GRIEP. HandelsberichtBu. Hoogwatergetij teTer Neuzen. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 24 Jan. 11.23 11.53 Woensdag 25 12.20 Donderdag 26 n 0.43 1.16 Vrijdag 27 H 1.26 1.45 Zaterdag 28 H 2.03 2.20 Zondag 29 2.37 2.53 Maandag 30 g 310 3.24 INGEZONDEN iMEDEDEELINGEN. Als voorbehoedmidde! wordt geprezen „Vul een glas halfvol met wa-m water en roer daarin een eetlepel Abdijsiroop. Hier- mede vijf maal daags goed gorg'elen. DOOR EEN OCTOPUS GEGREPEN. Aari de kust bjj St. Troper in hat Zuiden van Frackujk is ten dezer dagen een Ea1- geiscae vrouw, die met enkele vrienJinnen in zee baadde door een Octopus gegrepen. Zfl was een eindje verder dun de andereu naar een rotsachtig deel gegaan. Plotseling riep zij om huip. De anderen kwamen toeloopen en zagen dat zp door een Octopus boven beide knieen was gegrepen. Met een scok werd zoolang op het beest gestagen, dat het los liet. Onder het rotsblok waar- onder het beest verborgen was, werd wat later nauwkeurig gezocht. Het beest werd gevonden en doodgeslagen het was ouge- veer 57s voet lang- ALS EEN OPGEJAAGD STUK WILD Naar uit Toronto aan de ^Times'' wordt gemeld, is te Hamilton een neger gearre- steerd, die voortvluchtig was uit Carolina. Naar beweerd werd, had hp deelgenomen aan relletjes bp de paardenrennen, waarbp een aantal personen door revolverschoten waren gekwetst, doch niemand doodelpk. Na dit relletje werd Bullock's jongste broeder gearresteerd, die naar het scheen er aan- leiding toe gegeven had en oaderhand door het gepeupel uit de gevangenis werd ge- sleurd en gelyncht. Matthew vreesde een- zelfde lot en nam in Maart j.l. de vlucht naar Canada. De immigratie-autoriteiten weigerdea hem den toegang, docb de neger wist bp Fort Erie over het ps te komen, en schond aldus de Canadeesche wet. Hp had sindsdien werk gevonden te Hamilton en de politie liet hem met rust. Naar verluidt gelastte eenigen tpd ge- leden het Canadeesche department, van justitie den man te arresteeren, en tot nader order vast te houden. Men denkt echter, dat de Canadeesche immigratie-autoriteiten aan Washington zullen verzoeken, van Noord-Carolina de verzekering te krpgen, dat de neger, iudien hp naar dezen staat teruggezonden wordt, zal worden beschermd, en alleen gestraft voor het feit, dat hp de Canadeesche immigratie wet heeftgeschonden. EEN ONGEMAKKELIJK HEER. De inwoners van Caltanissetta op Sicilie, schrpft de „Times", zijn erg verontrust doordien een beruchte roover uit de streek, Francesco Carlino, weer aan het werk is getogen. Carlino begon zpn rooverscarridre als elfjarige jongen, toen hp wegens inbraak werd gearresteerd. Zeven jaar later pleegde zpn eersten moord, gevolgd door zeven andere moorden binnen twee jaar. Weldra werd hp hootd van een bende roovers, die de geheele provincie teisterde, tot hp in 1916, omsingeld door carabinieri, zich moest overgeven, nadat al zpn atnmu- nutie verschoten was. Carlino werd ontoerekenbaar verklaard. Hp ontsnapte tijdens de overbrenging uit de gevangenis naar een krankzinoigenge- sticht en vermoordde onmiddellpk een boer wiens kleeren hp noodig had. Men hoorde sindsdien niets van hem tot voor kort, toen het ,/Giornale di Sicilia" een sarcastischen brief van hem publiceerde, waarin hp protesteerde tegen de gevangeo- neming van zijn kameraden, voor wier daden hp alle verantwoordelpkheid op zich nam. De brief zegt dat hp van de liefdadig- heid leeftimmers de kleine bpdragen die hp door bedreiging met de revolver van de boeren loskrpgt, dragen geen ander karak- ter dan dat van liefdadigheidsgiften. Hp besluit zpn brief met hartelpke