PBEDIKBEUBTES LANBBGUWSERICHim 6EMENGDE RERICHTEN, BUR6ERLIJKEK STAND. Laatste Berichten. De voorzitter van het comite, de heer H. J. van den Ouden deed dit zeker namens alien toen hij Dr. Severijn hartelijk danutc voor zijne schoone rede, die, hoopte hij, voor velen aanleiuing zai zijn oin den goeden strijd te strijden. Met het zingen van Psalm 73 10 en dankgebed werd de bije^nkomst gesloter.. Medegedeeld werd nog, dat op 12 Jan. a-s. in de Geref. Kerk alhier voor het comite hoopt op te treden Prof. Dr. Aalders van Amsterdam met het ondervverp: ,,De Gezich- ten van Daniel." AANBESTED1NG. Door den directeur van de N. V. Prov. Zeeuwsche Electr. Maatschappij werd Don- derdag aanbesteed: a. het bouwen van een schakelstation te Philippine. lnschrijvers de heeren P. M. Oostdijk te Ter Neuzen voor /6470; Gebr. Nieuwelink te Huek vobr 6425; j. van 't Hoff te Hoek voor J'6418; A. Vernaeve te Sas van Gent voor f 5274. b. het bouwen van een transformator- station te Hoek. lnschrijvers wed. A. de Kort en Gebr. Van tier Velden te Ter Neuzen voor 1945; Gebr, Nieuwelink te Hoek voor j 1758; P. M. Oostdijk te Ter Neuzen voor 1680 en J. van't Hoff te Hoek voor 1645. Voor beide perceelen samen schreef tie heer Oos.tdijk in voor ,f8150. AXEL. In den nacht van 14 op 15 dezer zijn bij den vlashandelaar en winkelier J. de Feijter, in het buurtschap Schapenbout, eer; 10-tai kippen ontvreemd, benevens een 25 K.G. afgewerkt vlas, een bokmes, een bij- tel, een pan en pot. Bij de meeste van zijn buren werden verschillende voorwerpen gestolen, vahronder waschgoed en kippen. Enkele gestolen goederen werden terug gevonden. Zondag 18 December 1921. EEN D1KKE STROP. De aandeelhouders der Coop. Stroo-Car- tonfabriek „De Halm" te Groningen, heb- ben van de directie bericht ontvangen, dat wegens de malaise in de carton-industrie, het bedrag voor het geleverde stroo ontvan gen van het seizoen 192021 (waarvoor gemiddeld f 11,50 per 1000 K.G. is betaald, terug te geven en bovendien op ieder aan- deei 180 te storten. Wijl ieder landbouwer gemiddeld 8 aandeelen heeft, begrijpt men den leelijken strop voor alle aandeelhouders! BIETEN NIET MEER VERWERKT. Aan de Coop. Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen worden 20 millioen K.G. bieten niet meer verwerkt, ze hebben door d"en vorst zoo geleden, dat ze het arbeidsloor. niet meer waard zijn. (M. Crt.) KECHTZAKEN. WERKLOOS. Een schoenmaker te Nijmegen had nit de werkloozenkas van zijn vakvereeniging gel- den getrokken omdat hij werkloos was. Hij trok in het geheel ongeveer 200; later bieek dat hij voor patroons thuis had gewerkt en toch dagelijks op de werkloozenlijst was gaan teekenen. Toen hem gevraagd werd om de ontvan gen gelden terug te betalen verklaarde hij dit te willen doen met twee kwartjes per week. Daarmede kon geen genoegen wor den genomen. De schoenmaker werd vervolgd en heeft voor de rechtbank te Arnhem terecht ge- staan. Het O. M. eischte drie maanden gevan- genisstraf wegens oplichting. De rechtbank veroordeelde hem tot twee maanden. IN ZIJN WONING AANGEVALLEN. Een 72-jarige bewoner van de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Maandag- avond ongeveer 9 uur in zijn woning is aangevallen door een onbekend gebleven man, die trachtte zijn keel dicht te knijpen. Door zijn geschreeuw en de komst der buren heeft de onbekende met een ande- ren man, die vermoedelijk op de uitkijk heeft gestaan, de vlucht genomen. Dietstal was waarschijnlijk de beweeg- reden van de daad. Dinsdag is een man gearresteerd, die ervan verdacht worth, de aanranding gepleegd te hebben. DE FILM „HET ROODE RUSLAND". De film „FIet roode Rusland" die hevige protesten nitlok*e van de communisten, toen zij kort geleden te Parijs werd ver- toond, heeft thans te Bordeaux aanleidirig gegeven tot relletjes, meldl; de „Times" Ongeveer 300 communisten, die in het