daardoor af- neemt, het goederenvervoer vermindert, ja, zelfs over andere havens, als b.v. Hamburg, Bremen en Antwerpen wordt geleid; dat dit verderfelijk werkt voor de groote ha- vensteden, niet alleen de werkloosheid doet toe- nemen, doch ongunstig werkt op de gemeente financien, die daardoor nog in ongunstiger toe- stand komen, en dat dus de bestendiging der hooge tarieven strijd met de belangen van staai en maatschappij, handel en industrie, en ver- laging een eisch is van gezond verstand en dat de Minister van Waterstaat door vermelde ver- hooging te hebben goedgekeurd dit blijkbaar niet inziet. De VOORZITTER merkt op, dat onze afge- legen streek, door die hooge tarieven ook het meest getroffen wordt, omdat de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen in den regel de grootste afstanden moeten afleggen om het centrum des lands te bereiken, en vooral het vervallen der kilometerkaarten voor hen een groot nadeel is. Het is echter een moeilijke zaak, want de hooge exploitatiekosten maken versterking der in komsten noodig. De SECRETAR1S merkt op, dat algemeen beweerd wordt, dat de verhooging der tarieven het tegenovergestelde bewerkt, omdat een be- duidend aantal passagiers in een lagere kiasse reist. Hem zijn van die voorbeelden bekend, en dat die passagiers tl'.ans goedkooper reizen dan vroeger. Hun minder comfort brengt geen voordeel aan de spoorwegmaatschappijen. De heer VAN DIXHOORN wijst op de ver- mindering van het goedetenvervoer. Waar vroeger de handel veel zendingen liet mee- komen tot Vlissingen per spoor en dan verder per Provinciale stoomboot naar hier, heeft men wegens de hooge kosten daarvan moeten af- zien, en als spoed de zending per spoor niet noodzakelijk maakt wordt alles langs verschil- lende beurtveeren over water aangevoerd. De Kamer beaamt de verschillende opmer- kingen en besluit met algemeene stemmen de gevraagde adhaesie te verleenen. h. Een schrijven van den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel, dd. 13 Maart 1922, waarin deze te kennen geeft, dat de bestaande Kamers op een door Hare Majesteit de Konin- gin te bepalen dag zullen ontbonden zijn en dat de archieven worden overgedragen aan de inge- volge deze wet nieuw ingestelde Kamers. Het ligt in het voomemen dat voor datum der ontbinding wordt vastgesteld 1 April 1922 en de Minister verzoekt voor een tijdige over- dracht van het archief aan de nieuwe Kamer te willen zorg dragen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Het jaarverslag over 1921 wordt met alge meene stemmen vastgesteld. De heer DE VRIEZE vraagt thans, na af- handeling der agenda, als oudste lid het woord, om in deze laatste vergadering der Kamer den heer Kramer als voorzitter dank te zeggen voor wat deze gedurende zijn lidmaatschap, doch in het bijzonder de laatste jaren als voorzitter der Kamer in het belang van de algemeene handels- en industriebelangen van Ter Neuzen heeft verricht. Ofschoon de voorzitter niet herko- zen is als lid der nieuwe Kamer, drukt hij de hoop uit, dat, indien het moest voorkomen, dat de leden der nieuwe Kamer in Maritime zaken voorlichting zouden noodig hebben, de voorzit ter hen die niet zal onthouden. (Applaus). Hierna verkrijgt de Secretaris het woord, die de leden der Kamer dank zegt, voor "de welwii- lendheid die hij sedert de vervulling van zijn ambt bij de ICamer van hen heeft ondervonden. Hij heeft zich pas de laatste dagen herinnert. dat het juist de vestiging der Kamer van Koophandel is geweest, die hem op 30 Maart 1893 op journalistiek terrein heeft gebracht. hetgeen een geheelen ommekeer heeft gebracht in zijn loopbaan en de richting zijner ontwik- keling. Allerminst heeft hij kunnen vermoeden. dat hij nog eenmaal bij het college, welks ver- gaderzaal hij met zekeren schroom als jong verslaggever betrad, de eervolle betrekking van secretaris zou vervullen, en de lof die hem uit den boezem der leden in de laatste jaren over zijne werkzaamheden ten deel viel, schonk hem vertrouwen, om op dien weg voort te gaan. Vooral den Voorzitter dankt hij voor de wel- willendheid en vriendschap, die hij steeds heeft mogen ondervinden. Met veel genoegen zal hii steeds terugdenken aan