burgerTTjken stand. HOEK. HULST. CLINGE. SINT JANSTEEN. ging uitgegaan, dat het zelfstandig bouwen nog te duur is en dat er daarom wei aanlei- ding is daaraan steun te verleenen. Op deze wijze is het veel goedkooper dan wanneer de woningbouv. vereeniging lvet doet. En of ue huizen in de toekomst verhuurd, dan wei ver- kocht worden, komt er z. i. minder op aan, de voornaamste zaak is: er komen huizen, en daar komt het op aan. De VOORZITTER geeft nog te kennen, dat Burgemeester en Wethouders voornemens zijn ook voorwaarden te verbinden aan het aanleg- gen van de straat. De heer KRUIJSSE meent, dat een bedrag van 40, zooals Burgemeester en Wethouders thans zeggen, dat volgens hun voorstel voor iedere woning zou worden bijgedragen, toeh niet van beteekenis kan zijn op het bouwen van een woning. Tegen 10 gerekend, betee- kent, dat 8 cent per week. Hij gelooft niet, dat de heer Van 't Hoff voor f 40 per woning van zijn plan zou afzien. Eerder- verwacht hij, dat adressant, die aan de gemeente verzoekt de ge- heele straat voor haar rekening te nemen, bij aanneming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders toch niet zou bouwen. De heer DIELEMAN is voor particulieren woningbouw, die van de vereeniging aoht hii duur en onpractisch, de huren zijn te hoog en zuilen in de toekomst, bij het dalen der inkom- sten, niet kunnen worden opgebracht. Hij is van meening, dat, als het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangeno- men en de heer Van't Hoff er op in gaat, deze de woningen ook nog niet goedkooper zal kun nen verhuren, in dit opzicht is hij het dus niet eens met den heer KruijSse, wei waar deze de meening- uitspreekt, dat een bijdrage van f 40 niets te beteekenen heeft. De VOORZITTER merkt op, dat. als Van 't Hoff eene bijxlrage krijgt, hij toch ook goed kooper za! kunnen verhuren. De heer KRUIJSSE zet uiteen, dat de wo- ningbouwvereeniging ook een lagere huurprijs zou kunnen stellen, als men de bouwkosten in aanmerking neemt. De huurprijzen die ge- vraagd moeten worden zijn daaraan niet even- redtg, doch dit komt door het gekke idee van den Minister, dat de huurprijzen moeten gere- geld worden in overeenstemming met het in- komen der huurders. Er zijn er nu die op deze wijze f 6,80 per week moeten betalen. De heer DIELEMAN meent, dat het daarom niet kwaad zou zijn, dat er een verlaging in de huurprijzen werd veroorzaakt, de gemeente zit nu toch eenmaal met den strop van die wonin gen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt in stemming gebracht en verwor- )!en met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Dieleman en Van de Bilt; tegen stemmen'de heeren Kruijsse, De Eeijter. Koster, Baert, Van Dixhoorn, De Kra- ker en Dekker. Het verzoek van adressant is hiermede af- gewezen. 6.Beslissing over eene eventueele aanslui ting aan de electriciteits-voorziening. Door de Naamlooze Vennootschap Provin cial Electriciteitsmaatschappij zijn sedert en- kele miaanden onderhandelingen aangeknoopt voor het aansluiten der gemeente aan het door die vennootschap aan te leggen net, op de vol gende OVEREENKOMST. Tusschen de gemeente Axel, in het volgende kortheidshalve aangeduid met het woord ge meente" en de Naamlooze Vennootschap Pro vinciale Electriciteitsmaatschappij, kortheids halve aangeduid door de letters „P. Z. E. M. is de volgende overeenkomst gesloten: Artikel 1. De P. Z. E. M. verbindt zich gedurende der- tig jaar aan de gemeente, zoowel ter voldoe ning aan de met hare afnemers aangegane of aan te gane verplichtingen, als voor eigen beboefte, electricteit voor licht, kracht en an dere teehnische doeleinden te leveren in den vorm van draaistroom van 50 perioden per se- conde, voor zoover de voorhanden inrichtingen dit toelaten. De P. Z. E. M. verplicht zich verder geen electriciteit aan derden in het gebied der ge meente te leveren. De gemeente verbindt zich gedurende dertig jaar binnen haar gebied geen electriciteit voor bovengenoemde doeleinden, in welken vorm ook, zelf op te wekken en die te distribueeren of door derden te laten opwekken en die te distribueeren, maar haar geheele be hoefte aan electriciteit, zoowel ter voldoening, aan de met hare afnemers aangegane of aan te gane verplichtingen. als voor eigen behoefte, alleen van de P. Z. E. M. te betrekken en het gebruik van electriciteit in haar gebied zooveel mogelijk te bevorderen, terwijl zij zich boven- dien verplicht aan derden geen