groe- ten aan de lezers van bet blad, vooral aan den commissaris van politie en diens on- dergeschikten. Rotterdam, 23 Jan. 1922. VEEMARKT. Aangevoerd werden 284 vette runderen, 182 vette- en graskalveren, 1784 schapen en lammeren en 1916 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,35 tot 1,40 2e kw. /1,30 tot 1,25 3e kw. 1,15 tot /1,05 Ossen le kw. 1,30 tot 1,402e kw. 1,25 tot 1,203e kw. 1,10 tot 1, -; Kalveren le kw./1,95 tot /2,15 2e kw. 1,75 tot 1,55; 3e kw. 1,30 tot f 1,10Schapen le kw. f 0,80 tot 0,90 2e kw. 0,75 tot 0,65 3e kw. J 0,55 tot fLammeren f 0,85 tot /I,Varkens le kw. f 0,70 tot 0,72 2e kw 0,68 tot /0,64; 3e kw. 0,62 tot 0,58 export-varkens f tot licht soon 0,68 tot 0,71 alles per K.G. Vet vee en vette kalveren met matigen handel, goede soorten iets vaster, schapen en lammeren met redelijken handel, varkens eveneens, prijzen iets lager dan vorige week wegens ruimen aanvoer, enkele prima soorten iets boven noteering. FiJNE ZADEN. Zaailpnzaad 32,tot 36, Zaailijnvoer 20,— tot 22,— Koolzaad 30,— tot 32,— Bruin Mos- terdzaad f 25,tot /26,Geel Mosterd- zaad 28,tot 30,Karwpzaad f 31,tot f 33,Kanariezaad 15, tot 16,— Blauwmaanzaad 50,tot /54,— alles per 100 K.G. VLAS. Aangevoerd: Blauw 10720 steen/l,35 tot 2 Groningsch 6580 steen 1,35 tot 1,75, Hollandsch Geel 4070 steen 1.35 tot 1,75, Wit 1454 steen 1,15 tot f 1,50, Dauwroot 1000 steen f 1,25 tot 1,35; alles per K.G. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigeuheimers /6,80 tot 7, Blauwe Eigenheimers 9,50 tot 10, Poters 4.50 tot 5,—Spuische Eigen heimers f 7,25 tot f 7,60Zeeuwsche Blauwe 7,— tot 7,50 Zeeuwsche Bonte 9,50 tot 10,— Red Star 7,20 tot 7,50 Bravo's f 8,— tot 8,50 alles per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 14, tot 17,per 100 stuks. GEMEENTERAAD VAN AXEL. x ergadering van Dinsdag 17 Januari 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. Dokker, J. M. Baert, F. Dieleman. J. de Feij- tei en M. Koster, benevens de Secretaris. Afwezig de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. de Krakor. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Van Dixhoom bericht heeft gezonden wegens uitstedigheid, tengevolge andere ambtsbezigheden de verga dering niet te kunnen bijwonen. De VOORZITTER: Mijne Heeren! Het zij mij vergund. bij de eerste vergadering in het jaar 1922, die tevens de eerste vergadering is, die ik als voorzitter alhier presideer, de leden en hunne gezinnen mijne gelukwenschen aan te bieden. Ik hoop dat wij met frisschen moed en met vereende krachten dit jaar 1922 de belangen van Axel en die harer inwoners, op een waar- dige wijze zullen behartigen en dat bij de be- handeling van de verschillende onderwerpen in deze vergadering steeds onderling eene aan- gename verbinding moge bestaan. Moge God ons daartoe de kracht geven. De heer BAERT, oudste raadslid, dankt den Voorzitter namens den raad voor de gesproken woorden en uit wederkeerig de beste wenschen voor hem en zijn gezin. Hij hoopt, dat het maatschappelijk werk, dat de gemeenteraad onder leiding van den Voorzitter zal verrichten, goede vruchten zal mogen afwerpen; dat de bevolking met die maatregelen genoegen zal nemen, en dat zij zullen strekken t.ot bevorde- ring van de stoffelijke en zedelijke belangen der ingezetenen en tot verhooging der algemeene welvaart. De notulen der vergadering van 13 Decem ber 1.1. worden met algemeene stemmen vast- gesteld, nadat de heer Oggel heeft opgemerkt, dat hij bij de bespreking van het verzoek der P. E. Z. M. om vergunning voor het ieggen van kabels heeft gezegd, dat de geheele weg van de