IjEMEN G dY~B ERfcifTENT HandelsberichtBH. Wat ieder mensch van de Eiectriciteit weten moet. van de Eugelache autoriteiten en de ver- tegenwoordigers der Egyptische politieke partjjen, er geen onoverkomeljjke moelijk- heden beataau orn tot ten betrekkeigke spoedige en bevred gende regeling te geraken. CLEMENCEAU'SEEUWIGE JEUGD. Op welke wjjze bewaart Clemenceauop 81|irigen leeftijd nog die merkwaardige frischbeid van leven en geest Door elkeo morgan gedureode een half uur gymnastiscne oefeuingi-n te houden, vertelt Eilouard Leroy, zjjn oefenmeester,a»n den Parjjschen cor respondent van de n Daily Mail". Eiken morgaD orn 8 uur konat Leroy bp den ex-premier orn bp diens oefeningen tegen- wooid'g te zijn. „Sedert 1902 sla ik nem geregeld gade en uit een pkysiek oogpunt is bp 10 jaar jonger daa toen hp op 60 •jarigen leeftjjd met mij begon, zegt deze. Hfl oefant zich met p/.eren wil en slaat geen enkelen keer over. Zelfs toen hp in 1919 een revolversehot in ziju rug kreeg, heefc hp zijn oefemngen slechts gedurtnde veertien dagen gestaakt. Aanvankelpk oefende hp zich volledig gekleed, maar thans is hp daarbp ongekleed. Hp bsgint met arrnoefeningen en maakt vervolgeus bewegiogen met bet lichaam en de besnen. Zouder eenige moeite maakt hp een diepe kniebuiging en wanneer het half uur om is, zpn zpn ademhaling of bartslag niet in het minst sneller geworden. Toen hp er mede begon, vertoonde hp alle teekenen van den naderenden ouderdom, maar thahs staan zpn spieren ondei de huid nit en zpn jongste reis in Britsch indie, toont aan, hoe krachtig bij is. Soms wonen zpn vrienden de lichaams oefeningen bp en op zpn voorbeeld zijn Andre Tardieu en Pnilippe Berthelot ook begonnen met gymnastische oefeningen". TER NEUZEN, 20 Febr. 1922. VERKIEZ1NG KAMER VAN KOOP- HANDEL. Nader vernemen wij, dat de beslissing van-Ged. Staten van Zeeland, op het beroep van L. Sniits te Ter Neuzen, tegen de on- geldig verklaring door het hoofdstembureau van de door hem ingediende verklaring be- rust op de overweging, dat de daarop ge- noemde candidaat, de heer J. D. Thielman wel is waar niet voor komt op de kiezers- lijst voor het klein bedrijf ,waarvoor hij can didaat is gesteld, doch dat, afgescheiden van de bedoeling van den wetgever naar de let ter van het eerste lid van het Reglement voor de Earners van Koophandel daaruit dient te worden afgeleid, dat, zoolang de periode van twee jaar daarin genoemd niet is verstreken voor elke afdeeling ELK WILLEKEUR1G PERSOON kan gekozen worden, dus ook een kiesgerechtigde voor het groot bedrijf voor de afdeeling klein bedrijf. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is omtrent een beroep tegen de be slissing van het hoofdstembureau te Am sterdam in een gelijke zaak een tegenover- gestelde uitspraak gedaan en werd de be slissing van het hoofdstembureau gehand- haafd. Gedep. Staten overwogen bij hun besluit: „dat volgens het stelsel der wet tot lid eener afdeeling van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alleen kunnen worden gekozen zij die, voldoende aan de overige voor het lidmaatschap gestelde vereischten kiezer voor de betrokken afdeeling zijn of geweest zijn; „dat de overgangsbepaling van art. 26 van het Reglement geenszins de strekking kan hebben, dit stelsel van de wet aan te tasten en mitsdien behoort te worden uitge- legd in dien zin, dat voor de verkiezingen te houden binnen twee jaren, nadat de kie- zerslijsten volgens de nieuwe wet voor de eerste maal zijn opgemaakt, slechts de eisch vervalt. dat de kiesgerechtigdheid gedurende 2 achtereenvolgende jaren