ci nema-theater aanwezig waren protesteer; den tegen wat zij een onjuiste voorstel'.ing noemden van Lenin en Trotski en hieven de „Internationale" aan. Daarop volgde 'n onvermijdelijke tegen-demonstratie" zoo- dat de politie te hulp moest worden ge- roepen. Tijdens de herrie staken de com munisten het doek in brand. Dit veroor- zaakte een kleine' paniek en in de wan»- orde, die er op volgde, ontstonden ver schillende gevechten met de politie. Een twaalftai demonstranten werd gearresteerd. VAN EEN HOND EN EEN KREEFT. Meneer komt met zijn hondje over de vischmarkt. Hondje komt dicht bij een mand met kreeften. Een der kreeften pakl met zijn scharen het hondje bij zijn poot. Hondje er jankend van door met zijn gast bij zich. Vischvrouw woest-nijdig gilt: Meneer, meneer, fluit je hond! Wat! Fluit je hond! Fluit jij je kreeft. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. BEROEPEN. Bij de Ned. Herv. kerk te Hoedekenskerke is beroepen Ds. W. van Lindonk te Honte nisse. WASHINGTON. De Commissie der con- ferentie heeft het voorslel van Hughes, betreffende de verhouding van het aan- tal oorlogsschepen der drie groote mof gendheden, aangenomen, benevens dat lh de eerste 10 jaren geen oorlogsschepen mogen worden aangebouwd. Japan en China zijn het eens gewor,- den over de som welke betaald moet wor den voor den naasting van de Sjantong- spoorweg tot een bedrag van 53 millioen gouden marken. DUITSCHLAND VRAAGT EEN MORATORIUM. De Duitsche regeering heeft de delegatie der waarborgcommissie iaten vveten, dat hei haar onmogelijk is den termijn van 15 Ja- nuari te betalen. Zij vraagt dientengevoige een moratorium. Indien dit haar niet wordt toegestaan, zou zij zich verplicht zien ten einde haar' verplichtingen na te komen langs den weg eener leening de noodige gelden te ver- krijgen. De nota die Dr. Wirth, de rijkskanselier, Donderdagavond om 9 uur aan den voor zitter van de commissie van herstel heeft ge- richt, en die Donderdagavond om 7 uur ve Parijs is gepubliceerd, luidt als volgt: Mijnheer de voorzitter, Gelijk ik aan de commissie van herstel bij haar laatste be- zoek aan Berlijn heb medegedeeld, heeft de Duitsche regeering alle krachten ingespan- nen om de twee termijnen, die volgens hei betalingsplan van den 5en Mei 1921 zijn vastgesteld, te verzekeren. Daar zulks ai- leen met behulp van een in het buitenland op> te nemen leening kon slagen en daarbij een verregaande medewerking van de Engelsche financifiele wereld onontbeerlijk was, heeft de Duitsche regeering in Engeland over zulk een leening onderhandeld. (De zin die nu volgt is naar ik verneem een woordelijke vertaling van het antwoord dat de Bank van Engeland aan Havenstein, den president der Duitsche rijksbank die als onderhandelaar voor de Duitsche regeering te Londen op- trad, heeft toegezonden. Corr.) Van bevoegde zijde is evenwel gean-- woord, dat tijdens het vigeeren van de voor- waarden, welke voor de verplichting tot be talen van de Duitsche regeering tegenover de commissie van herstel gedurende de eerstvolgende jaren den doorslag geven, zulk een leening in Engeland niet te ver- krijgn is en wel noch als leening op langen, noch als leening op korten termijn. (Men legt hier te bevpegder plaatse bijzonder den nadruk op het woord eerstvolgende in den zooeven aangehaalden zin. Hiermede worclr de credietwaardigheid van Duitschland 1 het in kracht blijven van het ultimatum nr slechts voor het oogenblik, inaar ook voor de eerstvolgende jaren in twijfel getrokken. Corr.). In deze omstandigheden kan de Duitsche regeering er niet meer op rekenen, dat zij erin zal. slagen de bedragen, die noo- dig zouden zijn om de termijnen van 15 lanuari en 15 Februari te betalen ten voile bijeen te krijgen. Zelfs bij alle inspannlng en zonder rekening te houden met den toe- stand van haar begrooting zal de Duitsche regeering, afgezien van de teveringen in wa ren en de overdrachten op de rekening van het herstel, niet meer dan ongeveer 150 a 200 millioen mark goud kunnen opbrengen. De Duitsche regeering ziet zich daarom genoodzaakt voor de rest van het bedrag van de termijnen van 15 Januari bij de com missie van herstel uifstel van betaling te verzoeken. Zij bepaalt zich voorloopig tot dit voorstel ofschoon zij zich bewust is, dat zij bij de daaropvolgende termijnen even- eens op moeilijkheden zal hebben te rekenen. (N. R. Crt.) SCHEEPVAARTBEWEGING. 