Sassing naar Axel met hofsteden is bezet en Voorts staat op bladzijde 9, le kolom, onder lo. der voorwaarden voor de vergunning van het leggen van de kabels, „aangelegde' gedeelten van de straat, dit moet zijn ,,aan te wijzen" gedeelten van de straat, terwijl bij punt 16, het verzoek van den heer Van den Broeke om vergunning tot het vemieuwen van de steenen in de stoep voor zijne woning ook behoort te worden vermeld, dat daarbij was overgelegd een rapport van den gemeente- opzichter. Vervolgens worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld de notulen der ver gadering van 16 December 1921. De VOORZITTER stelt aan de orde: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Een verelag van den correspondent der arbeidsbemiddeling over het eerste halfjaar 1921, luidende als volgt: Zooals mijn verslag over 1920 reeds ver- meldde, begon het jaar 1921 met veel werkloos- heid in onze gemeente. De malaise in de vlas industrie had toen zijn intrede reeds gedaan, die in het le kwartaal '21 steeds grooter af- meting aannam. De vlasserspatroons zetten achtereenvolgens hun bedrijf stop of werkten slechts met een klein gedeelte der beschikbare arbeidskrachten voort, tot tijd en wijle er weer eenigen opbloei in het bedrijf kwam, zoo dat er onder de 30 a 40 werkloozen, die ge- rej eld ingeschreven stonden, ook onderschei- der.e vlaszwingelaars voor kwamen. Doordien het aanbod van arbeidskrachten allerwege toenam, was er begrijpelijker wljzc weinig vraag naar arbeiders bij den correspon dent. Een enkele kon geplaatst worden aan den Water staat, voorts enkelen (een drietal) die de gemeenteopzichter tijdelijk noodig hart. Aan een verzoek van D. Oppeneer, om een 2tal kolensjouwers kon voldaan worden, zoo ook een paar maal aan een aanvrage van A. Diele man, V>m 5 arbeiders voor het lossen van een schip pootaardappelen te Ter Neuzen. In het tweede kwartaal kwam weer eenige verlevendiging in de vlasindustrie. zoodat van de tijdelijk ontslagen zwingelaars de meesten geleidelijk weer aan het werk kwamen. Onder- tusschen heeft de correspondent herhaalde malen getracht bij de aannemers van het werk an den Buthdijk voor de Axelsche werkloozen plaatsing te vragen. In het begin kreeg ik dan ook de toezegging, dat, zoodra hij met voile ploegen kon gaan werken, er Axelaars bij zou- den genomen worden. Daar het intusschen bleek, dat het werk in vollen gang was en dat van die eerste toezegging niets terecht kwam, heb ik hem hierop ook gewezen waarop dit be- scheid gegeven werd, dat er in het bestek en de voorwaarden de bepaling ontbrak, dat ook gemeentelijke werkloozen zouden genomen worden. Het was daarom, dat de aannemers van het werk van werkkrachten van elders ge- bruikt maakten, hetgeen intusschen voor onze werkloozen een bittere teleurstelling was. Eerst in de maand .Tuni is het uw cor respondent gelukt er een 7tal aan den Buth dijk te plaatsen, die tot het einde van het werk gebleven zijn. Beter resultaat hadden onze bemoeiingen bij he'- werk aan het kanaal van den waterstaat, nl. het verbeteren en walsen van den weg van Axel naar Kijkuit enz., waarvan de heer Jaars- veid te Lichtevoorde aannemer was. In overleg met den kantonnier is dit werk grootendeels voor Axelaars behouden, zoodat aldaar een 4tal 18 weken aan het werk gebleven is. Verder had uw correspondent in de maand April, in tegenwoordigheid van den heer Bur gemeester, op het raadhuis een onderhoud met den heer Van Nierop, lid van de rijksarbeids- inspectie te's Gravenhage, toen deze eene rond- rei i deed door de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, om