ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7258 Maandag 6 Februari 1922. 70e Jaargaa Bekendmaking. STRIJD TEEM MISDAAD. 81HHENLAND. FEUILLETOH. BUITEN LAND. HET PERMANENTE HOF VAN JUST1T1E. In de te 's Gravenbage gehouden bjjeen- komst van het Permanente Hof van Inter- rationale Justitie is tot president gefeozen Mr. B. C. J. Loder, lid van den Hoogen Raad. DE LOODSDIENST OP DE SCHELDE. De redacteur van de ..Maasbode" te Bmssel seint Near de »Independance Beige" verneemt, zal de Belgische flotiije voor den stoomloods- diecst met een eenheid worden vermeerderd, 1. met bet vroegere Duitsche sobip rAdmiraal von Pohl". Het bled wjjst 6r dan op, dat bp den Nederlandscben loodsdienst binnenkort het zeilsch p dat op den Wandelaar is gesta- tionneerd, door een stoomboot zal vervangen worden. „Kan nn," zoo vraagt het blad, »het Wielingengeschil riet nitgemaakt wordeD ter bevordering van den loodsdienst op de Behelde en om.een einde te maken aan een eoncurrentie, die veel geld kost." GEDEELTELIJKE PLAATSINGHTT" AMERIKA Naar de Tel. uit betrouwbare bron ver- ■eetnc vertoeven hier te lande de veriegen- woordig9rs van eenige groote Amerikaansche bankconsortiums, ten einde besprekingen met de regeering te voeren iu zake even- tueele overneming van een tranche der Nederlandsche staatsleening van 300 mil- iioen. BEZUIN1GING BIJ DE TELEGRAFIE. Staking van het telegraaf- en telefoon- verkeer des nachts gedurende twee uur. Het hoofdbestunr der Posterpen en Tele- grafie wil langs internationalen weg ge- raken tot een beperking van het telegraaf- en telefoonverkeer gedurende den nacbt. Br zal getracht worden den dienst tusschen yier en zes uur 's nachts te etaken, waar- door uiteraard een belangrpke personeels- bespariDg wordt yerkregen, te meer, waar bovendien deze nacbturen bij den telegraaf- dienst voor den gezamenlpken dienstduur met anderhalf worden vermenigvuldigd. "BELGISCHE ONDERSCHE1DINGEN. L' Etoile Beige meldt, dat de Neder landsche regeering haar goedkeuring ge- hecht heeft aan de toekenning van Belgische onderscheidingen aan Nederlanders, waar- mede de Belgische regeering haar dank- baarheid wenscht uit te drukken aan Nederlanders voor de dien9ten, welke zij aaa Belgische vluchtelingen in de oorlogs- jnren hebben bewezen. De talrpke onder scheidingen zullen eerstdaags bekend worden gemaakt. 109) XXIX. De Lucht wordt al donkerder. Het was 9 uur in den avond van den dag, waarop de in de vorige hoofdstukken vertiaalde gebeurtenissen voorvielen: de verdwijning van het Bretonsch meisje met Soufflard en Sidore Pinchard, de naspo- ringen van Milloc, zijn ontdekkingen waar- uit hij bijna met zekerheid meende te moe- ten opinaken, dat het meisje vermoord was, de arrestatie van Sidore Pinchard en ten slotte die van zijn vriend Fifi Vollard. Dien avond zaten Soufflard en de mooie Alllette in een rijtuig, dat over de buiten- boulevards reed. Soufflard zag er somber en neerslachtig uit. AllSette had niets van haar kalmte en haar gewone optimisme verloren. Na een lang stillzwijgen zeide zij: Ik herken je niet meer, Soufflard. Hij antwoordde niet Alles is toch nog niet verloren, hernam zij. Ik begin in tegendeel te gelooven, dat het zoo is, zeide hij eindelijk. Wij zijn toch nog niet in alj'e logementen van Parijs geweest. Neen, maar wij zijn er in vele geweest en overal was het 't zelfde liedje: Men keek ons aan, men aarzelde, raadpleegde een papier waarop ons signalement stond en dan antwoordden sommigen, dat zij geen plaats hadden, terwijl anderen den knecht een paar woorden influisterden UIT DE ANTI-RE VOL. PARTIJ. De anti-revolutionaire bladen meldden omtrent het Centralen Convent, dat besloten is tot groepeering der lpsten voor de