Wat ieder mensch van de Electriciteit weten moet. BURGERUJKEN STAND. HoogwatergetijteTerNeuzen. EEN PLEIDOOI VOOR ZIJDEN KOUSEN. L>e New Yorksche inspecteur van volks- gezondheid, Dr. Royal S. Copeland, heefl in een redevoering verkiaard, dat het dra- gen van zijden kousjes niet alleen, niet het minste nadeel voor de gezondheid op- Jevert, doch, mits zij niet al te dun zijn, /elfs een uitstekende beenbekleeding zijn. De New Yorksche dametjes beschouwen dezen geneesheer thans als den kampioen van hun kousengrillen. De „Chicago Tri bune'' weet mede te deelcn dat zijn u.. spraak werd ontvangen met luide toejui- chingen der in de zaal aanwezige vrouwe- lijke stenografen. HETjGEVAARLIJKSTE JAAR VAN HE! HUWELIJK. in het Zweedsehe tijdschrift „Charme' komt onder 't opschrift „het gevaarlijkste jaar van het huwelijk" een artikel voor, dat ongetwijfeld alle ecihtparen en paartjes die over trouwen denken, zal interesseeren. Des- kundigen hebben nl., na langdurige studie ontdekt, dat het „geivaarlijkste" jaar van het huwelijk het derde jaar is. Hoe zijn die deskundigen daartoe ge komen? Zij zijn eenvoudig uitgegaan van de echtsoheidingsstatistieken en bij hun stu die is gebleken, dat het derde of minstens het vierde gedeelte van alle echtscheidingen in het derde jaar van het huwelijk tot stand komt. De meeste getrouwde menschen hou- den het met elkaar tot dat jaar uit en als zij de gevaren van dat jaar te boven zijn gekomen, gaat het er zeer goed voor de ver- dere samenleving uitzien. Maar nu vraagt men zich natuurlijk at, waarom juist het derde jaar het gevaarlijk ste is. De deskundigen deelen te dien aan- zien mede, dat twee jaren romantiek in den regel voldoende zijn. De hoop, dat de ro- mantische tijd ook de volgende jaren zal voortduren, is ijdel, tenzij man en vrouw in staat zijn, ziohzelf een eeuwige romantiek wijs te maken. En daarbij komen practische bezwaren. Zoo kunnen bijvoorbeeld geld- zorgen gemakkelijk de oorzaak van een scheiding zijn, want het is natuurlijk iets heel anders, of men 6en dan wel twee personen onderhouden moet. Ook het eerste kind is altijd een zeer cri- tiek punt. Het kind, dat eigenlijk de twee echtgenooten steviger aan elkaar binden mpest, is zeer dikwijls de oorzaak van ver- wijdiering. Een man, die nog niet genoeg verstand heeft, kan zich niet altijd aanpas- sen bij de belangstelling van de vrouw voor het kind, want hij ziet in, dat hij nu niet meer, als tot dusver, „alles" vpor de vrouw is. Het blijft evenwel een feit, dat in het derde jaar van het huwelijk man en vrouw er ach- ter komen, dat het huwelijk niet langer een tooverachtige, romantische aangelegenheia is, maar dat het juist zoo uitvalt, als de twee menschen, die het „eeuwige bondge- nootschap" hebben gesloten, het zelf maken. Er zijn menschen, die in het huwelijk een voorredht zien, en andere, die het als een last beschouwen. De hoofdzaak blijft eck ter, dat de twee menschen die met elkaar trouwen, zidh geheei bij elkaar aanpassen of althans trachten dat te doen. De meeste eehtparen weten helaas niet, wat dat zepm wil. Zij willen alles ontvangen en niets Seven, zij wenschen een volmaakt geluk, och willen er niets voor betalen. OP EEN WRAK GESTOOTEN. "Het stoomschip ,,Stramore" uit Belfast is Vrijdag tusschen lnnishowen Head en Inis- trahull in het Iersche graafschap Donegal op het wrak van een gezonken schip ge- stooten en gezonken. De „Stramore" had een lading mais aan boord. Na 14 uren in de booten rondgedreven te hebben, werd de bemanning opgepikt en te Derry aan land gebracht. ERNSTIG TRAMONGELUK TE ROCH DALE. De Daily Chronicle meldt uit Rochdale dat in de Johnstreet aldaar een ernstig tramongeluk heeft plaats gevonden. Deze straat is buitengewoon hellend en leidt naar het centrum der stad. Nabij het laatste einde van de straat is een gevaarlijke bocht: Toen nu een tramwagen de helling kwam afriiden, verloor de bestuurder op zeker