ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Skewt No. 7244. Woensdag 4 Januari 1922. 70e Jaargang. STBUD TI6EI MISBMB. B I N N E N L A H D. FEUILLETON. B U I T E N LAND. PA5TILL&5 BINNENVAART. Bij de Tweede Kamer is een wetsotwerp ingediend tot vaststelling van bepalingen met betrekking tot de binnenvaart. WETHOUDER VLIEGEN. In verband met de plaatsing van den heer Vliegen als nummer 2 op de soc.-dem. lijst voor de Kamerverkiezingen in de drie zui- delijke provincies, meldt, het Hbld. nog, dat de heer Vliegen, tot Kamerlid gekozen, het wethouderschap van Amsterdam zal nter- ieggen en zich hoogstwaarschijnlijk ffiefter- woon in Maastricht zal vest'igen. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat het aantal leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken bedraagt voor de K. v. K. voor: Friesland 18 Groningen 25 de Veenkolonien 22 Drente 22 Noordelijk Overijsel 22 Salland 22 Twente 26 Arnhem en Omstreken het Land van Maas en Waal 14 Noordelijk Limburg 14 Midden-Limburg 14 de Zuid-Limburgsche Mijnstreek 18 Maastricht en Omstreken 18 's-Hertogenbosch en Omstreken 18 Oostelijk Noord-Brabant 26 Tilburg en Omstreken 14 de Langstraat 18 Westelijk Noord-Brabant 22 Zeeuwsch-Vlaanderen 14 de Zeeuwsche Eilanden 22 Dordrecht en Omstreken 18 de Neder-Betuwe 14 Rotterdam 34 de Beneden-Maas §2 Delft en Omstreken 14 's-Gravenhage 30 Gouda en Omstreken 14 Utrecht 30 de Geldersche Vallei 14 Gooiland 14 Amsterdam 38 Rijnland 26 Haarlem en Omstreken 26 Zaanland 22 West-Friesland 18 Holland's Noorder kwartier 18 („St. Ct.") NIEUWE BANKB1LJETTEN VAN 10. De Directie >ian De Ned. Bank maakt in de St. CrE bekend, dat zij een bankbiljet van j 10 in omloop zal brengen, betweik op de volgende punten afwjjkt van het thaps in circulate zjjnde biljet. Aan de voorzjjde is de tekst, in het midderr van het biljet, fijner van letter terwjjl ue drnk donkerder van klenr is. Het woord »Serie" met de serieletters en de nummers, benevens het woord nAmster dam" met dagteekrning, zjjn nit dezen tekst vervallen en thans aan de achterzjjde van het biljet aangebracht. De lijnen, welke den grijsbruicen ondergrond vormen, zjjn verder uiteengebracht, waardoor de voorstelling in het middenvak, vertoonende twee dolfijneD, rnstende tegen een schelp en de staarten kronkelende om een drietand, meer tot uitdrukking komt. Aan de achterzjjde zgn alle vier cirkelvormige openingen in de hoeken van den bruinen rand, welke de woorden fftien gulden" omlpst, voorzien van de waarde- aanduiding ^10". Serieletters en nummers zgn aan de achterzijde driemaal afgedrukt en wel in het bovenvak van den rand en in een kleinere lettersoort in de beide staande kanten, terwjjl in den onderrand nogmaals de serieletters zjjn vermeld, thans voorafgegaan door het woord j/Serie" waar- En toch, na alle waarborgen, die hij zich voor het succes geschapen had, te hebben opgesomd, kon hij een zekere ongerustheid niet onderdmkken. Castro, dien hij zijn ongerustheid mede- deelde, haalde zijn schouders op en en zeide: Wat kunt u nog te vreezen hebben? In alles wat er kan gebeuren, is voorzien. Je hebt gelijk, in alles, maar het is zulk een verschrikkelijk spel, dat ik op djt oogenblik speel. De inzet is het leven van een jonge vrouw en wanneer zij wordt vermoord, dan zal ik de eigenlijke schul- dige zijn. Het is ook mijn eigen leven, dat ik op spel zet, want mocht het ver- keerd afloopen en ik mijzelf als moorde- naar moet beschouwen, dan zal ik niet aarzelen mijzelf ook de straf toe te dienen welke een moordenaar past: de dood. Wan neer je dus nagaat welk hoog spel hier