GRIEP. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als voorbehoedmiddel wordt geprezen „Vul een glas halfvol met warm water e i roer daarin een eetlepel Abdijsiroop. Hier- mede vijf maal daags goed gorgelen. aGEZONDEN MEE D A Donderdag Vrgdag ZaterJAg G E N. j Voorm. Z6 Jar- 0.43 27 i.2e 28 n 2.05 29 u 2.3' 30 n 3 1 31 n 3.4 Nam De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, deze begrooting niet goed te keuren, aangezien de gewenschte be- zuiniging niet betracht wordt door de verschil- lende posted te^hoog te ramen. De heer DIELEMAN kan zich met dit voor stel best vereenigen, het komt ook hem voor, dat <li" zuinigheid allerminst is betracht en de posten nog ruimer geraamd zijn dan die voor het vorig jaar. Hi.i wijst op een post van f 600 voor huur van 6 rijwielen, dat is dus voor huur 100 per jaar, dan staat er ook nog een auto op van 5400, het vorig jaar waren het motor- rijwielen, maar, daarmede zit men buiten en bij een auto binnenin. Hij gelooft dat evenmin als het vorig jaar de begrooting kan worden goedgekeurd. De heer KRUIJSSE moet opmerken, dat hij niet weet, welke posten Burgemeester en Wet houders bij hunne beoordeeling der begrooting op het oog hadden, maar als dat ook betreft den post van huur voor rijwielen ad f 100, dan meent hij toch, dat dit op een begrooting van f 96.000 niet van zoo'n beteekenis is, dat men dasrvoor de begrooting moet afkeuren. Indien er eens f 200 per stuk was uitgetrokken voor aankoop van die rijwielen, zou niemand er iets van zeggen. Hij heeft in de begrooting in het algemeen geen posten kunnen vinden, die voor uitvoering van de taak die den dienst is op- gelegd te hoog geacht kunnen worden. Men moot niet uit het oog verliezen, dat de keu- ringsdienst ook geheel voor een vreemde zaak staat en de opgegeven bedragen ramingen zijn. Br zullen wel posten op voorkomen die te hoog zijn. maar ook weer andere, die te laag zul len bliiken. De VOORZITTER meent, dat, .indien men de begrooting post voor post nagaat. men d°n indruk krijgt, dat de posten over het algemeen stork aan den hoogen kant zijn. De heer KRUIJSSE heeft toch nog maar alleen den post voor huur van rijwielen ho or""' noemen en hij h'erhaalt, dat, indien men "ir. koop van 6 rijwielen ad 200 had geran 1 er geen aanmerking op gemaakt zou worden. Hri acht die post voor huur niet van zoo'n be teekenis op de totale uitgaven van f 96.000. flri mer. daarvoor de begrooting kan afkeuren. De heer OGGEL: Het is niet f 100, maar het is zes maal f100 De heer DTELEMAN is het niet eens met den heer Kruijsse en betoogt, dat. al is het ook maar flOO. dient bezuinigd te worden. Er moet op de kleintjes worden gepast. We zijn nu aan het begin en de kosten vallen noon mede, die gaan altijd in stiigende richting, zoo- dat nu zooveel mogeliik dient te worden ge- remd. Hij wijst ook nog op den post van f voor stalling van do auto. Dat is ook al een hoog ciifer. De VOORZITTER merkt op, dat dit in Goes zeer Huur is tv. DIELEMAN: Dat daar alles duur zjch in de begrooting uit. rstel van Burgemees+or en Wethou- de begrooting niet roed te keuren. lgenomen met 8 stemmen tegen I. ommen de heeren Oggel, Van de Bilt, ■r. Baert Weiins, Dekker en D;eleman; amt de heer Kruijsse. ■rzoek van het bestuur van de Am bachtsschool te Hulst om extrasubsidie. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge- komen een adres van het bestuur der Am- bachtsschool voor Hulst en Omstreken, dat daarin te kennen geeft: dat door Zijne Elxcellentie den Minister van Onderwijs eene regeling is voorgeschreven be- treffende de jaarwedden die over 1920 moeten betaald worden aan het personeel der am- bachtsschool en daaraan verbonden avondtee- kenschool voor Hulst en Omstreken; dat het achterstallige salaris over 1920 voor het personeel dier beide scholen bedraagt f 4410, waarin het rijk voor 50 tegemoet komt, terwijl de andere 50 of f 2205, vol- gens de beslissing van den Minister moeten gevonden worden door