FuTt E~nTa N D. plaats. Naar het oordeel van deze leden had de regeering moeten nagaan of de bedoelde publicaties we! voldoende nut 'afwerpen in verhouding tot de kosten daarvan. Voorai daar de akten van opriehting in het Handels- register moeten worden ingeschreven, kan kwalijk worden volgehouden, dat daaren- boven de publicatie van de volledige akten in het belang van derden ?ou worden ge- vorderd. De leden, hier aan het woord, gaven de regeering in overweging te komen met een ontwerp tot wijziging van art. 5 der wet op de cooperatieve vereenigingen, van art. 38 van het Wetboek van Koophandel en van de daarmede samenhangende artikelen der Handelsregisterwet 1918, ten einde te gera- ken tot afschaffing van de hierbedoelde pu blicaties. Naar hun meening zou kunnen woiden volstaan met de aankondiging van het feit der opriehting in de Staatscourant. Andere leden verdedigden het voorstel, omdat zij de openbaarmaking van de vol ledige akten van opriehting naast de beperk- te publicatie, die door het Handelsregister wordt bereikt, gewenscht achtten en omdat de voorgestelde regeling de mogelijkheid biedt, dat de betrokken vereenigingen tegen matigen prijs een aantal exemplaren van de gedrukte stafuten van de Landsdrukkerij be- trekken. ZOMERTIJD. Het Hoofdbestuur van de Ned. Maat- schappij voor Nijverheid en Handel heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek den zomertijd te handhaven en tot de bij de zaak betrokken Ministers om te bevorderen, dat de duur van den zomertijd in het komend jaar zich zal aan- sluiten bij dien van Engeland, Frankrijk en Belgie, vvelke landen door gemeenschap- pelijk overleg tot een uniforme regeling zijn gekoinen. DE PORT VRIJDOM. Naar aanleiding van de door de Eerste Kamer aangenomen motie-Van Embden zal afschaffing van portvrijdom op 1 januari nog niet worden ingevoerd. De inwerking- treding van denmaatregel is voorloopig uitgesteld. HANDELSBETREKKINQEN MET SPANJE. De Spaansche regeering heeft 19 dezer het in Juni j.l. tusschen Nederland en Spanje gesloten modus vivendi opgezegd. De thans bestaande voorloopige regeling der handelsbetrekkingen zal daardoor 19 Januari a.s. buiten werking treden. DE HEER COLIJN EN DE ACTIEVE POLITIEK. Hoewel de heer H. Colijn tot 1 Januari 1923 contractueel verplicht is te blijven optreden als directeur van de Bataafsche, zal hij toch bij de verkiezingen van het volgend jaar geplaatst worden als eerste candidaat op de lijst der A. R. Partij. Hij zal evenwel niet dadelijk zitting nemen in de Tweede Kamer. De heer Colijn zal n.l. gebruik maken van de nieuwe bepaling, die voorkomt in de deze week door de Eerste Kamer aan genomen wijziging der Kieswet, volgens vvelke een gekozen candidaat voorloopig mag bedanken om dan later weer in aan- merking te komen. De bedoeling is, dat in -de nieuwe Kamer de plaatsvervanger van den heer Colijn zal zitting nemen tot- dat het contract van dezen laatste met de Bataafsche is gteeindigd. De heer Colijn zelf zal dan eerst in het voorjaar 1923 in de actieve politiek terug keeren. (Tel.) DE ZOMERTIJD EN DE LANDBOUW. De heer Braat heeft het voorloopig ver- slag beantwoord over zijn voorstel tot af- schafing van den zomertijd. De zomertijd geeft niet alleen ongerief aan den landbouw aldus de heer Braat, maar veroorzaakt ook groote schade in het bedrijf. Hij berekent een schadepost van 51.282.000 gld. aan arbeidsloon alleen voor de agrariers. Daar vele gemeenteraden der plattelands- dorpen