oogenblik de controle over zijn wagen, waardoor deze uit de rails liep, een winkel inreed en ten slotte omkantelde. Een gedeelte van den wagen werd ineengedrukt. Vijf en twintig personen werden bij dit ongeluk gedood en het mag een wonder heeten, dat niet een aantal iqzittenden het leven heeft verloren bij het ongeval. VERNUFTIGE 1NVALLEN. Meji weet, dat dronken menschen dikwijls vernuftige invallen hebben. Zaterdagavond nu was de visscher John Barton, te Grimsby erg dronken en erg vernuftig. Hij was zijn huis kwijt, en liep nu de straten af, aan elk huis bellende of kloppende om te vragen „of hij daar ook soms woonde". Daar Grimsby een vrij groote plaats is, kwam Barton niet gereed met zijn enquSte, die door de menschen wat lastig en onbeschei- den werd gevonden. Toch kreeg hij een nachtverblijf (bij de politie) en bovendien sh. boete wegens burengerucht. MINNEBRIEVEN ALS BRANDSTOF. Te Beaconsfield heeft een pak van 1384 minnebrieven, die haar overleden echtgenoot haar bij zijn leven had geschreven, en die jarenlang vergeten in haar vliering hadden gelegen, een arm vrouwtje het leven gered. zij had niets meer om te stoken en streed tegen de bevriezing. Bij het zoeken naar brandstof vond zij de brieven, waarmee zij de kachel aanmaakte. Deze brieven waren niet alleen voldoende om haar te verwar- men, doch stelden haar ook in staat om de wasch te doen. Toen de brieven waren opge- brand, ontdekten buren de ellende van haar toestand en brachten haar hulp. TWEEMAAL BEGRAVEN. George Parker, een Londensche politie- agent, had een ongeluk gehad en werd naar een hospitaal vervoerd; waar hij overleed. Het lijk werd naar een begrafenisonderne- ming gebracht en daar Yoorloopig in een ruwe kist neergelegd. De mannen die het Hcnaam m de eigenlijke doodkist zouden leggen vergaten dat echter, schroefden het deksel dicht en zoo kwam het, dat de leege k'st naar bet kerkhof Shooter's Hill, in het cmd-Oosten van Londen, werd gereden en i <iar in tegenwoordigheid van honderd ka- meraden van den overledene werd ter aarde besteld. De agenten droegen de kist naar het graf, zonder te merken, dat die zoo bui tengewoon licht was. 's Avonds had de begrafenisonderneming de achtergebleven ruwe kist noodig en merkte, dat hij die niet kon optillen. Toen merkte hij pas wat er gebeurd was. De twee werklui die erbij waren, schrokken hevig en riepen uit: „de geest van Parker". Er moest verlof gevraagd worden om het graf te openen en de nabestaanden werden van het geval in kennis gesteld. Toen werd met dezelfde eerbewijzen, Parker nogmaals begraven. EEN DRAMA IN HET LAND VAN SNEEUW EN IJS. De Canadeesche justitie, welker werkzaam- heid zich uitstrekt tot aan de bewoonbare gebieden van het Poolgebied, schijnt haar gezag in het sneeuwgebied geheei kwijtge- raakt te zijn, zooals dat blijkt uit een lief- desavontuur, dat onlangs voorgevallen is in het Hooge Noorden en waar de Britsche politie in gemengd werd. Te midden van de Eskimobevolking, vreedzame menschen, die bekend zijn als de Padlemuieten en ge- vestigd zijn aan de oevers van het meer Skekoligyoek. dicht bij de Hudsonbaai, woonde een krachtige jongeling, Oeang- wak genaamd, die een geelachtig gekleur- de huid had en sluike zwarte haren. Aan dit jonge mensch kende men slechte eigen- schappen toe. De dag brak aan, waarop dit jonge mensch zich een vrouw moest kiezen. Hij had toen reeds den blik gesla- gen op de vrouw van een zijner stamgenooJ ten, de vrouw van Angalwoakyoesk en hij was krankzinnig verliefd op haar geworden. Op zekeren morgen nam hij zijn geweer en ging naar de iglo, een uit ijsblokken op- gebouwde hut, waar zijn medeminnaar woonde. Deze sliep nog en Oeangwak schoot hem op slag dood. In een naburige hut woonde de vader van den vermoorde en die had het recht om zich over den dood van zijn zoon te wreken, waarom Oeangwak, dezen ook maar uit den weg ruimde. Daarna riep hij zijn stamgenooten bijeen