ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Levert de fljnste soorten HONINGKOEK. en gezonde No. 7237. Vrijdag 16 December 1921. 69e Jaargang. Do Maagd van Orleans. Bekendmaking. Aanbestedlng. Stoom-, Koek- Be»chuitfabrlek „ST. ABTOIHE" 3INNENLAND. jei> :e o Xj .a. im: m Opslagplaats yoor Ter Neuzen en Om&treken: Firnna Wed, A, H. DONZE, BUITENLAR D. Burgemeester en Wethouders van ER NEUZEN zullen uiterlijk 9 Januari 1922, des namiddags drie unr, ten ge- meentehuize aldaar, prllsopgaal, in- wachten van ten behoeve der gemeente- administratie te leveren GSSS? KANTOOR en SCHRIJFBEHOFFTEN voor hct dienstjaar 1922. De voorwaarden, opgaven, monsters enz. Hggen voor belanghebbenden op de ge- meente-secretarie ter inzage, aiwaar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Ter Neuzen, 16 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1Z1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen "op Maandag 9 Januari 1922, des namiddags 3 unr, ten gemeentehuize, aldaar, in het openbaar trachten aan te besteden SCHOOLBEHOEFTEN voor de openbare lagere scholen, voor het dienstjaar 1922. De voorwaarden van aanbesteding, op gaven, monsters enz. liggen ter inzage voor belanghebbenden op de gemeente-secretarie, aiwaar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Ter Neuzen, 16 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1Z1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Beter dan de hartelijke samenwerking, die er door en in den Grooten Oorlog tusschen Engeland en Frankrijk bestond, kan de ver- wijdering, die thans duidelijk te merken is tusschen deze twee groote mogendheden, en die op den duur nog wel eens wederom tot gruwelijke gevolgen zou kunnen leiden voor West-Europa en de geheele wereld, ons doen verstaan of althans aannemelijk maken de groote vijandschap, die er tusschen Enge land en Frankrijk was in de jaren, waarheen wij ons verplaatsen moeten, als wij iets gaan verhalen van de Maagd van Orleans. Geboren werd zij 6 Januari 1412 in een kiein h'uisje te Domremy, liggend op de grens van Lotharingen. Haar ouders waren vrome, eenvoudige landlieden, die leefden van wat veeteelt en akkerbouw. Zij hoedde ais 'n David de kudden, die in haar geval niet aan haar vader doch aan haar dorps- genooten toebehoorden. Zij was een stil en uiterst bescheiden kind, zacht en medelij- dend, zij nioet wel bekend hebben gestaan (ook later nog) als zeer vriendelijk en zacht. Hoe zoude anders de sage hebben kunnen ontstaan, dat, toen zij nog klein was en zij bezig was de schapen te hoeden, de vogels op haar lokken tot haar waren gekomen en haar het brood uit den schoot' zouden heb ben gepikt? Zij was meer vroom, dan dat zij een diep inzicht had in geloofszaken en vooral in geloofskwesties, zij leerde lezen noch schrijven bijvoorbeeld, zij had meer dan genoeg aan het Onze Vader, het Ave Maria en de Geloofsbelijdenis, die zij geleerd had. Trouwenshoe velen, die tegenwoor- dig den mond vol hebben met aanmerkin- gen op de kerk en met meeningen over het geloof, weten van deze dingen ook nog niets, letterlijk niets! Jeanne (of zooals zij toen nog heette: Jeanette) was omstreeks 14 jaar oud, toen zij op een zomermiddag in den tuin van haar vader een stem vernam, van een groo ten glans vergezeld. Hase, de bekende kerkhistoricus, die ook haar leven nauwge- zet bestudeerd en beschreven heeft, zegt: Wat de heiligen haar toen zeiden, waren zeer eenvoudige dingen (bevattelijk voor haar kinderlijk verstand)zij moest van tijd tot tijd naar de biecht gaan, zij moest een goed en vroom kind wezen, maar voegt Hase er dan zoo fijn aan toe „haar hart begon reeds te hangen aan dezen steel- schen omgang met de hemelschen; zij weent, als deze weggaan, haar ziel zou met hen willen gaan, en zij bekranst de beelden der heiligen