rnoet hpbben be- staan." STATUTEN. Met de Staatscrt. van 16 Febr. zijn ver- zonden de wijziging in de statu ten der N. V. Aug. de Meijer Zonen's Expeditie en Agentuur Maatschappij te Ter Neuzen, welke thans een maatschappelijk kapitaal heeft van 30.000 verdeeld in 30 aandeelen van f 1000, waarvan 10 aandeelen zijn ge- plaatst; de overige moeten binnen 10 jaar worden geplaatst. INBRAKEN TE VLISSINGEN. Den laatsten tijd worden alhier gewoon- lijk in den nacht van Zaterdag op Zondag inbraken gepleegd. De daders nemen uitslui- tend geld mede en laten alle andere voor- werpen van waarde onaangeroerd. Dit doen zij vermoedelijk omdat anders hun opsporing gemakkelijker zou vallen, daar zij deze voor- werpen natuurlijk van de hand zouden doen. De laatste inbraak gold het kantoor der Kon. Maatschappij „De Schelde", waar de dieven door verbreking van een ruit, zijn binnengekomen en toen een paar lessenaars hebben opengebroken en een 300 a f 400 hebben gestolen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. R. Kath. kerk. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor-deken te Hulst den Zeer Eerw. heer P. Rops; tot pastoor-deken te Oostburg den Zeer Eerw. heer P. Preijers en tot pastoor te Groede den Zeer Eerw heer H. Smet. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De afdeelingen Vlissingen en Goes van den Vrijheidsbond hebben het aftredende lid der Tweede Kamer Jhr. De Muralt, als nummer een geplaatst op de groslijst voor de a.s. verkiezingen der Tweede Kamer De afdeeling Oost- en West-Souburg van den Vrijhaidsbond hebben voor de a.s. ver kiezingen de volgende groslijst opgemaakt; no. 1. Jhr. R. de Muralt, no. 2. J. M. Pattist, no. 3. Ds. Th. Siemelink, no. 4. H. J. L. Mus- keyn, no. 5. N. W. 1. Bijleveld. RIJKSVOORJAARSKEURINGEN. Donderdag hadden te Rotterdam de rijks- voorjaarskeuringen plaats. Goedgekeurd werden o.a. de volgende hengsten: Succes de Marquis de Zuyen, van P. J. Lannoye te Aa'rdenburg voor het rijk en vo*>r dekking stamboek Alvacus, van P. J. Lannoye te Aardenburg, voor het rijk. Max, van G. van Campen te Boschkapelie voor het stamboek. INGETROKKEN ZILVERBONS. Bij Kon. Besluit van 8 Februari no. 54 is weer de gelegenheid opengesteld tot in- wisseiing van de zilverbons van f 2,50 (z.g. zilverbons van de eerste soort) alsmede van de zilvefbons van f 1 (eveneens van de z.g. eerste soort). Tot en met 3L December van dit jaar is de gelegenheid tot inwisseling opengesteld bij het Agentschap van het Ministerie van Financien te Amsterdam. HET BELGISCH LOODSWEZEN. In het Belgisch tijdschrift „La Politique" is een hooidartikei verschenen, waarin een lans wordt georoken om van Zeebrug- ge met alleen een groote visschershaven te maken, zooals ijmuiden ot Grimsby maar om tevens den heelen Belgischen Loodsdienst van Vlissingen daarheen over te plaatsen'. De steller zou aldaar ook een zee-arsenaal wilien zien oprichten; hij zou er ook de beide zeevaartscholen, thans te Antwerpen en Ostende gevestigd, naar overorengen. Daardoor zou de bevolking er sterk aangroeien. Pas daarna zal voor Zeebrugge de mogelijkheid bestaan om zich tot een groote handelshaven te ontwikke- len. Vandaar zal men, ook beter de mon- ding der Schelde beheerschen, dan van uit Vlissingen en volgens de schrijvgr, Nederland een krachtige liulp kunnen ver- leenen in het verdedigen der toegangs- wegen naar Antwerpen en Geut. KOEWACHT. Zondag 12 Februari had alhier de jaar- vergadering plaats der Coop, verbrujks- rvereeniging „Ons belang". Op deze ver- gadering werd door den penningmeester verslag uitgebracht over het