T«r N mensem Conr ant SISIJD TS6EH MISDAAB. YrU'dag 20 Janaari 1922. No. 7251. TWBBDB BLAD. BINNENLAND. BUITENLAN D. FEUILLETON. LANDBOUWBERICHTEN. 8EMENGDE BERICHTEN. DE MOORD OP Mr. WIJ8MAN. Blijkens mededeeling van den commis- saris van politie in de Ilde afdeeling te 's-Gravenhage, bureau Nieuwe Haven no. 6, heeft thans ook een inwoner van Den Haag een beiooning van 1000 uitgeloofd voor dengene, die dien commissaris aanwpdngen kan verschaffen, welke kunnen leiden tot aanhouding en veroordeeling van den tnoordenaar van Mr. Wijsman. DOODGEBLOED. De boerenzoon A. Willemsen is, op weg naar huis, onder Zevenaar van zijn wagen ge- vallen met het hoofd op een basaltsteen. Hp is doodgebloed. HOOGEN LEEFT1JD. Te Winschoten vierde gisteren mej. de weduwe Luoberis haar lOle verjaardag. VALUTA EN DE A FLOSSING EENER HYPOTHEEK. Hoe vgoedkoop" in dezen tijd van on- evenwichtigbeid der valuta's de titel van weldoener-in-'t-(jroot is, ervoer d-zer d«gpn een liefdadig man van Akersloot. AIs Wei- nachtspresentje zond hij aan deoudersvaneen Oostenrijks kind, dat bij hem eenige maan- den verpleegd was, een bankbi jet van tien gulden. De goede menscben deden hem in een brief van danknaarheid overvioeiend o m. de mededeeling geworden, dat zij met dien schat van tien Hollandsche guldens de helft van de bypotheek hadden afgelost, welke op hun huisje drukte. Ooze weldoener liet er geen gras over groeien en stuurde ononddelijk een tweerie bankje van tien, zoodat. de Oostenrijksche stakkers nu hun heele huisje vrij konden inaken. EEN VOORDEELIG BAANTJE. We hebben al eens ve'teld dat William Hays zpn an.bt van Po-tmastei-G- Deral waaraan een salaris van 36 000 gulden is verbonden heeft verwisseld met h*t directeurschap der General Notion Picture Industry of America, een organisatie, waareij alle bioscoopondernemers zijn aangesloten. en weike opkomt voor gezonde toestai den in de fiimindustrie, een baantje dat hem 400 000 gulden jaarljjks inbrengt. President Harding vindt dat Hays groot geiyk heeft om zijn huidige ambt er aan te geven, en bp h«-eft een verklaring open baar gemaakt, welke de eerste officieele mededeeling is, die sedert hp zpn funciie aanvaardde, in de eerste persoon uit het Witte Huis wordt gepubliceerd. Hij zegt Ik kan geen bezwaar opperen tegen het aftieden van den heer Hays met bet doel zulk een gewichtig werk op zich te nemen. Het doet mij veel leed dat hp het Kabinet gaat verlaten, docb wij zpn het er over eens geworden de zaak zoo breed mogelpk op te vatien, en naar het hoogste welzpn van het open baar te streven. (Hbl.) EEN BRUTALE BANDIETENSTREEK. Naar de n Matin" uit Bordeaux verneemt, is een dezer davren een chauffeur van de »Compagnie du Midi" aidaar op zeldzaam trrutale wp/,e van een bedrag in banb- biljeiten van 17.000 francs beroofd. In een cafe was bjj iemand tegengekumen, die hem aanbood de 17.000 francs in papier die hp bij zich had, in te ruilen tegen de zelfje som in gouaen twintig-francsstukken Piaats en tij i voor dezen ruil werd aDe sproken 't zou den volgenden dag in betzeifde cafd plaatsvinden. De chauff-ur overhandigde toen het pak baukbiljetten aan de wederpartp dieinzjjn hand een zak hield waann, i aar hij zei. de goudstukken zaten. Op dat oogenbbk deden twee ii.divinuen een inval in het eafd, en grepen den mede-contractant van den chauffeur leder bjj een arm beet. Zjj lieten het daarbij voorkomen of ze >eld- wachters waren. Daarop sleepten zjj hun arrestunt naar buiten, naar bet scheen om hem naar het huis van bewaring te brengen. Ze hadden zelfs nog de brutaliteit den chauffeur toe te roepen dat bij een uur later eveneens zicb aan het huis van be waring