GEMENGDE BERICHTEN, peeren. Op alle fabrieken, die vvegens ge- brek aan grondstoffen of brandstof den ar- beid hebbtn moeten stopzetten, worden co- mite's nit de vroegere arbeiders gekozen, die de verpliditing aanvaarden om dag en naciu alle gebouwen en terreinen tot de fabriek behoorende .te bewaken. Elke drie dagen worden de instrumenten in de fabriek scthoongemaakt en de koper- deelen der machines nagezien. Alle machi nes met toper en bronzen onderdeelen wor den met zeii bedekt en de touwen, waarmee de zeilen worden vastgemaakt, verzegeld. De kosten voor deze maatregelen worden over de arbeiders hoofdelijk omgeslagen. Op de fabrieken, die nog in werking zijn, heeft de bewaking der fabrieksgebouwen plaats in samenwerking met de administratie. EEN WAPENSTILSTAND TER EERE VAN DEN PR1NS VAN WALES. De Daily Chronicle vertelt: Toen de prins van Wales dezer dagen de Noordwestgrens van Britsch-lndie bezocht, en o.m. per auto over den Malakand-pas reed, was hij ibijna getuige van een der ge- wone gevechten tusschen den stam der Swat's en dien der Dir's, welk gevecht op slechts twee mijl afstand van den Prins werd uitgestreden. Plotseling legden de vechtenden de wa- pens neer, sloten een wapenstilstand voor 24 uur en gingen naar den Prins kijken. Toen de leider der Dir's later weer naar zijn stellingen wilde, moest hij zich een weg banen over het gebied der Swat's. Hulp, hem daartoe door de Engelschen aange- boden, wees hij hoog'hartig van de hand. TER NEUZEN, 15 Maart 1922. GEMEENTERAAD. In de op a.s. Donderdag 16 Maart, des namiddags 2 uur te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot op- heffing der bestaande commissies tot wering van schoolverzuim, instellen van nieuwe en benoeming van leden daarvoor. 4. Behandeling der verordening op ae Vriiwillige Brandweer. 5. Voorstel van Burg, en Weth. tot wij- ziging der begrooting dienst 1921. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot goea- keuring af- en overschrijving begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1921. 7. Voorstel van Burg, en Weth. tot op- nieuw vaststelling der verordening in- gevolge de Warenwet. 8. Voorstel van Burg, en Weth. om de wijziging der verordening op het hef- fen van rechten op het van gemeente- wege ruimen van privaatputten en -tonnen, terug te nemen. 9. Voorstel van Burg, en Weth. tot het beschikbaar stellen van gelden inge- volge art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920, voor de vereeniging voor Chrls- telijk Onderwijs, Jozinastraat alhier. JO. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aangaan eener geldleening van f 41.800 ten behoeve van de beschik baar gestelde en te stellen gelden in- gevolge art. 72 der Lager-Ondetwijs- wet 1920 voor de R.-K. school aan de Verbindingsstraat en de Christelijke school in de Jozinastraat. 11. Voorstel van Burg, en Weth. tot het beleggen der gestorte waarborgsom- men ex artikel 73, onder B der Lager- Onderwijswet 1920, d<Sor de ondei punt 9 genoemde scholen. 12. Voorstel van Burg, en Weth. tot af- wijzende beschikking op het verzoek van de Wed. G. J. Goethals te Drie- wegen, om wijziging der politieveror- dening, voor wat betreft het sluitings- uur aldaar. 13. Voorstel van Burg, en Weth. om te beschikken op verzoeken van de be- sturen der bijzondere lagere scholen, om een voorschot op de gemeentelijke I vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920. 14. Voorstel van Burg, en Weth. to goedkeuring der rekeningen der Com missies tot wering van schoolverzuim, over 1921. 