Influenza SanapeA'n Liefdadigheidsvoorstelling Afdaahng fAXEL Z, L, M. Zuid-Afrikaansche Schetsen 1842 1922 ?erkiezing voor do Ramer van Koophandei an Fa' brieken te Ter Neuzen. Tooneel, Voordracht, IWaziek en Zang, -een bank. Hij had besloten zich in ieder .geval geld te verschaffen, omdat hem zjjn armoedde onder de studenten verweten werd Verder heeft hjj verteld van de vier revolvers, die in zjjo bezit waren, er een te hebban geworpen in de Maas alhier, een in den Nieuwen en een in den Ouden Rijn te Leiden. De vierde revolver, waarmede op den koopman H. B. geschoten is. gaf hfl aan zjjn vriend en medestudent van A. in bewaring om voor hem te bewaren. Van A. heeft dit aanvankelijk ontkend om zjjn vriend te redden. iMJLZOiV DEN 8TDKKEN. ,Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) WEERBERICHT VAN 22 FEBRUARI. Het weerbericht van het meteorologisch mstituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 762.8 Memel. Laagste barometerstand 734,7 Thorshavn. Verwaohting tot den avond van 23 Febr.j Matige, Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, meest halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. SCHEEPVAARTBEWEGING. 20 Februari. Eng. s.s. River Tees, 2120 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Pearl, 1956 M3., aardappels, van Londonderry voor Gent. Fransch s.s. Vermont, 14769 M3,, ledig, van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Ouvrier, 3013 M3., kolen, van Barry voor Gent. Eng. s.s. Dryburgh, 3825 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng s.s. Hunterfield, 4114 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Kenrix, 1958 M3., ledig, van Gent naar Spurn. Eng. s.s. Maggie 0 Regan, 648, pijpaarde, van Fowey voor Ter Neuzen. 21 Februari. Eng. s.s. Hibernia, 735 M3., kolen, van Berwick voor Gent. Eng. s.s. Ardgour, 2203 M3„ ledig, van Brugge voor Gent. Eng. s.s. Hordon, 7576 M3., ledig, van Gent naar Hull. Nederl. s.s. Alwina, 3159 M3., ledig, van Sluiskil naar Leith. Eng. s.s. Jaline, 517 M3., ledig, van Sel- zaete naar Londen. Eng. s.s. Royal Firth, 1162 M3„ ledig, van Gent naar Newcastle. Fransch s.s. Depute Rene Reille, 5667 M3„ kolen, van Gent naar Bizerte. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Eng. s.s. Derwent, 2349 M3., stukgoed. van Gent naar Goole. Belg. s.s. Emmanuel, 598 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng s.s. River Tees. 2120 M3. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Van 20 tot en met 21 Februari werden i langs de Middensluis alhier 22 binnenvaar- I Tf l"JT nu met-^e hebb™ tuigen OD- en 34 a fee s.bhnt zich, toen het daarvooi tijd was, bij ctlut- een werkloozenkas aan te sluiten, en moeten er 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Indien het den Heere behaagt, hoopt de£ef onze geliefde Moeder, - - uwd-, Groot- en Overgrootmoeder CATHARINA HAMELINK, Echtgenoote van Pieter L.ebens, ADRIANUS BAREL. Ter Neuzen, 22 Februari 1922. £°TerkOOPER-Barel. J. boterkooper. s. A. boterkooper. -enige en algemeene kennisgeving (Wordt vefvolgd). Heden overleed, tijdig voor- zien van de H H. Sacramenten der Stervenden, na een kortstondig lijden, tot onze diepe droefheid, ons geliefd Dochtertje en Zusje PRUDENT1A, In den nog jeugdigen leeftijd van 8 jaar. Uit aller naam, J B. P. DOPPEG1ETER— Verbist. Ter Neuzen, 21 Febr. 1922. Voor al de ontvangene be- wijzen van deelneming, bij if overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder en Grootmoeder, betuigen wij onzen oprechten dank. Ter Neuzen, 22 Febr- 1922- Namens de Familie, C. KLAASSEN. VULPENHOUDERS. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, CORNELIA 0INA DE KUSBER, betuigen wij onzen hartelijken dank. G BALKENSTE1N. J. H BALKENSTE1N. Ter Neuzen, 22 Februari 1922. Voor de zeer vele blijken van belangstelling en deel neming mij betoond bij het overlijden van mljne geliefde Dochter, CORNELIA 0INA DE RUBBER, betuig ik mijn oprechten dank. H H. DE JONGE-VOGEL Middelburg, 22 Februari 1922. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze beste Schoon- zuster en Tante, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Familie BALKENSTEIN. Ter Neuzen, 22 Februari 1922 (jebruiki De Voorzitter van het Hoofdstem- bureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandei en Fabrieken te Ter Neuzen, maakt hiermede bekend, dat de ingevolge art. 26 van het Regl. voor de Kamers van Koophandei vast- gestelde lijst van candidaten ter secre- tarie der Kamer van Koophandei isneder- gelegd ter inzage voor de ingeschfevenen in het Handelsreglster; en dat de stemming is bepaald op Dlnsdag 7 Maart 1922, van des voormiddags 9 tot des namid dags 1 uur; dat het Hoofdstembureau des namid dags te 5 uur in de raadszaal zitting zal houden tot het vaststellen van den uitslag der stemming. De Voorzitter voornoemd, J. HUIZINGA. Ter Neuzen, 20 Februari 1922. S&agjaag TABLEtTEtt VANWEGE DEN Bond voor Staatspensionneering CAfd. Ter Neuzen). op Dlnsdag 28 Februari 1922, 'savonds acht ure. precles, op de bovenzaal van den heer A. de Vrieze, „Hotel du Commerce", Markt, Na af loon B A L>. Verplicht programma voor leden van den Bond tegen 40 cents per persoon. Toegangsprijs voor niet-ieden (pro gramma inbegrepen) £en gulden per persoon. De zuivere opbrengst dient voor het bekende liefdadige doel. HET BESTUUR. Aansluiting Electriciteit. Ef" vertegenwoofuifcCf Van de P. 1. E. M. hoopt over bovenstaand onder- werp een lezing te houden op Za- terdag 4 Maart 1922, des namiddags 1 uur op de bovenzaal van den heer De Lozanne te Axel. Ieder die belang stelt in electrische aansluiting, wordt daarbij uitgenoodigd. Lidmaatschap van de Z. L. M. is in deze geen vereischte. De Secretaris v/d Afd. Axel Z. L. M„ JAN DE PUTTER. door J, VAN MELLE. PrlJs t 4,— fr. p. p. f 4,23. Firma P j. VAN DE SANDE. TER NEUZEN Ter Neuzen, 22 Februari 1922. Mijnheer de Redacteur Mag ik nogmaals een plaatsje in Uw blad tot een klein antwoord aan den heer Nolson Ik heb U niet op de vingers getikt, mijnheer Nolson, om reden U rectificatie vroeg van een Raadsverslag want dat is Uw goed recht maar omdat U meende rectificatie noodig te hebben voor een beginselverklaring, dat kant aoch wal raakt. Wanneer U mij als Uw leermeester opwerpt, wensch ik U op dien weg van ironie, die U meent noodig te hebben niet te volgen, we zien daarin opnieuw het bewijs hoe een groot mensch soms erg kieine dingen doet. Wei wensch ik even recht te zetten waar U het liebt over de bezuinigingscritiek van Re- geeringsmaatregelen. Ik heb niet gezegd, dat de Regeering het niet moet leiden naar bezuiniging, integendeel; ik herhaal, dat ik met het U aangegeven voor- beeld volkomen eens ben, maar moet dan daar- bij ook herhalen, dat Uw zuinigheid in het re- geeringsbeleid ter dezer plaatse maar bijster wait te constateeren. I)e inconsequentie van het een met het ander mag ik, als belastingbetaler van deze plaats, toch wel eens onder Uwe aan- dacht brengen Of is U het niet met mij eens, dat men geen deskundige behoeft te zijn, om te zien, dat de ontzaglijke sommen gelds, die het tegenwoordig regeeringsbeleid ook voor onze plaats noodig maakt, ontegenzeggelijk moet leiden tot een financieel bankroet en maat- schappelijke verarming? Waar dat nu ook zijn oorzaak heeft gevonden, doet hier niets ter zake; wel doet ter zake, dat zuinigheid even- goed voor den Raad als voor de Regeering in Den Haag dringend noodzakelijk is. Hoe belachelijk U het dan ook voorstelt, om onze spaarduiten te laten opmaken door over- tollige Regeeringsuitgaven, toch houd ik vol, dat bezuiniging