INGfciZONDEM MEDEUEELINGEN. missie ten slotte moeten vasthouden aan haar eerste voorstel, het verleenen eener verhoo ging van f 300. De heer WEIJNS zou nog wel iets meer wil- len geven, maar stelt er prijs op, dat de direc- teur zelf verantwoordelijk wordt gesteld voor het verrichten der administratie, hetzij hij die zelf verricht, of dit door een ander laat doen. Nu is er volstrekt geen controle of toezicht op de hulp die daarvoor aan den directeur gege- ven wordt en hij gelooft, dat zoo n regeling voor de gemeente voordeeliger zou zyn. Wil de directeur het dan zelf doen, of het werk door een ander laten verrichten, dan moet hij dat zelf weten, doch de gemeente weet dan vooruit wat het haar kost, hetgeen nu in de lucht VOORZITTER geeft te kennen, dat de tiideliike hulp in het afgeloopen jaar 240 heeft gekost. Ala de directeur dat zelf zou moeten betalen, zal hij het werk zelf willen verrichten, hetgeen dan ten nadeele zou k°men der fabriek, omaat hij dan daar zijn werkkracht zou onttrekken. De heer DIELEMAN rraagt, of Burgemees- ter en Wethouders nu al een regeling hebben getroffen voor dien derden persoon. We heb ben nu een directeur, een boekhouder, en nog een tijdelijke hulp, die eigenlijk ook zoo n soort boekhouder is. Vervalt die nu De VOORZITTER: Neen, die is blijven De- StD^'heer DIELEMAN: Dat is dan een twee- den boekhouder, daar had de commissievoor het nazien der rekening eigenlijk bezwaaite- tren Kan dat werk dan met worden overge- bracht naar den boekhouder? Nu is er geen controle op en de gemeente weet met wat h J,aai kosten zal, verleden jaar was het 256 maar misschien is het van 't jaar wel f De VOORZITTER meende, dat de heer Die- Jem an zich bij de vorige behandeling toch er ook voor verklaarde de verhooging van jaar- wedde onvoorwaardelijk te geven. De heer DIELEMANNeen, ilc stond aan de zijde van Burgemeester en Wethouders. Ik zou de administratie wenschen te zien opgedragen of aan den directeur, of aan den boekhouder. Waarom moet er nog een derden man by Misschien krijgt men later een vierden. Kan het den directeur niet worden opgedragen De VOORZITTER herhaalt, dat dit naar zyn meening niet zou zijn in het belang van het werk op de fabriek. En wat de boekhouder be- treft, het is ook niet zeker, dat deze tijd zat hebben om dat werk, dat thans de tijdelijke hulp doet te verrichten. De heer WEIJNS: Zouden we het met eens een jaar kunnen probeeren. Ik vmd f 250 voor die tijdelijke hulp toch nogal veel. De VOORZITTER: Als we er den direct or nog een extra-bedrag voor beschikbaar stellen, vrees ik, dat hij het zelf zal willen gaan uit- voeren en dan zullen we er in de fabriek na- deel van hebben. De heer DIELEMANMaar dan hebben we een vasten post. De VOORZITTER: Tot nadeel van het be- drijf. De heer DIELEMAN: Er zullen toch mis schien in onze gemeente wel personen zijn, die administratief werk kunnen verichten en des avonds hun vrijen tijd willen benutten om nog iets te verdienen en die het wel wat goedkooper en voor een vaste som zullen willen doen. De VOORZITTER: Er is nu ook iemand, die het doet. De heer KRUIJSSE kan zich maar moeilys met het voorstel van Burgemeester en Wet houders vereenigen, omdat dit den directeur geheel van de administratieve werkzaamheden ontslaat. Dan wordt de tijdelijke, een vaste hulp. Dan zou men daarvoor betcr iemand kun nen benoemen. Hij had het zich zoo voorge- stelt, dat den directeur een verhooging van jaarwedde zou worden toegekend en dat deze zich, als het noodig is, van tijdelijke hulp zou kunnen voorzien. De VOORZITTER: Wegens uitbreiding der werkzaamheden aan de fabriek kan de directeur het zelf niet meer doen. De heer KRUIJSSE: Benoem dan een tweede boekhouder, nu hangt het bedrag van dezen post zooais de heer Dieleman zegt steeds in de lucht. Deze spreker gaf voorts te kennen, geen voorstander te zijn van het tantiemestelsel, dat volgens hem tot verkeerde toestanden in een bedrijf aanleiding kan geven, maar be- toogde toch, dat het mogelijk zou zijn ook voor deze gasfabriek zoo'n stelsel in te voeren, door een premie uit te loven als de prijs