LANDB0UWBER1CHTEN. 6EMENGDE BERICHTEN, Handelsberichten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. door, indien de geruchten dienaargaaade juist zijn, het een garantie-verdrag voor de veiligheid van zjjn grens aan te bieden, ruaar ouk door den eisch te handhavea, dai Duitschland Frankrijk's (en Belgie's) zichtbare verwoesting zal vergoeden. In zijn antwoord tot een afvaardiging uit de arbeiderspartjj zeide Lloyd George eergisteren met nadruk //dat Duitschland vergoeding moest betalen voor de werkelijk aange- richte schade, in het bijzouder in het ver- woeste gebied van Frankrijk. Hij zou de Fransche openbare meening niet onder de oogen kunnen zien met de weigering om op een dergelijk vergoeding te blijveu staan. De eenige kwestie was het vinden van de beste methode om die vergoeding los te kiijgen". Aangezien men echter een koe niet tegelijk kan slachten en melken, is het duideljjk, dat Loyd George beginnen wil, met het dier op krachten te laten komen. Wanneer EDgeland voorloopig van zjjn aandeel in de schaderergoeding afzag, zou al een begin gemaakt zijn. Er is nog een veel verder strekkend plan, volgens hetwelk Engeland de schuldeD, die de geallieerden het moeten betalen, kwijt zou schelden of opschorten, als vergoeding voor het uitbljjven van Duitsche aflossingen. Dat komt echter pas later aan de orde, omdat dan Amerika op zijn beurt een dergelijke c-lementie tegen- over Engeland zou moeten betoonen. De hoofdzaak is, dat Lloyd George en Briand zich in de hoogst belaDgrijke con- ferentie, die op handen is, verstaan over een methode om uit den warboel van het ultimatum te komen, en de voorteekenen zijn daar gunstig voor. De toon in de pers vaD beide landen is, na den hefiigen strijd over Angora, reeds veel vriendelijker ge- worden. DE IERSCHE VREDE. De Iersche regeling is bekrachtigd door beide huizen van het Britsche parlement. In het Lagerhuis werd zjj goedgekeurd, cadat het amendement, strekkende tot ver- werping ervan, was verworpen met 401 tegen 58 stemmen. In het Hoogerhuis werd zjj aanvaard, nadat het amendement tot verwerping was afgekeurd met 166 tegen 47 stemmen. In het Lagerhuis verklaarde Henderson, namens de arbeiderspartjj, dat de regeering nimmer juister den geest en het verlangen van het Britsche volk had weerspiegeld dan zjj in deze overeenkomst hadden gedaan ERNSTIGE OVER3TROOMING IN AMERIKA. De aanhoudende regens hebben in meer dan twaalf steden in het westelijk deel van den staat Washington overstrooming ver- oorzaakt, waarbjj reeds dertien personen het leven hebben verloren. EEN LEG A AT. Lord Mount Stephen, die dezer dagen in _den -oederdom van 92 jaar overleed, heeft zijn geheele reusachtige fortuin nagelaten aan het King Edward's Hospital Fund voor Londen. Lord Mount Stephen kreeg be- faamdheid als pionier in Canada, waar hij zich opwerkte uit de nederige positie van veehouder. Tjjdens zijn leven heeft hij reeds meer dan een half millioen pond aan het hospitaalfonds geschonken. DE DUITSCHE SCHADELOOS- STELLING. Het //Journal" schrijft in verband met de op 15 Januari en 15 Februari vervallen- de termjjnen der schadeloosstelling, dat de Commissie van Herstel Vrjjdag heeft ver- klaard, bij haar standpunt te bljjven, dat zjj onlangs tot uitdrukkirg bracht, n.l. dat Duitschland kan en moet betalen. Wat een uitstel van latere betalingen betreft, de commissie weigert deze kwestie te overwegen, zoolang Duitschland niet zegt, welke de modaliteiten zjjn van het mora torium waar het om verzoekt, en welke waarborgen het kan geven. TER NEUZEN, 19 December 1921. EEN TER AARDE BESTELLING. Jl. Zaterdag werd alhier begraven wijien de heer S. van Rees. Benevens de weinige familieleden, volgden enkele vrienden en het gemeentebestuur, en leden van het be- stuur der brandweer de baar naar de.groeve. Door den heer Huizinga, burgemeester, werd daar in treffende woorden de verdien- sten van den overledene in verschillend op- zicht der gemeente betoond, in herinnering gebracht. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer L. J. de Vries, secretarls der brand weer, die lange jaren met den overledene heeft samengewerkt, eh diens werk nader in herinnering bracht. Ten slotte sprak de heer J. P. W. Rommel, zwager van den overledene, die tevens alien dankte voor de eer den overledene betoond. EXAMEN W1SKUNDE. Te 's Gravenhage slaagde de heer K. L. van den Ende te Lamswaarde. NED. HANDELSCORRESPONDENTIE. Bij de Vereeniging „Het Nederlandsche Handelsinstituut" slaagde voor het diploma voor Ned. Handelscorrespondentie de heer H. van de Sande te Breskens. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Grand Rapids (N.-Amerika) Ds. J. Fraanje, te Barneveld. HULP IN NOOD. In de driemaandelijksche vergadering van het uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" alhier, bracht de Penningmeester ver- slag uit over de maanden September, Octo ber en November, waaruit bleek, dat was ontvangen aan contributie 617,58, buiten gewone inkomsten 63,85,' samen .1681,43 en dat was uitgegeven voor ondersteuning aan zieken 547,91, aan bodeloon f 80,50, buitengewone uitgaven 39,99,totaal 668,40, zoodat er een goed slot is van f 13,03. Het vorig goed slot bedroeg 2585^42 zoodat het kapitaal der vereeniging is ge- stegen tot 2598,45. Voor de afdeeling Steunkas werd ontvan gen f 67,16 aan contributie. Uitgegeven werd aan ondersteuning van zieken f 60 alzoo een goed slot van (7,10, hetwelk met het vorig goed slot een 'totaal bezit aanwijst van f 954,84. WONINGBOUW. Bij beschikking van de Ministers van Ar beit! en van Financien zijn aan de gemeen te Sas van Gent, tegen een rente van 6 pCi., voorschotten uit 's rijks kas verleend van ten hoogste /2600 (annuiteit 6.077 pCt., ge- durende 7o jaren te voldoen), en van ten hoogste f 102.438,88 (annuiteit 6.344 pCt., gedurende 50 jaren te voldoen), alsmede een Oijdrage van ten hoogste 3015,71, ten be- hoeve van het in orde maken van terrein en den bouw en de exploitatie van 17 ar- beiderswoningen door de vereeniging „Vooruit" aldaar. 1NVOER VAN RUNDVLEESCH IN BELGiE. Naar de redacteur van de „Msb." te Brussel verneemt, is de invoer in Belgie bij heele, halve beesten of kwartieren, zonder dat de longen er aan vast zijn, van verscn v'eesch van runderen, geslacht in Nederlanu toegestaan langs de tol- en hulpkanloren,' welke geopend zijn voor den invoer van' slachtvee. Het vleesch moet op ieder kwar- tier van 'n goed leesbaar stempel voorzien zijn, waaraan de herkomst is vast te stelien. RAAD VAN STATE. Voor de Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur is be- handeld het beroep door A. Thielen, predi cant der Gereformeerde Gemeente te Axel, ingesteld tegen het besluit van B. en W. der gemeente Axel waarbij aan H. J. ae Jonge aldaar vergunning is verleend tot plaatsing van een motor van 4 P. K. in een perceel waarin eene bakkerij is gevestigd naast de woning van genoemden predikant. Bij de Koningin was ingekomen een re quest van den Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente voornoemd tot ondersteuning van het beroep. De provinciale hoofdingenieur geeft als zijn oordeel te kennen, dat hier bezwaarlijk sprake kan zijn van hinder van ernstigen aard door den motor te veroorzaken. Gedep. Staten geven in overweging het beroep niet-ontvankelijk te verklaren, aan- gezien het niet is