de schooluren tusschen den z.g. ouden en nieuwen tijd ingezet hebben, is de storing in het gezien njet te on- derschatten. Het voordeel mag slechts ten goede ge- rekend worden .aan boemelaars en leegloo- pers, en mocht er voorts al voor enkele stadsbewoners meerdere levensvreugde uit den zomertijd voortvloeien zoo zal het toch zegt de heer Braat te billijken zijn zoo men dezen niet laat voortbestaan ten kos- te van anderen buiten en zelfs van zeer velen binnen de steden. WERKLOOSHE1D. De 5 Vakcentralen hebben den Minister van Arbeid naar aanleiding van de ont- worpen regeling voor de Werkloozen-ver- zekering voor 1922, de volgende bemer- kingen gemaakt: Allereerst meenen wij, dat de vermin- dering van de toch reeds lage uitkeeringen niet gemotiveerd kan worden geacht: b. de bepaling, dat de gemeenten een derde van de tekorten voor haar reke- ning moeten nemen, en zoo zulks hiet gesehiedt, de werkloozen in die weigerach- tige gemeenten woonachtig, geen uitkee ringen zullen ontvangen, lijkt ons hiet gc- reciitvaardigd; c. de bepaling, dat een uitgetrokkene eerst weder 78 dagen werkzaam moet zijn geweest in netzelfde beroep, is naar de meening van onze vakcentralen ohbillijk en onuitv oerbaar en tevens in strijd met de bepaling van de reglementen der kas- sen, dat gedurende 3 achtereen volgende jaren, de maximum-uitkeeringsduur kan worden genoten; d. de beperkingen, die ten opzichte van de gedeeltelijke werkloozen zijn getroffen, zijn, naar het ons voorkomt, niet billijk, terwijl ze bovendien de strekking hebben, de volledige werkloosheid te bevorderen; e. de bepaling, dat de vereenigingen aan- sprakelijk kunnen worden gesteld voor de verleende voorschotten, maa'kt naar de meening van ons bestuur mogelijk, dat de vakvereenigingen slachtoffers kunnen wor den van willekeurige maatregelen, die de positie der vakvereenigingen als zoodamg aanfoisten. Onze besturen meenen, dat er verder alle aanleiding toe bestaat, om alle kassen, die niet normaal kunnen tuntioneeren, met een subsidie van 100 pt. in de regeling te betrekken. Tevens meenen onze besturen, dat het gewenscht zou zijn, de bepaling van het derde iid van artikel 3 van het werkloozen- besluit toe te passen, lanzij zulks tot exor- bitante subsidies zou leiden. Daarnevens meenen wij, dat aan de vak vereenigingen waarborgen moeten worden gegeven, dat de contributes niet eenzijdig door de overheid worden opgevoerd. DE VOORKEURSTEMMEN. Het wetsontwerp lot technische herzie- ning van de Kieswet, waarover de stemi- men staakten is nu in de Eerste Kamer aangenomen met 24 tegen 21 stemmen. PAUL NIJGH. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, heeft de heer Paul Nijgh in oepaalde ge- beurtenissen, welke in de afgeloopen we- ken hebben plaats gehad, aanleiding ge- vonden een brief te richten tot de leden der Scheepvaart Vereeniging Zuid, waaruit blijkt, dat de heer Nijgh zich ontheven be- schouwt van het algemeen voorzitterschap der vereeniging. Hij heeft als gevolg hiervan de Koningin verzocht hem ontslag te verleenen als lid van den Hoogen raad van Arbeid, als hoedanig hij destijds ter benoeming door den Minister van Arbeid is voorgedragen, na gepleegd overleg met de Scheepvaart Vereenigingen Noord en Zuid. VALUTARECHTEN: Het Roomsch-Katholiek dagblad Het Centrum maant tot voorzichtigheid ten aanzien van invoering van protectie, het schrijft: a Beschermende rechten beschermen niet altijd, schreven wij onlangs, en