van onder af een eerste factor is in het volksleven. Immers uit het volk vindt alle regeering van land, stad of dorp, haar oorsprong, indien dus het volk zuinigheid be- oefent, zal de door haar gekozen regeering in dat voetspoor volgen. Ik hoop, dat de heer Nolson mij nu eerst recht zal snappen, opdat bet inderdaad een leerschool wordt. Ontvangt mijnheer de Redacteur dank voor de plaatsing. Hoogachtend, W. BEDET. Vergadering van Vrjjdag 17 Februari 1922, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheeie, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, C. de Jonge, M. Kaijser, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heeren A. de Koeijer en J. Vinke. (Vervolg). De heer KAIJSER is ook van meening, dat de werklieden verplicht zouden moeten zijn om zich aan te sluiten. Dat is nu echter eenmaal niet gebeurd. En er zijn er ook heel wat ge- weest, die niet hebben kunnen voorzien, dat er dezen winter zooveel werkloosheid zou zijn. De heer KOOPMAN zou omtrent deze kwes- tie eens het een en ander recht willen zetten. Hij gelooft, dat alle raadsleden overtuigd zijn, dat de menschen die behoefte hebben, moeten worden geholpen. Men verschilt alleen van meening over de wijze waar op geholpen moet worden. Indien eene commissie wordt benoemc! en de menschen komen om ondersteuning vra- gen, moet die commissie onderzoeken, of er werkelijk hulp noodig is, of er in het gezin een noodtoestand heerscht en gaat dan pas uit keeren. Spreker weet niet, of die commissie dan ook van de gemeente geld in kas zal krij gen, doch indien dit het geval is, lean de com missie geheel beschouwd worden als een sub- comite van het Burgerlijk Armbestuur, daar dit evenzoo werkt. Een andere vraag is nog, of er geen werk is. Wat overigens betreft de kwestie of men de gelden krijgt van het Burgerlijk Armbestuur of van de commissie, in het eerste kan spreker in dit geval niets vemederends zien, terwijl het ten slotte toch ook gelijk is of men zich moet wenden tot den heer Wisse of b.v. tot den heer Van Hoeve en wie die heeren over het verzoek advies moet uitbrengen. Overigens moet de heer Kaijser het niet doen voorkomen, alsof de menschen niet geholpen zullen worden, Misschien verschilt spreker wel met hem over de manier waarop. De menschen zijn zelf de schuld van den tegenwoordigen toe- stand. De gemeenteraad heeft destijds terstond besloten om toe te treden tot het werkloozen- besluit en de werkloozenkassen te helpen, f 1000 beschikbaar gesteld, opdat terstond met uitkeeren zou kunnen worden begonnen. Te Othene heeft men echter zelf de werkloozen- verzekering weer losgelaten, en nu zit men weer in hetzelfde schuitje. Men had zich be- hooren te organiseeren, dan zou men nu niet zoo moeilijk zitten. Op grond van een en ander kan spreker niet meewerken aan het vormen eener commissie en is hij van oordeel, dat men daardoor in een verkeerde richting zou gaan. Zij die nood hebben kunnen geholpen worden door het Burgerlijk Armbestuur en ten slotte wil hij den werklieden aanraden: sluit u alien zoo spoedig mogelijk aan bij de werkloozen- verzekering! De heer WISSE: Is werkverschaffing al eens bij Burgemeester en Wethouders in over- weging geweest De VOORZITTER: Er is wel over gesproken, maar wij weten geen middel om er in te voor zien. De heer WISSE: Kan er geen werk worden uitgevoerd tot verbetering van wegen? De VOORZITTER: Aan de wegen krijgen we een beetje werk en ook aan het rooien van boomen, zoodat eenige menschen aan het werk zullen kunnen komen. De heer WISSE is overtuigd, dat de geest onder de werklieden over het algemeen zoo- danig is, dat het hun smarten zou, van het armbestuur ondersteuning te moeten aannemen hij acht het een gelukkige omstandigheid, dat het schaamtegevoel bij hen nog zoo ontwikkeld is, velen