van het gas b.v. daalde beneden 15 cent of bij het produ- ceeren van een bepaalde hoeveelheid gas. De heer VAN DE BILT verklaarde aanvan- kelijk tegen verhooging der jaarwedde te zijn geweest, doch nu van koers veranderd te zijn, omdat de werkzaamheden naar hij heeft kun nen nagaan zijn toegenomen. Hij acht het voorstel van Burgemeester en Wethouders evenwel niet juist geformuleerd. Burgemees ter en Wethouders zien wel in, dat hij het voor het oogenblik moeilijk zou kunnen doen, maar ze hebben toch niet gezegd, dat hij het niet doen moet. Feitelijk blijft hij er eveng'oed ver antwoordelijk voor als tot nu toe, doch wordt voorgesteld zijn salaris met f 300 te verhoogen. Hoe het dan met de administratie zal moeten gaan, kunnen we verder zien. De VOORZITTER merkt op, dat de bedoeling van verschillende heeren toch was, dat de tij delijke hulp zou worden afgeschaft en daar voor voelen Burgemeester en Wethouders toch thans geen vrijheid. De heer VAN DE BILT: Voor het oogen blik niet. De heer KRUIJSSE merkt op, dat dit he anders klinkt, doch de raad heeft te maken met het voorstel van Burgemester en Wethou ders. zooais hij dat onder de oogen krijgt. De VOORZITTER erkent, dat het voorstel niet juist was gereleveerd. De heer DE FEIJTER: De bedoeling is, dat zijn instructie onveranderd blijft en hij f 300 meer krijgt. De heer DIELEMAN geeft in overweging een vaste post van f 200 voor die tijdelijke hulp uit te trekken. Niemand kan het nu con- troleeren, zelfs de directeur niet. De VOORZITTER acht dat niet gewenscht, als de directeur weinig tijd heeft om er zelf wat aan te doen, komt men er niet mee toe, doch omgekeerd zou het ook kunnen zijn, dat het bedrag te hoog was, doch alsdan toch wordt uitgegevien. De heer KRUIJSSE vraagt, of de directeur zonder goedkeuring van Burgemeester en Wet houders die tjjdelijke hulp wel mag nemen. Is dat het geval, dan zou er toch een andere op- lossing noodig zijn. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat men voor den directeur ook nog een toeslag zou kunnen vaststellen in verband met het aan- tal geproduceerde M3. gas en het aantal aan- sluitingen. De heer KRUIJSSE zou willen bepalen, dat, indien hij tijdelijke hulp noodig acht, de direc teur zich daarvoor moet wenden tot Burge meester en Wethouders. De heer VAN DE BILT zou dan tegen stem- men, hij wenscht dat de verhouding blijft zoo ais dit is. De VOORZITTER deelt na inzage der in structie mede, dat daaruit niet duidelijk bliikr dat de directeur op eigen autoriteit bevoegd is tijdelijke hulp aan te nemen als die welke noo dig is voor het biihouden der boeken op de fa briek. Hij kan zich dan alzoo tot Burgerv> ter en Wethouders wenden, als hij het noodig acht. De heer KOSTER wijst er op, dat, als men den directeur de administratie opdraagt, men voor andere moeilijkheden komt, want dan ont- neemt men hem gelegenheid voor toezicht op de fabriek. Er moeten nu weer aangesloten worden de woningen van de woningbouwver- eeniging, we krijgen er bij den Ouden Weg, en voor die werkzaamheden zal de directeur al genoeg aan banden leggen. Met 200 er voor toe te staan komt men er ook niet, want als die op zijn voor het jaar verstreken is, komt hij toch weer. De VOORZITTER: Het is ook niet mijne be doeling, dat hij het zou moeten blijven doen, maar dat de verplichting op hem zou blijven rusten. De heer KOSTER: Dat blijft ze toch. De VOORZITTER: We zijn thans ook over- tuigd, dat hij voor dit oogenblik die tijdelijk hulp niet zal kunnen missen, maar hij beh» dit in de toekomst aan Burgemeester en Wet houders en de gascommissie te vragen. De heer KRUIJSSE merkt op, dat de raad nu weer een ander advies krijgt, hij meent, dat dan voor dit werk een ander zou moeten wor den benoemd, dan staat de zaak zuiverder. De VOORZITTER: Het is nu druk, met nieuwen aanleg, indien de uitbouw van de ge meente klaar is, zal de directeur weer meer tijd hebben, maar nu behoort hij op het maken der nieuwe aansluitingen toezicht te kunnen uitoefenen, daar dit soms anders treurig ge- schiedt. Ik wil dan thans het voorstel aldus preci- seeren: toe te kennen een verhooging zijner jaarwedde met 300, ingaande 1 Juli 1921. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren Weijns, Dekker. Dieleman, Baert, Van de Bilt, Kruijsse, De Feijter, Koster en de Voorzitter; tegen stemt de heer Van Dixhoom. 6. Verlaging van den gasprijs- Burgemeester en Wethouders stellen in over- eenstemming met het advies der gascommissie voor, den gasprijs, thans bedragende 20 cent per M3. voor kook-, licht- en muntgas te ver- minderen tot 18 en dien voor industriegas, thans bedragende 14 cent per M3. te vermin- deren tot 121 cent. De heer VAN DE BILT kan zich met het voorstel niet vereenigen. Aangezien volgens opgaaf van den directeur de kostende prijs 13% cent per M3. bedraagt, acht hij het ver- schil tusschen den kostenden prijs en het voor- gestelde tarief van 18 cent te groot. De VOORZITTER betoogt, dat er ook reke ning moet gehouden worden met het groote verlies, dat de fabriek heeft opgeleverd, en dat getracht moet worden daarvan ook weer wat in te halen. De heer VAN DE BILT stemt dat toe, maar vindt dan het verschil tusschen gewoon gas en industriegas te groot. Indien dat voor 12 cent geleverd wordt is er nog verlies op en de in- dustrie heeft toch evengoed het verlies helpen veroorzaken als de menschen die het gas voor huiselijke doeleinden noodig hebben. Dan is er geen voordeel in het industriegas, daar men er dan het lossen der kolen nog op toelegt. Hij betoogt voorts, dat het verschil tusschen in- dustrie- en ander gas, 6 cent per M3. te groot is, dit zou nu bij de daling der gasprijzen, ook moeten verminderen. De VOORZITTER wijst erop, dat de direc teur toch steeds van de veronderstelling uit- gaat, dat het industriegas wordt ,,meege- nomen". Voor dat gas behaeft men niet alle bijkomende kosten in rekening te brengen, die men voor het gewoon gas moet berekenen. Men heeft de kosten der fabriek, de aflossing. het personeel e.d. evengoed te betalen, al wordt er geen industriegas geleverd. Slaagt men er nu in een beduidend kwantum industriegas af te leveren, dan helpt dat gas den kostenden prijs van het andere gas verminderen. De af- levering van tien tot vijftien duizend M3. in dustriegas kost aan de fabriek ongeveer niets als een grooter kolenverbruik, zoodat dit in hoofdzaak voor den prijs van dat gas in reke ning zou moeten worden gebracht. De heer VAN DE BILT: Als je er moet bij- leggen heb je er geen voordeel van. Vroeger was het verschil tusschen gewoon gas en indu striegas maar 3 cent 11 en 8 cent nu is het verschil dubbel. De VOORZITTER zou het toch niet raad- zaam achten, thans het industriegas hooger te stellen. Men heeft reeds de ervaring opgedaan, dat sommige industrieele inrichtingen zelf een zuiggasinstallatie hebben ingericht. Die zullen ze misschien weer buiten werking stellen, als goedkoop gas geleverd wordt. Men moet trach- ten uitbreiding der afnemers te verkrijgen, dat is een direct voordeel voor de fabriek. De heer VAN DE BILT blijft wijzen op het verschil tusschen den aangegeven kostenden prijs 13% cent en het voorgestelde tarief 18 cent. Een verschil van 4% cent is z. i. te veel. Hij zal echter geen voorstel doen en heeft gemeend, zijn meening onder de aandacht van den raad te moeten brengen. De heer DIELEMAN verheugt zich, dat er een voorstel tot verlaging van den gasprijs kan gedaan worden, maar vraagt, of Burgemeester en Wethouders nu kunnen verzekeren, dat er dit jaar weer geen tekort zal zijn. Het is nog niet lang geleden, dat er verlaging van den gasprijs werd voorgesteld, en medegedeeld, dal. er winst zou gemaakt worden, terwijl aan het eind van het jaar een tekort bleek van f 7000. De VOORZITTER verzekert, dat er zonder buitengewone omstandigheden geen tekort zal zijn. Er is over eenige jaren een verlies ge leden van ongeveer f 20.000 en het gaat na- tuurlijk niet aan, dit op een jaar te willen ver- halen, hoewel toch moet getracht worden, dat dit verlies van lieverlede weer in de gemeente- kas terug komt. Dit jaar staat er bijzonder gunstig voor, daar de kolenprljzen weeral ver- minderd zijn van f 35 tot f 23,50. Dat maakt natuurlijk een groot verschil. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren Weijns, Dekker, Baert, Dieleman, Kruysse, Van Dixhoorn, De Feijter, Koster en de Voorzitter; tegen stemt de heer Van de Bilt. 7. Verlenging van den termijn van ontrui- ming van onbewconbaar verklaarde wo ningen. Burgemeester en Wethouders stellen in over- eenstemmng met het advies der Gezondheids- commissie voor, in te willigen het verzoek van de weduwe S. de Bruijne om den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde wo ningen wijk A no. 105 en 106, welke eindigt op 19 October 1921, daama te verlengen met 6 maanden. De VOORZITTER merkt op, dat dan kan worden afgewacht of de vrouw nu de woningen zal laten in orde brengen. Ze heeft nu haar ge .veer en revolver terug. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 8. Missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende herziening van de jaarwedden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Ingekomen is eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, betreffende de regeling der jaarwedde van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. (Reeds gepubliceerd in het verslag der I raadszitting te Zaamslag in ons no. van Vrij- dag 21 October 1921). De VOORZITTER deelt mede, dat de uitgaaf 1 voor deze gemeente volgens het voorgestelde j tarief zou komen op f 730 jaars. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de raad geen wijziging in de regeling noodig oor- deelt, aangezien de functionaris voldoende is bezoldigd en bovendien de werkzaamheden in den gewonen kantoortijd geschieden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9- Opheffing zekerheidsstelling van den vroegeren administrateur van het levens- middelenbedrijf. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aangezien de laatste verantwoording van het levensmiddelenbedrijf door Gedeputeerde Sta ten is goedgekeurd en de vroegere administra teur voor zijn beheer alzoo gedechargeerd i diens zekerheidsstelling als zoodanig op te heffen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Vaststelling premien voor de veemarkt. De VOORZITTER deelt mede, dat de keu- ringscommissie voor de veemarkt in het vorig jaar heeft voorgesteld om voor het schoonste paard van 3—7 jaar 3 medailles (vroeger 5) uit te loven, voor het schoonste hengst- of mer- rieveulen 2 prijzen (vroeger 1) en voor het schoonste hengst- of merrieveulen van 1—2 jaar 4 prijzen (vroeger 2). De heer KOSTER kan tnet dit advies wel instemmen, doch zou in overweging willen geven om voor de geiten geldprijzen in plaats van medailles te geven. Het vorig jaar is ge- noegzaam gebleken, dat de menschen die geiten aanbrengen liever geld ontvangen dan een medaille. Hij stelt daarom voor een len prijs van f 5, een 2e van f 3 en een 3e van f 2. De VOORZITTER vraagt, of het dan niet beter is de menschen de keuze te laten. De heer KRUIJSSE heeft ook verschillende menschen gesproken, en bemerkte ook, dat ze liever geld krijgen. Dit is voor de gemeente ook nog voordeeliger, daar de medailles duur- der zijn. De heer DIELEMAN kan zich ook met het voorstel van den heer Koster vereenigen. Hij zou er eigenlijk nog iets aan willen toevoegen, n.l. of het niet mogelijk zou zijn afzonderlijke keurmeesters te benoemen voor de geiten. Tot nu toe worden steeds landbouwers benoemd en die hebben wel verstand van paarden en vee maar minder van geiten. Hij zou iemand wen schen benoemd te zien die daarin doet. De VOORZITTER acht dat geen bezwaar, dan zou de commissie van 3 tot 5 personen kunnen worden uitgebreid. De heer DE FEIJTER merkt op, dat het toch geen gewoonte was om voor een bepaald soort dieren extra keurmeesters te benoemen. Dan zou men die voor paarden en rundvee ook wel apart kunnen benoemen. De heer KOSTER vraagt, of al eens geble ken is, dat de prijzen voor geiten verkeerd wer- den toegekend. De heer DIELEMAN wil daarop niet ingaan, maar merkt op, dat we het beste moeten zien te krijgen en dat een mensch nooit volleerd is. Hij meent ook, dat men van een landbouwer geen bepaalde kennis van de geiten kan