In 1ST eumscbt Cour&nt STEMS TE&EH MISDAA3. Vrijdag 17 Februari 1622. No.726 3. TWIEDE] 3INNENLAND. F E U .I L L E T 0 S, BUITEN LAN 0. GEMENGDE BERSCHTEnT HET ONTWERP BINNENSCHEEP- VAARTWET. De Binnenscheepvaart-Unie heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waar- in hij te kennen geeft, dat de Unie, ten deze vertegenwoordigende tal van Kamers van Koophandel, vereenigingen, bonden, handelsondememingen en industrieelen met groote bezorgdheid heeft kennis genomen van het ontwerp van wet tot vaststelling van bepalingen met betrekking tot de binnenvaart Adressante vreest dat op duurzame wij- ze: 1. op het scheepvaartbedrijf zal bfij- ven drukken een belasting, djie zonder eenig redelijk doel immers het bekosti- gen van het Bureau Vervoer en zifn aihb- tenaren wordt dezerzijds niet zonder meer als zoodanig erkend een ernstige on- biliijkhetid beduidt; 2. allerlei volkomen doellooze maatre- gelen (de registratie van de schepen en de controle daarover) een administrate* ven, noodeloozen rompslotnp zullen me- debrengen; 3. aan allerlei kwaadwillige elementen uit de schipperswereld een wapen zal in de hand gedrukt worden om door het uit- lokken van stagnaties in het vervoer, de toepassing van artikel 19 van dit wetsont- werp af te dwingen, waardoor de chaoti- sche toestand van een van boven ai ge- regeld vervoer te water, die in crisistijd het land in rep en roer bracht, wederom noodzakelijk zoude worden; 4. aan den Minister slechts een in de praktijk volkomen onvoldoend gebleken vorderingsrecht van schepen ten dienste zoude komen te staan, dat bij eerrmaal ge- rezen moeilijkheden, die door deze wet n.l. zelVe worden uitgelokt, ten eenenmale te kort zou schieten; 5. het Bureau Vervoer, dat in crisis tijd en daarna duidelijk heeft doen blijken, de aan dit bureau opgedragen taak niet bevredigend te kunnen uitvoeren, als een latent crisisinstibuut zou bl'ijven gehand- haafd waatbij steeds het gevaar blijft drei- gen, dat voormeld Bureau Vervoer om eenigermate den schijn van zijn noodzake- lijkheid te bewijzen, zou pogen in het bin- nenvaartbedrijf in te grijpen, hetgeen, blij- kens de opgedane ondervinding automa- tisch wanorde ten gevolge heeft. Het verbond van Nederlandsche Fabri- kanten-vercenigingen heeft aan bovenge- noemd adres adhaese betuigd. Adressant meent aanvaarding van de ten aanzien der vordering, registratie, aanmelding, beur- zen oritworpen regeling als onnoodig en ongewenscht te mogen ontraden. Een nieu we tijdelijke regeljng der verzekering meent hij eveneens te mogen ontraden, terwijl z.i. een eenvoudige wijziging van de Drankwet een einde kan maken aan het afsluiten van bevrachtingsovereenkom- sten in vergunningslokaKteiten. DE K1LOMETERKAAR 1EN-ACTIE. Zooals bekend, heeft zich op initiatief van een 40-tal vereenigingen in de uit- middelpuntige provincies een comite van actie gevormd (secretariaat Groningen, Oude Ebbingestraat 44) voor verl aging van het reizigerstarief op lange afstanden, speciaal door wederinvoering van de kilo- meterkaarten. Dit comite heeft dezer dagen een on- derhoud gehad met de hoogste autoritei- ten op dit gebied en daaruit de volgende conclusies getrokken. Tenzij er door het comite een krachtige actie wordt op touw gezet, om dezen autoriteiten duidelijk te maken, dat men de extra verhooging (gevolg van afschaf- fing der kilometerkaarten) niet wenscht te betalen, dat die verhooging niet alleen is een onrechtvaardige daad, die lijnrecht ingaat tegen het staatsbelang, het belang der uitmiddelpuntige provincies en der daar wonende individuen, 'doch ook een oncommercieele daad, omdat zij zal neer- En hij bedekte met kussen het gelaat en de haren van het kind, dat hem zijn liefkozingen ruimschoots