ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. IEK VINDT No, 7225. ag 18 November 1921. 69e Jaargang. Als men jud wordt, De Commissaris der Koningin in Zeeland, ZEUEEEasmEl BL-AJD BINNENLAND. B UITENLAN D. me& maakt bekend, dat de rolbrug over het binitensluishoofd van de Middenschutsluis te Neuzen weder voor het verkeer is OPENGE8TELD. Middelburg, 14 November 1921. De Commissaris der Koningin voornoemd, QUARLES VAN UFFORD. Met het oud-worden is het wonderlijk ge- steld. iedereen hoopt, dat het hem ten deel zal vallen en toch willen de meesten het niet wezen en zelfs niet heeten. Men ziet blijk- baar op tegen de aan den ouden dag ver- bonden bezwaren en lasten, en schijnt de meening te zijn toegedaan, dat welbedaagd- heid geen zegen is, en dat de ouderdom nooit een gelukkige tijd mag of kan worden genoemd. En toch is het in waarheid zoO, dat de ouderdom absoluut geen minder mooie leeftijd voor ons behoeft te wezen dan welke andere leeftijd ook. Schrijver dezes is het heelemaal eens met den zoo echt oorspronkelijken Duitschen schrijver Hein- rich Lhotzky, die in een, nu ook in het Ne- derlandsch vertaald werkje, opmerkt, dat het heel moeilijk valt uit te maken. welke leeftijd de gelukkigste zou wezen. Neen, zegt hij, alle leeftijden kunnen mooi zijn. Er zijn menschen, die van den rijkdom der jeugd en van de armzaligheid van den ouderdom spreken. Zoo in't algemeen genornen is dat zeker onjuist. Er bestaat ongetwijfeld een armzalige ouderdom, maar er bestaat ntin- stens even zeker een armzalige jeugd. Daar- naast echter bestaat er een rijke, kostelijke ouderdom, en, zegt Lhotzky letterlijk: „het mooiste daarvan is, dat de rijkdom van den ouderdom verworven is, terwijl de rijkdom der jeugd slechts is ontvangen en overge- erfd". Zoo kan een oud mensch vooral daar- om gelukkig zijn, omdat hij de eemvigheid ziet, of althans begint te zien. En zou niet steilig en zeker hooger en ook reiner geluk ons deel zijn, naarmate wij van den eindigen- tijd overgeplaatst worden in de nooit eindi- gende eeuwigheid? -Zoo is hti dan ook geen vraag, welke leeftijd de gelukkigste is. Elke leeftijd kan de gelukkigste wezen. Wij zijn gelukkig, naarmate wij het heden genieten en den dag van vandaag den schoonste vinden. Wie alles verwacht van „morgen", of zich steeds maar blijft koesteren in de tamelijk lauw wordende ervaringen van „gisteren", die leeit niet in der waarheid, want die heeft geen „heden". Maar wie het „heden" heeft, die leeft werkelijk en is onafhankelijk van „gisteren" en evenzeer van „morgen". De lezing van het door ons reeds ge- noemde boekje, is vooral daarom zoo ver- kwikkelijk, omdat daarin iemand aan het woord is, die, hoewel zelfs reeds zestig jaar geworden, zich toch over dat betrekkelijk oud-geworden-zijn niet bedroeft, doch inte- gendeel verheugt. „Het gaat met de leef tijden als met de jaargetijden", beweert Lhotzky. Elk jaargetijde heeft zijn bizondere bekoring. Er zijn natuurlijk menschen, die het eene jaargetijde verre verkiezen bovenhet andere; in den winter klagen zij, maar in den zomer klagen zij toch ook; in den herfst zijn zij slecht te spreken, maar in de lente genoten zij toch ook niet recht. Neen, wij leven eerst goed, als wij ten voile genieten van de aantrekkelijkheid van ieder jaarge tijde in het bijzonder. En wij leven evenzeer eerst recht, als wij niet, oud geworden of ouder wordend, terug verlangen naar de dagen onzer jeugd of jongelingschap. Even- lttin als aan het ongeluk der over