voorai wan- neer men daarbij zeer ver wil gaan, en den protectionistischen muur hoog optrekken, lijkt het risico niet uitgesloten en het weli,- slagen twijfelachtig. Ook de Minister van Financien schijnt er zoo over te denken. Het blad geeft dan weer wat de Mi nister Dinsdag in de Tweede Kamer heeft verklaard. Dit is blijkens de Handelingen het vol gende geweest: „Het is bekend, dat niet de lage buitenlandsche valuta op zich zelf ons deren. Of men thans in Duitsiiland 1 Mark noemt wat men er voor 1914 2 pfennig noemde, kan ons onverschil- lig zijn. Maar het feit dat in Duitsch- land 1 Mark thans hoogere waarde heeft dan de 2 pfennig-waarde die ze bij ons heeft, m.a.w. dat de levens- standaard er zooveel lager is dan bij ons, dat de prijzen en de loonen niet even hard zijn gestegen als de Mark is gedaald, is de oorzaak der ellende. Een nivelleering van het peil zou het normaal internationaal verkeer her- stellen. En nu mag de vraag wef eens onder de oogen gezien, of valutarech- ten deze nivelleering niet juist zouden tegenwerken en derhalve, de gevolgen verzachtend, de oorzaken zouden ver- duurzamen. De dijk, die ons econo- misch van Duitschland scheidt, moet op den duur geslecht worden, maar loopen wij geen gevaar door valuta- rechten dien dijk nog te stevigen? Duitschland kan niet van ons koopen, maar zal het dit ooit kunnen, wanneer wij onze hooge prijzen en loonen door geforceerde ihaatregelen vastankeren? Men bedenke, dat ons kleine land niet ,,selfsupporting", niet in zich zelf ge- noegzaam is, maar dat een groot deel van zijn landbouw en industrie op ex port is aangewezen. Deze zijde de.r quaestie behoort niet uit het oog te worden verloren, hoe wel het natuurlijk slechts een kant van de zaak is." DE VRIJHEIDSBOND EN DE DIENSTPLICHTWET. Het bestuur der afd. Breda e.o. van den Vrijheidsbond heeft zich tot het hoofdi- bestuur van den Vrijheidsbond gewend met de volgende vragen, door het lid der afd. Breda, luitenant Veldmeijer, op de laat ste algemeene vergadering der afdeeling gesteld: le. Staat de geheeie Kamerfractie van den Vrijneidsbond achter den heer De Muralt? 2e. verzekert zich de Vrijheidsbond van deskundige voorlichting op militair ge- bied? 3e. Zoo niet, is men doende om in de toekomst behoorlijke militaire voorlichting te verkrijgen? 4e. Waarom is de Vrijheidsbond op het uiterste oogenblik met die afwijking dei dienstplichtwet-van Dijk voor den dag ge- komen? Het bestuur der atd. Breda oritving van het hooldoestuur het gevraagde antwoord, met verzoek het den heer Veldmeijer toe te zenden. Het antwoord luidt: le. Wat de eindconclusie van den heer de Muralt oetrett, dat de geheeie tractie zou tegenstemmen, wanneer de Minister halsstarrig vasthield aan het ontwerp in zijn vollen omgang behoeft het geen be- toog, dat dit in een club-vergadering van de partij werd besloten en dus een mee ning van de geheeie Kamerclub uitmaakt. De toelichting van jhr. de Muralt zou door sommige andere Kamerleden vermoe- delijk anders zijn ingekleed. Het is van zelf sprekend, dat iedere uiting van een spreker omtrent een dergelijk ontwerp niet door alle fractiei-genooten wordt onder- schreven. Voorts is een ingezonden stuk van den heer de Muralt in de couranten een zuiver persoonlijke uiting, gelijk hij. trouwens zelf stelt. 