den tiid dat hij was secretaris der Ter Neuzensche Kamer van Koophandel. wier taak hedenavond eindigt. De heer GEELHOEDT wil gaame de woor- den onderschrijven, die de heer De Vrieze heeft gesproken ten opzichte van den voorzitter. Spreker is nog maar kort lid geweest van dit college, doch hjj kan niet anders, dan ook den voorzitter danken voor de uitstekende leiding der vergaderingen, waardoor de zaken in een goede richting werden gestuurd. Hij wijst er echter bp, dat er ook nog een andere, een stille kracht was, die de zaken in een goede bedding hielp leiden, nl. de Secretaris der Kamer. Moge deze .dan ook al voor ongeveer 30 jaren met zekeren schroom voor het eerst bij de Kamer gekomeo zijn, dien schroom heeft hii dan toch inmiddels weten af te leecren. en uit de erva- flTjo*. fli^ c'ni'plroy *r) 1 Tl J* V gekregen heeft, bleek hem, dat men bij zijn be- noeming den rechten man op de rechte piaats gevonden had. Uit verschillende rapporten, die door den Secretaris werden saamgesteld, bleek overtui- gend, dat deze zich niet met oppervlakkig werk tevreden stelt, doch steeds tracht omtrent het behandelde onderwerp alles goed tot zijn recht te doen komen. Hij meent namens de geheele vergadering te spreken, indien hij den Secre taris hulde brengt voor zijn werk als zoodanig. (Applaus). Alsnu wordt het woord verleend aan den bur- gemeester, den heer Huizinga, die in deze laat ste vergadering van de plaatselijke Kamer var, Koophandel namens het gemeentebestuur een woord van dank wenscht te uiten, vooral het geen deze nuttige instelling tijdens haar be- staan in het belang der gemeente heeft gedaan. In verband met de woorden door den Voorzit ter in den aanvang der vergadering gesproken, merkt hij op, dat men de belangrijkheid van het verrichte werk in vele gevallen niet kan afmeten naar de bereikte resultaten. Hij heeft alleen de geschiedenis der laatste jaren mede- gemaakt, en heeft als hoofd der gemeente steeds met belangstelling der werkzaamheden der Kamer gevolgd. Bij de beoordeeling van dit werk moet men niet de resultaten nagaan, die werden verkregen, want juist bij werk waarin moeilijk resultaten te behalen zijn, moet het hardst worden gewerkt, doch dan moet men er wel op letten of dat werk met ware toewij- ding en bedachtzaamheid wordt geleid, en hij is overtuigd, dat de Kamer steeds het goede heeft gezocht. En nu moge het al een reden tot voldoening zijn, dat we een Kamer voor Zeeuwsch-Vlaan deren behouden, dat die Kamer hier wordt ge- vestigd, toch ziet spreker deze Kamer met een zeker gevoel van weemoed heengaan, omdat de nieuwe Kamer toch het plaatselijk karakter der bestaande zal missen, al twijfelt hij er niet aan, of ook de nieuwe Kamer zal, waar mogelijk, hare krachten veil hebben voor de belangen dezer gemeente, waar zij die kan bevorderen. Spreker is overtuigd namens het geheele ge meentebestuur te spreken, wanneer hij de leden der aftredende Kamer een woord van hulde brengt voor het door de Kamer verrichte werk, al heeft zij, zooals de voorzitter reeds heeft aangestipt het hoofddoel van haar streven niet ten voile kunnen bereiken. In het bijzonder brengt hij den Voorzitter dank voor hetgeen h' tijdens zijn ongeveer 20 jarig lidmaatschap, waarvan de laatste jaren als Voorzitter ten bate van de algemeene belangen heeft verricht, en hij sluit zich ten deze geheel aan bij de woorden die den Voorzitter uit den boezem der vergade ring zijn toegesproken. Hij is overtuigd dat zoowel de Voorzitter als de leden der scheiden- de Kamer, met genoegen zullen kunnen terug- zien op den door hen verrichten arbeid. De heer VAN BORSSUM WAALKES gevoelt zich ook geroepen, om, in aansluiting met de woorden van den Voorzitter er op te wijzen, dat de omstandigheden waaronder Ter Neuzen ver- keerde, een oorzaak waren, dat de Kamer zeer veel, en niet het minst belangrijke werk, ver- trouwelijk moest behandelen. Vooral was dit de laatste jaren het geval, en in die tijden heeft de Kamer juist in hooge mate het werk van den Voorzitter en van den Secretaris kunnen waardeeren, die op o'ordeelkundige wijze aan het werk der Kamer leiding hebben gegeven. Het spijt hem, dat d^ Voorzitter als een ge volg van den