ingesteld overeenkomstig art. 15 der Hinderwet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 4 tot en met 10 Dec. 1921 in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk: St. Maartensdijk 2; Wemei- dinge 1. Diptheritis: 's-Heer Arendskerke 1; Krab bendijke 2; Middelburg 2; Vlissingen 1; Wemeldinge 2; Zierikzee 1. ZAAMSLAG. Vrijdag 11. had het 13- a 14jarige zoontje van den werkman C. H. het ongeluk bij spelen van haasje over, een zijner beenen te breken. Per brancard werd hij huiswaarts gebracht. AXEL. j.l. Vrijdag had alhier de plechtige instal- lane plaats van den heer F. Blok, als burge meester dezer gemeente. Een oogenblik dreigde stagnatie, omdat wegens mist de prov. boot van Vlissingen naar Ter Neuzen in den voormiddag niet afvoer en de heeren Van de Bilt en De Feijter, wethouders, die den burgemeester te Ter Neuzen zouden af- halen, wachtten te vergeefs, terwijl even- eens de feestcommissie met het muziekge- zelschap „Concordia" en talrijke belang- stelienden, die aan de Stationsstraat de komst van den nieuwen burgemeester ver- beidden, des middags werden teleurgesteld. Spoedig kwam er echter bericht, dat de heer Blok de Schelde van Vlissingen naar Breskens was overgestoken en per auto in aantocht was. De wethouders reden hem thans tot Philippine tegemoet en het plan van begroeting door de feestcommissie enz. werd verplaatst naar den ingane; der ge meente aan den Buthdijk. Omstreeks 2 uur arriveerde de burgemees ter met zijne echtgenoote en verdere familie leden, en werden door den heer F. Dekker, voorzitter der feestcommissie, uitgenoodigu de auto's te verlaten en plaats te nemen in de gereedstaande rijtuigen. Met het muziekgezelschap voorop, deeci de burgemeester hierop zijne intrede in de huis aan huis bevlagde stad en werd naar het stadhuis geleid, waar, in bijzijn van ae feestcommissie en een groot publiek, de plechtige installatie plaats had (zie verslag der raadszitting). Na afloop hield de burgemeester receptie, welke gelegenheid velen aangrepen om n den nieuwen burgemeester kennis te maken. Vervolgens werd den burgemeester door den gemeenteraad een lunch aangeboden. Na afloop daarvan werd door hem de be- volking van de pui van het raadhuis toege- sproken. Om half acht vormde zich een lichtstoer met tot slot een serenade aan den heer Blok in hetGulden Vlies". De voorzitter van hei muziekgezelschap sprak daar den burge meester toe en hoopte dat deze boven de partijen zal slaan. De burgemeester antwoordde met de ver- zekering, dat hij daartoe alles zal aanwen- den en zich niet door een partij hoopt te doen bei'nvloeden. Deze woorden werden met een luid hoera ontvangen. Des avonds werd den burgemeester in het „Gulden Vlies" een diner aangeboden, ter wijl in de gemeente het feest nog eenige uren opgewekt werd voortgezet. KOEWACHT. Tot onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Wamel is be- noemd de heer C. F. Hamerlinck, alhier. Zondagavond had op de bovenzaai der Zusterschool een vergadering plaats van den R. K. Werkliedenvereeniging. Als spre- ker trad op den WelEerw. heer W. Loos, geestelijk adviseur, die in een gloedvolle rede sprak over: „R K. Organisatie". De Eerw. spreker zette duidelijk uiteen, hoe door vele omstandigheden het moreele peil was gedaald. In mooi gekozen woor den gaf Zijne Eerw. de praktische middeien aan de hand om deze kwaal van onze tijd te bestrijden. Spreker besloot zijne rede, die ongeveer een uur dtiurde, met krachtige aansporing tot alle R. K. werklieden om steeds getrouw de plichten, die op hen rus- ten, te volbrengen. BRESKENS. Door schipper Jac. van den Heuvel alhier werd namens de visschers van Breskens aan den burgemeester van Emmen aangeboden een, desgewenscht twee wagons schardijn gratis te leveren voor de noodlijdenden in de veens-treken. Dit aanbod is in dank aanvaard. De vis- schers zullen de lading naar Vlissingen brengen en aldaar in den wagon storten. (Br. Crt.) Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. P. M. Ris- seeuw te Groede. SPORT. VOETBAL. Bij den gisteren voortgezetten bekerwed- strijd werd slechts een partij gespeeld n.l. tusschen Excelsior van St. Nicolaas en Blauw-Wit van Ter Neuzen. De uitslag in deze was 2—0 in 't voor- deel van Excelsior. Daarna kwam de vriendschappelijke wed- strijd tusschen de Ledeganck's-zonen van Eecloo en T. S. C. I van Ter Neuzen. De thuisclub gaf een keurig samenspel te zien waartegen de gasten niefcs kon- den uitrichten. De uitslag was 6—0 in 't voordeel van T. S. C. Gisteren ging T. V. V; 1 van Ter Neuzen naar IJzendijke om aldaar een vriendschap- pelijken wedstrijd te spelen tegen Juliana. De wedstrijd eindigde met een 10 overwinning voor Juliana. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: R. P. Sermijn, fabrieksarbeider, O 196g, van Belceele. A. de Meester, dienstbode, Vlooswijk- straat 29, van Zaamslag. J. K. Beniest, roeier, Van Steenbergen- laan 45, van Ostende. F. A. Bourgois, roeier, Westkolkstraat 4, van Ostende. Vertrokken: H. Overdulve, commissionair, O 8, naar Axel. G. van Dijken, dienstbode, Jozinastraat 14, naar Middelsturn. M. A. 't Gilde, zonder, Dwarsstraat 23. naar Axel. J. J. M. Lips, kapelaan, Korte Kerkstraat 22, naar Dongen. J. Dees, zonder beroep, 2e Feijterstraat 2, naar Bergen op Zoom. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 December de volgende vonnissen uitge- sproken: R. P. v. V., oud 13 j:, zonder beroep te Meerdonk (B,), is wegens diefstal veroor- deeld tot f 15 of 1 maand tuchtschool. A. C., oud 43 j., werkman te Sinay (B.), vervallen verklaard wegens niet-verschij- ning. S. M., oud 41 j., landbouwer te Hoek, is wegens mishandeling veroordfeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. JLH., oud 22 j., landbouwersknecht te Sluis, werd ten Taste gelegd, dat hij op 6 November 1921 te Oostburg Jacob Contani en Jan Philipse heeft mishandeld, door ge- noemde Contant tegen zijn dijbeen te trap- pen en voornoemden Philipse in het gelaat te slaan. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. A. M. A., oud 32 j., beurtschipper te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat hij op 9 No vember 1921 te Ter Neuzen J. C. Meijer geweldd;\dig bij zijn keel heeft gepakt en hem eenige vuistslagen in zijn gezicht heeft gegeven. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechf. In het vorig nummer meldden wij, dat op de Coop. BeetwortelsuikerfaFriek te Zeven- bergen 20 millioen K.G. bieten, die door de vorst geleden hadden, niet meer konden worden verwerkt De directie heeft echter medegedeeld, dat dit volkomen onjuist is. (M. Crt.) NOODLOTTIGE TWIST. Te Spyck bij Lobith kregen twee vrienden om een kleinigheid in dronkenschap twist. Plotseling ging een hunner naar binnen om even later gewapend met een hooigaffel zjjn vriend te Ijjf te gaandeze kreeg eenige steken in het hoofd en is reeds aan zjjn wonden overleden. De dader is, vreeseljjk onder den indruk, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. LEVEND BEGRAVEN. De 22jarige Hendrik Harms, uit Noord- laren, was zjjn broer bebulpzaam bij het maken van een put, waarvoor hjj de steenen uit een ouden put haalde. Toen hjj on geveer 20 voet beneden den beganen grond was en de zijwanden alien stenn misten, begon de bovengrond plotseling los te breken en in de diepte te vallen, Harms levend