en zijn geweer gereed houdende, vroeg hij hun of een hum ner soms zijn daden niet goedkeurde. Nie mand antwoordde. Toen ging Oeangwak in zijn slede er vandoor en nam de weduwe van zijn slachtoffer mede naar verlaten streken. Tot hiertoe lijkt het verhaal veel op dat van Agamemnon en men denkt onwillekeurig ook terug aan de wijze, waarop de konink- lijke vader van Hamlet den dood gevonden heeft. Maar, ondanks deze schitterende voor- beelden, maakte Oeangwak zich ten zeerste ongerust en hij was verbazend bang voor de bestraffing van zijn daden. De Eskimo's zoo redeneerde hij, zullen ten slotte er toch in slagen mijn spoor te vinden en dan zullen ze mij doen sterven, niet door mij neer te schleten, maar ze zullen, zooals dat steeds hun gewoonte is, de plaatsen vernielen, waar ik mijn voorraden aan levensmiddelen opberg. De vrouw, die ik meegenomen heb zal dan met mij sterven. Hier kwam echter de Canadeesche recht- spraak tusschenbeiden. Te Chesterfield Inlet, een plaatsje, gele gen aan den arm van de Hudsonbaai en 200 mijlen van het Skekoligyoek-meer verwij- derd, bevond zich een post van de Cana deesche politie, welke onder het bevel stond van sergeant Douglas, een veteraan van de politie in het Noorden, die reeds sedelt vele jaren vertrouwd geraakt was met de dialec- ten der verschillende in die buurt wonende stammen en die in de oogen der Eskimo's een buitengewone held was. Reeds in December 1919 had men den sergeant een en ander omtrent den moord verteld en dze was er onmiddellijk op uit gegaan om den moordenaar te gaan op- zoeken. Na over een afstand van 800 mijlen jacht gemaakt te hebben op Oeangwak, slaagde Douglas er in hem te achterhalen. Hij vond den moordenaar en diens vrouw juist op het oogenblik, dat ze uit hun ijs- woning traden. De politieman nam den Eskimo mede naar Chesterfield Inlet. Daar liet hij de vrouw, die inmiddels z.iek geworden was en toch niet veel anders dan ook een slacht offer van Oeangwak, achter. Met zijn gevangene ging Douglas op weg om bij Le Pas den trein te nemen naar Ottawa en vandaar naar Montreal te gaan. Nog nooit had Oeangwak zoo'n pretje be- leefd. Het was hem, alsof hij deel nam aan een expeditie naar het een of andere won derland, want nog nooit van zijn leven had hij een automobiel of een tram gezien. Hij zag trouwens nog heel wat andere dingen, die voor hem absoluut nieuw waren. De Canadeesche politie vroeg zich inmid dels af, hoe ze in deze zaak een vonnis zou moeten vellen, daar het bijzonder moei- lijk was, de noodige getuigen te dagvaar- den. Ze besloot daarom, den schuldige naar Chesterfield Inlet terug te zenden, waar dan een aantal rechters heen zouden gaan om de zaak te berechten. De gevangene, die het heelemaal niet erg vond, "werd dus naar Chesterfield Inlet terug- gebracht en Douglas wachtte daar de aan- komst der rechters af. De Eskimo's begrepen er niets van. Toen ze Oeangwak hadden zien vertrekken, waren ze van meening, dat men hem op de een or andere afschuwelijke wijze den dood zou hebben doen vinden en nu zagen ze hem monter en wel terugkomen, verheugd over het feit dat hij zoo'n mooie reis gemaakt had. De missionaris T'ourquetil uit Chester field Inlet die door de Eskimo's als een zeer wijs man en als toovenaar beschouwd wordt legde aan de inlanders uit dat de reis van Oeangwak niets anders was dan het voor- spel van een dood, welke onder allerlei open- bare plechtigheden zou plaats hebben en dat de pleohtigheid opgeluisterd zou worden door de aanwezigheid der verschillende rechters. Op het oogenblik van de terecht- stelling zouden verschillende koren zich doen hooren. De Eskimo's waren zeer onder den indruk gekomen van het verhaal van den missio naris en wachtten vol belangstelling op het schouwspel van de terechtstelling. Maar op een morgen in Januari 1921, nog voordat de rechters te Chesterfield Inlet aangekomen waren, constateerde Douglas, toen hij 'smorgens