concessie te verleenen voor den aanteg, het hebben en het onderhouden van sterkstroomgeleidingen in, op of boven hare gronden en wateren. Van de sti'oomlevering door de gemeente binnen haar gebied zuilen uitgesloten zijn die voor traetie- doeleinden, aan de groot-industrie (onder groot-industrie zijn inrichtingen te verstaan, die een gei'nstalleerd vermogen van minstens 20 kilowatts voor kracht en andere teehnische doeleinden hebben) en aan perceelen binnen het gebied der gemeente, die niet op economische wijze uit het-gemeentelijk net van electriciteit voorzien kunne"n worden. De P. Z. E. M. zal evenwel in de twee hier- boven laatstgenoemde gcvallen niet tot aan- sluiting overgaan, indien de gemeente binnen veertien dagen na schriftelijke aanvraag van de JP. Z. E. M. verklaard heeft zelf de stroom- levering op zich te nemen tegen de door de P. Z. E. M. gestelde prijzen en voorwaarden. Opdat de P. Z E. M, in staat zal zijn in de behoefte aan electriciteit van de gemeente te voorzien, deelt deze in de eerste maand van elk kalenderjaar, of zoodra zulks bij onverwachte aanviagen mogelijk is, aan de P. Z. E. M. mede over hoeveel kilowatts zij wenscht te beschik- ken .De gemeente zal echter niet eerder't recht hebben over het meerdere te beschikken, dan wanneer de noodig gebleken uitbreidingen van centrale en leidingnet in gereedheid zijn. Wanneer de toeneming van het verbruik zulks eischt, zal de P. Z. E. M. verplicht zijn hare inrichtingen, voor zoover dit noodig is, uit te breiden, behalve in geval van toeneming voor tijdelijk gebruik en gedurende de laatste vijf jaar van den termijn der overeenkomst. De gemeente verleent aan de P. Z. E. M. het recht binnen haar gebied werken tot geleiding, transformatie of verdeeling van electrischen strojom en de daarmee in verband staande be- yeiligings- en ondersteuningswerken aan te leggen, in stand te houden en zoo noodig te verplaatsen, zoowel in, op als boven haar gron den en wateren, terwijl zij zooveel mogelijk behulpzaam zal zijn bij het verkrijgen van ver- gunningen en het wegnemen van belemmerin- gen. Voor het hebben en in stand houden van bovengenoemde werken zal door de P. Z. E. M. geen huur, recognite, retributie of eenige an dere vergoeding, onder welken vorm ook, aan de gemeente betaald behoeven te worden. Ma- ken werkzaamheden van de gemeente het noodig, dat werken van de P. Z. E. M. ver- plaatst of veranderd moeten worden, dan zal dit door de P. Z. E. M. g-eschieden. Alle uit deze verplaatsing of verandering voortvloeiende kosten zuilen door de gemeente voor de helft gednagen worden. Artikel 2. De datum, waarop de stroomlevering begint, zal per aangeteekenden brief door de P. Z. E. M. worden vastgesteld. Van dien datum af wordt gerekend, dat deze overeenkomst in wer- king is getreden. Zij wordt geaeht telkens voor vijf jaar verlengd .te zijn, indien zij niet :;r jaren v6or het eindigen van den oorspronkelij- ken of van den verlengden termijn schriftelijk door een van beide partijen is opgezegd. Artikel 3. De gemeente zal de electriciteit op een schrif telijk in gemeensohappelijk overleg vast te stellen plaats in den vorm van hoogspannings- stroom van ongeveer 3 X 10.000 volts ontvan- gen, meten, transformeeren en aan de verhrui- kers distribueeren. De P. Z. E. M. neemt op zich de oprichting en de voor de hierboven ge- noemde handelingen noodige inrichting van een gebouwtje en het onderhoud daarvan, waar- voor de gemeente aan de P. Z. E. M. jatirlijks acht ten honderd van de totale kosten vergoed. Indien de electriciteit aan de gemeente op meer dan een plaats geleverd wordt en de ge meente daardoor gebruik maakt van het lei dingnet van de P. Z. E. M., dan zal zij een jaarlijksche huur aan de P. Z. E. M. betalen. die acht ten honderd der aanlegkosten bedraagt. Deze huur zal echter nooit meer bedragen dan vijfer.dertig cents per inwoner en per jaar. Artikel 4. De electriciteit, die de gepieente van de P. Z. E. M. betrekt, zal op de volgens artikel 3 bepaalde plaats gemeten worden door twee kilowatturenmeters en twee toestellen voor het bepalen van de hoogste belasting, tenzij er de voorkeur aan wordt gegeven beide appavaten in een toestel te vereenigen. Deze meters en (of) toestellen worden. voor gezamenlijke rekening aangeschaft en onder houden. Zij worden door beide partijen ver- zegeld. Voor de bepaling van het aantal geleverde kilowatturen en van de hoogste belasting wordt het .gemiddelde uit de aflezingen van beide stellen genomen. Als hoogste belasting zal gerekend worden het gemiddelde uit de tien achtereenvolgende minuten, waarin het grootste aantal kilowatt uren wordt verbruikt. Wanneer beide apparaten in een toestel ver- eenigd zijn (bijv. een registreerende kilowatt - urenmeter) zal voor de bepaling van de hoog ste belasting dat deel van het kilowatturen diagram genomen worden, waarin gedurende tien minuten het grootste aantal kilowatturen verbruikt is. Worden maximum-kilowattmeters gebruikt dan moet de tijd, waarin de hoogste belasting geregistreerd wordt. zooveel. mogelijk met den bovengenoemden tijd van tien minuten overeen- komen. Wordt door het verschil in aanwijzing aan de nauwkeurigheid der instrumenten getwiifekl, dan zal dat instrument geiikt moeten worden, aan welks nauwkeurigheid getwijfeld wordt. Een iiking zal niet plaats vinden. wanneer het verschil in aanwijzing niet meer dan zes ten honderd bedraagt. De plaats en wijze van ijkjng en de kosten worden door gemeenschappelijk overleg vast gesteld. Wanneer een der instrumenten tiideliik om breekt,, zal volgens de aanwiizing van het over- veblevene bet verbruik berekend worden. Ont- breken beide instrumenten, dan zal het ver bruik overeenkomstig de eorrespondeerentl maand van het daaraan voorafgaande jaar go schat worden. Is deze vergelijking niet moge lijk, dan zuilen voor de schatting de vooraf gaande maanden als basis dienen. De hoogste belasting, die in een kalenderjaar optreedt, zal vastgesteld worden op grond van de belastingen in de hierna te noemen avond- uren, Zijn op meerdere plaatsen meters opgeskeld, dan zal die som van de geliiktijdige hoogste belastingen genomen worden, die het grootst is. Een abnormaal hooge belasting, die veroor zaakt is door kortsluiting, zal buiten rekening blijven. Bedoelde avonduren zijn: Januari van 4J uur nam. tot 10 uur nam. Februari 5 10 November 4 10 December 4 10 -De verrekening zal plaats hebben volgens de formule A C X X 0,045 Y, waarin A is het totaal te betalen bedrag in guldens. X de hoogste totale belasting geduren de een kalenderjaar in kilowatts, Y het totale energieverbruik in dat jaar in kilowatturen, terwijl C een factor is, te bepalen uit onder- staande tabel: voor de eerste 50 kilowatt.maximum C 150, tweede 50 C 135,— derde 50 C 120,— vierde 50 C 90,—; belasting boven 200 kilowatt C 65,^1 Bovendien zal voor het bedrag, waarmede een buiten bovengenoemde avonduren vallende belasting de hoogste avondbelasting over- schrijdt, 35,per kilowatt en per jaar be rekend worden. Indien de gemiddelde prijs van de steenkolen van 7200 cal. in een kalenderjaar stijgt boven f 20,per 10001 K.G. vrij aan de centrale, dan zal telkens 0,075 cent per kilowattuur, dat door de kilowatturenmeters wordt aangewezen, meer betaald moeten worden voor elke stijging van vijftig cent boven 20, De P. Z. E. M. zal het recht hebben, indien door de Regeering, provincie of gemeente een belasting zal geheven worden op de electrici- teitslevering, deze naar verhouding van de ge- leverde hoeveelheid electriciteit op de gemeente te verhalen. Artikel 5. Het in artikel 4 genoemde tarief zal elke vijf jaar herzien kunnen worden, doch voor het eerst in 1930. Deze herziening zal dan alleen tot een verlaging van het hiervoor genoemde tarief leiden, indien de P. Z. E. M. een divi dend zal uitkeeren, dat 2 hooger is dan de rentevoet, waamaar door de provincie is ge- leend voor het kapitaal ter deelneming in de Vennootschap. Een verhooging van het tarief zal alleen plaats vinden in buitengewone omstandigheden, waarvoor ten alien tijde beroep zal openstaan op den Minister van Waterstaat, die beoor- deelen zal, of bovengenoemde omstandigheden aanwezig zijn en in welke mate. Artikel 6. Maandelijks dient de P. Z. E. M. voor het stroomverbruik in de voorafgaande maand en voor de maandelijks volgens de artikelen 3 en 7 in rekening te brengen bedragen, bij de ge meente een rekening in, die binnen veertien dagen daarna wordt voldaan. Wat betreft de verrekening van het aantal kilowatts, deze zal zoodanig'plaats vinden, dat elke maand een twaafde gedeelte van het aan tal kilowatts van de hoogste belasting in het vorige kalenderjaar in rekening gebracht zal worden. In het eerste bedrijfsjaar der gemeente zal het maandelijks te berekenen aantal kilo watts genomen worden van de hoogste belasting, die in de betreffende maand is opgetreden. Aan