te onderzoeken in hoever de aanwezigheid van Belgische prbeiders van in- vloed was op de werkloosheid in deze streek. Toen had uw correspondent de gelegenheid er op te wijzen, dat in onze gemeente van Bel gische arbeiders weinig gebruik wordt ge- maakt, in elk geval niet in die mate, dat dar - uit de werkloosheid in onze gemeente zou t; verklaren zijn. Uw correspondent heeft gemeend, er in dit verband op te mogen wijzen, dat onze gemeen te, die grootendeels uit den landbouw bestaat, naast de vaste landarbeiders een betrekkelijk groot aantal arbeiders heeft, die hier tijdens den oorlog, door de hooge vlucht die de vlas industrie in deze streek nam, voldoende werk vonden a's industrie arbeiders, maar dat door de crisis die de vlasnijverheid doormaakt velen daarin thans geen vast werk meer vinden. Daarom achten wij het van groot belang voor onze gemeente en inzonderheid voor deze ca- tegorie van arbeiders, dat, wanneer straks de cokesfabriek te Sluiskil weer in werking gaat, er door de regeering, in overleg met de di- rectie der cokesfabriek kan bewerkt worden, dat niet uitsluitend buitenlandsche arbeiders zouden genomen worden, om daar werk en brcod te vinden, maar dat ook voor de omlig- gende gemeente, als Ter Neuzen en Axel de kans zou bestaan om van hun werkloozen een zeker aantal geplaatst te krijgen, door tijdig deze aangelegenheid onder het oog te zien. Door de regeering was wellicht tegenover een buitenlandsche directte, die hier straks hon- derden arbeiders noodig heeft, voor onze werk loozen iets te bereilcen. Eenige voldoening gaf het, van den heer Van Nierop te vememen, dat de regeering zeer zeker haar medewerking zou verleenen. om ook langs dien weg te trachten het werkloos heid vraagstuk, voor deze streek, en ook voor onze gemeente, te trachten te ondervanv-r Mocht dan ook door over en weer te treffen maatregelen deze poging eenig ro ultaat heb- ben, dan kon wellicht de werkloosheid ten on- zent tot een minimum herleid worden. Ook door den districts-directeur te Ter Neu zen wordt steeds getracht in die richti'ng iets voor deze streek te bereiken. Daarom is het steeds aan te bevelen. dat de werkloozen die er zijn, zich ook als zoodanig laten inschrijven. Door een verkeerde voorstelling die men zich van de Arbeidsbemiddelling maakt. laten de on- georganiseerde arbeiders het na, zich als werk- loos te doen inschriiven. hetgeen natuurlijk ten gevolge heeft, dat mijn wekeliiksche op gave aan het Oentraalbureau der Arbeidsbemidde ling en Werkloozenverzekering te 's Graven hage niet het juiste beeld der werkloosheid in onze gemeente geeft. Men is van meening: als de correspondent niet voor werk voor ons zorgt, laten wii ons ook niet inschriiven. Men vergeet, dat niet de correspondent, maar slechts de gemeentebe- sturen de bevoegde autoriteiten zijn, die hier mogen ingrijpen. Tntusschen is het op het einde van het eerste half jaar gebleken, dat de gewone seizoen- drukte in den landbouw alle beschikbare krach ten opeischte. zoodat ook in het derde kwartaal geen werkloosheid geconstateerd is. Bij het gewone oogstwerk was in den landbouw aller wege een streven waar te nemen om het land- bouwbedrijf meer extensief in plants van m- tensief te gaan drijven. waardoor men van zelf minder levende arheidskrachten noodig heeft. Om een voorbeeld te mogen noemen: het dorschen met de machine is nooit zoo algemeen toegeoast als dezen zomer. Tn hoeverre doze tiideliike drukte m den landbouw in den na- demndrm winter door slaptrn in het bedriif zou gevolgd worden, is nog niet met juistheid te zeggen. In hoever de arbeiders zelve