wakker werd, dat ziin gevangene er vandoor was. Ook een kop< honden en de uitrustingstukken van de po litie waren verdwenen. Een reiziger, die uit Chesterfield gekomen was, vertelde, dat de viucht van den moordenaar een geweldlge sehrik onder de Eskimo's veroorzaakt had en dat, ondanks de invloed, welke op hen uit- geoefend wordt door den missionaris, het dezen nooit meer gelukken zal, hun eerbieu bij te brengen voor de rechtspraak der blan- ken. De Eskimo's hebben tenminste voor- loopig maar vast besloten, zelf wraak te nemen op den voogtvluchtigen Oeangwak, wiens schuilplaats, naar verluidt, nagenoeg ontdekt is. Magnetisms en Electriciteit. HOOFDSTUK I. Magnetisme. Magneet (magnes) noemden de oude Grieken een ijzererts; dat nabij de plaats Magnesia in Thessalie gevonden werd en waarvan sommige stukken de eigenschap vertoonden, ijzer aan te trekken en vast te houden. Wentelt men een langwerpig stuk van dit erts, een natuurlijken magneet, in ijzervijlsel of ijzerpoeder, dan hecht dit zich in de na- bijheid der beide uitginden sterk aan den magneet, meer naar het midden neemt deze aantrekkingskracht af en in het midden blijkt de magneet onwerkzaam. De beide plaatsen van sterkste werking heeten polen (polos aspunt); de oorzaak van dit verschijnsel, noemt men magnetisme. Plaatst men een natuurlijken magneet in een beugel, die aan een draad is opgehangen zoodat zijn lengte-as in een horizontaal vlak kan draaien, dan neemt hij een bepaalden stand in; de eene pool keert zicii ongeveer naar het Noorden (Noordpool)'de andere naar het Zuiden (Zuidpool). Laat men eerr stuk staaldraad gedurende eenigen tijd in aanraking met een natuur lijken magneet of bestrijkt men den draad meermalen steeds van het eene uiteinde A naar het andere B met den magneet, dan wordt het staal eveneens bijvend mag- netisch. Heeft men met de Noordpool van den natuurlijken magneet gestreken, dan wordt A Noord- en B Zuidpool. Strijkt men met de Zuidpool, dan wordt omgekeerd B Noord- en A Zuidpool. Zulk een gemagneti- seerd stuk staal noemt men een kunstmag- neet. Het eigenaardige is hierbij vooral, dat een magneet, waarmede men door bestrijken stalen staven magnetisch maakt, door deze bewerking niets van zijn sterkte verliest. Brengt men een magneet in de nabijheid van een anderen beweeglijken magneet, dan blijkt dat de Noordpolen elkander afstooten, evenals beide Zuidpolen. Daarentegen trekt de Noordpool van den eenen magneet de Zuidpool van den anderen aan. Gelijknamige polen stpoten elkaar dus af, ongelijknamige trekken elkaar aan. r Legt men op een magnetische staaf een stuk papier en strooit men ijzervijlsel op het papier dan ziet men het verschijnsel, dat de ijzerdeeltjes zich riehter. naar bepaalde lij- nen. Deze lijnen gaan vanuit de Noordpool met een boog door de lucht, waarbij de meeste uitgaande lijnen terugkomen in tie Zuidpool en van daar door het ijzer van den magneet weer naar den Noordpool gaan. Deze denkbeeldige lijnen noemt men kracht- lijnen. Het veld of de ruimte in de omgeving van den magneet is als het ware bei'nvloed door den magneet, dus gemagnetiseerden heet het magnetische veld. Ijzer dat in dit veld komt, wordt aangetrokken door de Noordpool, afgestooten door de Zuidpool. HOOFDSTUK II. plaats, dat de electrische lading bezit (af- stootende en aantrekkendc werking;. Zijn twee lichamen, geleiders voor elec triciteit, met elkaar verbonden, dan kunnen zij beschouwd worden als een lichaam: worden zij electrisch geladen, dan verkrijgen zij dezelfde potentiaal. Omgekeerd: als twer willekeurige lichamen, die gelijke potentiaal bezitten, door 'n dunnen metaaldraad met el kander verbonden worden, dan wordt daar- door in hunne electrische toestanden niets veranderd; beide ladingen waren ten op zicihte van elkaar in electrisch evenwicld. Had echter de eerste geleider den poten tiaal V, en de tweede den kleineren poten tiaal V2, dan hebben beide