teruggaf. En denk er aan, dat je beloofd hebt zoo gauw mogelijk bij ons te komen, zeide mevrouw Mi Hoc. Met inoeite antwoordde hij: Ja, ja, morgen of overmorgen, maar niet vroeger. De vreugde van het kind en het stra- lend uiterlijk van zijn vrouw deden hem vreeselijk lijden. Hij dacht aan hetgeen er misschien over een paar uren hier gebeuren zou. Nu, vaarwel, goede reis, zeide hij ten slotte, ik heb op het oogenblik een ern stige zaak onder handen, waar ik al mijn aandacht bij noodig heb. Hij omnelsde zijn vrouw hartelijk en kuste haar meermalen op mond en wan- gen. Vervolgens nam hij het kind iin zijn amen, drukte het aan zijn borst en kuste het overal. na^aa*ie' zeide de kleine, uw wang is Het waren tranen. Milloc dwong zich tot een lach en zeide: at is van jou zoenen. Eindelijk zette hij het kind weer op den grond. Zij nam haar moeder bij de hand en neiden verlieten het vertrek. Ik zie haar nooit, nooit meer, mompelde de ongelukkige, terwijl hij, zonder zich komen op vermindering der inkomsteu van den exploitant. Wordt door 'n krachtige actie dit bewijs niet geleverd, dan zullen de spoorwegen in geen opzicht terugko- men op de afschaffing der kilometerkaar ten. Het heeft het comite ten zeerste ver- wonderd, dat men het bezwaar, dat door deze hervorming een onevenredjg groot deel van het tekort op «ie sporen aan de uitmiddelpuntigen te dragen werd gege- ven, evenmin voldoende deed gelden als het bezwaar tegen de discontinuileit. Te- genover de gedachte,dat de uitmiddelpun tige reizigers een verkregen recht hadden op goedkoopte bij langeren afstand (waar- op zich het leven lrier geheell had inge- steld) stelde men alleen, dat dit niet een „recht" doch een „voorrecht" zou zijn., terwijl men ook deed blijken, er niet over te denken om terug te keeren tot de degressieve tariefschaal, die ook reeds voor de kilometerkaarten bestond Eenstemmig hebben de vertegenwoor- digers dezer uitmiddelpuntige provincies dan ook de overtuiging gekregen, dat het gewenscht is: a. tegen deze opvattingen een zeer scherpe actie te voeren, en b. die actie te consolideeren door in- middels over te gaan tot de oprichting van een permanente, nationale, over ge- heel Nederland werkende vereeniging tot bescherming van de belangen van den spoorweg- (train-, boot-)reiziger. Terwijl de oprichting sub b wordt voor- bereid, doet het comite bij dezen een oproep tot alle bewoners der uitmiddel puntige provincies om het dadelijk noodige (de actie sub a) zoo krachtig mogelijk te steunen. Alle bijdragen, ook kleine, zijn welkom. Nader zal worden bekend gemaakt wie in de verschillende provincien naast het-bovenbedoelde adres: Groningen,Oude Ebbingestraat 44, die bijdragen in ont- vangst zal nemen. DE ARBEIDSTIJD DER HAAGSCHE POLITIE. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft met 21 tegen 17 steinrnen besloten om niet over te gaan tot de invoering van de 45-urige arbeidsweek voor de Haagsche politie. Thans' bestaat in de residentie de 51-urige werkweek voor de politie en de verandering in een 45-urige week zou 400.000 gld. per jaar kosten. DE TOESTAND. In haar strever. naar uitstel van de confe- rentie te Genua heeft de Fransche regee- ring een bondgenoote gekregen in die te Washington, welke volgens de Times offl- cieel bekend maakte, dat zoolang geen dui- delijke omschrijving van het doel dier bij- eenkomst te harer kennis is gebracht, zij nie: kan beslissen over al of niet deelneming. De Times voegt hierbij dat deze verkla- ring te Londen de schaal wel ten gunste van verdaging zal doen doorslaan. Er pleiten trouwens ook andere redenen voor uifstei, zoo de slepende regeeringskrisis in Italii' en de kwestie van het aan Duitschland te verleenen moratorium en de daarvoor te eischen