het jaar getijde mopperende menschen, die jaargetij den zelf schuld hebben (de schuld schuib alleen in het hart der ontevreden menschen- kinderenl), evenmin hebben de leeftijden schuld aan de klaagstemming van jong of oud. Het is toch ook allesbehalve flink of moedig om het onvermijdelijke, dat over ons beschikt wordt, niet rustig onder de oogen te willen zien. De ouderdom is niet minder schoon dan de jeugd, en heeft be- koorlijkheden, die andere levenstrappen mis- sen. Lhotzky vraagt aan zijn „waarde tijd- genooten" en daarmede bedoelt hij na tuurlijk de met of reeds v6or hem oud ge- wordenen of zij heusch nog jong zouden willen zijn, en nog eens zouden willen door- maken al dat „vertroebelde", waarbij hij in 'tbizonder noemt: de voogdij der ouderen het zich zoo vaak in het nauw gedreven zien, en allerlei andere onzekerheid. Neen, zoo antwoordt hij dan voor zichzelf, ik ben dankbaar, dat het verleden achter mij ligt, en dat mijn heden nog door mijn vele her- inneringen wordt verhelderd. Toch denke niemand van onze lezers of lezeressen, dat de door ons met zoo'n in- stemming aangehaalde Duitsche schrijver blind zou zijn voor de bezwaren en moeiten van den ouden dag. In het bizonder toont hij te verstaan de „vereenzaming" van zoo- veel oude menschen ook in onze dagen (Lhotzky heeft zelf een aantal zonen in den oorlog verloren), al troost hij zichzelf en anderen ook op dit stuk, door er aanstonds bij te zeggen, hoe wij toch in ons diepste wezen altijd eenzaam zijn. Er is, zoo zegt Lhotzky, nooit een ziel geweest op aarde, die ons werkelijk volkomen heeft aangevuld. Ook bij den liefsten vriend en bij de innigste ge- meenschap bleven er pijnlijke, smartelijke kloven. Er gaat in ieder hart een kreet naar liefde op, en deze kreet zou niet rijzen en dit verlangen zou niet bestaan, indien daarvoor geen vervulling aanwezig was. Voor Lhotzky hij zegt het onomwonden rust de ver vulling van al dit smachten in God. Ik kan mij tegenover mij, niemand voorstellen, die niet persoonlijk voelt zooals ik, en niet met bewuste wederliefde de foereelen van mijn eigen wezen gelukkig makend opnam en wedergaf- Ik ben in dit geloof en dit belevende.oud geworden en heb sedert mijn kinderdagfen geen uur doorleefd, waariij dit bewustzijn in mij onderbroken werd, zoo mill als de harteslag ooit onderbroken werd. Op een eigenaardige wijze, zoo 3chrijit hij, die niet in woorden zuiver is weer te geveig werd mijn leven opgebouwd, en werd mijn eenzaamheid steeds op bovenrr.enschelijke wijze bevredigd. Dus kan de stroom van vrienden, en ook van nibestaanden, voorbij- ruischen toch zijn wij in laatster instantle niet alleen, omdat wij God hebben. En nu is er nog een zwaarder leed te noemen, dat den ouderdom kan treffen, dan het verlaten worden door hen, die ons lief zijn. Men kan immers ook verlaten worden door zijn beter ik. Dat kan gebeuren op tweeerlei wijze: door het verdwijnen der hoop, maar ook, en dat is het allerergste: door het verlies van onzen levensinhoud. Ja, dat is het ergste. Dat overkomt den menschen, die zichzelf overleven en die niet zelden met bitterheid en wrok deze aarde verlaten, omdat hun jongere tijdgenooten geen acht meer op hen slaan, en over hen heenloopen, overgaande tot de „orde van den dag". Vooral treft zoo iets heel pijnlijk die menschen, wien eertijds de bijval van huns gelijken in leeftijd ten deel viel. Lhotzky vertelt bijvoorbeeld van een braven, besten hoogleeraar, die eertijds zeer geSerd, ge- prezen, ja