IsrN euzenscm Couruit STBUD TEGEN H1SSAAD. Yrijdag 16 December 1921. No. 7237. TWBBDB blad. BINNENLAND. FEUILLETON. BUITEN LAN D. 3EMENGDE BER1CHTEN. VAN MR. RINK. Mr. Rink heeft verklaard hoegenaamd niet te kunnen nagaan hoe het bericht in de bladen kwam tat hij zich niet meer voor een Kamercandidatuur zou beschik- baar stellen. Hij heeft daarover nog geen enkel besluit genomen. WIJZIOINO POSTTARIEF. In het posttarief zal 1 Januari a.s. eeni- ge wijziging worden gebracht, die weike voornameiijk den verzenders van gedruk te stukken (in den vorm van periodieke uitgaven, welke ten minste eenmaal per maand verszhijnen en bij minstens hon- derd exemplaren tegelijkertijd ter post worden bezorgd en den verzenders van ge- drukte stukken (welke bij ten minste twee- duizend, met elkander overeenstemmende exemplaren gelifktijdig ter post worden bezorgd) zal ten goede komen. Blijkbaar is het dus de bedoeling van het Rijk om kantoren, handelshuizen en andere instellingen, die circulates en der- gelijke bij duizenden hebben te verzenden, en uitgevers van periodieken, welke met in de termen van nieuwsbladen vallen, eenigszins tegemoet te komen. Zij kunnen voortaan die gearukte stukken bij abon- nement frankeeren en hun wordt een kor- ting toegestaan van 10 °/o. Wie tot nog toe dus 2000 circulates ver- zond moest daarvoor 2000 maal 2 cent is 40 gld. betalen; thans 36 gld. Bovendien behoeven de postzegels niet meer te wor- geplakt. Hbl. HUUR VAN ARBEIDERSWONINQEN. Volgens het Hdbl. zou in het voorne- nemen van de regeering liggen. te eischen. dat de huuropbrengst van met rijksvoor- schotten gebouwde arbeiderswoningen in het vervolg ten minste zal moeten bedra- gen zeventig procent van de exploitatie- kosten. DE FINANCIEELE TOESTAND DER POSTERIJEN TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Een vooruitgang van f 13.000.000 De ontwerpbegrooting 1922 van de poste- rijen, telegrarie en telefonie geeft belang- wekkende en tevens verheugende c.j- fers over den financieelen toestand van du Staatsbedrijf. In de memorie van toelichting consta- teert de Minister van Waterstaat, dat se- dert de vorige begrooting verbetering in den financieelen toestand van het bedrijf is te ontdekken. Voor 1921 moest een veriies worden geraamd van 13.219.311, thans is een verliespost opgenomen van /2.819.13b, alzoo een vooruitgang van ruim 10 millioen. Zelfs zou, indien de vergoeding aan het de- partement van Financien voor het vrijbrie- venvervoer op de spoorwegen niet had ver- hoogd moeten worden met een bedrag van f 3.000.000, een kleine winst geraamd kun nen zijn, n.l. van 180.862. De feitelijke vooruitgang voor's lands financien bedraagt dan ook niet minder dan ruim f 10.000.000 plus 3.000.000 is ruim 13.000.000. Gerekend wordt, dat voor 1922 aan sala- rissen en belooningen voor vast en tijdelijk personeel noodig zal zijn 54.326.903. Voor 1'921 werd een som van 58.062.541, dat Is bijna millioen meer, noodig geacht. Wat betreft de inkomsten, deze worden voor de posterijen voor 1922 geraamd op 63.066.800, terwijl geraamd werd voor 1921 51.730.400, alzoo voor 1922 meer f 11.366.400. Ten aanzien van de telegrafie wordt de opbrengst voor 1922 geraamd op 16.927.600 (1921 bedroeg 14.398.500). Wat de uitgaven betreft, hiervoor is uit- getrokken een bedrag van 116.933.753. De getalsterkte van het vaste personeel, met inbegrip van vacaturen, bedroeg op 1 Ja nuari 1921 22.993. De geraamde sterkte op 1 Januari 1922 is 23.261, terwijl die op 31 December 1922 wordt geraamd op 23.746. Hierbij verklaart de Minister uitdrukkelijk, dat waar een uitbreiding van personeel is 9uj Te zainen begaven zij zich naar de wo- nmg van de oude dame, die op een derde verdieping aan de rue de l'Hirondelle lag. Toen zij voorbij de loge gingen, zagen zij daar Fifi, die zich bij de portierster, juf- trouw Rabouin reeds had ingeburgerd. Met zijn weergalooze behendigheid had de jongeu zich in het vertrouwen van de portierster