zullen liever armoe lijden, dan een gift van het armbestuur aannemen. Hij hoopte daarom wel, dat ze alien lid waren geworden van een werkloozenkas, dat ze zich organiseer- den. Er zijn er ook, die bij hem hun nood heb ben geklaagd, maar als spreker hen dan te ken- nen gaf, dat hij geen anderen steun kon ver- leenen, dan van wege het armbestuur, kwam het antwoord ,,dan maar liever niet"', en of- schoon ze dat niet zeiden, dachten ze waar- schijnlijk „dan maar liever honger lijden". Hij heeft ook nog wel getracht de menschen aan het verstand te brengen, dat ze dit verkeerd inzagen, en dat het toch zoo erg niet was om nu ondersteuning aan te nemen, daar ze toch niet door eigen schuld in deze omstandigheden gekomen waren, maar dat denkbeeld is er niet uit te praten, het zit er nu eenmaal in. Als er een werkloozencommissie komt, zullen ze toch niet meer krijgen, dan ze van het armbestuur ontvangen zouden. Spreker herhaalt, dat hii hoopt, dat alien zich zullen organiseeren, dan hebben ze recht op steun waar ze die nu moeten vragen. Hij hoopt ook, dat deze toestand niet lang zal duren, maar meent, dat er nu toch wat moet gedaan worden om de menschen te hel pen. De heer SCHEELE verklaart het volledig eens te zijn met den heer Koopman. Hij her- innert nog, dat in de voorloopige vergadering verklaard is, dat de gemeenteraad er voor was, met het oog op de omstandigheden aan het Burgerlijk Armbestuur een crediet toe te staan om in de behoeften te voorzien. De heer FAAS verklaart zich in principe tegen het voorgestelde steunstelsel. Wij komen alien tekort zegt spreker maar als de menschen wat meer hun Christenplichtan rnv- leefden, zou het beter gaan. Men is huiverig om van het armbestuur ondersteuning aan t' nemen, doch als men behoefte heeft, moet men niet te hoogmoedig zijn om die gift te aan- vaarden. De armbesturen zijn er om barmhar- tigheid te oefenen en als men gebrek heeft, is het geen schande als men iets aanneemt. In dien de adressanten eerst naar het armbestuur waren gegaan en daar het hoofd hadden gc- stooten zouden ze met hun adres aan het eroede nu de wrange vruchten van plukken Als ieder zijn plicht doet, dan bestaat er liefde en saamhoorigheid, clan wordt er ook barmhartigheid beoefend, maar door zulke stelsels als thans wordt voorgesteld, gaat dat geheel teloor. Het gaat nu over een 30 personen, die steun vragen, zonder zeif 1 cent te hebben betaald, maar als men daaraan begint, zal dat aantal toenemen, want dan zullen anderen ook niet meer aan de werkloozenkassen betalen. Het werkvolk in het algenieen is daar ook niet voor. Als men eens een stemming onder hen hield De heer KAIJSER: Zouden ze het aan nemen! De hee I' AASDan geloof ik, dat ze er zich tegen zouden verklaren. Men moet de stem- men maar eens hooren. Er wordt gezegd: Het zijn altijd dezelfden, en moeten wij nu voor hen gaan betalen? Als het oude en ongelukkige menschen be treft, is het iets anders, maar overigens moe ten we niet te veel toegeven, aan verzoeken die tot doel hebben de vraag te beantwoorden waar kunnen we het halen? Voor het verleenen van steun is in de eerste plaats aangewezen' de kerkelijke diaconie en als deze niet bij machte is het burgerlijk arm bestuur. Het gaat niet aan, om voor die barrn- hartigheid een zekeren dwang of recht in het leven te roepen. Wat adressanten vragen is: neem geld van anderen uit de gemeentekas en geeft dat aan ons. Met die steliing gaat spre ker niet mee. Hij is overtuigd, dat er ge- steund moet worden, maar hij is tegen het voorstel, om het op die wijze te doen. De heer VAN HOEVE bespreekt de vraag van den heer Wisse omtrent werkverschaffing. Hij heeft van morgen opgemerkt, dat de kei- baan in den Groote Huissenspolder zoo hoog zit. Zou het niet mogelijk zijn, dat onder des