waarborgen. Het zal de besprekin- gen te Genua kunnen vergemakkelijken als de geallieerden het tevoren over dat punt eens zijn geworden. Im dat verband heeft ook de krisis in Duitschland een bijzondere beteekenis, die een blad als de Deutsche Allgem. Ztg., of- schoon behoorend tot de volkspartij, vol komen blijkt te doorzien. Het schrijft in een hoofdartikel over Genua: ,,Het gaat thans niet om personen of partijbelangen, doch om de vorming van een gesloten front naar buiten, ten einde de nationale belangen naar den eisch te kunnen behartigen." Indien dit beteekent, dat het geharrewar in den Rijksdag over de spoorwegstaking moet wijken voor overwegingen van buiten- landsche politiek - en het kan moeilijk wat anders beteekenen dan mag men de hou- ding, die de volkspartij vanmiddag bij de stemming zal aannemen met te meer belang- stellinv tegemoet zien. Het is oo,k mogelijk dat het nogmaals tot uitstel komt. De onafhankelijke Rijksdag- groep heeft n.l. Dinsdagavond besloten, vandaag tegen de motie van vertrouwen der coalitiepartijen te stemmen, doch daaraan voor zijn beide ondergeschikten te scha- men, zijn zakdoek tegen zijn oogen drukte. Even later zette hij zich weer aan zijn schrijfbureau, schreef haastig nog eenige regelsj^n onderteekende die toen, Vervolgens keerde hij zich tot Castro en Moulin en zeide En nu zal ik mij weer geheel met jelui en met de zaak bezig houden. Aan Castro vroeg hij: Ben je geslaagd? Neen. Dus vrouw Pinch ard Heeft geen voet meer in haar woning gezet, wat mij trouwens ook niet verwon- dert. Alweer een teleurstelling, mompelde Milloc. Misschien had ik van haar nog wel wat kunnen loskrijgen omtrent het lot van dat arme Bretonsche meisje. Hij hernam: En Bicherelle? De vrouw van Piednoir? Ja. i Die heb ik gezien. En? Maar het is net zoo gioed als of ik haar niet gezien had. Hoezoo? Vooreerst was zij smoordronken en ik vond haar als een zwijn op den vloer van haar kamer liggen. Zij had gedronken om dat zij zooveel verdriet had over het ver- dwijnen van haar man. Verder? Na veel gelamenteer over Piednoir, die nu eensklaps de beste man van de wereld is geworden, ofschoon hij haar bont en blauw sloeg toen hij bij haar was, ver- klaarde zij mij, dat zij hem al sedert gis- termorgen niet meer gezien had en dat zij niet wist waar hij gebleven was. Ik had hem gezegd, dat hij gistermid- dag om 12 uur in „De Schapenpoot" 'toegevoegd: ingevaj er cert andere motie mocht worden ingedfend, zou de partij op- nieuw haar houding moeten bepalen." Ver der is in de groepsvergadering nogmaa's aangedrongen op 't afzien van strafmaat- regelen tegen de spoorwegstakers. De coali- tie weet nu, hoe zij' de onafhankelijken nog van tegenstemmen kan afhouden. Zij moet haar motie algemeener maken, zoodat ze niet alleen slaat op het binnen-, doch ook op het buitenlandsche beleid der regeering. En dan moet zij een schappelijke behandeling van de stakers in uitzicht stellen. Dat de regeeringspartijen zich tot iets dergelijks zullen leenen, is echter nauwelijks aan te nemen. DE DUITSCHE SCHEPEN VOOR PETTEN. Men meldt ons, dat de Nederlandsche re geering in hooger beroep voor het House ot Lords de procedure gewonnen heeft betref- fende de neutraliteitsschennis door Engeland gepleegd in den ochtend van 16 Juli 1917, ter hoogte van Petten, ten aanzien van vier Duitsche koopvaardijschepen. Deze vier Duitsche schepen, Pellworm. Marie Horn, Brietrig en Heinz Blomberg, die uit den Nieuwen Waterweg Noordwaarts waren gestoomd, werden ter hoogte van Pet- ten door een flotille van Britsche torpedo- jagers gestopt, buit gemaakt en naar Har wich gebracht. Spoedig daarna pvotesteerde de Neder landsche regeering tegen deze daad, omdat naar haar verklaring genoemde