het einde van ieder jaar wordt verrekend het- geen in verband met de hoogste belasting van dat jaar teveel of te weinig betaald is. Deze vereffening zal plaats vinden binnen een maand ma indiening der rekening. Maakt de gemeente aanmerking op de reke ning dan zal dit geen reden zijn tot uitstel der betaling. Blijkt een rekening onjuist te zijn, dan wordt. na gedaan onderzoek, het verschil bij afzonder- lijke rekening vereffend. Artikel 7. De gemeente verplicht zich onder het toe zicht van de P. Z. E. M. haar leidingnet met toestellen volgens de meuwste voorschr^ften van het Koninklijk lnstituut van Ingenieurs in te richten en te onderhouden en alle maatrege- len te treffen, die nc-odig zijn om hinder in bet bedrijf, zoowel van haarzelf als van de P. Z. E. M. te voorkomen. De gemeente vergoedt aan de P. Z. E. M. voor dit toezicht f 1,25 per aansluiting en per jaar. Artikel 8. De P. Z. E. M. is bevoegd de stroomlevering geheel of gedeeltelijk te onderbrekeu, indien de werkzaamheden in de centrale of in het leiding net dit noodig maken. Eveneens zal zij daarto.? bevoegd zijn, indien de onderbreking dient tot beperking van sehade aan of hinder in hare inrichtingen. Spoedeischende gevallen buitengesloten, zal de P. Z. E. M. de gemeente de onderbreking in de stroomlevering tijdig mededeelen. De gemeente zal alleen dan het recht hebben van de P. Z. E. M. sehadevergoedmg te eischen indien blijkt, dat de stroomonderbreking aan grove nalatigheid te wijten is. Artikel 9. De P. Z. E. M. behoudt zich het recht voor om, zoodra een of ander openbaar lichaam tot nan ting van de onderneming der P. Z. E. M. mocht overgaan, de rechte'n en plichten uit deze over eenkomst voortspruitende, aan dat openbaar lichaam over te dragen. Artikel 10. In alle gevallen waarin verschil van gevoe len omtrent de uitlegging der voorwaarden van deze overeenkomst mocht bestaan, wordt de be slissing opgedragen aan drie scheidsmannen, door partijen -in gemeen overleg te benoemen. Mochten partijen het over de keuze dier scheidsmdDmen niet eens worden, dan zal de meest gereede partij bevoegd zijn aan den kantonrechter te Middelburg te verzoeken drie deskundigen te benoemen, nadat zij vooraf aan de wederpartij bij deurwaarders-exploit zal hebben aangezegd, dat zij dat verzoek zal in dienen. Deze scheidsmannen zuilen als goede mannen naar biilijkheid in hoogste ljessort uitspraat doen en bepalen wie de kosten zal dragen. Artikel 11. De kosten, op deze overeenkomst vallende worden door elk der partijen voor de helft ge- dragen. Ter toelichting zijn door de P. Z. E. M.-inge- zonden eenige beschouwingen omtrent het doel der maatschappij, haar verhouding tot de ge- mcenten en omtrent de gemeentelijke electrici- teitsbedrijven, luidende als volgt: Wat het doel is van de P. Z. E. M. De ongekende vlucht, die de toepassing der electrotechniek de laatste jaren in allerlei be- drijven genomen heeft en de groote voordee- len en gemakken, die zij al meer en meer den verbruikers van electriciteit biedt, deed eenige jaren geleden de Provinciate Staten besluiten tot oprichting eenar Maatschappij, die de elec- trificatie der provincie zou ter hand nemerr. niet om daarmede een financieel voordeel te behalen, maar om de electriciteit tegen een zoo laag mogelijken prijs te brengen onder het be- reik van iedereen. De P. Z. E. M. dankt dus eigenlijk haar ont- staan aan de groep van gemeenten, die gezu menlijk de provincie Zeeland vormen; zij tracht het middel te zijn om de gemeenten een coope- ratief optreden mogelijk te maken.en behartigt de belangen van het algemeen. Niet opgericht met het oog op winstbejag en zich niet stellend op het standpunt van ..verkooper" tegenover „kooper", bedoelt zij den schakel te vormen voor de samenwerking over alle gemeenten. welke samenwerking voor het bereiken. van het reeds genoemde doel: de elctriciteit tegen een zoo laag mogelijken prys te brengen onder het bereik van jedereen, onmisbaar is. De bij de P. E. Z. M. aangesloten gemeenten, hare af nemers dus, zijn tevens de belanghebbenden, omdat de straks te behalen winsten hen _ten goede zuilen komen in den vorm van tariefver- laging. De P. Z. E. M. is dus feitelijk een bezit van de gemeenten zelf. Hoe de P. Z. E. M. tracht haar tioel te be reiken. Door de P. Z. E. M. zuilen voor sommige ge- deelten der provincie een of meer groote elec- triciteitsfabrieken worden gesticht, voor ande re deelen zal