HoogwatergetijteTerNeuzen. 5 Jan. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. D A G E N. Voorm. Nam. Dinsdag 10 Jan. 10.59 11.28 Woensdag 11 11.55 Donderdag 12 n 0.21 12.45 Vrgdag 13 n 1.08 1.31 Zaterdag 14 1.52 2.15 Zondag 15 n 2.38 3.— Maandag 16 n 3 22 3.45 Eng. s.s. Airmyn, 1412 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s Yokefleet, 2327 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Burriana, 3846 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Noorsoh s.s. Gaupen, 2186 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Eng. s.s. Glentilt, 1886 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Glenmarvon, 2025 M3., ledig, van Gent naar Rochester. Eng. s.s. Hematite, 2043 M3., ledig, van Gent naar Londen. Fransch s.s. Chauffeur, 3013 M3„ kolen, van Gent naar La Pallice. Eng. s.s. Heriot, 3500 M3., ledig, van Gent naar Middlesbrough. Eng. s.s. Galacum, 1656 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Alwinton, 1780 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Whimbrel, 4684 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. 6 Januari. Duitsch s.s. Immo, 1890 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Hobgoblin, 1095 M3., fosfaat van Genl naar Berwick. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Buitsoh s.s. Seemoos, 1396 M3„ hout, van Gefle voor Gent. Zweed. s.s. Scania, 1862 M3., aardappels, van LOgsihor voor Gent. Eng. s.s. Pentland Firth, 1806 M3., kolen, van Newport voor Gent. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Duinkerken. Belg. s.s. Clara, 2216 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Spaansch s.s. Orio, 6145 M3., ledig, van Gent naar Barry. 7 Januari. Noorsch s.s. Brio, 4065 M3., kolen, van Newport voor Gent. Eng. s.s. Clandebaye, 1737 M3., kolen, van Ayr voor Gent. Eng. s.s. Kennix, 1958 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Argus, 1994 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Telpher, 601 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Alto, 2928 M3., kolen, van Blyth voor Gent. Noorsch s.s. Kriton, 3156 M3., kolen, van North Shields voor Gent. Eng. s.s. Nyroca, 3665 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Deensch s.s. Ellen, 2224 M3., vlas, van Rtval voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Nephite, 1325 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Bolbec, 3797 M3.,' kolen, van New-Castle voor Gent. Fransoh s.s. Cambronne, 8656 M3., ledig. van Gent naar Barry. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. 8 Januari. Amerik. s.s. Edgefield, 19782 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Duitsch s.s. Moskau, 1749 M3„ hout, van Hudiksvall voor Gent. Eng. motors. Clarita, 235 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Brodsworth, 6115 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Deensch s.s. Polly, 2258 M3., hout van Gefle voor Gent. Eng. s.s. War Tamar, 1327 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Eng. s.s. Mavis, 1404 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Abaris, 8184 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. Eng. s.s. River Tyne, 1383 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Van 4 tot 8 Januari zijn langs de Midden- sinis alhier 86 binnenvaartugen op- en 82 afgeschut; langs de Westsluis 70 op- en 45 a'geschut. - Yergadei-ing van Donderdag 29 December 1921, des namiddags 2 uur. V oorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. g'. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Cohen, N. A. Hamelink, P. C. Geensen'en L. J. van Driel. (Vervolg). 5. Aankoop van een huis in de Tholens straat, ten behoeve van den doorgang naar de Klaassenstraat. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat, teneinde eene goede verbinding tusschen de Klaassen- en Tholensstraat te verkrijgen. aankoop van een huis, om aldaar een doorgang te maken, noodig is; dat een doorgang aldaar bijna onmisbaar is; dat een huis voor bovengenoemd doel kan worden aangekocht aan de Tholensstraat, no. •.6, toebehoorende aan J. de Kraker alhier voor de som van f 1600; dat deze prijs billijk is te noemen; stellen den gemeenteraad voor te besluiten: aan te koopen van Jozias de Kraker Pieters- zoon, koopman te Ter Neuzen, ten behoeve T het hiervoren genoemde doel, het woon- hms staande aan de Tholensstraat no. 36. ka- dastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie L no. 1256, voor den prijs van een duizend zes honderd gulden 1600), onder de navolgende voorwaarden: 1. dat de levering van het gekochte door den verkooper zal moeten geschieden uiterlijk binnen een maand nadat dit besluit door gedeputeerde staten van Zeeland zal zijn goedgekeurd. 2. dat het gekochte in gebruik en bezit der koopster komt bij betaling der koopsom. 3. dat de gondlasten van het gekochte vanaf 1 Januari 1922 voor rekening der koopster zyn. A. dat de kosten op de koopakte vallende komen ten laste der koopster. Voorts stellen burgemeester en wethouders voor, daar de gelden, benoodigd voor aankoop van dat huis, niet uit de gewone middelen kun- nen gevonden worden, en hiervoor dus eene geldleening zal moeten worden gesloten, aan te gaan eene geldleening voor bovenvermeld doel, van f 1600 tegen eene rente van hoog- stens 6V2 percent per jaar, a pari, af te lossen in 5 jaar, n.l. de eerste 4 jaar telkens f 300 en het laatste jaar f 400, en de noodige gelden voor rente en aflossing te vinden uit de gewone middelen der gemeente, zoo noodig door een verhooging der plaatselijke belastingen. De heer GEENSEN heeft bezwaar tegen het sluiten eener geldleening voor dit doel en mecnt, dat dit bedrag wel uit de gewone mid delen zal kunnen worden gevonden. Dan voor- komt men betaling van rente, en de kosten der geldleening. De VOORZITTER vreest, dat de f 1600 niet uit de gewone middelen zullen kunnen worden gevonden, en de rekening in plaats van met een overschot, met een tekort zal sluiten. De heer HAMELINK wijst op de aanneming van de Nijverheidswet 00k door de Eerste Kamer, waardoor de invoering dier wet kan worden tegemoet gezien en waarvan het ge- volg zal zyn, dat de gemeente ongeveer f 4000 subsidie van de ambachtsschool terugkrijgt De heer VAN HASSELT: Als er geld over is, lossen we de leening ineens af. De heer DE MEIJER hoort met spijt den voorzitter het vermoeden uitspreken, dat de rekening met een tekort zal sluiten. Hij meent, dat het er met de draagkracht der ingezete- nen 00k niet op z'n voordeeligst voorstaat en acht het moment gekomen, dat men 00k voor- zichtig moet zijn, met het sluiten van geldlee- ningen. De VOORZITTER is van meening, dat de zaak thans niet anders op te lossen is, dan door burgemeester en wethouders wordt voorge- steld; indien later blijken zou, dat er geld over was, kon men beter eerst op de duurste lee- ningen aflossen, doch thans acht hij hiervoor eer leening dringend noodig. De heer HAMELINK wijst er op, dat zijn verwachting, dat we van de subsidie der am bachtsschool van omliggende gemeenten geld terugkrijgen, niet denkbeeldig is, dat berust op positieve gronden. De heer SCHEELE merkt op, dat, indien het gewenscht voorkomt, de leening later ten alien tijde ineens kan worden afgelost. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 6. Aankoop van Domeingrond van den Staat d>er Nederlanden voor het bouwen van 34 arbeiderswoningen. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: gezien zijn besluit van 15 November 1920, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 2 Maart 1921, no. 43, waarbij ingevolge artikel 77, sub 4 en de artikelen 80 en 83 der wet van 28 Au gustus 1851 (Staatsblad no. 125), zooals die gewijzigd is bij de wet van 22 Juni 1901 (Staatsblad no. 158), besloten is tot onteige- ning in het belang der volkshuisvesting van 43 aren, 28 centiaren, voormaligen vesting- grond alhier; gezien het ingewonnen advies der alhier ze- telende Gezondheidscommissie; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: te koopen van den Staat der Nederlanden 43 aren, 28 centiaren voormaligen vestinggrond te Ter Neuzen, kadastraal aldaar bekend in sectie C no. 4742, ged. namelijk: a. ongeveer 1890 M2. van bouwblok 26. b. ongeveer 1484 M2. voor bouwblok 28. c. ongeveer 140 M2. gelegen ten zuiden van bouwblok no. 24, d. ongeveer 220 M2. gelegen ten zuiden van bouwblok no. 2. e. ongeveer 594 M2. van bouwblok no. 2, voor de som van 