getracht heb- ben de nadeelige gevolgen der werkloosheid te ondervangen, gelieve uw geacht college aan te treffen in bijgaand overzicht van de controle op de werkloosheidkassen, voor zoover deze de koninklijke goedkeuring op hun statuten heb- ben, en in overeenstemming zijn met het werk- loosheidbesluit 1917. In deze blagen vind u de gestorte bijdragen voor de werkloosheids- kasscn en ook de uitgekeerde bedragen, die door de resp. hoofdbesturen zijn verstrekt. Omtrent die bijlagen schrijft de correspon dent verder: „Wat betreft het controleeren der hiernevens genoemde, gesubsidieerde kassen, zal het u duidelijk zijn, dat het uit den aard der zaak gemakkelijker is een te Axel wonenden pen- ningmeester te bereiken, dan een buiten de ge meente woonachtig zijnde, terwijl toch de staten die mij maandelijks door den rijksdiensi der Arbeidsbemiddeling en Werkloozenverzeke ring worden toegezonden, ook met de gegevens vai, die penningmeesters moeten overeenkomen. Het komt voor, dat een bezoek aan hun woning niet het gewenschte resultaat heeft, omdat ik de persoon in kwestie niet thuis vindt. Dat de schriftelijke opgaven niet altijd even vlot te verwerken zijn, moge blijken uit enkele hierbij gevoegde schriftelijke opgaven. Het zij mij intusschen vergund, u mede te deelen, dat, omdat een der penningmeesters zijn opgaaf over het eerste halfjaar niet ge- specificeerd opzond; ik heb hem daarover moe ten schrijven en eerst dezer dagen een volledige opgaaf ontving waardoor de inzending dezer stukken vertraging ondervond. Ui de bijlagen blijkt, dat thans bij het werk loosheid besluit 1917 zijn aangesloten de vol- gende vereenigingen: Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, R. K. Bouw- arbeidersbond St. Jozef, Nederl. vereeniging van Fabrieksarbeiders, Nederl. R. K. vereeni ging van Fabrieksarbeiders St. Willebrordus, Nationale bond van Handels- en Kantoorbe- dienden, Nederl. vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden, Neder. Bond van arbeiders in land-, tuinbouw of zpivelbereiding, Ned. R. K. bond van transportarbeiders St. Boni- facius, Ned. R. K. bond van Tuin- en Land arbeiders St. Deus Dedet, Nederl. vereeniging van fabrieksarbeiders afdeeling Sas van Gent, Nederl. Chr. b uwvakarbeiders afdeeling Sluis kil en de plaatselijke werkloosheidskas der ver eeniging „Zelfstandigheid" Door de Chr. Bouwarbeidersbond is door cid leden aan contributiebotaald 47,90 en door rijk en gemeente bijgedragen 53,24%, terwijl aan in Axel wonende leden is uitgekerd 42,75, Nderl. vereeniging van Fabrieksarbeiders con- trbutie 8,10, bijgedragen van rijk en gemeen te 8,10, uitgekeerd niets; St. Willebrordus, contributie f 7,50, bijdrage van rijk en ge meente f 7,50, uitgekeerd f 110,92; Ned. Bond va.n Handels- en Kantoorbedienden Mercurius contributie f 1,20, bijdrage f 1.20, geen uitkee- ring; Ver. van Chr. Handels- en Kantoorbe dienden, contributie f 0,75, bijdragen f 0,75, geen uitkeering; Bond van Transportarbeiders St. Bonifacius, contributie f 14,58, bijdragen f 29,16, uitkeeringen 56R. K. Bond van Tuin- en Landbouwarbeiders, contributie f 7,42, bijdragen .f 9,54%, uitkeeringen .f 6,41; Alg. Bouwarbeidersbonduitkeeringen ,f 77, Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van C. Th. van de Bilt, dat hij de benoeming tot lid van het Btirgerlijk Arm- bestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Bericht van A. Coumou, dat hij de be noeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Bericht van A. E. C. Kruijsse, P. P. M: de Kort, P. le Feber, A. van 't Hoff, P. Ver- ijzer en Abr. Esselbrugge, dat zij hunne be noeming tot lid van de commissie tot wering van schollverzuim aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van Gedeputeerde Staten var. Zeeland, d.d. 30 December 1921, dat zij hunne beslissing omtrent de gemeentebegrOoting voor 1922, hebben verdaagd. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 13 December 1921, betreffende ruiling van grond met Ph. J. van Dixhoom, voorzien van het bewijs der goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 13 December 1921, tot wijziging der begrooting voor 1921, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Ge deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een rapport van den directeur der ge meentelijke gasfabriek, waarin deze, naar aan- leiding van de hem gestelde vragen, te kennen geeft: In den bij dit schrijven gevoegden staat, zijn de tijden aangegeven voor het ontsteken en blusschen van de lantaarns. Avondlantaams waren er tot October 45 .stuks en nachtlan- taarns 34 stuks, zoodat in deze maanden in de avonduren (in begin van Januari af 5 tot II uur) 79 lantaarns hebben gebrand en in de nachturen 34 stuks. In de maanden Januari, Februari en Maart 90 dagen, hebben van 79 lantaarns de dag- vlammen 24 uur gebrand en verbruikt per uur 45 liter gas, dat is 90 maal 79 maal 24 maal 0,045 7678,8 M3 gas. In de maanden April, Mei, Juni, Juli, Augus tus en tot 13 September 166 dagen, hebben de dagvlammen van 34 lantaarns 24 uur per etmaal gebrand en per uur 45 liter gas ver bruikt, dat is 166 maal 34 maal 24 maal 0.045 6095,52 M3 gas, en van af 14 September tot 31 December 109 dagen 80 lantaarns 24 uur en per uur 45 liter, dat is 109 maal 80 maai 24 maal 0,045 9417,60 M3 gas. De dagvlam men hebben dan verbruikt 7678,8 plus 6095,52 plus 9417,60 M3 22291,92 M3 gas. De straatlantaams hebben gebrand 107.154 uren en verbruikt per uur 130 liter gas, dat is 107.154 maal 0,13 M3 13.930 M3 gas. De straatverlichting heeft dus verbruikt 22291,92 plus 13930 M3 36.222 M3 gas. Voor deze 36.222 M3 gas betaalt de gemeen te aan de gasfabriek, met inbegrip van opste- ken, blusschen en onderhoud, f 4200, dat is per M3 gas 4200 36222 11% cent. Voor 107.154 uren branden van de lantaarns betaalt de gemeente aan de gasfabriek f 4200, met inbegrip van opsteken, blusschen en on derhoud. Dat is per uur en per lantaarn f 4200 107154 4 cent. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van den inspecteur der directe belastingen te Hulst, waarin deze, in verband met het door den Directeur te Breda aan den raad dezer gemeente gerichte schrij ven, d.d. 25 Juli 1922, betreffende het ter plaatse hooren van inwoners, die voor de Rijks- inkomstenbelasting moeten worden opgeroe- pen, beleefd verzoekt, hem wel te willen be- richten, of de gemeente bereid is voor het be- oogde doel localitoit beschikbaar te stellen en op welke dagen daarvan gebruik zou kunnen worden gemaakt. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op Maandag van elke week de raadszaal voor dit doel beschikbaar te stellen. De heer DIELEMAN meent, dat de Maan- dau den inspecteur niet gelegen zal komen, aangezien het dan te Hulst marktdag is en hi) vermoedelijk op dien dag liever thuis zal blij- ven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat die kwestie ook in de vergadering van Burgemees ter en Wethouders is besproken, doch dat moei- lijk een andere dag kan genoemd worden. Op Dinsdag kan niet. want dat is de dag dat de gemeenteraad vergadert, des Woensdags komt onaelegen. omdat dan veel ingezetenen de markt te Ter Neuzen bezoeken, op Donderdag is het de dag voor het voltrekken