op-de-handen-gedragen was, en die, oud geworden, de ineenstorting van ai zijn theorieen, die hij levenslang geleerd had, moest beleven. Zoo moest deze man het aanzien, dat de jeugd zich afkeerde van het oude en beproefde, wat hij steeds als het I eenig geoorloofde en als het eenig mogelijke had gevoeld, beschouwd en beleden. Zelf niet meer in staat zijn eigen gedach- tenrichting te veranderen, scheidde hij niet zonder bitterheid van vroegere vereerders en geestverwanten. En zoo zijn er in 'tgroot en in 't klein, op heel zichtbare, maar ook op heel verscholen plaatsen tal van menschen, die zich overleven. Er zijn er onder hen, die het zich met geen gev/eld anders kunner voorstellen of er komt van de wereld niets terecht, wanneer de dingen eens op wat andere wijze worden gegroepeerd dan zi dat altijd deden. Daarom wijst Lhotzky er zoo terecht op, dat het eenige wat wij, als wij ouder worden, kunnen doen om niet het vervliegen van onze hoop te beleven en met onze eigen doelein- den ineen te zakken, is: dat wij innerlijk voe- ling blijven houden met het opgroeiend ge- slacht. Het ergste is, als wij wrokkend en mokkend en geergerd aan een kant gaan staan en er verdrietig om zijn, dat de ko- menden alles anders doen dan wij voor goed I en heilzaam hielden en houden. Wij moeten dan maar eerlijk erkennen, dat wij onzen 1 dag gehad hebben om de wereld uit haar hengsels te lichten, en dat, als wij de zestig overschreden hebben, anderen een beurt krij- gen om het op hun manier te probeeren. Dan moeten wij willen toezien, hun raad gevend, j wanneer zij bij ons raad zoeken, en hen alleenlatend, als zij dien raad soms niet I mochten begeeren. Met andere woorden: Ze hebben elkander noodig, de jeugd en de ouderdom. De jeugd kan den ouderdom niet missen om niet al te jong en te dwaas te wezen. Bezonnenheid en ervaring ontvangen ook onze jonge men- schen (kunnen zij althans ontvangen) door omgang met en raadpleging met ouderen. Maar ook hebben de oudere menschen de jongen noodig. De jeugd is voor die ouden een bron van verfrissching. In den bijbel staat het zoo mooi. Johannes de Dooper J staat op den drempel van het Nieuwe Ver- bond. Hij behoort tot het Oude en tot het Nieuwe Testament beide. En van hem wordt gezegd: Hij zal de harten der vaderen be- keeren tot de kinderen en de harten der kin- j deren wederbrengen tot hunne vaders. Zoo wordt de ouderdom geen tijd om tegen op j te zien, maar de schoone avond van een goeden dag. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Grondwetherziening. Minister Ruys van Beerenbrouck laat de beslissing over het amendement-Van Rijc- kevorsel (redactie-verandering van het ar- tikel betreffende opperbestuur over de deelen van het rijk buiten Europa) over aan de Kamer. Hij ontraadt andere amen- dementen. Het amendeemnhtVan Ravesteyn (parle- mentair karakter voor vertegenwoordigen- de lichamen in Indie) wordt verworpen met 75 tegen 3 stemmen. Het amende- inent-Dresselhuys (in de Grondwet niet gouverneur-generaal noemen) werdt ver worpen met 46 tegen 33 stemmen. Het amendement-Marchant (zelfbestuur vast- leggen) wordt verworpen met 53 tegen 36. Het amendement-Van Rijckevorsel (otn de deelen van het rijk buiten Europa met na me te noemen) wordt aangenomen z.h.s. Artikel 61 wordt aangenomen met 46 tegen 33 stemmen. Het amendemenf- Dresselhuys (beperking van de gevallen, waarin over Indische ontwerpen het advies van vertegenwoordigende lichamen moet worden gevraagd) wordt verworpen met 41 tegen 