ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Flan Muziekkiosk Maandag 12 December 1921 69e Jaargaa?. DRANKWET. STRIJD TSUI BIWNENLANP. EUILLETON. BUITEN LAND. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, noodigen deskundigen uit om bij hen in te zenden EEN PLAN voor een te bouwen, bij de gemeente passende, overdekte MUZIEKKIOSK voor 60 personen, met begrooting van kosten tot een maxl- mumbedrag van /5000,— Voor het plan dat bij stemming de voor- keur geniet zal de uitvoering der aanbeste- ding gegeven worden of 75,vergoeding. Voor het tweede gekozen plan zai f 50,— en voor het derde gekozen plan zal 25,— vergoeding gegeven worden. De stemming zal geschieden door den Raad in openbare vergadering. Alle plans met toebehooren worden aan de inzenders teruggegeven. Plannen met begrooting en beschrijving in te zenden bij den Burgemeester v66r 15 Januari 1922. Aanbesteding v6or 1 Maart 1922. Op- levering v66r 1 Juni 1922. Sas van Gent, den 10 Dec. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. W. G. HOEFNAGELS, Burgemeester. F. P. J. STUBB£, Secretaris. HET BEZOEK VAN DE KONTNGIN AAN DE VENEN. In gezelschap van den commissaris van Drente en in Haar gevolg freule B. I. v. Swinderen, den dienstdoenden grootmees- ter baron Bentink, den kapiteinadjudant v. Pitius en den districts-commandant der marechaussee, arriveerde H. M. de Konin- gin Vrijdag om halftwaalf per auto te Ern- men voor een bezoek aan de veenstreek. Op Haar doortocht naar de geineente Emm en werd te Noordsleen een landarbei- derswoning bezocht, waar H. M. belang stellend informeerde naar de levensomstan- digheden der bewoners. Van daar werd gereden naar eenige zeer behoeftige bewoners achter de Emmer dennen, waar H. M. de woning binneh ging en Zich op zeer minzame wijze met de bewoners onderhield. Van den grooten voorraad dekens, die waren meegenoinen, liet de Koningin er hier eenige uitdeelen, terwijl de kinderen ruim onthaald werden op lekkers. Hierna werd de tocht vervolgd naa,r Barger-Erfscheidenveen. Ook hiei werden eenige hutbewoners bezocht. De Koningin ging de woningen binnen en onderhield Zich vriendelijk met de menschen. Klazinaveen was hierna voor een bezoek aan de beurt. In het hotel „Klazinaveen" werd van halftwee tot twee uur de lunch gebruikt, waar ook de heer J. Gorter, wet- 88) Dat weet ik wel, zei de weduwe, ik zal morgenochtend alles wat ik noodig heb gaan koopen op de markt in den Temple. Verschrikt riep Galgenaas uit: In den Temple? Waarom niet? Je komt nergens zoo goedkoop terecht Als je maar niet herkend wordt, want dan zou alles bedorven zijn. Och wat! Wie zou me nu herkennen onder de duizende menschen, die daar iederen dag komen. En Fifi voegde er bij: Laat haar maar gaan, ik zal er ook zijn. Die verzekering stelde Galgenaas gerust en hij vnoeg weer: Wanneer gaat vrouw Vollard in haar betrekking? Morgenmiddag om 12 uur. Nu was alles geregeld en zij gingen weer j drinken, welk drinkgelag tot 2 uur na mid- dernacht duurde. Een ontmoeting in de Teniple-wijk. De markt in de Temple-wijk was in vollen gang. Het was omstreeks 9 uur in den voormid- dag. Dien ochtend lieerschte er echter een bijzondere drukte en het was niet de ge- wone drukte van koopers en verk oo.pers die men er dagelijks aantrof, integendeel,, houder van financien der gemeente Em- men, aan H. M. werd voorgesteld. Toen werd doorgereden naar Zwarte meer. Te Kamerlingswijk werd uitgestapt en weder werden eenige der armoedigste veenbewoners