14 December. Eng. s.s. Carnalia, 1639 M3., ledig, van Gent naar Firth of Forth. Eng. zeilsch. Lord Nelson, 228 M3., ledig, van Shoreham voor Gent. Eng. s.s. Lady Gertrude Cochrani, 1500 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Goole. Fransch s.s. Debardeur, 3013 M3., ko- len, van Gent naar Rochefod. Fransch s.s. Bucheron, 3013 M3., kolen, van Gent naar Rouaan. Eng. s.s. Dryburgh, 3825 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Duitsch s.s. Skjaefreg, 2968 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. 15 December. Deensch s.s. Dagny, 3125 M3., hout, yvan Lapvick voor Gen. Duitsch s.s. Martha, 1671 M3., kolen, van Barry voor Gent. Eng. s.s. Gala, 2826 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Fransch s.s. Radium, 3552 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Duitsch s.s. Nixe, 868 M3., aardappelen, van Horssens voor Gent. Nederl. motorsch. Oosterschelde, 737 M3., aardappelen, van Banders voor Gent. Eng. s.s. Mais, 1104 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Smaragd, 1379 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Abaris, 8184 M3., kolen, van van Gent naar Bordeaux. Noorsch. s.s. Europa, 2498 M3., ledig, van Gent naar West-Hartlepool. Fransch s.s. Tnorium, 7957 M3., ledig, van Gent naar Emden. Eng. zeilsch. Venta, 248 M3., tostaat, van Gent naar Maidstone. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Fairfield, 3041 M3., ledig, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Lestris, 532-J M3., stukgoed, van Gent naar Manchester. Eng. s.s. Hoddr, 2877 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Noorsch s.s. Skjoger, 1637 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Van 14 tot 15 Dec. ziin lamrs de Midden- sluis alhier 29 binnenvaartuigen oo- en 55 afgeschut; langs de Westsluis 19 op- en 4 afgeschut. WEERBER1CHT van 16 Dec. 1921. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoegste barometerstand 768.2 Munchen. Laagste barometerstand 734.0 Seydisfjord Verwachting tot den avond van 17 Dec.: Meest matige, wellicht tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind, neveling tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht wei- nig regen; aanvankelijk zachter. INCiEZONDEN STl/KKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Op Zaterdag 10 December was de tentoon- stelling der Z. L. M. in Axel, die voor de kal- me bezoekers, die er den tijd voor at deden zeer nuttig en leerzaam was, vooral werd dit alles duidelijk, door de toelichtingen gegeven door den heer Van Dijk, tweeden Secretaris der Z. L. M., die aan duidelijkheid niets te wenschen .overlieten. Ook werd er eene lezing gehouden door den heer Hulst, een vertegenwoordiger van 't Centraal Bureau te Rotterdam, die eene duidelijke uiteenzetting gat van de wording en werking van het Centraal Bureau. Ook toonde hij aan de groote fouten, die er nog kleven aan de plaatselijke- of dorpsvereeni- gingen, doordat ze geen rechtspersoonlijkheid of Koninklijk goedgekeurde statuten bezitten, wat de spreker helder liet uitkomen, dat die noodig zijn. Het doel van den heer Hulst was te trachfen .samenwerking te verkrijgen met de verschil lende vereenigingen, om hier leveranties te doen. Daar mijne meening is, da.t er wel kans op goede samenwerking met. het Centraal Bureau te Rotterdam mogelijk