2e. De Vrijheidsbond beschikt inderdaad over diverse deskundige militafire voor lichting, daar onze partij veel milgtajren en oud-militairen onder haar leden telj. Dat de meeningen der deskundigen echter zeer uiteenloopen, heeft de heer De Muralt reeds gememoreerd. Ik raad u in dit vert- band aan nog eens te herlezen. Een Dok- ters-dilemma van B. Shaw, waarin diverse specialiteiten ieder op zijn wij^e den pa,- tient widen redden. Zoo was het ook hier- mede. Een uniforme deskundige meening is er op dit punt niet. 3e. Wij stellen steeds prijs op deskundige voorlichting op allerlei gebied van onze deskundige partijgenooten en meermalen wordt dan ook een dergelijk advies aan het secretarjaat voor de Kamerfactie gezon- den. V anneer dit in het vervolg ook van uw zijde gesehiedt, zal dit zeker op prijs worden gesteld, al kunnen wij ook alter- minst verbinden dat een dergelijk advies wordt gevolgd. Wanneer een bekwame mi litaire specialiteit op den voorgrond wordt gebracht, zal de partij hem vermoedelijk wel op een behoorlijke plaats op de lijst brengen. Het moment om de wijzigingen aan te brengen kan eerst komen bij de behande- ling van het ontwerp. Wanneer gij eens rustig in de handelingen naleest, wat mr. Dresselhuijs kort voor de eindstemming, Dinsdag in de Kamer heeft gezegd, dan zult gij zien, dat hij de reeds aangeboden hand aan de regeering nog verder heeft uitgestoken teneinde den Minister moge lijk te maken deze te grijpen. Hij deed dit omdat de Vrijheidsbond ernstig voelt, dal het legervraagstuk tot een oplossing moet komen en dat de geest van onzekerheid, die in de legerkringen heerscht zeer tot schade van een oogewekt dienen zoo spoedig mogelijk een eindp moest nemen. Hij betreurde het voorts, dat hij in dezen samen moest gaan met hen, die voor een behoorlijke weermacht niet of zoH goed als niets gevoelen. Maar waar de fractie overtuigd was, dat de getfeele opzet van het ontwerp niet zou brengen een goed leger en bovendien ver zou uitgaan boven de financieele Iasten, die de staat met het oog op de financieele ontreddering zou kunnen dragen, kpn niet zohder meer met de regeeringsvoorstellen worden medege- gaan. De Minister heeft gesteund op de weten- schap, dat het ontwerper met 1 of 2 stern,- men zou worden doorgejaagd, en heeft geweigerd de aangeboden hand te aan- vaarden. (N. R. Crt.) DE CONFERENT1E TE WASHINGTON. De vlootcommissie heeft Donderdag ver- gaderd over het duikbootvraagstuk. De vijf groote mogendheden hebben hun vertegenwoordigers laten spreken. Lord Lee, de Engelsche minister van ma rine, verdedigde het voorstel om de duik- booten voorgoed af te schaffen, na een op- somming te hebben gegeven, wat elke mo- gendheid aan duikbooten-tonnage bezit, en wel. Amerika 83.540, Engeland 80.500, Ja pan 32.000, Frankrijk 28.300 en Italie 18.250. Hughes kwam in zijn antwoord tot een veel hooger getal voor de mogendheden. Lord Lee bleek echter nog niet klaar te zijn en drukte zijn verwondering er over uit, dat, waar het hier een ontwapenings-con- ferentie gold, bleek, dat er voorstellen waren ingekomen om aan elk der thans heerschen- de mogendheden aan te geven, wat elk nog mocht bijbouwen en uitbreiden! Bovendien achtte hij de duikboot een verfoeilijk strijd- middel, zoowel ten aanval als ter verdedi- ging, ongeacht of de natie klein dan groot zij. Gezien wat Engeland gapraesteerd heeft me1 zijn vervoer van 15.000.000 soldaten tegen de 370 Duitsche duikbooten in, toom voldoende aan, hoe waardeloos dit wapen is. (Vergat lord Lee hierbij de hulp, die Enge land had van zijn enorme mijnenvelden, die het Kanaal