a.s. Kamerverkiezingen in 6 groepen I. de kieskringen LeeuwardeD, Groningen eu Assen. II. De kieskriDgen Zwolle, Arnhem, Njjmegen, 's Hertogenbosch eu Maastricht. III. de kieskringen Utrecht en Leiden. IV. de kieskringen Amsterdam en Helder. V. de kieskringen R&tterdam, 's Graven- hage en Haarlem. VI. de kieskringen Dordrecht, Middel- burg en Tilburg. Vervolgeus is het concept-program van aotie goedgekeurd met eenige wpzigingen. Par. Ill, punt d. wordt aldus veranderd wTen eicde de ernstige gevolgen van den abnormalen valuta-tand der ons omringende landen voor ons eigen bedrpfsleven althans eenigermate af te wenden worde aan de regeering votmachc verleend, waar mogelijk en doelmatig, bijzondere maatregelen ter zake te trefl'en." Het Centralen Convent had punt b. van par IV aldus gewijzigd. dat gelezen wordt: z/volledig rekeuing houdende met de eigen- aardigheden van het bedrijf worde de wet telijke aibeidtbeschermmg ter wegneming van misstanden ook tot den landbouw uit- gebreid. Een wettelijke regeling ter zake kan alleen worden aanvaara wanneer zij bevorderlpk is aau zoodanige opwekking van het organisatieleven, dat uit het bedrijf opgekomen regelingen ten slotte de door de overheid vastgestelde bepalingen kunneu vervangen." Op het verzoek, in den tweeden zin van punt a. ook den tuinbouw en de veehouderp te vermelden, werd toegezegd, dat een al- geme9ne term zal worden gckozeD, welke al deze verwante bedrpven omvat. Na uitvoerige besprekingen is de motie- de Bil.t inzake het gezantschap bp bet Vatieaan ingetrokken, nadat het Convent zich had vereenigd met betgeen de heer ldenburg in de Eerste Earner heeft gezegd. Deze sprak van overweging, of de antirevol. partjj haar houding zal moeten herzien, als de bpzondere omstand'gheden voorbij zijn. De heer Colpn heeft ten slotte meege- deeld, dat hp 31 Maart e. k. al zpn betrek kingen in het industrieele leven zal neer- leggen om zich geheel te geven aan den arbeid voor de partjj. ARBEIDERS EJSCHEN IN DE BOUVVVAKKEN. De arbeidersorganisaties in debouwvakken hebben ter wijziging in het 1 Mei a. s afloopende laodelijke collectieve contract voorgesteld 6 cent loonsverhonging per uur. drie dageu vacantie per jaar met 100 pCt. loontoeslag, waar van het geheele bouw- bedrijf in het begin van Augustus diie dagen moet worden stopgezet. DE TOESTAND. De conference te Washington is nu zoo ver gekomen, schrijft de N. R. Crt., dat het einde ervan in het gezicht is. Oisteren is een zeer belangrijke algeineene verga- dering gehouden, waarin de overeenkomst over de vloot voorgoed is aangenomen. Maandag was men het eens geworden over het veelbesproken artikel dat er in opgenomen is over de steunpunten van de vloot en de maritieme verdedigingswer- en trachtte ons op te houden. Die stuur- den den knecht uit om de politie te haleu. Wij moesten zoo spoedig mogelijk maken dat wij weg kwamen en wel 20 straten doorloopen om ons spoor te doen ver- dwijnen. Die ellendelingen. Kortom, wij staan gesignaleerd in alle logementen van Parijs, zonder uitzonde- ring, niet een logementhouder zal ons een nacntverblijf willen verschaffen en velen zouden voor ons als niuizenvalten zijn, waarin wij binnen een uur geknipt werdeii. Laten wij dan in de omgeving van Pa rijs gaan zoeken. J a, dat heb ik ook al tegen mijzelt ge zegd, maar om buiten de stad te komen, moeten wij de barrieres passeeren en daar is 't van hetzelfde laken een pak. Daar kij- ken ze ons ook aan, daar wantrouwen ze ons ook en je hebt het zelf gezien, aan de barrierre de l'Enfer had het maar een haar gescheeld of we waren aangehouden. Tot de koetsiers toe zijn gewaarschuwd en wij kunnen er geen aanroepen, zohder ons in gevaar te begeven. Niet een of hij heeft ons signalement. Wij