weten te dringen, door haar een heel verhaal op te disschen, dat hij loopjongen bij een winkelier was geweest en met zijn verdiende geld zijn moeaer aieunde, die weduwe was en nu als zie- kenverpleegster haar brood verdiende, dat hij zonder zijn schuld buiten betrekking was geraakt, maar zijn brave moeder niet tot last wilde zijn, zoodat hij een andere betrekking zocht, onverschillig wat, wan- neer hij zijn kost maar verdienen kon en nog wat over kon houden, om aan zijn moeder te geven. De portierster, die bejaard en daarbij doof was, wilde gaarne een liulp in haar loge hebben en Fifi deed zich zoo braaf voor, dat zij hem aanbood, zoolang hij nog geen andere betrekking had gevonden, bij haar te komen, om boodschappen te doen, de gangen en de trappen aan te ve- gen en 's nachts de deur te openen voor de bewoners, die laat thuis kwamen. Daarmee zou hij kost en inwoning ver dienen, benevens 12 sous per dag van de portierster, waar nog de fooden van de bewoners bij kwamen, als hij boodschap- geraamd, dit bepaald noodig is voor de be- hoefte van het Staatsbedrijf bij den steeds grooteren omvang, welken het vooral bij het onderdeel „telefonie" aanneemt. DE TWEETALIQHEID IN BELQIE. Naar men weet mogen de Belgische ge- meenten, als een zeker deel der inwonrs er voor is, om een tweetalige administrate verzoeken. Na Gent, heeft men nu te Ostende 6000 handteekeningen op een adres daartoe verzameld. Volgens de wet zijn er voor een dergelijke plaats 5000 noodig, zoodat de gemeentelijke administratie aldaar in het Vlaamsch en het Fransch zal moeten worden gevoerd. ALLES OP ZIJN KOP. Als een bewijs hoe in Oostenrijk alles tegenwoordig op zijn kop staat, meldt men ons uit Weenen, dat blijkens de of- ficieele gegevens het leger thans slechts een tweede luitenant kent, tegen 5 brigade- kolonels, 230 kolonels, 357 luitenant-kolo- nels, 410 majoors, 312 kapiteins en144 eerste luitenants. Onze berichtgever acht dit tevens een sprekend staaltje van de zucht naar hooge titels, die er over het alge- meen in ainbtenaarskringen heerscht in Oostenrijk. BEVROREN VOETEN. Te Naarden is op de Galgesloot een jon- ge'n aangetroffen met schaatsen in de hand, die het uitschreeuwde van pijn. Bij onder- zoek bleek, dat de voeten van den knaap bevroren waren. BLOEDVERGIFTIGING. Te Anna Paulowna is iemand aan bloed- vergiftiging overleden, die een puistje aan de lip had stuk gekrabd. GEVANGEN IN EEN DU1KBOOT. De dertig leden tellende bemanning van een duikboot, is er, nadat zij twaalf uur in het schip op den bodem der zee onder de kust van Bridgeport (Connecticut) had ge- vangen gezeten blootgesteld' aan chlorine- gasdampen, Donderdagmorgen der vorige week in geslaagd, door een torpedobuis te ontsnappen. De duikboot, de F 48, was be- zig met een proefvaart, toen zij op een rit stiet, of door een ander schip werd geramd. Zij zonk op den bodem en alle pogingen, die de bemanning aanwendde om het weer naar de oppervlakte te krijgen mislukten. De commandant, die wist, dat het schip in on- diep water lag, slaagde erin, door het in werking stellen van de balasttanks, het voor- ste gedeelte van het schip boven water te krijgen, doch de achtersteven bleef op den bodem rusten. lntusschen veroorzaakte de binnenstrooming van zeewater, dat in con tact kwam met het zuur van de batterijen, de ontwikkeling van chlorine in het schip. De boeg van het schip kwam juist bijtijds bo ven water om de mannen in staat te stellen door de torpedobuis te kruipen en op den romp te klauteren tot een sleepboot hen op- merkte en oppikte. Drie leden der beman ning.moesten in het hospitaal worden opge nomen tengevolge van gasvergiftiging. EEN KAMERLID VOOR HET GERECHT. Een onverkwikkelijke zaak, waarvan prijs- opdrijving en verduistering van documenten de voprnaamste elementen vormen, is Za- terdag voor de lOe Chambre Correctionnelle te Parijs voorgekomen. De heer Cai'tucoli, Kamerafgevaardigde van Corsica, wordt "oe- schuldigd van