afsnoerden?) Engeland, ver- volgde Lee, heeft een kustlijn, even lang als de andere mogendheden samen, ook heeft het de langste handelsroutes te beschermen; tegen de koopvaardij mag de duikboot niet langer gebezigd worden, gezien de enorme verliezen, die onrechtmatig werden geleden en toegebracht, te weten: 12.000.000 ton. 1100.000.000 dollar, een ongekend verlies aan koopwaar, en 20.000 non-combattanten, waaronder vrouwen en kinderen. Het Verdrag van Versailles wil de duik booten uit de wereld hebben, en Engeland, nog sterker dan het Verdrag, wil het, hoe wel het zelfzucht verweten zal worden maar dat verwijt werpt het verre van zich. Hoewel Engeland slechts voor zeven weken levensmiddelen in het land heeft, zal het, na de leer, die het getrokken heeft uit den laatsten oorlog nimmer uit te hongeren zijn. Dat de Entente nimmer vergete, dat het gered is door de Britsche vloten, voorai duikbootvloten. Wat niet wegneemt, dai Engeland vloten-en-bemanningen naar huis zal sturen, als zijn bondgenooten zulks wil- lenen zelf doen! Dat zal het Britsche offer zijn aan de wereld! Na hem sprak Sarraut, voor Frankrijk. En wel op een heel andere wijze; zooals de duikboot gebruikt was, noemde hij het „on- eervol", maar zooals ze te gebruiken zou zijn voor naties zonder slagschepen „nuttig", ja zelfs eervol. En voor de kolonien bepleitte hij duik booten, die langer afstanden kunnen af- leggen. Van afschaffing dus geen woord. Voor Italie sprak Schanzer; hij noemde duikbooten een doeltreffend verdedigings- middel, was het daarin oneens met Lord Lee evenals met diens andere verklaringen! Een echt Japansche verklaring legde Hs- nihara af: Japan was tegen elk misbruik van duikbooten! Wie ze ter verdediging noodig had, moest het rechtmatig doen. Zooals te begrijpen was, verklaarde Hughes, die namens Amerika de conferen ce met een opzienbarende ontwapenings- rede geopend had, dat de woord-en van Lord Lee hem persoonlijk diep getroffen hadden. Amerika verafschuwde alle onwettige oor- logmethodes. De Amerikaansche commissie van ad- viseurs was wel eenstemmig voor het behoud van de duikbooten als vechtwapen, maar daarom mocht dat nog niet als de meening der Amerikaansche regeering beschouwd worden. Helaas zal op de conferentie het commissierapport moeten gelden. En dat bevat veel merkwaardigs: n.l.: dat een on- beperkte duikbootenoorlog buiten de wet- ten valt; dat Amerika een groote duikboot- macht noodig heeft; de grootte der duikboo ten mag niet beperkt worden; Amerika moet zijn koloniep behouden, want ze te herwin- nen zou een nederlaag inhouden, dus heeft Amerika recht op een groot aantal duik booten Het Britsche voorstel tot royale afschaf fing wordt dus niet gesteund door zijn vrienden Naar Reuter meldt, heeft de Italiaansche delegatie aan de commissie voor de vloot- aangelegenheden voorgesteld, dat spoedig na de beeindiging der huidige, een nieuwe internationale conferentie zal bijeenkomen waaraan meer landen zullen deelnemen en welke zich in het bijzonder zal bezighouden met de kwestie der duikbooten en der klei- nere oorlogsbodems. Het vertrek der Engelsche delegatie. Reuter verneemt, dat Balfour, die voor- nemens was 31 December wederom naar Engeland terug te keeren, thans met het oog op het feit, dat de Washingtonsche confe rentie steeds voortduurt, heeft besloten zijn vertrek uit te stellen. De militaire gedelegeerde lord Cavon zal echter op den vastgestelden datum 31 De cember vertrekken. BIER