10.759,62; en zulks onder de n avol gende voorwaarden Artikel 1. Het verkochte wordt overgedragen met las- ten en lusten; alle vrijwaring, behalve die voor den eigendom, alsmede alle navordering we- gens over- of ondermaat wordt uitgesloten. Artikel 2. Het verkochte kan door de gemeente in genot worden aanvaard terstond na de betaling der koopsom in voege als in art. 3 omschreven. Artikel 3. De koopsom moet worden gestort ten kan tore van en in handen van den Rijksbetaal- meester te Ter Neuzen, binnen eene maand na de onderteekening der koopakte. Het bewijs van die storting moet binnen twee dagen wor den overgebracht ten kantore van den Ontvan- ger der Registratie en Domeinen te Hulst. Deze ontvanger geeft tegen overgifte van dat bewijs, kwitantie voor de betaling af. Artikel 4. De grondbelasting en alle andere lasten, waarmede het verkochte is of mocht worden bezwaard, komen van 1 Januari 1922 af, voor rekening van de gemeente. Artikel 5. De erfpachtscanon van de ingevolge onder- handsche akte dd. 1 en 7 April 1921, overge- schreven te Goes, 9 April 1921, deel 865, no. 1, bij deze gemeente in erfpacht zjjnde gronden hierboven vermeld onder c en d, zal door deze gemeente slechts verschuldigd zijn, over het tijdvak van 1 Januari 1921 af tot den dag, waarop de in artikel 3 bedoelde koopsom zal worden gestort, terwijl het deswege verschul digd bedrag naar evenredigheid van den duur van dat tijdvak zal worden berekend. Artikel 6. In verband met de nog te verrichten slech- tingswerken, welke door den Staat der Neder landen zullen worden uitgevoerd, staat de ge meente Ter Neuzen toe, dat op de verkochte gronden alsnog aan te leggen rioleeringen ge- legd worden zoodra de Staat dit voor den wo- ningbouw of voor den aanleg van straten nood- zakelijk acht en dat de rioleeringen van de omliggende straten en terreinen door deze rio- len uitloozen, terwijl de aansluiting der riolen voor de te bouwen woningen (door welke rio len, zoolang de hoofdrioleering niet geheel zal zijn voltooid, alleen huis-, hemel- en spoel- water mag worden afgevoerd) geschieden zal naar de voorschriften en onder goedkeuring van den betrokken opziener der Domeinen te Ter Neuzen. Artikel 7. Ten aanzien van de woningen staande of te bouwen: lo. langs de noordgreys van de hiervoor sub C en D vermelde gronden en 2o. op den hiervoor sub E bedoelden grond, mag als rooilijn beschouwd worden, wat be- treft, de op de sub 1 bedoelde gronden te bou wen woningen, de lijn getrokken op 75 c.M. evenwijdig met en ten zuiden van gemelde noordgrens en wat betreft die te stichten op den sub 2 bedoelden grond, het westwaai'ts verlengde dier lijn, zoodat op deze rooilijn. erkers, kelderlichten, waterafvoerbuizen enz. kunnen gemaakt worden. Het ten zuiden dier rooilijn gelegen gedeelte der sub C, D en E vermelde gronden moet be- stemd blijven als tuintjes voor gemelde wo ningen. Deze tuintjes moeten door en op kosten van de gemeente Ter Neuzen met hekwerken van den openbaren weg worden afgesloten, terwijl de deurtjes dezer hekken niet over den open baren weg mogen draaien. De uitvoering van de in dit artikel genoemde werken moet ge schieden volgens aanwijzing en met goedkeu rinr van den tijdelijken opziener der Domeinen te Ter Neuzen. Artikel 8. De rechten en kosten op de koopakte en cp de daaraan te hechten teekening vallende, met inbegrip van die der overschrijving in de open- bare registers, komen ten laste van de gemeen te Ter Neuzen en moeten binnen acht dagen na opgaaf van het bedrag door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst, te diens kantore en in diens handen worden voldaan. De overschrijving in de openbare registers zal door de zorg van dien Ontvanger geschie den, dadelijk na de betaling der koopsom en het voor de gemeente bestemde exemplaar der koopakte zal door den meergenoemden ontvan. ger aan haar worden uitgereikt, zoodra alle rechten en kosten in dit artikel bedoeld zijn betaald. (In dezen koop is begrepen het terrein waarop thans 34 arbeiderswoningen in aan- bouw zijn, de strook grond in gebruik als tuin tjes voor de middenstandswoningen en het open terrein ten Westen der middenstands woningen aan de Van Steenbergenlaan). Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7 Voorstel tot het aanvragen van een grondvoorschot uit 's Rijk kas, ten be hoeve van woningbouv. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat bij verschillende besluiten, het laatste bij beschikking van de Ministers van Arbeid en van Financien dd. 23 Sept. j.l. no. 4117, J. I. Afd. V., aan deze gemeente voorschotten en bijuragen uit 's Rijks kas worden verleend, ten behoeve van den bouw van arbeiders- eh mid denstandswoningen en den grondaankoop daar- voor, dat door de gemeente zijn aangekocht van den Staat der Nederlanden (Domeinen) voor de som van f 10759,62, eenige perceelen grond n.l.: a. ongeveer 1890 M2. van bouwblok 26; b. ongeveer 1484 M2. van bouwblok 28; c. ongeveer 140 M2. gelegen ten zuiden van bouwblok 24; d. ongeveer 220 M2. gelegen ten zuiden van bouwblok 2; e. ongeveer 594 M2. van bouwblok 2; alle kadastraal bekend in deze gemeente, sectie C no. 4742, gedeeltelijk; dat die aankoop is geschied in het belang der volkshuisvesting; dat aan het rijk alzoo kan worden aange- vraagd een voorschot ten behoeve van boven- genoemden grondaankoop; gelet op het advies der alhier zetelende Ge zondheidscommissie gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, stellen den raad voor te besluiten: aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas, tegen eene overeenkomstig het betrekkelijl; besluit te bepalen rente en aflossing, een voorschot ten behoeve van voomoemden grond aankoop, groot tien duizend zeven honderd negen en vijftig gulden en twee en zestig cent (f 10759,62). Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Benoemen van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager on- derwijs. De VOORZITTER verzoekt de leden over te g-aan tot het benoemen van een lid der plaatse lijke commissie van toezicht op het lager on- derwijs, in de kom der gemeente, in de vaca- ture ontstaan door het bedanken van den heer G. de Ridder. Ter benoeming worden aanbe- volen de heeren J. H. B. Buthfer en C. Lok. Hij noodigt de heeren Scheele en Van den Ouden uit, met hem het stembureau te vormen. De heer HAMELINK wijst er op, dat zoowel bij dit punt, als bij het volgende, uit de aan- bevelingen blijkt, dat er een streven voorzit, om de menschen van zijn partij overal te weren. Hij meent dit te moeten constateeren en acht dit niet zooals het behoort, daar zijne fractie toeh 00k een belangrijk deel der ingezetenen vertegenwoordigt. In verband met de onlangs opgedane ervaring, willen zij niet trachten iemand der hunnen gekozen te krijgen, doch hij deelt mede, dat zijne fractie zich bij deze en dergelijke benoemingen van medewerking zal onthouden. De andere fracties moeten het dan zelf maar uitmaken, hoe zij hunne candidaten willen gekozen zien te krijgen. De VOORZITTER merkt op, dat het bij aan- bevelingen als deze niet gemakkelijk is, om menschen van bepaalde richtingen aan te be- velen, aangezien men volgens de wet aan be paalde categorien gebonden is. lets anders is het voor wat de volgende commissie betreft, daar de heer Rochat heeft bericht niet meer in aanmerking te komen. Misschien zou de heer Hamelink er genoegen mede kunnen nemen. indien die voordracht aan de commissie werd teruggezonden, met verzoek in verband met de mededeeling van den heer Rochat een andere voordracht in te zenden, waarbij rekening was gehouden met de bemerking van den heer Ha melink. De heer HAMELINK: Ik denk er niet aan, mijnheer de voorzitter, hierop in te gaan. De ezelstrap dien men ons gegeven heeft, zullen we onthouden. De uitslag der stemming is, dat de heer C. Lok wordt benoemd met 9 stemmen; 1 stem is uitgebracht op den heer Buthfer, 3 zijn bianco. 9. Benoeming van 3 leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoemen van 3 leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, ter voor- ziening in de vacatures ontstaande door perio- dieke aftreding der heeren S. A. Rochat en H. W. R. Kramer, en wegens het vertrek van den heer W. J. H. Harmsen. Ter benoeming worden voorgedragen de vol gende dubbeltallen: S. A. Rochat en Ph. J. Callenfels; H. W. R. Kramer en D. Daane Bolier; Ph. J. Callenfels en D. Daane Bolier. Hiervan verlangt de heer Rochat niet meer in aanmerking te kornen. In de eerste vacature wordt benoemd de heer Callenfels met 8 stemmen; 5 briefjes zijn bianco. In de tweede vacature wordt herbenoemd de heer Kramer met 10 stemmen; 3 briefjes zijn bianco. In de derde vacature wordt benoemd de heer Daane Bolier met 8 stemmen; 4 briefjes zijn bianco (de heer Geensen was tijdens deze stem ming niet tegenwoordig). 