in de kerk". Later begonnen deze stemmen vaker en meer tot in bijzonderheden afdalend tot haar te spreken. Zoo zei de aartsengel, dat God groot medelijden had met Frankrijk, en dat zij den Koning te hulp zou moeten komen. En zelfs ontving zij bij een andere gelegen- heid het duidelijk bevel om zich bij den Koning te gaan aanmelden, of althans bij diens bevelhebber te Vancouleurs, in de on- middellijke omgeving van Domremy. Maar zij wilde daar eerst niets van weten. „Ik ben slechts een arm meisje", verklaarde zij, en zij voerde ondermeer aan, dat zij niet kon paardrijden noch oorlogvoeren. Het moei- lijkste en vreeselijkste was echter wel, dat zij zoo alleen stond met haar groot geheim. Wien kon en mocht zij dit toevertrouwen? Daarbij kwam, dat ook haar vader veront- rust was door een droom, waarin hij zijn dochter zag wegloopen met vreemd krijgs- volk. Daarom werd zij nu zoo streng be- waakt door haar ouders. En zoo verliepen vijf moeilijke jaren. Als eindelijk in den herfst van het jaar 1428 de Engelsche graaf van Salisbury het beleg .slaat voor Orleans, voelt Zij, dat haar tijd gekomen is. Parijs was immers reeds in de handen van de Engelschen, werd Orleans nu ook nog genomen, dan lag heel het land open. Juist in die dagen kreeg Johanna vet- lof om een oom van haar te gaan bezoeken in een naburig dorpje. Deze oom was haar zeer genegen, en hij vernam al spoedig van haar, haar geheim. Deze oom ging tot 'sKonings bevelhebber, en al wilde deze er eerst niets van weten noch hooren, het be- sliste spreken van het 16 jaren jonge meisje baande hear ten slotte een toegang. Zij zei: „Ik moet tot den Dauphin gaan, want nie- niand anders in de wereld kan hem helpen; liever zat ik thuis bij mijn moeder te spin- nen, maar de Koning des hemels heeft mij deze zending toevertrouwd; voor het £inde van den vasten moet ik bij den Koning zijn, al zou ik mij de beenen tot op de knie af- loopen; geen ander loon begeer ik dan het heil van mijn ziel." En als dan Robert de Baudricourt vraagt, wie haar Heer is, ant- woordt zij: „De Koning des hemels". Werd er in haar roeping'en woorden nog geen geloof geslagen, door haar zedig en bescheiden gedrag won zij langzaam maar zeker de harten, en waar reeds lang een voorspelling de rondte deed, dat Frankrijk, te gronde gericht door een vrouw, weer her- steld zou worden door een maagd van de grenzen van Lotharingen, behoeft het ons niet te verwonderen, dat toch langzamer- hand een kring haar ging vertrouwen en gelooven. Een geduchte nederlaag, door het koninklijk leger geleden, deed _tenslotte de maat overloopen en 13 Februarf 1429 kreeg zij verlof om tot den Koning te gaan. Een tijdgenoot vertelt van haar binnenkomst ten paleize, dat zij haar entree deed, alsof zij aan het hot was opgevoed. De Koning zeif was ter zijde gaan staan om den profeti- schen geest van het meisje te beproeven. Midden door de menigte trad Johanna op den Koning toe, knielde voor hem neer en omvatte zijn knieen. „lk zeg u van de zijde des Heeren, dat Gij de ware erfgenaam van Frankrijk zijt!" zeide zij. Maar de Koning vond het toch nog noodig het oordeel over haar zending in te winnen van het Parle- ment en van vele leden der Parijsche Uni- versiteit. Bij het onderzoek, waaraan zij zich nu moest onderwerpen, gat zij sterke bewijzen van gevatheid en beslistheid. Wij vermelden er slechts e£n: Toen een der doc- toren haar in slecht Fransch vroeg, in welke taal de heiligen tot haar spraken, gat zij ten antwoord „in een betere taal dan de uwe!" Het eindoordeel was zeer gunstig in alien deele. Nu kon zij dus haar eigenlijke taak gaan volvoeren. Hoe zij dit deed en hoe zij slaagde in korten tijd en met zeer gebrekkige hulpmid- delen, vertejlen wij in dit korte artikel na- tuurlijk niet. Men weet het trouwens wel: Zij was