geleiders na verbinding, een potentiaal V, die kleiner is dan V, en grooter dan V2. Er is dus electri citeit van den eersten geleider naar den tweeden verplaatst. Hieruit volgt, dat de strooming van electriciteit veroorzaakt wordt door een potentianl-verschil en dat deze strooming steeds plaats heeft van een punt met hoogeren naar een punt met lageren potentiaal. In de electro-techniek noemt men de oorzaak der electrische strooming elec tro motorische kracht. Evenals de strooming van vloeistoffen veroorzaakt wordt door een hoogte-verschil. de beweging der warmte door een tempera- tuuursverschil, ontstaat beweging van elec triciteit door een potentiaalverschil. Verbindt men een niet-geladen geleider met de aarde, dan ontstaat daardoor geen verandering in zijn toestand. Dus is de po tentiaal der aarde nul en eveneens die van alle ermede verbonden geleiders. De poten tiaal van een geleider is posilief, als van verbinding met de aarde electriciteit van den geleider naar de aarde stroomt, negatief als electriciteit van de aarde naar den geleider stroomt. H. C. A 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. WEERBERICHT van 15 Februari,. Het weerbericht van het meteorolwgisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 770-1 Idlidair. Laagste barometerst. 741.0 Vestmanoer. Verwaehting tot den avond van 16 Febr Matige tot krachtige Zuidelijke tot Weste- lijke wind, zwaarbewolkt of.betrokken met regen, later opklarend, zachter. Wrijvingselectriciteit. De Oude Grieken wisten reeds, dat barn- steen (electrow door wrijving met een wol- len doek de eigenschap verkrijgt, lichte voorwerpen aan te trekken en na aanraking af te stooten. Ook andere lichamen kunnen door wrijving in een soortgelijken toestand gebracht worden; men zegt dan, dat ze geelectriseerd zijn of een electrische lading bevatten. De oorzaak vdn dezen electrischen toestand duidt men aan door electriciteit. Als men een van twee glazen staven, die met een zijden doek gewreven worden, op een verticale spits plaatst zoo dat zij in een horizontaal vlak kan draaien en dan de andere in de nabijheid der eerste brengt, dan blijkt, dat de staven elkaar afstooten. Het- zelfde neemt men waar bij twee staven van hars of eboniet, die met een kattevel gewre ven worden. Daarentegen wordt de met zijde gewreven glazen staaf door de met kattevel gewreven harsstaaf aangetrokken en omge keerd. De in glas en in hars opgewekte elec trische toestanden verschillen dus van el kaar. Ook alle andere stoffen, met wille keurige lichamen gewreven, trekken of een electrische glasstaaf d&ri en stooten een electrische harsstaaf af 6f zij vertoonen de tegengestelde werking. Men besluit hieruit, dat er 2 electrische toestanden bestaan: glas-electrisch en hars-electrisch. Gelijkna mige electrische ladingen stooten elkaar af, ongelijknamige trekken elkaar aan. Welke der beide electrische toestanden een gewreven lichaam verkrijgt, hangt niet alleen af van de natuur van het gewreven lichaam, maar ook van die van het lichaam, waarmede men het eerste wrijft. Zoo kan glas hars-electrisch en hars glas-electrisch gemaakt worden. Nadat men had opgemerkt, dat even groote ongelijknamige (of tegengestelde) ladingen, op hetzelfde lichaam gebracht, dit niet-electrisch (neutraal) maken, is men overeengekomen den aard der electrische lading door de woorden positief en negatief- electrisch aan te duiden. Positief electrisch noemt men den toestand van glas, gewreven door een zijde doek, negatief electrisch den toestand van hars, gewreven met een katte vel. De aldus verkregen electriciteit heet wrijvings-electriciteit, naar den-aard der op- wekking. Naar de wrijvingsintensiteit neemt natuurlijk de mate van electrische lading toe. Heeft nu het eene lichaam harder of sneller gewreven dan het andere, dan heeft het eer ste een grootere electrische lading dan het tweede- De grootte dezer lading noemt men de potentiaal