Poederswit Kruis Almanakken en Schenrkalenders. RICHAUD MOOR Verloren yitvoeringen Hoogwatergetij teTerNeuyer ADVERTENTIEN. Ifiotordienst Ter Ne»zen-Sas van Gent. Wonderhalsem, Pnrol, Lever^ traan, Shampoon, enz. enz. Kantoor- Agenda's. Zak-Agendas. Firma P. J. van de Sande, Entree f 1.Dame en Heer f 1.50 V E R H U I S D Axelschestraat n°. 9. Tooneelv. Vooruitgang is ons Streven Firma P. J. VAN DG SANDE, Geld zonder borg. i D A G E N. Voorm Nam Donderdag 5 Jan. 5.58 6.14 Vrgdag 6 6 38 7.05 Zaterdag 7 s 7 35 8.07 Zondag 8 n 842 9.17 Maandag 9 9.53 10.29 Dinsdag 10 10 59 11.28 Woensdag 11 s 11 55 GODS BF.STEN ZEGEN JOZ. DE PAEPE, GELUKKIG JAAR. J. DE KRAKER-SANDERS. R. J. DE KRAKER. p. f. Ter Neuzen. K. HAMELINK. V E R K R IJ G B A A R C. A. DEES Jzn, Landbouwer, Zaamslag P. PLATTEEUW, op Zondag 8 en Hfiaandag 9 Jan 1922 Klaveren Vrouw. na afloop BAL. TE KOOP lager onderwijs, voor Sluiskil-Driewegen, •„an te nemen, Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van het gemeentebestuur van Domburg, waarbij wordt toegezonden een af&chrift van een door den raad dier gemeente tot den Minister van Arbeid gericht verzoek^ on; de huisslachtingen vrij te stellen van de bij de Vleeschkeuringswet voorgeschreven keu- ring voor en na het slachten, met verzoek aan dul adres adhaesie te betuigen. Burgemeester en wethouders vinden geen termen aanwezig den raad voor te stellen aan dit adres adhaesie te betuigen. De heer COLSEN had verwacht, dat burge- meestcr en wethouders in deze een ander voor- srel zouden hebben gedaan en met het gemeen tebestuur van Domburg zouden zijn meege- gaan. De voorgeschreven maatregel acht hij voor de huisslachtingen onnoodig en zij zal vooi de betrokkenen niets anders dan kosten en overlast met zich brengen. Zij is voor de menschen van den buiten onuitvoerbaar. Spre- ker kan namen noemen van loonslagers die thans in den slachttijd soms 8 varkens pe, dag slachten, dit zal, indien de wet moet wor- den uitgevoerd zooals zij nu luidt niet meer mogelijk zijn, als namelijk de dieren eerst dooi een rijksveearts moeten worden gekeurd, zoo- wel voor als na het slachten. Ook acht spiekei dit voorschrift voor de huisslachtingen onbillijk. Zoodra er maar eens een soort ziekte onder de varkens zou heerschen, zouden die den put in gestoken moeten worden. Voor de huisslach tingen is de keuring niet noodig. Als men de courantenverslagen nagaat, zal men wel zien, dat, indien er eens iets gebeurd door het ge- bruik van* bedorven vleesch, zulks altijd het gevoig is van vleesch geleverd door een slager, maar men leest nimmer van nadeelige gevol- gen ontstaan door het eten van vleesch van huisslachtingen. Spreker is als slager zelf van het vak, en men zal hem als hij zoo spreekt, toch zeker* niet van partijdigheid willen ver- denken. Hij stelt voor, aan het adres van Dcmburg adhaesie te betuigen. De heer SCHEELE steunt dit "voorstel ten aeerstehij wenscht ook aan te dringen op in- trekking van den gewraakten maatiegel en veiwondert zich, dat burgemeester en wethou ders dit voorstel zelf niet hebben gedaan. De heer DE MEIJER kan het voorstel ook steunen, hij is in dit geval erg voor de vrijheid. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders geen voorstel heb ben gedaan tot het verleenen van adhaesie, nim omdat zij de zaak niet gewichtig genoeg achtten, doch omdat uit een door den Minister toegezonden circulaire blijkt, dat de maatregel op de huisslachtingen niet zal worden toege- past. Zij meendep, dat er reeds genoeg ag tatie over dit onderwerp is verwekt en dat deze het verlangde resultaat reeds zou hebben. In dien de raad echter adhaesie wenscht te be tuigen, fiebben burgemeester en wethouders ■daartegen geen bezwaar. De heer NOLSON heeft van morgen in het avondblad van de Nieuwe Rotterdamsche Cou- rant gelezen, dat de Minister heeft te kennen gegeven, dat hij door eene wetswijziging aan de bestaande bezwaren zal tegemoetkomen. Waar bij burgemeester en wethouders geen over- wegende bezwaren tegen het verleenen van adhaesie bestaan, acht hij het gewenscht dat te doen. Hoe meer betuigingen van instem- ming verzonden worden, hoe meer aan den Mi- nistei blijken zal, dat de bezwaren worden ge- deeld. D- VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders het voorstel van den heei Colsen overnemen. Het wordt aangenomen met algemeene stemmen. h. Het raadsbesluit van 1 December 1921 tot wijziging der begrooting voor 1921, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door ge- doputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van F. Dekker, waavin deze bericht de herbenoeming tot lid van het burger- lijk armbestuur aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 17 December 1921, die naar aanleiding van de ter goedkeuring ingezonden verordening op de heffing van loon voor het van gemeentewege ruimen van privaatputten en -tonnen in de gemeente Ter Neuzen be- richten, dat het hun college gebleken is, dat de tegenwoordige regeering heffing van re- tributie naar draagkracht niet toelaatbaar acht. Zij verzoeken den raad hiermede in kennis te stellen en hem in overweging te geven*het tarief in verband daarmede te herzien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders niet weten welken maatstaf dan moet worden aangelegd, moet de heffing geregeld worden overeenkomstig de personeele belasting of berekend worden naar het aantal kamers die een woning telt? Daar- omtrent geeft het schrijven van gedeputeerde staten geen oplossing. Zij achten de vastgestel- de regeling de beste oplossing en stellen daar- om voor, het genomen besluit te handhaven en de besissing daaromtrent dan maar aan de Kroon over te laten. De heer HAMELINK verklaart, dat het hem genofegen doet, dat burgemeester en wethou ders voorstellen om niet mee te gaa^met de opvatting van gedeputeerde stater^ en de be slissing der Kroon in te roepen. Meer en meer wordt op deze wijze de bevoegdheid van de ge- meenteraden beperkt, die vroeger eene betrek- i keiijke vrijheid genotcn om de zaken der ge- m&ente zoo goed mogelijk te regelen. j k. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 23 December 1921, waarbij, naar aanleiding van de ter goedkeuring inge- 1 zonden verordening betreffende de heffing van schoolgeld voor het lager oflderwijs, het uitge- 1 breid onderwys en het (openbaar) vervolg- onderwijs vastgesteld bij raadsbesluit van 3 November 11., wordt opgemerkt, dat het in- komen, waarnaar' de heffing aanvangt, naar I het oordeei van gedeputeerde staten te hopg is. Evenwel zijn zij van oordeei, dat de heffing in het algemeen niet mag beginnen beneden het bedrag, dat bij de inkomstenbelasting wordt afgetrokken voor noodzakelijk levensonderhoud, vermeerderd met den aftrek voor vier kin- deren. Wijziging der verordening, met in acht- neming van het bovenstaande wordt verzocht. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit j schrijven pas is ingekomen en burgemeester en wethouders dit nog niet in hunne vergadering hebben kunnen behandelen. Toch stellen zij voor, in deze aan het verlangen van gedepu teerde staten te voldoen, daar de meening van dit college overeenkomt met die van burge meester en wethouders bij de behandeling van het voorstel. Ook burgemeester en wethouders hadden voorgesteld met de heffing te beginnen bij de inkomens van 800. Zij stellen daarom voor de cijfers der klas- sen in het in artikel 2 der verordening vast- gestelde tarief alle met f 200 te verminderen. De heffing begint dan in plaats van bij f 1000 tot f 1200 van f 800 'tot f 1000 en het hoogste schoolgeld is dan verschuldigd bij een inkomen van meer dan 4000 in plaats van f 4200. De heer HAMELINK vraagt, of het niet mo gelijk is, deze zaak nog eens aan te houden, opdat de raadsleden gelegenheid hebben, zich over deze kwestie nog materiaal te verschaf- fen. De zaak komt onverwacht in behandeling, burgemeester en wethouders zelf hebben niet eens gelegenheid gehad er over te beraad- slagen. Indien het niet mogelijk is de zaak uit te stellen, zal hij voorstellen niet in te gaan op het voorstel van burgemeester' en wethouders, om aan het verlangen van gedeputeerde staten te voldoen. Indien hij let op de verordeningen in andere gemeenten, komt het hem voor, dat het schrij ven meer een uiting is van het Zeeuwsche col lege van gedeputeerde staten, bestaande uit menschen die de democratie niet lief hebben en zou hij dan ook in deze eene beslissing van de Kroon willen uitlokken. Hij heeft gelezen van plaatsen waar f 1200 en naar hij meent zelfs wel van plaatsen waar men eerst bij 1500 inkomen begint school geld te vorderen, en welke regelingen werden goedgekeurd. Waarom zou dan de regeering niet goedkeuren eene regeling voor de gemeen te Ter Neuzen waar men reeds bij f 1000 be gint? Volgens zijn overtuiging gaat het schrij ven alleen van gedeputeerde staten zelf uit. De heer DE JAGER heeft wel eenig bezwaar tegen aanhouding, daar hij het gewenscht acht, dat de regeling zoo spoedig mogelijk in werking kan treden. Hij zou het voorstel van burgemeester en wethouders nu maar willen aarmemen en eens zien, hoe de verordening dan werkt, dan kan er later toch altijd nog op te- ruggekomen worden. De heer NOLSON vindt ook, dat het schrij ven van gedeputeerde staten deii raad wel wat onverwachts op den hals wordt geschoven. De raad is het er over accoord geworden, dat eerst bij inkomens van f 1000 heffing van school geld zou worden begonnen, wanneer dan ook het bedrag van de klasse van f 4000 waarbij het hoogste schoolgeld moest worden betaald verhoogde tot f 4200. Hij zou toch ook nog wel eens willen nagaan, of de gemeenteraad ge- noodzaakt is, in deze aan het verlangen van gedeputeerde staten toe te geven en vindt ook alles voor uitstel te zeggen. Met 11 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van den heer Hamelink om de beslissing aan te houden, aangenomen. Voor stemmen de heeren Van Cadsand, Nol- son, De Ridder, De Meijer, Colsen, Hamelink, Geensen, Van Driel, Geelhoedt, Van Hasselt en Scheele; tegen stemmen de heren Van den Ourien en De Jager. 1. Een schrijven van het bestuur der ver- ec-rliging Het Groene Kruis te Ter Neuzen, dat daarin onder dankbetuiging bericht, de ver- leende subsidie ad f 1200 op de gestelde voor- waarden te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een schrijven van den secretaris der R. K. vereeniging Het Wit-Gele Kruis in het bisdom Breda, afdeeling Sluiskil, dat het be stuur hartelijk dank zegt voor de toegestane subsidie. P Aangenomen voor kennisgeving. n. Een adres van C. L. Verhage en P. Dung, beiden meester smid te Ter Neuzen, die daarin te kennen geven, dat aan hen bij acte van 3 September 1920 door de gemeente Ter Neuzen in erfpacht werden uitgegeven 66 centiaren grond, liggende op den hoek van het Nieuwe- diep en de Verbindingsstraat, kadastraal be- kend gemeente Ter Neuzen, L nummer 1844; dat aan he.n bij die erfpachtsuitgifte order meer de verplichting werd