ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7264. Maandag 20 Februari 1922. 70e Jaar gang. STRUD TEHII MISDAAD. BINNENLAND. FEUILLETO N. BUITEN LAND. Si nTn DE PLAATSELIJKE KEUZE VERWORPEN. De Eerste Earner heeft Vrgdagmiddag met 18 tegen 17 stemmen verworpen het intitiatief-voorstel van den beer Rutgers tot wjjziging van de drankwet en invoe- ring van de Plaatselijke Keuze. WIJZIGING DER KIESWET VOORGESTELD. Stemmen in een andere plaats dan die van inwoning. Bfl de Twe^de Earner is ingediend een wetsontwerp van sociaal democratische leden met den heer Albarda als eerste onderteeke- naar, houdende wijziging van de Eieswet. Dit ontwerp bedoelt, den kiezers gelegen- heid te geven in een andere plaats hun stem uit te brengen dan in hun woonplaats. CONTROLE INSCHRIJV1NG D1ENSTPLICHT. De minister van oorlog heeft aan de Commissarissen der EoniDgin medegedeeld, dat vermoedelijk in verband met de invoe- ring van de nieuwe dienstplichtwet zooda- nige verandering in den tot dnsver bestaan hebbenden gang van zaken zal komen, dat na de sluiting van het inschrijvingsregister en bet opmaken van het alpbabetisch register zoo spoedig mogeljjk met de keuring wordt aangevangen. Eerst na de keuring zal dan plaats hebben de toezendiog aan den Commissaris der Eoningin van een exemplaar van het alphabetisch register en de ter visie-legging van het andere exemplaar met het inschrjj- vings register. Voorts ligt het in de bedoeling, het opnieuw inschrgven voor een volgende lichting van tjjdelijke vrjjgestelden enz. af te schaffen. Echter is dit opnienw inschrjjven nog toegepast moeten worden ten aanzien van het inschrijvingsregister voor de lichting 1923, dat aan het einde dezer maand wordt gesloten. DE VRIJ WILLIGE LANDSTORM. Naar //de Tel." verneemt zijn reor- ganisatieplannen voor den vrjjwilligen land- storm aanhangig. DE VERWERP1NG VAN DE BURGER- L1JEE PENSIOENWET. Op een speciale audientie bg den Minister van Financien hebben de Voorzitter van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren en de directeur van het Bondsbureau den minister de diepe ontsteltenis kenbaar ge- maakt die onder de leden van dien Bond heerscht, tengevolge van de verwerping van de burgerlijke pensioenwet door de Eerste Earner. De Minister herhaalde zjjn verzekeriDg, dat hg de pensioenwet weer zou indienen bij de Tweede Earner, waarop de bonds- afgevaardigden met klem op bespoediging van deze aangelegenheid hebben aange- drongen. Het dagelgtsch bestuur van den Bond heeft vergaderd met eenige voormannen van den Bond en besloten aan de Eerste Earner zjjn leedwezen te kennen te geven over de gevallen beslissing. Voorts werden vastgelegd de verder te treffen maatregelen om de toegezegde spoe- dige bebandeling te bevorderen. 115) In het buffet zat de vrouw van den kastelein, een dik, log wezen, die telkens een glaasje brandewijn voor zich inschonk, dat zij met een teug ledigde: Zij was afzichtelijk leelijk en haar ge laat droeg de duidelijke sporen van drank- misbrujik, waaraan zij zich geregeld te buiten ging. Haar leelijkheid nam nog in niet gerin- ge mate toe, doordat zij haar neus miste, die haar eens, bij een vechtpartij, zooals er in de dievenkroeg herhaaldelijk voor- kwamen, was afgebeten, maar Fifi Vollard, grappig als altijd, had daar een andere verklaring van gegeven. Zij heeft expres haar voorgevel laten afbijten, zeide hij, als het eenige maar onfeilbare middel voor een mooie vrouw, om te voorkomen, dat dit aanhangsel blauw wordt Onder deze vroege bezoekers was een vrouw. Voor