hebben het zelf gezien in de handen van den koetsier, die ons nu rijav, «jen oucren kameraad van daarginds, dien ik het geluk had bij de barrierre de la Chopinette aan te treffen. Ja, dat was een geluk, Dank zij hem, hebben wij in veiligheid half Parijs kunnen doorkruisen en de blik- ken van politieagenten en verklikkers ver- mijden. Die heb ik bij honderden op onzen weg gezien, zij kijken alle voorbijgangers aan tot in het wit van hun oogen en loereh op den hoek van elken straat op Soufflard en de mooie Alliette, die allang geknipt zouden zijn, wanneer zij slechts een kwart van den weg te voet hadden moeten af- j ken in zekere nauwkeurig omschreven gc- bieden en bezittingen. Zooals reeds in de j telegrainmen gemeld is, bakent dit artikel, door te oepalen dat de bestaande toestand i ten aanzien van zulke verdedigingswerken bestendigd blijit, een breede neutrale zo ne tusschen de Vereenigde Staten en Ja pan af, waardoor de gewapende gren- zen zoo ver mogelijk van eikaar af komen te liggen. Het gevolg ervan is dat de Amerikaansche groep van de Aleoeten, de eilandenreeks ten Westen van het Alas- kaansche schiereiland, en de Japansche groep \an de Koericlen, die een brug vor- men van de Japansche hoofdeilanden naar Kamsjatka, welke groepen geen van beide verdedigingswerken hebben en in elkaars buurschap liggen, ook in de toekomst zul ke werken niet zullen krijgen. In het artikel, dat een op zichzelf staan- de overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten, het Britsche rijk en Japan vormt, wordt bepaald, dat de statusquo i|en tijde van de onderteekening van het trac- taat ten aanzien van verdedigingswerken en marine-basses gehandhaafd zal worden in de volgende gebieden: le. de eiland-bezittingen van Amenka in de stille Zee (met uitzondering van die welke gelegen zijn aan de Amerikaansche kust, van Alaska, van de Panama-kanaal- zone en van Hawai); 2e. Hongkong en de eiland-bezittingen van het Britsche rijk in de Stille zee ten bosien van llOo O.L. (met uitzondering van de Canadeesche kust, het geineene-best van Austraulie en Nieuw-Zeeland)3e. de eiland-gebieden of bezittingen van Japan in de Stille Zee^ te weten: de Koerielen, de Bonin-eiljanden, Amamiosjima, de Loetsjoe-eilanden, For mosa, de Pescadores en zoodanige gebie den of bezittingen in de Stille Zee, welke Japan hierna nog mijcht verkrijgen. De arfikelen over de verhouding tus schen de sterkste van de linie-vloten van Amerika, Engeland, Frankrijk, Italie en Japan, welke het voornaamste gedeeWe van de vlootovereenkomst vormen, waren reeds door de gedelegeerden geparafeerd. De regeeringen hebben inmiddels ook de beslissingen daarover bekrachtigd. De regeling over de kwesties die tus schen China en Japan hangende wareh, is zoo goed opgeschoten, dat men Zater- dag de laatste voltahige vergadering van de conference hocp4 te kunnen houden. De voornaamste uitkomsien van de con ference -zijn tot nu toe: de viervoudige en tente over de Stille Zee; de vlootovereen- komst; de regeling over het gebruik van duikbooten, vergdtige gassen en lucht- vaartuigen; en de overeenkomst van de negen mogendheden over de tegenover China te volgen politiek. DUIT3CHLAND. De staking van het Duitsche spoorweg- personeel, waarvan de omvang uit de ver- warde berichten nog moeilijk te bepa- len, is natuurljjk een valuta-staking. Zij zou vermoedelijk niet doorgegaan zijn, als de mark zich bijtijds hersteid had. Aan plichtsbetrachting heeft het dat personeel onder de republiek niet ontoroken, maar het verschil tusschen de bezoldiging in het partuculiere en het staatsbedrijf is ten slotte te groot geworden, en het spoor- wegpersoneel wenscht zijn deel van den „maaltijd des levens". Voor het rijk, dat