kundige leiding een aantal werkloozen aan het werk werden gezet om dat te verbeteren. Dan wijst hij op het aan de gemeente behoorende stuk land bij de huizen der woningbouwver- eeniging, dat zou eens flink omgespit kunnen worden. Wanneer hij hier spreekt om werkloozen die productieve* werkzaamheden te laten verrich- ten, dan bedoelt hij daarmede werklooze hoof- den van gezinnen, geen jonge jongens, tenzij dat het kostwinners zijn van het gezin hunner ouders. De laatste weken konden de door hem genoemde werken niet worden verricht, maar nu zal dat wel gaan. Wat de zaak zelf betreft, ook hij is niet voor het vormen van het voorgestelde comite te vinden. In 1917 is de raad terstond toegetreden tot het werklcozenbesluit en is de vereenigin- gen te Zaamslag en te Othene tegemoetgeko- men, door het hun mogelyk te maken terstond met uitkeeringen te beginnen. Toen hebben we na eenigen tijd vernomen, dat de vereeniging te Othene niet meer bestond. Uit welke oor zaak hoorde men nooit, als dat er onderling krakeel is geweest. Hij vindt het jammer, dat dit gebeurd is, want de raad heeft zijn plicht gedaan, dooor dadelijk tot die regeling toe te treden. Was de vereeniging blijven bestaan, dan zouden de aangeslotenen thans recht heb ben op uitkeering. Er was toch te voorzien, dat er werkloosheid zou komen. Ook hij" voorziet, als er een comite in het leven zou worden ge- roepen verloop van de nog bestaande vereeni ging te Zaamslag, want de daarbij aangeslo tenen zouden dan zeggen: nu is het niet meer noodig, dat we nog contributie betalen. Ook hij zou zoo'n commissie niet anders beschou- wen, dan als sub-comite van het Burgerlijk Armbestuur. Hij acht het volstrekt niet noo dig, dat er een commissie naar Den Haag gaat. De Minister weet zeer goed, dat veldarbeiders ook menschen zijn. Als men de kranten leest, ziet men ook, dat er elders werkloozenverze- keringen voor veldarbeiders bestaan, o.m. in Groningen. Ook acht hij het meer de taak van de organisaties om den Minister er op te wij- zen, indien er verkeerde regelingen zouden worden getroffen. De heer WISSE sluit zich aan bij den heer Van Hoeve, waar hij aandringt op het laten uitvoeren van werk, dat acht spreker ook het beste. Het is beter, dat de menschen verdiend geld kunnen ontvangen, dan dat ze het moeten krijgen van een steun-comite. Ondertusschen is de toestand zooals die is, Er zijn menschen. die niet georganiseerd zijn en die werk noodig hebben om met de verdiensten hun gezin te kunnen onderhouden en die geen werk kunnen krijgen. Die moeten ondersteund worden. Daar om was het z. i. het beste thans een comite te vormen, dat, naar zijn opvatting een tijdelijk karakter moet hebben. Ondertusschen zou men ook zooveel mogelijk werk uit den hoek kunnen zoeken. De heer VAN HOEVE wijst er ook nog op, dat de boomen van het dorpsplein zullen ge- rooid worden. Hij verwacht, dat men, ter wille van het na- tuurschoon, ter plaatse weer jonge boomen zal willen planten, in het najaar. Hij meent, dat het dan in het belang dier te planten jonge boomen zou zijn, als op de plaats waar de oude boomen gestaan hebben, in een sleuf over de menschen toch ook niet helpen. Hij acht het daarom voor de gemeente plicht, te hulp te komen. Overigens gelooft hij ook, dat het voor de menschen beter was, dat er werk kon ver- schaft worden, want het is beter verdiend geld te ontvangen, dan genadebrood te eten. De heer VAN HOEVE meent, dat het niet aangaat, dat de heer De Jonge uit zijn woor- den zou afleiden, dat hij eerder uitgaven zou willen doen voor natuurschoon dan voor het ondersteunen der werkloozen. Hij gelooft, da hier in het algemeen wel gebleken is, dat ieder lid den plicht tot ondersteuning der menschen voelt. Doch spreker heeft alleen uit practische overweging de veronderstelling