had te vervoegen. Onnoodig te zeggen dat het drie bandieten waren, die, eenmaal in het bezit van de 17000 francs van den naieven chauffeur, spoorloos verdwenen EEN S1NLSTERE GRAP. Een boer uit Mezidon bij Rennes in Frankrijk, wilde vorige week Dinsdag een zjjner vrienden, een machinist, midden in den nacht een poets bakken. In het stikdonker kwam hp geheel ver- momd aan de deur van zijn vriend kloppen, terwpl bjj oitnep: „Je geld ofjeleven!" De aldus bedreigde, die de stem van zpn kameraad met herkende, greep zpn geweer en legde aan. De *grapp«nmaker" maakte zich toen bekend en trachtte den loop van het geweer weg te duwen; maar juist op dat oogenblik, dat de bedreigde zijn belager herkenae, ging het vuurwapen af. De pseudo-roover was onmiddellpk dood EEN ENORM GEHEUGEN. Zekere Amerikaan John Holroyd, kan Daar de #Etoiie Beige" meldt bogen op het bezit van een enoim gpheugen. Hp heeft niet mind<-r dan 81.000 feiten in zjjn hersenen weien op te berg-n. M-tjmstheid weet hp de namen van alle bekei.de Aroeri- kaansche voetbaispelers te noemen en hp kan begiuuende bjj het jaar 1860, de par- tijen opnoemeu, welke bjj de sedert dien gehouden wedstrijden hebben gewounen. Ook weet hij alle bekende cricket-spelers uit het hoofd te noemen, en kent hij de geboortedata van alle bekende spo rslui uit de Vereemgde Staten uit het hoofd. ONDER EEN RHABARBERPOT. Een huisknecht, die bezig was op een laudgoed in Dorset rhaoaiberpotten uit den grond te halen, vond onder zulk een pot een verzegeld pakje, dat bleek te bevatten zeven boiloges en een aantal juweelen Het pakj wera naar het p itti^bur- au gebracht, *aar werd vas'^eseld dat de gevonden kostbaarUeden behoorden tot die welke 15 maandeu geieden in een trein van de London and South Western Railway waren gestolen. Een openbare weg loopt, aldus de ^Times'', Waaraan we het bovenstaande ontleenen, op minder dan 17 meter afstand van de plek waar de goederen gevonden werden RUSSISCHE KBOONJUWEELEN IN HET BEZIT VAN HUGO ST1NNES De Berlpnsche correspondent van de//Daily Cronicle" beweert in staat te zpn, eenig licht te kunnen verspreiden over hetgeen er na de Rnssisehe revolutie met de kroon- juweeien van de Romanofs is gebeurd. Hjj neeft na*r hjj zegt vau een goed in- gelicbte autoriteit vernomen, dat Hugo Stin- nes, de bekende Duitsche groot industrieel deze juweelen in zjjn bezit heeft. Zjj zou- den bjj hem beleend zpn tegen zestig percent van de getaxeerde waarde, waarvan het bedrag echter geheim wordt gehouden. Stinnes zou de juweelen van den Russischen Sovjet-vertegenwoordiger te Berljjn hebben on t vangen. Onder de juweelen bevindt Zich ook de be- ro> mde Orlof diamant, het grootste edelge- steeure uit den keizerlijken scepter, ook be kend als de //Scepter diamant". De waarde van dezen steen, die 193 karaat weegt, werd vroeger g.schat op 240.000 pond sterling. Er is een eigenaardige geschiedenis aan dezen stren verbonden. Men zegt, dat de iiamant het oog vormde van een afgods- oeeldja in een tempel te Seringapatoem in Mysore, waar het kostbare juweel door een Frauschen soldaat werd gesiolen. Keizerin Cath&rina 11 van Rusland bood in bet jaar 1772 reeds 104.166 pond sterling voor den diamant, terwjjl zjj den toenmaligen bezitter nog een jaarlpksche lpfrente van 1.040 pond aanbood. Haa»- aanbod werd evenwel afgeslagen. Graaf Orlof, de gun- steling van de keizerin wist den steen evenwel te koopen voor hetzelfde bedrag dat de keizerin er voor had geboden, echter zonder jaarlpksche ijjf ente. Hjj bood het juweel toen aan zpn heerseheres aan. Sedert dien tijd behourde de steen tot de kostbaarste Russische kroonjuweelen. DE A.S. CONFERENTIE