bezocht. H. M. onderhield Zich weder op vriendelifke wijze met de lieden. Dekens werden uitgedeeld en de kinderen van versnaperingen voorzien. H. M. riep de kleir.en af en toe op den openbaren weg bij zich en sprak hen dan vriendelijk toe. Onder enthousiast afscheid werd terug i gereden naar Barger-Oosterveld, waar een bezoek werd gebracht aan eenige der arm- ste invkoneis. Treffend was het afscheid in het barre ruwe veen, waar H. M. het Wilhelnuis werd toegezongen, waarvoo de Hooge Bezoek- ster hartelijk dankte. De Koningin werd den geheelen toe'1 vergezeld door den burgemeester der ge- meente Emmen, die in Barger-Oosterveld afsoheid nam, en hartelijk dankte voor de groote belangstelling, door H. M. aan den dag gelegd voor de noodlijdende veenbevol- king, voor de aanvankelijk verleende en voor de in de toekomst toegezegde hulp. Ongeveer 4 uur in den middag werd over Emmen en Barger terurgereden naar Assen. Te Schoonoord werd H. M. nog opge- wacht door den burgemeester van Emmen. die de Koningin tot de grens der gemeente begeleidde. Voorgesteld zijn toen nog de leden der Rijks- en gemeentepolitie. Van Assen vertrok het Hooge Gezelschap ongeveer 7.40 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is de Grondwetsherzienir.g. De heer Smeenk (a.-r.) juicht de bepa- ling toe omtrent verordende bevoegdheid voor andere dan in de Grondwet genoem- de organen, omdat zij gaat in de ricliting van de moderne ontwikkeling der bedrijfs- organisatie. De heer Kuiper (r.-k.) is het geheel ecus met den heer Smeenk. Het socialisatie - amendement der S. D. A. P. acht hij pre- matuur. Het loopt vooruit op het rapport der Staatscommissie inzake socialisatie. De heer Van Beresteyn (v.-d.) vestigt de aandacht op andere organen dan bedrijfs- organisaties, die verordenende bevoegd heid zouden kunnen krijgen, doch voor wie die bevoegdheid ongewenscht is. De heer Marchant (v.-d.) betuigt instem- ming met het regeeringsvoorstel. Hij is tegen het socialisatie-amendement, omdat de socialisatie nog moet groeien in de vrije maatschappij. Het amendement der S. D. A. P. inzake medezeggingsschap der ar- beiders in het bedrijtsbeheer steunst hij. De heer Troelstra (s.-d.) verdedigt nadcr beide amendementen. De heer Wijnkoop (c.-p.) zal stemmen voor het socialisatie-amendement, omdat het onschuldig is, doch tegen het amen dement inzake medezeggingsschap van de arbeiders omdat de arbeiders alles moeten te zeggen hebben. De heer Kolthek (s.-p.) zal voor het re geeringsvoorstel stemmen, doch tegen de amendementen, die z.i. schade doen aan de zelfstandige machtsformatie van de ar beiders. De heer Visser van IJzendoorn (v.-b.) acht het regeeringsvoorstel onschuldig, om dat de bestaande Grondwet naar zijn mee- ning r eeds toelaat, wat het nieuwe artikel wil. Hij bestrijdt beide amendementen. De heer Schokking (c.-h.) is het met den vorigen spreker eens. Minister Ruys de Beerenbrouck ont- raadt de amendementen, die de regeering niet kan aanvaarden. Het amendement Troelstra, socialisatie, wordt verworpen met 55 tegen 13 stem- de kooplieden bemoeiden zich ditmaal weinig met hun klanten en spraken onder elkaar over heel andere dingen, dan over de zaken. Men hoorde afgebroken volzinnen, on- samenhangend, die van alle kanten her- haald werden en op alle gezichten was woede en verontwaardiging, benevens me- delijden te lezen. Ja, vandaag moet het gebeuren. Hoe laat? In den morgen. Die schurken Ze moesten hen aan riernen snfjden. Zoo'n brave vrouw! En bij de hand dat ze