bijzonder gelukkig. Orleans werd bevrijd. Onder het gelui der klokken trok de jonkvrouw over de van vijanden gezuiverde Loirebrug Orleans binnen, de kerken weer- galmden van het Te Deum laudamus over- al en alom werd gejubeld! Dan volgt de kroning van den vorst te Rheims: 17 Juli. Na de kroning was Johanria het, die het eerst voor den Koning knielde, zijn voeten omvatte en in tranen losbarstte. Wij zien Johanna hier tevens op het toppunt van haar glorie, maar lang duurde deze roem niet. Hoe is dat toch gekomen? Zie daar de vraag, waarmede wij ons hier wilden bezig- houden. Hoe is het toch gekomen, dat zij kort daarop door de menschen, die zij had geholpen, bevrijd en verlost, in de steek werd gelaten en den Engelschen in handen gespeeld (23 Mei 1430) Er zijn op deze vraag in den loop der jaren en eeuwen makkelijke, voor-de-hand- liggende en goedkoope antwoorden gege- ven. Men heeft, en dat mag wel voorop staan, tegen de Maagd van Orleans gelas- terd en men is afgegaan op praatjes en ver- moedens. Maar geen van deze vermoedens is bewaarheid of heeft ook maar een schijn van recht behouden. Er kan tegen niemand nauwkeuriger instructie worden gevoerd, dan tegen haar is geschied., Maar er is niets ten haren laste bewezen. Is er dan geen enkele tout in Jeanne d'Arc's leven en handelwijze te noemen? Dat zou den wij ook niet willen beweren. En nu ko men wij dan maar dadelijk met ons ant woord/ met onze oplossing voor den dag, die wij gaarne hier eens willen uitspreken: Haar tout, haar eenige tout, is onzes in- ziens geweest: Zij heeft haar taak niet als afgedaan willen beschouwen. Na Rheims had de Maagd van Orleans terug moeten treden. Zij had immers nu haar doel be- reikt. Maar daar hebben wij het nu: Wie kan dat, en: Wie wil dat? Prof. Van Dijk, die op wondermooie wijze haar leven en karakter heeft geteekend, heeft verschillen- de, goed gedocumenteerde, bewijzen ge- noemd voor haar grootheid en onschuld. De hoogleeraar wijst er b.v. op, hoe op bij- zondere wijze bij haar vereenigd zijn een vurig geloof en warme vaderlandsliefde; hoe diep tragisch het ook is, dat dit kind Frankrijk kon redden, terwijl Frankrijk zijn kind niet redden kon. Zij vereenigde eigen- schappen, die anders slechts gescheiden voorkomen, ;zoo schrijft Pro". Van Dijk, „zij deelt de visionnaire stemming van haar tijd en toch is zij geen dweepster; zij is heldin en toch geen manvrouw, zij blijft kind en vrouw; zij kampt om een kroon, maar niet voor zichzelf; zij verschijnt aan het hof, doch zij blijft het eenvoudige landmeisje; terwijl haar glorie steeds aangroeit, voelt zij een sterk verlangen naar huis; de glorie maakt haar juist nuchter, en telkens als zij gewonden en siervenden ziet, weent zij. Toen haar voor de rechtbank gevraagd werd, oi zij in haar jeugd pok eenig hand- werk geieerd had, antwoordde zij op dac oogenblik met aandoenlijk schoonen, echt vrouwelijken trots: dat zij op het punt van spinnen voor de knapste Kouaansche vrouw niet op zijde ging. Zij kon onstuimig zijn, maar zij verloor haar bezonnenheid niet; zonder vrees was zij en toch soms schuchter als een duif; onverschrokken tegenover den vijand en deemoedig daarentegen tegenover haar heiligen. Zij emanctpeerde zich en trok de wapenen aan, maar q emancipeerde zich alleen om te riienen. Zt -geloofde in e'en roeping Gods en maakte tegelijk die roeping tot de natuurlijke bestemming van haar le ven. Zij was vroom Katholiek en een echt kind der middeleeuwen, maar toch zei zij soms dingen, die geheel boven haar tijd uitgingen". Of om nog een zinnetje over te nemen van genoefflden hoogleeraar: „Zij heeit kunnen vef-kUucn, dat zij haar heiligen met eigen oogen gezien heeft, en zij heeft tegelijkertijd de Engelschen onder de oogen gezien op een wijze, die zij niet licht verge- ten