boekjaar 1921 Het bleek, dat de vereeniging in een zeer bloeienden toestand verkeert. De financi- eele uitkomst was boven de verwachting der grootste optimisten. De prettige stem- ming, waarin de vergadering verkeerde was waarschijnlijk daarvan het gevolg. Ieder der leden was er nu stuk van over- tuigd, dat zoo'n vereeniging zeer nuttig werkt voor het welzijn van de arbeiders. Uit het verslag bleek, dat het aaplal leden 106 bedroeg. De omzet over 1921 was 36789.54 gld.; de exploitatiekosten 3502.34 gld.; de bruto winst 6785,45 en de te verdeelen winst en reserve na aftrek der noodige afschrij- ving 3017.90 gld., zoodat aan de leden ruim 7.5 kon uitgekeerd worden over het bedrag, dat zij in den winkel besteed hadden. Of zij tevreden waren SCHOONDIJKE. De heer L. Scheltus, sedert 1909 burge- meester van deze geineente, is gisteren overleden. SLUISKIL. Naar aanleiding van een schrijven van den Burgemeester van Ter Neuzen aan den heer Colsen alhier, noodjigde deze Zaterdag 1.1. de bewoners van Sluisk^l dien avond uit, om in de Openb. school te vergaderen, ten einde de electrische ver- lichting te Sluiskil te bespreken. Ruim een dertig oewoners gaven aan de op- roeping gehoor. De heer Colsen decide den aanwezigen mede, dat de burgemees ter Woensdagavond a.s. deze zaak nader uit een zou komen zetteji, om op een goedkoope wijze electrisch licht te kunnen krijgen. Tevens kozen de aanwezigen een voorloopig bestuur voor het verkrijgen van electrische verlichting, n.l.: de heeren H. J. Colsen, C. J. Nobels, C. Vermculen, Th. v. d. Bilt en J. Smies. De R. K. Tooneelvereeniging gaf Zondagavond 1.1. in het Meisjespatronaat der R. K. school -alhietl, een uSitvo-ering, die zeer naar wensch slaagde. De zoo ruime zaai was goed bezet. Opge.voerd werden, le Bartholomeus Matheus Zebe- deus Pnnpelenberg, blijspel in 2 bedrijven; 2e De landbouw, weekblad van Chicago, blijspel in 2 bedrijven. Ofschoon een blij spel niet tot 't gemakkelijksfe kan gere- kend worden, brachten de acteurs 't er kranig at en gaven bewijzen deze twee blijspelen goed ingestudeerd te hebben. OUDERDOMS-, WEDUWEN- EN WEEZENRENTEN. Overzicht van loopende Ouderdoms-, Weduwen- en Weezenrenten en toegestane geneeskundige behandeliog of verpleging krachtens de Invaliditeitswet op I Fe bruari 1922. Ouderdomsrenten 16261 Weduwenrenten 962 Weezenrenten 2350 19573 Tot. jaarl. Ouderdomsrenten 2.436 434, /r Weduwenrenten169.609,18 n Weezenrenten 429.166,92 Totaal jaarlgksche renten 3.035.210.10 Geneeskundige bebandeling aan 3198 personen toegestaan. DE „ZEELAND". VLISSINGEN. In de Telegraaf van gister staat een bericht, dat de Maatschappij „Zee- land" naar Hoek van Holland zou worden overgeplaatst. De directie der Maatschappij „Zeeland" spreekt dit bericht echter positief tegen. SPORT. VOETBAL. DE WIECKHORST-BEKER. In de maand October is op het voetbalter- rein van T. S. C. alhier aangevangen den kamp o-m den door den heer Wieckhorst al hier uitgeloofden beker. 18 clubs hebben daaraar. deelgenomen. Gisteren viel de beslissing. In de finale kwamen uit de club T. S. C. alhier en de Beerschot van St. Nicolaas. Er was groote belangstelling. Voor dc spelers was het wel jammer, dat het terrein ingevolge de vorst en het daarop geyolga aooiweer als een spons was, waar men dicp in zakte. Toch werd er door de beide elftal- len met ambitie gespeeld. Met onvermoeidc kraeht werd tot het laatst toe gekampt, al bleek het ook spoedig, dat de thuisclub ver- reweg het sterkst was, hetgeen ook wel blijkt uit de 61 overwinning voor T. S. C. Door het fraaie spel van weerszijden, was