onwettige prijsopdrijving van spek uit den dienst der levensmiddelenvoor- ziening. In Januari 1919 had hij een hoeveel- heid spek welke hij voor 715.247 francs had ingekocht voor 1.135.968 francs verkocht, aldus een winst van 420.000 francs makend. Ondanks de bij de wet vastgestelde ver- koopzones, had hij dit spek in het Saarge- bied verkocht, voorwendend het uit Amerika te hebben gei'inporteerd. De beklaagde betoogde zijn goeden trouw, en zeide, dat de levensmiddelenvoorzienings- dienst hem nimmer, mondeling noch schrif- telijk, eenige voorwaarden had gesteld wat betreft den verkoopsprijs en de verkoops- z6ne. Tot de getuige behoorden behalve Mr. De Moro-Grafferi, Kamerafgevaardigde voor Corsica, de heer Bernardini, procuratiehou- der der firma Cai'tucoli. Deze verklaarde, pen voor hen deed of aannam, wat bij elkaar wel een franc of 1 fr. 50 zou kun nen worden. Een pracht van een positie! Als slaapplaats was hem een kist die in de lege stond aangewezen, waar hij pre- cies in kon, omdat Uij maar klein en ma- ger was en hij moest in de loge slapen, tenemde 's nachts de deur te kunnen opentrekken, aan het touw, dat daarin uii- kwam. Ha, daar is mijn moeder! riep hij uit, toen hij de beide vrouwen zag binnen- komen. En hij snelde toe, om zijn moeder goe den dag te gaan zeggen, met zoo goed gespeelde kinderliefde, dat jui'frouw Ra bouin en door getrotten werd. Vrouw Pinchard wisselde een vriende- iijken groet met de portierster en de bei de vrouwen gingen naar boven. De oude dame, wie vrouw Pinchard aan een vertrouwbare ziekenverpleegster zou helpen, mevrouw Laroche, zat, met kus- sens ondersteund, in haar grooten arm- stoel, toen de foeide vrouwen bij haar binnentraden. Ze keek de vrouw, die haar door moe der Pinchard werd aanbevolen scherp aan en het scheen, dat het uiterlijk van de weduwe Vollard haar niet al te best beviel, want zij tronsde de dikke grijze wenk- brouwen en haar gelaat drukte twijfel u!L Evenwel, die vrouw was goed en zinde- lijk gekleed en dat vergoedde den ongun- stigen indruk, die haar gelaat bij het eerste gezicht op mevrouw Laroche maakte. Goedhartige vrouw als zij was, .wilde zij memand op het uiterlijk beoordeelen en bovendien meende zij de stoelenmat- ster als een fatsoenlijke vrouw te kennen, dat na de huiszoeking een proces-verbaal was opgemaakt, waarin werd gezegd, dat hij wel degelijk kennis droeg van de beper- kende bepalingen der levensmiddelenvoor- ziening. Daar hij echter nimmer deze be palingen heeft gekend, had hij geprotesteerd, en was het proces-verbaal gewijzigd. Boven dien had men in de verzegelde stukken, die bij hem in beslag waren genomen, een bor- derau ingelast, waarop de door hem niet gekende bepalingen stonden vermeld. Dit borderau was eveneens op zijn verzoek uit de stukken weggenomen. Ten slotte constateerde de president, dat er van de 24 door Bernardini overgelegde stukken nog slechts vijf waren overgebleven. De rest was verdwenen. Hetgeen den presi dent aanleiding gaf de zitting de schorsen voor een nader onderzoek. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 December 1921, des namiddags 2 ure. Voorzitter de heer J. M. Oggel, lo. Burge- meester. Tegenwoordig de leden: C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens de Se- cretaris. Afwezig de heer J. de Kraker. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. De notulen der vergaderingen van 13 en 20 September en van 18 October worden met al- gemeene stemmen onveranderd vastgesteld. Omtrent de notuian. der vergadering van 25 October 1.1. merkt de VOORZITTER op, dat in den aanhef moet staan, dat de notulen van de drie voorgaande vergaderingen werden aange- houden, in plaats van 2. Voorts is in de in die notulen opgenomen verordening voor de ambtenaren en bedienden ter gemeente-secretarie in artikel het woord ,,lokalen" uitgevallen en moet gelezen worden. Met deze wijziging worden ook deze notulen met algemeene stemmen vastgesteld. Hierna