algemeen nieuws- en adyertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. TeTTIT2To^ No 7267, Maandag 27 Februari 1922. 70s Jaargaag. &mm flill MBM&B. 8INNEHLAND. BUITENLAND. DE WIELINGEN. De correspondent der N. "R. Crt. te Brus- sel meldt ons, dat de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken hem de volgen- de mededeeling heeft verstrekt: De Belgische marinedienst heeft voor den diensc aan de Scheldemonden het ge- bruik van locdsstoombooten algemeen ge tnaakt. Nederland daaren'tegen gebruikt voor dezen dienst nog gedeeltelijk zeil- booten. Volgens inlichtingen van de Ma tin, het te Antwerpen verschijnend blad, vou er sprake van zijn, dat de Nederlandsche loodsdienst den zeilkotter, die ter hoog'e van de Wandelaar kruist, door een stoom- boot zou vervangen. Een krant zegt, dat deze loodsboot zal worden vervangen door een lichtschip in de Wielingen. Dit bericht is van alien grond ontbloot. lmmers, alle wijziging betreffende het leg- gen van boeien in of de verlichting van de Schelde en zijn monden moet met al- gemeene ste'mmen worden goedgekeurd door de permanente commissarissen van Belgie en Nederland, en daarover heeft men het in de vergaderingen van die per manente cominissie in het geheel niet ge- had. DE WERELDBOND DER KERKEN. De Qroote kerk te 's-Gravenhage was Donderdagavond geheel gevuld met men- schen, die oelang stelden in den werfld- iA>ond der kerken. De bijeenkornst werd geopend door den Minister van Onderwij^, dr. J. fh. de Visser, ter vervanging van Minister Van Karneoeek, die tot zijn spijt wegens ambts- bezigheden verhinderd was, een inleidend woord te spreken. Minister De Visser zeide met gernengde gevoelens de (aak van zijn ambtgenoot over te nemen, omdat een zeker gcvoel van weemoedige neerslachtigheid over hem kwam, toen hij naging, hoe weinig de Kerken hadden vermocnt om de we- reldrampen van het heden te voorkomen. Zal niet altijd weer ten slotte het hyper- nationalistne de internationale bande.t ver- scheuren en wee over de wereld brengen? Maar hij voelde ook dra het ongeoor- loofde en onredelijke van dergelijke ver- zuchtingen. Blijven we niet altijd hopen op oekeering van het individu en daaraan werken en zouden wij hetzelfde ten op- zicnte van de Staien opgeven? Neen, dat mag^tiigt. Wij heoben een marschorder van den hoogsten Koning: Oaat heen, predikt het evangelie aan alle creaturen. Wij heoben ook net evangelie der verzoe- ning, verzoening van alle geschil en ge- nezing van elke breuk. Spreker wees op den Volkenbond en het Permanent Hot van lnternationaal Recht als teekenen, dat steeds meerderen de op- richting van den grooten Vredesteanpel willen. Arbeiders, geleerden, koopiieden, nijveren ontploojen zich in de richting van Internationale eenheid en God zij gelootd de Kerken, die het beste de verzoening kunnen bewerken blijven niet- sachter. Spreker uit den wensch, dat spoedig al- hier een internationale conferentie vah Kerken nioge santenkomen, opdat van ons land ook moge uitgaan een nieuwe stroom van Christelijk leven. Daarna sprak de Haagsche predikant Molenaar over het Evangelje als eenig redmiddel van alle nooden van onzen tijd. Ook hij had eerst de aarzeling van den vorigen spreker ge voeld. J a, voor den oor- log was net gemakkelijk, sprak het haast vanzelf oin over de alvoorzienende kracht van h et Evangelie te spreken maar tijdens en n a den oorlog werd het moeilijk. Het scheen dikwijls dat het Evangelie tot niets meer diende. Prof. Cianter uitte zijn blijdschap over de groote schare. Hij kan niet somber gestemd zijn, want waar een Ghristelijke Hij wrong zich de handen van woede en voegde er bij: O! ik