opgelegd, dat zij het gedeelte van den Noordelijken zijgevel van het gebouw en de schutting aan de Verbindings straat, tveike ouiten ue rooilyn zijn gepiaatst voor januan i922 in de rooiiijn moeten bou- wcn, zootlamg, uat de afstand tusschen den tegenoverstaanden en den verplaatsten gevei of de vepiaatste schutting niet minder is aan 7 meter; dal net nakomen dier verplichting in de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor hen groote schade en groot ongenef zou mede Drengen; dat zij daarom verzoeken, hen nog eenig uitstel voor de nakommg van bovenbedoeide verpliciiting te willen verieenen. De VOORZITTER stelt namens burgemees- stcr en wethouders voor, den termijn waarop het werk moet zijn uitgevoerd, te verlengen met 1 jaar, en aizoo tot Januari 1923. iviei algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 20 Uctooer i»2l, petreiienco reorganisatie van het lager onderwijs. Dcor burgemeester en wethouders is het voigenue sciuyven aan uen raau gericut: r>ij raadsQesiuit van 20 October 1921 werd Desioten over te gaan tot reorganisatie van net lager onuerwijs, uoor ue nanuWerKonderwijze- ressen te ontsiaan en in de piaats uaarvan te oenoemeii twee onaexvVyzeressen en ais gevoig dier benoeming twee onderwijzers eervoi ont.-uag te verieenen, uie uaarna op wachtgeid zouuen komen. toy hadden gehoopt, dat 1 Januari 1922 de twee onderwijzeressen in funcue zouden kun nen treden. um redenen van practiscnen aard heoben wij die benoeming met zoodanig kunnen oevorderen, waardoor met 1 Januari 1922 alies zijn beslag zou hebben. rormeei zijn uus op 1 Januari 1922 de be- trekkingen van.de heeren lmandt en Vroegop met op te helfen en kunnen dus met ingang van dien uatum met ais zoodanig ontsiagen wor den. Vv aar verder mgevolge art. 3, letter C der Pensioenwet voor Gemeente-Ambtenaren de handwerkonderwijzeressen reeds direct pen- sioen kunnen bekomen aangezien beiden meer dan 10 dienstjaren hebben, zou het zijn in het financieel voordeel der gemeente, bedoelde amb- tenaressen pensioen te laten aanvragen en op dit pensioen een bijslag te geven, zoodanig, dat de cijfers genoemd in het raadsbesluit van 20 October gewaarborgd blijven. In verband hiermede stellen wij U voor, het raadsbesluit van 20 October 1921 als volgt te wijzigen: De raad der gemeente Ter Neuzen; Gehoord het voorstel van burgemeester en wethouders, besluit: Met den dag van indiensttreding der hier- onder B bedoelde onderwijzeressen; a. de handwerkonderwijzeressen A. E. van der Heijden en J. S. Nijssen, eervoi oj.slag te verleenen, wegens opheffing hunner betrek- J king Aan mej. Van der Heijden, tot het tijd- j stip, waarop zij haar 65jarigen leeftijd zal heb- ben bereikt, een toeslag op haar te verleenen pensioen toe te kennen, met dien verstande, dat pensioen en toeslag samen per jaar niet meer zullen bedragen dan f 1100 en aan mej. Nijssen, gedurende 15 jaar een toeslag op het haar te verleenen pensioen te geven eveneens met dien verstande, dat pensioen en toeslag samen per jaar niet meer zullen bedragen dan f 400. De toelage wordt aan beiden verleend met ingang van den dag waarop het pensioen ingaat. b. Aan elk der scholen A en C aan te stel len eene onderwijzeres. c. Aan de ondeiwijzers J. C. Vroegop en W. A. Imandt eervoi ontslag te verleenen we gens opheffing hunner betrekking. d. De onderwijzer F. M. D. van der Peijl, over te plaatsen van school C naar school A. De heer DE JAGER vraagt, of over dit voor stel het advies der plaatselijke schoolcommis- sies is ingewonnen. De VOORZITTER sftitwoordt ontkennend; het betreft hier slechts eenige formeele wijzi- gingen, die in geen enkel opzicht