haar op de tafel stond een groot glas brandewijn, waaruit zij nu en dan een teugje nam. Aan haar verwilderde gelaatstrekken, haar waterige en met bloed doorloopen oogen en den sufferigen blSk, waarmee deze rondstaarden, merkte men duidelijk den invloed op, van den alcohol en de slapelooze nachten. Het scheen wel dat zij hier den gehee- len nacht had moeten doorbrengen, het- geen in „De Qrijnzende Aap" wel geduld MLL1TAIRE BEZUINIGING. Op 14 en 15 Febr. j.I. is te 'sGraven- hage het wetenschappeljjk examen gehouden voor toelating tot het reserve personeel van de landmacht. Aan dit examen heeft zich volgens de Avp. onderworpen een jongmensch, aldaar woonachtig. Tot lid der examen-commissie werden benoemd 7 persoDen en wel1 kapitein te Bergen op Zoom in garnizoen, 2 feapi- teins te Amersfoort in garnizoen, 1 luite- nant te Amsterdam en 1 luitenant te Amers foort in garnizoen, benevens 2 burger-leer- aren, waarvan 1 te 's Gravenhage en 1 te Amsterdam woonachtig. WaDneer men nu bedenkt, dat te's Gra venhage tal van officieren aanwezig zjjn, gescbikt en tjjd in overvloed hebbende om in deze commissie zitting te nemen en ook daartoe geen leeraar uit Amsterdam behoeft te worden aangewezen, dan is het toch begrjjpeljjk, dat in dezen tijd, nu alles schreeuwt en schrijft om „bezuiniging" op een dergelijke wijze met 's lands gelden omgesprongen wordt, aldus merkt //de Avondpost" zeer terecht op. Naar schatting kost dit examen ongeveer twee honderd vgftig gulden. De betrokken jongelmg heeft aan het examen niet voldaan. DE LEIDER VAN HET LEGER DES HE1LS BIJ DE EONINGIN. H.M. de Eoningin heeft gisterenmorgen te 1 uur in het Koninkljjk Paleis den te 's-Gravenhage vertoevende leidrr van het Leger des Heils, generaal Bramwel Booth, ontvangen. DIE NSTWE1GERING. Een wettelijke regeling is ingediend ter tegemoetkoming aan hen die gewetensbe- zwaren hebben tegen militairen dienst. Uitgesloten daarvan zgn de politieke dienstweigeraars, die door dienstweigering tot ontwapening willen komen. De eerstgenoemde kunnen naar gelang van hun bezwaren of belast worden met militairen dienst, die niet gericht is op strgd met wapenenof werkzaam worden gesteld bg een staatsbedrgf, met uitzonde- ring van wapen- en aminutie-fabrieken. De diensttgd is langer. STEENEOOLBORINGEN IN LI MBURG. In tegenstelling met de vroegere pessi- mistische berichten over de resultaten van de boringen meldt de „Nieuwe Eoerier", dat men onder Vlodrop gekomen is tot een diepte van ongeveer 900 Meter. Er werden zes exploitabele kolenlagen aangeboord een zeer gunstig resultaat derhalve. De aangeboorde kolenlagen bevatten z.g. stoomkolen, die gelgkwaardig zgn aan de Engelsche Cardiffkolen. Men deelt aan het blad mede, dat er uit- zicht bestaat op particuliere exploitatie. DE EWEST1E-VAN BERESTEIJN. Mr. Van Berestegn heeft getracbt weer lid te worden van den Haagsch afd. van den Vrijz. Dem. Bond, teneinde de bonds- vergadering bg te wonen. Het afdeelings- bestuur weigerde. VERHOOGEN SPOORWEGTARIEVEN. Ged. Staten van Friesland hebben tot den Minister van Waterstaat navolgend schrijven gericht: Wij nemen de vrijheid ons tot Uwe Ex- cellentie te wenden naar aanleiding van de verhooging der spoorwegtarieven, die werd, op voorwaarde dat men minstens om het uur een nieuw gelag bestelde. Men was wel is waar vrij, in dat gelag de gewenschte afwisseling te brengen, waarbij men de keus had tusschen „wijn" althans een zeker vocht dat hier a]g wijn getapt werd brandewijn, absinth en bier en de nachtbezoekers hadden ook die