ver- langen. De heer VAN DIXHOORN deelt mede, dat tegenwoordig bij keuring nogal veel het stel sel wordt gehuldigd van 2 keurmeesters en een arbiter voor het geval de keurmeesters het niet eens mochten zijn. Dit laatste schijnt echter weinig voor te komen. Dan zou men 4 perso nen kunnen benoemen, voor de paarden en 1. vee en de geiten en die 2 commissies konden dan een arbiter aanwijzen. De heer VAN DE BILT merkt op, dat er het vorig jaar maar 6 geiten waren aangevoerd en acht daarvoor het aanstellen van aparte keur meesters toch niet noodig. De VOORZITTER: Misschien, dat de weten- schap van betere prijzen en betere keurmees ters den aanvoer vergroot. Hij stelt voor, overeenkomstig het advies van den heer Van Dixhoom 2 keurmeesters te be noemen voor paarden en vee en 2 voor de geiten. De heer BAERT meent, dat men dan tot een goede beslissing zal kunnen komen. De heer KRUIJSSE vraagt, of er ook geen prijzen moeten zijn voor bokken. De VOORZITTER merkt op, dat die er maar 2 in de gemeente zijn, en acht dat alzoo noodig. In verband met een opmerking dat bokken eigenlijk ook tot te geiten behooren en dat de vrouwelijke geiten ,,ooien" zijn, wordt bepaald, dat de premies worden uitgeloofd voor ,,melk- gevende geiten". Met algemeene stemmen wordt besloten in de premien de volgende wijzigingen aan te brengen: voor het schoonste paard van 37 jaar 3 zilveren medailles, voor het schoonste hengst- of merrieveulen ieder een zilveren en een bronzen medaille en een premie van 2,50, voor het schoonste hengst- of merrieveulen van 12 jaar oud 4 prijzen (2 groote en 2 kleine zilveren medailles). Voor de geiten vervallen medailles en wor den premies uitgeloofd van f 5, 3 en f 2. De heer DIELEMAN merkt nog op, dat h' gedacht had, dat de menschen meer voor een medaille zouden hebben gevoeld, maar dit is nu anders uitgekomen. Eveneens wordt met algemeen stemmen be sloten te benoemen commissies van 2 keur meesters en 1 arbiter. De heer KOSTER merkt nog op, dat het eigenlijk toch onbillijk is, dat paarden of vee die reeds eerder zijn bekroond, niet meer voor een premie in aanmerking kunnen komen; dat moedigt niet aan, om met dieren naar de vee markt te komen. De heer VAN DIXHOORN is het met den heer Koster eens, in verband met de tegen- woordige redactie en stelt voor die aldus te lezen, dat dieren die reeds vroeger in dezelfde afdeeling met een len pry's werden bekroond, niet meer voor een premie in aanmerking kun nen komen. Dan kunnen tweede of derde prijs- winners en dieren die in een jongere categorie prijzen behaalden, weer opnieuw meedingen. Voor de uitsluiting van le prijswinners is veel te zeggen, aangezien men dan de kans zou be- loopen, dat steeds dezelfde dieren do prijzen behaalden. Met aigemeene stemmen wordt besloten deze bepaling aidus te lezen. 11. Benoemen keurmeesters voor de vee markt. De VOORZITTER noodigt de leden uit over te gaan tot het benoemen van 2 keurmeesters voor paarden en vee en 1 arbiter. De uitslag der stemming is, dat met 8 stem- men worden benoemd tot leden de heeren H. E. M. van Acker en J. den Hamer en met 9 stemmen tot arbiter de h:er P. Ramondt. Op de heeren Ad. IJsebaert en M. de Regt waren 2 en op den heer C. A. Dekker 1 stem uitgebracht. Voorts worden benoemd in de keuringscom- missie voor de geiten de heeren B. Zegers en M Bakker, ieder met 10 stemmen. 12. Verkoop oude straatkeien. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, eene partij oude keien, die uitgekomen zijn bij het vemieuwen van straten en die voor de gemeente weinig waarde "hebben, te verkoopcn. Dan kunnen ze ter plaatse worden verkocht en kosten ook geen vervoer. De keien zijn gesorteerd in 4 hoopen, 8000 eerste, 4000 tweede, 6000 derde en de rest van de ongeveer 25.000 groote partij vierde soort. Alleen de laatste willen Burgemeester en Wethouders verkoopen, voor 1 cent per stuk. Door den heer H. de Moor zijn er voor 10 M2. aangevraagd, die Burgemeester en Wethouders voor f 10 per 1000 aan hem willen verkoopen. De heer VAN DIXHOORN vraagt, of die oude keien aan de gemeente nog niet eens te pas zouden kunnen komen. De