het beginsel van het genomen besluit raken. Er zijn in het raadsbesluit enkele punten geregeld, waarin reeds bij de wet is voorzien, en die dus in het j besluit moeten gesclirapt worden. Burgemees- tei en wethouders konden niet inzien, dat daar- voor advies van de schoolcommissie behoefde te worden ingewonnen. D: heer DE JAGER meent, dat dit toch wel gewenscht ware geweest. De VOORZITTER wijst er op, dat in de zaak zelf geen verandering komt, het betreft enkele onderdeelen, maar de hoofdzaak, waaromtrent reeds beslist is, komt niet aan de orde. De heer DE JAGER blijft van een andere meejjing, en zou wel eerst willen zien bslist, of de gemeenteraad op aanhouding prijs stelt, teneinde het voorstel alsnog te stellen in han- den der schoolcommissies. Hii stelt voor, aldus te beslhiten. De heeren SCHEELE en COLSEN steunen j dit voorstel. De heer NOLSON meent, dat, indien dit voor- i stel tot aanhouding wordt aangenomen, het vorig voorstelwel zou moeten worden inge- trckken, aangezien daarin was bepaald, dat aan enkele personen ontslag is verleend. Dat j ontslag zal nu nog niet kunnen ingaan, zoolang niet in de te ontstane vacatures is voorzien, De VOORZITTER merkt op, dat, indien het vuoistel van Burgemeester en Wethouders niet wordt aangenomen, de onderwijzers aan wie ontsiag werd verleend geen wacntgeid krygen. ue neer HAMELlNlv meent dit gevoig te moeten betwijfelen er op wijzende, dat, indien het voorstel-De Jager wordt aangenomen tocli tset eenig gevoig is, dat het nieuwe \oorstei van burgemeester en wethouders naar de schoolcommissies dm advies wordt verzonden. Het raadsbesluit waarbij dat wachtgeid werd toegekend is toch nog met goedgekeurd De VOORZITTER: Dat moet ook met goed gekeurd worden, Aan burgemeester en wethou ders is eenigen tijd na de beslissing in den raad over het voorstel tot reorganisatie van n lager onderwijs gebleken, dat daartegen door het bestuur der mjzondere schoien en door dat der Koomsch-Kathoaeke school bij den Minister van Ondeiwijs een bezwaarschnft was inge- diend. Het indienen van dat bezwaar, heeft de zaak opgehouden, want burgemeester en wet houders hebben als loyale bestuurders gemeent, hangende eene beslissing op dat bezwaarschnft geen uitvoenng te moeien geven aan het ge nomen raadsbesluit. Thans blijkt uit het van den Minister ontvangen schrijven, dat hij do te berde gebrachte bezwaren met deelt, en het ger.omen besluit dus gehandhaafd wordt. Er moeten alleen enkele formeele punten gewjjzigd worden, doch met 1 Januari 1922 treedt het ge nomen hesluit automatisch in werking. Het eenige is, dat de gemeenteraad de on derwijzers op wachtgeid heeft gesteld en de raad daartoe niet bevoegd is, dat doet tie Kroon. Uitstel heeft dus geen zin, dat houdt de zaak slechts op. De hfeer HAMELINK begrijpt het dan aldus, dat de raad, door te bepalen, dat de onderwij zers Imandt en Vroegop op wachtgeid gesteld zouden worden, zich begeven heeft op een ter- rein, waarop hij niets te maken heeft. De heer COLSEN vraagt, of die heeren nu al gemist kunnen worden, daar er toch nog geen onderwijzeressen zijn benoemd. De VOORZITTER antwoordt, dat zooals hij reeds aanstipte, de bezwaarschiften oponthoudt tengevolge hebben gehad. Burge meester en wethouders meenden, dat zij, ai- vorens daaromtrent beslist was, niet verder moesten gaan met de afwikkeling- dezer zaa., en niet de benoeming van onderwijzeressen moesten bevorderen. Het geval had zich kunnen voordoen, dat zij onderwijzeressen had benoemd, dat die elders reeds ontslag hadden gevraagd en dat ten slot- te de Minister de bezwaren van de reciamanten eens had gedeeld. Dan waren moeilijknede'n