gewoonte. Deze vrouw, geleid door de welVil- l'ende raadgevingen van den Bison, had zich naar dit gebruik geschikt, maar, te oordeelen naar haar verwrongen gelaats trekken, scheen het haar niet bijster goed te bekomen. Bij het binnentreden van de 2 nieuw aangekomenen, die in niets geleken op de gewone bezoekers van de dievenkroeg, liet de vrouw eensklaps haar hoofd, door haar arm ondersteund, op de tafel vallen en hield zich alsof zij sliep, z6o, dat men haar gelaat niet zien kon. Die al te plotselinge beweging had de aandacht van Milloc getrokken, wiens blik een oogenblik op de vrouw bleef rusten. Hij deed echter of hij verder geen acht op haar sloeg en ging regelrecht naar het buffet Zeg eens, mooie Jeanne, zeide Milloc tegen de waardin, wanneer je het toe- staat zouden wij gaarne je etablisement eens willen bezichtigen. De vrouw,, die hen niet scheen te ken nen, antwoordde op norschen toon: Nu, kijk maar rond. En tegelijk wees zij naar de gelagkamer Dat is toch met alles wat je hcb;t? vroeg Milloc. Wou je mijn slaapkamer ook nog zien? Met komischen schrik riep Moulin uit: Neen, neen, neen, dat zou al te beschei- scheiden zijn. 1 Januari is ingevoerd. De vraag, in hoe- verre die verhooging aanbeVeling ver- dient uit een oogpunt van spoorweg-eco- nomie, ligt uit den aard der zaak bui ten onze bevoegdheid, maar wel meenen wij met den meesten epist uwe aandacht te mogen vestigen op het oogpunt van het weivaartsbelang der excentrische pro vincial en mitsdien van het geheele land. Het kan voor Nederland niet een gezou- de ontwikkeling worden geacht, wanneer alle beweging en bedrijf zich gaat con- centreeren in Holland, en het centrum des lands: dit landsdeel wordt dan gecongesti- onneerd en de rest >wordt bloedeloos. Voor den bloei der verder afgelegen pro- vincien is echter een gestadig contact met het centrum des lands onmisbaar, zal het economisch leven zich ver van dit cen trum gezond ontwikkelen. Een goed ge regeld en goedkoop spoorwegverkeer is daarvoor een hoofdfactor. Voor den oorlog was dit verkeer, wat Friesland aangaat,-voortreffelijk geregeld; dit gewest 'ondervond daarvan de hoog gewaardeerde voordeelen. Voor den land- bouwer, den handelsman en den industri es voor ieder, die in Friesland woonach tig, zaken te doen had in andere deelen des lands was overvloedige en goedkoo- pe geiegenheid om zich door het geheele lamf snel te bewegen. Dit kwam in hooge mate ten goede aan handel en bedrijf en in het algemeen aan de bewoonbaarheid der -provincie, die door haar ligging ver van de kern des lands allertei voordeelen van economischen en maatschappelijken aard moet derven. De frequentie van de snelle verkeersge- legenheid uit het centrum is nog niet zoo goed als voor 1914; maar dit nadeel wordt nu in hoogst bedenkelijke mate verergerd door de belangrijkc tariefsver- hooging. Een van de oorzaken van Nederlands welvaart over alle gewesten verspreid, is zonder twijfel ons rationed spoorwegstel- sel, dat in geen land, behalve misschien Belgie, wordt geevenaard. I>e tariefsverhooging echter zal zonder eenigen twijfel een zeer groot beletsel zijn om van dit stelsel, dat als het aderenstd- sel in het lichaam van ons land werk en steeds door het bloed van, en naar het tram doet vloeien, alle voordeelen te pluk- ken. Wij achtten den genomen maatregel van zeer bedenkelijken aard en met ernsti- gen aandrang verzoeken wij Uwe Excel- lentie om te bevorderen, dat een ander tariefssysteem tot stand kome, dat aan de verder afgdegen gewesten niet een zoo schadelijke belernmering