10 Verzoek van H. Hartog te Rotterdam, om vergunning tot het hebben van een erker boven gemeentegrond. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van H. Hartog te Rotterdam, om vergunning tot het hebben van een erker boven gemeentegrond, aan zijn hotel aan de Nieuwstraat en het ma ken van een raam met uitzicht over gemeente grond, stellen burgemeester en wethouders voor het verzoek in te willigen, onder voor- waarde dat de erker en de nieuwe ramen moeten worden aangebracht zooals op de bij het ver zoek overgelegde teekening is aangegeven; ter erkenning van het eigendomsrecht der ge meente op den grond waarboven de erker zal worden aangebracht en waarop de nieuwe ra men uitzicht zullen geven, betaalt de verzoeker of betalen zijne rechtverkrijgenden jaarlijks, vooi het eerst op 31 December 1922 eene re- tributie van f 3 ten kantore van den ge- meente-ontvanger de vergunning is alleen geldig, wanneer zij binnen eene maand na hare dagteekening door den verzoeker bij eene op zegel geschreven verklaring wordt aanvaard. 11. VVijziging der^emeentebegrooting, dienst Burgemeester en wethouders stellen voor, de begrooting voor 1921 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verhoogen de vol gende posten: uitkeeringen van het rijk ingevolge art. 1 in verband met art. 9bis der wet van 1897 (S. 156) gewijzigd bij die van 3 Juni 1905 (S. 151) 7674,95, bijdrage van het rijk in de kosten vallende op de uitkeering aan ,,uitge trokken" werkloozen f 3000, totaal der ver hooging f 10674,95; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: drukwerk, aankoop van gedrukte stukken en boeken, bindwerk 444,59, aandeel der gemeen te in de kwade posten op de rijks directe be lastingen, voor zooveel de gemeente opcenten betreft f 18,93, jaarwedden en vergoedingen (brandweer) f 100, aanschaffing en onderhoud van brandbluschmiddelen f 100, verdere kosten (brandweer) 100, keuring van levensmiddelen en slachtvee f 80, kosten voortvloeiende uit de Warenwet f 362,43, onderhoud van wegen en voetpaden f 200, huur van schoollokalen en on- derwijzerswoningen 160, plaatselijk school- toezicht f 25, kosten vallende op de uitkeering aan uitgetrokken werkloozen f 6000, bestelloon recepten en medicijnen te Sluiskil f 9, openbare feeiien f 75, kosten voortvloeiende uit de werkloozenverzekering 3000, totale verhoo ging f 10674,95. De heer HAMELINK vraagt naar aanleiding van den post openbare feesten" of we nu weer al feest gevierd hebben. In de vorige vergadering is een verhooging van dezen post met f 200 goedgekeurd, in verband met de ont- vangst van de hoogste persoon in onzen Staat. Het is hem niet bekend, dat er sedert weer feest gevierd is en nu komt er weer een post van f 75 op de begrooting voor. De VOORZITTER deelt mede, dat nader is gebleken, dat men ter secretarie had verzuimd, dit bedrag, dat bestemd is als eene tegemoet- koming aan het muziekgezelschap in de des- tijds gemaakte kosten, bij den post te bereke- nen. Nu hadden burgemeester en wethouders, daar de raad die uitkeering had goedgevonden, den post stilzwijgend met dat bedrag kunnen verhoogen, doch zij hebben gemeend beter te doen, met dit bedrag in eene nieuwe wijziging der begrooting op te nemen. De heer HAMELINK merkt op, dat de voor zitter dan de vorige maal den raad heeft mis- leid, door mede te deelen, dat de totale kosten van die ontvangst slechts f 200 hadden bcdra- gen. Hij meent, dat deze uitgaven in strip, zijn met den wenk die deze hoogste persoon in onzen Staat in de Troonrede heeft gegeven omtrent het betrachten van zuinigheid, of- schoon Zij zelf een loonsverhooging van f 600.000 heeft gekregen, behalve nog de an dere voordeelen. En nu was het nog maar een bezoek in loco! Spreker meent, dat, indien door zijne fractie eens zou zijn voorgesteld om een bedrag van 300 te besteden