ontstaan. Volgens het thans gedaan voorstel, blijven de onderwijzers in dienst tot den dag, dat de onderwijzeressen in dienst kunnen treden, want dan worden ze pas overcompleet. Spreker moet ontraden het voorstel tot aan houding der beslissing aan te nemen. De heer DE JAGER zou gaarne nader inge- licht worden omtrent den brief van den Minis ter, want die lag niet bij de stukken. Er zijn volgens hem in het voorstel punten, die op de zaak een anderen kijk geven en hij zou gaarne verzending naar de schoolcommissies zien, vooral omdat deze geheel tegenoverge- steld advies hebben uitgebracht. De VOORZITTER vraagt, die verschilpunten dan eens te noemen. De heer DE RIDDEJl herinnert, dat de com- missie in de kom eenstemmig voor het voorste! was; volgens het thans gedaan voorstel blijven de heeren die ontslag krijgen in dienst tot in de vacatures zal zijn voorzien. Hij k^n zich zeer goed met het voorstel van burgemeester en wethouders vereenigen. De heer DE JAGER wijst op de omschrijving dat de heeren Vroegop en Imandt zullen wor den ontsiagen wegens opheffing hunner be trekking'". Hij vraagt, of, indien dergelijke besluiten kunnen genomen worden, dat onder- wijzersbetrekkingen kunnen worden opgeheven wegens de benoeming van andere leerkrachten, de rechtspositie van de openbare onderwijzers wel onverzwakt blijft. Hij meent, dat die rechtspositie door zoodanig besluit in het ge- drang komt en verzwakt. Daar vandaan zijn voorstel, om het nieuwe voorstel eerst te stel len in handen der commissie van toezicht, om advies. De heer SCHEELE ziet ook in het groote verschil, dat reeds omtrent deze kwestie tus schen de schoolcommissies bleek te bestaan een aanleiding, om dit voorstel ook in hunne handen te stellen, alvorens de raad beslist. Ook hij zou gaarne den brief van den Minister wel eens gelezen hebben. De heer NOLSON kan de noodzakelijkheid niet inzien, om dit voorstel van burgemeester en wethouders dat slechts enkele administra- tieve wijzigingen van het genomen besluit be- doelt, naar de schoolcommissies te verzenden. lets anders is het, als men de reorganisatie weer opnieuw aan de orde zou willen stellen, maar dan zou men toch moeten beginnen, met het genomen besluit in te trekken, want dan kan het verleenen van ontslag na 1 Januari toch niet worden gehandhaafd. De heer DE JAGER heeft zich afgevraagd, of door aanneming van het voorstel van burge- mee ster en wethouders de zaak nog niet erger zou worden, daar de rechtspositie der open- bare onderwijzers daardoor geheel op losse schroeven wordt gezeij Daar neent hij tegen te moeten opkomen, hij wil die rechtspositie onverzwakt gehandhaafd zien, hij - wil het INGtZONUtN MEDEUbELlNCifcN. Tegen leverkwalen, galzucht, hartnater, verstopping en alle voe- aingsstoornis&en gebruike men de zeer zacht wericende Foster's Maagpillen, welke geen i.v'ampen veroorzaken en geen verstoppende r&actie hebben. .Prijs 0.65 per flacon, alom vericrijgbaar. 7 openbaar onderwijs ip* het geheel niet tegen- weiken, zooals aan zijne party wel eens is ver- weten, maar dit integenaeel op goede beenen zetten. De VOORZITTER geeft thans lezing van het schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat luidt ais volgt: Ik heb de eer uw conege te berichten, dat het besluit van den raad uwer gemeente van 20 October 1921, zooals het daar ligt, niet on- gewijzigd gehandhaafd kan Dlijven, vermits n et de raad, doch de Koningin vast aangestelde onderwijzers op wachtgeid kan stellen. De raad kiyi dien onderwijzer slechts ontslag verleenen. Mitsdien geef ik uw college in overweging den gemeenteraad voor te stellen zijn boven- vermeld besluit als volgt te wijzigen: lo. in de plaats van ,,met 1 Janauri 1922" te lezen „met den dag van in diensttreding der hierna onder B bedoelde onderwijzeressen 2o. onder A te lezen: „B-. aan elke der scholen A en C aan te stellen eene onderwijzeres". 