uitslag der stemming niet op zijn plaats zal terugkeeren, doch hij drukt de hoop uit. dat de nieuwe Kamer den Secretaris in zijn functie zal bevestigen. De VOORZITTER: In de eerste plaats betuig ik mijn hartelijken dank, voor de warme woor den van sympathie en waardeering, tot mij ge sproken. Nu we aan het eind onzer vergadering ge- komen zijn, acht ik mij vei-plicht nog een woord van dank te.richten tot het gemeente bestuur, voor de onbekrompen wijze waarop hot ■vooral de laatste jaren heeft voorzien in hot roodige voor het beheer onzer Kamer, nu de tijdsomstandigheden oorzaak waren Van meer werk en hoogere prijzen, zoodat het eindciifer onzer begrooting steeds hooger werd en enkole jaren zelfs een suppletoire begrooting noodig was. Ook mijn dank, namens de Kamer, voor de gastvrijheid die wij hier steeds hebben ge- noten. Ik hreng ook mijn dank aan de leden, voor den steun, dien ze mij als Voorzitter steeds hebben betoond. In het bijzonder mijn dank aan den Secretaris, voor de wijze waarop hij ziin taak heeft vervuld, en die mij de leiding der vergaderingen zeer vergemakkelijkte. Ik meen het hier te mogen uitspreken, dat het in een trjdsverloop van vijf jaren ruimschoots geble- ker. is, dat de Kamer toen als Secretaris heeft henoemd den rechten man op de rechte plaats. Onze Kamer heeft ook helpen ijveren voor eene reorganisatie der Kamers van Koophandel al is het ook, dat het ons wel eenigszins speet, dat't plaatselijk karakter hierdoor teloor ging. Het is in elk geval gelukt, eene Kamer geves- t'gd te krijgen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vv"" achten het van groote beteekenis, voor een streek in de uithoeken des lands, dat zij zelf- standig hare meening te kennen moet geven. S'echts twee onzer leden zullen deel maken van de nieuwe Kamer van Koophandel, n.l. de heeren Nolson en De Vrieze. Ik wensch hun toe, dat zij daar hunne taak met liver en toe- wijding zullen kunnen blijven vervullen, en n.edewerken aan den bloei van ons gewest en van onze gemeente in het bijzonder. Bijna 20 jaren heb ik deel gemaakt van dit college, ik genoot de eer mede te werken aan de eerste stappen die leidden tot de reorganisa tie en we hebben met de commissie die de nieu we Kamer moest voorbereiden, en waarvan i'- rie eer had Voorzitter te zijn een drukken tiid achter den rug, die ook veel vergde van den Secretaris en die welke hem ter zijde stonden. Het was te voorzien, dat, nu de kiezers uit alle gemeenten uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan dc keuze zouden medewerken van de leden der nieuwe Kamer, dat meerdere leden der oude Kamer zouden moeten afvallen, niet .om min- dere appreciatie van hun werk als lid der Ka mer, doch wegens plaatselijke omstandicheden of voorliefde voor andere personen, die nu een maal bij kiezers bestaat. Ook ik behoor tot hen die niet meer teruv- keeren in het nieuwe college, al is mij nog de taak opgedragen de nieuwe Kamer te instal- leeren. Het kan mij spijten. dat ik een taak. voor 20 jaren aangevangen. in de voile kracht mijns levens moet beeindigen, nu ik mijn werk nov niet voltooid zag. Ik kan mij echter ook troos- ten met de gedachte, dat van mijn niet terug keeren oorzaak is persoonlijke voorliefde, doch niet mindere waardeering van mijn werk. want ik ben overtuigd steeds naar beste weten en met goede voomemens bezield, de belangen der Kamer, en daarmede wat ik dacht het al gemeen belang der gemeente te zijn, te heb ben gediend. Ik wil eindigen met de beste wenschen te uiten voor de werkzaamheden der nieuwe Kamer, de hoop uitsprekende, dat zij moge strekken tot bloei van ons gewest, zij die daar van uit ons midden deel zullen maken, wensch ik nogmaals de noodige kracht en beleid toe, voor het behandelen der voorkomende zaken, en mijne mede-leden, die, evenals ik, heden hunne taak als lid der Kamer van Kooohandel en Fabrieken te Ter Neuzen zien beeindigen, wensch ik een goed verdiende rust toe. Hiermede verklaar ik de vergadering ge sloten. Tegen aambeien, B droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan, deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende wer- king. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3