verhooging van andere bronnen van inkomsten der school; dat deze f 2205 niet kunnen gevonden worden uit de gewone inkomsten, doch alleen uit bij- dragen van de belanghebbende gemeenten; dat adressant zich daarom de vrijheid ver- oorlooft den raad beleefd te verzoeken voor i Mei e.k. eene extrabijdrage te verleenen van 199,34 hieronder nader omschreven; dat met het oog op den finantieelen nood, waarin zich de vereeniging bevindt, adres sant met vrijmoedigheid bij den raad meent te mogen aandringen deze extra bijdrage wel te willen verleenen. Ongetwijfeld zoude ool lie gemeente Axel eene inrichting als de am bachtsschool, ten doel hebbende het vormen van bekwame werklieden in de verschillende vak- ken, van handwerksnijverheid, niet gaarne mis- sen, terwijl toch eene weigering voor de be- 1 1 hende gemeenten om een extra sub- j te kennen tot opheffing der inrichting eten leiden; dressant daarom vertrouwt niet te ver- ;n beroep op den raad te hebben gedaan n 1920 de ambachtsschool werd bezocht 0 en de avonc.school door 46 leerlingen, an uit Axel resp. 3 en 4; het achterstallige salaris bedroeg vne •wire scholen f 1914,50 en 291, zoodat hel jremiddeld per leerling f 58,01% en 6,31% zoodat dit voor Axel wordt f 174,04 en f 25,30 •f te o""A- x199,34. en Wethouders stellen naar dit adres voor, eene extra- enen van 100, voor een jaar. jEMAN kan met dit voorsteti iter en Wethouders niet mee- zoudige reden, dat hij een der- an subsidieeren niet gewenscht "aad daarop ingaat, komen er ,^sgende maand weer andere ver zoeken. want het is niet alleen de ambachts- sehool van Hulst die met financieele moeilijk- heden heeft te kampen, dat is het geval mer alle vereenigingen en ook met vele particulie- nen. Het gaat toch-niet aan om, als men .te- kort komt naar te zeggen we rekenen even uit, hoeveel het per gemeente is en dan zijn we klaar, Straks zal de ambachtsschool van Ter Neuien ook komen en als we het thans geven kan de raad dat ook niet weigeren. erenmin als aan andere vereenigingen. Het komt spreker voor, dat die ambachtsschool te Hulst maar op andere wijze in haar tekor moet voorzien. De VOORZITTER wiist er op, dat 7 leerlin gen uit Axel de ambachtsschool te Hulst bezoe- ken en dat de gemeente Axel dus belang heeft op het bestaan van die school. Dat de vereenl- gmg thans met moeilijkheden heeft te kampen is met haar schuld. doch een gevolg van de omstandigh"'1-- J- -J---J wijs de jaai toch billijk, profiteeren, ook in die hoogere uitgaaf bij- j dragen. Bij Burgemeester en Wethouders is nu over- wogen, dat de gemeente thans f 150 subsidie geeft aan de ambachtsschool te Hulst en dat zij zouden willen voorstellen dit thans te ver- hoogen tot f 250. hetgeen dan bij 7 leerlingen uilkomt op een bedrag van f 35 per leerling. Dan ligt het voort.s in de bedoeling, om in de toekomst voor te stellen zoowel voor de am bachtsschool te Hulst als voor die te Ter Neu zen een subsidie voor te stellen van f 35 per leerling. En wat het bezwaar van den heer Dieleman betreft, dat er meerdere verzoeken kunnen komen, daartegen merkt spreker op, dat de raad toch ieder verzoek op zichzelf kan beoordeelen. De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat eene ambachtsschool zijne sympathie heeft. maar stelt zich op het standpunt, dat. als de Minister de jaarwedden van het personeel ver- hoogt, hij ook maar moet aangeven hoe dat moet betaald worden. Het gaat niet aan, om dat maar op de gemeenten te schuiven, en er de belasting betalers voor te laten opkomen, want die komen straks zelf ook tekort. De VOORZTTTER: Maar wanneer de am bachtsschool te Hulst gesloten "wordt De heer DIELEMAN: Dat doen ze niet. De VOORZITTER: Dat zal toch moeten ge- schieden als de vereeniging de jaarwedden niet betalen kan. Vindt u dan f 35 per leerling zooveel De heer DIELEMAN vindt dat niet veel, maar betoogt, dat, indien men iets leert, men er ook zelf iets voor over moet hebben. De vraag is: hoeveel schoolgeld wordt