3o. het thans. onder B voorkomende aldus te lezen: „C. aan de onderwijzers J. C. Vroegop en W. A. Imandt eervoi ontslag te verleenen we gens opheffing van hunne bertrekkingen". 4o. het thans onder C bepaalde te lezen als D; en ho. het bepaalde onder D te doen vervallen. Gaarne zal ik spoedig vernemen, of de ge meenteraad zijn besluit vgn 20 October 1921 in dezen zin heeft gewijzigd. De VOORZITTER kan niet inzien, dat de positie de onderwijzers door het voorstel van burgemeester en wethouders ook maar in eenig opzicht zou worden bedreigd. Het is ge heel overeenkomstig artikel 51 der Lager on- derwijswet, dat spreekt van ontslagverleening wegens opheffing der betrekking. Die ophef fing geschiedt hier omdat noodig is de aan- stclling va"n onderwijzeressen met bevoegdheid voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken. Ei' komt dus geen enkele rechtspositie van onderwijzers in gevaar. Het voorstel-De Jager tot aanhouding dezer zaak wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Cadsand, De Meijer, Colsen, De Jager en Scheele; tegen stemmen de.heeren Van den Ouden, Nolson, De Ridder, Hamelink, Geensen Van Driel, J Geelhoedt en Van Hasselt. De heer COLSEN had gemeend, dat burge meester en wethouders er nog wel voor te vin den zouden geweest zijn, de uitvoering der re organisatie op te schorten, in verband met het bestaande gebrek aan onderwijskrachten, want nu worden toch nog volkomen geschikte onder wijskrachten op wachtgeid gesteld, terwijl ver- schillende scholen niet over de noodige onder wijzers kunnen beschikken en de nood er dus grooter door wordt. De heer SCHEELE verklaart zijn stem aan het voorstel tot aanhouding te hebben gege- \en, omdat hij het voorstel van burgemeester en wethouders beschouwt als een forceering van de wet ten nadeele van de kleine school- tjes, die aan deze eischen niet kunnen voldoen, waardoor er geen rechtsgelijkheid meer be- staat. Hij kan aan het voorstel zijn stem niet geven. De VOORZITTER meent, dat de tijd van eer. tekort aan onderwijskrachten er blijkbaar geweest is, althans uit het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres bleek, dac er voldoende sollicitanten waren om de plaatsen wel driemaal te bezetten. Het door den heer Scheele geopperde bezwaar blijft bestaan, maar spreker meent niet, dat het voorstel ook maar in eenig opzicht in strijd zou zijn te ach ten met de onderwijs-pacificatie. De heer DE JAGER acht het een gevaarlijk standpunt, dat men met dat voorstel in neemt. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van den Ouden Nolson, De Ridder, Hamelink, Geensen, Van Driel, Geelhoedt en Van Hasselt; tegen stem- men de heeren Van Cadsand, De Meijer, Col sen, De Jager en Scheele. (Wordt vervolgd). tt i/ V De Burgemeester van HOEK en zijne Echtgenootebetuigen hunnen hartelijken dank voordegeluk- wenschen bij de intrede van het jaar ontvangen en wenschen ieder weder- keerig een gelukkig jaar toe. Hoek, 4 Januari 1922. De Burgemeester van Z AAM- SLAQ en zijn Echtgenoote betuigen hun hartelijken dank voorde vele blijken van belangstelling onder- vonden bij de wisseling des jaars, en wenschen alien, wederkeerig Gods besten zegen toe. De Burgemeester van Zaamslag, JOHs DE FE1JTER. Baron en Baronesse COL- LOTD'ESCURYteHontenisse brengen hunnen hartelijken dank voor de ontvangene gelukwenschen. Wederkeerig wenschen zij ieder een gelukkig jaar 1922 toe. De Heer en Mevrouw