oegrijp alles, zij zijn gedurende den nacht teruggekeerd, toen hebben zij haar gedood en zij hebben haar lichaam meegenomen. Zij was daar, een paar pas- sen van mij af, ik had haar kun nen redden en ik heb het l^tet ge- daanWee! Wee! Moulin liep naar het kelderraam„ klom er doorheen en kwam op de kleine bin- nenplaats, waar de oude vrouw van ge- sproken had. Op een paar passen afstands van het kelderraam zag hij op de steenen van de binnenplaats bloed liggen. Hij keerde in den kelder terug. Daar stak hij een kaarsje aan, zooals hij er altijd een bij zic^t had, en ouderzocht bij het licht daarvan den keldervloer. Ook daar waren bloeddruppejs gevailen. Hij volgde dit bloedspoor en zag dat het naar de trap leidde, op w,ier treden ook vlekken waren. Bij Milloc teruggekomen zeide hij: Zij hebben haar levend meegenomen. Doch deze antwoordde troosteloos: Jawel, maar klaarblijkelijk om haar er- gens anders te vermoorden. Hoe dan? Bij voorbeeld door haar te verdrinken gemeente samenkomt, zingt zij altijd, ook* al dreef de nood haar samen. Geen won der, want zij rekent met haar Hoofd, aan wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Met dankbaarheid gewaagde spreker van den steun der Koningin en de regeerihg bij het' werk van den Wereldbond der Kerken en hij dankte ten slotte alien, die dezen schoonen avond hebben helpen sla- gen. DE HANDEL3BEWEG1NG IN JANUARI 1922. Het Oentraal Bureau voor de statistiek deelt mede, dat de waardo van den invoer in Januari 1922 heeft bedragen (zonder goud en zilvor) 152 millioen gld., die van den uitvoer 86 millioen gld. In December 1921 was de invoer 180 millioen gld. en de uitvoer 97 millioen gld. In Januari 1921 de invoer 214 millioen gld. en de uitvoer 116 millioen gld. De vermindering in invoer bedroeg dus tegen- over December 1921 28 millioen gld. en tegenover Januari 1921 62 millioen gld. de uitvoer van Januari 1922 is tegenover dien van December 1921 verminderd met 11 miliioen gld. en tegenover dien van Ja nuari 1921 met 30 millioen gld. Het invoersaldo bedroeg in December 1921 83 en in Januari 1922 66 millioen gulden. DE PENSIOEN REGE LING DER AMBTENAREN. Thans is in drak verschenen het aaDge- kondigde nieuwe wetsontwerp Pensioenre- geling voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen. De raemorie van toelichting »geteekend door de Ministers van Financien, van Bin- nenlandsehe Zaken, Onderwjjs en van Ju- stitie, is van den volgenden inhoud De Eerste Kamer heeft verzocht het op 24 Dec. j 1, door de Tweede KameraaDge- nomen wetsontwerp, houdende Pensioenre- geling voor de ambtenaren en huu weduwen en weezen in nadere overweging te nemen. Die overweging heeft er toe geleid het ontwerp opnieuw bjj de Tweede Kamer aanhangig te maken. onder aanvulling van art. 36 met een 4de lid, waarvan de strek- king is, de vraag of een premie-vrjj pensioen door de rjjksambtenaren zal worden genoten, door een K. B. te doen blijven beheerschen gelijk op dit oogenblik de feiteljjke toestaod is. Het komt geweDScht voor, daarbjj een wettelijk maximum vast te stellen voor het eventueel verhaal en aan dit maximum dan tevecs te binden het verhaal dat in het vervallen Antwerp onbeperkt vrjj staat aan provincien, gemeenten, waterschappen, veemschappen en veenpolders. In overeenstemming met de bestaande pensioenwetten voor de gemeenteambtenaren, is als bedoeid maximum aangenomeD, naast de voile premie voor het weduwenpensioen 3 pCt. voor het eigen pensioen. Mocht tot verhaal worden overgegaan, dan zal in een algemeenen maatregel van bestuur uiteraard rekeniug zjjn te houden met de voor eigen pensioen reeds betaalde premies in den vorm