zullen hebben". jin toch haar leven is op de brand- st'apel geeindigd! Men kan die zien als haar martelaars-lot en als haar krOon. Men kan echter ook, als schrijver dezes, dit zien als iets, dat had kunnen worden ontgaan. Het wil ons voorkomen, dat de Maagd van Or leans niet had behoeven te sterven, indien zij haar werk op zeker, door ons reeds ge- noemd, hoogtepunt werkelijk als afgedaan had beschouwd. Wij willen gaarne en vol- mondig erkennen: iijden waffht n ieder, die zijn roeping verstaat en opvolgt. Kruis en teleurstelling zijn vaak niet het bewijs van falen, maar integendeel juist van ons zijn' op den rechten weg, en van ons „gevonden worden achter Hem", die gezegd heeft: Zoo wie achter Mij wil komen die verloochene zichzelven en neme zijn kruis dagelijks op, en volge Mij". En toch laat ons de gedachte niet los: Johanna had dit lot niet behoeven te treffer.. Zij had het waarschijnlijk kunnen ontgaan. Tenslotte is haar Iijden voor haar in let terlijken en figuurlijken zin nog de vuurproef geweest. Mag zij ook al een oogenblik zijn teruggedeinsd en hebben herroepen, kort daarop stond zij beslister en standvasti- ger dan ooit. Zij stierf met den naam van haar Verjosser op de lippen Zij die ande- ren, ja, die haar land en vorst verlost had, voelde toen, hoe zij zelve verlossing behoef- de, en zij heeft die verlossing ontvangen. 1 TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Het amendement-Rutgers tot schrapping van de stemplicht in de additioneele arti- kelen wordt verwo'rpen met 50 tegen 35 stemmen. Met 46 tegen 39 stemmen wordt ver- worpen het amendement-Albarda, om het verhoudingscijter voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer te bepalen j naar het aantal kiezers. Met 60 tegen 24 stemmen wordt verwor- pen het amendement-v. d. Laar om dit i cijfer te bepalen naar het aantal opge- komen kiezers. Het amendement-Snoeck Henckemans (geen pensioen voor weduwen en weezen van Kamerleden) wordt niet toelaafbaar verklaard. Het amendement-Ketelaar (beter pensi oen voor weduwen en weezen van Ka- I merleden) wordt verworpen met 50 te-. gen 35 stemmen). Het artikel wordt aangenomen met 71 i tegen 14 stemmen. De eindstemming over de Grondwetsher- I ziening zal Donderdag a.s. plaats hebben. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting stelde de heer Wijnkoop voor deze beschouwingen uit te stellen tot het volgend jaar, omdat er dan meer tijd zal zijn. Dit werd niet ondersteund. DE HEER TER HALL TE BREDA. Dinsdagavond heeft het Kamerlid de heer Ter Hall voor de aid. Breda e.o. voor den Vrijheidsbond een rede gehouden over Vrijheid en Fusie. Er was na de rede gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd gebruik gemaakt door luitenant Veldmeyer. De vragen hadden betrekking op de houding van de Kamerfractie van den Vrijheidsbond inzake het ontwerp-Dienstplichtwet. Deze vragen luidden: lo. Staat de geheele Kamerclub achter den heer De Muralt? 2o. Heeft de Vrijheidsbond zich verze kerd van deskundige militaire voorlichting? 3o. Zoo niet, is men dan do-ende om in de toekomst behoorlijke militaire voorlich ting te verkrijgen? 4o. "Waarom is de Vrijheidsbond op het uiterste oogenblik, met de belangrijke af- wijking van het ontwerp-Van Dijk geko men? De heer Veldmeyer lichtte deze vragen nader toe. De heer Ter Hall moest tot zijn spijt bekennen, dat hij op dit gebied otider zijn fractie wel de minst deskundige was. Toch kon hi] de verzekering geven, dat de trac- tie van den Vrijheidsbond als een man achter den heer De Muralt staat. Deze mededeeling wekte onder de aan- wezigen zeer groote ontstemming en het werd er niet beter op, naarmate de heer Ter Hall in het debat zijn kalmte vertoor, waarvoor hij zich later verontschuldigde. J OH. v. d. SANDE-v. d. H E IJ D E H. Grossiers en