komt aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 25 October 1921, in zake geldleening groot f 4000, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomeri voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 25 October 1921, in zake geldleening van f 2500, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een bericht van Gedeputeerde Stater van Zeeland, dat door hen de door den raad van Goes vastgestelde begrooting voor den keuringsdienst voor het gebied Goes is goed- gekeurd en dat door hen op de grootst moge- lijke zuinigheid is aangedrongen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de op 28 October 1921 ten kantore van den gemeente-ontvanger door Burgemeester en Wethouders gehouden opneming der boeken en kas, waarbij is ge- bleken dat gedurende het jaar 1921 is ontvan- gen 191.460,47ya en uitgegeven f 186.856,47, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 4504,0012; het goed slot der rekening over 1919, dat nog niet, op de loopende begrooting in o'ntvangst is gebracht bedraagt f 2070,35 en het vermoedelijk goed slot der rekening ovei 1920 f 10.402,99, zoodat in kas moest Zijn f 16.977,34 V2, overeenkomende met de vertoon- cle gelde'n en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van P. van Vessem, amb- tenaar ter secretarie, die daarin, naar aanlei- aing van het raadsbesluit d.d. 25 October 1.1., waarbij aan hem een toeslag op zijn pensioen wordt toegekend tot een bedrag, dat zijn in- komen op f 1300 bestendigt, zijn innigen dank betuigt. De breede opvatting welke het 'raads besluit zoozeer siert, door een aanvulling van zijn pensioen met f 872, heeft hem diep ge- troffen, terwijl het op zijn hoogen leeftijd op zijn levensweg een vriendelijk licht werpt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een'schrijven van J. Comelisse, boekhou- de'r der gasfabriek, waarin deze naar aanlei ding van de hem gegeven mondelinge opdracht bericht, dat het totaal verbruik van gas door alle straatlantaams plus gasverlies bedraagt 40.000 M3. Bovendien is ook in die som van 4200 begrepen het salaris der lantaarnop- stekers en diverse onderhoudskosten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit rapport hem door de beknoptheid wel wat te- leursteld, hij had verwacht, dat een opgaaf zou verstrekt zijn omtrent het aantal nacht- en het aantal avondlampen, onder opgaaf van den br'andtijd dier lampen, hoe lang een avond- lamp brand en hoelang de nachtlampen bran- den. Hij stelt voor, die opgaaf alsnog te ver zoeken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. De VOORZITTER deelt mede, dat hn wier aanbeveling voor haar als sen waar- borg gold. 1 Na haar met eenige vriendelijke woor- den te hebben verwelkomd, riep zij haar dienstbode, teneinde deze met de zieken verpleegster 111 kennis te Drengen. De dienstbode was een Bretonsche, wat men dadelijk zien kon aan haar kleedij. Yvonne was. haar naain en zij was een mooi meisje, met blond haar, prachtige blauwe oogen en blozende wangen, hoog- stens 18 jaar oud. Ook op haar scheen de nieuwe zieken verpleegster geen gunstigen indruk te ma- ken, want zij was tamelijk terughoudetid toen haar meesteres haar zeide, welke functie de weduwe Vollard hier in huis zou vervullen, maar, voorzichtig als zij was, veroorloofde zij zich geen enkele op- merking en beloofde haar meesteres, dat zij goed voor de verpleegster zorgen zou. Deze ging daarop tegen vrouw Vollard voort: U zal u alleen met rriij hebben bezig te houden en over dag zal u weinig te doen hebben, maar er moet 's nachts bij mij gewaakt worden. Daarom heb ik een ver pleegster willen hebben. Yvonne heeft het tot dusverre gedaan, maar zij is nog zoo jor.g en op haar leeftijd heeft men den slaap te veel noodig. Daarom heeft zij er ten slotte in toegestemd, ofshoon zij er eerst niet van wilde hooren. Vrouw Pinchard, wier taak nu volbracht was, wilue ai aischeid nemen, toen er aan de deur geklopt werd. Yvonne deed open. Het was Fifi. Hij bracht een brief boven en gaf dezen aan de Bretonsche, die den jongen eenigs zins verbaasd aankeek. tweemaal in de maand November en nogmaals i.i de maand December bij het aanplakken van de biljetten voor de sluiting der wegen, door de gemeente-veidwachters de verlichting in de buirenwijken heeft laten controleeren. filijkens van hen ontvangen scnnltelijk rapport, is op iederen avond geconstateerd, dat de lantaarns overal branden. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Ruiling van grond met Ph. J. van Dix hoorn. De VOORZITTER deelt mede, dat het voor- nemen om gemeentegrond aan den publieken dienst te onttrexken wegens ruiling van grond met den heer Ph. J..van Dixhoorn is gepubii- ceerd, en dat op het bestemde tijdstip daar- tegen geen bezwaren waren ingebracht. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor, het voigende besluit te nemen: De raad der gemeente Axel; gezien het verzoekschriit van den heer Ph. J. van Dixhoorn, d.d. 15 Augustus 1921, om aan hem in ruil af te staan eeiuge perceelen ge meentegrond, liggende in de onmiddellijke 11a- bijheid van zijn erf aan de Zeestraat; overwegende, dat door in te gaan op zijn verzoek eene rechte en degelijke scheidmg zou verkregen worden tusschen de beide perceelen en de schoonheid daardoor zeer wordt bevor- derd, wat zeker in alle opzichten in het belang der gemeente is; overwegende, dat bedoelde grond heden aan den publieken dienst onttrokken is; besluit: aan Philippus Johannes van Dixhoorn, land- bouwer alhier, in eigendom af te staan een ge deelte-van Sectie G No. 2615, een gedeelte van Sectie G, No. 2673, tegen een gedeelte van Seclie G, No. 1560, een gedeelte van Sectie G, No. 875 en een gedeeite van Sectie F, No. 950, samen groot ongeveer een honderd drie en zeventig vierkante Meter (173 M2.); onder voorwaarde: 1. dat eerst voldaan wordt aan alle voor waarden van de vqrige ruiling, volgens ac- te verleden 22 December 1917 voor Notaris J. A. Dregmans te Axel; 2. dat de grenslijn van laatstgenoemde rai ling aangenomen wordt, zooals die nu is afgerasterd; 3. dat door den heer Ph. J. van Dixhoorn vijf en zeventig gulden aan de gemeeftte wordt betaald voor de meerder waarde van den door de gemeente in ruil te geven grond; 4. dat de nieuwe grenslijn ten genoege van Burgemeester en Wethouders va%Axel op voldoende wijze wordt afgerasterd binnen den tijd van een jaar na heden; 5. dat een behoorlijke afrit wordt gemaakt naar den Brandput daar ter plaatse, als- mede een dam naar de weide, binnen den tijd van een jaar, ten genoege van Burge meester en Wethouders; 6. mocht aan de voorwaarden in 1 en 5 ge- noemd niet tijdig zijn voldaan, zoo zal dit door Burgemeester en Wethouders op kos- ten van den heer Ph. J. van Dixhoorn wor den uitgevoerd; 7. de kosten vallende op deze ruiling zijn voor den heer Ph. J. van Dixhoorn. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De heer Van Dixhoorn neemt aan deze stem ming geen deel. 3. Gewijzifcd verzoek van fVl. den Engeis- man om ruil of koop van gemeente grond. De VOORZITTER doet mededeeling van een gewijzigd verzoek van M. den Engeisman, cm hem in ruil of tegen billijke tegemoetkommg een stuk grond achter zijn perceel te willen afstaan, omdat: To. hjj bij verbouwing van zijn woonhuis eenige vrjje open ruimte zou hebben; 2o. genoemd stuk grond toch niet voor rij- weg wordt gebruikt, en er toch nog een door- gang overblijft, een en ander op bij het adrcs ingezonden teekening aangeduid. 