voor hunne be- trekkingen met de overige deelen des lands in den weg legt MOGELIJKHE1D TOT HUURVER- HOOGING. Het bericht van Het Volk, dat de Rijks- woningraad aan de regeering zou hebben geadviseerd, de Huurwetten zoodanig te wijzigen, dat de mogelijkheid geopend wordt 75 procent op de woninghuur van 1916 te leggen, spreekt het Vaderl. tegen. De Rijkswoningraad heeft volgens dit blad niminer een advies in deze richting aan de regeering gegeven. BEZUINIGING. De toelagen (lesgeld, vaste toelage enz.) welke thans wordt genoten door beroeps- officieren en onderofficieren en door het verlofspersoneeli, dat beiast is met hejt geven van onderricht aan den vrijwilligen landstorm, wordt te rekenen vanaf 1 Januari jl. niet meer toegekend. Het beroepspersoneel wordt voor het geven van bedoeld onderricht in den ver- volge „aangewezen", terwijl van de dien- sten van het verlofspersoneel slechts ge- Wij stellen meer belang in de Kiekeboe, hernam Milloc. Jeanne scnonk zich een nieuw glas brandewijn in en mompelde: Ik begrijp niet wat je bedoelt. Niet? Nu, bekijk Jit dan .maar eens, dan zal je wel wat vlugger van begrip worden. En Milloc hield haar zijn penning voor de oogen. Dat had een verrassende uitwerkmg, want zoo norsch en onvriendelijk als de kasteleines tot dusverre was geweest, zoo beleefd en gedienstig werd zij nu O! zeide zij, zijn de heeren van de po litic? Ik ben Milloc En ik Moulin. Moulin was de schrik van de dieven- kroegen. Had u dat maar dadelijk gezegd, hernam de waardin. Ik ben geheel tot uw dienst, heeren. Laat de Bison hier komjen, beval Moulin. Zij trok aan een belkoord. Weldra kwam de Bison. Hij naderde langzaam, met de bedaard- heid van een hercules, die weet dat hij in alle omstandigheden op zijn reuzen- kracht vertrouwen kan. Laat den heeren eens de Kiekeboe zien, zeide de waardin. Toen de knecht zich verwonderd toonde over dit bevej, ging zijn meesteres voort: Doe het maar gerast, de heeren zijn van Maar Milloc viel haar in de rede: O! de Bison weet heel goed wie wij zijn. De athleek keek hem verwonderd aan en stamelde: Ik? bruik zal worden gemaakt, indien dit zon der kosten voor het rijk gesehiedt. DE WONINGHUREN WEER OMHOOG? Naar „Het Volk" uit betrouwbare bron wordt medegedeeld heeft de Rijkswoning raad aan de negeering geadviseerd de Huurwetten zoodanig te wijzigen dat mogelijkheid geopend wordt vijf en zeven- tig procent op de woninghuur van 1916 te leggen. De regeering is, naar verluidt, voorne- mens, nog in den loop van dit jaar aan dit advies gevolg te geven. Men weet dat de Vereeniging van Grond- en Huiseigenaren, reeds onlangs op een soortgelijke wijziging heeft aan- gedrongen. GEEN WIJZIGING VAN DE DRANKWET. Het voorstel-Rutgers door de Eerste Kamer verworpen. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting der Eerste Kamer is het initiatief voor- stel Rutgers tot wijziging van de Drank wet met 18 tegen 17 stemmen verworpen. DURE AARDAPPELEN. De aandacht van den Minister van Land- bouw is erop gevestigd, dat in Nederland een tekort aan aardappelen bestaat, ter wijl de uitvoer van dit product naar Bel gie en Frankrijk nog steeds wordt toege- staan. Tengevolge van deze omstandig- heid loopen de prijzen sterk op en de vrees is niet denkbeeldig, dat straks een kilo kleiaardappelen vijf en twintig cent, zoo niet meer, zal doen. ACTIE VAN KATHOLIEKE Z1JDE TECtcix aalBERSE. In Twente wordt van Katholieke zijoe een comite van actie gevormd tegen de candidatuur-Aalberse. (N. v. d. D7) BELGIE. De dienstplicht. De heer Vandervelde