is, en ook dat het hoog noodig is voor de vereenigingen om meer rechtszekerheid te verkrijgen, vooral voor de besturen, acht ik deze punten van zoo'n alge- meen belang van de meststoffenvereenigingen, dat ik langs dezen weg al de besturen, en be- stuursleden onzer plaatselijke meststoffen- vereenigingen uitnoodig, om deze punten ge- zamenlijk te bespreken op eene vergadering (zie de advertentie in dit blad). Laat daar geen enkel bestuur of bestuurslid der meststoffenvereenigingen uit het land van Axel ontbreken. JAN DE PUTTER. Axel, Steenb., 15 December 1921. Art. 7. iNGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9i u. Ds. A. Timmerman en 2 u., dhr. L. Dek. Sluiskil. 9i u., dhr. L. Dek en 2 u., Da. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerk. Hoek. 2 u., Ds. S. Groeneveld van Ter Neuzen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 a. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5) u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8£ en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Geboorten. G Dec. Johannes, z. van Willem van den Berge en van Catharina Elisabeth Kolijn. Maria Anthonetta Johanna, d. van Everhardus Lam- bertus Freriks en van Maria Cerilla Galle. 10 Dec. Johanna Aiida, d. van Marinus Jansen en van Alida ten Kaate. Tanneke Jacoha, d. van Adriaan Dieleman en van Tanneke Jacoba Verbrugge Overlijden. 4 Dee. Salomon Riemens, oud 76 j., echtg. van Adrians de Putter. 8 Dec. Jacoba den Hamer, oud 85 j., wed. van Adriaan van Drongelen. 10 Dec. Hendrikus Anjoul, oud 64 j., weduwn. van Eugenia Vervaet. GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Vervolg van het Tweede Blad). 6. Vasistellen verordening betreffende open- baar vervolgonderwijs. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge- komen eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, naar aanleiding van de ter goed- keuring ingezonden vercrdening betrffende het openbaar vervolgonderwijs in deze gemeente, vastgesteld 13 September 1.1., waarbij zij te kennen geven, dat die verordening aanleiding heeft gegeven tot het maken van de volgende opmerking: „Lezen" behoort bij het vervolgonderwijs minder als afzonderlijk vak dan wel als on- derdeel van het vak ,,Nederlandsche taal" te worden behandeld. Er geen overwegend be- zwaar om „lezen" als afzonderlijk vak te be- houden, doch dan is het wenschelijk om, nu er met inbegrip van dat vak slechts 4 vakken voor de.meisjes zijn aangegeven, voor,haar alsnog een vak op te nemen. Zij verzoeken den gemeenteraad in overwe- ging te geven, de verordening in verband met die opmerkingen en met hun besluit van 21 October j.l. „(Prov. blad no. 101)" te wijzigen, waama zij de opnieuw vast gestelde verorde-, ning weder inwachten. Naar aanleiding van dit schrijven stellen Burgemeester en Wethouders voor de eerst vastgestelde verordening in te trekken en vast te stellen de volgende: VERORDENING betreffende het openbaar vervolgonderwijs. Art. 1. Vanwege de gemeente zal de gelegenheid bestaan tot het genieten van vervolgonderwijs in de openbare lagere school. Art. 2. Het vervolgonderwijs wordt gegeven in een cursus voor jongens en m^sjes gezamenlijk. Bedraagt het aantal mannehjke en het aantal vrouwelijke deelnemers elk tenminste twaalf, dan kan tot splitsing van den cursus in twee afdeelingen worden overgegaan. Art. 3. De cursus loopt over twee jaren en duurt 16 weken met 9% wekelijksche lesuren, valiente binnen het tijdvak van 1 November tot 1 Maart. Art. 4. Het onderwijs omvat de volgende vakken: 1. Lezen. 2. Nederlandsche taal. 3. Rekenen. 4. Aardrijkskunde. 5. Vaderlandsche Geschiedenis. 6. Kennis'der natuur. 