15. Voorstel van Burg, en Weth. tot uit- gifte van gronden in erfpacht aan oe "woningbouwvereeniging „Werkmans- belang" alhier. 16. Voorstel van Burg, en Weth. tot voor- loopige vaststelling van den ligger van wegen en voetpaden. 17. Voorstel van Burg, en Weth. tot aan- koop van een strookje grand van J. A. van der Hooft in de Tholensstraa; voor den doorgang aldaar. 18. Voorstel van Burg, en Weth. tot gun- stige beschikking op het verzoek van K. P. Uit den Bogaard, tot het leggen van een riool in gemeentegrond. POSTER1JEN. Naar de directeur van het post- en tele- graafkantoor alhier ons mededeelt, zal, te beginnen met 2 April a.s., de bestelling op Zondag te Othene en ten Westen van het kanaal wo.rden opgeheven. De bewoners dezer wijken wordt gelegenheid gegeven om des voormiddags tusschen 9 en 10 uur de voor hen bestemde stukken ten kantore al hier. af te halen. CHR. ONDERWIJS. Ter benoeming van een hoofd der Chr. school voor lager onderwijs in de Jozina straat alhier was een viertal voorgesteld, waarop geplaatst waren de heeren P. Lan- kamp te Middelburg, G. W. Wilschut te Barneveld, C. J. van der Sloot te Rotterdam en H. Fokkema te Sneek. Benoemd is de heer Lankamp. „HULP IN NOOD". Uit het verslag van den penningmeester van het uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" alhier, over de maanden December, Januari en Februari 1.1., uitgebracht in de jongste vergadering, blijkt, dat is ontvangen aan contributie f 663,71, buitengewone in- komsten f 94,53, samen f 758,24 en dat is uitgegeven voor ondersteuning van zieken Jf 1037,90, bodeloon f 72, buitengewone uit- gaven f 101,43, samen f 1211,33, alzoo een nadeelig slot van f 453,09. Het kapitaal der vereeniging daalde daardoor tot f 2145,36. Voor de afdeeling „Steunkas" werd ont vangen ,f 73,74 en uitgegeven voor onder steuning van zieken 36, buitengewone uit- gaven f 25, samen 61, goed slot ,f 12,74, waardoor de gelden van dit fonds stegen tot 967,58. LANDSTORM. De benoeming van inajoor T. E. Bretsch neider tot commandant van het landstorm- verband omvat de provincie Zeeland en de Zuid-Hohandsche eilanden. De 2e luitenant P. C. van Rijn van het 14e regiment infanterie te MiddelDurg is ter beschikking gesteld van den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm, om be- last te worden met de leiding in Weslelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met standplaats ljzendijke. HOEK. Zaterdag j.l. nam. 5 uur werd op de boven- zaal bij den heer A. Nieuwelink, de 4e aige- meene vergadering gehouden van de ver eeniging „Het Groene Kruis" alhier, onder voorzijtterschap van den Edelachtbaren heer A. W<5lfert. Naast de 5 bestuursleden waren nog46per- sonen aanwezig. Uit de verslagen bleek, dat deze vereeniging in een zeer gunstigen toe- stand verkeert. Het ledental bedraagt thans 488, die een jaarlijksche contributie van totaal =t 585,opbrengen. In 1921 werd een draaibare lighal aangeschaft van de nieuwste constructie. Van de leening, indertijd aangegaan voor den aankoop van een magazijn, konden in plaats van tien,; twintig aandeelen worden uitgeloot. Tijdens de vergadering werden uitgeloot de volgen de nos.: 20, 24, 26, 33, 36, 41, 47, 60, 62. 