Winkeliers schrijft ons nog heden en wij maken U bemonsterde offerte. Aanbevolen merken: Gouden Helm - De Paul - Ideaal - Reclame Candij - Reclame Ontbijt. In zijn repliek hield de heer Veldmeyer vol, dat hij niet bevredigd was, en aat de militaire leden van den Vrijheidsbond te Breda acte zouden nemen van de ver- klaring van den heer Ter Hall (N.R.Crt.) STERKTEVERM1NDERING VAN HET LEGER. De Minister van Oorlog verklaart in de Kamer, dat de Regeering een sterktever- mindering van het leger tot 17.600 man niet kan aanvaarden. Evenmin de motie- Ter Laan (lichting 1922 13.000 man). NIEUWE DIENSTPL1CHTWET. De Tweede Kamer neemt de nieuwe Dienstplichtwet aan met 50 tegen 48 stem- men. DIENSTPL1CHT ONTWERP. De behandeling van het dienstplicht-wets- ontwerp in de Tweede Kamer heeft daar eene groote spanning verwekt, door de bij monde van den heer De Muralt afgelegde verklaring, dat de fractie van den Vrijheids bond daaraan haren steun zou onthouden, omdat zij zich niet kon vereenigen met het contingent vbn 19.500 man en de aanzien- lijke kosten die de uitvoering van dit ont- werp tengevolge zai hebben. De heer De Muralt verklaarde, dat de fractie er alleen genoegen mede zou kunnen nemen, indien het contingent werd verlaagd tot 17.600 manschappen. Daar het van de overige linksche groe- pen, de vrijzinnig-democraten, socialisten enz. bekend was, dat zij tegen zouden stem- men, en vermoed werd, dat ook enkele rechtsche leden zouden tegenstemmen, hing het lot van het wetsontwerp aan een zijden draad, en daarmede, dat van het geheele Ministerie, dat zich met den Minister van Oorlog op dit ontwerp solidair had ver klaard. Woensdag moest de eindstemming plaats hebben. Niet minder dan 98 leden waren aanwezig, waaronder 52 van rechts. Van links waren afwezig de heer Albarda we- gens ziekte en de heer Ossendorp, wegens andere werkzaamheden. Het ontwerp is ten slotte aangenomen met 50 tegen 48 stemmen. Tegen stemde de .geheele linksche zijde, behalve de heer Wijk, weermacht-candidaat, benevens de heeren Van de Laar, A. P. Staalman en Van Groen- dael, voor stemde overigens de rechterzijde en'de genoemde heer Wijk. Indien de Kamer voltallig ware geweest, zouden de stemmen hebben gestaakt en ware het ontwerp ver worpen te beschouwen. ONTSLAG BURGEMEESTER. Den burgemeester van Gendringen is niet- eervol ontslag verleend. EEN ENQUETEWET. De Haagsche redacteur van „De Maas- bode" schrijft: Het blijkt, dat door sommigen het bericht, dat een wetsontwerp in voorb'ereiding is om aan de z.g.n. socialisatie-commissie het wettelijke enquete-recht te verleenen, aldus is opgevat, dat dit recht zou beperkt wor den tot een onderzoek in de bouwbedrijven. Dit is niet juist. Het aan genoemde staais- commissie toe te kennen enqueterecht zal algemeen zijn en zich niet tot een of enkele bedrijven beperken. DE DEPARTEMENTALE WERKTIJD. Aan de hoogere ambtenaren van verschil- lende departementen van algemeen bestuur is hoegenaamd niets bekend van een be- sluit, dat door den Ministerraad. zou zijn genomen, om den werktijd van de ambte naren van de Ministeries opnieuw uit te breiden. DE DEMOCRAT1SCHE PART1J OPGE- RICHT. Naar de „N R. Crt." meldt, is in eert dezer dagen onder voorzitterschap van pof. mr. J. E. Heeres te Amsterdam gehouden vergadering van een aantai bi] de voor- malige Liberale Unie en andere vrijzin- nige partijen aangesloten personen de De- mocratische Partij opgericht. DE GEREFORMEERDE STAATSPART1J Woensdagavond heeft in den Haag een samenkomst plaats gehad, uitgaande van de Hervormde (Gereforineerde) Staatspar- tij. De heer T. A. Hagen, uit Amsterdam, heeft in deze samenkomst gesproken over: Het recht Gods in Nederland. Medegedeeld werd, dat op 22 dezer te Utrecht een vergadering zai worden ge houden ter bespreking van de nadere or- ganisatie