wordt gespeeld, dan is het ook zeer be- grijpelijk, dat ik in angst en spanning den uitslag afwacht. Op hetzelfde oogenblik reden zij de rue de l'Echiquier binnen. Lemernier stond met zijn rijtuig reeds onder het woord ^Amsterdam" met de dagteekening van het biljet. De biljetten zijn gedateerd van 3 Mei 1921 af. De ondergrond, vertoonende op regelmatige afstanden den leeuw uit het Rijkswapen en bezaaid met blokken, is lichter van tint gemaakt, waardoor zoowel de voorstelling van dezen ondergrond, als de bovendruk dnideljjker naar voren komt. De biljetten worden gedrukt op, aan alle zijden recht afgesneden, papier van ongeveer 16,3 bjj 9,9 centimeter. De qualiteit van dit papier heeft, evenals het watermerk, een geringe wijziging oudergaan. DE TOESTAND. Wij beginnen 'tjaar met 'n nieuw plan, dat de conferentie van Fransche en Engelscne zakenmenschen te Parijs in elkaar heeft gezet, schrijft de N. R. Crt. Het strekt tot oprichting van een internationaal consor tium voor het herstel van Cost- en Midden- Europa met een kapitaal van 20 millioen. Frankrijk, Engeland, Duitschland en de Vereenigde Staten zouden driekwart van dit oprichtingskapitaal fourneeren, de rest, dus 5 millioen, zou moeten komen van Beigie, Itaiie, Japan, Tsjecho-Slowakije en Nederland. Een vaste commissie van twee Engelsche en twee Fransche leden wordt belast met de redactie van de definitieve statuten, welke daarna aan de conferentie te Cannes ter goedkeuring zullen voorge- legd worden. De voornaamste gedachte die aan het plan ten grondslag ligt is de industrieele weder- opbouw van Rusland met behulp van Duitschland, dat op zijn beurt de opbrengst van zijn leveranties voor datdoelaande ge- allieerden zou overdragen op rekening van de schadevergoeding. Duitschland zou aan Rusland spoorstaven, locomotieven en an- der rollend materieel leveren en daarvoor schuldbekentenissen aflosbaar in twintig tot dertig jaar, ontvangen, welke het aan de geallieerden moet overdragen. Op deze wijze zou Duitschland betalingen praes- teeren zonder goederen naar Engeland uit te voeren en daardoor -de Engelsche nijver- heid te schaden. Men kan hiertegen aanvoe- ren, dat de Eqgelsche nijrerheid dan toch zijdelings nadeel ondervindt, omdat Duitsch land de groote leverancier voor Rusland zou worden. Maar hier staat weer tegenover, dat wanneer de Duitsche fabrieken het vol- handig hebben met Russische orders, zij niet elders op de wereldmarkt met Engeland kunnen concurreeren. De Duitsche industrie zal natuurlijk met betaling in schuldbeken tenissen, die bovendien nog naar de geal lieerden toe gaan, geen genoegen nemen, maar van haar eigen regeering er contanten voor verlangen. Het geld zal dus uit de Duitsche schatkist moeten komen en deze wordt daarvoor, na afgifte van de schuld bekentenissen aan de geallieerden, gecredi- teerd op rekening van de schadevergoeding. Het verschil is dan echter, dat er afbetaling plaats heeft door een betaling aan het bin- nenland, in plaats van door aflossing aan 't buitenland. Dit is, als wij goed begrijpen, de kern van het plan. Een sterke verhooging van de Duitsche belastingen is natuurlijk een van de voor- waarde voor zijn uitvoerbaarheid. GRAAN UIT AMERIKA. Te Londen is cjezer dagen door Walter Lyman Brown, den directeur in Europa van de American Relief Administration en Kras- sin, een overeenkomst geteekend, in zake de hulp aan Rusland, Volgens deze overeen komst zal de Sovjetregeering aan de Relief Administrattion 10 millioen gouddollars be- ta.len voor den aankoop van voedselvoorra- den en zaaikoren voor de hongergebieden, meldt de Daily