63, 64, 69, 82, 84, 88, 93, 109, 110, 111, 113. Op voorstel van den Weledel Zeergel. heei Dr. L. A. J. Deijer werd op de begrooting voor 1922 geplaatst een post van f 100, voor vier toelagen aan vrouwen die in onzt gemeente het werk van baker zouden wilier doen. Z.Ed, heeft in zijn practijk de ervarinj opgedaan, dat er groot gebrek is aan baker) in onze gemeente en meent, dat een toelagt van f 25,voor eene vrouw een aanmoedi ging zijn kan om voor dit werk zich ti geven. Bij verkiezing van een. bestuurslid werd d Edelachtb. heer A. Wolfert herkozen. H verklaarde deze herbenoeming aan te nerne en zijn beste krachten te zullen geven voq ,,Het Groene Kruis" te Hoek. HULST. Naar wij vernemen zal het gedenkteeke aan den Tasdijk nabij Kloosterzande, te herinnering aan den watersnood in 190( op Donderdag 23 Maart a.s. door Z. K. h Prins Hendrik worden onthuld, in tegen woordig]heid van een aantal genoodigdet Na afloop der plechtigheid zullen de genoc digden in het gemeentehuis te Kloosterzand worden ontvangen. DE RAMP BIJ DORDRECHT. Alog geen zekerheid omtrent het aantal slachtoffers. Zooals we reeds gemeld hebben, is d Woensdag in het Volkerak volgeslagen e gezonken sleepboot „Edison" gelicht en na; Dordrecht gesleept, schrijft de corr. van Tel. Het vaartuig lag op een zandplaat a het ware in een torn, waaruit kan wordi afgeleid hoe krachtig het water de boot her en weer heeft doen schommelen. In de k juit was-alles onderst boven geworpen, te wijl aan dek, verschillende luiken uit t hengsels gescheurd en weggeslagen ware Van den eigenaar-machinist De Geus is ledige portefeuille gevonden, doch het ve, waarin de gevulde tasch steeds gedragr wordt, was er niet. Vermoedelijk bevindi vest en geld zich nog op het lichaam vi den eigenaar. De portefeuille van den schoonzoon vi De G., tevens kapitein der boot, Den Brt jen. is met geld er in eveneens gevonden. Men vermoedt dat na het zinken der ,,Bl- nenvaart 19" de „Edison" de menscht daarvan aan boord heeft genomen en toi teruggekeerd is om te traohten de Dint- haven in te loopen. Toen zulks door eenf andere oorzaak onmogelijk bleek, heeft mi gepoogd te ankeren. Dit is niet gelukt, It anker hield niet; de boot is toen op drt geraakt, dwars gekomen, op de plaat gew^ pen en overspoeld. Tijdens deze ramp, die volgens het g vonden uurwerk te 5 uur moet hebben plas gehad, moeten alien die zich aan boord L vonden, aan dek geweest zijn, want ooki de machinekamer is niemand gevonden. Toe de boot met het setup achter zi 's middags de Dintelhaven passeerde, w het goed weer." De Edison" was, wat bouw betreft, zr geschikt voor de vaart op de Zeeuwse stroomen. Nadat op dien noodlottigen dag de stm bedaard was, is de sluismeester van Dinl, inmiddels telegrafisch gewaarschuwd dalr een boot met kast achter zich in nood vi, met een stoombarkas uitgevaren, doch f9 uur onverrichter zake teruggekeerd. l^n had ook door de duisternis niets bespeil. Dit laatste komt waarschijnlijk ook dooflt de Edison" de pijp had gestreken, zocai er boven water geen ander merkbaar teen was dan het dunne voormastje. Door het uitblijven van berichten ovefie bemanning, is het nu vrij wel zeker dat an den dood in de golven hebben gevonden De Geus is gehuwd en heeft getroute kinderen; Den Breejen, eveneens gehud, laat vier kinderen na. Het dekknechtje o- mijn is 15 jaren oud en maakte zijn dde reis met de boot. Van de Rijnkast „Binnenvaart 19"er reederij Roelofs te Rotterdam, zijn geena dere berichten ingekomen. Het is nog stds niet opgehelderd hoeveel personen er in boord waren. De bemanning bestondiit vier personen, dooh het is niet onmogek, dat een getrouwde dochter de reis mr Vlissingen mede maakte. De pas van die dochter is in de roefp vonden. Opmerkelijk is, dat het te Fijnat aangebrachte lijk dat eener vrouw