was. Een echte koopvrouw. Zij weet er niets meer van, maar het is nog 't ergste voor haar armen man. En voor haar dochter. Dat ongelukkige kind. Met 4 paarden moesten zij zulke ban- dieten van elkaar trekken. Zoo stonden 2 koopvrouwen samen te praten, die haar kramen op de Rotonde hadden. Dit was een pleintje, waarop de rue du Temple uitkwam. De eene verkocht schoenwerk, de an dere vrouwenkleederen. Voor de kraam van laatstgenoemde ston den 2 klanten, die naar de uitgestalde ja- ponnen keken, maar de koopvrouw was zoo verdiept in het gesprek met haar buur- vrouw, dat zij weinig aandacht aan de klanten schonk. Deze waren de weduwe Vollard en haar zoon Fifi. Vrouw Vollard had al meermalen ge- tracht, iets tegen de verkoopster te zeggen. zonder dat zij antwoord van deze kreeg men; het amendement Troelstra, medezeg gingsschap, wordt verworpen met 57 te gen 13 stemmen. Het regeeringsartikel is z. h. st aangenomen. DE KAMERVERKIEZINGEN. De kieskringfederatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond heeft een mope aange nomen, waarin wordt uitgesproken, dat het in de practijk van de evenredige vertegen- woordiging een ernstig nadeel is, dat in de partijen een wedloop, zelfs strijd ont- staat tusschen de candidaten onderling, over de volgorde van de plaatsen op de lijsten i aklus l;ct groote belang van de partijen uit het oog wordt) verloen en de beginselen op den achtergrond treden. De vergadering was van oordeel, dat inzon- j derheid Kamerleden zich ervan hebben te j onthouden. dit nadeel in de hand te wer- ken. Naar de Twentsche Ct. verneemt, zal Minister Aalberse een eventueel hem aan te bieden candidatuur in den kieskring Overijsel aanvaarden, mits daardoor geen zittend lid verdrongen wordt. DE ZOMERTIJD. Verschenen is het Voorloopig VerslAg der commissie van Rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer Deckers c.s. tot afschaffing van de iaarlijksche vervroe- ging, gedurende den zomer, van den wet- telijTen tijd. Vele leden hadden tegen dit wetsonC- werp overwegend bezwaar. Zij merkten op, dat de Memorie van Toelichting wei nig zakelrjk en overtuigend is. Van een objectief afwegen van de voor- en nadee- len van den zomertijd is geen sprake. De bezwaren, die worden aangevoerd, acht- ten deze leden dan ook zeer overdreven. De commissie van rapporteurs rneent te moeten opmerken, dat bij de regeling van den zomertijd rekening behoort te worden gehouden met de daaromtrent in het tmi- tenland bestaande regelingen. Door het onderhavige voorstel van wet is dit echter niet mogelijk, omdat dit slechts ten doei heeft de afschaffing van den zomertijd, niet een meer doelmatige regeling daar- van door verlenging van het tijdvak, waar- binnen deze kan worden ingevoerd. Met het oog op de vele punten, die met dit onderwerp in verband staan eft waarvoor de regeerirtg alleen over de voldoende ge- gevens kan beschikken, meent de com missie van rapporteurs omdat zij reden heeft te veronderstellen, dat de regeering binnenkort te dezer zake een wetsont,werp zal indienen, de voorstellers in overweging te moeten geven hun wetsvoorsHel in te trekken en de door hen beoogde afschaf fing bij de behandeling van het regeerings voorstel ter sprake te brengen. EEN RAPPORT VAN NANSEN. Het Hooge Commissariaat van het Inter nationale Comite tot hulp aan Rusland heeft per radiotelegram inlichtingen ont- vangen van dr. Nansen over den toestand in Rusland en het verloop van de hulpactie: „De rapporten die ik op dit o-ogenblik ontvang