betaald. Onze jongens, zegt spreker, krijgen zoo geen opleiding, die kunnen van de landbouwschool niet zooveel genieten. De heer WEIJNS: Zijn de schoolgelden ver- hoogd? De ouders zouden toch zelf ook wel iets kunnen betalen. De VOORZITTER kan die vraag niet beant- woorden. De heer OGGEL acht het vreemd, dat, als de Minister de jaarwedden heeft verhoogd' ook niet tegelijk de subsidie is verhoogd; de Minis ter had dan toch moeten aangeven de midde- len, waaruit die meerdere uitgaven konden worden bestreden. De VOORZITTER: De Minister bestuurt de school niet. Bovendien al de ambachtsscholen zitten voor dezelfde moeilijkheid. De heer KRUIJSSE geeft te kennen, dat de ambachtsschool zijn voile sympathie heeft, maar vindt het treurig, dat door de regeling van den Minister, die de tractementen heeft ver hoogd, de school in financieele zorgen komt. We hebben hier nu kort opeen twee groote ambachtsscholen, die beide noodlijdend zijn en we hadden kunnen volstaan met een school, die dan tot vollen bloei had kunnen komen, en niet met financieele zorgen zou hebben moeten kampen. Juist door de oprich- ting van de ambachtsschool te Ter Neuzen is de school te Hulst noodlijdend geworden, want daardoor zijn de leerlingen verdeeld en dat het over 2 scholen loopt, heeft aanleiding tot verhooging van kosten. Overigens meent hij, dat Axel als gemeente dankbaar mag zijn, dat de ingezetenen de ge- legenheid hebben om gebruik te maken van twee scholen tegen betrekkelijk geringe kos ten, want de gemeenten waar de scholen ge- vestigd zijn, zitten voor aanmerkelijk hooge re kosten. De heer OGGEL: Maar daarvoor genieten ze ook de eer de school gevestigd te hebben. De heer KRUIJSSE verklaart te zullen stemmen voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders, maar meende de opmerking te moeten maken, dat 6en school voldoende zou zijn go wees t, en dat het niet de schuld is van den gemeenteraad van Axel dat er 2 gekomen zijn, en die inrichtingen daardoor noodlijdend zijn geworden, en dat de raad het dus even min kan helpen, dat ze geen middelen heb ben om te betalen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- deis wodt aangenomen met 5 tegen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, Kruiisse, De Feijter en Baert; tegen stemmen de heeren Koster, Weijns, Dekker en Dieleman. 11. Wijziging voorwaarden voor kabelieg- ging ten behoevo van de N. V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge- komen een schrijven van de directie der N. V. Provinciale Electriciteitsmaatschappij, naar aanleiding van de in de vergadering van 13 December 1.1. vastgestelde voorwaarden voor het leggen van kabels door de straten in de gemeente. Zij merkt op, dat geen beperkende bepalin- gen zijn gemaakt, binnen weiken tijd de ver- zakkingen in de straten moeten worden her- steld voor rekening van de maatschappij, daar het toch wel niet de bedoeling kan zijn, dat de maatschappij verzakkingen zal hebben te verbeteren, waarvan het twijfelachtig is, dat zij t •ngevolge van kabeilegging zijn ontstaar W anneer zich verzakkingen tengevolge van 13. Verzoek van F. Rinn, om hem gemeen- tegrond in koop af te staan. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van F. Rinn, om hem ter verbetering van het erf zijner woning in de Oude Wijk eenige opper- vlakte gemeentegrond in koop af te staan, stellen Burgemeester en Wethouders voor, aan het verzoek te voldoen, onder voorwaarde, dat dOor hem voor den grond zal wordrfh be taald 1 per M2. Voorts wordt aan de voorwaarden van dezen stelt hij voor, de overtollige gelden te storten bij den post, cheque en giro-dienst op de reke ning der gemeente. Het rijk is dan garant en men krijgt 2 rente, die mindere rente is dan van geen beteekenis tegenover het vervallen van alle risisco. De OORZT ITER kan met de redeneering van den heer Kruijsse accoord gaan, maar vraagt, waar zullen we, als we dan voor de ge meente geld noodig hebben, terecht kunnen om geld