schepen zich bevonden hadden in Nederlandsche ter- ritoriale wateren, en dus door de Britten een onrechtmatige daad was gepleegd. In Mei 1919 is deze zaak behandeld voor het Prijzenhof (Court of Admiralty) te Lon den. De behandeling duurde vijf voile dagen. De Nederlandsche regeering had bundels officieele rapporten van de Nederlandsche kustwacht ter tafel gebracht, en verschel- dene Nederlandsche getuigen werden ge- hoord, onder wie luitenants ter zee Iste klas- se G. Duynkink Sanders en A. M. van Roo- sendaal, die beiden commandant bij onze kustwacht geweest waren. De leiding en instriictie van de zaak hler te lande was toevertrouwd aan den lancls- advocaat mr. J. H. Telders; de behandeling ervan in Engeland had plaats door mr. R. A. Wright (King's Council) en mr. W. Roo- segaarde Bisschop. De voornaamste vragen in het geding waren: lo. waren de schepen, de torpedojagers zoowel als de Duitsche schepen, in of buiten territoriale wateren, toen-dfe Engelsche oor- logsschepen hun aanval begonnen? 2o. bijaldien de Duitsche schepen buiten territoriale wateren waren geweest, was het dan mogelijk, dat zij door strooming, getlj en wind naar neutralei wateren waren afge- dreven? 3o indien zij werkelijk waren afgedre- ven, hadden de Britsche torpedojagers dan het recht gehad. ze uit de neutrale wateren te halen en als prijs op te brengen? De uitspraak van den president van het Admiraliteitshof. lord Sterndale, was gun- stig vdor de Nederlandsche regeering, hi; besliste, dat de schepen moeten worden teruggeven (zijn uitspraak is vermeld in het Ochtendbl. B van 31 Juli 1919), en thans heeft ook in hooger beroep voor het House of Lords onze regeering de procedure gewonnen. DE WAARDE VAN WEER- VOORSPELLINGEN. „Le Journal" bespreekt de ontwikkeling der rneteorologie en de vraag, welke waar- de aan weervoorspellen toe te kennen is. In het midden der vorige eeuw maakte de rneteorologie zich vrij van haar zoo be- perkten localen horizon om haar aandacht op grootere ruimten te richten. Dit was het werk van den grooten sterrenkundige Le Verrier, die den grondslag voor een Inter nationale organisatie legde, en bewerkte, dat de verschillende instituten elkaar telegra- fisch op de hoogte brachten van hun gelijk- tijdige waarnemingen. Deze belangrijke wetenschappelijke vooruitgang was aan de volgende gebeurtenissen te danken: tijdens de Krim-oorlog werd een vloot in de Zwarte Zee door een storm vernietigd. Le Verrier maakte nu een studie van de verplaatsing van het centrum van de cycloon, die dezen moest komen, maar hij is er den heelen dag niet geweest Zou hij ons beetnemen. Dat geloof ik niet, ik ben meer bang dat Soufflard hierachter steekt. Moulin vroeg daarop aan Milloc: En hoe is het gegaan met onzen vriend Fifi Vollard? Er is geen woord uit hem te krijgen. Ahes heb ik geprobeerd: zachtheid, be- loften van vermindering van straf, van ge- riefelijkheden in de gevangenis, bedrei- ging, barschheid, maar het een helpt even min als 't ander. Die knaap is te sluw om zich te laten vangen en ten slotte heb ik het maar moeten opgeven. Precies zoo als het mij gegaan is met Sidore Pinchard! riep Moulin uit. Waarop Castro vroeg: En Soufflard? Nergens te vinden, antwoordde Milljoc. Dat is toch haast ongeloofelijk, na alle inaatregelen die u tegen hem en de mooie Alliette hebt genomen. Milloc hernam: Vanmorgen, van 3 uur af, heb ik alle rechercheurs ondervraagd, die ik gister-i avond op hem afgezonden heb en die de logemenien en siaapsteden van de stad doorsnuffeld hebben, alle politieagenten van den straatdienst, alle ambtenaren van het octrooi, alle huurkoetsiers zijn ge- hoord, maar niets, niet het geringste spoor van Galgenaas, noch van de mooie Al liette. Dan moet hi] bij