van Saratov, Samara, Simbirsk. Kazan en vooral van Oufa, Orenburg en uit de republiek der Kirghizen, geven een afsehuwelijke schildering van de verschrik- kelijke verwoestingen door den honger aan- gericht. De werkeiijkheid overtreft in groo te mate de meest pessimistische verwach- tingen. Als Europa niet zelf zijn mensch- lievende principes met voeten wil treden, dan is het voor alle volken een volstrekte plicht hulp te verleenen, om in den kortst mogelijken tijd hierheen een hoeveelheid levensmiddelen te zenden, groot genoeg om het aantal dergenen, die onherroepelijk tot den hongerdood gedoemd zijn, zoo- veel als doenlijk te verminderen, dank zij en ten slotte riep zij boos: He, zeg eens. koopvrouw, moet ik hiej den heelen dag staan, voor dat je bij mlj komt of hoe zit dat? Hier ben ik al moedertje! De koopvrouw snelde toe en trad weer in haar functie, door vriendelijk te vragen: Wat is er van uw dienst? Ik moet een japon hebben, een eenvou- dig, gemakkelijk kleed, om in mijn werk te dragen. Wat bent u dan? Ziekenverpleegster. Wel, dan moet u deze nemen, een fla- nellen rok met wit en blauwe ruiten dati is 't beste wat daarvoor te vinden is. En voel me die stof eens! Dat is eerste kwa- liteit en kan prachtig gewasschen worden. Mensch-lief, zoo'n japon verslijt je je heele leven niet, al wcrcf je zoo oud als Methur zal em. Vrouw Vollard betastte het kleedingstuk dat de koopvrouw haar voorlegde en, als om toch iets te zeggen, sprak zij: Dat lijkt me toch wel wat warm voor dezen tijd van het jaar. Wat warm? Welneen, flanel is goed dat men altijd kan dragen, 's zomers niet te warm en 's winters niet te koud. En dan, u moet begrijpen dat 't niet altijd zomer blijft. Wij hebben in ons climaat meer winter dan zomer. Voor uw vak kan je niets beters dragen, vooral als je 's nachts in een koude ziekenkamer moet zitten. De zieken hebben daar geen last van, die lig- gen Iekker onder den wol, maar de veti- pleegster kan blauwbekken, daar letten zij meest-d niet op. Met zoo'n japon aan kan je er evenwel tegen, dan heb't nooit koud. En kijk eens hoe netjes dat genaaid is. 't Is eerste-klas werk, daar sta ik voor. de hulpactie. Dr. Nansen is Zondag 27 November van Moskou vertrokken om zich naar Saratov te begeven en naar de verst verwijderde hongerstreken. Waarschijnlijk zal hij 8 De cember te Moskou terug zijn. DE ZEGELWET. De vereeniging van Handelaren te Gro- ningen, heeft in een adres aan de Eerste Kamer dit college verzocht het ontwerp van wet tot aanvulling en wijziging der Zegelwet 1917, dat o.a. bepaalt dat aan een vast zegelrecht van 25 cent zijn onder- worpen, vrachtbrieven, vrachtlijsten enz.. te verwerpen. ZEGELWET 1917. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kampen heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin zij zegt dat, niet- tegenstaande de minister in de betrekkeljjke memorie van toelichting zelf erkent, dat aan handel en nijverheid niet meer finan- cieele en adminisiratieve lasten moeten worden opgelegd, dan noodzakelijk is, hp toch gemeend heeft, eenige wijzigingen in de Zegelwet 1917 te moeten voorstelien, welke onder meer tengevoige hebben, dat voortaan tal van stukken, welke in het dageljjksch leven een uiterst belangrijke rol vervullen, zooals volgbriefjes, bestel- lingen, bewjjzen van vervoerde goederen etc., met zegelrecht zullen worden belast- Voorts is de Kamer verwooderd over het feit, dat inzake deze ingrijpende zaak niet, evenals bij het ontwerp-weeldebelasting, haar advies is ingewonnen en zjj is unaniem van meening lo. dat de praktijk zal leeren, dat de aangenomen wjjzigingen der Zegelwet, die men toch reeds op allerlei wijze tracht te ontduiken, eigenljjk onuitvoerbaar zullen zijn, en dat bovendien de bepalingen on- getwjjfeld zeer verschillend zullen worden ge'interpreteerd, en in toepassing gebracht. 