kunstwegen lijden tegenwoordig veel, door het daarop ver- voeren met zware vrachten, vooral van de vrachtauto's. Dat is hier nog wel niet zoo erg, maar het neemt toch toe, en dat zijn kwade factoren. In Rotterdam en Dordrecht heeft spreker ook wegen gezien, die daarvan zeer veel geleden hadden, doch die men steviger heeft gemaakt, door het brengen van oude steenen en afval onder de eigenlijke bestrating. Dan zou het materiaal, dat Burgemeester en Wethouders thans voorstellen te verkoopen, later voor onze gemeente nog wel waarde kunnen heb ben. Nu zal men het voor een appel en een ei uit de handen geven en er misschien later veel geld voor moeten betalen. Hij spreekt nu niet op het partijtje keien, dat reeds door den heer De Moor is aangevraagd, aan dien zou hij da:, maar willen verkoopen. De VOORZITTER vraagt of de gemeente- raad zou kunnen goedkeuren, dat een openbare inschrijving voor de party die men verkoopen wil wordt geopend en de verkoop eventueel plaats heeft onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad. De heer VAN DIXHOORN wijst ook nog op 't Plaatje. Hij meent, dat daarmede toch ook wel eens wat zal moeten gedaan worden. De VOORZITTER acht het gevaarlijk, als de gemeente daaraan zou beginnen, want dat is particulier terrein, het gaat toch niet aan om daarop straten aan te leggen. De heer VAN DIXHOORN: We zouden dan toch misschien de betrokken eigenaren tege- j moet kunnen komen met het leveren van oude keien. Hij vindt het jammer, dat de keien thans voor zoo'n luttel bedrag zouden weg- gaan. 5 De VOORZITTER merkt op, dat de raad, indien zijn voorstel wordt aangenomen, i nog altijd de beslissing houdt. De belangh b benden van het Plaatje zullen nu, als ze van de besprekingen kennis nemen, misschien ook wel wakker worden en kunnen dan afkomen. Ze weten dan, dat er op goedkoope wijze keien te verkrijgen zijn. De heer DIELEMAN vraagt, of de gemeente nog geen plaatsen heeft waar die oude keien te gebruiken zijn. Hij acht het tegenstrijdig, dat de gemeente oude keien verkoopt en zeli sintelwegen aanlegt, hetgeen toch maar een stofboel is. Aan den Ouden weg zou zeker verbetering gewenscht zijn. De VOORZITTER merkt op, dat ook alie keien niet worden verkocht, alleen de vierde soort. De betere worden aan de gemeente gehouden. De heer DIELEMAN meent, dat de men schen aan het Plaatje toch wel zullen geholpen worden en betoogt, dat de straten in de ge meente Axel allereerst zouden behooren te worden verbeterd. Hij denkt, dat de vracht- auoto's het in Axel's straten spoedig al zelf zullen begeven. De keien die nog maar eeniger- mate geschikt zijn behoort de gemeente zelf te houden om te trachten daarmede mindere toestanden en straten te verbeteren. De heer VAN DIXHOORN heeft in Frank- rijk nog wel eens gezien, dat ze daar straat keien in stukjes klopten, om die te gebruiken voor het maken van betonblokken, waarmede de wegen geplaveid werden, en dat waren prachtwegen. Hij heeft zelfs goede keiwegen aldus zien behandelen. Kan zoo iets hier oo1 niet j De VOORZITTER wil dan het voorstel to- rugnemen, om nog eens een nader onderzo in te stellen, doch vraagt machtiging voor den verkoop van de door H. de Moor gevraagde 4e soort keien voor een oppervlakte van 10 M2. - a 10 per 1000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- J sloten. 13. Omvraag. a. De heer KOSTER vraagt, hoe het nu toch staat met de aanschaffing van een auto- matisch begrafenistoestel. Dat duurt zoolang, 1 dat hij gelooft, dat de gemeente in het ootje j genomen wordt. De VOORZITTER deelt mede, dat aan den I fabrikant was geschreven, dat indien het apa- raat op 1 Augustus 1.1. niet geleverd was, de order geannuleerd was. Burgemeester en Wet- J houders meenden geduld genoeg gebruikt te hebben. Aangezien de levering niet plaats had is deze zaak vervallen. De heer KOSTER stelt voor, hierop dan ook maar niet nader in te gaan. Met 9 stemmen tegen 1, wordt aldus be sloten. Voor stemmen de heeren Weijns, Dekker, Dieleman, Kruijsse, De Feijter, Koster, Baert, Van Dixhoom en de Voorzitter; tegen stemt de heer Van de Bilt. b. De