38 stemmen. De amendementeh- Van Rijckevorsel ter redactieverbetering van artikel 62 worden h.s aangenomen. DE GRONDWETSHERZIENING. De Tweede Kamer heeft Woensdag het amendement-Rink, waarover de stemmen haddgn gestaakt (om alleen verdragen en geen overeenkomsten te onderwerpen aan de verplichte goedkeuring der Staten-Ge- neraal) met 52 tegen 34 stemmen aange nomen. Het amendement-vnn Ravensteyn, (ter verduidelijking van de bepalingen omtrent de goedkeuring vu ^verdragen door de wet) wordt verworpe i met 60 tegen 26 stemmen. De heer Marchant (v.-d.) licht een amen- dement toe om op het voorschrift van advies van de Indisdie vertegenwoordi gende lichamen over jwetsontwerpen, In die rakend, geen uitzdndering toe te lattn om de adviezen niet aan de regeering,, doch aan de Staten-Generaal te doen uit- brengen. De heer Van Rijckevorsel (kath.) licht een amendement toe inzake redactie-ver- betering van het regeeringsvoorstel. NEDERLAND—BELG1E. Men meldt uit Brussel: Minister Jaspar, de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft ih een vergadering van katholieke kiezers ge zegd, dat Belgie moet trachten met Ne- derland tot een verhouding te komen waar in beide landen elkaar goed verstaan. Ik heb alle hoop, zeide de Minister, dat wij dit zullen bereiken. Onze buurt- schap met dat land, onze economische be- trekkingen, alles doet ons wenschen, dat er de hartelijkste betrekkingen met dat land aangeknoopt mogen wordeh. DE WAARDIGHEID VAN DEN GEMEENTERAAD. In de algemeene beschouwingen van de gemeentebegrooting van Zwijndrecht. leest men: „Wij wenschen deze algemeene beschou wingen niet te eindigen, dan na gewezen zen te fa ebb en op de noodzakelijkheid eener wijziging van art. 47 der Gemeente- wet, hetweik luidt: „,De leden van den Raad zijn hiet ge- rechtelijk vervolgbaar voor de stem of meening, door hen in de vergadering geuit. Het vagebondeer-^ri optreden, dat i;n de vergaderingen van sommigp Raden voorkomt, maakt zoodanige wijziging tot een eisch, die de waardigheid dezer Staats- instelling stelt. FAILLIET. De Nationaal Alg. Levensverzekering- Maatschappij te 's Gravenhage is door de rechtoank aldaar failliet verklaard. DE VERVAARDIGING VAN VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 60 GLD. EN 25 GLD. IN DUITSCHLAND. Men meldt ons in verband met de ont- dekking van de drukkerijen in Berlijn en Barmen, waar valsche bankbiljetten, in hoofdzaak van 60 gld. en 25 gld., vervaar- digd werden, dat de politie in Barmen vier personen, onder wie drie steendruk- kers, die verdacht worden. aan het maken der biljetten medeplichtig te zijn, gear- resteerd heeft. Behalve een aantal stee- nen en platen is ook de drukpers, die tot de vervaardiging der biljetten gediend heeft, in beslag genornen. Voor zoover vastgesteld is kunnen wor den zijn in totaal 2000 biljetten van 60 I gld. in omloop gebracht. De aangehoudenen hadden ook voorbe- reidingen getroffen om valsche 20 Mark- scheinen te maken. Een van hen heeft nog een jaar tuchthuisstraf wegens valsche munterij te goed. DE TOESTAND. De conferentie van Washington levert den journalisten uit alle landen der wereld die haar omstuwen, niet zoo veel kooij op als zij zouden wenschen, want telkens als het belangrijk wordt, gaan de deuren dicht. Gezwegen van eenige canards, welke op den Ainerikaanschen bodem steeds een ge- liefkoosde broedplaats hebben gehad, had men nog niet aan de weet kunnen komen, hoe het ging met de zoo gewichtige vraag- stukken van het Verre