2o. dat de tot stand- koming van een wet, waarvan men reeds a priori weet, dat zjj zooveel mogeijjk zal worden ontdoken, en bovendien weer zooveel lasten aan den thans zeer zeker niet bioeienden handel en njjver- heid oplegt, niet in het algemeen belang en zelfs immoreel is. Zp geeft de Kamer dan ook in over weging, aan bedoelde wjjziging haar goed- keuring niet te hechten. ZEGELBEL ASTIN G. De Ned. Verladersbond zegt in een adres aan de Eerste Kamer, het te betreuren, dat weder een nienwe last op den handel gelegd wordt door het wetsontwerp tot aanvulling van de Zegelbelasting. Deze zegelbelasting doet de prjjzen der goederen weder stijgeD, alzoo be9tendiging van de duurte van den levensstandaard. Adr. kan moeilijk veronderstellen, dat het in de bedoeling gelegen beeft alle vracht brieven aan een zegelrecht te onderwerpen van 25 cent, zooals art. 40 f. aangeeft Weliswaar geeft artikel 40 k. een uiteen- zetting dat men zou kunnen veronderstellen, dat alle vrachtbrieven onder 10 vracht vrij van zegel zjjn, maar zulks is z. i. niet duidelijk en overtuigend vastgelegd. Mocht het de bedoeling zjjn, dat alle vrachtbrieven, ook die onder 10 belastbaar zijn met 25 cent zegel, dan acht adr. deze bepaling ten hoogste bezwaarlpk voor den Nederlandschen handel. Verier is een juiste omschrjjving, wat een vrachtbrief is, gewenscht. Artikel 90 Vrouw Vollard scheen haar besluit ge- nomen te hebben, want zij vroeg: Hoeveel? Twintig francs, omdat 't voor u is. Fifi riep lachend uit: Hoor je dat, moeder? Die is goed. Om dat het voor u is, een ander kreeg 't er niet voor. Na nogmaals het kleedingstuk betast te hebben, zei de weduwe: Ik zal je 12 francs geven. Neen, heusch, juffrouw, dat gaat niet, zei de koopvrouw, daar zou geld bij moe ten en je begrijpt, ik zit ook niet voor mijn plezier op de markt. Maar komaan, neein 't mee voor 15 francs en, zoo waarlijk als ik hier sta, ik geef't je voor mijn eigen geld, omdat je zoo'n menschlievend vak hebt. Och, dat is roerend, spotte Fifi, wat zijn die kooplui van den Temple toch brave menschen. Zij zouden zich voor je uit- kleeden. Vrouw Vollard kocht de japon. Zij wilde juist betalen, toen er een groo te opschudding onder de marktkooplie,- den ontstond, want er werd geroepen: Daar komen zij! Aller oogen richtten zich naar de rue du Temple en men begon te loopen in deze richting, al meer en meer. Ook de kleerverkoopster kon haar nieuwsgierigheid niet bedwingen en zij zeide tegen vrouw Vollard: Wacht maar even, ik kom dadelijk terug. Weg was zij, de anderen achterna. De geheele markt liep leeg, in een oog- wenk waren alle kooplieden uit hun kra men weggesneld. Mannen en vrouwen draafden de rue du Temple in, die zich weldra vulde met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een aangename op- lossende werking bij Hoest, Heeschneid, Keelpijn hebben de PASTILLES van het We'boek van Koophandel srelt zulks vast, maar hoe vat tneo een Beurtvaart- adres" op Ook daarin acht adr. een zui- vere vasrstelling gewenscbt. SPOORWEGTARIEVEN. Naar de Msb. verneemt zullen de prjj- zen voor bet vervoer van reizigers ingaande 1 Jan. 1922 bedragen pen kilometerle klasse 6'/, cent, 2e klasse 4.87et. 3e kl. 3.25 ct. Kilometerkaarten vervallen. Voor de D.