van de partij en haar houding ten opzichte van de a.s. verkiezingen. Te vens zu'len dan wellicht verschillende plaat selijke organisaties worden opgericht. en zuivere ademhaling ver- krijgt men, wanneex men Lakerol-Pastilles gebruikt. nci "i't&SSi die goed smaken en onmid- dellijk een verkoudheid in de ademha- lingsorganen verzachten. Verkrijgbaar bij apothekers en de meeste handelaars a Fl. 0.50 per doos. 13. KERSTMIS-PLANNEN DER BOLSJEWISTEN. Uit Budapest wordt gemeld, dat tie Minister-president de juistheid der in een interpellatie van den afgevaardigde Hussar medegedeelde berichten bevestigde, volgens welke de Bolsjewisten voornemens zijn ntef Kerstmis een opstand te verwekken van het proletariaat in alle Europeesche hoofd- steden. Naar door de Duitsche pers wordt gecon- stateerd, zijn dergelijke geruchten ook ii Berlijn reeds sedert weken in omloop. TER NEUZEN, 16 December 1921. S. VAN REES. t Gisteren overleed alhier piotseling de iieer S. van Rees, die tal van jaren in eenige be scheiden openbare betrekkingen de alge- 1 meene belangen diende. Zeer vele jaren maakte hij deel uit van het bestuur der ge- meente-brandweer, waarbij hij reeds sedert lang een leidende positie innam. Hij was voorts sedert de instelling der commissie tot wering van schoolverzuim lid en voor- zitter dier commissie en maakte ook deel uit van het burgerlijk armbestuur. EEN VERMISTE PORTEMONNA1E. Woensdag deed een juffrouw bij een po- litieagent aangifte, dat zij hare portemon- naie vermistte en dat zij vermoeden had, dat deze haar door een ongeveer 15jarigen jon- gen, die achter haar gestaan had, was ont- futseld. Zij wees den jongen aan, die floor den agent naar het bureau werd meege- voerd, voor het instellen van een onderzoek. Naar we vernemen heeft het verhoor tot geen enkel resultaat geleid, waaruit zou kunnen blijken, dat het vermoeden der juf frouw ook maar eenigszins gegrond was. Uit niets blijkt ook, dat haar de portemon- naie ontstolen is, deze kan evengoed ver- loren zijn. K1NDERZORG. Woensdagavond is onder leiding van den Burgemeester, eene commissie van dames gevormd, met het doel om goederen en gelden te verzamelen, voor het. houden van een Bazaar te Middelburg, tot steun voor de stichting „Kinderz»rg". Een 9-tal dames heeft zich bereid ver klaard om aan deze arbe.d deel te nemen. Het Dag. Bestuur bestaat uit de dames mevr. v. d. Ouden-Gaillard, mej. L. Jj de Smidt en mevr. M. de Jong. In een volgende vergadering zullen na dere plaatsen worden vastgesteld. Eere-presidente van het Zeeuwsch Co- mite is Vrouwe Quarles van Ufford geb. Baronesse Mulert tot de Leemcule. W1NTERLEZ1NG. Het comite voor winterlezingen alhier heeft zeker zeer velen dankbaar gestemd door den avond dien het gisteren had bereid. In de Ned. Herv. Kerk trad n.l. voor het comite op Dr. J. Severijn, predikant te Dordrecht, met het onderwerp „De moderne cultuur en het Kruis". Dat dit onderwerp de moeite waard was, bewees wel de groote opkomst en de aar.- dacht waarmede deze begaafde spreker werd gevolgd. Hij schetste het gevaar, dat voor den Christen schuilt in de moderne cultuur en zag een nauw verband tusschen de cultuur- geest en de vrijheidsgeest van dezen tijd, een geest die lijnrecht in strijd is met de sou- vereiniteit Gods, en teekende de leer der vrijdenkers Carthesius en Spinoza, waar- tegenover hij plaatste de gezonde leer van mannen als Calvijn, gegrond op de H. Schrift. Spreker toonde verder aan, dat de groote massa meer en meer komt onder den invloed dier moderne cultuur en dat de socialisten, ziende, dat die massa ten slotte niet meer tevreden zal zijn met de stofverg'oding al leen, zich meer en meer in een soort gods- dienstig kleed beginnen te vertoonen. NEUZENSCHE COURANT f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1