den een of anaeren vriend een toevlucht hebben gevonden. Dien vriend moeten wij zien te vinden, maar hoe? Er volgde eenoogenblik van stilzwijgen. Toen riep Castro eensklaps uit: Wacht eens even ik hdb een flauw idee van een vrfend, of liever van een vriendin, die Soufflard nog heeft ;tcrm hau veroorzaakt, in de hoop om door een juist inzicht in deze gebeurtenissen de noodige kennis te verkrijgen om in het ver- volg voor nadereMde stormen te kunnen waarschuwen. Onder den indruk van de ramp stroomden van alle kanten de noodige middelen in overvloed toe, zoodat Le Ver rier zijn grootsche plannen tot uitvoering kon brengen en een organisatie in het leven te roepen, die thans 70 jaar later nog niet geheel verouderd is. De wereldoorlog zou de tweede aanlei- ding worden, dat de weerkunde zich in nieuwe richtingen ging orienteeren en wel tengevolge van de dringende eischen van de luchtvaart. Aan de bestudeering van de op- eenvolgende atmosferische drukken werd die van de variatie van den druk toegevoegd. Deze methode geeft de barometrische ver- wachting, die oneindig veel nauwkeuriger is dan de kennis, volgens de oude officieele methode verkregen. De luchtvaart eischt ook, dat men vooruit weet hoe de bewolking van den hemel zal zijn. Langen tijd beperkte men zich tot de om zoo te zeggen anatomische bestudeering van de wolken afzonderlijk, maar er bestaat wat men zou kunnen noemen een „sociale organisatie" van de wolken. Er is een groe- peering van wolken aan den hemel en die groepeeringen volgen elkaar op 'n wijze, die niet willekeurig is: hierdoor ontstaat de op- eenvolging en tijden van bewolking in het weer. De wolken vormen dus bepaalde chronolo- gische serien. maar de tijd tusschen die op- eenvolgende bewolkingen, de duur van ieder afzonderlijk deel van de serie en het oogen- blik van de verandering ontsnappen aan de afzonderlijke observatie, het verschijnsel is niet lokaai; de wolkenmassa's die zich boven ons bewegen komen ergens vandaan en gaan ergens heen; ook bestaat er continui- teit van het verschijnsel in de ruimte, dat wil zeggen, dat rechts en links van den voortbewegingsas der wolkenmassa's de- zelfde organisatie meer of minder ver wordt voortgezet. Door op kaarten alle aanwijzin- gen op te teekenen, kan men een overzicht van de bewolking krijgen. Deze methode heeft het groote voordeel, dat zij aan de aviateurs een juist denkbeeld geeft van den toestand van den hemel; de oude aanwijzingen ,,bewolkt", „betrokken" waren geheel onvoldoende te dezen opzichte; een bedekte hemel met hooge wolken is bijv. zeer geschikt voor de luchtvaart. De methode van voorspelling zoowel van den atniosferischen druk als van den toe- stand van den hemel, dringt niet door tot de oorzaken van de verschijnselen. Men komt tot de conclusie, dat er in de rneteoro logie geen zuiver lokale waarnemingen zijn te doen; de eenige wetenschappelijke methode is de synoptische waarneming, door Le Verrier begonnen. Men kan geen onder- zoek instellen in de studeerkamer of het la- boratorium; men moet op een bepaald oogenblik in de ruimte zelf gaan onderzoe- ken. Hiervoor is noodig een dicht netwerk van waarnemingsposten, door de vlugste verbindingsmiddelen vereenigd met een cen- traal punt, dat zelf weer is verbonden mer soortgeliike organisaties in het buitenland. Men ziet nu ook, dat. daar de rneteorolo gie tot nu toe niet in staat is om de oorza ken van de verschijnselen op te sporen, er nog geen sprake van kan zijn, betcouwbare voorspellingen op eenig langeren termijn te doen. THOMAS EDISON. Zaterdag was het vijf-en-zeventig jaar ge- leden, dat de bekende Amerikaansche na- tuurkundige en uitvinder Thomas Alva Edi son te Milan in den staat Ohio het levens- licht aanschouwde. Zijn