7. Nuttige handwerken voor meisjes. Art. 5. Ouders of verzorgers,, die hun kinderen aan het vervolgonderwijs wenschen te doen deel- nemen, doen hiervan voor 20 October aangifte bij het hoofd van den cursus. Deze zendt binnen acht dagen daarna de lijst der bij hem ingekomen aangiften met een advies omtrent de al- of niet-toelating aan Burgemeester en Wethouders. In bijzondere gevallen kunnen ook tusschen- tijds leerlingen worden toegelaten. Die toela- ting wordt in den regel niet geweigerd aan hen, die zich tusehentijds in de gemeente hebben gevestigd en in de gemeente, waar ze vroeger woonden, vervolgonderwijs genoten. Burgemeester en Wethouders beslissen, met inachtneming der wettelijke bepalingen, over de al- of niet-toelating. In het laatste geval wordt de beslissing schriftelijk en met opgaaf van redenen aan den belanghebbende kenbaar gemaakt. Art. 6. De regelen omtrent orde en tucht, gesteld voor de openbare lagere school in deze ge meente, zijn ook voor het vervolgonderwijs van toepassing. Deze verordening treedt in werking op 1 Oc tober 1921. Alsdan vervallen alle voorsehriften op het vroegere herhalingsonderwijs betrekking heb- bende. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. 7. Wijziging gemeentebegrooting voor 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor 1921 te wijzigen als volgt: onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: onderhoud, schoonhouden, meubileeren en brandwaarborg van het gemeentehuis f 330, (is noodig in verband met de gedane herstellin- gen in verband met het bezoek van de Konin- gin), adverteeren, aanplakken of op andere wijze bekend maken van "de aankondigingen f 75, kosten van vergaderingen en commissien f 25, jaarwedde van de veldwachters f 16,66%, kosten uitvoering der Warenwet f 205,781/2' ontsmetting, verpleging van lijders aan be- smettelijke ziekte, voortvloeiende uit de ziekte- wet f 1400 (noodig wegens voorgekomen ge vallen van besmettelijke ziekte), verzekering tegen ongevallen en verdere kosten f 75, ver pleging, overbrenging en geleide van krank- zinnigen en als hersteld uit geneeskundige ge- stichten ontslagen personen 1500, begra- feniskosten van krankzinnigen f 100, totaal f 3727,45; en te verminderen de volgende posten: teruggaaf van belasting f 300, instandhou- ding van schollokalen en onderwijzerswoningen 705,781/9, rente van opgenomen kasgel'd f 1600, aandeel in de subsidie ten behoeve van werkloosheidskassen, overeenkomsig het werk- loosheidsbesluit 1917 f 321,66j/>, kosten van drinkwatervoorziening f 800, totaal der ver- mindering eveneens f 3727,45. De heer KRlllJSSE vraagt inlichtingen om trent die f 16,66 /2 verhooging voor de ge- meente-veldwachters. De VOORZITTER deelt mede, dat dit een gevolg is van eene peiodieke verhooging die aan een hunner toekomt. Het voorstel wordt aangenomen mbt alge meene stemmen. 8. Verklaring van den raad, welke veror- deningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, nog gelden. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Axel, overwegende, dat volgens artikel 178 der Gemeentewet de Raad ten minste eenmaal in de 5 jaren moet verklaren, welke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, nog geiden, ver- klaart dat de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, die voortdurend en met uit- sluiting van alle andere blijven gelden, zijn, de navolgende: Algemeene Politieverordening in de ge meente Axel, vastgesteld 22 Mei 1911, laatste- lijk gewijzigd 1 Maart 1921; Verordening betreffende de eischen waaraan moet worden voldaan bij het bouwen, bij het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van wonin- gen en nopens behoorlijke bewoning, vastge steld 5 Maart 1907, laatstelijk gewijzigd den 12 Mei 1908; Verordening op de Bramlweer in de gemeente Axel, vastgesteld 24 Juni 1919, laatstelijk ge wijzigd 13 September 1921; Verordening op de keuring van waren in de gemeente Axel, vastgesteld 25 Januari 1921; Verordening ter regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente Axel in verband met het gebruik