misschien door haar electriciteit in het groot van een andere fabriek worden ge- kocht en de zoo door haar zelf opgewekten of gekochte stroom zal zij onder hooge span ning door middel van een ondergrondsch of bo- vengrondsch leidingnet bij wijze van spreken tot aan de poort van iedere gemeente brengen, die den stroom wenscht te betrekken; dan zal zij den stroom voor de gemeente omvormen tot de distributie- of verbruiksspanning, om hem daarna af te geven aan het „laagspanningsnet' der gemeente; dit omvormen geschiedt door toestellen (transformatoren), die in een spe- ciaal daarvoor bestemde ruimte (transforma- torstation) zijn opgesteld; in dit tnansforma- torstation bevinden zich tevens de meters, die de hoeveelheid electriciteit aanwijzen, die door het hoogspanningsnet der P. Z. E. M. aan het laagspanningsnet der gemeente is af gegeven. Eigenlijk zou het op den weg der gemeenten lig- gen om deze transformatorstations te bouwen en van de noodige toestellen t6 voorzien; daar echter de bouw der stations en de aankoop van toestellen goedkooper is, wanneer hij gecentra- liseerd plaats heeft, en het doel der P. Z. E. M, juist is het verbruik van electriciteit zoo goeu- koop mogelijk te doen zijn, verleent zij aan de gemeenten voor den bouw der stations en voor den aankoop der instrumenten haar tusschen- komst en wei in dezen vorm, dat zij zich met een en ander geheel belast en ook het onder houd er van blijvend ovkraeeint teg.en geen an dere betaling dan een jaarlijksche vergoeding in totaal van 8 der gezamenlijke bouw- en inrichtingskosten (art. 3 der overeenkomst). Beschikt een gemeente over een ruimte, die als transformatorstation zou kunnen worden inge- richt, dan kan zij, zooals van zelf spreekt op deze kosten aanmerkelijk besparen. Wat de gemeenten moeten doen. Zooals reeds uit het voorafgaande blijkt, heb ben de gemeenten noodig een laagspannings- verdeelnet, dat de electriciteit van het trans formatorstation voert naar de huizen der ver bruikers. Ook voor den aanleg dezer Laagspan- ningsnetten hoopt de P. Z. E. M. in het gelde-. lijk belang der gemeenten haar tusschenkomst te verleenen; deze tusschenkomst is ook daar om noodzakelijk, omdat de P. Z. E. M. zich ook met het onderhoud der laagspanningsnetten zal moeten belasten; immers iedere gemeente op zichzelf heeft voor een monteur geen dagtaak, doch zou hem toch moeten aanstellen en vol- ledig salarieeren, daarom zal de P. Z. E. M. voor bepaalde, uit meerdere gemeenten be- staande, districten een monteur aanstellen, die met het onderhoud van de laagspanningsnetten in zijn district belast is, voor welk onderhoud de gemeenten na aan de P. Z. E. M. een klein bedrag per aansluiting en per jaar betalen (,f 1,25 volgens art. 7 der overeenkomst); deze districtsmonteurs worden door de P. Z. E. M. uit haar magazijn voorzien van de onderdeelen voor het uitvoeren van eventueel noodige her- stellingen en het ligt voor de hand, dat met het oog daarop alle laagspanningsnetten van de- zelfde uitvoering moeten zijn en dat daarom de P. Z. E. M. het toezicht moet hebben bij de aanleg ervan. De bedoelde onderdeelen worden door de P. Z. E. M. aan de gemeenten in reke ning gebracht tegen den zelfkostenden prijs vemoogd met een klein percentage voor admi- nistratiekosten; daar de P. Z. E. M. alles en- gros inkoopt, spreekt het vanzelf, dat de ge meenten op deze wijze de voor onderhoud noo dige materialen veel goedkooper ontvangen, dan wanneer ze dezelve ieder afzonderlijk Van lnstallateurs ^uden moeten betrekken. Hierbij komt bovendien nog het zeer groote voordeel, dat, indien de gemeenten op deze wij ze geen gebruik zouden kunnen maken van hot magazijn der P. Z. E. M., zij er zelf een ma gazijn met al den aankleve van dien op na zou- dea moeten houden. Ook de bij de verbruikers te plaatsen electriciteitsmeters zuilen de ge meenten van de P. Z. E. M. kunnen betrekken, terwijl de plaatsing ervan, wanneer het bedrij' eenmaal op gang en de eerste drukte achter den iug is, kan geschieden door den distrietsmon- .teuv der P. Z. E. M. Technisch zorgt dus de P. Z. E. M. voor alles, zoodat voor de gemeenten alleen overblijft de tmancieele zijde van de zaak: de noodige fond- sen moeten worden gefourneerd voor den aan- leg van het laagspanningsnet en den aankoop der bij de verbruikers te plaatsen electrieiteits- moters (voor welke laatste echter door de ver bruikers meterhuur wordt betaald). Hoe ie beoordeelen