eerste opvoeding gepoot sjiij In Michigan. Hoewel hij zeer arm was, slaagde hij er toch in een vrij uitgebreide kennis op na- tuurwetensohappelijk gebied te verzamelen. Ten einde in de kosten van zijn levensonder- houd te kunnen voorzien was hij genood- zaakt dienst te nemen als „Train Boy", d.w.z. aan de reizigers kranten, sigaren, ver- verschingen en wat dies meer zij, te ver- koopen. Hij kwam in deze periode van zijn leven op de gedachte om zelf een krant uit te geven en te drukken. Het blad noemde hij de „Great Trunk Herald". Hij ging hiertoe over, de krant werd gedrukt en verscheen, terwijl de trein reed. Het was iets heel nieuws en de „Great Trunk Herald" alsmede zijn zonderlinge ma- Ken je haar adres. Neen. Haar naam? Ook niet. Dan hebben wij er niet veel aan. Maar ik gelooi wel dat ik er achter zal kunnen komen en als u het goed vindt ga ik er dadelijk op uit Goed, zeide Mjlloc, Soufflard alleen weet, wat er met de Bretonsche is ge- beurd en hij is nog de eenige, die het ons zeggen kan. Wanneer hij bij die vrouw is, dan zal ik het binnen een paar uren weten. Afgesproken, in dien tijd zullen Moulin en ik maar weer verder gaan-zoeken naar die arme Yvonne. Zullen wij terugkeeren naar de rue du Commerce? vroeg Moulin. Waartoe zou dat dienen? Wij hebben dat huis reeds van den zolder tot den kel- der doorzocht. Waar dan heen? Naar de rue Cocatrix. Verwonderd herhaalden Moulin en Cas tro: Rue Cocatrix? Wanneer zij haar vermoord hebben, dan moeten zij haar lijk daarheen hebben ge bracht Het is nogal ver. ja, maar daar is het't veiligst. Het zou toch veel eenvoudiger zijn, het lijk in de Seine te werpen. Dat is te gevaarlijk, uit de rivier komen de lijken weer boven. Niet wanneer men er steenen aan bihdt. Het is waar, wanneer men dat doet ko men zij niet meer boven, maar Soufflard begrijpt ook wel, dat de politie de rivier zal at'dreggen, hetgeen dan ook vannacht al gebeurd is, maar ook zonder resultaat. Milloc nam zijn hoed en stok. Ik ga nu heen met Moulin, zeide hij, nier van verschijnen werd in de Amerikaan sche b'aden druk besproken. Het gevolg was, dat de. jeugdige Edison er aardig wat geld rnee verdiende. Toen Edison eenmaal wat geld bij elkan- der had stichtte hij te Port Huron een an dere krant, welke echter slechts gedurende korten tijd verscheen. Bij toeval had Edison van een, stations- chef, wiens kind hij gered had, een en ander nopens de telegrafie geleerd en hij begon nu ernstige studie te maken van de ver schijnselen op het gebied van electriciteit. Hij slaagde er in voor de praktijk van zeer veel waarde zijnde verbeteringen uit te denken voor de bestaande seintoestellen en de West Union Cv. kocht van hem voor den prijs van 6000 dollar het recht om de uit- vindingen te exploiteeren. Van toen af kon Edison zijn genialen geest vrij spel laten en hij kon zich vrijelijk wijden aan het doen van verdere uitvin- dingen. Achtereenvolgens dacht hij een aantal verschillende instrumenten uit, o.a. enkele welke betrekking hadden op het overbrengen en het bewaren van klanken. We noemen slechts de telefoon, de fono- graaf, de microfoon, de megafoon, enz. Deze uitvindingen maakten zijn naam over de geheele wereld beroemd. Reeds geruimen tijd was Edison inmid- dels bezig geweest om te zoeken naar een weg, welk het mogelijk zou maken met be- hulp van electriciteit een steeds durend licht te verwekken. Dit licht zou dan op een bijzonder goed- koope wijze gebruikt kunnen worden voor de verlichting van particuliere huizen en steden. Na 1878 hebben hijzelf en zijn staf van medewerkers hun aandacht geconcentreerd op het zoeken naar een goede electrische lamp. Hard is er toen gewerkt in de groote la- boratoria, welke Edison had laten oprichten te