uitgesproken. dat de gemeenteraad Zaamslag haar natuur schoon weer zal willen teruggeven. door het planten van jonge boomen, en dat het keeren van den grond waar die komen moeten dus productief werk zou zijn. Hij meent, dat de heer De Jonge de woorden, die hij hieromtrent ter. zijnen opzichte gesproken heeft, moet terug- trekken. De heer DE JONGE weet dit nog niet, hii meent, dat de heer Van Hoeve toch gezegd heeft, dat hi.j Zaamslag zou willen voorzien van natuurschoon. De VOORZITTER vraagt den heer Van Hoeve op welk deel van den weg van den Groote Huissenspolder hij het oog had. De heer VAN HOEVE op het deel van af den heer Dees tot aan den heer Michielsen. De zijpaden liggen laag, ten opzichte van den weg en hij meent, dat dit zou kunnen worden ver- beterd, door aanplemping, tegen de kanten van den keiweg met macadam misschien wat ver- mengd met fijnen grond. De VOORZITTER meent hieruit af te lei den, dat de heer an Hoeve toch geen verla- ging van de keibaan bedoeld. De heer VAN HOEVE bevestigt dit, boven- dien, als dat zijn bedoeling was geweest zou er voor menschen uit de gemeente niet veel aan kunnen gedaan worden, daar men voor het leggen van keien vakmenschen noodig heeft. De VOORZITTER merkt op, dat de ge meente alleen de keibaan moet onderhouden en de zijpaden tot de taak van den polder be- hooren. De heer VAN HOEVE heeft daarover ook al gedacht, maar meent, dat er toch geen bij- zondere corporatie is aangewezen, om de kant- steenen van de keibaan tegen te houden, wan neer die door de voortdurende ver'aging van de zijpaden zouden uitwijken. De VOORZITTER stemt toe, dat er wel wat op te vinden zal zijn. De grond bij de woningen laten spitten zou ook kunnen geschieden. Hij heeft ook bij zijn villa grond laten spitten en daarvoor 28 cent per roede moeten betalen. Als men nu van wege de gemeente hier. 35 cent zou moeten betalen, zal er niet veel meer overschieten van de eventueele pacht, die men voor de tuintjes zal kunnen bedingen. Maar enfin, dat is dan misschien niet zoo erg. De heer VAN HOEVE: Het is dan toch pro ductief werk, waarvan de latere pachters zul len kunnen profiteeren. De VOORZITTER zegt den heer De Jonge, dat hij den heer Van Hoeve niet begrepen heeft, toen deze sprak over natuurschoon. Hij heeft dat alleen aangehaald, om de wensche- lijkheid te betoogen, van het uitgraven van een sleuf voor het keeren van den grond, waar mede werk verschaft wordt. Spreker meent ook, dat het wel zou kunnen, ofschoon men dan toch weer de kans loopt, dat de grond in den zo- mer wordt vastgeloopen, en in het najaar, als de boomen geplant worden weer geheel vast zit. Burgemeester en Wethouders zullen in ell. geval met de opmerking rekening houden. De VOORZITTER herhaalt, ook met de men schen de zaak op verschillende punten bespro- ken te hebben, en wel voornamelijk de vraag, welk verschil er is tusschen het burgerlijk arm bestuur en een commissie. Ten laatste is spreker toch ook wel eenig verschil gaan zien. In zoo'n commissie zijn menschen van ver schillende categorien vertegenwoordigd, oo vertegenwoordigers der arbeiders zelf. terwij het Burgerlijk Armbestuur over het algemeen steeds bestaat uit middenstanders. Die men schen kunnen al eens beter oordeelen over de behoeften van hun eigen kring, dan de lieden die daartoe niet behooren en ze zullen ze ook gemakkelijker naderen. Daarom dacht spreker, dat het toch niet kwaad zou zijn een comtie te vormen. Burgemeester en Wethouders hebben toen een regeling ontworpen, waarbij de verleening van steun ook gedurende 6 weken kan geschie den, evenals zulks bij de vereenigingen het ge val is, want spreker meent, dat men toch d< uitkeeringen van de vereenigingen niet te bo- ven mag gaan. Hij acht, waar alle leden voor het verleenen van steun