van ji- geveer 30-jarigen leeftijd is, terwijl de vrtw van schipper Noomen 55 jaren oud is. Ok wordt nog melding gemaakt van een nichtje van 8 a 9 jaren, dat aan boord geweest moet zijn. Zekerheid echter ontbreekt ten eenen- male. DOOD3EREDEN. Te Vries (Dr.) is Zondag een 5-jarig jongetje van B., door een auto doodgere- den. EEN BROWNING. Maandagavond toonde in de wachtkamer van de agenten in het politiebureau in de Zwijsenstraat te Tilburg een agent zijn makkers de werking van een browning. Hij meende ten onrechte, dat het wapen onge- laden was. Dit ging af, en het schot trot een politieagent in het onderlijf. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk goed. EEN GEHEIMZ1NNIGE SCHIETPARTIJ. Maandagmiddag omstreeks kwart voor vieren heeft op den Trekweg in Den Haag een zonderlinge schietpartij plaats gehad. Voor het cafe van den heer v. d. Lelij, op den hoek van de Leeuwenhoekstraat, hidden twee motorfietsen stil, waarschijn lijk een Indian en een Harley, de een be- spannen met een zijwagen, waarin een dame van omstreeks 25 jaar was gezeten. Op de motorfietsen zaten drie heeren, van vvie een op een duozitting. Een der motoren was nog niet heelemaai tot stilstand gebracht, of de dame sprang uit het zijspanwagentje en begon het rijwie! te vernielen, door er tegen te trappen, de lantaarn stuk te slaan, een spiegeltje er ai te rukken, enz. Toen trok zij uit haar mof een revolver en loste twee schoten op een der heeren. Beide schoten misten. Een der an dere motorrijders greep den arm van de dame, waardoor ook een derde schot niet raak was. Intusschen had een der omwonenden de politie telefonisch gewaarschuwd, zooaat spoedig twee agenten kwamen aangesneld. 'Het zonderlingste in deze geschiedenis is, dat, toen de motorrijders en de dame deze politiemannen bemerkten, zij vlug de hulzen van de kogels bij elkaar raapten, op hun rijwielen sprongen, de dame in het zijspan wagentje, en met snelle vaart verdwenen in de richting Laakhaven. Men zag toen, dat de dame probeerde een der heeren, niet den- geen op wien zij geschoten had, van de duo zitting af te gooien, wat haar niet gelukte. De commissaris van politie in de 2de af deeling in Den Haag verzoekt ieder, die in- lichtingen kan geven omtrent deze schiet partij of omtrent de motorrijders, zich te vervoegen bij de afd. recherche van het poli tiebureau Rijswijkschestraat. Als dit verzoek van de politie er niet bij werd vermeld, zou men denken aan een reclamestukje voor een film. KIND VERBRAND. Zaterdagmiddag is in de Palmstraat te Amsterdam een tragisch ongeval gebeurd. In een slopje, dat uitkomt in de Palmstraat, staan eenige ombewoonbaar verklaarde wo- ningen, die echter in verband met den wo- ningnood, nog bewoond worden. In twee kamertjes van een dier woningen waren de beide kinderen van de familie, resp. vier en twee jaar oud, alleen thuis. Het vierjarig jongetje maakte van deze onbewaakte oogenblikken gebruik om met lucifers te spelen. Het een of andere rheubelstuk hact spoedig vlam gevat en in een oogwenk was het kamertje in en dikken rook gehuld. Het vierjarig jongetje vluchtte de trap op, ge- volgd. door het andere kind. Het jongste kind slaagde er evenwel niet in, aan den verstikkenden rook te ontkomen. Toen dq brandweer verscheen vond zij het lijkje. Het brandje zelf was spoedig gebluscht. Er heerschte in de buurt groote verslagen- heid over dit tragische voorval. TRAGISCH. Uit de plantsoenvijver werd te Enkhui- zen de vorige week opgehaald het lijk van mevr. W., tijdelijk