op te nemen. Hij voorziet, dat, als men -B_— J JL. f,e overtollige gelden niet bij een' particuliere verkoop, zoowel als aan die voor den onder I bank belegt, deze er ook niet voor te vinden het vorig punt bedoelden rail verbonden de voorwaarde, dat de kosten van den rail en den verkoop kumen ten laste der belanghebbende verzoekers, terwijl deze zullen verplicht zijn den geralden of gekoehten grond van den pu- blieken weg af te scheiden ten genoege van Burgemeester en Wethouders. De heer DE FEIJTER meent, dat die af- scheiding wel geen bezwaar zal ondervinden, aangezien adressanten daar willen bouwen en dus door een muur de afscheiding zullen maken. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 14. Circulaire van den Minister van Arbeid in zake steunverleening aan noodlij- dende werkloozenkassen. De VOORZITTER brengt in behandeling eene circulaire van den Minister van Arbeid no. 800 A Z, dd. 5 Dec. 1921, betreffende steunverleening aan noodlijdende werkloozen kassen in 1922. De strekking dezer circulaire is, dat voor de werkloozenkassen in de ge meenten die tot deze regeling toetreden door de regeering bijzonderen steun wordt ver- leend, voor het bedrag dat wordt uitgekeerd boven het bedrag, dat door de leden wordt gei-ontribueerd, vermeerderd met de subsidie van het rijk en de gemeente, en dat van het bedrag van dien bijzonderen steun eep derde voor rekening der gemeenten komt. De heer KRUIJSSE vraagt, of deze zaak nog wel beteekenis heeft. In de circulaire staat, dat, ^anneer voor een bepaalden da tum in de maand December geen antwoord was ontvangen, de Minister het zou beschou- wen, dat de gemeente er niet op wenschte in te gaan. VOORZITTER gelooft niet, dat aan dlen termijn zoo vast de hand zal worden gehou- den. De termijn was ook al zeer kort. Zij dagteekent van 5 December en op 20 Decem ber werd antwoord verlangd. Die tijd is veel te kort. Hij vertrouwt, dat ook thans een besluit nog wel in aanmerking zal komen. Het is een zaak van veel belang. De heer OGGEL merkt op, dat de gemedn- telijke uitgaven er weer veel door zullen ver- boogen. De VOORZITTER stemt dit toe, maar meent, dat de gemeente er zich toch niet aan kan onttrekken. De gemeente behoort anders aan de menschen toch ondersteuning te geven. Nu komt er maar een derde voor rekening der gemeente en twee derden voor het rijk, terwijl de gemeente anders alles moet dragen. De heer OGGEL vraagt nog, of deze on dersteuning alleen ten goede komt aan inge zetenen der gemeente. De VOORZITTER kan dit bevestigend be- antwoorden; als zulks niet het geval was, zou de Minister de circulaire niet naar iedere ge meente sturen. De heer OGGEL acht het nogal gelukkg, dat de gemeente niet veel werkloozen heeft. De heer VAN DE BILT wil nog even de aandacht vestigen op de woorden van den voorzitter, dat de gemeente anders toch steun moet verleenen. Dat spreekt natuurlijk op het burgerlijk armbestuur. Hij acht toch nog wel eenig verschil. De werkloozen ondersteuning wordt ook gegeven aan jonge kerels, die voor weinig hebben te zorgen en aan wie daardoor den prikkel wordt ontnomen om werk te zoe- ken. Voor de huisvaders en kostwinners, die bepaald voor een gezin hebben te zorgen is de toestand anders, die zullen wel trachten werk te krijgen. Hij acht het al een verbetering, dat die jonge kerels zooveel niet meer krijgen als voorheen, maar ze moesten nog minder krijgen. Voor de gemeente is hetgeen de Minister voor stelt een voordeel, omdat zij dan maar een derde der kosten moet betalen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 15 kabellegging vertoonen, treden deze al vrl; spoedig daama op, en in verband daarmede zou de directie den raad willen voorstellen, punt 2 te wijzigen als volgt: „dat de ondergrondsche kabels in een sleuf van bovengenoemde diepte en ter breedte van ongeveer 35 c.M. worden gelegd, de sleuf na legging gedicht en de grond goed aange- stampt worde, onder toezicht van gemeente- wege, alsmede