van afloopende bijdragen. De tekst van het vervallen ontwerp is overigens geheel ongewjjzigd overgenomen, behoudens een verruiming der redactie van een der overgangsbepalingen art. 143 in verband met de door verschillende omstan- digheden vertraapde inwerkiDgtreding der wet. WONINGBUREN. De Haagscheredacteur van Het Volkmeldt: Wjj kunnen ons bericht inzake het advies in de Seine. De oude vrouw, die opnieuw door Mou lin weid ondervraagd, zeide hem, dat de venster van haar woning op de kleine bin nenplaats uitzagen, waar zij het meisje had gezien, maar zij had zich met niets durven bemoeien, want, zeide zij er komt dikwijls slecht volk in dit huis en ik ben maar een vrouw alleen, weet u. Daarop zeide Moulin tegen zijn ooliega: Milloc, laten wij den moed niet verlie- zen en tot het uiterste toe blijven strijden. Het is half negen, sprak Milloc, na op zijn horloge te. hebben gekeken, Castro zou om 9 uur bij mij thuis komen. Laten wij gaan. Misschien is hij gelukkiger ge- weest dan wij. XXXV. De Waterman. Het was al 10 minuten over negenen toen Milloc thuis kwam. Castro was er, stipt volgens de afspraak, om 9 uur geweest. Hij had echter niet op zijn chef gewacht, maar aan de dienstbode een briefje af- gegeven, dat deze aan haar meester bij zijn thuiskomst overhandigde. Milloc scheurde het open. Het bevatte slechts deze woorden: In „De gouden Appel", rue du Jar- dinet no. 1. J Castro. Blijkbaar had (.astro deze woorden in "groote liaast neergekrabbeld Vlug! zeide Milloc tegen Moulin, ~wij zullen dadelijk naar de rue du Jardinet van den Rjjks-woningraad aan de regeering tot belangrgke verhooging van de woning- hnurgrenzen, ondanks de tegenspraak van het Vaderland ten voile handhaven. Het door ons gemelde advies is wel dege- Ijjk gegeven. Het gaat zelfs verder, dan wij aanvankelijk mededeelden, want er is bovendien geadviseerd, van vastlegging van de huurgrens in de w-et, de huizen met hooge huurwaarden geheel vrij te geven. De tegeDspraak is waarsch jjnlijk te ver- kiaren uit wanhopige pogingen om het advifs geheim te boaden. De regeeririg had nl. volstrekte geheimhouding gelast, EEN BROEKHU1JS-PARTI J Bioekhuijs candidaat voor deTweedeKamer? Naar de Tel. verneemt ligt het in het voornemen van de vrienden van Broekhuijs, om een Broekhujjs-paitjj op te rich ten, met het doel den directeur van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Tevens zullen pogingen worden aangewend om de sociaal demccratische voormanneo, die we gens hunne relaties met de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank uit de partij werden verwjjderd, op de Broekhujjsljjst te plaatsen, wijl men een groot aantal stem- men verwacht, genoeg om minstens twee plaatsen op het gestoelte der eere te be- zetten GEEN VERLAGING DER SPOORWEG- TARIEVEN. Minister Koning verklaarde, dat de be- langen der schatkist vooreerst niet toelaten, verlaging van de reizigerstarieven te over- wegen. DE KATHOL1EKE VROUW IN HET PARLEMENT. In verband met de elkaar tegensprekende berichten heeft de „Maasbode" ter bevoegde plaatse ge'informeerd. Zjj kan thans mede- deelen, dat beslist mag worden verwacht, dat Mr. P. Rejjmer, nieuwbenoemd burge- meester van Hilversum, voor de nieuwe parlementaire petiode geen mandaat als Kamerlid meer zal aanvaarden, zoodat de verkozenverklaring van mevr. Bronsveld— Vitringa op de Noord-Hollandsche lpst verzekerd is. DE VERKOOP VAN KLEEREN AAN POLEN. De Telegr. meldt, dat het Poolsch-Hol- landsch Handels-Syndicaat het rijk een proces heeft aangedaan. Het beweert, de Poolsche regeering als koopster van een groote party kleeren te hebben aangebracht, en eischt een commissieloon