van rijwielen en motorrijtui- gen en -rijwielen, vastgesteld 13 April 1920, laatstelijk gewijzigd den 1 Maart 192k Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Brief van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij te Middelburg, beireffend? electrificatie. De VOORZITTER deelt mede, dat van de N.V. Provinciale Electriciteitsmaatschappij het volgende verzoeken zijn ingekomen: 10. Ter uitvoering van onze plannen inzake de electriciteitsvoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen verzoeken wij U beleefd vergun- ning voor den aanleg, het hebben en onder- houden van een 10.000 volt-draaistrodmkabel en een telefoonkabel in enkele straten Uwer gemeente, op de bijg'evoegde teekeningen nader aangegeven. De kabels worden in dezelfde sleuf van ±70 c.M. diep en 35 c.M. breed gelegd, de sleuf wordt na legging gedicht en de grond goed aangestampt. Het is het voomemen de sleuf zooveel mogelijk buiten het verharde of bestra- te gedeelte van den weg te maken. Wanneer boomen langs den weg staan, zal de sleuf niet dichter bij de boomenrij gegraven worden, dan op een afstand van 1 Meter daarvan. Wij vertrouwen, dat U zich met deze aan- vrage zult kunnen vereenigen en veroorloven ons hierbij een vergunningsformulier en een teekening, beide in drievoud, aan te bieden, met beleefd verzoek ons 2 formulieren en 2 teekeningen, voorzien van Uwe handteekenin- NIERAANDOENING BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onder- hevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs "Pgeinerkt, dat proc'entsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij vol wassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over, Bij anderen is het een gevolg van mazelen' scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. Be ouders dienen derhalve op te passen, als een kmu klaagt over pijn in den rug en de ledematon, pijn in de schouders, of als de urine bezmksel bevat. Allicht is het meest voor- komencfe gevolg van nierzwakte bij kinderen het vei lies van de macht over de blaas, het- geen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als u kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. l" oster's Rugpijn Nieren Pillen bleken suc- cesvol in tal van dergelijke gevallen. Het ver- dient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij Wed. A. v. OverbeekeLeunis a f 1.75 per doos. 34 gen te willen terugzenden, waarvoor wij (J bq Voorbaat beleefd dank zeggen. 2o. Ter uitvoering van onze plannen inzake de electriciteitsvoorziening van Zeeuwscb- v laancleren, verzoeken wij U beleefd vergun- ning voor den aanleg, het hebben en onder- houden van een hoogspanningskabel en een telefoonkabel in de wegen, die met een roode stippellijn zijn aangegeven op den in drievoud hieroij gaanden blauwdruk. De on'dergrondsche kabels worden in een sleuf van 70 c.M. diep en 35 c.M. breed ge legd; de sleuf wordt na legging gedicht eri de grond goed aangestampt. Het is het voornemen de sleuf zooveel mogelijk buiten het veharde of uestrate gedeeite van den weg te maken. Wanneer boomen langs den weg staan, zal de sleul niet dichter bij de boomenrij gegraven worden, dan op een afstand van 1 Meter daarvan. Wij vertrouwen dat U zich met deze aanvrage zult kunnen vereenigen en veroorloven ons U hierbij aan te bieden een vergunningsfomulier en een blauwdruk, beide in drievoud, benevens de verklaringen van verschillende onderhouds- plichtigen. Wij verzoeken U beleefd 2 geteekende ver- gunningsformulieren met de overige beschei- den zoo mogelijk spoedig aan ons terug te zen- den, waarvoor wij U bij voorbaat dank zeggen, By het laatstvermelde schrijven zyn over- gelegd verklaringen van de betrokken onder- houdsplichtige polderbesturen, door wier wegen de kabel is ontworpen, dat zij tegen het aan- leggen daarvan geen bezwaar hebben. De VOORZITTER merkt op, dat, zooals uit