het voor de toeschouwers een genoegen, de elftalien elkaar te zien bekampen. De beker viel dus aan T. S. C. ten deel. De medaille voor de eerste afdeeling werd gewonnen door de Beerschot en de medaille voor de tweede afdeeling door Blauw-Wit van Middelburg. Ook viel er voor de liefhebbers gisteren een prijs te winnen. Er was f 5 uitgeloofr voor dengene, die te voren zou raden het aantal punten dat in de finale zou worden gemaakt. Door den heer A. D. Versluijs was uit belangstelling daaraan nog een premie van f 5 toegevoegd. De jonge Corn. Geensen had blijkbaar veel vertrouwen in T. S. C; en kreeg den prijs van 5, terwijl de andere f 5 werden toegekend aan den heer Bar-'tsen, die bleek ook een groot vertrouwen te hebben in het elftal waarin hij meespeelde. Gisteren speelde T. V. V. van Ter Neuzen een wedstrijd te Axel tegen Wilhei- mina I. De uitslag was 10 in 'tvoordeel van T. V. V. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Februari 1922. Heden werden de volgende zaken be- handeld: Chr. d. M., oud 27 j., arbeider ve Seroos- kerke, gedetineerd, werd ten laste gelega, dat hij in den nacht van 20 op 21 Aug. 1921 te Groede te zamen en in vereeniging met een ander eenige kippen, toebehoorende aan J. B. Dossche heeft weggenonven. Eisch 4 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. j. S, oud 20 j., en P. S., oud 22 j„ velu- arbeiders te Zuidzande werden bekiaagd dai zij op 26 December jl. te zamen en in ver eeniging met een ander te Zuidzande Er. H. v. Cuigch eenige slagen op zijn hooici hebben gegeven. Eisch ieder j"20 boete of 20 dagen hecht. C. B. M., oud 18 j., landbouweraknecht te Boschkapelie, werd bekiaagd, dat hij aldaar op 2 Januari: lo. E. Heijens met een riek 2 slagen op het koofd heeft gegeven; 2o. te zamen en in vereeniging Albert Heijens heett misihandeld met een riek en een knuppei. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. D. M., oud 59 j., veldarbeider te Koewacht, werd bekiaagd dat hij in December jl. te Koewacht eenige Canadaboompjes, toebe hoorende aan Leonie Ong'henae heeft ver- nield. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. A. B., oud 26 j., landbouwer te Hontenisse, werd bekiaagd, dat hij op 6 Januari 1922 te Hontenisse J. F. Stok met een voorwiel van een rijwiel een slag tegen zijn been heei: gegeven en met een viuist een slag in zijn gezicht. Eisah 20 boete of 20 dagen hecht. R. v. d. V., oud 25 j., werkvrouw te Hon tenisse, werd ten laste gelegd, dat zij op 12 Januari 1922 te Hontenisse heeft wegge- T.omen 10 bokkingen en een handdoek, toe behoorende aan A. P. E. van Leuven. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. M. d. D., oud 37 j., huisvr. van A. B., bier- huishoudster te Hontenisse, werd ten laste gelegd, dat zij op 13 Januari jl. te Honte nisse, toen de wachtmeester C. Raes, die ge- gronde vermoedens had, dat zij eene drank- wet 6vertreding pleegde en daar een kruik die zij in de hand had en die jenever bevatte, niet aan den last van dien ambtenaar heeft voldaan om deze af te geven, doch die kruik in een kelder heeft geworpen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. Loop der bevolking van Ter Neuzen, In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. C. A. G. Koevoets, zonder, Dijkstraat 94, van Hilversum. A. R. E. Kouijzer, dienstbode Klaassen- straat 1, van Stoppeldijk. L. A. Schalk, zonder, Noordstraat 52, van Rotterdam. J. M. Daelman geb. Cocquit, zonder, Dijkstraat 8, van Philippine. P. J. H. van Wijck, zonder, Donze Vis- serstraat 64, van Vlissingen. O. M. M. Adriaansen, dienstbode, Ver- bindingstraat lb, van Boschkapelie. H. Hokke, fabrieksarbeider, O 196c van Rotterdam. P. E. d'Hont, zonder, O 196c van Rot terdam. A. J. Pijnaker, kantoorbediende, West- kolkstraat 810, v an Rotterdam. S. van den Berg, schippersknecht, Korte Dijkstraat 7, van Mijdrecht. E. de Zaegher, metselaar, Tholensstraat 35, van Hulst. Vertrokken A. Caljouw, hofmeestersbediende, a b Prov. boot, naar O. en W.