van ongeveer een half millioen gulden, welk commissie loon de heer Hersberger zich zou hebben toegekend. DE TOESTAND. Het bezoek van den prins van Wales aan Britsch-Indie was totnogtoe zonder onge- lukken afgeloopen, maar nu komt er een bericht, schrjjft de N. R. Crt. dat een ernstigen kijk geeft op den toestand. Er is tusschen Delhi en Patiala, in Punjab, gevuurd op een gedeelte van zijngezelschap, dat in een auto den tocht van de eene plaats naar de an'dere deed. Gisteren zou te Delhi het bestuur van het Anlicdische Congres bijeenkomen om resoluties in over weging te nemen, aangeaomen door het dagelijksch "bestuur en strekkende om de besluiten nopens burgerougehoorzaamheid >n menigte en andere handelingen van onwil tot samenwerking met de Engelschen op gaan, daar schijnf iets aan de hand te zijn. De rue du Jardinet lag in de onmiddel- lijke nabijheid van de rue de la Calandre. Men behoefde slechts een brug over te steken. Milloc ging dadelijk naar beneden, stuur- de zijn rijtuig weg, dat voor de deur stond te wachten en liep met Moulin naar de rue du Jardinet. Geen 5 minuten later traden zij de lier- berg „De gouden Appel" binnen. Daar zat Castro, alleen, in de gelagka- mer en kwam dadelijk naar hem toe. Milloc wees naar het zijkamertje, waar hij reeds eenmaal met Pierre gezeten had om te wachten tot Bicherelle naar buifcen zou komen en dan naar Piednoir te gaan, en zeide: Laten wij daar binnengaan, dan kunnen wij rustig praten. Maar Castro antwoordde: Onnoodig. Hij betaalde zijn vertering en verliet de herberg. Milloc en Moulin volgden hem. Heb je mij wat nieuws te vertellen? vroeg eerstgenoemde met van ongeduld trillende stem. Ja Wat dan? U zal het dadelijk zien. Onder het wisselen van deze woorden waren zij de rue Haitefeuille ingegaan. Castro liep langs de huizen aan de rech- terzijde van deze straat. Al dadelijk viel de aandacht van Milloc op 6 mannen, die zich in de straat ophiel- den. te ichorten. Gandhi zou op de vergadering aanwezig zjjn. De gebeurtenissen naderen dus een crisis. Gandhi, de vereerde leider van de nationa- listische beweging, welke het wonder vol- bracht heeft om een in tallooze kssten en driehonderd verschillende natien verdeeldvolk samen te smelten, is geen man van het ge- weld, maar de onlangs aangerichte moord- partjj onder de politieafdeelirg te Gorakpur en nu weer de aanslagop het reisgezelschap van den prins van Wales maken het twjj- felachtig, of bij alle elementen, die niet voor geweld terugdeinzen, in zijn hand zal kunnen houden. De moordpartij te Gorakpur, door Ghandi en zijn vertrouwde aanhangers verfoeid, had, zegt men, geleid tot het besluit, om het begin van de ongehoorzaamheidsbeweging, waarvan o a. het niet betalen van belasting deel uitmaakt, te verdragen. Men weet dat Ghandi wegens andere gewelddaden, die fc>ii zeide niet gewild te hebben, reeds vroeger boete gedaan heeft met vasten en bidden. Een andere lezing, die de correspondent van de Times te Delhi dezer dagen gaf, luidde daarentegen dat Gandhi de beweging gestuit had, omdat hij vernomen had, dat de regeering hem over enkele dagen in hechtenis wilde nemen. Het bljjft echter een gevaarlijk iets voor het Engelsche ge- zag, om de hand uit te steken naar een man, die als een //mahatma", een hooger wezen dan een gewoon sterveling vereerd wordt. Op zjjn reis heeft de prins van Wales door zjjn toedoen in tal van steden verla- ten straten gevonden in de lugubere stilte, die een voorbode ljjkt van een groote uit- barsting. Op tal van plaatsen worden Engelsche manufacturen en andere artikelen geboycott. Groote Engelsche importeurs hebben al hnn kantoren gesloten. Nu