Chronicle. In Amerika is de eerste order geplaatst voor zaaikoren ten bedrage van 3/2 millioen stil voor het huis no. 32. Hij klom van den bok, opende het por- tier en reikte zeer gedienstig de hand a an de Bretonsche, die uitstapte en het huis binnenging. Het rijtuig van Soufflard reed door en bleef een huis of 5, 6 verder staan. Dat van Milloc daarentegen stopte voor het huis no. 20. Hij bleef met Castro in zijn rijtuig zit- ten, vanwaar hij het oog kon houden op de beide andere rijtuigen, dat van de Bre tonsche en van Soufflard. Zijn scherpe blik had reeds gezien dat Moulin en zijn helper achter de van netel- docksche gordijntjes voorziene ruiten van een melkhuis, recht tegenover no. 32 zaten. Daarop zeide hij tegen Castro: Ik blijf in het rijtuig, stap jij uit en be- waak Souftlaid en zijn koetsier. Castro, die een blauwen kiel droeg als van een veekooper en zich bovendien door een valschen baard geheel onkenbaar had ge maakt, sprong uit het rijtuig en ging over het trottoir heen en weer loopen. Op die wijze zou Soufflard niets kunnen doen, of hij moest het zien. Deze had ook zijn rijtuig verlaten. Hii liep eerst de rue de l'Echiquier ten einde, keerde vervolgens terug en keek in het voorbijgaan naar alle winkels aan die straat. Ten slotte trad hij een klein restaurant binnen op no. 34. Voor het raam van dit restaurant hing een kaart, waarop de aankondiging was ge- dollar. De partij zal binnen eenige dagen uit New-York verzonden worden. Het ge- heele bedrag zal binnen twee maanden wor den uitgegeven. MORMONEN NAAR EUROPA. Een aantal Mormonen-zendelingen zjjn op weg naar Eurojfft. De missie bestaat uit 15personen. ZevenzullenhetMormonisme prediken aan de ,/heidenen" in Engeland; 6 anderen gaan naar Duitschland, een naar Nederland en een naar Zuid-Afrika. Een Engelsch blad meent, dat de aantrekkeljjk- heid voor dezen propagandatocht naar Enge land een uitHoenet i van de jongste volks- telliog, die aantoonde, dat er in Groot- Brittannie zooveel meer vrouwen danmannen zgn. KLACHTEN OVER DE BELGISCHE SPOORWEGEN. //Het Laatste Nieuws" te Brussel schrjjft over de ontreddering op de Belgische spOor- wpgen het volgende Wjj hebben reeds de aandacht gevestigd op de toestanden, welke, niet zonder gevaar voor het publiek, op de lijn Antwerpen Brussel heerschen en de wijze, waarop het treinverkeer tusschen twee groote steden als Antwerpen en Gent bljjkbaar stelsel- matig wordt gesaboteerd. Thans deelt bet Gentsche blad #Vooruit mede dat tien wagons met vee onlangs in het station te Meirelbeke //vergeten" ge- raakten. Na eenigen tjjd verspreidde de in ontbinding verkeerende krengen der van honger en dorst omgekomen dieren zulk een verpestenden stank, dat men ze wel moest //ontdekken". Een wagon boter, een wagon mosselen en verscheidene wagons aardappelen gingen in dezelfde voorwaarden verloren. Aan de nieuwe haven te Gent is het, volgens hetzelfde blad, al even erg gesteld. Een wagon met //pulp" bleef er vjjf weken lang verloren", in een ander ontdekte men een kalf, dat reeds vier dagen dood was een reeks wagens met goederen wacht reeds 30 dagen op een locomotief, welke maar niet komen wil, enz. enz. Te Dendermonde bleven drie wagons met varkens, voor Oostend'' bestemd, 10 dagen in het station staan. De arme beesten, die intusschen zonder eten of drinken waren gebleven, waren reeds begonnen met elkaar te verslinden DE GRIEP. De laatste dagen breidt de griep zich aan den geheelen beoeden-Rjjn sterk uit enneemt een zeer kwaadaardig karakakter aan. De ziekenhuizen zjjn propvol en tal van sterf- gevallen aan longgriep doen zich voor. Vele ssholen zgn gesloten. TER NEUZEN, 4 Januari 1922. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Voor geruirnen tijd was uitgeweken naar Beigie M. D., wonende onder de gemeente Zaamslag, verdacht van oplichting of ver- duistering. De gemeentepolitie kreeg er ech ter de lucht van, dat hij den laatsten tijd wel eens bezoeken bracht aan zijn ouders, wo nende aan'den Margarethapolder. Zoo had men de vorige week Vrijdag vermoeden, dat hij weer thuis was. Nadat de verschillenae wegen die van af de woning landwaart-s voerden onder bewaking waren genomen, werden de rechercheur Van Doom met den agent Sol er op af gezonden, om D. te ar- resteeren. Zij troffen hem werkelijk bij zijne ouders aan, doch arresteeren ging niet zon der hevig verzet, zoowel van de zijde van den verdachte als van diens bejaarden va- der. Bij het gevecht werden de klegren van den verdachte deerlijk gehavend en werd de agent Sol ip de hand gebeten. Ten slotte is het den agent gelukt het verzet te over- drukt: „Dejeuner a la Fourchette" hetgeen zooveel zeggeu wilde, ais dat men In t een warm noenmaal kon gebruiken. Soufflard ging aan een der gedekte ta- feltjes zitten en riep den kellner toe: Breng mij een varkenscotelethe en een flesch wijn, maar blikseinssnel, want ik heb haast. Zijn koetsier was op den bok blijven zitten. Die van Yvopne liep op het trottoir heen en weer, waarbij hij telkens voorbij het raarn van het restaurant ging. Milloc, die dit alles van zijn rijtuig uSL waarnam, zeide voor zich: Goed zoo, nu doorzie ik het geheele plan Soufflard, die zich liefst zoo min mogelijk vertoont, is daar binnen getreden onder het voorwendsel te gaan dejeuneeren en hij wacht op een afgesproken teeken tusschen hem en Lemennier, waairmee hij moet ge- waarschuwd worden, dat de Bretonsche het huis weer verlaat. Welnu, wij wachten ook. Dezelfde meening waren Castro en Mou lin toegedaan, die elk van zijn pleats de oogen onafgewend gericht hielden op de deur van no. 32, waar de Bretonsche was binnengegaan en op de deur van het res taurant, waar Soufflard zat te dejeuneeren, in afwachting dat zij beiden weer naar buiten zouden komen. Een kwartier ging met dit wachten voor bij: Dat is niet te verwonderen, dacht Milloc, die notaris zal de documenten eerst moeten winnen en den verdachte, zwaar gebrieid, mede te voeren naar het arrestanten lokaai te Ter Neuzen, in afwachting dat hij ter be- schikking van de justitie te Middelburg zou kunen worden gesteld, hetwelk Maandag is geschied. INBRAAK. Tijdens de uitstedigheid der bewoners heeft men zich Maandagavond toegang weten te verschaffen, tot het cafe Ostende in de Dijkstraat. De dief of dieven zijn aan de zijde van het Achterom over den muur geklommen en nadat blijkens de sporen vergeefs getracht is verschillende ramen op te schuiven, is een ruit van een achtervertrek stuk geslagen, met een uit het kolenhok weggenomen ha- mer. Toen is men door de opening naar bin nen geklommen. Alle deuren in huis werden opengezet. De toonbanklade in het buffet, die, naar men ons mededeelde vermoedelijk nog de ontvangst bevatte van jl. Zaterdag, was opengebroken met de pook en de ln- houd meegenomen. Overigens schijnt niets te zijn vermist. Beneden heeft men zich voor verlichting bediend van een kaarsje en bo- ven van lucifers. De bezoeker of bezoekers moeten goed op de hoogte zijn geweest met de inrichting van cafe en woning, en ook van de gewoonte, dat de waakhond, die tijdens de afwezigheid van den heer Vermast bij zijn broeder ver- toeft, na 11 uur in het cafe wordt gesloten, als wanneer ongenoode gasten het niet