van een lichaam naar de poten- tieele energie of het arbeidsvermogen van SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 13 Februari. Eng^s.s. Derwent, 2349 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Bowling, 2345 M3., stukgoeo- van Leith voor Gent. Eng. motors. Jaline, 517 M3., creosootolie, van Havre voor Selzaete. Eng. ss. West Quarter, 4380 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Kyanite, 1819 M3., kolen, van Ayr voor Gent. Eng. s.s. Muncaster Castle, 13463 M3., gemengd, van Galveston voor Gent. Noors. s.s. Ynnur, 2070 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Heriot, .3500 M3., kolen, van Leith voor Gent. 14 Februari. Eng. s.s. Sheaf Garth, 5455 M3„ ledlg, van Sluiskil naar Blyth. Eng. s.s. Bronzite, 1704 M3-, aardappeis, van Londonderry voor Gent. Belg. s.s. Koning Albert, 590 M3., ledlg, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Nyroca, 3665 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Eng. s.s. Jollie Marie, 1037 M3., pTios- phaat, van Gent naar Southampton. Eng. s.s. Eskwood, 2237 M3„ ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Harlow, 5079 M3., ledig, van Gent naar New-Castle on Tyne. Grieksch s.s. Prinkipos, 1983 M3., hout, van Gent jiaar West Hartlepool. Fransch s.s. Minuisier, 3013 M3„ kolen, van Gent naar Rochefort. Van 13 tot 14 Februari zijn langs de Mid- densluis alhier 21 binnenvaartuigen op- en 36 afgeschut; langs de Westsluis 1 op- en 2 afgeschut GRAAUW. HONTENISSE. HOEK. HULST. KOEWACHT. DAG E N. Voorm. Nam. Doaderdag 16 Febr. 4.33 4 56 Vrjjdag 17 tr 5 19 5 43 Zaterdag 18 n 6.07 6.34 Zondag 19 7.04 7.37 Maandag 20 a 8.15 8.56 Dinsdag 21 v 9.39 10.22 Woensdag 22 n 11.03 11.36 Populaire beschouwingen omtrent het wezen der electriciteit en hare toepassingen. ROOSA. (Wordt vervolgd). Uuwelijks-aangiften. 13 Jan. Desire Adrianus van Waterschoot, oud 36 j., jm. en Rosalia Moldas, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Jan. Desire Adrianus van Waterschoot, oud 36 j., jm. en Rosalie Moldas, oud 24 j., jd. Geboorten. 7 Jan. Josephus Ludovicus. z. van Alphonsus Jacobus van Damme en van Leonie Irma Marie Steijaert. 9 Jan. Florentina, d van Desire Buyl en van Johanna Maria de Koning. 11 Jan. Bertha Maria, d. van Aloisius van Itegem en van Anna Maria Bouwens. Overlijden. 6 Jan. Maria Francisca van Wolfelaar, oud 41 j., d. van Josephus en van Anna Catharina Truijmans. 27 Jan. Apolonia de Bakker, oud 61 j., echtg. van Andries Biddelo. Huwelijks-aangiften. 2 Jan. Alphonsus Hemelaar, oud 26 j., jm. en Josephina Bertha Guinis, oud 20 j., jd. 7 Jan. Petrus Ludovicus Aloysius Segers, oud 24 j., jm. Isabella Elisa Verstraeten, oud 25 j., jd. 12 Jan. Desire de Bakker, oud 45 j., wedn. en Jo hanna Catharina Cambeen, oud 39 j., jd. 26 Jan. Alouisius Franciscus Vonk, oud 21 j., jm. en Mag- dalena Dorothea Vernimmen, oud 18 j., jd. Petrus Arends, oud 42 j., jm. en Anna Catharina Rosseel, ond 37 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Jan. Alouisius Josep hus van Dommelen, oud 24 j., jm. en Rosalia Maria de Klerk, oud 23 j., jd. 21 Jan. Alphonsus Heme laar, oud 26 j., jm. en Josephina Bertha Guinis, oud 20 j., jd. Petrus Ludovicus Aloysius Segers, oud 24 j., jm. en Isabella Elisa Verstraeten, oud 25 j., jd. 28 Jan. Desirb de Bakker, oud 45 j., wedn. en Jo hanna Catharina Cambeen. oud 39 j., jd. Geboorten. 4 Jan. Theodorus, z. van Josephus Hiel en van Maria Paulina van Heese. 7 Jan. Maria Stephanie, d. van Julus Jacobus de Waal en van Maria Catharina Schillemans. 8 Jan. Adriana Janneke, d. van Johannes Levinus de Putter en van Livina Ba- reman. 9 Jan. Jacobus Christiaan, z. van Josephus Tieleman en van Wilhelmina Elst. 11 Jan. Anna Elisabeth, d. van Cyrille Alphonse Marie Bruggeman en van Louise Eleonore Pateer. Caesar Franciscus, z. van Cyrilles Ringoot en van Carolina Evelina Cam- maert. 12 Jan. Bertha, d. van Alphonsus Maria van Meelen en van Anna Maria de Dalie. 