voor een St. Ni- colaasfeestviering voor de arme kinderen, de raad zich wel tweemaal zou hebben bedacht, eer daarvoor goedkeuring 'zou worden ver leend. Dit is zuinigheid op papier. Hij en zijne fractie willen geacht worden tegen deze post te hebben gestemd. De heer COLSEN vraagt "naar den post verdere kosten der brandweer." De VOORZITTER deelt mede, dat die f 100 betreft het uitbetalen van loon aan bedienende manschappen. De heer COLSENBy welke gelegenheid De VOORZITTER: Der watervoorziening. De heer HAMELINK merkt op, dat die gel- j den dan niet onder den post voor de brand weer moeten worden verantwoord. De VOORZITTER stemt dat toe, maar merkt op, dat het, wat de uitgaaf betreft, hetzelfde blijft. De heer COLSEN vraagt naar de f 80 voor de keuring van levensmiddelen en slachtvee. De VOORZITTER deelt mede, dat die be taald moeten worden wegens meerdere keurin- gen. De heer HAMELINK meent, dat dan daar- tegenover onder de ontvangsten toch 00k een verhoogde ontvangstpost zou moeten staan. De VOORZITTER stemt toe, dat de ontvang sten 00k hooger zijn, doch die hoogere ont vangsten zijn nog niet in de wijzigingen op- genomen. De heer COLSEN vraagt, wat de gemeente nu krijgt voor de 362,43 die ze betalen moet voor de uitvoering der Warenwet. De VOORZITTER vertrouwt, dat het keu- ringsbureau zal zorgen, dat alles goed in orde is en de verschillende waren aan een voort- durende keuring zullen worden onderworpen. opdat de ingezetenen zuivere waren kunnen koopen. Behoudens het voorbehoud gemaakt door den heer Hamelink, voor hem en zijne fractie, die geacht worden tegen den post openbare feesten te hebben gestemd, wordt het voorstel aangenomen met algemeene stemmen. 12. Voorstel tot het onderhandsch aanbe- steden van het schoonhouden en ver- waren van school A. Burgemeester en wethouders deelen aan den raad mede, dat, naar hunne meening, bij de ge houden openbare aanbesteding voor het schoon houden en verwarmen der schoollokalen in de kom der gemeente, geen geschike inschrijvin- gen zijn ingekomen voor de openbare lagere school A. Zij hebben echter vernomen, dat K. Oppe- neer dit werk onderhandsch wil aannemen voor f 350 per jaar. Zij achten het in het belang der gemeente het werk voor dat bedrag aan hem te gunnen, en doen daartoe het voorstel. De heer HAMELINK: Waren er voor school A geen inschryvingen De VOORZITTER: Ja, maar die konden w niet accepteeren. Er was een inschrijving van den vorigen aannemer, maar die heeft het werk zoo slecht uitgevoerd, dat we er niet mee kon den voortgaan, in de hoop, dat het nu beter zal zijn. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat die vorige aannemer hem zeide, dat er nimmer aanmerking is gemaakt, dat hij zijne instruc- ties niet nakwam. De VOORZITTER: De gemeente-bouwmees- ter heeft dikwijls over hem geklaagd en hem op zijn tekortkomingen gewezen. Ook de schoolcommissie heeft over dien man klachten geuit. Hij zal er zeer goed mede bekend zijn, waarom burgemeester en wethouders hem niet meer als aannemer wenschen. De heer VAN DRIEL: Ja, dan ben ik door hem misleid. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 13. Goedkeuren stratenplan van het Domein- bestuur. Door den Directeur der Registratie en Do meinen te Middelburg is ingezonden een ont- werp voor het maken van bestratings- en rio- leeringswerken op de terreinen van de ge- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GOEDE GEWOONTEN, uDEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondneid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel al cohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen liohaamsbeweging in de buitenlucht nemen. moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeren zy de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver- zwakken by overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duize- ligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zeuwachtigheid. Gdede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin by- staan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs- in gevorderde gevallen van nierwater- zucht, rheumatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciaie niergenees- middel. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij Wed. A. van Overbeeke—Leunis, a f 1.75 per doos. 38 slechte vestingwerken rondom de buurt Java. Deze werken omvatten het maken van rio- leerings- en bestratingswerken voor de bouw- blokken II, III, IV, XV, XXIV, XXV XXVI; XXVIII en XXIX (de Van Steenbergenlaan, Martinus Eijkestraat, met dwarsstraten en de straten bezuiden het Schuttershof het gedeeltelijk herstraten van de Steen- kamplaan en de verlengde Schoolstradt; het aanbrengen van beplanting langs de te maken straten van bouwblokken II, III, XXIV en XXV (Van Steenbergenlaan) en idem van de pleintjes bij bouwblok II, III, VI, VII en XXIV (de pleintjes aan de Steenkamplaan en de hoeken op het eind van de Axelsche straat bij de woning van den burgemeester). Burgemeester en wethouders stellen voor, om, in verband met art. 53 der bouwverordening de ingezonden ontwerpen goed te keuren, en dus toestemming te geven die uit te voeren, onder voorwaarde, dat de voor den aanleg t»e- noodigde bouwmaterialen, voor dat deze wor den verwerkt, van wege de gemeente Ter Neuzen moeten worden goedgekeurd en daartoe tijdig aan het gemeentebestuur moeten worden aangeboden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 14. Omvraag. a. De heer VAN CADSAND vraagt, wan neer de nieuwe begraafplaats gereed zal zijn en wanneer het lijkenhuisje toch eens zal wor den voltooid. Dat staat daar nu al een week of zes, zonder dat er iets aan gedaan wordt. Hij hoopt, dat burgemeester en wethouders er toch voor zullen zorgen, dat we daarmede niet uitspelen als met de remise op Java, die jaren- lang onvoltooid is blijven staan. De VOORZITTER deelt mede, dat aan het lijkenhuisje niet kon worden voortgewerkt, omdat de goede soort steenen niet te krijgen was, dan met zeer groote kosten. Zoodra de steen voor bestratingen arriveert, zal het lij kenhuisje ook spoedig voltooid zijn. De heer VAN CADSAND meent, dat de ge- meente-bouwmeester dan toch zijn berekening maar slecht gemaakt heeft, want anders had hij toch geen steen tekort gekomen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het tekort aan de benoodigde steen is ontstaan, doordat de leverancier onder het bouwen zijn voorraad van dien steen verkocht. De heer VAN CADSAND meent, dat de ge- meente-bouwmeester had behooren te zorgen, dat hij terstond de benoodigde hoeveelheid steenen had gekocht en op het werk aange- voerd was, dan zou men nu niet meer hebben moeten wachten. De heer DE JAGER herinnert, dat, na de gehouden openbare aanbesteding, de gemeente- bouwmeester van oordeel was, dat het werk in eigen beheer goedkooper zou komen. Spreker zal nu gaame zien, dat," als het werk voltooid is, eens een specifieke opgaaf zal worden ver- strekt van de kosten, met de cijfers van den laagsten inschryver er naast. Dan kan de raad het resultaat van deze onderneming beoor- deelen. De VOORZITTER wil met genoegen aan dat verzoek voldoen en is overtuigd, dat dan zal blijken, dat het goed komt. b. De heer NOLSON wyst op den rioolput in het Achterom. Daaraan is dezer dagen ge- werkt, doch men heeft dat werk onvoltooid laten liggen, zeer ten ongerieve der omwonen- den. De VOORZITTER zal daarin laten voorzien. c. De heer DE MEIJER vraagt, of het werk aan de Scheldekade al is opgenomen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, dat zal dezer dagen geschieden. De vergadering wordt door den VOORZIT TER gesloten. VERBETERING. In het vorig nummer zijn de woorden door den heer De Ridder in eersten aanleg ge- sproken met betrekking tot het verzoek van het bestuur der „Vereeniging tot Ziekenver- zorging" onjuist weergegeven. Er staat doch dat hij over deze zaak met geen der bestuursleden die de min- derheid vormen, heeft gesproken, en zij dus daaraan niet het recht kunnen ontleenen enz." Dit moet zijn dat hij over deze zaak met een der bestuursleden die de rninder- heid vormen heeft gesproken, en als zijne meening te kennen had gegeven, dat het, in verband met de ongunstige financieele resultaten gewenscht was, dat althans ge- durende een jaar de proef werd genomen met de ingevoerde regeling, en zij dus daar aan niet het recht kunnen ontleenen, enz." V 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3