pas met kunst- en vliegwerk, onder de bedreiging van buiten af, de begrooCng zoo'n beetje in evenwicht gebracln heeft, zijn echter bij een algemeene loonsverhoo- ging sommen gemoeid, die de heele begroo- ting weer op losse schroeven zouden zetten. Bij de begrooting is een overschot van 16 milliard mk. geraamd, de inwilliging van de eischen van het spoorwegpersoneel zou echter het rijk op 50 milliard mk. te staan komen. De uitweg uit het conflict zai leggen, die zij nu gereden hebben. Zoo is onze toestand, en zou je nu nog durven zeggen, dat die niet wanhopig is? Toch blijft ons nog een enkel toevlucht over, het laatste. Alliette werd nu zelf ook neersIachCg door het sombere tafereel dat Soufflard voor haar had afgeschilderd en mompelde: Ja, ons leven berust nu geheel in han den van een vrouw, maar zal zij er in toe- stemmen ons te verbergen? Dat is twijfel- achtig. Zij zal er in toestemmen, riep Soufflard uit, of anders Zijn oogen fonkelden, zijn bleeke gelaat was verwrongen en hij mompelde met die- pe, sombere stem: Of anders bega ik een ongeluk. Daar zullen wij niet veel verder mee komen. Ik zal mij dan ten minste gewroken heb ben en wat het overige aangaat, daar lach ik wat mee, Oarlot kan mij toch maar een kop afhakken. Het rijtuig sloeg een smalle, modderige straat in. De rue St. Jacques. Wij zullen eerst bij Lombard, in de rue Saint-Severin. aanrijden, dat is ook een vriend en daar zullen de kameraden in den loop van den dag een voor een komen om te vernemen, hoe de zaak is afgeloo- pen. Wij zullen er misschien nog wel lets vernemen. Weet Martin het nummer? Ja, maar zoover zal hij niet rijden, dat zou al te dom zijn. Hij zal stilhouden voor de deur van de kerk en daar blijven staan, alsof hij op een of anderen kerkganger wacht, lnderdaad hield het rijtuig eenige oogenblikken later stil voor de kerk Saint dus niet gemakkelijk te vinden zijn. De vooruitzichten voor de loontrekkenden in Duitschland worden er niet beter op, nu met de daling van de mark de prijs van het broodkoren op de wereldmarkt weer aan het oploopen is, wat verklaard wordt uit een scherpe stijging van den Argen- tijnschen wisselkoers. Van officieele zijde verzekerde men, dat de spoorwegstaking onmogelijk nog lang kan duren, omdat de inachinisten, die lid van de rijksvakvereeniging zijn, thans ge heel geisoleerd in den strijd staan. Men verwacht thans, dat het grootste gedeel- te der stakers Maandag het werk zou her- vatten, zelfs indien de leiders nog n,iet daartoe de noodige opdrachten mochten hebben gegeven. In hoever dit optimisme van officieele zijde reden van bestaan heeft, zal moeten worden afgewacht. Volgens sommige berichten zou de re geering zich tot onderhandelingen met de stakers bereid hebben verklaard; dit is evenwel onjuist. De rijks-Minister van Ar beid heeft vandaag nog uitdrukkelijk ver klaard, dat hij niet over dergelijke onder handelingen denkt en ook niet zal ohder- handelen, zoolang hij aan het bewind blijft Op het rijksdepartement van verkeers- wezen verwacht men ook, dat Maandag het werk zal worden hervat. Het zal in- tusschen nog wel een week duren, voor- dat het verkeer weer normaal zal zijn. Het besluit van de groote organisatie van vakvereenigingen om de rijksvakver eeniging alleen in den strijd te laten staah, heeft den toestand in elk geval aanzienlijk opgeklaard. De eenige organisatie, die niet aan de actie der overige vakverbon- den deelneemt, is de Duitsche ambtenaars- bond, waarbij de rijksvakvereeniging is aan- gesloten. Maar de ambtenaarsbond heeft uitdrukkelijk verklaard, dat ook hij de door de rijksvakvereeniging georganiseer- de staking niet kan goedkeuren. De bond is zelfs nog verder gegaan en heeft nogmaals aan de