roept Ghandhi tien millioen //vrjj- willigers van het Alindische congres" op, om zijn beweging te steunen, waarvan de onafhankeljjkbeid van Britsch-LDdie het eind- doel is. Zjj zullen geld moeten inzamelen voor den strijd, de propaganda voeren en de beweging van burger-ongehoorzaamheid leiden, wanneer zij losbreekt. De besluiten die te Delhi genomen worden, krijgen een gewichtige beteekenis. demand die in Engelsch-Indie woont, vatte de ooi zaken van wat hij ffhet ontwaken van Azie" noemde, einde Januari aidus samen wDe gekleurde man heeft in Eu- ropa den blanke leeren bevechten en ver moorden, zijn oogen zijn geopend en het zal moeielijk gaan, ze weer te sluiten. z/Allemaal gevolgen van den oorlog". De correspondent van de Times te Delhi zegt in een telegTam van Vrijdag: ,,Niemand kan het verschiet optimistisch beschouwen. Het is onmogeljjk te zien, hoe moeiljjk- heden die min of meer op een katastrofe ljjken, ten slotte te vermjjden zullen zijn". Dit alles klizikt ernstig genoeg en Lord Reading staat stellig voor besliBsingen zoo moeiljjk, als nauweljjks een Onderkoning voor hem in het Indische rijk heeft moeten nemen. Wat er in Engelsch-Indie gebeurt, zal ook, om den terugslag dien het elders in Azie kan hebben, de volledige aandacht verdienen van andere koloniseerende volken in dat werelddeel. EEN AANSLAG OP EX-TSAAR FERDINAND. Het ^Journal" verneemt uit Mainz, dat de Bulgaarsche student Tsjernakof twee revolverschoten heeft gelost op ex-tsaar Ferdinand van Bulgarije, toen deze uit de opera te Miinchen kwam. De tsaar werd echter niet getroffen. Een stond aanplakbiljetten te lezen. Voor de deur van een herberg stonden er 2 met elkaar te praten. De 3 anderen liepen langzaam voort, op ongelijke afstanden van elkaar, als men- schen die naar hun zaken gingen. Milloc herkende een paar van hen als rechercheurs en begreep toen, dat de an deren dat ook moesten zijn, want hij vroeg aan Castro: Heb je hier wachtposten uitgezet? Zooals u ziet. Maar zeg mij nu eens eindelijk Nog oogenblik geduld, als ik u verzoe- ken mag, dan zal ik het u laten zien. In het midden van de straat gekomen, trad Castro een huis binnen, dat er arm- zalig uitzag, zooals trouwens alle huizen in de rue Hautefeuille. Hij liep de gang door en klom de trap op. Een portier was er niet, zoodat Milloc en Moulin hem konden volgen, zonder dat zij lastig gevailen werden. Castro klom voort tot op de 5e verdie- ping, waar hij op het portaal bleef staan. Het was de bovenste verdieping. Aan de achterzijde van het huis had dit portaal een venster dat uitkeek op een slop achter de huizen en aan de overzijde daarvan had men de achtergevels van de huizen der aangrenzende straat. Nu zeide Castro tegen Milloc: Kijk nu eens uit dit venster. Milloc deed het. Ziet u, hier recht tegenover, op de 4e verdieping, dat venster waar bloemeu in het kozijn staan? De aanva'ler verklaarde, dat de gewezen monarch volgens zjjn meening een der grootste oorlogsmisdadigets was, witns be- straffing daarvoor al te lang uitbleef. ENGELAND. De legerbezuiniging. Wortbington Evans, de minister van oor log, verklaarde in cen rede, bereid te zijn. een vermindering van het leger aan te be- vele#n met 33.000 man, waardoor 24 batal joDS infanterir, 47 bataljons artiilerie en 3 regimenten cavalerie zouden worden afge- dar.kt. Uij hoopte de leg*ibegrooting met 16'/s millioen pond te veimirtleren teger- over de 22, aanbevoien door de bezuiniging:- comajissie. De begrooting zou volgend jaar minder dan 60 millioen pond bedragen tegenover 95 miilioen op de begrooting vaa 1921/1922 en 412 milioen op de begrooting 1919/1920. TER NEUZEN, 27 Februari 