heer VAN DIXHOORN vraagt, hoe het staat met de waterleiding. De VOORZITTER kan daarvan niets mee- deelen. Hij meent, dat het misschien wel goed zou zijn, als de raad zich weer eens opnieuw tot den Minister van Arbeid wendde, om aan te dringen op spoed, want het komt hem voor, dat daaraan toch met kracht behoorde te wor den voortgewerkt. Hij stelt voor, de vllgende motie te zenden: „De gemeenteraad van Axel, in openbare vergadering bij een, spreekt haar leedwezen uit, dat onze streek maar steeds van watervoorzie- ning verstoken blyft; hoopt ten zeerste, dat ten spoedigste maat- regelen genomen worden, om de werken aan de waterleiding verbonden te doen uitvoeren, opdat in het dringende watergebrek voor mensch en dier voorzien worde; besluit deze motie ter kennis te brengen van Z. Exc. den Minister van Arbeid en gaat over tot de orde van den dag". Met 9 stemmen tegen 1 wordt aldus beplot :n. Voor stemmen de heeren Weijns, Dekker, Van de Bilt, Kruijsse, De Feijter, Koster, Ba. t, Van Dixhoom en de Voorzitter; tegen stemt de heer Dieleman. c. De heer DIELEMAN wijst er op, dat het tijdperk van diefstallen en strooptochten weer is aangebroken en dat de in de gemeente aan- wezige politiehulp naar het schijnt niet uitge breid genoeg is, om daartegen op te treden. Hij wil niets ten nadeele van de politie zeggen, maar meent, dat ze te gering in aantal is. Hij vraagt, of er geen mogelijkheid is van ge- meentewege waarborgen te treffen, dat de veilgheid der burgers meer of beter is gewaar- borgd. Hij wijst er op, dat men thans in de gemeen te een Burgerwacht bezit en meent, dat die er toch niet alleen zal zijn om des Zaterdags en helaas ook des Zondags patronen te ver- klappen en vraagt of deze niet zou kunnen worden opgeroepen om des nachts dienst te doen ter bewaking van de veiligheid. Hij ac he t noodig, dat van gemsentewege zelf de hand aan den ploeg geslagen wordt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij in openbare vergadering niet kan spreker over de maatregelen die door de politie reeds ge nomen zijn. ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste ge- vallen van nierziekte gevonden worden by personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij ver- geleeki bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen de stempel van ouderdom. Waarom? Omdat het leven, dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man be- zorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoor- nissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, rheumatische aandoeningen, voortdurende ver- moeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen beschouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een on- schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze-organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende nier- geneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zyn zy gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster^ Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij Wed. A. v. Overbeeke- Leunis a 1.75 per doos. 38 Hij merkt op, dat het niet de Axelsche Bur gerwacht is, die des Zondags patronen ver- schiet. De taak der Burgerwacht is evenwel slechts op te treden in tijden van revolutie, ter hand- having van de bestaande wettelijke orde. Die kunnen geen politiediensten doen. Het is hun zelfs niet geoorloofd gewapend uit te rukken buiten tegenwoordigheid van een onbezoldigd rijksveldwachter. De burgers zouden echter ge- zamenlijk kunnen optreden en in het belang van alien op beurte de wacht houden. Wat de politie betreft, hangt het af van de organisatie, maar het betreft ook een uitge- strekt gebied. Toen vroeger de grens was af- gezet, gebeurden er geen diefstallen. De heer DIELEMAN is dankbaar, dat hem blijkt, dat de Voorzitter het over deze zaak met hem eens is, n.l. dat er iets gedaan moet worden. De heer WEIJNS gelooft, dat het meer de taak van het rijk zou zijn om tegen die dief stallen te waken. Hij zou zich tot het ryk wil len wenden om hulp en er op wijzen, dat de bewoners alhier toch het recht hebben, hier vreedzaam