-Souburg. K. P. van der Molen, handelsreiziger, Vlooswijkstraat 52, naar Goes. H. L. van Wijnberghe, landbouwers-, knecht, P 108, naar Bouchaute. M. J. van Rooij, Apotheker-assistente, Steenkamplaan 71, naar 's-Hertogenbosch. VALUTA-ORAPPEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. In Miinchen hoorde ik deze dagen in een variete een komiek met den veelzeggenden naam Morgan eenige valutaverhaaltjes ten beste geven, die bij het publiek blijkbaar zeer in den smaak vielen. Hij begon met te vertellen, dat hij In Weenen woonde en onlangs in Holland was opgetreden. Van deze tournee in Nederlana was hij met een overschot van 5 gulden naar Weenen teruggekeerd. Bij de Wiener Bankverein (een der grootste Weensche banken) ging hij deze 5 gulden in kronen wisselen. Van't loket werd hij direct bij de directie gebracht, met buitengewone eerbe- tuigingen ontvangen en hem plechtig ver- klaard, dat hem nu de geheele bank toe- behoorde. Een Nederlander komt te Weenen wil een paar honderd gulden in kronen wisselen. Een paar honderd gulden zegt de heer Morgan met een bijzondere plechtige uit- drukking. Op de vraag hoeveel kronen hij daar nu wel voor krijgt, wordt hem gean:- woord: „Zooveel u kunt dragen." Op een goeden dag moeten in Weenen een paar dagen alle banken gesloten blijven. Er waren n.l. geen nullen meer voorradig! Een zakenman, alles speelt in Weenen. was aangeklaagd wegens frauduleus bank- roet. De instructie duurde een paar maan den, de vacanties der rechtbank onderbra- ken het proces weer een tijd lang en toen de zaak voor den rechter kwam, had de bankroetier door de enorme stijging van alle prijzen der goederen niet alleen al zijn schulden kunnen betalen, maar was buiten- dien een rijk man geworden, zoodat hij ten slotte door den rechter nog geprezen werd voor zijn buitengewoon beleid. En ten slotte nog een sprookje uit de werkelijkheid, dat eveneens een diepen kijk op de tegenwoordige toestanden geeft. Voor een jaar of twee kocht iemand 100 vaten olie. Toen hij er een goed stuk geld aan verdienen kon, verkocht hij de 100 vaten. Na een paar maanden kocht hij weer olie. Voor het geld, dat hij bij den verkoop der 100 vaten ontvangen had, kreeg hij nu slechts 50 vaten, omdat de prijs intusschen zeer sterk gestegen was. Na verloop van maanden verkocht hij ook deze partij met een zeer hooge winst. Voor dit geld kocht hij later weer olie kreeg echter daarvoor nog slechts 25 vaten. En zoo kocht en verkocht hij steeds weer met hooge winst, tot hij ten slotte met zijn be- gingeld en alle winsten slechts een vat olie kon koopen. Dit wilde hij voorloopig niet verkoopen, maar toen hij dan ten slotte toch weer voor den opnieuw gestegen prijs wilde bezwijken, was het vat, dat lek was, leeg- geloopen. Een economisch sprookje uit de werke lijkheid! Voor economie-professoren om een boek over te schrijven. Maar het lachende publiek seheen van den treurigen ondertoon niets te wilien weten. LANGZAAM WERKEND VERGIF. Drink je koffie, vroeg de dokter aan zijn patient? Ja, dokter! Denk er aan, koffie is een langzaam werkend vergif. Ja dokter, erg langzaam. Ik drink het al 80 jaar iederen dag! EEN MESSENHELD. Bjj de