alhier verblijvend, woonachtig te Gouda. De heer de B. al hier, een familielid, wj/.n het nieuws op straat werd medegedeeld, zakte in elkaar en overleed enkele oogenblikken daarna. EEN ZIGEUNERSPRINSES ONTVOERD. Een zigeunerprinses, Rosie, de dochter van den Zigeunerkoning Georgeovich, is, naar de Chicago Tribune meedeelt, plotse ling verdwenen. Zij woonde in Newark en zwaaide den scepter over alle Zigeuners in dd Vereenigde Staten. Dezer dagen was ze naar New-York ge gaan, zeggende, dat ze's avonds terug zou zijn. Ze keerde echter niet weer. Men ver moedt nu, dat ze ontvoerd is door toedoen van een concurreerenden Zigeuner-poten taat, die naijverig op haar is. Prinses Rosie is pas 16 jaren oud. Na eenige aarzeling heeft'papa de Zi geunerkoning een belooning uitgeloofd voor de opsporing van zijn dochter. De politie heeft de zaak in handen. Koning Georgeovich kwam negen jaar ge leden uit Buenos Ayres naar New-York. Hij is het hoofd der Roemeensche Zigeuners waarvan er 25.000 in de Vereenigde Staten zijn. JEUGDIGE ZEEROOVERS. Te Irvine in het graafschap Ayrshire, heb ben dezer dagen vier jongens van 13 en 14 jaar terechtgestaan ingevolge de wet op de jeugdige misdadigers, op grand, dat ze, na zich voorzien te hebben van bijlen, hamers en een pistool, een motorboot en een roei- bootje hadden gestolen uit de haven van Ir vine. en daarmee een nachtelijken tocht op zee hadden ondernomen. De motorboot dreef stuk tegen de rotsen de jongens gingen toen over in de roeiboot maar die onderging hetzelfde lot. Daarop zochten ze beschutting op een rotspunt waar ze vier uur moesten blijven totdat de eb hen weer veroorloofde den vasten wal te bereiken. VERDWENEN SMARAGDEN. Twee kostbare smaragden, door den be- kenden kunstkooper Sir Joseph Duveen aan zijn echtgenoote ten gesohenke gegeven zijn tusschen Londen en New-York spoor loos verdwenen. Zij waren als postpakket verzonden, nadat de heer Duveen ze te Parijs gekocht had. VIJF EN TWINTIG MENSCHEN VERDRONKEN. Een postprauw voor Ambon is nabij Sa- paroea gezonken. Vijfentwintig personen zijn verdronken. ERNSTIG ONGELUK IN EEN FABRIEK BIJ DUSSELDORP. Van de Chamotte-fabriek Erkrath bij Dus- seldorp stortte tengevolge van den storm een muur van een afgebrande werkplaats in. Eenige arbeiders, die er hun maaltijd ge- bruikten, werden onder den muur bedolven. Negen arbeiders werden gedood en twee gewond. EEN SPOORWEGONGEVAL BIJ BOCHEM. Nabij Bochum heeft zich Zaterdag op de spoorlijn een ernstig ongeluk voorgedaan. Een personentrein uit Bochum reed midden in een ploeg spoorwegarbeiders, die door den dikken mist den trein niet hadden zien naderen. De ploegbaas benevens nog vier arbeiders werden op slag gedood ter wijl een aantal anderen zware verwondin- gen opliepen. HET GEHEIM VAN LANDRU. De Fransche bladen publiceeren dan laatsten brief van Landru, gericht aan den advocaat-generaal Godefroy, den laa.st.'n, dien hij in de gevangenis schreef. De brief begint aldus: „Binnen enkele uren, mijnheer de ad vocaat-generaal, zal ik niet meer leven. ik mag u dus wei verzoeken, met mij de de- batten nog eens te recapituleeren, waarin ik den dood heb gevonden, dooT u ge- eischt, in naam van het recht. Gij zijt tegenover mij komen te staan, voorbere'd door een loopoaan, waarin uw talenten zijn gebleken; gewapend met een der ge- vaarujkste dossiers tegenover een enuel beschuldigd mensch. Dezen laatsten ken- det gij uitnemend en gij hadt tot uw be schikking bekwame medewerkers. Gij hadt over mij alle