het leggen der herbestrating, terwijl de maatschappij verplicht is, de ver zakkingen die zich eventueel binnen 2 maan- den in de bestrating boven de sleuf mochten vertoonen, binnen 3 maanden door haar en op hare rekening te herstellen. Voorts dat alle beschadigingen, die aan ge- meente-eigendommen of aan die van derden tengevolge van het leggen der kabels worden aangebracht hersteld moeten of zullen wor den ten koste van genoemde maatschappij." Burgemeester en Wethouders stellen voor, punt 2 der voorwaarden aldus te wijzigen en ook de voorgestelde aanvulling van art. 4 goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Yerzoek Van H. den Engelschman be treffende railing van grond. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van H. den Engelsman, om aan hem ten behoeve van het erf zijner woning in de Oude Wijk een gedeelte gemeentegrond in rail af te staan, stellen Burgemeester en Wethouders voor, aan het verzoek te voldoen. De VOORZITTER deelt mede, dat het voomemen om den in rail te geven grond aah den publieken dienst te onttrekken is gepu- bliceerd en dat daartegen geen bezwaren zijn ingebracht. De heer OGGEL merkt op, dat een prijs zou dienen bepaald te worden voor den meerderen grond dien adressant zal krijgen. Het zal wel een klein verschil zijn, maar hij krijgt toch meer grond. Overigens wordt er een nette- ren toestand verkregen. Voor den meerderen grond wenscht spreker 1 per M2. te rekenen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- rlnmendement yrri Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun college te machtigen tot verkoop van carbid. De VOORZITTER deelt mede, dat de ge meente nog in het bezit is van eenige vaten carbid. Er is destijds aan Burgemeester en Wethouders machtiging verleend, die te ver- koopen, mits men een prijs kon maken van f 25 per vat. Die prijs kan niet meer worden verkregen, waardoor er niets van verkoop ge komen is. Er is nu echter weer aanvraag voor verkoop van die carbid. Burgemeester en Wet houders stellen nu voor hun college te mach tigen tot verkoop over te gaan, voor den hoog- sten te bedingen prijs, doch zonder het bepalen van een minimum prijs. De heer KRUIJSSE doet mededeeling van de oorzaak waardoor die carbid in het bezit der gemeente is. In den tijd dat geen petroleum verkrijgbaar was breidde de carbidveriichting zich uit. Ook carbid was moeilijk te krijgen en de gemeente trachtte een voorraad te krij gen, ten einde de ingezetenen te kunnen hel pen. Er werd carbid besteld, doch zij kwam spaarzaam aan, tot ten slotte na den wapen- stilstand de prijzen daalden. Toen werd op eens al de bestelde carbid ontvangen. De handelaars konden toen ook voldoende carbid koopen en wel tegen lageren priis dan door de gemeente moest worden betaald, zoodat zii tegen de ge meente concurreerden, en deze bleef met den voorraad zitten. Het is dus een gevolg Van den crisis toestand. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 16. Aanwijzing bank voor gemeente geid- beleggingen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders besproken hebben de omstandigheid dat er op gegeven tijdstippen van gemeentewege gelden belegd moeten wor den bij eene bank. Daaromtrent zijn geen rege- len gesteld. Spreker weet niet waar de ge- meentegelden belegd worden. Voor hem is echter een bank een bank. Wat m,et de een gebeurt, kan ook met een ander overkomen. Zooals de zaak thans staat, worden de gelden belegd onder verantwoordelijkheid van Burge meester en Wethouders, dus zouden deze, als er eens iets mis liep persoonlijk ook verant- woordelijk zijn. Hij achtte het daarom ge wenscht, deze zaak den raad voor te leggen, opdat deze zou beslissen waar eventueel de overtollige kasgelden der gemeente zullen wor den belegd, daar dan de verantwoording op den gemeenteraad komt. Dc heer KRUIJSSE merkt op, dat Burge meester en Wethouders de discussie erg ge- makkelijk hebben gemaakt, door zelf geen bank voor de belegging