ipKSgF F. J. L. M. VAN WAES- BERGHE betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstel ling op 1 Januari j.l. ontvangen en bieden wederkeerig hunne beste heil- wenschen aan. Hulst, Januari 1922. f De Heer en Mevrouw LOUIS VAN WAESBERGHE zeggen hartelijk dank voor de ontvangen gelukwenschen bij de wisseling des jaars en wenschen alien wederkeerig een gelukkig Nieuwjaar toe. Hulst, Januari 1922. De Heer en Mevrouw EIJKE- VAN DER SWAN zeggen hartelijk dank voor de ontvangen be wijzen van belangstelling en wenschen alien wederkeerig heil, zegen en voor- spoed toe in 1922. De familie KAAN betuigt haren hartelijken dank voor de ontvangen gelukwenschen en biedt wederkeerig haar beste wenschen voor 1922 aan. Middelburg, Jan. 1922. Inplaats van kaarten. K. H. KUIPERS EN S. J. c. KUIPERS-Wolfert, wenschen Familie, Vrienden en Bekenden een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. Surhuisterveen, 1 Januari 1922. Hell en Zegen toegewenscht aan vrienden en begun- stigers. Firma MARING GOETHALS, Axel en Ter Neuzen. Bij de intrede van 1922 alien een gelukkig jaar toe- P. DE VOS, Landbouwer, Zaamslag. gewenscht. Dank aan alien, die ons blijken van belangstelling gaven op 1 januari 1922- iFederkeeriff onze beste wenschen. Zaamslag, 4 Januari 1922. P. C. DE MOOR. W. DE MOOR—de Goede. DANKBETUIGING voor-de vele blijken van belangstelling bij de jaarwisseling ontvangen en daarbij tevens een ieder toewenschend. P. K. DEES—De Feijter, Axel, 3 Januari 1922. Agent van de Ned. Gist-en Spiritusfabriek en de Oliefabriek Calv6-Delft en van de Ned. Bakkerijen, wenscht zijn geachte begunstigers, vrienden en kennissen een Ondergeteekende wenscht Vrienden en Begunstigers een gelukkig en voor spoedig 1922 G. v. D. KOOI, Ter Neuzen. Boomkweeker p. fAxel- Rijtuigmaker. Axel. Bij den aanvang van het nieuwe jaar brengen wij aan Vrienden, Begunstigers en Bekenden onzen hartelijken Geluk- wensch. Dankend voor het genoten vertrouwen, bevelen wij ons bij ver- nieuwing in ieders gunst aan Gebr. P en C. VAN WIEMEERSCH Axel. Aannemers, Ondergeteekende wenscht aan vrien den en begunstigers een gezegend J aar. O. FERV50NT, Mr. Wagenmaker, Axel. Ondergeteekende maakt bekend, dat hij nevens zijn beurtdienst op Gent met den motor „NOO!T GEDACHT" tevens zal exploiteeren een benrtvaart naar SAS VAIV OENT, met den motor „KOOPHANDEL' Afvaart van Ter Neuzen Dinsdags, Donderdags en Zaterdags vice versa. De laatste dienst zal worden uitgevoerd door JAC. HAMELINK. VAN BAAL, Drogisterij. Lange Kerkstraat 52, Ter Neuzen. te geven door de Dansvereeniging ..Onder Ons", op Donderdag S Januari 1922. des av'onds S uur, op de bovenzaal van den heer De Vrieze alhier Introducties te bekomen bij het Bestuur. J A. WEIJNEN, Voorz. Mej A. VERHEIJKE, Secr.-Penm. Een achterbord (draaiend) van een wagen, op den weg Axel- Zaamslag. Tegen belooning te be- zorgen bij van Stationsweg naar KA NTOOR gevestigd Stationsweg No, 14 (in de Wasscherij). Handelaar. TER NEUZEN. V O 0 R H A MI) E N Ter Neuzen. in de bovenzaal van het Hotel du Commerce, bii Dhr. A. de Vrieze. Aanvang: Zondag 7, Maandag 7V2 uur. Drama in 4 Bedrijven en den Voorspel. Blijspel met Zang in den Bedrijf Entree S I,—. Gereserveerde plaatsen f 1,25. Plaatsbespreking beide dagen van 12 tot 2 uur Maandag 9 Januari 1932. Prijs I 0.90 staande in de Dijkstraat. Te bevragen bij J. VAN LEEUWAARDEN, Ter Neuzen. Voor iedereen k 7 pet. vanaf /"100,— en hooger, op langen termijn. Makkelijk aflosbaar, vlugge correcte bediening. STRENG VERTROUWELIJK. V. d Graaf's Prov. Credietbank, Am sterdam. Porto voor antwoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3