de stukken blijkt. de kabel bij de brug in de kom der gemeente zal komen en gelegd worden door de kom der gemeente tot aan de weduwe De Putter. Zij komt langs den Langen weg van West- dorpe naar Drie Schouwen en zoo naar de kom van Axel. De heer VAN DIXHOORN vraagt, of het aan Burgemeester en Wethouders bekend is, waar- om <le weg- lang-s Drie Schouw«?n niet tflTlg-s de Sassing genomen wordt. De VOORZITTER kan daarvan geen verkla ring geven. Zooals hij reeds in een vorige ver gadering mededeelde, heeft hij er in de confe- rentie met den directeur der N. V. den heer Streefkerk op gewezen, dat het hem veel ge- wenschter voorkwam, dat de kabel van af West- dorpe over de Sassing zou worden gelegd, om dat men aldaar dadelijk een complex van wo- ningen zou bereiken en bovendien langs den verderen weg naar Axel een aantal hofsteden gelegen zijn, die dan ook konden aangesloten worden, hij meende dat de voordeelen die daar- door bereikt werden, wel zouden opwegen tegen de 3 K.M. grootere lengte van den kabel daar deze thans door een geheel kale en onbe- bouwde streek geprojecteerd is. Ook had hij gewezen op de wenschelijkheid om den kabel van Driewegen door te trekljen naar Spui en Margrette. Zooals de kabel nu in de gemeente komt, zullen daarmede alleen te bereiken zijn dege- nen die reeds voor verlichting over gas kunnen beschikken en juist de buiten buurten, die ander kunstlicht noodig hebben, blijven buiten den loop van den aansluitkabel. De heer Streefkerk heeft toen gezegd, de op merkingen nog eens te zullen overwegen en toen is op een andere mededeeling gewacht, om het verzoek aanhangig te maken. Dit is ook aan de N. V. geschreven, toen door haar werd geinformeerd, hoe het met de behandeling van dit verzoek in den raad stond. Daarop is van de N. V. het volgende schrij'- ven ontvangen: Wegens uitstedigheid van onzen Directeur gedurende eenigen tijd, komen wij nu eerst terug op uw schrijven van 7 dezer No. 64/8. Naar aanleiding daarvan blijkt het, dat u de zaak nog niet in de gemeenteraad ter sprake gebracht heeft, terwijl onze Dii-ecteur in de meening verkeerde, dat zoowel het een als het ander zou gebeurd zijn, nl., dat u de electrifi catie in den Raad ter sprake zou brengen, en wy een onderzoek zouden instellen naar de mogelijkheid van de stroomlevering van de ge- huchten, behoorende tot uw gemeente. Met Spui en Magrette zijn wij in onderhandeling. Daaromtrent kunnen wij u tot heden nog niets definitjefs mededeelen. Wat betreft het aanhouden van de ons bij schrijven van 27 October gevraagde vergun- ning zou het ons aangenaam zijn, die te mogen verkrijgen, aangezien naderhand toch wel Sas sing op een of andere manier van electriciteit kan worden voorzien. Zoodra wij iets meer definitiefs weten, be treffende de vooziening van Spui en Magrette, zal onze Directeur gaarne een onderhoud met uw college willen hebben." De maatschappij wenscht dus vervolgt de VOORZITTER eene beslissing op haar verzoek, onafhankelijk van de beslissing om trent de voorzienin^ onzer buurtschappen van electrisch licht. Er wordt voor deze aanleg geen subsidie ge vraagd zoodat clezQ zaak zuiver kan behandeld worden op de strekking der gevraagde vergun- ning voor de uitvoering van het werk. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gevraagde vergunning te verleenen, onder voorwaarde: 1°. dat de kabel zal worden gelegd op de van gemeentewege aangelegde gedeelten van de straat; 2°. dat van gemeentewege toezicht wordt gehouden bij het dempen en aanstampen der gleuven, ook bij het leggen der herbestrating. terwijl de maatschappij bij eerste aanschrijving verplicht wordt, wanneer verzakkingen of on- juistheden mochten voordoen, die onmiddellijk worden hersteld; 3°. dat alle beschadigingen, welke aan gas- leidingen of rioleeringen ten gevolge van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2