voor te stellen. Nu kan er over gesproken worden, zonder dat eenige 1 in het gedrang komt. Hij veronderstelt, dat de gelden toch gewoonlijk maar tijdelijk en dus onrlpr zeer korten ODzeggingstermijn wor- zal zijn om aan de gemeente gelden in voor- sehot te verstrekken. De heer KRUIJSSE heeft daaromtrent een ander idee. Een bank geeft geld uit. om er aan te verdienen, en hij zou daarom niet inzien, dat, de gemeente niet meer credietwaardig zou zijn, omdat ze haar kasgeld niet meer bij een bank stort. Hij meent trouwens, dat er hier wel van eer. bank wordt gesproken, maar dar men eigenlijk een kassier op het oog heeft. In dien men voor belegging bij een bank beslist wil gegarandeerd zijn, moet men dat wel doen bij de Nederlandsche of bij de Twentsche bank. De VOORZITTER deelt mede, dat hij al eens geprobeerd heeft, een dergelijk besluit omtrent het beleggen van gelden door Gedeputeerde Staten goedgekeurd te krijgen, doch deze wenschten er niet op in te gaan, en gaven te kennen, dat dergelijk besluit niet aan hunne goedkeuring moest worden onderworpen. dat de verantwoordelijkheid voor de belegging bij Burgemeester en Wethouders of den raaii moest blijven berusten. De heer KRUIJSSE: Feitelijk willen Bur gemeester' en Wethouders de verantwoordelijk- he.d van hun college bij den raad overbrengen. Als de raad een besluit neemt, is hij ook ver- anfwoordelijk. Dp VOORZITTER erkent, dat dit ook de be doeling is, want, hij herhaalt, dat voor hem een bank een bank is en, als er eens iets mocht gebeuren, en er werd nadeel geleden, dan zou de raad Burgemeester en Wethouders onvoor- zichtigheid kunnen verwijten en waren zij hoof- delijk de verantwoordelijke personen. Als de raad het evenwel liever heeft, wil spreker eene beslissing ook wel aanhouden, de raad weet nu toch, waar het geld is. Verschillende leden merken op, dat zij dit niet weten. De VOORZITTER geeft te kennen, ook niet te weten waai het kasgeldbelegd is. De heer KRUIJSSE weet het ook niet en meent er dus te gemakkelrjker over te kunnen spreken. Het komt er op aan, het geld te be leggen op de wijze die de minste risico heeft en daarom stelt hij voor de belegging op de gewone postrekening der gemeente. Dan is alle risico weg. Daar staat dan tegenover, dat Burgemeester en Wethouders meenen, dat ze niet gemakkelijk contanten zullen krijgen als ze er moeten leenen. De VOORZITTER acht dat een andere zaak. De heer OGGEL vreest er toch voor, dat de gemeente dan nog zal geholpen worden. De heer KRUIJSSE ziet dit nog zoo zwaar niet in, maar meent dat in ieder geval de min dere risico heel wat beteekent, vooral nu Bur gemeester en Wethouders de verantwoording op den raad willen afwentelen, iets wat hij dat college niet kwalijk neemt. De heer DE FEIJTER zou het nog maar eens willen aanhouden. De VOORZITTER ziet daarin geen bezwaar, daar het deponeeren van het kasgeld alsnu kan geacht worden te zijn geschied met medeweten, en dus onder goedkeuring, van den raad. De heer KRUIJSSE komt daartegen op, de raad weet niet waar het geld belegd is. Bij wie is het dan in deposito gegeven? De VOORZITTER weet dit niet, maar ae wethouders zullen het wel weten. De heer OGGEL geeft te kennen het ook niet te weten, doch hjj meent wel, dat het be drag niet van beteekenis is. Enkele leden geven teekenen van verwonde- ring. De SECRETARIS deelt, desgevraagd mede, dat de kasgelden belegd zijn bij de firma Ls. van Waesberghe-Janssens. De heer OGGEL betuigt zjjn spijt, dat de naam genoemd is; beter ware het geweest geen bankier te noemen, daar nu onwillekeurig een peisoon in het debat moet komen. De VOORZITTER ontkent dit; hq heeft het persoonlijke steeds buiten de bespreking ge- houden. Hem is omtrent de bankiers of kas- siers hier nog niets bekend. De leden mogen gerust weten, waar de gelden zijn. De heer DIELEMAN zou deze kwestie wil len verdagen, dan kunnen Burgemeester en Wethouders met een afgerond voorstel komen. Het gaat nu wel wat haastig en