Oosten. Een com munique over de commissie-vergadering van gisteren noemt de wenschen die China te berde gebracht heeft. Zij brachtlen geen verrassing, want het zijn de oude verlangens nopens territoriale onschend- baarheid en politieke en administratieve onafhankelijkheid. Uit gezaghebbende bron verluidt, zoo wordt hieraan toege- voegd, dat deze voorstellen den moreelen steun der Amerikaansche afvaardiging heb ben. In de commissie van het Verre Oos ten is dus niet het procede gevolgd dat Amerika met zijn voorstellen anderen voor is geweest. De kwestie is er te hachelijk voor. Men heeft China eerst laten spre ken en nu is Amerika achter dit land gaan staan, wat in overeenstemming is met de de politiek die de Vereenigde Staten tot- nogtoe in het Verre Oosten gevolgd heb ben. Had Amerika eischen gesteld no- pens den status van China, dan zou de strijd tusschen de belanghebbenden direc- ter zijn geworden. Nu kunnen bedenkin- gen tegen het program aan het adres van China gericht worden, dat in zijn histori- sche rol van prooi ter conferentie versche- nen is. Eindelijk verluidt, dat Japan en Amerika zich over het kabel-eiland Jap verstaan zouden hebben, maar officieele bevesti- ging hiervan ontbreekt. NAAR DUITSCHLAND. Eenige verouderde Engelsche qprlogs- schepen zijn naar Duitschland verkocht om daar te worden gesloopt. Een te Beriijn ontvangen bericht uit Londen zegt, dat Engelsche scheepvaart- kringen over dezen verkoop, die verband houdt met het feit, dat in Engeland de technische hulpmiddelen voor scheepssloo- perij ontbreken, ontevreden zijh. HET LEEGKOOPEN VAN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van „de Tel." meldt, dat het Duitsche rijksministe- rie voornemens is, krachtige maatregelen te treffen tegen het leegkoopen van Duitschland door buitenlanders. Aan de Ministeries van finahcieh der afzonderlijke staten is opgedragen, den uitvoer van zekere artikelen die tot dus- ver zonder uitvoer kon geschieden, met alle middelen te verhinderen. Ook heeft de rijkscommissaris voor den in- en uit voer de intrekking bevolen van de speciale uitvoervergunningen, verleend aan de winkels in een aantal grehsplaatseh. Opdat de winkels in Duitschland niet door reizende buitenlanders worden leeggekocht, is een algemeen uitvoerverbod uitgevaardigd van artikelen van dageliiksche behoefte. De buitenlanders komen dus niet meer met drie paar in Duitschland gekochte laar- zen of vier in Duitschland gekochte cos- tuums over de grens. Ten einde een betere controle uit te oeefnen op het goederen verkeer, zullen geschoolde douane-beambten naar de grens worden gezonden. DE ERKENNING DER RUSSISCHE STAATSSCHULDEN. Volgens een bericht uit bolsjewistische bron zou Tsjitsjerin aan Krassin te Lon den telegrafisch hebben verzocht, om of- ficieuse stappen te doen, teneinde te ver- nemen of de Fransche regeering bereid is, onderhandelingen met de regeering te Moskou aan te knoopen over de kwestie van de erkenning der Russische schulden. AFSCHAFFING DER DUIKBOOTEN. Naar aanleiding van den wetiscn der Britsche regeering tot afschat'fing van de duikbooten, schrijft de ,;Manchester Guar dian": Dit is wellicht een van de onder werpen, waaromtrent de Openbare meening der volken geraadpleegd zou moeten wor den, want het behoeft geen betoog, dat controle op het aanbouwen van duikboo ten zeer moeilijk is. Dit is moordtuig, dat in het geheim kan worden vervaardigd. Om hiermede af te .ekenen moet de pu- blieke opinie van elk volk erin worden