van huwe- lijken. en Zaterdags is de zaal ook bezet. De heer DIELEMAN meent, dat de gemeente zich toch ook wat zal moeten schikken naar den inspecteur, hij acht het al een voorrecht. dat de opgeroepen ingezetenen niet meer naar el ders moeten reizen. De VOORZITTER gelooft niet, dat het voor- stel van Burgemeester en Wethouders bezwaar zal opleveren, want Burgemeester en Wethou- de-s staan op het standpunt, dat zij ook geen bezwaar hebben tegen een anderen dag, als er dan niets op de zaadszaal te doen is. Men moest een dag aangeven, waarop als regel de raadszaal beschikbaar kan zijn. Als de inspec teur echter op een anderen dag ingezetenen wenscht op te roepen en er is op de raadszaal niets te doen. dan hebben Burgemeester en Wethouders ook tegen een anderen dag geen bezwaar. De heer OGGEL geeft te kennen, dat hij ook hetzelfde bezwaar had willen opperen; door ongesteldheid, heeft hij de vergadering van' Burgemeester en Wethouders niet kunnen bij wonen. anders zou hij reeds toen daarover ge sproken hebben. Nu hem blijkt. dat Burge meester en Wethouders in beginsel ook geen bezwaar hebben tegen een anderen dag, is zijn bezwaar wevenomen. De heer KRUIJSSE herinnert, dat de raad heeft besloten. het schrijven waarin bezwaar werd geopperd tegen het niet oproenen van ingezetenen in de gemeente. doch te Hulst, te zenden aan den inspecteur te Hulst. Dat was dus in striid met I^et raadsbesluit. De VOORZITTER blijkt na onderzoek, dat de mededeeling van den heer Kruijsse juist is en het schrijven inderdaad naar den Directeur te Breda is gezonden. Hij merkt op, dat dit een vergissing is, die wel eens kan voorkomen. De heer KRUIJSSE acht het wel gewenscht, dat, thans genotuleerd wordt, dat dit een ver gissing was en het in de bedoeling lag het schrijven rechtstreeks aan den inspecteur te zenden. De VOORZITTER heeft daartegen geen be zwaar. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, aangevuld door het amendement van den heer Kruijsse. wordt aangenomen met alge meene stemmen. 3. Verzoek Van L. J, dsn Hollander, om eer- vol ontslag als lid der Commissie, be- doeld in art. 57 der wet op de inkom- stenbelasting. Ingekomen is een verzoek van L. J. den Hoi-' lander, om hem, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag te verleenen als lid der commis sie bedoeld in art. 57 der wet op de inkor.isten- belasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het gevraagde eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 Januari 1922. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Benoeming van een lid dier commissie. De VOORZITTER verzoekt le leden over te gaan tot de benoeming van een lid dier com missie en deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders het in dit geval beter hebben ge- act't geen aanbeveling te doen doch de keuze geheei aan den raad over te laten. Hij verzoekt de heeren Kruijsse en Weijns met hem het stembureau te vormen. Bij eerste stemming worden uitgebracht op de heeren Oggel 5, Van de Bilt 3 en Kruijsse 1 stem, terwijl 1 briefje bianco is. Bij tweede vrije stemming wordt de heer Oggel gekozen met 6 stemmen; op den heer Van de Bilt waren 2 stemmen uitgebracht en 1 bianco. De heer OGGEL verk'aart op de desbetref- fende vraag van den Voorzitter de benoeming aan te nemen. (Wordt vervolgd)! iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is ophooping. van water in het iichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een orga nisehe ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnseien van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en ia het