de raad tast in den blinde. De heer KRUTJSSE meent, dat, indien Bur gemeester en Wethouders een volgende verga dering met een voorstel komen om een bepaald bankier aan^je wijzen, de zaak zoo eenvoudig niet zal zijn als thans, daar dan onwillekeurig personen zullen moeten worden besproken, als men het met het voorstel niet eens is. De heer BAERT meent, dat het wel aanbe- veling zou verdienen, om voor het beleggen van gelden gebruik te maken van de beide hier gevestigde bankiershuizen. Men zou kunnen bepalen tot hoever men bij de een mag gaan en dan bij de ander verdere gelden beleggen. Als het dan noodig is, zal men ook voor geld op- nemen b'i 2 bankiershuizen terecht kunnen. Als de gelden op 2 plaatsen in deposito wor den gegeven, is de risico ook niet zoo groot. De heer WEIJNS voelt meer voor het ge- dacht van den heer Kruijsse, de bankiers wer- ken toch allemaal met geld van een ander. H j steunt het denkbeeld van den heer Kruijsse. De heer KOSTER eveneens. De heer OGGEL wijst er op, dat het beleg gen bij een bankier voor de gemeente toch wel gemakkeljjk is, want, al is dan op een gegeven oogenblik al het geld dar gemeente gebraikt. dan blijft men toch in rekening-courant en kan geld opnemen, hetgeen gemakkelijk is, zoowel voor den gemeente-ontvanger als voor den boekhouder van .de gasfabriek. De VOORZTTTER meent. da^ dit onder de oogen kan gezien worden, als er geld moet ge- haald worden. De heer OGGEL merkt op, dat het voorstel van den heer Kruijsse beoogt, om van de ver antwoording af te z:in, maar als men bij een bankier in rekening-courant staat en men kan een twee a drie duizend gulden halen, als men ze noodig heeft, werkt dat toch zeer gemak kelijk. De VOORZITTER erkent, dat dit gemak kelijk is. De heer KRUIJSSE merkt op, dat de kwestie er nu geheel anders voor komt te staan. Hij dacht, dat, tengevolge de nieuwe wijze vin in ning van den hoofdelijken omslag, nu de ge meente iedere maand van het rijk het bedrag uitgekeerd krijgt, er tijden zouden komen, dat er bepaald een beteekend bedrag in kas was, dat men een geruimen tijd niet zou noodig hebben. Nu bliikt echter, dat het alleen betreft het in rekening-courant staan bij een bankier. Hij merkt op, dat men daar toch ook maar al leen geld kan opnemen, zoolang het credit-saldo het debit-saldo overtreft. Ook Y'i atrit het jlan gsmakkelijker in rekeni vVant Near hij meent is het drag te beleergen Rat Alle j5ukende 1 als eczema, uitslag, net< lianden enz., en ook lichte insectenbeten, kloven enz. aanwending van Foster's doos, alom verkrijgbaar. tr ill, or >er te Uutj de iet risico ook De OORZITTER verkl om te doen is, een besluit lokken waar het geld moe De heer KRUIJSSE merkt maar voor een korten tijd is met zoo groot is. {^eer, OggEL merkt op, dat men zou kun- nen handelen overeemkomstig het denkbeeld van den heer Baert en bepalen, dat, als bp een bankier b.v. 2000 of 3000 belegd is, men b* de ander gaat deponeeren, dan kon men ook van twee zijden geldI opnemen als het noodig is. De heer KRUIJSSE acht dal toch geen ge wenschte toestand. Hij acht het geen bezwaar, dat Burgemeester en Wethouders als ze dat noodig oordeelen voor de gemeente bij een bankier m rekening-courant blijven met een zekei bedrag, doch het overtollige kasee^d zou kunnen worden gedeponeerd bij eene door den raad aan te wijzen instelling, wanrvom- hii de postcheque- en girodienst voorstelt De VOORZITTER zou het toch'wel ge wenscht achten, dat de zaak tot een volgende ^-ergadering werd aangehouden en verzoekt den heer Kruijsse zijn voorstel in te trekken De heer KRUIJSSE heeft daartegen aan- vankehjk geen bezwaar, doch merkt op dat een volgende vergadering* als Burgemeester en Wethouders een bank voorstellen, de banken waarschijnlijk in bespreking zullen komen en dat is minder gewenscht. Hij handhaaft zijn voorstel. De heer OGGEL moet, als het de bedoeling is al het kasgeld bij den bankier weg te nemen tegen stemmen, omdat hij dan moeilijkheden