Menlo Park. Hij moest en hij zou het flikkerende boog- lamplicht vervangen door een licht, dat gelijkmatig bleef stralen. Maar, eerst na vele mislukte proefnemingen en na tal van reizen, welke hij of zijn medewerkers overal heen maakten, om te zien, wat ef overal alzoo op dit gebied te zien was, slaag de hij erin iets te ontdekken, dat, zoowel wat goedkoopte als wat duurzaamheid be- treft, 't platina en de verschillende kool- stoffen, welke men tot op dat oogenblik gebruikte, ver overtrof. Edison's keuze viel op plantaardige weef- sels, met name op een in China aangetrof- fen bamboesoort. Volgens een speciale methode werden deze bamboevezels verkoold en dan tot een U-vormig draadje verwerkt, hetgeen dan in een luchtledigen glazen bal bevestigd werd. Het is aan de volharding en den genialen geest van Edison te danken, dat de verlich ting door middel van gloeilampen voor de praktijk bruikbaar gemaakt werd. In Amerika en over de geheele wereld werden maatschappijen gevormd, die de uitvinden van den grooten Amerikaan gin- gen exploiteeren. In 1881 zond Edison naar de internatio- nale electriciteitstentoonstelling te Parijs een volledige verzameling van zijn uitvin dingen, toestellen en machines Zijn inzen- ding trok toen begrijpelijkerwijs zeer de aan dacht en men was vol goede verwachtingen voor nog verdere uitvindingen. Deze ver wachtingen zijn niet teleurgesteld, wat nog verschillende andere uitvindingen heeft Edi son na dien tijd gedaan. Men behoeft slechts te denken aan zijn verdiensten inzake de cinematografle. De Amerikanen hebben vooral bewonde- ring voor hun grooten landgenoot, omdat hij in tegenstellmg met zoovele andere groote geesten een zoo groot mogelijk finanriee! voordeel van zijn uitvindingen heeft weten te trekken. Volgens de Amerikaansche bid den heeft de opbrengst van de verbeterdf* fonograaf hem vooral veel rijkdom bezorgd. EEN DOCHTER VAN DEN SULTAN ONTVLUCHT. Uit Konstantirfopel wordt gemeld, dat de kapitein van den Turkschen generalen sta. Hakki bey, zoon van den grootvizier, hei- melijk is getrouwd met de oudste dochter van den sultan en naar Kleiri-Azie gevlucht De sultan en de grootvizier hoorden eerst van de ontvluchting toen het reeds t«J laat was. Een ordonnansofficier van den groot vizier is naar Angora vertrokken. jij, Castro gaat zoeken naar die vriendin van Soufflard en wij zullen hier nog tvvee- maal samenkoinen; eerst oin 9 uur, am elkaar uitskag te geven van onze bevin- dingen en verder af te spreken als er nog iets af te spreken valt, en danom 12 uur. Hij hernam: Neert, 10 minuten voor twaalven, dan heb ik nog den tijd om Castro te hooreu en hem een opdracht te geven voor mijn vrouw. Op bewogen toon riep Castro: Mijnheer Milloc, wat ik u bidden mag, kom toch terug van uw voornemen. Maar ijskoud viel Milloc hem in de rede: Geen woord meer, het zou je toch niet baten. En op plechtigen toon voegde hij er bij: Wanneer ik een moordenaar ben, dan wil ik mijn eigen vonms vellen en het ook zelf voltrekken. XXXIII. Op zoek naar de Bretonsche. Het was omstreeks 7 uur in den mor gen toen Milloc, in gezelschap van Mou lin, de herberg „De Grijzende Aap" aan de rue Cocatrix binnentrad. Er waren op dat uur slechts 6 a 7 be- zoekers, die in de groote gelagkamer ver- spreid zaten. Allen hadden bleeke gezichten, met roode kringen om de oogen, verwilderde baarden en in lompen gehuld, kortom ver- loopen sujetten, die in een lustelooze hou ding aan het tafeltje zaten, waarop een glas brandewijn of abointh voor hun stpnd terwijl zij met loerende blikken om zich heen keken, als menschen wier geweten niet zuiver is, wat dan ook met alien het geval was. (Wordt vervolgd).' JVAK iiimuraw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 5