TE GENUA. Het Departement van Buitenlandsche Za- ken deelt mede, dat de Itafiaansche ge- zant gisteren aan den Minister van Buiten landsche Zaken de uitnoodiging overhan- digd heeft aan de Nederlansche Regeering tot bijwoning van de Internationale Con- ferentie te Genua den 8sten Maart a.s. RON DRE1SB1L J ETTEN. Geldigheidsduiir 45, 60 of 90 dagen. Naar de Msb. verneemt zullen met in- gang van 1 Mei 1922 wederom rondreis- biljetten worden afgegeven. Tot dit ver- keer zijn toegetreden de spoorwegen van Engeland, Nedcrland, Belgie, Frankrijk, Italie en Zwitserland. De biljetten zullen worden afgeven over afstanden van minstens 500 K.M. zoowel voor een enkele reis als voor een reis heen en terug, alsmede voor eigenlijke rond- reizen. De reizigers zullen op elk station de reis mogen onderbreken en de biljetten zullen een geldigheid hebben van 45, 60 of 90 dagen naar gelang van den afstand. Kindefren van 3 tot 8 jaar betalen den halven vrachtprijs. DE TOESTAND. Er zijn hartelijke telegrammen gewisselu tusschen Poincare en Lloyd George. De Engelsche eerste Minister die Dinsdag 5s jaar is geworden, geeft in het zijne nog eens de quintessence van zijn bekende pro gram: beveiliging van Frankrijk tegen een Duitschen aanval, schadeloosstelling van Frankrijk en bestudeering van de hand- having van het tractaat van Versailles als gemeenschappelijke belangen van beide 11a- ties, die, daartoe in een volmaakte entente samenwerkende, hun wapenbroederschap uit den oorlog dienen op te voeren „tcj de hoogere taak van het bijeenbrengen van de volken van Europa in een rechtvaardi- ge en duurzame vredesovereenkomst". Poincare had schrijft de N. R. Crt. alleen van de „verzekering van het behoud van den vrede" gesproken, wat egocentrisch Ron uitgelegd worden en Lloyd George vermoedelijk aanleiding gaf, nog eens na- drukkelijk te wijzen op het hoogere altru- istische doel van een herstel van het Euro- peesche concert. Maar ondaks alle uiter- lijke vriendelijkheid wordt het elken dag duidelijker dat de nieuwe Fransche regee ring het waarborgtractaat, dat Lloyd Ge orge aan Briand had aangeboden, in zijn tegenwoordigen vorm niet zal aanvaarden. Wij hebben Dinsdag al aangestipt wat den Franschen trots in het ontwerp kwetst. In korte woorden kan men zeggen dat Frank rijk zich te groot voelt, om met een waar- borg genoegen te nemen in den trant van dien waarop het neutrale Beljgie zich in 1914 ken beroepen. Daarom spreekt men in Frankrijk ook liever van een bondge- nootschaptractaat dan van een waarborg tractaat. Ook Leygues, de vroegere eer- ste-Minister, die nu voorzlitter is van de eommissie voor buitenlandsche aangelegen- heden uit de Fransche Kamer, zegt in een artikel in de Excelsior „dat het Britsche volk en het Fransche volk moeten onder- handelen op de basis van gefijkheid en wederkeering lasten op zich moeten ne- nemen." Het gevoel van teleurstelling, dat in En geland algemeen is na de kabinetswisse- ling in Frankrijk, komt op sprekende wijze uit in een teekening van de Pajll Mall Gazette. Een werkman staat mistroosig met de handen in de zakken, te kijken, met den rug naar een schutbing, waarachter een huis in aanbouw is. „Wederopbouw van Europa" zegt een bord aan den stei- ger. En aan een kraan die stil staat hangt een tweede bord met de mededeeling dat het werk voorloopig geheel stilstaat. „Zich te vervoegen bij Poincare, Parijs." Hij keek naar links en naar rechts, voor en achter zich en zijn loerende en doordrin- gende blikken zochten heel de omgeving af. Midden op het pleintje gekomen, waar op de rue du Jardinet uitLoopt, bKeef hij staan, wisselde eenige woorden met zijn vriend en gaf hem