te wonen. De VOORZITTER meende, dat hierover eens zou kunnen geschreven worden aan den Minis ter van Justitie. De heer VAN DIXHOORN herinnert aan vroegere tijden, toen deze streek ook zooveel te lijden had van diefstallen, van kippenweg- halen, varkens slachten enz., dat is zoowat 25 jaar geleden. Toen is eene actie op touw gezet door verschillende landbouwers. Spreker heeft destijds alle berichten omtrent diefstallen voortdurend opgezonden aan den Minister van Justitie. Toen was hier de heer Thomson be- velvoerder over de marechaussee, die ook krachtig heeft medegewerkt om het euvel te beteugelen. Als gevolg van het toen gepresen- teerde rekwest en de gevoerde actie hebben we brigades marechaussees gekregen te Koe- wacht en Nieuw-Namen en zijn enkele andere brigades versterkt en de diefstallen zijn ge- coupeerd. Wanneer weer aldus wordt opgetre- den, zal men naar sprekers meening wel suc- ces hebben. De VOORZITTER vraagt, of de leden goed vinden, dat hij een schrijven rieht tot den Minister van Justitie. De heer DIELEMAN is het eens met de vo rige sprekers, maar meent, dat de gemeente toch ook niet op haar lauweren moet blijven zitten en hij zou het niet ondienstig achten, als Burgemeester en Wethouders van gemeen- tewege nog iets trachtten te doen. De VOORZITTER: Hoe? Als wij met bur gers de wacht gaan houden, geven we een slag in het aangezicht der politie. De heer DIELEMAN weet wel niet hoe het zou kunnen gedaan worden, maar acht toch noodig dat er wat gedaan wordt. De VOORZITTER zou de m.nschen in de verschillende buurten kunnen aanhevelen om op de beurt op te blyven; hij voor zich kan alleen de veldwachters opdragen 'snachts te surveil- leeren. Anders weet hij geen weg. De heer DIELEMAN: Roept dan burgers op! De VOORZITTER: Dat gebeurt alleen als er een noodtoestand ontstaat en men kan toch niet zeggen, dat er hier een noodtoestand be- staat omdat er wat kippen gestolen worden. Het zou ook niet zoo gemakkelijk gaan om bur gers voor politiediensten te krijgen. d. De heer DIELEMAN wijst er op, d. het eindje klinkerweg aan het viaduct bij Scha- penbout geheel stuk is. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit niet aan de aandacht van het gemeentebestuur is ontgaan. Door de groote drukte en de droogte zijn er een paar gaten in gevallen en door de wagens die naast den berm rjjden, worden er steenen uitgehaald. Het is in onderhoud bij de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen. Hij heeft dien toestand kenbaar gemaakt aan den onderchef van het station aldaar, die heeft toegezegd er de directie op te zullen wijzen, waama wel voor verbetering zal worden ge- zorgd. De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat het nog nimmer in orde is geweest en zou het goed achten, dat er van gemeentewege eens aan de spoorwegmaatschappij geschreven werd. e. De heer DIELEMAN vraagt of, in ver band met het watergebrek buiten, de water- tank ook niet eens buiten de kom der gemeente zou kunnen rijden. De VOORZITTER geeft te kennen, bij de bewoners van Magrette en Schapenbout te hebben geinformeerd en die gaven te kennen, dat ze nog geen watergebrek hadden. De heer DIELEMAN kan dit niet begrijpen, aangezien er bij hem telkens menschen komen vragen, of hij niet kan bewerken, dat de tank ook eens naar buiten komt. De VOORZITTER: Mij heeft nog geen enkele aanvraag bereikt; er werd mij op mijn informatie meegedeeld, dat de menschen alle- maal zelf een welput gemaakt hebben of de bestaande hebben uitgediept. Als het werkelijk noodig is, kan de tank natuurlijk naar buiten komen, evengoed als deze naar Drie Schouwen rijdt. De heer DIELEMAN zou het goed achten, het eens te beproeven. De VOORZITTER merkt op, dat ten slotte 1 tank vermoedelyk niet voldoende zou zijn voor de bediening van de geheele gemeente, want deze rijdt thans al heele dagen. Er zou er dan evenwel nog een kunnen worden aange- kocht, want deze heeft maar een paar honderd gulden gekost. Hiema wordt de vergadering door den VOORZITTER door het uitspreken van het dankgehed gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 3