ge- kend. TER NEUZEN, 18 Nov. 1921. GEMEENTE-ADMINISTRATIE. De heer F. W. J. Immink, volontair ter gemeentesecretarie alhier, behaalde op 17 November jl. Ret diploma gemeente-admini- stratie. VERPLAATST. Met ingang van 1 December a.s. is de komniies-dienstgeleider P. Bauwens alhier verplaatst als dienstgeleider der ambtena- ren van den visitatiepost aan het station te Hulst. KAMERVERKIEZING. Door de R. K. kiesvereeniging alhier zijn voor plaatsing op de groslijst van candi- daten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer opgegeven de namen der heeren P. F. Fruijtier te Hontenisse, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, L. A. Fruijtier te Schevenin- gen en J. W. Vienings te Goes. NED. HERV. KERK. Door Ds. J. Hofker te Waterlandkerkje is bedankt voor het beroep naar Hoedekens- kerke 'CONCERT VAN CRESCENDO. Gisteravond gaf de orkestvereeniging „Crescendo", directeur de heer J. Bierle, het aangekondigde concert. De bovenzaal van het „Hotel de Commerce" was overvol, met belangstellende hoorderessen en hoorders, die genoten van hetgeen door het orkest werd ten beste gegeven en in het bijzonder van „Ave Maria" van Gounod, duo voor viool met piano, uitgevoerd door de heeren Bierle, C. de Smidt en H. de Vrieze, en Ca- valeria Rusticana, solo voor viool met piano, gespeeld door den directeur en den heer De Vrieze. Voor afwisseling in de muzieknummers werd gezorgd door den heer J. Smeets, uit Maastricht, die met een goede dosis gezon den humor de gezelligheid ten zeerste ver- hoogde. en ook aardige „moppen" bleek te kunnen tappen. Minder gelukkig was hij met zijn ernstige liederen, doch men houde wel in het oog, dat de leden van „Crescendo" op dit gebied eenigszins verwend zijn, aange- zien de vereeniging het voorlaatste concert een der beste Nederlandsche krachteri had geengageerd, hetgeen het voor na hen ko- menden minder gemakkelijk maakt. Met een geanimeerd bal werd deze avond besloten. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedge- vonden dat de volgende, vroeger toege- kende, bijdragen voor woningbouw, zul- len worden uitgekeerd aan de gemeenten: IJzendijke, ten behoeve van Ph. Lip- pens en J. G. Elrfink, resp. 1500 gld. en i 1400 gld.; I Zaamslag, ten behoeve van A. Roose Jz. en J. A. Lensen, resp. 900 gld. en 900 gld. INGEZONDEN MEDEDEpLlNGEN. men zich over het algemeen niet, wanneer men een lichte I verkoudheid heeft gevat, en dikwijls is deze dan ook van voorbijgaanden aard, voor zoover zij niet veronachtzaamd wordt. Het eenvoudigst en aangenaamst verzacht en voorkomt men verkoudheid in de luchtpijp door het gebruik van Lakerol-Borst-Pastilles. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. 24. RAAD VAN STATE. H. M. de Koningin heeft niet ontvanke- lijk verklaard als te laat, het ingesteld hoo ger beroep van den gemeenteraad van Schoondijke tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot niet goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen verval- len van onderwijs in het Fransch aan de openbare lagere school. DE VLEESCHKEURINGSWET EN DE HUISSLACHTNGEN. Op vragen van den heer Deckers inza.ee de invoering en toepassing van de Vleesch- keuringswet heetf de Minister van Arbeid o.a. geantwoord: Aangezien niet ontkend kan worden, dat zuivere huisslachtingen, d.w.z. met bestem- ming voor eigen gebruik en uitsluiting van verkoop, in sommige plaatsen gewoonte zijn, is de Minister bereid te onderzoeken of het wellicht mogelijk zou zijn, zoouanige