een hand. Hij heeft het gevaar geroken, zeide Mil- loe, en zal niet verder met hem meegaan. Wat zullen wij nu doen? Moulin is voldoende om Sidore Pinchard te knippen, zoodra hij de rue du Jardinet ingegaan is, gaan wij beiden hier vandaan, ik om Fifi Vollard te volgen, jij; om Sidore zijn huis te zien binnengaan en je er van te verzekeren, dat Moulin achter hem aan de trap op gaat. En dan? Dan ga je terug naar de kade, je loopt mij tegemoet zoo, dat wij Fifi Vollard in- sluiten, op die manier kan hij ons niet ontloopen. Op hetzelfde oogenblik scheidden de 2 vrienden. Sidore Pinchard begaf zich naar de rue du Jardinet. En, zooals Mifloc wel voorzien had, sloeg Fifi Vollard den weg in naar de kade. XXV. Een verhoor op het dak. Fifi Vollard liep op zijn dooie gemak langs de kaden. Met een glimlach om zijn kleurlooze lip- De verwachtingen ten aanzien van Ge nua zijn nu lager gespannen. Eeh bericht uit Parijs, dat in de Engelsche pers opge- nomen is, behelst dat Poincare van plan is zelf naar Genua te gaan indiert, gelijk ver- wacht wordt, ook de Britsche en Italiaan- sche eerste-Ministers zelven zullen verschij- nen. Maar bevestigd wordt dat Poincare vooraf „zekere waarborgen" zal veriangen. Waarborgen wat Rusland betreft en niet onwaarscnijnlijk ook, dat de conferentie volgens het oorspronkelijke plan uitslui- tend over economische en financieele vraagstukken zal beraadslagen en de po- litiek er geweerd wordt. Tegelijk moet dan de knappe voorzitter gevonden wor den, die de politiek en de economie, wel ke de omstandigheden van onzen tijd zoo nauw tezaam verbonden hebben, geschei- den weet te houden. Anders vreezen wij voor de eendracht en het slagen van de Genueesche conferentie. RUSLAND. De hongersnood breidt zich uit. Het hongerspook gaat met zevenmijls- laarzen door Rusland heen. De Oekraine, eenmaal een groote graanschuur van Rus land, is, naar de „Chicago Tribune" melldt, ook al door den honger bedreigd. Vooral de districten Odessa, Nikalajeff, Lkaterinos- law Zaparojni en Donetzki, waar de oogst mislukte zijn getroffen. Hongerdood in de streken van Odessa en den beneden-Wol- ga komt dagelijks voor. In Usatovska, Velchanska en Sitchevska is 90 pet. der bevolking door hondersnood bedreigd. In laatstgenoemde piaats wor den de sovjet-overheden voortdurend bele- gerd door groepen uitgehongerde men- schen, die om brood en werk vragen. Het komt vele malen voor, dat de ouders de kinderen in den steek laten of dat zij hun kinderen dooden, liever dan ze een langzamen hongerdood te zien ondergaan. Moeders, die zich aanvankelijk verzetten tegen de opneming hunner kinderen in de weeshuizen van de sovjet-regeering, zijn ten slotte door gebrek gedwongen hun kin deren af te staan. Boeren verlaten hun dorpen en trekken met hun gezinnen in alle richtingeh rohd, op zoek naar voedsel. Zij ruilen al hun huisraad in tegen zwart brood. Benden uitgehongerden overvallen 's nachts afgele- gen hoerderijen, waar nog vee is overge- bleven, rooven het vee, waarbij zij de eige- naars met geweren bedreigen. Het vee wordt op den weg geslacht en rauw ver sion den. Twee Amerikanen, prof. Hutchinson uit California, en Mathews, van de Aineri- kaansche RelieF-administratie, hebben on- langs een ir.spectie-reis gemaakt door het nieuwe hongersnood-gebied. De sovjet-regeering te Moskou heeft be- sloten voor de hongerl'ijdenden van het land gedurende een week een belasting van 10 pet. te heffen op de theater- en bioscoopkaarten, enz. Gedurende dezelf- de periode zal voor hetzell.de doel elke tramrit 2000 roebels meer kosten. NA TWEE JAREN DRANKVERBOD IN AMER1KA. Thans, nu het twee jaar is geieden, dat in Amerika