EN. POLITIEK. Het verlossende woord is eindelijk ge- sproken. Op een jubilarus bijeenkomst van de ver eeniging der Beiersche bierbrouwerijen heeft een der bestuursleden gesproken over de ,,politieke roeping" der Duitsche brouw- industrie en toen verklaard, dat de revolu- tie van November 1918 niet gekomen zou zijn, indien men toen !4 procent alcohol be- vattend vol-bier gehad had, inplaats van het natte dun-bier. Zoo belachelijk als het lijkt, is deze op- merking niet. In Beieren heeft er steeds een innig verband bestaan tusschen bier en politiek. (Hb!.). DE „WEELDECONFERENTIE". Luxe-conferentie, noemt de Morning Post", de a.s. bijeenkomst te Cannes en het blad vaart heftig uit tegen het denkbeeld, om, waar overal bezuiniging en besparing de leuze is, in de duurste ontspannings- plaats van het continent een conferentie bijeen te roepen van den Oppersten Raad met alle daarbij behoorende staven van secretarissen, deskundigen, typisten, enz. enz. Een grap, waarvoor de ongelukkige belastingbetalers in het thans zonlooze en koude Engeland voor moeten bloeden. De „Morning Post" zou gaarne weten wat de bezuinigingsdictator Sir Eric Geddes van rleze geschiedenis denkt! DE VREDESDOLLAR. President Harding heeft toestemming ge geven tot den aanmaak van nieuwe dollars, welke de conferentie van Washington zullen herdenken. Op de voorzijde der munt staat een vrijheidsbeeld, en op de keerzijde een groote adelaar, die gezeten op den stomp van een zwaard, naar een olijftak grijpt, waarin het woord ,,Pax" is gegrift. Op den achtergrond ziet men de stralen der op- gaande zon, als een zinnebeeld voor het gloren van een nieuwen tijd. DE GRIEP. Naar het zich laat aanzien, dreigt in Duitschland wederom een nieuwe griep- epidemie. In Keulen doet de ziekte zich reeds sedert eenigen tijd voor. Thans Worden ook uit Coblenz talrijke ziektegevallen gcmeld. die vaak gepaard gaan met longontsteking, enz. Ook onder de bezettingstroepen moeten griepgevallen zijn voorgekomen. Uit Mannheim wordt zelfs gemeld, dat de tram haar bedrijf heeft moeten beperken, tengevolge van de talrijke ziektegevallen onder het riidend personeel en dat de scho- len wegens het besfnettingsgevaar zijn.ge sloten. Ook in Engeland is een stijging waar te nemen in het aantal sterfgevallen aan griep. welk verschijnsel voor het overige als nor maal is te beschouwen, daar het zich elk najaar voordoet. Van 6 sterfgevallen te Lon- den en 96 in de overige groote steden van Engeland in de week tot 5 November was de sterfte aan griep in de week tot T7 Decem ber gestegen tot 43 te Londen en 2V2 in de overige steden. Bij de epidemie in de lente van 1919 steeg de sterfte tot 3889 in de week en in den herfst van 1918 tot 7557. DE GRIEP IN ENGELAND. Ook in Engeland schijnt de influenza- epidemie zich uit te breiden. Het aantal sterfgevallen, door deze ziekte te Londen veroorzaakt, steeg volgens de „Times" ge- leidelijk van 6 in de week eindigende 5 November tot 43 in de week eindigende op 17 December. In de 96 groote steden van Engeland steeg het sterftecijfer ten gevol- ge van influenza in de overeenkomstige pe ri odes van 32 tot 212. De influenza treedt zeer eigenaardig op en kenmerkt zich door misselijkheid, bra- ken, duizelingen en een gevoel van groote zwakte. In sommige gevallen schijnt zich geen temperatuursverhooging voor te doen en blijven de zieken rondloopen, totdat het gevoel van zwakte hen waarschuwt dat zij ziek zijn. Sommigen krijgen