zou den wagen binnen te komen. Een buurvrouw heeft na 8 uur des avonds in het cafe ge- rucht waargenomen, en dacht toen, dat de heer Vermast met zijn gezin reeds van de reis teruggekeerd waren. Men vermoedt, dat het feit omstreeks dien tijd is gepleegd. Eerst Dinsdagmorgen, ongeveer 9 uur werd het gebeurde bemerkt en aangifte gedaan bij de politie. Tot nu toe ontbreekt alle spoor van dader of daders. EEN LICHTSCHIP WEGGEDREVEN. Vijf matrozen verongelukt. Woensdag kwam de kapitein van de inailboot, die uit Dover was aangekomen op het Loodswezen te Ostende berichten, da: hij het vuurschip „West-Hinder" niet meer had gezien. Onmiddellijk deed de inspec- teur van dienst aan alle schepen seinen, In zee uit te zien, maar de nacht verliep zon der eenig nieuws. Eerst Doderdagmorgen kwam bericht, dat het vuurschip drijvende en ontredderd was ontmoet op 17 mijlen ten Noorden van Ostende. Een toger is toen den vluchteling gaan halen en heeft hem naar Ostende gebracht. Alles was wel aan boord, doch men begrijpt de ontrpering die de verdwijning te Ostende heeft teweeg gebracht. Ondertusschen had die verdwijning ge- volgen. In den nacht van Vrijdag op Za- teidag kwam in de Wielingen het Spaansche stoomschip ,,Mar Caspio", geladen met py- riet, van Huelva naar Gent bestemd. Dit stoomschip had nog geen zeeloods kunnen bekomen, en, het lichtschip niet bemerken- de, kon de gezagvoerder zich niet orientee- ren, zoodat het stoomschip ten slotte vasi liep op een zandbank en veel van de toren- hooge golven die het schip beukten, het op- hieven en weer op de zandbank neersmak- ten had te lijden. Draadloos werd om assis- tentie geseind en ook plan gemaakt om het stoomschip, dat geheel wrak dreigde te slaan, te verlaten. Daartoe werden twee rea- dingbooten uitgezet. De eene werd terstond verbrijzeld en ook de andere, waarin reeds 5 mannen hadden plaats genomen werd terstond weggeslagen, zoodat men niet an- ders meende, of ook deze was verloren. Ondertusschen waren sleepbooten in de nabijheid gekomen, die echter wegens de hevig werkende grondzeeen het stoomschip niet konden naderen. Later rs het vlot ge- dreven en op sleeptouw genomen, naar de haven van Ter Neuzen, waar men Zaterdag- namiddag binnenliep. Het stoomschip was lek en voortdurend moest gepompt worden. Ook was het dek opgebroken. Zondag heeft nazien en daarna het geld natellen, waar- mee, hit de nauwkeurigheid van die hee- ren, wel wat tijd gemoeid zal zijn. Souf flard zal daar ook wel. op gerekend heb ben, zoodat hij al den tijd heeft om op zijn gemak te eten. Weer ging er een kwartier voorbij: Geen nieuws, op no. 32 noch bij den restaurateur. Milloc, die voortdurend in de straat zat te kijken, werd ongeduldig en mompelde: 't Duurt lang. De valsche koetsier Lemennier liep nog altijd voor no. 32 en het restaurant heen en weer. Zoolang hij daar was, bestond er voor de Bretonsche ook geen gevaar. Lhjs maar geriuid hebben. Milloc wachtte nog een kwartier. Nog altijd niets. Toen kon hij het niet langer uithouden. Brandend van ongeduld en angst sprong hij uit zijn rijtuig snelde naar no. 32 en trad het huis binnen, na aan Castro een wenk gegeven te hebben, dat hij op zijn post moest blijven. Hij ging naar de loge en vroeg den portier: Waar is het notariskantoor? Op de tweede verdieipng. Vliegensvlug klom hij de 2 verdiepin- gen op en viel als een bom in het kantoor van den notaris. Met een, oogopslag overzag hij het. - De Bretonsche was er niet. Hij voelde dat hij bleek werd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wanneer U een begin voelt van heeschheid of hoest. gebruikt