politie te Bussem meldde zich een zwerver aan, en deelde mede dat hij in een logement te Mjjdrecht een mede-logeer- gast met een mes gestoken had en aldaar nog geen aangifte gedaan had. De politie ging op onderzoek uit en trof daar den man aan, wien een zerental messteken waren toegebracht. De dader is gister- morgen ter beschikking gesteld van den burgemeester van Mijdrecht. Rotterdam, 20 Fear. 1922. VEEMARKT. Aangevoerd werden 390 vette runderen, 245 vette- en graskalveren, 387 schapen en lammeren en 2132 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,40 tot 1,45 2e kw. /1,30 tot/1,20; 3ekw. 1,10 tot 1,— Ossen le kw. 1,35 tot 1,45 2e kw. 1,25 tot 1,153e kw. 0,95 tot 1,05 Kalveren le kw./1,95 tot /2,10; 2e kw. 1,85 tot 1,65; 3e kw. 1,45 tot 1,25Schapen le kw. 0,80 tot 0,90 2e kw. 0.70 tot 0,60 3e kw. 0,50 tot fLammeren 0,85 tot 1,Varkens le kw. 0,70 tot 0,73 2e kw. tot 0,64; 3e kw. 0,55 tot 0,60 Zouters 0.76 tot 0,82 licht soort tot alles per K.G. Vet vee met matigen bandel in alle kwaliteiten voor goede soorten waren de prjjzen statioonair, overigens uiteenloopend. Schapen en lammeren bjj matigen handel goed gevraagd voor eerste kwaliteitomzet was echter matig. Varkens waren met vlnggen handel in export-soorten overigens door den raimen aanvoer met teruggaande prjjzen. F1JNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 19,tot 22, Ljjnzaadzaai 31,tot f 34, Koolzaad f 30,tot 31,Bruin Mos terdzaad fib,— tot /26,— Geel Mosterd- zaad 27,tot 30,Karwjjzaad 35,tot 36,Kanariezaad 17, tot 18,Blauwmaanzaad 70,tot fib,BuiteDlandsch Boekweit alles per 100 K.G. VLAS. Aangevoerd: Blauw 11700 steen /1,20 tot 1,70, Groniugsch 5400 steen 1,25 tot 1,60, Hollandsch Geel 4770 steen 1,25 tot f 1,60, Wit 7750 steen on verkocht, Dauwroot 1000 steen 1,25 tot f 1,35 alles per K.G. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigenheimers 8,75 tot 9, Blauwe Eigenheimers tot f Poters f 6,tot f 6,50; Spuische Eigen heimers 9,tot 9,50 Zeeuwsche Blanwe 11.50 tot 12,Zeeuwsche Bonte 11,50 tot 12,— Red Star 9,50 tot 10,Bravo's 10,50 tot 11,- Malta 21 tot 22 cts. per K.G. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 12, tot 14,per 100 stuks. SCHEEPVAARTBEWEGING. 17 Februari. Eng s.s. Rawcliffe, 2450 M8., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng s.s. Borthwick, 3182 M8., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng s.s. Hull, 3202 M8., stukgoed, van A*twerpen voor Gent. Eng. s.s. Dicky 1425 M8., kolen, van Goole voor Ter Neuzen. Belg. s s. Gelderland 5485 M8., ledig, van Sluiskil naar New-Castle. Belg. s.s. Koning Aloerf, 590 M8., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. s s. Ernrix 1958 M8, kolen, van lmmingham voor Gent. Eng. s.s. Royal Firth 1162 M3 aardappels van Londonderry voor Gent. Eng. zeitsch. Jane Slade 325 M3 Guano van Plymouth voor Gent. Noorsch s.s Tone, 1400 M3., kolen, van New-Castle voor Geut. Eng. s.s. Muncaster Castle, 13463 M'., rest.lading, van Gent naar Antwerpen. 18 Februari. Eng. s.s. Nyroca, 3665 M8., stukgoed, van Gent naar Manchester. Zweedsch s.s. Torbjorn, 4092 M8., bout, van Gent naar West Hartlepool. Eng. s.s. Hull, 3202 M8., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Falcon, 1910 M8., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Bortwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Dicky, 1425 M8., ledig, van Ter Neuzeu naar Zeebrugge. Eng. s.s. Derwent, 2394 M8., stukgoed, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Houthults, 4861 M8., ledig, van Gent naar New-Caste. Belg. s.s. Emmanxel, 598 M8., ledig, van Ostende voor Gent. 19 Februari. Ned. s.s. Alwina, 3159 M3kolen, van New Castle voor Sluiskil. Fransch s.s. Saverne, 5822 M8., ledig. van St. Malo voor Gent. E"g. s.s. Eskwood, 2237 M8., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Jaline, 517 M3., Creosootolie, van Londen voor Selzaete. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Rawcliffe, 2450 M8., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Van 17 tot en met 19 Februari zyn langs de Middensluis alhier 19 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutlangs de Westslnis 2 op- en 5 afgeschut. HOOEDSTUK III. Galvanische eiectriciteit. De geleerde Volta merkte op, dat twee metalen,*die met elkaar in aanraking zijn, steeds een standvastig potentiaal verschil vertoonen, onverschiliig of men ze ai of niet geladen heeft. Hij stelde daarna vast, dat alle metalen in een reeks gerangschikt kun nen worden, zoo dat elk metaal in aanra king met een der volgende metalen een hoogeren en in aanraking met een der voor- gaande metalen een lageren potentiaal dan dit metaal verkrijgt. Men noemt een aldus samen te stellen reeks een electro motorische reeks. Zulk een reeks is bijv. zink, lood, tin, ijzer, 'koper, zilver, platjna, kool. Zijn nu A, B, C, D, E' enz. op elkaar vol gende metalen dezer reeks, dan is het po- tentiaal-verschi! tusschen twee willekeurige metaleh (bijv. A en D) gelijk aan de som der potentiaalverschilien van alle combinaties van twee metalen, die tusschen het eene en het andere ingelascht kunnen worden (A-B, B—C, C—D). Hieruit volgt, dat het potentlaal-verschi! tusschen wee metalen even groot is als zij rechtstreeks of als zij door tusschenkomst van een of meer metalen met elkaar in aan raking gebracht worden. Het verbindende metaal behoeft in de electro motorische reeks niet tusschen de verbonden metalen te liggen. Langs dezen weg kan men dus een- elec- trischen stroom opwekken, wanneer men. 2 metalen door een geleidende draad verbindt. De aldus opgewekte eiectriciteit duidt men naar den aard der opwekking aan als gal vanische eiectriciteit (aanrakings-electrici- teit). Ook bij contact van metalen met vloei- stoffen, die het karakter van een zuur of van een zout hebben, ontstaan potentiaal ver- schillen. Deze vloeistoffen worden door de eiectriciteit, welke door de vloeistof heen van het eene naar het andere metaal vloeit, ontleed. Twee verschillende metalen met de (ge leidende) vloeistof, waarin zij gedompeld zijn, vormen een galvanisch element; de uit de vloeistof uitstekende deelen der metalen heeten polen; de pool met den hoogsten po tentiaal is de positieve, die met den laagsten potentiaal de negatieve. Bij alle elementen, waarin een der metalen zink is, is dit de negatieve pool. HOOEDSTUK IV. Electro-magnetisme. Oersted ontdekte, dat een draad, waar- langs een electriscihen stroom gaat en die in de nabijheid gebracht wordt van een mag- neetnaald, deze uit den magnetischen meri- diaan doet afwijken. Hieruit besloot men, dat rondom een stroomgeleider een magne- tisch veld bestaat of liever een electro-mag- netisch veld (am aan te duiden, dat het niei door een magneet maar door een electrischen stroom wordt voortgebracht). De door den electrischen stroom rond den geleider opge wekte krachtlijnen beschrijven concentrische cirkels, welker vlakken loodrecht op den ge- leider staan en waarvan de middelpunten met het middelpunt der doorsnede van den draad samenvallen. Populaire beschouwingen omtrent het wezen der eiectriciteit en hare toepassingen. (.Vervoigj.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2