rijksvakvereeniging •zijn bemiddeling in het geschil aangebo- den. Vanmiddag zou het bestuur van den bond een bespreking met vertegenwoor- digers der vakvereeniging hebben om de grondslagen voor de onderhandelingen met de regeering (wejke de bond zou voeren) vast te stellen. De besprekingen tusschen den bond en de vakvereeniging duurden vanavond nog voort. Men verwachtte een gunstigen ai- loop van deze besprekingen. In dit geval zou de bond zich onmiddellijk na het ein- digen der besprekingen in verbinding met de regeering stellen, om te trachten een overeenkomst aan de hand van de vastge stelde "grondslagen mogelijk te maken. Welke resultaten deze onderhandelingen tusschen bond en regeering zullen ople- veren is natuurlijk niet te voorspellen. De eisch der vakvereenigingen om de veror- dening van den rijkspresident onmiddellijk in te trekken zal zeker een moeilfijkheid bij de aanstaande onderhandelingen vor men. Hoe groot het verlangen van de rijks vakvereeniging is om aan het geschil zoo spoedig mogelijk een eind te maken, blijkt uit het feit, dat deze organisatie ook het bestuur der onafhankelijke sociaal-de- mocraten om bemiddeling heeft verzocht. De onafhankelijke partijleiders hebben aan dit verzoek voldaan en getracht zich in verbinding te stellen met de leiders van de meerderheidssociaal-demorcraten om over een gemeenschappelijke bemidde- lingsacte te onderhandelen. De toestand bij den spoorwegdienst is intusschen eenigziens gewijzigd, tengevol- ge van het inrichten van een gedeeltelijk noodverkeer, dat vooral de levensmidde- len- en kolenvoorziening ten goede is ge komen. Maar ook enkele reizigerstreinen loop en weer. Severin. j Galgenaas en Alliette stapten uit;. angzaam gingen zij den stoep van de kerk op, traden deze binnen, liepen er doorheen en verlieten haar weer door de andere deur, die in de rue Saint-Severm i uitkwam. Een oogenblik later traden zij een her- berg binnen, die slechts flauw venicht was en er verre van vertrouwenwekkend uitzag. De kastelein stond in zijn buffet. Hij gaf een. voor derden onmerkbaar teeken aan Soufflard, die, zonder een woord te spreken, met Alliette doorging naar een klein kamertje, dat achter de ge- iagkamer was. In dit kamertie, dat slechts door een en kele kaars verlicht was, vonden zij een vrouw: Moeder Pinchard. Welnu, vroeg Galjgenaas haar, is er nieuws? Op den barschen toon, die haar eigen was, antwoordde de stoelenmatster: Ja. Wat? Niets goeds. Wat dan? Sidore is geknipt. Zijn eigen schuld. Hoe dat. Toen hij het huis van Micaud verliet, waar hij voorzichtigheidshalve een par.: minuten langer dan ik gebleven was, had ik hem aanbevolen het rijtuig mee te nemen, en het veel verder weg te laten stain. En? Hij heeft het niet gedaan. Waarom niet? Hij was bang dat het nummer al bij de BELGIE. Herhaaldelflk is reeds in de Be'g - pers sprake gewee=t van de 2even mill, mark, door de Duitsch'-r- ua den aftoc t in November 1918 in Belgie achtergelaten en welke nu in de kelders <an de Nationals Bank te Brussel berusten. Sommige bladen wish n te melden, dat de Belgische regeering in onderhandelingen was getreden met een of meer gedelegeerden van het Duitsche ministerie van financien. Allerlei gissingen deden de rocde en kwamen in de pers tot uitirg, maar plots, als op een bevel, hielden aile geruchten op om later met hetzelfde ensemble weer op te duiken en nogmaals te verdwpneD Thans schrgft de socialistische Volks- gazet, dat de mislukking -an de onder handelingen betreffende het teingnemen door Duitschland van deze 7 millioen mark aan Frankrpk moet geweten worden. In pria- cipe, aldus dit blad, waren Belgie en Duitschland het eens gewoiden, toea Frankiijk van dezelfde gelegenheid gebruik wenschte te