of een gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf levensvatbaarheid heeft. Wat dit betreft moge gewezen worden op het zrei £r°ote aantal gemeenten in de andere pro vincial, die een bloeiend electriciteitsbedryf be- zitten Uit ons toegezonden statistieken heb ben wij een overzicht saniengestekl van de fi- naneieele resultaten van de electriciteitsbedril ven in een aantal gemeenten, die ongeveer het- zelfde aantal inwoners en hetzelfde aanzien hebben als de Zeeuwsche gemeenten Bij be- schouwing van dat overzicht blijkt, dat verre- weg de meeste dier gemeentelijke electriciteits- bedrijven goed rendeeren, terwijl er percents- gewijze slechts enkele zijn, die verlies opleve- ren; dat verlies is echter nergens zoo hoog, dat het een pleidooi kan opleveren tegen een eleetriciteitsbedrijf. Immers de electriciteit vooiziet in zooveel behoeften en levert zooveel gerief voor de ingezetenen op, dat wie er een maal over beschikt, de electriciteit niet meer wil missen, zoodat een klein verlies niet be- paald behoeft af te schrikken. De aandacht moge er voorts op worden ge- vestigd, dat niet alleen de gewone lichtverbrui- kers, maar ook de klein-industrie en niet min der de landbouw groot belang hebben bij elec triciteit. Geen motor leent zich zoo bij uitstek voor afwisselend draaien en stil staan als de electromotor, waarvan vooral de landbouw par tij kan trekken en in andere deelen van ons vaderland dan ook al lang partij trekt; in vele landbouwbedrijven in de provincie Groningen en in de landbouwstreken van Noord-Holland wordt bijv. electrisch gedorscht, gemalen, vee- voeder gesneden enz.. terwijl daar ook elec- trische drijfkracht wordt gebezigd voor het bre- ken van veekoeken. kunstmeststoffen enz. Wat het verbruik voor licht betreft zijn de volgende cijfers waard om eens nader te wor den bezien. Bij een electriciteitsprijs van 0,55 per KWU zooals in onze explcitatie-rekening is aange- nomen) komt het verbruik van een lamp van 50 kaarsen op 2.1 cent per uur; bij een gasprijs van 0,20 per M3. verbruikt een staande Auerkous van ongeveer 50 kaar sen voor 2,32 cent gas per uur; bij een petroleumprijs van f 0,20 per liter verbruikt een gewone brander met een licht- sterRte van slechts 1? tot 16 kaarsen per uur 1,4 cent aan petroleum (een electrische lamp van 16 kaarsen kost slechts 1,1 cent per uurV terwijl een liampe Beige met een lichtsterkte van 40 a 50 kaarsen per uur voor 3,7 cent aan petroleum verbruikt. Afgezien van het groote gerief is dus electri citeit goedkooper dan gas en veel goedkooper dan petroleum. lo. voor Axel (kom). a. bij aansluiting van 150 woningen, 5 mo- toren en 50 straatlampen, kosten van het laag- spanningsverdeelnet f 20.000. Verbruik voor licht en kracht, behalve straat- crlicbting" 9000, benevens 1500 voor stroom- verlies samen 10.500 IC. W. U., waarvan vol gens de in de overeenkomst aangegeven for - mule de onkosten worden gerekend bp f 3082,50. Aanlegkapitaal voor 1 transformatorensta- tion 3600. In verband met deze cijfers wordt berekend voor jaarlijksche kosten van stroom, vergoe- dingen aan de maatschappij voor inrichting van het transformatorstation, toezicht op het net en huisaansluitingen, onderhoud net, rente en af- schrijving en algemeene onkosten f 5567,47. De ontvangsten worden g'eraamd: 7500 K. W. U voor licht a 55 cent f 4125, 1500 K. W. U. voor kracht h 20 cent f 300, samen f 4425. Verlies f 1142,47. Exploitatie van electriciteitsmeterskapitaal van aankoop voor 150 meters (waaronder 5 dubbel tarief- en 5 klokken) f 3100. Voor ren te, afschryving en onderhoud valt dan te be rekenen een jaarlijksche uitgaaf van f 350,19; terwijl wordt ontvangen van 150 meters a f 4,80 (40 cent per maand) 720, en van 5 dubbel- tariefmeters a 12, f 60, samen f 780, winst alzoo f 429,81. b. bij aansluiting van 300 woningen, 10 motoren en 50 straatlampen, kosten van het net 25.000, verbrttik voor licht en kracht 20.000 K. W. U., waarvan de kosten worden berekend op f 5400. De jaarlijksche uitgaven voor toezicht, on derhoud, rente en afschryving en algemeene onkosten worden berekend op /8.537,35 en de inkomsten wegens stroomlevering, resp. a 55 cent voor licht en 20 cent voor kracht op f 8437,50, de winst alzoo op f 99,85. Het voordeelig saldo van de meter-exploita- tie wordt hierbij berekend op 870,92. c. bij aansluiting van 450 woningen, 15 mo toren en 50 straatlampen. Kosten van het net f 30.000 verbruik voor licht en kracht 30.000 K. W. U., kostende 8002,50. Jaarlijksche uitgaven voor den stroom, toe zicht enz. f 11.822,20 en inkomsten voor het leveren van de stroom f 12.862,50, winst ,f 1040,30. Het voordeelig saldo op de exploitatie van 450 gewone en 15 dubbele tariefmeters en 15 klokken wordt berekend op fl 300,84. 