dan onmid dellijk het de bestemming naar Riemen vervolgd. Volgens een later bericht is de scheeps- boot, die met 5 mannen het stoomschip had veflaten te Ostende aangebracht, met I doode aan boord. Van de andere 4 mannen is niets bekend. DE LIGTENT VOOR HET ZIEKENHUIS. Men deelt ons mede, dat thans, na den door de voetbalvereeniging „T. S. C." ge- organiseerden voetbalmatch voor het aan- schaffen van een ligtent voor T. B. C. lijders ten behoeve van het ziekenhuis alhier, een netto-bedrag is bijeengebracht van 726,79 (in dit bedrag is ook begrepen de opbrengst van de collectebusjes der directricf, aa 117,77). Door het bestuur der voetbal vereeniging zal, naar men ons mededeelt, in overleg met de directrice, mej. Koster, eene ligtent worden aangekocht, die aan de ver- eeniging tot Ziekenverzorging zal worden aangeboden, terwijl van het overschot van het bedrag een fondsje zal worden gevorma ten bate van tuberculose-bestrijding. VLAAMSCH VOLKSTOONEEL. Vrijdag gaf het Vlaamsch Volkstooneei onder leiding van Dr. De Gruyter uit Gent de aangekondigde voorstelling van ,,Freu- leken". De opkomst was redelijk en de ver- tolking had goed succes. Zooals wij meldden, was ongesteldheid upder dej&den van het gezelschap oorzaak. dat niet met oorspronkelijk geannonceerde blijspel ,,Pietje de landlooper" werd opge- voerd. Die ongesteldheid was ook oorzaaK van een gewijzigde bezetting van „Freule- ken". Hoewel het spel ook thans viel te roemen, was die wijziging geen voordeel voor het algemeen effect van het stuk. DIRECTE BELASTINGEN. De heer J. de Vroom, ontvanger der rijks directe belastingen te ijzendijke, is benoemd tot ontvanger dier zelfde middelen te St Oedenrode. BELASTINGEN. Verplaatst met ingang van 1 Jan a.s. A. IJsenbrandt, commmies le kl. van Hulst naar Kampen, C. A. van Krieken, commies 2de kl. van Rotterdam naar Hulst; J. A. Ver- ineeren, rijksklerk van Ter Neuzen naar Breda en ingaande 1 Mei 1922 W. de Hoog, commies le kl. van Ter Neuzen naar Nieuwe Niedorp. VERMIST. In den nacht van 28 December 11. is de 36jarige landbouwerszbon P. D. Dieleman te Biervliet met een roeiboot, gemerkt Bi 4 de Schelde opgevaren, voor de jacht op eerden. Aangezien het dien nacht zeer stormachtig was en hij niet terugkeerde vreesde men een onheil. Die vrees kreeg meer grond, nadat de boot aan den Schelde- oever onder deze gemeente is aangedreven. Er werd niets in gevonden dan een riem en eer mes. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmetteiijke iekten, over de week van 18 tot en met 24 Dec. 1921, in de prov. Zeeland bedroeg: Febris typhoidea (buiktyphus)Axel I, Ter Neuzen 1. Roodvonk: Biggekerke 1, Middeibur.; 1 Diphteritis: O. en W. Souburg 1, Vlissin- gen 1, Zierikzee 1. Maar. hij trachttle zich weer gerust te stellen met te zeggen: Zij zal op de kamer van den notaris zijn. Een klerk kwam naar hem toe en vroeg wat er van zijn dienst was. Mijnheer, antwoordde de detecdeve, is hier vanmorgen niet een Bretonsch meis- je geweest, die namens mevrouw I.ircvhe kwam. Uit de rue de l'Hirondelle? Juist. Zeker mijnheer, die is hier geweest. Ik moet haar dadelijk spreken. Dat kan niet, mijnheer, want zij is al- lang weg. Milloc bracht de hand aan zijn hoofd. Hij kreeg een duizelling. Met moeite stamelde hij: Weg? Zeker, hernam de notarisklerk, zij is een half uur geleden heengegaan. Milloc was als door den bliksem ge- troffen. Onbeweeglijk stond hij daar, wit ais een doode en zijn oogen puilden van ontzet- ting uit zijn hoofd, zoodat hij .vreeselijk was om te zien. (Wordt vervolgd). TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1