het drankverbod werd inge- voerd, heeft men geconstateerd, dat het aantal arrestaties wegens dronkenschap aanmerkelijk is afgenomen, terwijl ander- zijds ook het aantal personen, opgesloten in gevangenissen en werkinricntingeh zeer is verminderd. Ook het aantal gerechte- lijke vervolgingen wegens huiselijke twis- ten is afgenomen, aldus verneemt de „Dai- ly Telegraph" uit New York. Aan den au- deren kant zijn de inlagen bij de spaar- banken zeer gestegen. Zij, die over een vermogen kunnen beschikken, kunnen echter nog steeds sterk drank bekomen, terwijl de armen zich hiervan dienen te onthouden. Het onderscheid, dat hier door de wet gemaakt wordt, is dan ook het voornaamste bezwaar, dat zich hier en daar er tegen laat hooren. Men schat de waardevermindering van de aandeelen van brouwerijen en cafe's op niet minder dan 3 milliard dollar, waarbij verliezen, geieden door de fabrikanten van machinerieen voor dezen tak van nijver- heid nog niet zijn inbegrepen, De uitvoering van het drankverbod heetl in het afgeloopen jaar aan de AmerikaaK- sche regeering een bedrag van 200 millioen dollar gekost, terwijl daarmede toch niet kon worden voorkomen, dat vele pl^at- sen nog steeds vrij „nat" zijn. en en een onbezorgden slentergang zag ij er zoo rustig uit, alsof hij van den prins geen kwaad wist en niets uitstaande had met de menschen uit de rue de Jerusalem. Hij wist dat de toeleg was misljukt, in zooverre, dat men het geld niet bij de Bretonsche had gevonden, maar toch kon hij lachen, want nu was hij de eenige, die voordeel urt de onderneming had getrok- ken, namelijk door de sieraden en kljeeding- stukken, die hij in de loge van moeder Rabouin gestolen had en die al bij den opkooper waren gebracht, waarvoor hij een 20-francstuk in zijn zak voelde. Voorts berekende hij, dat niemand iets van zijn tnededaderschap in deze zaak afwist en dat steide hem volkomen gerust Deze gerustheid strookte wonderwel bij de plannen van Milioc. Bij den langzamen gang van den jon- gen viel het den detectieve gemakkel'ijk hem op 100 pas afstands te volgen en daarbij aldoor in het gezicht te bfijven van Castro, terwijl deze Sidore Pinchard nakeek, in afwachting, om zich weer bij zijn chef te voegen, dat lyj den vriend van Fifi Vollard in zijn huis zou zien verdwij- nen en Moulin achter hem aan de trap op klimmen zou. Zoo gebeurde het ook. Een paar passen van zijn huis verwijderd keek Sidore Pinchard voorzichtigheidshal- ve de straat nog eens door, wierp links en rechts een blik om zich heen en klom toen vlug de trap op. Nog voordat hij de eerste verdieping kon bereikt hebben, kwam Moulin uit een koetspoort 4e voorschijn en snelde hem achterna. De inspecteur had langf beenen en kon verbazend hard loopen. Wij hebben hem aan de barriere de Ita lic aan het werk gezien en wetep waf HUUR VAN LANDERIJSN. Ingediend is een wetsontwerp tot vast- stelling opnieuw der artikelen 1628 tot en met 1632 van het Burgerlijk Wethoek. In de tnemorie van toelichting wordt herinnerd aan de instelling (in 1919) van een eommissie, welke in de eerste piaats werd opgedragen te onderzoeken of er grand is voor herziening van de vierde af deeling van den zevenden titel) van het derde boek van het Burgerlijk Wetboek en, bij bevestiging van deze vraag, aan te geven, welke de wijzigingen behooren te zijn. Deze eommissie bood 31 Januari 1920 de resultaten van een deel harer taak aan de koningin aan in den vorm van eeh se dert gepubliceerd rapport, waarin is op- genomen een „ontwerp van wet tot wijzi- ging en aanvull|jng der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van landerijen, benevens bepalingen