mogelijke inlichtingen, de gedetailleerdste en de meest geheime. Ik kende u niet, ik stond alleen, opgesloten, zonder contact met de builenwereld. Ik beschikte over geen enkel stuk. Ik wist van niets." Landru wijst op den twijfel, die bij de justitie is gerezen, op den „onoeteekenen- den" inhoud van de getuigenverklaringen. „Hoe meer de halve zekerheid, welke gij noodig hadt, om uw twijfel te doen ver- dwijneri., zic'n liet vvachten, des te meer nam de droefheid van uw ziel toe. Met uw fijne opmerkingsgave, hebt gij u er reken- schap van gegeven, dat'de beklaagde, zwaar getroffen, maar rustig, die houding niet kon hebben, tenzij hij onschuldig was." Gij steldet uw hoop als ik zoo spreken mag, op het tvveede gedeelte van de de- batten. Het fameuze fornuisje was een der voor- werpen, die u hoop gaven. Voor dat ka- cheltje rekendet gij op eenige zwakheid van mij en gij hadt krachttermen en vree- selijke woorden klaar. Maar, toen gij het kleine, nietige ding zag, dat meer geschikt was om een klein dinertje op klaar te maken, zooals gij wel in uw pride jeugd gedaan hebt, tezamen met uw zusje, toen hebt gij begrepen, dat daarin niet de gruwelijke wreedheden zich hadden kunnen at'spelen, waarvan gij mij wildet beschuldigen. Is het niet waar, heeft mijn klein fornuisje, geplaatst daar in uw groote rechtzaal, u niet hevige vrees aangejaagd? Niet de vrees, die sommige lieden zouden verwachten, maar een vrees geheel tot uw eer. Gij hebt mij verweten ongevoelig te zijn. Ben ik het dien dag geweest? Ik had kun nen vragen, dat men den pot van het for- nuis zou toonfen, hoogstens zoo groot als de eetketel van een poilu, waarin gij mij zooveel slachtoffers hebt laten verbranden. ledereen zou geglimlacht hebben! Gij voeldet dit wel; wat leken die zegels en touwen, waarmede het fornuisje voorzien was u zwakjes1 Landru wijst er dan op, dat het kachel- tje uit de rechtzaal verdween of, zooals hij het uitdrukt, ,,une honnete cuisiniere", een „fatsoeniijk fornuisje". Zijn kaimte, schrijft hij, maakte den ad vocaat-generaal buitengewoon- van straek. Over de deskundigen is Landru niet te spreken. Hij zegt; „Gij hebt het rapport 4878 gelezen, en hebt gij opgemerkt op pagina 130, dat daar verklaard wordt, dat de schedels verbrand waren zonder de hersenen er in, terwijl tien pagina's verder juist het tegendee! wordt beweerd? En dat is niet geteekend door een man, die zich zou kunnen vergissen, maar door drie. Ziedaar hoe een studie van de hoofden van dooden dat van levenden in groot gevaar brengt." Landru stelt de vraag of de bij hem gevonden beenderenfragmenten, die niet bij elkaar pasten, soms afkomstig konden zijn van het naburig kerkhof, en kunnen toebehoord hebben aan personen, die 5 jaar geleden gestorven zijn, terwijl zijn eerste misdaad eerst 4 jaren geleden ge- acht wordt te zijn begaan. Het knekelhuis van Gambais was voor ieder toeganke lijk. Landru meent, dat de advocaat-generaal zelf niet overtuigd was van de schuld van den beklaagde, toen ltij met harde maar niet overtuigende stem de jury aanbeval: Geen medelijden, straf zonder vrees. Met een welwillendheid, welke mij ge troffen heeft, hebt gij laten vragen of ik geen verklaring had af te leggen. Gij voel det de behoefte u zelf gerust te stellen. Wat hadt gij met rnijn verklaringen te maken, indien gij overtuigd waart van mijn schuld, en waarom laat gij, nu nog, die verdwenen vrouwen zoeken, indien gij zeker zijt, dat ik ze gedood heb? Het is afgeloopen. Het vonnis is geval- len. Ik was