2o. voor Spui, Magrette en Schapenbout. a. Kosten .laagspanningsnet bij aansluiting van 100 woningen en 4 motoren f 12.000. Ver bruik 6200 K. W. U., kostende f 1464. Transformatorenstation f 4100. Jaarlijksche kosten van stroom, vergoeding, toezicht enz.v/ 3114,69. Inkomsten wegens stroomlevering 3500 K .W. U. voor licht a 60 cent en 1200 voor kracht a 25 cent f 2400, verlies f 714,69. Winst op meter-exploitatie f 270,98. Kosten van 25 straatlampen bij een verbruik van 60 K. W. U. per jaar f 702,77 of ,f 28,12 per lamp. b. Bij aansluiting van 120 wqningen en 4 motoren, kosten van het net 15.500. Verbruik 7000 K. W. U„, kostende 1770. Jaarlijksche uitgaven voor stroom, vergoe ding, toezicht enz. f 3722,09, inkomsten f 2820, nadeelig saldo 902,09. Voordeelig saldo van meter-exploitatie 333,69. Kosten van 34 straatlampen bij een verbruik van 60 K. W. U. per jaar /886,34, of /2607 per lamp. Jen slotte is dezer dagen ingekomen een schrijven van de P. Z. E. M., waarin zij te ken nen geeft, dat zij, in verband met het feit, dat zy dezer dagen met de kabellegging in Zeeuwsch-V laanderen in Drie Sehouwen zuilen zijn, oeleefd verzoeken, dat de gemeenteraad zich in principe uitsprak omtrent al of nie; aansluiting der gemeente. Het ligt verre van haar, om eenigen dwang (5p de gemeente uit te oefenen, doch men zal begrijpen, dat, wanneer de gemeente Axel onverhoopt tot niet-aanslui- zol11 besluiten, zij dan ook geen kabel van Dne Sehouwen naar Axel legt. De maatschap pij wordt dus voor een vraag gesteld waarvan de beantwoording zal afhangen van'een door den gemeenteraad te nemen besluit. Bij het nemen van een besluit gelieve de raad wei te bedenken, dat de stroomlevering van de tot ue gemeente Axel behoorende buurtschap- pen ten nauwste samenhangt met de stroom levering aan de gemeeente zelf. Bovendien zui len by niet-aansluiting ook zeer vele landbou- wers van electrische kracht en licht verstoken blyven. Alhoewel het bedrijf niet gebaseerd is om winsten te maken, is het toch niet noodig om alleen de kleinere gemeenten en. buurischap- pen, die der maatschappij geen voordeel ople veren, van electriciteit te voorzien; zij mag toch ook wei de grootere gemeenten die voor haar voordeeliger zijn, tot aansluiting zien te krygen. De maatschappij vertrouwt, dat, mede naar aanleiding van het aangenaam onderhoud, dat de directeur der maatschappij met het college mocht voeren, de raad zich in principe voor aan sluiting zal kunnen verklaren en ziet het be- richt met belangststelling binnen 2 weken tege- moet. (Zie verder het Eerste Blad). Huwelijks-voltrekking. 17 Febr. Dirk Goedhart, oud 25 j.. jm. en Elisabeth Hamelinck, oud 25j.,jd. Geboorten. 6 Febr. Martinus Jacobus, z. van Willem Rouw en van Neeltje Jacoba Rouw. 7 Febr Jacobus Anthonie, z. van Jacobus Daniel Jurrij en van Suzanna Pieternelia Klaassen. 16 Febr. Fran- coise Jacomina, d. van Louis Verstraeten en van Jaana Maria Drabbe. 27 Febr. Helena Aagtje, d. van Jan de Groote en van Catharina Pieternelia de Bree. Overlijden. 7 Febr. Samu41 van de Velde, oud mini. z. van Anthonie Adriaan en van Catharina leternella Ilakker. 9 Febr. Cornells van der Pijl, j-i j '™6''- van *Xirneha de Vos. Martina Heins- dnk, oud 90 j.. wed. van l'ieter Dees. 10 Febr. Jan Vinke, oud 2 mnd. z, van Cornells Yinke en van Janna Rmkhoud. Ilnwelijks-aangiften. 8 Febr. Johannes Baptist Hillaert, oud 2(> j., jm. en Eugenie Hendriks, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekking. 22 Febr. Johannes Baptist Hillaert, oud 26j., j m. en Eugenie Hendriks, oud30j., jd. Geboorten. 2 lebr. Geertruida Sidonie Honorine Mario, d. van Gerrit Kok en van Madeleine C. M. 1; an wens. 8 lebr. Ludovicus, z. van Johannes II. I.ossie en van AmeliaC. J. de Cauwer. Paulina Maria, d. Constantinus G Stroecken en van Carolina S. van Driessche. 14 Febr. Hendrikus Franciscus, z van I'etrus A. Haulez en van Anna M. Triest. 21 Febr. Josephus Maria, z. van Seraphinus G. Blommaerten 'an Christina M. van Braband. 27 Febr. Maria l'rederica, d. van Julianus Gransaerd en van Elisabeth C. Verlinden. Overlijden. 