-treinen naar en van Gronin- gen wordt geen toeslag meer gegeven. De werkmanskaarten vervallen, en wor den vervangen door maandkaarten, kosten- de f 0 50 per K.M. minimum 5,acht dagen te voren aan te vragen. De prijzen der abonnementskaarten worden met 7 pro- cent verhoogd. DE TOESTAND. Vrjjdag was er goed nieuws uit Was hington. De overeenkomst of verkianng of hoe men de verbintenis voor de Stille Zee anders noemen wil, is Donderdagavond door de partjjen geparafeerd. Zij vereenigt de mogendbeden van deze quadruple entente: Amenkn, Engelanl, Frankrjjk r>n Japan, behendens nadere ratificatie door de wet- gevers, tot et<n soott van nieuweu oppersten raad voor het Verre Oosten, met het doel voortdurend overleg mogelpk te maken en bet oorlogsgevaar te bezweren. Indien de bepalingen van de overeenkomst juist zijn weergegeven, zal bij haar in-werking- treding het Engelsch-Japansche tractaat komen te vervallen. Verder voorziet zg in scheidsrechterlijke beslissirg van ge- schillen. De procedure voor scheidsrecbterlgke behandeling is, schrjjft de N. R. Ct in de berichten uit Washington met nader aangegeven. De voor de hand liggende praktgk zou zgn, dat een >-an de vier, die bp het onderling overleg geen geljjk meent gekregen te heboen. een beroep op het scheidsgerecht doet. China heeft reeds de oprichting van een vast hof ^n arbitrage voor alle geschilleu in het Verre Oosten voorgesteld en ook een regeling voor periodieke conferenties over de vraag- stukken van het Verre Oosten. Wordt aldus besloten, dan zal het scheids gerecht aanwezig zijn voor de beslechting van geschillen onder de vier, maar boven dien ook een instantie, waar China zoo het zich in het ongelijk gesteld acht terecht een menschenmassa, welke al sterker op- drong. Verontwaardigd riep Fifi: Neen maar.. die is kostelijk, zij denkt dat wij op haar wachten zullen, zeker tot wij hier hebben wortel geschoten, Wel ja^ daar zal zij slecht weer op treffen. Hij snuffelde in de kraam rond en voeg de er bij: Wacht eens, ik zal haar wel leeren, haar heelen boel alleen te laten. Tegelijk pakte hij een mooien omsiag- doek weg, die voor de hand lag. Ziezoo, zeide hij, binnen zijn de besten en nu mag zij wegblijven zoolang zij wil. Kom mee, inoeder. Vrouw Vollard, die inmiddels de japon had ingepakt, zei: Ja, laten we maar weggaan. maar dan gaan we naar de rue du Temple, want ik ben ook wel nieuwsgierig om te weten wat daar gebeurt. Ik ook. En zij volgden den menschenstrooin. Naar mate zij de plaats naderde, waarop zich de algemeene belangstelling samen- trok, begon Fifi Vollard langzamer te loo pen. Hij scheen zich aldoor minder op zijn gemak te voelen. Zijn moeder, die dit opmerkte, vroeg eensklaps: Wat scheelt jou toch? Waarop Fifi van zijn kant vroeg: Zie je niet waar al die menschen naar toe loopen? Neen. Naar het huis van Renault. Welnu? j Dat is voor ons geen gezonde streek, moeder, daar kunnen we beter vandaan blijven. (Wordt vervolgd.) im Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met arti kel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank van de Vereeniging »ST. .IOZEF" te Ter Neuzen, voor het pereeel wijk Q 183. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof, schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen Ter Neuzen, 12 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. afeerol

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1