gezicht) wijzen op een nieraandoening, Zwellmgen van de voeten en handen na inspan- ning, Vooral 's avond", kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed t« filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het Iichaam enorm opzwelleo, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig doordat zij dfc huidponen openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voor- zorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit spe- ciale niergeneesmiddel. Te Ter Neuzen verbijgbaar bij Wed. A. v, OvcrbeekeLeunis, a f 1.75 per doos. 36 SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 20 januari. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Zweed. s.s. Use, 1204 M3., steenen, van Lysekill voor Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Sheaf Arrow, 5925 M3., kolen, van New-Castle voor Sluiskil. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Dundee, 3908 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Rawcliffe, 2450 M3., ledig, van Gent naar Goole. Noorsch s.s. Gaupen, 2106 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Ffansch s.s. Moncousu, 3803 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Monkstone, 2470 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. 21 januari. Noorsch s.s. Isfjord, 1205 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Noorsch s.s. Eker, 2429 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Loch Leven, 865 M3., ledig, van Londen voor Gent. Italiaan. s.s. Roberti Ginori, 11847 M3., fosfaat, van Baugie voor Gent. Nederl. motors. Anna, 497 M3., foSfaat, van Gent naar Groningen. Eng. s.s. Jarrix, 1215 M3., fosfaat, van Gent naar Southampton. Eng. s.s. Gala, 2826 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Nephrite, 1325 M3., fosfaat, van Gent naar Inverness. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoea, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed. van Gent naar Hull. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed van Gent naar Goole. Fransch s.s. Monuisier, 3013 M3., kolen, van Gent naar St. Nazaire. Belg. s.s. Weissenfelde, 10862 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Noorsch motors. Disa, 1328 M2., ledig, van Ter Neuzen naar Londen. 22 Januari. Duitsch s.s. Pontos, 841 M., ledig, van Hamburg voor Gent. Fransch s.s. Bucheron, 3013 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Eng. s.s. Maggie O Regan, 648 M3., kolen, van Grangemouth voor Gent. Poolsch s.s. Krakow, 1205 M3., hout en vlas, van Riga voor Gent. Zweed. s.s. Use, 1214 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Brenda, 3240 M3., ledig, van Gent naar Hull. Fransch s.s. Jumieges, 3940 M3., kolen, van Gent naar Rouaan. Eng. s.s. Turret Crown, 5171 M3„ ledig, van Rieme naar Barry. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stukgoed, van. Londen voor Gent. Eng. s.s. Ardgantock, 2383 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Noorsch s.s. Kriton, 3156 M3., kolen, van Burnt Island voor Gent. Zweedsch s.s. Gote, 3156 M3., ledig, van Gent naar Seaham. Van 20 tot 22 Jan. zijn langs de Midden- sluis alhier 54 binnenvaartuigen op- en 52 afpeschut; langs de Westsluis 11 op- en 8 afgeschut. WEERBERICHT van 23 Jan. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 787.9 Riga. Laagste barometerstand 752.5 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 24 Jan.: Meest matige Zuidoostelijke tot Noord- oostelijke wind, helder of licht bewolkt, droog weer; 's nachts vooral in het noorden strenge, overdag lichte tot matige vorst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3