uitslag. Tijdens de groote epidemie trad de ziek te op met stonngen in de longen, thans evenwel voornamelijk met storingen in de maag. LOONS V E RL AG ING EN BIT DE ENGEL SCHE SPOORWEGEN. De centrale loonraad van de Engelsche spoorwegen heeft besloten, de loonen van het spoorwegpersoneel met ingang van 1 lanuari met vier shilling per week te verhgen, cv^reenkomstig de wederzijds ge troffen regeling, dat de loonen zullen wor den verlaagd met een shilling per week voor iedere vijf punten daling van de kos ten voor het levensonderhoud. De vorige loonsverlaging had olaats in Juli, toen het index-'-ijfer tot 119 terug ging Thans staat dit cijfer op 99 TER NEUZEN, 28 December 1921. AANBESTEDINu. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed: den bouw van een grondkeeren- den muur lang 170 M. Ingeschreven werd door de heeren: P. J. en J. H. Rijnberg voor f 10.510, Gebrs. Van der Velden en P. M. Oostdijk voor f 9983, G. H. Kooman te Sluiski! voor /9195, J. P. de Vos voor 8790, R. Verschelling voor 8724, J. Elfrink voor 8601, I. P. Caste- leijn voor f 8478, W. P. Nieuwelink voor j 8400. Onder voorwaarden (afwijking van het bestek wat betreft de steensoort) werd in geschreven door de heeren R. Verschelling voor f 7460 en J. Elfrink voor 6140. VOOR EEN LIGTENT. z-aterdag had de aangekundigde voetbai- wedstrijd plaats, ten bate van de aanschaf- ling van een ligtent voor tuberculoselijders. i<eeds voor den aanvang, was het succes veizekerd, daar de dames, die zich met den verkoop van kaarten en inzameling van gelden belast een bedrag van ruim f 600 als saldo konden afdragen en de aanschaffing van de tent dus verzekerd was. Het weer was voor den wedstrijd niet gunstig, wegens regen en hagel, die af en toe vielen, doch toen des namiddags „T S C." en het vacantie-elftal, met verschi'l'lende leden van die vereeniging versterkt zich op- stelden, en de scheidsrechter beginnen floot, was een redelijk aantal toeschouwers op het luime sportterrein der H. B. S. tegenwoor- dig. De heer L. J. Geelhoedt deed als waar- nemend burgemeester de aftrap. Kort daarop arriveerde het muziekgezel- schap „De vereenigde werklieden" op het terrein, om met hare vroolijke toonen er ,,den inoed in te houden" hetgeen den muzikan- ten, ondanks het voor eene muziekuitvoe- ring gure weer, vrijwel gelukte. De voetballers hadden geen hinder van de koude en bekampten elkaar met grooten 'Jver op Keurifi sportieve wijze en 2av«. ^en spel te zien gespeend van alle ruwheden. De doelverdediger van „T. S. C." zag tweemaal, zijn tegenpartij driemaal den bal passeeren. Tijdens de pauze werden de spelers door de zorgen der directrice van het Ziekenhuis in de tent op ververschingen onthaald en werd door den heer L. J. de Vries namens het bestuur der vereeniging tot ziekenver- zorging een woord van dank gebracht aan de spelers, aan de dames die met de lijsten hadden gecirculeerd, aan de muzikanten en aan alien, die op eenigerlei wijze aan het welslagen van deze onderneming hadden meegewerkt. Hij beval het Ziekenhuis bij voortduring in aller welwillendheid aan. Vervolgens sprak de voorzitter van „T. S. C." de heer Lok een woord van dank voor het onthaal en achtte zich gelukkig, dat dezen namiddag velen hebben kunnen ervaren, dat de sport niet alleen dient voor ontwikkeling van lichaamskracht, doch dat zij ook nuttig werkzaam kan zijn voor het befeiken van een goed doel, en het aanschaffen eener ligtent »voor tuberculoselijders acht hij een groot volksbelang. Ten slotTe verkreeg ook nog het woord de heer Erkelens, leeraar aan de H. B. S., die als scheidsrechter fur.geerde, en ook leider is van een H. B. S.