4. Verzoek van F. Rinn om aan hem grond van de gemeente m koop of ruil af te staan. De VOORZITTER doet nog mededeeling van een verzoek van F. Rinn, v. onende wijk E, no. 60, die in aansiuiting op het verzoek van zijn buurman M. den Engeisman verzoekt, hem ver- gunning te willen verleenen tot het uitbreiden van zijn bergpiaats, in de lijn door Den En geisman aangevraagd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, alvorens dezen gevraagden grond te ruil en of te verkoopen, deze aan den publieken dienst te onttrekken. De VOORZITTER deelt ter toelichting van het verzoek mede, dat de straat, bij inwilliging van deze verzoeken, reeht zou komen. De heer KRUIJSSE meent, dat het gangetje er smaller door worden zal: De VOORZITTER gelooft dit niet, wel op sommige plaatsen, maar er zijn nu ook gedeel- ten waar het door de uitsteeksels van de aan- grenzende erven smaller is, het komt nu reeht, en de toestand zal er door verfraaien. Er blijft voldoende breedte voor voetgangers en pas sage met hondenkarren. De heer KRUIJSSE: Toch niet voor kar en paard. De VOORZITTER meent, dat dit ni» het geval is. De heer KRUIJSSE geeft te kem thans de verandering die inwilliging v verzoek tengevolge zou hebben, op het t niet juist is te zien. Hij zou gaarne willei het goed zichtbaar werd uitgezet en dat ook andere menschen, belanghebbenden, kunnen zien, opdat ze gewaarschuwd zijn, w. neer ze mogelijk door de verandering in h belangen zouden benadeeld worden, ze kunne dan eventueel bezwaren tegen de onttrekkinf. aan den publieken dienst indienen. Thans wordt dit nog al eens nagelaten omdat men geen erg heeft in de -verandering en komen de klachten pas later. De VOORZITTER zegt toe, dat goed zicht baar zal worden aangegeven, welke grond van den publieken weg zal ontnomen worden, bij inwilliging van het verzoek. Hij bespreekt nog even den prijs, dien berekend zal worden voor den grond dien de gemeente meer geeft dan terugkrijgt en noemt een prijs van f 1, per M2. Verschillende leden merken op, dat daarover kan gesproken worden, indien de grond aan den publieken dienst is onttrokken. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders omtrent de beide verzoeken wordt aange nomen met algemeene stemmen. 5. Verzoek van P. A. Jens, om ontslag als gemeente-geneesheer. De VOORZITTER* deelt mede, dat is inge komen een verzoek van den heer P. A. Jens, om hem, wegens vertrek naar elders, eervol ontsiag te verleenen als gemeentegeneesheer tegen 1 januari a.s. Tijdens zyn venof en tot het tijdstip van zijn ontsiag zal in de waarne- ming der runctie worden voorzien. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dat verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De VOORZITTER stelt voor, Burgemeester en Wethouders te machtigen over te gaan tot de oproepmg van een gemeente-geneesheer, in de nieruoor ontstaande vacature, voor het waarnemen van de armenpractijk en er tot de mdiensttreding van den nieuwen geneesheer mede te belasten Dr. Bom. De oproepmg zoti kunnen geschieden tegen 1 April of zooveel vroeger als de benoemde elders ontsiag kan krijgen. De heer VAN DIXHOORN acht gewenscht, dat er spoedig een ander is, want hij acht den dienst voor 1 dokter te zwaar. De heer DIELEMAN vraagt of het waarne men van de armenpractijk met door 1 dokter kan geschieden. De VOORZITTER merkt op, dat dit wel zou kunnen, maar het is gewenscht, dat men in de gemeente 2 geneesheeren heeft, daarom is het rationed, dat wordt voorgesteld een tweede ge neesheer op te roepen. De heer DIELEMAN heeft toch het gevoel, dat er aan de situatie iets hapert, want, hoe zal het weer gaan. De raad ife zoo goed als aan gewezen om den dokter te benoemen die door den vertrekkenden geneesheer is aangewezen, daar er buiten hem wel geen sollicitanten zul- len komen. Spreker heeft persoonlijk niets tegen dien opvolger, maar acht, dat in deze zaak toch een onzuivere lijn aanwezig is. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, in dien men zulks wilde ontgaan, men zich tot 1 gemeente-geneesheer zou moeten bepalen. Er moet echter getracht worden, hier twee ge neesheeren te behouden. Er is een vacature, en daarin dient te worden voorzien. De ge meente is voor 1 geneesheer te uitgebreid De heer KRUIJSSE herinnert, dat de split- sing van de armenpractijk onder de twee ge neesheeren juist is begonnen met het doel om hier twee geneesheeren '3 krijgen en toen dok ter Trouw wegging is die zaak tei stond zoo geregeld, om de gelegenheid te krijgen hier een tweeden geneesheer te houden en die is toen gekomen ook. De VOORZITTER meent, dat de heer Diele man eigenlijk geen bezwaar heeft tegen een tweeden geneesheer, maar wel, dat de raad er reeds bij voorbaat op aangewezen is een candi- daat te benoemen die door den vertrekkenden geneesheer hier is achtergelaten en die den ge- menteraad dus als het ware wordt opgedron- gen. Hij zal nu zeggen: waarom er een op te roepen, waar we er reeds een hebben? De heer DIELEMAN acht het zeker een be zwaar dat de raad in zijn keus niet vnj zal zijn en van nu af reeds op een candidaat is aangewezen. De VOORZITTER: Daar zal toch niets tegen te doen zijn. De heer KRUIJSSE merkt op, dat daar te- genover staat, dat de gemeenteraad voor een salaris van f 400 's jaars dan toch ook zulke hooge eischen niet kan stellen. De VOORZITTER is het daarmede wel eens, want voor 4000 zou de raad misschien nog even weinig daarover te vertellen hebben. Als er eenmaal een dokter is, zal er geen ander komen. _T De heer VAN DIXHOORN: We leven nu eenmaal in een maatschappij van trusten. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het oproepen van een tweeden ge neesheer wordt aangenomen met algemeene stemmen. (Zie verder het Eerste Blad). Vrouw Pinchard zeide, bij wijze van opheldering: Dat is de zoon van juffrouw Vollard. Zoo, sprak mevrouw Laroche, maar hoe komt het aan, dat hij dien brief boven Drengt? Hij was voor het oogenblik zonder be trekking en nu heipt hij juffrouw Rabouin wat in haar loge. De brief was aan mevrouw Laroche ge- adresseerd en Yvonne bracht hem aan de oude dame. Deze opende hem en, 11a gelezen te hebben, zeide zij tegen de Bretonsche: Van mijn notaris. De dienstbode, die tevens dc vertrouwe- linge van haar meesteres was en op de hoogte met al haar zaken, vroeg: Wat sclirijft hij? Het huis is verkocht. En de prijs? Zooals we gedacht hadden. De ziekenverpleegster en haar vriendin die gretig toeluisterden, waren zeer ler leurgesteld over dit antwoord, waaruil voor haar niets te vernemen viel. Yvonne hernam: Dus dan kunt u het geld zeker krijgen, wanneer u het hebben wilt? Ja en dat zal spoedig zijn, dan kan ik het dadelijk opsturen naar 1 ours, aan den notaris van mijn kleindochter. Het is een mooie bruidschat, die u haar daarmee geeft, mevrouw. Och, aan wie kan ik mijn geld beter geven, dan aan mijn lieve Camille? Na een oogenblik zwijgen vroeg de Bre tonsche weer. En wie moet het geld bij den notaris gaan halen, mevrouw? Dat zal jij wel moeten doen, Yvonne, want ik kan zeit niet uitgaan. Wanneer? Morgen of overmorgen, daar zal ik nog eens over nadenken. Vrouw Pinchard, die wel begreep dat zij nu niet langer olijven kon, nam atscheid van mevrouw Laroche en ging been. De weduwe Vollard liet haar uit en, aan de deur gekomen, fluisterde zij haar in het oor: Stuur mij zoo spoedig mogelijk Pied- noir, wij moeten vanavond nog een be sluit nemen. Twee uren later werd er opnieuw bij mevrouw Laroche aangebeld. Yvonne, die open deed, deinsde ver- schrikt terug, toen zij in het baardige ge laat van Piednoir staarde. Maar de man, die den witten kiel van de bestellers droeg, nam zeer beleefd zijn pet af en vroeg vriendelijk, of hij zijn schoonzuster, juffrouw Vollard, die hier verpleegster was mocht spreken. Yvonne riep de verpleegster en deze stond 10 minuten lang met den man in de gang te praten. Zij spraken zeer levendig, maar met ge- dempte stemmen, terwijl de dienstbode hen ongemerkt, door het keukenraam, dat op de gang uitzag, gadesloeg. De bretonsche had van het eerste oogen blik at iets tegen die verpleegster gehad en het Dezoek van dien zoogenaamden zwager met zijn niet minder terudstoo- tend voorkomen, was weinig geschikt om haar vertrouwen in te boezemen, maar zij" kon geen enkel woord van het gesprek opvangen. (Wordt vervolgd.) r -■* fL- .v. -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5