heeft Dinsdag een wetsvoorstel, waarbij de legerdienst tot zes maanden verminderd wordt, bij het bureau der Kamer ingediend. DUITSCHLAND. De betaling der schadevergoeding. Naar Havas officieel mededeelt, heeft Duitscbland den vierden tiendaagschen ter- mijn van 31 millioen goudmark betaald. De commissie van herstel te Pargs is tot de slotsom gekomen, dat de beraadslagingen over de Duitsche betalingen voor 1922, die reeds tot zekere hoogte tot een beslissing hadden gevoerd, opnieuw zullen moeten be- ginnen, daar de Franschen meer verlangen dan het te Cannes vastgesielde bedrag van 720 millioen goudmarken, hoewel de ver- tegenwoordigers van EDgeland van meening waren, dat Duitschland ten hoogste 500 millioen kan betalen. Dit bedrag stemde overeen met hetgeen dr. Rathenau voor Duitschland als dragelgk had genoemd. Ook zullen op voorstel van Engeland, de volmachten der commissie van garantie te Berlijn worden beperkt, waartegenover de invloed der commissie van herstel op de hervorming der Duitsche fiinancien zal worden versterkt. Een en ander wordt be- vestigd door de uitlatingen van Poincare in de Kamerzitting van 18 Februari, zoodat de commissie van herstel in het vervolg opnieuw onbeperkte bevoegdheid zal bezitten. Welja, je hebt nog een paar dagen ge- leden voor ons de honneurs waargeno- men in de Kiekeboe en toen nog zekere geheime deur voor ons geopend. De Bison begon teekenen van ongerust- heid te geven en haastte zich te zeggen: Ja, ja, nu weet ik het. Milloc gaf een teeken aan Moulin om zijn aandacht op deze ongerustheid te ves tigen. Wat kan hen beiden zoo doen ontsteilen? fluisterde hij zijn metgezel1 in het oor. Daar steekt bepaalt iets achter. Zoo denk ik er ook over, antwoordde Moulin. Waarna Milloc tegen den Bison zeide: Voorult Deze stelde zich in beweging. Terwijl hij zich naar de Kiekeboe begaf, ging Milloc naar de vroliw, die hij bij het binnenkomen had opgemerkt en die nog altijd deed alsof zij voor haar glas bran dewijn zat te slapen. Hij greep haar bij de kraag van haar jak, trok raw haar hoofd omhoog en keek haar recht in het gelaat, terwijl hij zeide: Goeden morgen, moeder Pinchard. Wel gerast? Moulin keerde zich snel om en riep: Vrouw Pinchard Ja, zeide Milloc, vrouw Pinchard, bij wie aan huis de zaak van de rue de I'Hi- rondelle is afgesproken, vrouw Pinchard, die de weduwe Volljard als ziiekenver- pleegster bij mevrouw Laroche heeft bin- nengeloodst, vrouw Pinchard, ten slotte, wier zoon Sidore koetsier was van het rijtuig waarin de Bretonsche van de rue d'Enghien naar de rue du Commerce is ge- reden en die hier ook niet zit om vlie- gen te vangen. Moulin fluisterde aan het oor van Mil- DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER TE BOEDAPEST. Over het verblgf van de moordenaars van Erzberger meldt het »Berl. Tbl.", dat de Munchensche koopman Heinrich Schulz en de vroegere le luitenant Heinrich Tillessen reeds in October vorig jaar uit Munchen te Boedapest aankwamen, waar men hen verwachtte. Zg werden toegelaten in de clublokalen van de z g. „Ontwakende Hongaren" (of de witte garde, wier chef de le luitenant Bejjas is) in het hotel Astoria. In December werden zij herkend. Het Duitsche gezaatschap deed hfrhaaldelijk stappen bij de Boedapester politie, maar deze bleef werkeloos. Toen werden twee Duitsche detectives naar Boedapest gezon- den, wier pogingen door de Hor gaarsche politie werden tegengewerkt. Blgkdaarbe- schikten de moordenaars over ruime geld- middelen en daar zij een goeden sier maakten en pelzen en kleeren