begravende. Er werd direct hard gewerkt om de aarde te verwijderen, doch toen men den ongelukkige bereikt had, was hjj reeds bezweken. GEVOLGEN VAN BIJZIENDHE1D. Een 82-jarige man, die erg bjjziende was, is by de brag over het Jac. van Lennepkanaal te Amsterdam in het water geloopen. Eenige brandweerlieden hebben den armen man, die nog teekenen van leven gaf, ge- r?d. By aankomst in het Wilhelmina- gastbuis bleek echter reeds te zjjn overleden. VERMORZELD. Toen Woensdag de stoomtram van 4 uur 50 van den Haag naar Voorburg de halte bg de viaduct aau de Laan van N. O. Indie naderde, kwam een 60*jarige dame van het bruggetje hjj de tol aanloopen om op te stappen. Vlak voor de lijn struikelde ze en hoewel de machinist alles deed om een ongeluk te voorkomen, kon hjj niet belet'en, dat de dame onder de tram raakte. Ze werd totaal vermorzeld en haar gelaat tot onherkenbaarwordens verminkt° Uit anderekeDteekens is gebleken, dat het slacht offer is mevr. de wed S. uit Voorburg. (Vad.) ONDEUGDELIJK WATER. Te Delft zjjn thans veie personen lijdende aan buikloop en brakingen, hetgeen wordt toegeschreven aan het drinkwater. DOOR EEN MOLENW1EK GETROFFEN. A rouw Lamers te Duiven, die door een molenwiek werd getrrffen, is gisteren aan de bekomen wondec in he» ziekenhuia te Zevenaar bezweken. Zij was in den af geloopen zomer gehuwd. DOOR DEN MIST. Tengevolge van den hevigen mist zijn verleden week tusschen Ellen en Emmerik twee spoorwegarbeiders tjjdens het verrichten van werkzaamheden aan de lijn door een passeerende losse locomotief gegrepen en gedood. MUNTSTUKKEN GE VON DEN. In de buurtschap Ugchelen, gem. Apel- doorn, heeft een grondwerker in een eiken- wal twee gouden, 161 zilveren en 25 ko- peren muntstukken gevonden, dateerend uit de jaren 1455, 1466, 1470 en 1572, De zilveren munten bevinden zich in goeden staatde figuren, letters en jaartallen zjjn duidelijk te herkennen. Rotterdam, 19 Dec. 1921. VEEMARKT. Aangevoerd werden 890 vette runderen, 270 vette- en graskalveren, 1431 schapen en lammeren en 1707 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. f 1,45 tot f 1,55 2e kw. /1,35 tot/1,25 3e kw. 1,15 tot /1,05 Ossen le kw. 1,40 tot 1,55; 2e kw. 1,30 tot f 1,203e kw. f 1,10 tot 1)—Kalveren le kw./1,90 tot /2,10; 2e kw. 1,70 tot 1,50; 3e kw. 1,30 tot 1,10; Schapen le kw. 0,90 tot 0,80 2e kw. 0.70 tot 0,60 3e kw. 0,50 tot fLammeren 0,90 tot 1,— Varkens le kw. 0,75 tot 0,78 2e kw. 0,72 tot 0,66; 3e kw. 0,64 tot 0,60export-varkens 0,74 tot 0,66. Varkens met ruimen aanvoer en redeljj- ken handel bjj lagere prjjzen dan de vorige week. Vet vee en vette kalveren in alle kwaliteiten zeer matigen handel met terug- loopende prjjzen. Schapen en lammeren, in beide soorten zeer matigen handel. FiJNE ZADEN. Zaailjjnzaad 25,— tot 28,— Zaailijnvoer 16,— tot 18,— Koolzaad 26,tot 30,Bruin Mos- terdzaad 25,— tot 26,— Geel Mosterd zaad 28,tot f 30,Karwjjzaad 32,tot 34,Blauwmaanzaad 44,tot /46,Kanariezaad 16, tot 17, VLAS. Aangevoerd: Blauw 13520 steen /1,15 tot /I,75, Groningsch 2500 steen 1,45 tot 1,85. Wit 2440 steen 1,30, Hollandsch Geel 5700 steen 1,30 tot 1,85, Dauwroot 200 steen 1,45 tot AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigenheimers /6,70 tot 7, Blauwe Eigenheimers f 6,80 tot f 7, Poters 4,50 tot 5,Spuische Eigen heimers f 7,25 tot 7,50 Zeeuwsche Blauwe 8,25 tot 8,50 Zeeuwsche Bonte 8,25 tot 8,50 Red Star 6,50 tot 6,75 Bravo's 7,75 tot f 8, E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 17, - tot 20,—. POLIT1E. Op het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd: 2 handschoenen, een tabakspijp en een portemonnaie in- houdende eenig geld. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. INUEZONUEN stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje in Uw veelgelezen bad? Gezien hebbende het verslag van den ge meenteraad van Ter Neuzen, en daaruit ver- nomen, dat de heer Van Cadsand wel eenig wantrouwen had in de keuringscommissie van de paarden- en veemarkt ter dezer plaatse, dacht ik zoo, zou het niet kunnen zijn, zooals men wel eens het spreekwoord hoort: zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten, of: waar het hart van vol is, loopt de mond van over. Als men de eer heeft, van een bestuur of com missie lid te zijn, het blijft gelijk van welke, dus ook jaarmarkten, mag men niet zijn col- lega's voortrekken. Mij dunkt, dan heeft de heer Van Cadsand niet veel vertrouwen in de heeren Dekker en De Braal gehad, want die waren met geen dieren ter markt. Maar men mag wel aannemen, dat die heeren hooger staan. Als de heer Van Cadsand echter genegen is om die oogenblikken als er moet gekeurd wor den in die categone waar dieren van leden der keuiingscomrmssie in behooren, wil ik hem als Burg en Weth. het toestaan, als getuige wvkn r Hle k,eunng geschiedt- En als de heer Van Cadsand soms op de markt aanwezi- was geweest, tjjdens het keuren, heeft hiTkun- i en zien dat de heer Donze en ondergetee- ■vende zich aan die nummers waarbjj hun die- din aanwezig waren, hebben onttrokken aan die keunng. Maar het is ook mogelijk dat de heer Van Cadsand te veel in hft lommer eft gestaan, onder het boomgewas ter dier plaatse, zoodat hij het niet zien kon Maar genoeg'. teeHkeneikmiJ<fnk V0<>r gen°men plaatsruimte- H. DL REGT Lzoon, Lid van de Keuringscommissie van de Paarden- en Veemarkt te Ter Neuzen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. V ergadering van Dinsdag IS December 1921, des namiddags 2 ure. meester.^ter he6r J" M" 0gge1' lo" BurSe" Tegenwoordig de leden: C. Th. van de Bilt w Tc- Erujjsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman. J. de Tejjter en M. Koster, benevens de Se- cretaris. Afwezig de heer J. de Kraker. (Vervolg). 11. Verzoek van den kapitein lier landstorm om nebruik te moseii maken van rfef gymnastieklokaal der openbare school. De VOORZITTER deelt mede, dat de kapi- tein van den vnjwilligen landstorm hem mon- delmg heeft verzocht, voor het houden van vry willige oefenmgen in den wapenhandel ge- iv, mogea maken van het gymnastiek- lokaal der openbare lagere school Hii heeft daarover met het hoofd school der gesproken en deze heeft als zijne meening te kennen gegeven dat het lokaal een avond per week voor dat doel zou kunnen worden afgestaan. Sprekei heeft er toen met den kapitein over gesproken en zijne medewerking toegezegd onder voorwaarde, dat er alleen gebruik van gemaakt zou worden in overleg met het hoofd van de school. Burgemeester en Wethouders stelien voor het verzoek in te willigen onder de volgende voorwaarden: 1. de dagen en uren voor het houden dier oefenmgen worden vastgesteld in overleg met het hoofd der openbare lagere school; 2. de leiders der oefeningen zijn verant- woordelijk voor de schade, die tijdens en ten gevolge van de oefeningen aan lokalen, meubelen of hulpmiddelen mocht worden toe- gebracht; de lokalen moeten na de oefeningen in goeden staat, geschikt voor het gewoon on derwijs, zijn; 3. de concierge, indien die er is, ontvangt uit de rekening van den Vrijwilligen Landstorm vergoeding voor zijne buitengewone werkzaam heden; 4. Burgemeester en Wethouders, het Rijks- schooltoezicht en het hoofd der openbare la gere school hebben vrijen toegang tot de oefe ningen. 5. dat de kosten voor het gebruik van vuur en licht zullen worden vergoed. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat men op die manier weer gaat afdwalen van het standif nt, dat alle vereenigingen uit de school moesten verdwijnen. Onlangs is men weer begonnen met den politiecursus toe te laten, nu komt dit weer, op die wijze geraakt men weer in xlen ouden toe stand. «ij zuu er tegen zjjn, de gevraagde vergunning toe te staan. De VOORZITTER moet opmerken, dat er omtrent deze zaak een overeenkomst schijnt te bestaan tusschen den Minister van Oorlog en dien van Kunsten en Wetenschappen, en laatstgenoemde heeft toegezegd, zooveel mo gelijk te zullen bevorderen, dat gymnastiek- lokalen van openbare scholen voor de vrijwil- lige oefeningen in den wapenhandel zouden worden afgestaan en die aanschrijving heeft ook de instemming van den Minister van Bin- nenlandsche zaken. De heer VAN DIXHOORN: Dat kan wel, maar m ij n goedkeuring kan het niet weg- dragen. De heer DIELEMAN: Was het niet beter geweest, indien die kapitein dat schriftelijk ge- vraagd had? De VOORZITTER meent, dat dit toch aan de zaak zelf niets zou doen veranderen; de kapitein had er echter vroeger reeds met den heer Den Hollander over gesproken en deze had hem toegezegd, dat hij het wel in orde zou maken. Nu kwam de kapitein eens infor- meeren hoe het er mede stond, maar nu bleek, ook in deze niet was gedaan wat hij had ver- wacht. Het onderwijs in deil wapenhandel komt ook aan de jeugd van Axel ten goede, want door daaraan deel te nemen, hebben ze uitzicht op een verkorten diensttijd. De heer KOSTER kan niet anders zeggen, dan dat het hem wel wat onaangenaam stemt, dat verschillende zaken den landbouw betref- fende, in de school niet kunnen gegeven, nl. de landbouwcursus, de cursus in paardenkennis, maar als er iets anders is, dan luiden de rap- porten van den heer Van Houte altijd, dat het wel kan. Dit werpt wel een eigenaardig licht op die zaken. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat de heer Van Houte liever niets anders in de school krijgt, en dat toch een lokaal aan den landbouwcursus is toegestaan en ook aan dien voor paardenkennis. Het advies van het hoofd der school luidt als volgt: In antwoord op Uw schrijven N. 14/56 dd. 28 November 1921 heb ik de eer, U te berichten, dat de gymnastiekzaal der openbare school des avonds na 6 uur nooit meer gebruikt wordt. In andere lokalen, voomamelijk die v'- boven de gymnastiekzaal, wordt evenwel alle avonden les gegevn, ne het is zeker, dat dit onderwijs zoo goed als onmogelijk wordt ge maakt, indien er uit den aard der zaak ru- moerige oefeningen van den Landstorm daar moet plaats hebben. De commandant heeft mij evenwel meege- deeld, dat er geen bezwaar bestaat om tot 8 uur z.g. stille oefeningen te geven en daarom zou Vrijdagsavonds dit onderwijs zonder al te veel stoomis voor de andere lessen gegeven kunnen worden. Ik zou Uw college dat willen voorstellen, op genoemden avond de gymnastiekzaal voor de Landstormoefeningen af te staan en daarbij er ten strengste den nadruk op te willen leggen, dat niets aan de aanwezige schoolmeubelen, ten deele aari de Rijksnormaallessen toebe- hoorende, mag worden beschadigd. Ook het schoonmaken van het lokaal, dat bij slecht weer zeer vuil zal worden gemaakt, zal een kwestie van belang zjjn. De heer VAN DIXHOORN zou willen vast- houden aan het genomen besluit en er niets meer in toelaten; zooals de school nu gebruikt wordt, acht hij het ongepermitteerd. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat het hier gymnastiekonderwijs betreft, dat maar eens per week gegeven wordt. Hij zou het spijtig vinden, als het niet werd toegestaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2