15 Jan. Petrus Augustinus, z. van Pieter Augustinus Maas en van Louisa de Vree. 14 Jan. Petrus Franciscus, z. van Josephus de Waal en van Maria Elisabeth Rottier. 16 Jan. Alphonsus, z. van Alphonsus Bal en van Anna Maria Baart. 20 Jan. Alouisius, z. van Jacobus de Booij en van Maria d' Hont. 23 Jan Leo Adrianus, z. van Alphonsus Platjouw en van Mdria Apolonia d' Hont. Angelina Louisa, d. van Emille Jacobus van Wessemael en van Louisa Maria Kouijzer. 25 Jan. An na Maria d. van Josephus Neve en van Catharina Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping, enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht wer- konde laxeermiddel. Prijs 0.65 per flacon. alom verkrijgbaar. 6 Maria de Roos. Jozef Theodorus, z. van Johannes Baptist Wullems en van Dina Maria Buijsrogge. Honorius Theophilus, z. van Camil;us de Cock en van Elisa Maria Margaretha van der Ha. 26 Jan. Albertns Cornelis, z. van Johannes Verschuren en van Mathilde Wante. 27 Jan Maria Johanna, d. van Petrus Jo hannes van der Veeken en van Maria Cornelia du Bois. Overlijden. 1 Jan. Josephus Verschooten, oud 72 j., z. van Petrus en van Catharina Bogaerts. 8 Jan. Jan Francies Fruijtier. oud 47 j., z. van Joseph en van Judoca Roelandt. 19 Jan. Petrus Bruggeman, oud 75 j wedn. van Isabella d' Hont. 21 J»n Gil- lis Magnus, oud 81 j., wedn. van Paulina Hendriks. Apolonia Morcus, oud 16 w. d. van Leonard en van Catharina de Blok. 24 Jan. Augustinus Krieckaart, oud 58 j., echtg. van Elisabeth Tottfi. 26 Jan. Een als levenloos aangeven kind van het vr. geslacht van Petrus Jacobus de Rijcke en van Leonie Scheerders Geboorten. 2 Jan. Hendrikus, z. van Jan Morren en van Janna de Bruijne. 1-Wan. Johannes Cornelis, z. van Jacobus Cornelis van Hermou en van Neeltje de Zeeuw. Overlijden. 18 Jan. Suzanna Scheele, oud 80 j., wed. van Cornelis de Jonge. 23 Jan. Johannes Cornelis van Hermon, oud 8 d., z. van Jacobus Cor nelis en van Neeltje de Zeeuw. 27 Jan. J^ubus Bliek, oud 83 j., z. van Jacobus en van Piet^Bella Moes. Geboorten 3 Dec. Josephus Elodie, z. van Jacobus C. van den Brand en van Alma J. Verberckmoes. Eugene Gustaaf Johanna, z. van Johannes J.'d Hondt en van Maria P. de Smet. 5 Dec. Fredericus Andries, z. van Augustinus M. de Smit en van Maria E. Mes- sagie. Arthur Frans Marie, z. van Joseph J. Hemelaer en van Alma S. M. de Moor. 6 Dec. Camillug Alphonsus, z. van Aloisius L. Pleunis en van Celina E. Buijsse. 7 Dec. Rosa Maria, d. van Theophilus P. de Windt en van Maria S. de Zaegher. 9 Dec. Anloinetta Regina, d. van Alphonsus F. Antheunis tn van Rosalia Ph. Goerisr 13 Dec. Maria Louisa, d. Van Charles H. Fassaert en van Hortensia M. L. van Kemseke. 14 Dec. Maria Seraphina, d. van Desiderius J. A. van de Walle en van Philomena J. Zaman. 17 Dec. Antonius Marie, z. van Edumondus A. Cortvriendt en van Ursula E. Plasschaert. 22 Dec. Johanna Maria, d. van Theodorus P. Ver^inden en van Emelia d' Olieslager. 27 Dec. Frederic Emmanuel, z. van Johannes J. Le Fever en van Adriana C. Boogaart. Cornelia Josephina Maria, d. van Wilhelmus Adreas van Poppel en van Pharailda A. A. Neelemans. 31 Dec. Gonda Josephina, d. van Albert F. Nijs en van Lucia M. L. Lijbaart. 1 Jan, Agnes Josepha, d. van Petrus A. Beck en van Maria J. C. Martens. 3 Jan. Hendricus Johannes, z. van Bernard Jansen en van Sophia M. de Bruijn. 5 Jan. Ludovicus Augustinus, z. van Edumond C. L. de Wilde en van Carolina M. Scheurman. 9 Jan. Welljj Petrus Alphonsus, z. van Christina Pierssens. 13 Jan. Martha Seraphina, d. van Petrus F. Wijnacker e« Irma Ph M. Zwartele. 13 Jan. Marceline Pelagie Adrienne Marguerite, d. van Achilles A. A. de Cm;k en van Marguerite M. Schauts. 22 Jan. Petrus Augustinus, z. van Alponsus J. Esseling en van Maria Overlijden.2 Dec. Ludovicus Wagenaar,(van Graauw) oud 9 m.,z. van Joseph en van Dina de Kubber.3|Dec. Jo-, hannes Serverina, (van St. Janst.) oud 2 m., z. van F. L en Maria Audenaerdt.5 Dec Carolus Dominicus Antho- nius Voet, oud 68 j., echtg. van Maria Eeckhout. 