zijn, het voorstel van Burgemeester en Wethouders wel aanbevelens- j j waard. In andere gemeenten bestaan dergelijk- j regelingen ook. Qok hjj £ou liever zien; dat cle I menschen georganiseerd waren, m&ar men moet toch ook niet uit het oog verliezen, dat men I hier moeilijk een vereeniging in gang zal kun- nen houden, omdat zoovelen buiten wonen en niet geneigd zijn toe te treden, omdat zij de geheele lengte van de rei een meter diep en meening zijn toegedaan, toch nooit voor uit breed de grond werd gekeerd. Dat is een goed werk, de menschen verdienen er aan en de j burgers zien den goedan wil die er is. De heer DE JONGE geeft te kennen, dat hij er niet voor te vinden zou zijn om, zooals de heer Van Hoeve wenscht, geld uit te geven voor natuurschoon, als de raad te kennen zou geven, dat er geen geld was om de menschen te ondersteunen. Er zjjn verschillende werkmenschen, die, in tegenstelling met wat de heer Van Hoeve be- weert, dezen zomer in het geheel niet konden voorzien, dat ze dezen winter zonder werk zouden zitten. Spreker wijst daarvoor op de vlasbewer- kers, terwijl in den afgeloopen zomer aller- wege dorschmachines werden gebruikt, om het graan maar zoo spoedig mogelijk schoon in de schuur te krijgen, terwijl er anders in den win ter ook nog werd gedorschen. Dit kunnen de keering in aanmerking te zullen komen. Ook deze gemeente komt zoo zachtjes aan in I den crisistoestand en daarom achtte spreker het maar het beste, een commissie te benoemen. J De heer WISSE bespreekt nogmaals de wen- f schelijkheid, om te doen wat maar immers moge- j lijk is, voor werkverschaffing. Als de gemeente j voortgaut, dan zullen ook particulieren ver- j moedelijk wel volgen. Er zullen dan ook we! i landbouwers eens een sloot of haag laten kuisschen. Misschien is het dan niet noemens- i waard, dat aan steunverleening moet worden uitgegeven. De VOORZITTER merkt op, dat het door i den vorst niet mogelijk was grondwerk te ver- richten, nu zal dat kunnen geschieden. De heer VAN HOEVE geeft nog te kennen, het thans juist het goede tijdstip te achten om grond om te spitten, waarin men het volgend najaar boomen wil planten. Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigen- sohappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1,75 per doos, alom ver- krijgbaar. De VOORZITTER: We zullen het doen. De heer SCHEELE acht dat omspitten ook een goed werk. De heer FAAS herinnert nog, dat ook over het uitbaggeren van de gemeentehaven is ge- sproken en stelt de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, dat werk te verriehten door in de ha ven een dam van planken te zetten en daar de 0VCr, 7erken> telkens een afdeeling verder, zoo dat deze aan het eind van zelf uit de haven zou stroomen. De VOORZITTER wil er wel eens met den d^aTf tf -Tr ?reken' maal' verwacht ctaarvan toch met veel. "enk( toch> dat modder zichzelf ten slotte wel verwerken zal. ®e,.hef KAIJSER beschouwt dat denkbeeid practisch onuitvoerbaar De VOORZITTER brengt thans het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het in- stellen van een commissie in stemming Het wordt verworpen met 5 tegen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren De Jonge, Wisse De Visser en Kaijser; tegen stemmen de hee ren Van Hoeve, Faas, De Feijter. Scheeie en Koopman. De VOORZIT i'ER geeft te kennen, dat nu het behandeling der voorgestelde regeling on- noodig is en dat voorstel wordt ingetrokken. misschien kan het Burgerlijk Armbestuur m de daarin aangegeven regeling voor steunver leening haar voordeel doen en zal het als <D leas leeg is, bij den raad om ander geld moeten komen vragen. De heer VISSER acht de behandeling van de regeling er wel gewenscht en meent, dat men dan het Burgerlijk Armbestuur zou kun nen opdragen de uitkeeringen