-club en die ook zijnen steun toezegde voor hetgeen men verder in het belang van het Ziekenhuis zou wenschen te doen, daar de H. B. S.-club gaarne ook voor plaatselijke belangen zal doen, wat zij voor Weenen deed. Hoewel zeer zware wotken overkwamen, bleef het tijdens den wedstrijd droog. Zie verder de rubriek „ingezonden stuk- ken". IN HET DRIJFZAND. meisjes, ongeveer 6 jaar oud, op het pas opgespoten zand, in de vfoegere gracht voor de Van Steenbergenlaan. Dit pas ge- vormde terrein wordt door de kinderen dik- wijls voor- speelplaats gebruikt, hetgeen meestal zonder bezwaar gaat, daar het zand terstond vast ligt. Deze kinderen kwamen echter blijkbaar op een nog met water verzadigd deel van het terrein, en zakten al dieper en dieper weg, zoodat zij zich niet meer konden ver- roeren of bewegen. Van den vasten wal waren velen getui- ge van het gebeurde, doch durfden zich niet op de blijkbaar gevaarlijke plaats wagen, om de kinderen te helpen, tot de heer Jan de Lege, die ook ter plaatse kwam, de kin deren trachtte te naderen, om hen uit hun benarde positie te redden. Die poging zou ook den redder bijna duur zijn te staan gekomen, want ook hij zakte spoedig weg in den verraderlijken bodem. Hem werd toe van den wal een paar planken toegeworpen, waarop hij steun wist te krijgen en waarna het hem ook gelukte de kinderen, die reeds over hun middel in het zand verzakt waren, uit het zand te trekken en behouden aan wal te brengen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Gisterenavond wilde de 44jarige onge- huwde sluisknecht P. Pladdet zich huis- waarts begeven, naar zijn aan de Oostsluis staande woning. Om den weg te verkorten, wilde hij gebruik maken van den door schot- balken gevormden noodovergang over het buitensluishoofii van de droog staande sluis. Hij schijnt bij het betreden van de noodbrug gestruikeld te zijn en stortte van een hoog- te van 12 meters naar beneden op den steenen vloer, en is blijkbaar op het hoofd neergekomen. Hij is met gespleten hersen- pan dood opgenomen. AANVAR1NG OP DE SCHELDE. Tijdens den mist van Zondagmorgen zijn hier ongeveer voor de haven in aanvaring gekomen de Duitsche stoomboot ,,Niobe" en de Zweedsche stoomboot „Maria". Zoowel de aanvarende stoomboot als de andere be- liepen zware averij. De Niobe is door een sleepboot naar Antwerpen gesleept en ook de Maria is weer naar Antwerpen terug- gekeerd. VLAAMSCH VOLKSTOONEEL. De aandacht der liefhebbers wordt ge- vestigd op de a.s. Vrijdag door het Vlaamsch Volkstooneel, directie Dr. De Gruyter, uit Gent, te geven voorstelling. Ditmaal wordt opgevoerd „Pietje, de Landlooper". Ge- dachtig aan het kunstgenot dat dit gezel- schap' alhier bij vroeger optreden schonk, kunnen wij deze voorstelling met warmte aanbevelen. AANBESTEDING. Te Middelburg werd heden aanbesteed: het herstellen van de kelderafdekkingen van de Westsluis te Ter Neuzen, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van het kanahl van Ter Neuzen. Raming f 5400. Ingeschreven werd door de heeren: Ingeschreven werd door de heeren: R. Verschelling te Ter Neuzen voor .f5470, J. van't Hoff te Hoek voor f 528C, j. A. Meer- tens te Ter Nuzen voor J5250, Gebrs. H. J. Zaterdagnamiddag waagdon zich twee

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2