voor- schrilten te ontwerpen, dat deze siachtin- gen van keuring vrijblijven en de gevailen, waarin vleesch verkocht wordt, wel aan keu ring zijn onderworpen. Doch het zal moeilijk zijn wetsontduiking op groote schaal daarbij uit te sluiten, maar indien een uitvoerbare regeling kan worden getroffen, heeft hij geen bezwaar die mogelijk te maken. Tegen vrijstellingverleening van de keu ring voor het slacliten van schapen, geiten en varkens, mogelijk gemaakt door art. 46 der wet, neeft ir'Vgeen bezwaar, waar zij mogelijk biijkt en oe voorwaarde, dat vleesch van die dieren niet uit de gerneente wordt uitgevoerd, zal worden nageleefd. Voorts overweegt de Minister een wijzi ging in dien geest, dac net mogelijk wordt, dat Burgemeester en Wethouders voor den verkoop in het klein van gesteriliseerd vleesch een plaats in een andere gerneente aanwijzen en ook bestaande winkels als ver- koopplaatsen roeiaten. Daardoor worcu be- reikt, dat bestaande toestancirn op net plat- teland voor den verkoop van gesteriliseerd vleesch, in verband met veeverzekeringen, in hoofdzaak kunnen worden bestendigd- De Minister heeft er ook geen bezwaar tegen, dat voor de behandeling van gestor- ven en in nood gedoode dieren gebruik wordt g^maaki van particuiiere slachterijen. Langs dezen weg kan ook nog besparing j van kosten worden verkregen. in voorbereiding is eeri Kon. Besluit, waarbij zai worden bepaaid, dat de wet met 1 Juni 1922 in werking zal treden. PROV1NCIALE VEREENIGING „FiET GROENE KRUIS." In de Woensdag te Middelburg, oader voorzittterschap van den heer G. t. Plug- ge gehouden buitengewone vergadering werd in vemand met de 1000 gld. subsidie van de Provincie voor wijkverpleging, een wijziging in de begrooting 1921 nange- bracht. Een wijziging werd aangebracht in net huishoudeiijk reglement, teneinde nu ook de begrooting 1922 te kunnen vastslelien. Dit geschiedde in ontvang en uitgaven van 2933 gld. Deze begrooting gaf aanleiding aan den voorzitter cm er op aan te dringen dona- teurs te werven en om er op te wij/eH, dat de leden van de vereeniging bij een ontsmetting alleen reisgeld en tijdverhes voor het ontsmetten betalen; terwijl niet leden de volledige ontsmettingskoslen. Een bericht dat de vereeniging wHet Groene Kruis" te Goes, wenscht toe »e treden tot de provinciale vereeniging werd met applaus begroet. Medegedeeld werd bij de discusie over de begrooting dat aan een ziekenauto op Walcheren geen behoef te bestaat, het gasthuis heeft er een en Vlissingen heeft een goede rijwielbran- card. i Naar aanleiding van de toegekende sub sidie van de Provincie werd er op gewe zen, dat daarvan de bedoeling is^ dat de vereenigingen die een wijkverpleegster noodig hebben, gesubsideerd worden voor 3 jaar, voorzoover zij zichzelf niet kunnen bedruipen. Er werd op gewezen, dat het gewenscht is, dat de vvijkverpleegsters tevens ook enquetrice zijn. Hierop zullen de ver- eenigen, die subsidie aanvragen gewe zen worden. SAMENVOEG1NG VAN GEMEENTEN. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat we vertrouwelijk vernamen, dat er gedacht werd over vereeniging van verschillende gemeen ten, teneinde grootere, krachtiger gemeenten te vorrnen. We vernamen ook, dat Ik er. - beeld in de kringen der gemeentebesturen weinig sympathie ondervond, doch dat. niet- tegenstaande dit, toch een schema voor het combineeren van gemeenten of gedeelten daarvan was opgemaaki en aan Gedeputeer- ma aSMHBZ7 -zi UZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1