1922. VEREEN1GING VOOR CHR. ONDERW1JS. - In de Donderdag gehouden vergadering van de ver. voor Chr. onderwijs, Jozina- straat alhier werden als bestuursleden her- kozen de heeren D. Scheele Az. en P. j. van. Strien, terwijl in de vacature onltstaan door het bedanken van den heer J. Wil- lemsen werd gekozen de heer H. P. de Jonge, die echter verklaarde de benoe- ming niet te kunnen aanhemen, waarna gekozen werd de heer A. J. van der Sloot. CONCERT VAN „DE VOLHARD1NG". Vrijdagavond door de muziekvereeniging „De Volharding" directeur de heer L. Goudstikker, in het „Hotel des Pays-Bas" gegeven soiree was redelijk bezocht. Van de door het orkest uitgevoerde nummers mogen in de eerste plaats genoemd wor den het voor het eerst uitgevoerde „Suite printanniere", van Wesly, en „Trouvere" opera-fantaisie. Het orkest werd afgewisseld doQr lie- deren, gezongen door mevr. Posthumus, uit Gent, die over een mooie stem bleek te beschikken, en voorts door den heer Julien Moens, uit Gent, als humorist. Daar van vielen wel het meest in den smaak zijn vroeger verloren, thans teruggevon- den „Tyrolienne" en „'k Kan daar met tegen". Zijn meuw repertoire bleet wel wat te veel in een genre en naar het ons leek niet in een dat de hoorders op den duur oevredigt. Keurig was echter de uitvoering van de operette ,,Goeien avond buurman". Men kon daarbij bemerken, dat zoovvel mevr. Posthumus als de heer Moens daaimede in hun element waren. Men behoetde er hierbij niet aan te twijfelen, dat men ar- tisten voor zich zag. Zij gaven veel te genieten, zoowel door hun zang als hun spel en de niet genoemde pianist, die de operette begeleidde, had daarbij en niet gemakkelijke, doch dankbare taak, waar van hij zich meesterlijk kweet. Er heerschte in de zaal een gezellige stemming, die zich voortzette op het bal, dat d e aanwezigen nog eenige uurtjes na afloop bijeen hield. VOORJAARS VERGADERING PATR1MONIUM. Zaterdagmiddag werd op de gehoutien voorjaarsvergadering van het gewest Zee- land van Patrimonium het woord gevoercl door den heer J. Huizinga, over „De taak der gewesteliike organisatie". Spreker wees er o.a. op, dat de gemeentebesturen slechts weinig voorlichting van Gedeputeerde Sta- ten onfvingen op sociaal terrein. GETU1GSCHRIFT. Aan de Goudsche Schildersschool ver- wierf onze stadsgenoot Ed. Gujlliet Az. het getuigschrift van hout-, mariner-, let ter- en decoratieschilderen. Ja. w elnu, houd uw oogen daar strak op gericht, maar pas op, dat men u niet zien kan. Milloc veroorg zich zooveel mogelijk achter den muur zoodat hij alleen om het hoekje keek en Moulin ging op zijn tee- nen staan om over de schouder van Mii- joc te kijken. Vvat nu? vroeg Milioc. Wacht maar even. Gedurende 5 minuten blgven zij zoo onbeweeglijk staan. Toen vertoonde zich het blonde 4ioofd van een vrouw aan het venster, dat Castro had aangewezen. Castro stiet zijn chef aan en fluisterde: Zie. Milloc herkende haar onmiddellijk, want hij mompelde: Alliette Juist, de mooie Alliette, die zooveel als de rechterhand is van Galgenaas, dus waar zij is, daar is Souffiard ook. Daarom heb ik 6 rechercheurs uitgezet in de rue Hautefeuilie en evenveel in de rue du Battoir Saint-Andre, voor het geval dat zij mochten probeeren om over de daken van de omliggeiide huizen te vluchten. Milloc bekeek het huis aan den over- kant van boven tot onder. Maai dat is toch geen logement of slaap- stee, zeide hij. Neen. Hoe heb je dat dan uitgevischt? Ik heb gelukkig een nogal goed geheu- gen en dat is mij te hulp gekomen. (Wordt vervolgd.) BSB&&S&333; COURANT KWfV IWSBBMaiJMUUI—i HJIPIJIJ IIWUIHIIUI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1