van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering". Met verscheidene beginselen van dat ont werp heeft de Regeering zich kunnen ver- eenigen. Het thans ingediende ontwerp nopens de remissie en verhooging van pacht is, evenals de toefichting voor een goed deel ontteend aan de voorstellen van voormelde eommissie. BEDROG MET VLEESCH. Te Vlissingen is de goede maatregel genomen o^p het binnenlandsch en het buitenlandscn vleesch van verschillende keuringsstempels te voorzien. Thans heeft de recherche ontdekt, dat een slager de stukken van 't binnenlandsch vleesch, waarop het stempel voorkwam, heeft afge- sneden en deze heeft geplakt aan buiten- landsch vleesch, waarvan hij ook de stem- pels had verwijderd. De bedrieger werd onmiddellijk gearresteerd en tegen hem is proces verbaal opgemaakt. (Hbl.) EEN iBELANGRIJKE UITVINDING VOOR DE TELEPHOON. De heer Grootes, directeur der „Radio" te Rotterdam, demonsteerde Dinsdag voor de pers in een lokaaf der „Advertentie- Centrale" een belangrijke uitvinding, n.l. de geluidversterker voor de telefoon. De ze vinding is thans 'n half jaar oud en is afkomstig van de „Societe Francais Radio- Electrique", Paris. Het geheele toestel be- staat uit een batterij met microphoon en kan op de gewone lijn-telefoon worden ingescnakeld. Zoodra dat geschied is hoo ren alle aanwezigen zeer duidelijk wat door de telefoon gesproken wordt. Ook als met de gewone hoorn het gesprek schier onverstaanbaar is, inaakt de geiuidverster- ker het volkomen klaar en duidelijk. De vinding is nog niet volmaakt. Men hoort nog het nasale, dat de eerste gramofoons kenmerkte. Maar Met groote voordeel is, dat vooral voor internationale telefonie ot interlocale gesprekken men zonder de hoorn overal in het vertrek het gesprokene goed kan hooren. Bij de proefneming van heden werden wij verbonden met het magazijn van de heeren Rijken en D^Lange, die een gra- mofoon deden spelen, liederen op de pia no ten beste gaven, wat hoewel de vin ding bestemd is voor het overbrengen der menschelijke stem, vaak zeer goed over- kwam. De heer Grootes deelde mede, dat een tiental deze versterkers door een groote bankinstelling te Amsterdam zijn besteld. De prijs bedraagt 250 gld. Het inschakelen op de gewone telefoon levert niet het min- ste bezwaar. Naast de draadlooze telefonie is deze versterker, die het afmattende en mar- telende der onduidelijke gesprekken op- heft, een der belangrijkste vindingen van den laatsten tijd. Het eigenaardige is, dat ieder, die zich in de buurt der telefoon bevindt ook dui delijk kan hooren, wat in het vertrek, waar- mee men telefonisch verbonden is, gespro ken wordt. Aan politie en justitie kan dit instrument dus ook goede diensten bewijzen. (Tel). VERBORGEN GELD. Te Someren is bjj het omhakken van een noom een jjzeren kistje gevonden, waarin ruim 1000 oude Belgische centen, en een aantal 5-frank-stukken. hij aan vlugheid en uithoudingsvermogen wist te praesteeren. En toch, ofschoon hij de trap bij 4 tre- den tegelijk was opgesneld met alle leenig- heid waarover hij te beschikken had, of schoon hij onder het klimmen aandachtig had geluisterd en er wel zeker van was, dat geen deur was opengegaan, kwam hij op de vierde verdieping aan, zonder dat hij iemand op de trap gezien had. Boven aan de trap bleef hij met open mond staan, zoo teleurgesteld als een jachthond, die denkt het wild reeds te kun nen grijpen en eensklaps ziet, dat het hem toch is ontsnapt. Waar drommel kan die jongen gebleven zijn? vroeg hij zich ten slotte af. Hij keek naar de beide deuren, die op het portaal der vierde verdieping uitkwa- men. Een van die deuren verleende toegang tot de woning van Sidore