2 l'ebr. Elisabeth van de Voorde,oud 84 j., d. van Jan B. en van Maria Th. Jansen. Johan nes Cornelia Storp, oud 70 j, z. van Gornelis en van Anthonia C. Schupperis. 5 Febr. Augustus de Meij- er. oud 71 j., eclitg. van Leonia de Clerq. 6 Febr. Maria de Kort, oud 75 j., wed. van Philippus J. de Cock. 7 Febr. Franciscus Adrianus I.uijk, oud 59 j., z. van Petrus A. en Jacoba Oomen. 9 Febr. Joanna Helena Maria ten Hagen, 7S j.. d. van Hen- drik en van Helena Lafors. 11 Febr. Louisa Heijman, oud 72 j., echt. van Aloysius Pieters. 16 Febr. Ca rolina Justina Drubbel, oud 30 j.. echtg. van Pieter Bazen. 18 Febr. Maria Rosalia Blommaert, oud 40 echt. van Petrus Roels (van Clinge;. 19 Febr. I hilomena laeknan, oud 11 m., d. van Ludovicus cn van Leonie Bernaerd. 20 Febr. Mathilde Johan na Eugenie Pinquet, oud 73 j., d. van Hubertus J. en van Adriana M. van Camp. Joseph Esseling, oud 18 j., z. van Benlgnus A. en van Maria J. Yerbruggen. 26 Febr. Elisa Maria Mesagie, oud j., z. van Josef Th. en van Rosalia M. Everaart. 27 Febr. Pieter Jacobus van Goethem, oud 75 j., echt. van Marie L. de Smet. Huwelijks-aangiften. 9 Febr. Theophilis Cabaret, oud 22 j„ jm. en Magdalena Rosalia de Bruijeker. oud 21 j, jd- Iluwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Petrus Ber- nardus van Laere, oud 23 j., jm. en Mathilda Catharina Wilhelmina Pharasijn, oud 20 j jd. 17 Febr Karel Ludovicus 'd Haens, oud 22 j., jm. en Elvira Maria de Weijen, oud 17 j., jd. 22 Febr. Oscar Valent, oud 33 j, jm. en Evelina Silvia Maria Schoonvliet, oud 29 jjd. Geboorten. 22 Febr. Philomena, d. van Christina Maria Kamoen. Overlijden. 6 Febr. Apolonia de Smet, oud 82 wed. van Jan Baptist de Keijzer. Eduardus Pauwels, oud 96 j echtg. van Rozalia Baetens. 7 Fehr. Theophilis Weemaes, oud 77 j., wedn. van Johanna van Remortel. Maria Virginia de Kever, oud 71 j., echtg. van Fredericus de Zitter. 8 Febr. Joseph Vercarnmen, oud 4 mnd, z. van Petrus en yan Leoaia Maria Boon. 13 Febr. Jan Francies van der Heijden, oud 82 j, wedn. van Maria Ludovica Bosnian. 14 Febr. Petrus de Weijn, ond 75 j echtg. van Clemen tina van Overloop. 15 Febr. Maria Sidonia yan Landegbem, oud 58 j, echtg. van Jan Delforge. 21 Febr. Fredericus de Zitter, oud 75 j., wedn. Maria Virginia de Kever. 23 Febr. Maria Cementina van Ombergen, oud 1 j, d. van Carolus Ludovicus en van Coralia Stephania Vergauwen. 27 Febr. Floren- tinus Marie van Dierickx, oud 2 mnd, z. van Ferdinaad en van Antonia Sehuurbiers. Anna Maria Bonne, oud 7i mnd, d. van Constantinus Augustinusen 7an Catharina Maria Verstraeten. Huwelijks-aangiften. 3 Febr. Honore Victor Ema nuel van Looij. oud 22 j, jm. en Leontine Marie de Backer, oud 22 j, jd. 10 Febr. Petrus Beeckman, oud 26 j, jm. en Magdalena Emerentia Marie van Goethem, oud 22 j, jd. 27 Febr. Aloijsius Saman, oud 22 j, jin. en Prudence Anna Mervis, oud 29 j, wed. Huwelijks-voltrekking. 3 Febr. Petrus Martens, oud 20 j. jm. en Leonie Marie Vonck. oud 22 j,jd. 10 Febr. Mauritius Julianus Dias, oud 21 j, jm. en Jnl- ma Melania Mortier, oud 20j.,jd. 24 Febr. Petrus Beeckman, oud 26 j, jm. en Magdalena Emerentia Marie van Goethem. oud 22 j.. jd. Geboorten. 8 Febr. Florimond August, z. van Cyrillus Johannes van Gassen en van Marie Ludovi ca Geerts. Leonie, d. van Julia Marie de Bot 13 Febr. Camillus Albertus, z. van Cornelis Johannes Cockheijt en van Alberta van Avermaete. 14 Febr. Maria, d. van Johannes Emile de Cock en van Augusta Ludovica Herwegh. 17 Febr. Eugenins, z. van Alphonsus van Hoeij en van Elodia Maria Heijmans. 18 Febr. Alphons Theophile Marie, z. van Theophilus Martens en van Seraphina Louisa Wagenaar. 24 Febr. Leopoldus, z. van Jacobus Franciscus de f-aet en van Leonin van llooste. 25 Febr. Alphonsus en Theophilus, zonen van Cyrille Basile Emmaneel en van Grietje Mostert. Overlijden. 2 Febr. Johannes de Bot, oud 76 j, wedn. van Johanna Catharina Vergouwen. 9 Febr. Karel Ludovicus van Bunder, oud 23 j, z. van Eduardus en van Johanna Catharina Verstraeten. 11 Febr. Josephi- na Maria Heijmans, oud 2 w, d. van Eugenius en van Anna Maria van Dorsselaer. Paulina van Hove, oud 81 j, wed. van Franciscus deKoning. 16 Febr. Maria Johanea Smollenaers, oud 73 j wed. van Gus- taves Ferket 25 Febr. Johanna Catharina Verspee- ten, oud 82 j, wed, van Augustinus Josephus van Vlierberghe. 27 Febr. Josephus Gierinckx, oud 32 j, echt. van Emelie Marie Dhanis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6