ter waarde van honderd- duizenden droegen. Toen de Duitsche politiemannen het tweetal op het spoor was en aehtervolgde. werden zjj door de Hongaarscbe politie verhinderd, onder voorwendsel, dat de Dnit- schers indertijd geweigerd hadden den com munist Czernyak uit te leveren, die van deel- nemirg aan den moord op Tiszawas beschul- digd. Eerst dagen daarna werd het verbod opgeheven, maar toen waren de vogels ge- vlogen. DE GEALLIEERDE SCHULDEN AAN AMER1KA. James A. Reed, de senator voor Missouri, heeft te Kansas een rede gehouden, waarin hg er op aandringt, dat men de geallieerden er toe zou noodzaken, hun schulden te be talen, of dat zij zich anders bankroet, moes- ten verklaren. De belastingen in Amerika, aldus zeide hg verder, kunnen niet verlaagd worden, zoo lang Europa zgn schulden en de interest er van niet heeft betaald. DE ENGELSCHE POL1TIEK IN EG YPTE Naar uit Londen gemeld wordt, bestaat er volledige overeenstemming tusschen lord Allenby, den hoogen commissaris van Engeland in Egypte en de Engelsch regeering met betrekkicg tot de in Egypte te volgen politiek. Allenby zal terstond naar Cairo terug- keeren met een formeele opdracht bij den sultaD. Volgens de //Evening Standard", kan dit zoo worden opgevat, dat Allenby de bevoegdheid heeft terstond een eirde te maken aan het protectoraat en Egypte als souvereinen staat te erkennen uit naam van de Engelsche regeering, onder bepaalde waarborgen. Deze waarborgen komen bierop neer, dat geen enkele buitenlandsche mogend- heid zich in Egyptische aangelegenheden zal mengen, dat het recht der bescherming van buitenlanders in Egypte door Engeland gehandhaalfd wordt, en dat de verzekering wordt verkregen, dat de Rgksverbindings- wegen niet belemmerd maar beschermd zullen worden. Het kabiret is tengevolge van de ver- zekeringen, die Allenby kon geven tot een beslissing gekomen omtrent de opheffing van den staat van beleg, de bepalingen van de Egyptiscbe Grondwet met betrekking tot buitenlandsche zaken en de instelling en het reglement van een gemeenschappe- lgke conference van Engelsche en Egyp- tische vertegenwoordigers ter bespreking van de militaire waarborgen en de toe- komstige garnizoenen, Allenby, is over- tuigd, dat bg den bestaanaen goeden wil loc: Geen twijfel meer, de Bretonsche is hier. En Milloc antwoordde, hevig bewogen. Ja, ja, nu begin ik het ook te hopen. Maar eensklaps versomberde zijn gezicht weer, toen hij er bij voegde: Ja, maar dood of levend? Als zij dood was zou vrouw Pinchard niet hier zijn. Verheugd riep Milloc uit: Je hebt gelijk, Moulin, dan zou zij hier niet durven komen. Hij wendde zich daarop weer tot de stoelenmatster en beval haar barsch: Ga mee, jij. Versuft en als werktuigelijk stond vrouw Pinchard op en volgde de beide politie- ibtenaren, zonder een woord te spreken. Spoedig waren zij in de Kiekeboe. De Bison opende de deur, zonder het minste teeken van ongerustheid te geven. Milloc, die hem scherp in het oog hield, dacht: Hier is het niet Inderdaad vond men nieinand in de Kiekeboe, waarvan zij zich met een oog- opslag overtuigden. Nu naar den zolder, beval Milloc De B.son pr.de de geheime deur van den zolder, die de lezer reeds kent en zij klommen de trap op. Tot in de uiterste hoeken werd de ge heele /.older doorzocht, maar vruchteloos. Milloc begon weer ongerust te worden. Op strengen toon zeide hij tegen de vrouw Moeder Pinchard, het dienstmeisje van mevrouw Laroche is hier en jij weet waar zij is. (Wordt vervolgd). Hj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1