Pinchard en was duidelijk te onderscheiden door het bord, dat er op gespijkerd was met de aandui- ding: Weduwe PINCHARD. Stoelenmatster. Goed zoo, mompelde hij ten slotte, daar woont hij, inaar het is wel zeker, dat die deur niet geopend is, anders had ik het moeten hooren. Dus aankloppen, wachten, hem zoeken waar hij niet is, daarmee zou ik een kosfbaren tijd doen verloren gaan, die hij gebruiken zou om des te snelljer te maken dat hij uit de voeten kwam en ik zou een gek figuur maken als ik met leege handen bij Milioc moest terugkeeren. Hij sloeg zich woedend tegen het voor- hoofd. Maar nogmaals, waar kan die satansche jongen heen gegaan zijn? Wanneer ik nog maar een oogenblik draal met hem terug te vir.den, dan is hij er van door en heb ik er het nakijken van. Eensklaps hield hij op. Zijn blik bleef rusten op het met zink beslagen kozijn van het venster, waardoor het portaal hier zijn licht ontving en dat, naar men zich zal herinneren, op het dak uitzag. Hij bekeek met aandacht dit zinken be- slag, waarop hij eenige moddervl'ekken waarnam. Modder op dit raamkozijn, mompelde hij, hoe kan die daaraan gekomen zijn. Hij voelde er met zijn vinger aan en ging toen voort: Ze is nog vochtig, dus moet zij er nog heel kort geieden opgekomen zijn. Aha, nu zie ik waar mijn jongen heengegaan is. Hij heesch zich aan het raamkozijn op. Het venster stond op en toen hij er uit leunde, kon hij het geheele dak overzien. Daar zag hij Sidore Pinch'ard, die lang- uit op het dak lag, plat op den buik lag en een klein dakvenstertje had geopend, waar hij zijn hoofd in stak. Maar dat dakvenster was niet, zooals men zou gedacht hebben, dat waardoor de woning van zijn moeder haar licht ont ving. Neen, Sidore was slim genoeg om die fout niet te begaan. Terwijl hij de trap opging en den in specteur achter zich hoorde, had hij tot zich zichzelf gezegd: Ik zal mij over het dak uit de voeten maken. Wanneer het een van de smeris- sen is, die inij achterna komt, dan zal hij op de vierde verdieping den naam van moeder Pinchard op haar deur lezen en daar dus binnengaan. Daarom moet ik ergens anders de gastvrijheid gaan vragen en daarvoor kan ik nergens beter terecht dan bij Bicherelle. Zoo gezegd zoo gedaan en nu trachtte hij zich door het dakraam toegang te ver- i schaffen tot het zolderkamertje, dat be- woond werd door Piednoir en zijn vrouw Bicherelle. Zijn hoofd stak er al doorheen. Weldra zou zijn lichaam volgen. Sidore Pinchard waande zich reeds ge- red, toen hem eensklaps een geweldige basstem in de ooren klonk, die hem van schrik schier deed verstijven door de op deze piaats zonderlinge vraag tot hem te richten: Neem mij niet kwalijk als ik u stoor, mijnheer, maar zou u de goedheid willen hebben mij te zeggen, waar de rue du Commerce is? Sidore trok zijn hoofd uit het venster terug, hief zich halverwege op en keek verschrikt naar den inspecteur van politie, wiens forsche bovengestalte uit het ven ster van het portaal leunde. Met dezelfde spottend gemaakte vriende lijkheid hernam Moulin: Ja, mijnheer, ik zoek de rue du Com merce en daar ik gezien heb, dat u door den Gros-Caillon ging, geloof ik wel dat u mij den weg daarheen zal kunnen aanwij- zen. Reeds verschrikt door de onverwachte verschijning van Moulin hier, werd Sidore doodsbleek toen hij hem over den Gros- Caillon hoorde spreken. Evenwel, hij was de waardige vriend van Fifi Vollard, en dat zou hij weldra bewij zen. Al bekomen van den schrik, die hem in het eerste oogenblik als verlamd had, overwoog hij in zijn gedachten vlug, wel ke voordeelen zijn toestand hem nog bood. (Wordt vervolgd). VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 5