dienovereenkom- stig te doen. De VOORZITTER betwijfelt dit laatste. De heer SCHEELE zou aan het Burgerlijk Armbestuur eenvoudig een blanco-crediet wil len verleenen, om daarait naar behoefte te put- ten. De raadsleden zijn het er alien over eens gebleken, dat zij steun willen verleenen. De heer WISSE (Voorzitter van het Burger lijk Armbestuur) waarschuwt de heeren. dat zij .moeten bedenken, dat het Burgerlijk Arm bestuur armbestuur moet blijven, maar dat de raad er geen uitkeeringseomite van moet willen maken, want zegt hij dht doen we niet! De regel is, dat, als er iemand ondersteuning komt vragen, eerst wordt geinformeerd, of er niet kan gerekend worden op steun van een kerkelijke diaconie en eerst als dat niet het geval blijkt, wordt volgens de regelen van het armbestuur hulp verleend, maar dat bestaat dan niet in het uitkeeren van vaste bedragen. Men moet het armbestuur niet van karakter willen doen veranderen, want daar zullen de leden niet aan meewerken. De heer FAAS acht het ook zooals het be- hoort, dat de menschen eerst aankloppen bij de verschillende diaconien en eerst als ze daar voor het hoofd zouden gestooten worden, kun nen ze hier komen aankloppen. De raad moet de zaken niet willen vooruitloopen. De heer SCHEELE wijst er op, dat hier een bijzondere toestand aanwezig is; er ontstaat hier een noodstand, tengevolge van werkloos heid en als de verschillende diaconien ter be- strijding daarvan hare gewone middelen voor onderstand zouden aanwenden, zouden de thans ondersteunde weduwen en weezen daarvan de dupe worden. Hij zou daarom aan het Burger lijk Armbestuur bijzondere fondsen willen be sot H a?r stellen, voor dezen bijzonderen nood. De heer FAAS heeft ef geen bezwaar in, om Burgemeester en Wethouders te machtigen aan het Burgerijk Armbestuur gelden ter beschik- king te stellen als het die noodig heeft. Dan behoeft de raad daar niet telkens zijn zegen meer over te geven. De heer SCHEELE wil rechtstreeks een bianco crediet ter beschikking van het Bur gerlijk Armbestuur stellen tot leeniging van den nood waar die noodig is. De heer WISSE wijst er op, dat hij reeds vele jaren Voorzitter is van het Burgerlijk Armbestuur en hij acht zich gelukkig, als het Armbestuur nood kan leenigon. Hij acht het echter in het geheel niet noodig thans bijzon dere besluiten te nemen, Het ook in het ver- leden wel eens voorgekomen, dat er geld "te kort kwam, maar als het Armbestuur die aan- vroeg, heeft de raad. h?t nooit geweigerd. Hij verwacht, dat dit ook thans, als het met een verzoek komt omdat de subsidie verbruikt is, niet het geval zal zijn. De VOORZITTER gelooft ook, dat het niet noodig is, dat men een anderen toestand schept, als het Burgerlijk Armbestuur geld tekort komt, kan het evenals altijd met een verzoek bij Burgemeester en Wethouders komen. De heer DE VISSER komt terug op de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde re geling, en zou het Armbestuur willen opdragen, volgens dien regel uitkeeringen te doen. De VOORZITTER: Dat mogen we niet. De heer WISSE: Daar is het Burgerlijk Armbestuur niet voor te vinden. De VOORZITTER: Ze kunnen er wel hun voordeel mee doen, als ze dat willen. De heer DE VISSER beschouwt de werkloo zen niet als de armen en zou daarom onder- scheid willen maken in de behandeling. De VOORZITTER: We kunnen het hun niet opdragen, doch ze kunnen het overwegen als ze het willen. Dat de® Hgeb0(lrtedag te herdenken. Dat de Heere haar nog lane moge sparen, is de bede van hire d!nkba*e Klnderen, Behuwd- en Kleinkinderen Namens alien, Ter Neuzen, 22 Febr. 1922.KOL'"'N' overfeed te Zeven- bergen, in den ouderdom van ruim 76 jaren, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de heer Firma P. J. VAN DE SANDE, r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3