6 Dec. Philomena Maria Strobbe, oud 74 j., wed. van Franciscus Vermeulen. 7 Dec. Carolus Ludovicus van Campenhout, oud 65 J., wed. van Maria Th. Haulejj. 9 Dec. Maria Anna Maas, oud 51 j., echtg. van Joh. A. Schuerman. Eduardus de Rijck. oud 83 j, wedn. van Elisabeth Broeckling.14 Dec. Catharina Antoinettn loziassen, oud 51 j.. d. van L. H. en van Johanna C. de Boij. 15 Dec. Johannes van de Wiele, Ivan St. Jan- steen) oud 66 j., echtg. van Melanie van Geetsum. 17 Dec. Johannes Strobbe, oud .80 j., echtg. van C. M. T. van Kemseke. Camillus Alphonsus Pleunis, oud 10 d., z. van A. L. en van Celina E. Buijsse. 20 Dec. Antonius Zomers, oud 14 j.. z. van WilleM en van Johanna C. Suijkerbuik. 27 Dec. Rosa Maria de Windt, d. van Theophilus P. en van Maria S. de Zaegher. 29 Dec. Maria Boeren, oud 69 j,, d. van Cornelis J. en van Johanna de Bot. 6 Jan. Carolina Juliana Sarneel, oud 81 j., wed. van Pieter J. Vettenburg. 9 Jan. Arthur Frans Marie Hemelaer, oud 5 w., z. van Joseph J. en van Alma S. M. de Moor. Romania Julia Maria Cattoir, oud 53 j., echtg. van Augustinus P. Pateer. 10 Jan. Al phonsus 1 auwers, oud 65 j., wed. van Coleta C. Ver- straaten. 20 Jan. Josephus Eggermont. oud 60 j.. echtg. van Eugenia Pluijm. 21 Jan Anna Cornelia l.ambrechts, oud 91 j., wed. van Alexander Aloisius lanssens. 24 Jan. Cristina Roelandt, oud 75 j., wed. van Johannes Tegenbosch. 25 Jan. Willem Johannes Hessels, oud 74 j., z. van Willem J. en van Johanna E. Antonisse. Johanna Maria Josephina Rottier, oud 57 j., echtg. van Leo Wauters. zG Jan. Johannes Augustinus Wageschiet, oud 86 j., z van Francies R. en van Maria C. van Turnhout. Rosalia van de Weijer. oud 74 j., echtg. van JohannesF. Audenaerd. 23Jaa. Paulina Amelia Maria van Wesemael, d. van Petrus J. en van Maria A. Boeijkerts. 30 Jan. Maria Louisa Lauwereijs, oud 3.j., d. van Theodorus P. en van Leonie de Valck. Huwelijks-aangiften. 5 Jan. Karel Lodewijk Oscar Buijsse (van Lokeren), oud 31 j wedn. van Helena Valentina Colpaert en Helene Marie De Jonge, oud 30 j.. jd. 7 Jan. Alphons Herrewegh, oud 23 j., jm. en Leontina van Goethens (van Stekene), oud 20 j., jd. Huwelyks-voltrekkingen. 4 Jan. Aloijsius de Vlee- schouwer, oud 47 j ,jm. en Emelie Marie Audenaerde, oud 39 j., jd. 12 Jan. Alphonsius van Santberghen, oud 39 j., wedn. van Rosalia de Nijs en Esther Spet- ter, oud 43 j., jd. 14 Jan. Petrus Johannes de Vriend, oud 28 j., jm. en Rosalia Maria Eggermont, oud 22 j., jd. 31 Jan. Karel Lodewijk Oscar Buijsse (van Lokeren), oud 31 j., wedn. van Helena Valentina Colpaert en Helene Marie De Jonge, oud 30 j jd. Geboorten. 7 Jan. Franciscus llijpolitus, z. van Joseph Alphons Baert en van Martha Clothilda Marie van de Winckel. 9 Jan. Alphons Cyrille, z. van Albardus Gustaves Cerpentier en van Marie Fidelia Rotthier. Franciscus Leonardus, z. van Rene Alphons David en van Leontina de Jonghe. 16 Jan. Suzanna .Maria, d. van Alfons de Smet en van Bertha de Bouvre. 17 Jan. Georgius Alphonsus, z. van Aloui sius Antonius van Overluop en van Theodora Ver nimmen. Camillus. z. van Joseph Wijnacker en van Eugenia Maria de Jonghe. 23 Jan. Clara Eulalia, d. van August Joannes de Bock en van Delina Maria van Rumste. Hubertus Carolus Ludovicus, z. van Honorius Petrus de Waele en van Augusta Maria Scbolter 28 Jan. Arthur Alphons, z. van August Albert Buijs en van Maria Josephina van Overloop. Overlijden. 10 Jan. Francois Henri Josef Ingels, oud 16 d., z. van Amand Emiel en van Leontina vaa Vlierberghe. 14 Jan. Maria Louisa de Caluwe, oud 64 j., echtg. van Pieter Bernardus Steenaert. 18 Jan. Theophilus Josephus van der Vloet, oud 7 m., van August en van Clemence De Vos. 29 Jan. Alphons Cr6ve, oud 5 m., z. van Honor6 en va» Christina Maria Schaut. X V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3