vreest op bepaalde tijden voor de gemeente geld te kunnen krijgen. De heeb DE FEIJTER gelooft ook, dat dit met zal meevallen. De heer OGGEL wil we! voorstellen, als een bepaald bedrag bij een of twee banken kan blijven staan. De VOORZITTER meent, dat het een vreem de verhouding zou geven, als men twee ban kiers nam, want dan zou het zijn alsof men zou zeggen, den bankier maar tot een bepaald be drag te vertrouwen. De heer OGGEL acht dat onjuist, dat is geen kwestie van vertrouwen in den bankier, maai van verantwoording voor den gemeente raad. Indien men echter aan een bankier geen geld meer toevertrouwt, zal hij zeggen ga nu om geld te leenen ook maar naar een ander. D' heer KRUIJSSE gelooft dat nog niet want het crediet der gemeente zal wel hetzelfde blijven en door geld te leenen verdient de bankier geld. Het voorstel van den heer Kruijsse. om het overtollige kasgeld te storten op de gemeente- postrekening wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Kruijsse, Koster, Weijns en Dekker; tegen stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, De Feijter, Baert en Die leman. De heer WEIJNS meent, dat nu de zaak nog moeilijker zal worden. De VOORZITTER ziet dit niet in, hii is hier vreemd, kent geen der bankiers, dus bij hem zit absoluut geen persoonlijkheid voor. Als de 1 aad nu uitstel wenscht, heeft hij daartegen geen bezwaar. De heer DE FEIJTER acht uitstel het beste, dan kan tegen de volgende vergadering een voorstel gedaan worden. Bij de postgiro kan men niet meer geld halen dan men gebracht heeft en het is ook wel eens noodig. dat men geld moet halen. Wordt het geld belegd bij 2 banken. dan is de verantwoordeliikheid gehal- veerd en is men ook verzekerd geld te kunnen krijgen. Daarom stemde hij tegen het voorstel Kruijsse. Het uitstel durft hij wel op zich nemen. De hoe OGGEL stelt nu voor deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, De Feijter, Baert, Weijns, Dekker en Dieleman; tegen stemmen de heeren Kruijsse en Koster. 17. Omvraag. a. De heer KRUIJSSE herinnert, de laatste vergadering tc hebben gevraagd, of het niet mogelijk is de stukken bester iJ voor den ge meenteraad aan de leden gedrukt thuis te zen- den, opdat deze niet meer ter secretarie behoe- ven te komen om daarvan kennis to nemen. Een onderzoek werd foegezegd, is daaromtrent al iets bekend? De VOORZITTER deelt mede, nog geen prij sop gave te hebben ontvangen, hij heeft c nieuw geinformeerd. b. De heer DIELEMAN vraagt, of het bij voorkomende gelegenheden ook niet mogelijk zou zijn, dat des Zondags zand werd gestrooid als het glad is op de straten, zooals verledem Zondag. Want ook des Zondags kan men de beenen breken. Hij veronderstelt wel, dat het moeilijkheden zal opleveren om ook des Zon dags zand te laten strooien, doch het was toci zeer gewenscht, dat het gedaan werd, want nu was de passage op straat zeer gevaarlijk. De VOORZITTER zal deze zaak bij Burge meester en Wethouders bespreken. 18. Vaststelling suppletoir (2e) kohier van den hoofdelijken omslag, over de maan den Januari tot en met April 1921. De VOORZITTER schorst de openbare ver gadering, die overgaat in eene zitting met ge sloten deuran. Na het weder openbaar worden der vergade ring wordt het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor de maanden Januari tot en met April van 1921 met 2 aangeslagenen met algemeene stemmen vastgesteld op ee« bedrag van f 8,04. De heer KOSTER merkt nog op, dat blijkens de notulen aer vergadering van 13 December 1921, J. van Sluis zou teruggebracht zijn naar de 25e klasse. Dit is onjuist, daar i* raad diens aanslag heeft gehandhaafd. Besloten wordt, deze wijziging inde notulen aan te brengen. De vergadering wordt alsnu dcor den VODf ZITTER met het uitspreken van hei dankgebed gesloten. ,n; .1 Vv ''ant - rnijven. .vofibelmg het be Aondsj; kas is bovl|n het be-- M-andag drag dat dope de borgstelhng vaU.ier- f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3