maken om ook de in Elzas- Lotharingen in omloop zjjnde marken door Duitschland ad fr. 1.25 te doen terugnemen. Daarop hadden nieuwe besprekingen plaats, aan dewelke BelgiS, Frankrijk en Dni'sch- land deelnamen maar in den loop daar- van fet:-lde F ankrpk den forineelen eisch in zake de overnemicg van de marken in Elzas Lotharingen op denzeifden voet be- handeld te worden als Belgie. Het resultaat was, dat de onderhandelirgen dood liepen en Belgie voorloopig met de sterk gedeprecieerde marken bljjft ziiten. DE PAUSKEUZE. De correspondent van »de Maasbode" te Rome meldt aan zijn blad Donderdag reeds vroeg in den namiddng arriveerden ten Vaticane ter bjjwoning van het conclaaf de eerste kardinalen, vergezeld van hun conclavisten. Het H. College was in de zaal der Paramenten bijeergekomen Vergezeld van hun conclavisten, vooraf- gegaan door de Zwitsersche garde, begaven de kardinalen, toen het uur van het conclaaf geslagen bad, zich naar de Paustljjke Kapel, waar de kardinaal-deken Var.nutelli het Veni Creator aanhief, dat door de zangers der Sisfijnscbe kapel gezongen werd. De stoet stelde zich daarna opnieuw op en begaf zich, door de hertogs-en konings- zalen, waar het corps diplomatique, het Romeinsch patriciaat en eenige andere ge- noodigden, benevers de Palatijnsche garde zich hadden opgesteld, naar de Sixtjjnsche kapel. Toen de kardinalen hier, ieder op den voor hen bestemden zetel, hadden plaats genomen, werden de deuren gesloten en werd voorlezing gedaan van de Pauselijke constitute betreff nde het conclaaf. Daarna werden de maarschalk van het conclaaf en de gouverneur van het conclaaf binoecgelaten, om den eed af te leggen, hetgeen na hen ook de prelaten en concla visten deden. Tegen half zes begaven de kardinalen zich naar hun appartementen in het conclaaf. Toen liet mgr. Sincero, secretaris van het conclaaf alle deuren van het conclaaf sluiten en met een iooden zegel verzegelen Op hetzelfde oogenblik luidde de klok van den Damasushof, ten teeken dat het conclaaf werd gesloten en dat de afzondering der kardinalen voor de Pauskeuze begennen was. politie bekend was, zooafc hij mij zelf gezegd heeft, toen hij 10 minuten later weer bij mij kwam. DrommelS Dat was onmogelijk, maar hij heeft zich als een groentje gedraggn. Alle drommels Het rijtuig daar te laten staan, voor het zelfde huis waar Hij had net zoo goed naar de prefectuur van politie kunnen gaan om daar alles te vertellen.,0was Fifi er maar bij geweest. Die zou zoo'n domheid niet begaan heb ben. Met een spottend lachje zei vrouw Pinchard: Maar dan toch een andere domheid. Welke? Zich door Milloc te laten inrekenen. Verschrikt riep Galgenaas uit: Fifi gevangen?# Net als mijn zoon, waaruit je zien kunt, dat hij ook geen hekseumeester is. Fifi gevangen, herhaalde Soufflard in diepe verslagenheid. Maar eensklaps vroeg hij: Wie heeft je dat verteid? Niemand. Maar Ik heb hem zelf gezien. Fifi? Ja. Waar? Op de Quai des Orfevres. Bij de prefectuur? 'n Twintig pas er vandaan. Onder bewaking? Tusschen 2 agenten in uniform, met Milloc achter- en een anderen smeris voor hem en zijn handen op den rug geboeid. (Wordt vervolgd). Do Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij due ter feennis van de daarbij belanghebbenden, dak bat door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Breda den 31 Januari 1922 invorderbaar ver- klaarde kohieren van de Personeele Belasting dezer gemeente, over het jaar 1921, No. 19 en 20, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder varplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be- paalden voet, te voldoen. "Far Neuzen, den 4 Febrnari 1922. De Burgemeester voornoemd, 3. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1