kalm, gij niet. Er is dus een geweten, hetwelk rechters, die niet zeker van hun zaak zijn, verontrust, evenals het schuldigen moet martelen! Adieu, mijnheer, onze gemeenschappe- lijke gesch-edenis zal morgen ongetwijfeld eindigen. Ik sterf met een schuldelooze ziel en gerust geweten. Wilt met mijn eerbeidige groeten, mijn beste wenschen aanvaarden, dat ook uw geweten gerust zij. Landru." GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Maandag 13 Maart 1922. Voorzitter de heer A. Wolfert, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. A. Meertens, A. Meertens, J. van 't Hoff, G. Dieleman en H. an Doeselaar. Afwezig de heer Koster. Een onvervulbare vacature. Na opening der vergadering worden de notu len der voorgaande gelezen en na een kleine wijziging vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Een missive van Ged. Staten van Zeeland, waarbij van het bewijs der Koninklijke goed keuring voorzien wordt teruggezonden de op 6 December 1.1. vastgestelde verordening tot heffing van opcenten op de personeele belas- ting. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wijziging regeling jaarwedden van bur- gemeesters en secretarissen. De VOORZITTER brengt in bespreking de circulaire van Ged. Staten betreffende eenige wijzigingen in de door hen vastgestelde rege ling der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Daaruit zou voortvloeien dat dienstjaren ook in eene andere gemeente door- gebracht wel meetellen, mits deze in dezelfde functie zijn doorgebracht, terwijl bij combinatle van betrekkingen 25 c/c zal worden afgetrok- ken, inplaats van een achtste, zooals de tegen- woordige regeling aangeeft. De heer VAN DOESELAAR meent, dat uit die voorgestelde regeling voortvloeit, dat een gemeentesecretaris, die al een aantal dienst jaren heeft, niet meer naar een andere plaats als burgemeester kan solliciteeren, omdat "fbj dan als zoodanig in jharwedde achteruit gaat, omdat hij weer van voorafaan beginnen moet. De VOORZITTER stemt dit toe, voor zoover het gemeenten van gelijke grootte betreft. Als de secretaris dezer gemeente, die f 2850 geniet b.v. zou solliciteeren naar Oostburg en daar benoemd worden, zou hij daar met f 2100 moe ten beginnen. H(j acht die regeling bedenkelijk, omdat het personen die door ontwikkeling en routine op de hoogte zijn, zal weerhouden van een solliciteeren als burgemeester. De heer DIELEMAN acht het zoo geen be- zwaar, dat men als burgemeester minder zou krijgen, want dat doet men dan toeh meer voor het eerebaantje. De heer J. A. MEERTENS acht de voorge stelde regeling zoo geen bezwaar, ze kunnen ook solliciteeren naar een grootere plaats en ze kunnen ook burgemeester en secretaris te- gelijk worden. De VOORZITTER haalt nog als voorbeeld aan, dat, indien in deze gemeente de burge- meestersplaats vacant kwam en de tegenwoor- dige secretaris werd benoemd, die als hij ook secretaris bleef onder de tegenwoordige rege ling f 4430 zou krijgen, maar volgens de nieu we regeling slechts f 3712.50. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat er ook secretarissen zijn met weinig dienst jaren en dat het dus voor dezen geen bezwaar is om te solliciteeren. De heer VAN 't HOFF acht het voor den raad moeilijk om hierop in te gaan, want, ver- ondersteld, dat door het advies van den raad de regeling blijft, zooals die' thans is, dan zou de gemeente, als later de secretaris hier ook nog burgemeester werd, het hoogere salaris moeten betalen. De VOORZITTER merkt op, dat dit toch moet betaald worden volgens de door Ged. Staten vastgestelde regeling. De heer J. A. MEERTENS meent. dat het volgens de nieuwe regeling voor Hoek een buitenkansje zou zijn, als de secretaris ook burgemeester werd, want dan had men voor f 800 een burgemeester. De heer VAN 't HOFF: De vraag is toch ook. of dat gewenscht zou zijn. De heer A. MEERTENS: Ik meen van niet! De heer VAN 't HOFF: Ik ook niet. De heer A. MEERTENS acht het beter, dat die functie bij 2 personen berusten, daar ze dan met elkaar over een of ander nog eens kunnen raadplegen en men wrijving van gedachten krijgt, maar als beide betrekkingen door een man worden waargenomen, krijgt die eene te veel te vertellen. De heer J. A. MEERTENS ziet dat bezwaar zoo niet in, die vereeniging van de beide func- ties geschiedt toch maar alleen in kleinere ge meenten, waar het dus geen bezwaar is. Overi- gens merkt hij nog op, dat een secretaris, die goed onderlegd is, naar grootere gemeenten kan solliciteeren. Met 3 tegen 2 stemmen besluit de raad in stemming te betuigen met de door Ged. Staten voorgestelde regeling. Voor stemen de heeren Van Doeselaar, Die leman en J. A. Meertens; tegen stemmen de heeren Van't Hoff en A. Meertens. 3. Voorstel tot wijziging der begrooting voor 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor 1921 te wijzigen, door de ontvangsten en uitgiaven te verhoogen met een totaal bedrag van f 2045,25. De heer VAN DOESELAAR meende, dat men maar net kon toekomen om de uitgaven te bestrijden, maar waar moeten nu de gelden worden gehaald om die verhoogde uitgaven te dekken. De VOORZITTER deelt mede, dat er thans posten moesten worden verhoogd, maar dat er ook iandere zijn, waarop overschiet. Bovendien konden de inkomsten tot het voorgestelde be drag worden verhoogd, wegens verhooging der rijksbijdrage. In plaats van f 1,75 krijgt men nu van het rijk f 2.25 per inwoner. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Verzoek van Ds. Raams om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der openbare school voor het houden van een bazar. Ingekomen is een verzoek van Ds. Raams, als voorzitter van het comite, voor het houden van een bazar, op den tweeden en zoo noodig ook op den derden Paaschdag. om daarvoor gebruik te mogen maken van het gymnastiek lokaal der openbare school en daarover ook reeds een week vroeger te mogen beschikken voor het gereed maken der bazar. De opbrengst komt ten bate van de vereeniging Kinderzorg te Middelburg en de zending te Boeroe. De VOORZITTER deelt mede, dat de ten- toonstelling kan gehouden worden zonder dat het onderwijs daarvan nadeel ondervindt. De verschillende benoodigdheden kunnen er een week te voren tusschen de schooltijden in ge bracht worden en op de dagen van de bazar is het vacantie. De heer A. MEERTENS deelt mede, met Ds. Raams toen deze hem hierover kwam spreken, ook een en ander van de bazar te hebben be- sproken. Bij hem is toen het denkbeeid gere zen. of het niet mogelijk zou zijn, de kaarsen, die de gemeente nog in voorraad heeft en die voor haar weinig waarde hebben, ook aan die bazar te schenken. De heer VAN DOESELAAR zou daartegen geen bezwaar hebben, maar weet niet of de raad bevoegd is, gemeente-eigendom zoo maar weg te schenken. De VOORZITTER ziet daarin geen bezwaar, bovendien, het betreft hier een goed doel. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd en ook het voorstel van den heer A." Meertens betreffende het schenken van kaarsen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2